Статьи

Збираємо кошти на самі божевільні ідеї

  1. Зміст статті Kickstarter - одна з гарячих тем останнього часу. Цей майданчик дала життя і кошти...
  2. У цих джунглях нас ніхто не розуміє
  3. улюбленець публіки
  4. Скептики будуть осоромлені

Зміст статті

Kickstarter - одна з гарячих тем останнього часу. Цей майданчик дала життя і кошти на існування безлічі проектів - створення незвичайних ігор, гаджетів і не тільки. Тому цілком можливо, що ти вже чув і про самому сервісі, і про деякі його «випускників». Цікаво, що останнім часом ряди проектів, відданих на милість натовпі, поповнюють дітища команд наших співвітчизників. Отже, до них можеш приєднатися і ти, вірно?

Слово «краудфандінг» походить від двох англійських слів: crowd - натовп і funding - фінансування. Дослівно це можна перевести як «фінансування натовпом» або «народне фінансування». Насправді, краудфандінг - це відносно новий спосіб залучення коштів на розробку проектів. Працює це таким чином: автор проекту пропонує або ідею, або (частіше) прототип проекту. Далі, замість класичної схеми, коли автор або команда залучали гроші від видавців, венчурних фондів або інших компаній, розробники пропонують звичайним людям профінансувати розробку. При цьому мова йде про зовсім різні суми. У той час як від фондів або інвесторів отримують великі суми в один або кілька етапів, при краудфандінгом середній платіж становить 45 доларів, але кількість людей обчислюється сотнями для маленьких проектів і до десятків тисяч - для великих. Всі збори проходять на спеціальних краудфандінгових інтернет-майданчиках, найвідоміша з них - кікстартера kickstarter.com , Слідом за нею - індиго indiegogo.com . На поточний момент таких активних майданчиків більше п'ятдесяти, але широкою популярністю користується лише кілька.

У краудфандінгом є одна важлива відмінність від стандартного інвестування: люди, які вкладають гроші в проекти, не стають інвесторами, співзасновниками або акціонерами. Навіть більше того, згідно із законом США (де зосереджено 90% проектів і аудиторії краудфандінга) вони не можуть ставати співвласниками компанії розробника. Тільки в першому кварталі 2013 року вийде новий закон, JOBS act, за яким розробник зможе продавати таким чином частки / акції своєї компанії. Це дає розробнику можливість робити саме той проект, який він вважає за потрібне робити, без стороннього втручання і нав'язування йому ідей або систем, які часто суперечать початкової концепції проекту. Проте люди охоче платять і стають «Бекер» (від англ. Backer, що можна перекласти як «людина, яка підтримала проект грошима»). У багатьох незнайомих з краудфандінгом, або знайомих тільки з боку і ніколи не підтримували проекти на одному з майданчиків це викликає подив: навіщо платити за те, чого ще немає і, можливо, і не буде, може бути, їх усіх обдурили і красивими промовами і картинками виманили їхні кревні? Але звичайно, це не так.

Навіщо вони платять?

Хто такі Бекер, навіщо вони віддають невідомим людям свої гроші? Відповідь проста: це звичайні люди, які хочуть побачити проект втіленим в життя і готові заради цього його підтримати - пожертвувати проекту свої гроші. Але крім відчуття задоволення від здійсненого благої справи, Бекер отримують ще й масу приємних призів. Найпопулярніший і основний - придбання майбутнього продукту істотно дешевше, ніж він буде згодом продаватися, аж до 10% від його майбутньої вартості. І неважливо, що це - гра, колода гральних карт особливого дизайну, маска для сну, або годинник, що синхронізуються з вашими мобільними пристроями, або довічна знижка 50% в кафе (яке буде коли-небудь побудовано з їх допомогою). Кожен проект, запущений на краудфандінговой майданчику, має лінійку своїх оригінальних і часто унікальних призів, які зможуть отримати тільки Бекер і тільки під час кампанії по залученню коштів.

Кожен проект, запущений на краудфандінговой майданчику, має лінійку своїх оригінальних і часто унікальних призів, які зможуть отримати тільки Бекер і тільки під час кампанії по залученню коштів

Авторам Pebble вдалося зібрати понад 10 мільйонів доларів на створення розумних годин ...

Але не тільки це привертає Бекер в проекти. Для багатьох це - спосіб отримати той продукт, який вони хочуть і що інакше ніколи може не побачити світло. Яскравим прикладом може послужити недавній бум космічних ігор на кікстартера, які до недавнього часу не розглядалися всерйоз видавцями. І ймовірно, дуже дарма: Star Citizen, проект Кріса Робертса, якого ви, можливо, знаєте за серіями Wing Commander, зібрав 6,2 мільйона доларів, поставивши світовий рекорд. Трохи більше двох мільйонів було зібрано на кікстартера, решта суми - на сайті гри. Всього підтримали проект майже 90 тисяч осіб. Це наочно демонструє, що, наприклад, індустрія ігор, контрольована видавцями, не зовсім така, якою її хочуть бачити багато гравців.

... а розробникам Ouya вдалося зібрати вісім з половиною мільйонів на цілу ігрову платформу

Для багатьох бекерство перетворюється на хобі і навіть в манію. Нерідко можна побачити коментарі на кшталт «Я не повинен цього робити, моя дружина мене вб'є, але я не можу пройти повз цього проекту!» Або «Мій бюджет вже вичерпаний цього місяця, але з наступної зарплати я з вами». Чому так відбувається? Це азартно. Підтримка проекту, активну в ньому участь, спілкування з розробниками і допомогу в його розкрутці дійсно захоплюючий процес, що чимось нагадує гру. Тільки тут все по-справжньому: справжня мета, справжні люди і складності, справжні виклики. Бекер створюють спільноти навколо проектів, які вони підтримують і які щиро люблять, знаходять однодумців і друзів. У години кампанії напруга і активність Бекер досягають піку і можуть статися справжні чудеса. Так, буквально за 10-12 останніх годин гра Starlight Inception зібрала відсутні 30% (40 тисяч доларів). Це стало можливо тільки завдяки Бекер, які зробили, здавалося б, неможливе. За словами деяких учасників, після того як кампанія завершилася, у них тремтіли руки і коліна, а серце готове було вискочити з грудей. Така участь перетворюється в атракціон і розвага, яке можна належним чином оцінити і зрозуміти, тільки опинившись втягнутим в який-небудь цікавий, бажаний проект. На щастя, вибирати є з чого і з кожним днем ​​цікавих проектів стає все більше.

Підвівши проміжний підсумок, можна сміливо сказати, що краудфандінг за кордоном відчуває неймовірний підйом, він популярний і ставлення до нього просто чудове. Виникає закономірне питання: а як йдуть справи з краудфандінгом в Росії? Чи є вітчизняні майданчики, щоб дати шанс нашим розробникам таку ж можливість? На жаль, ситуація в нашій країні невтішна. Хоча краудфандінговие майданчики в Росії є і існують вже досить давно (наприклад, С Миру По Нитку і Планета), менталітет російської людини не відповідає самій концепції краудфандінга. Підтримувати вітчизняних розробників немодно; ігри, фільми і музику прийнято качати з торрентів. Що тут говорити про вкладення грошей в те, чого ще навіть немає, і незрозуміло, яке воно буде? Є й багато інших чинників, які роблять краудфандінг в Росії поки що неможливим: від відсутності почуття ліктя до реалій сучасного життя, де кожен сам за себе. Чи зміниться це коли-небудь, покаже час. Швидше за все, якщо це і станеться, то з запізненням на багато років.

У цих джунглях нас ніхто не розуміє

Все вищесказане залишає розробнику тільки один вихід: шукати підтримки за кордоном, у більш лояльно налаштованої і дружній аудиторії. Але тут є свої серйозні складності, особливо якщо намагатися потрапити на кікстартера. По-перше, для цього треба мати рахунок в банку США або Великобританії і бути резидентом однієї з цих країн. Це вирішується, але досить складно, в ряді випадків треба ще й підтвердити наявність діяльності компанії. Якщо ця проблема вирішується, то наступна для багатьох виявляється не менш серйозною: мовний бар'єр. Бекер хочуть бачити, кому вони дають свої гроші, і представляє проект відео, на якому немає авторів / розробників, серйозно знижує шанси на успіх. Рішень кілька, від розповіді про свій проект на ламаною англійською до дублювання в студії. Жоден з цих варіантів не є однозначно хорошим; крім того, протягом всієї кампанії автору проекту доведеться спілкуватися з Бекер, відповідати на їхні запитання, писати новини та оновлення ... До цього треба бути добре підготовленим.

І звичайно, до росіян ставлення за кордоном особливу, особливо коли мова заходить про гроші і довірі. Безумовно, це не означає, що грошей тобі не бачити, - є приклади успішних проектів наших співвітчизників (Legends of Eisenwald або Knock-Knock). Але завоювати довіру буде набагато складніше, потрібно показати дійсно хороший проект, гарне відео і те, що автори горять своїм проектом. Але як показує практика, найскладніше не це.

Приклад гри Legends of Eisenwald білоруських розробників показує, що користуватися платформою можуть і наші співвітчизники

Найскладніше - це отримати підтримку в зарубіжній пресі, причому роль відіграють лише великі портали. Це не перебільшення: один огляд на, наприклад, Techcrunch зіграє роль набагато більшу, ніж сто або навіть двісті оглядів на дрібних порталах або блогах. З форумами картина схожа. Наприклад, про гру Divine Space було написано більш ніж на 150 англомовних форумів, йшли обговорення різної інтенсивності, але відчутного ефекту це не дало. Для збору більш-менш серйозної суми потрібно не менше 50 000 переглядів презентаційного відео (приклад - Legends of Eisenwald, 55 тисяч переглядів відео та збір 85 тисяч доларів; Divine Space, 20 тисяч переглядів і 30 тисяч доларів зібрано). Тобто, якщо проект навіть хороший і подобається Бекер, все вирішує те, чи пишуть про нього великі видання. Шанси, що напишуть про невідомих розробників з незрозумілої країни, де ходять по вулиці ведмеді, невеликі ... якщо не проведена правильна підготовка (в даному випадку мова йде про маркетингову підготовці, про підготовку кампанії буде трохи пізніше). Що буде правильним? Точно відома дата запуску, попередні домовленості про публікації з пресою і заздалегідь підготовлені матеріали. В ідеалі це розісланий по гарантовано працюючим каналах прес-реліз, який зацікавив журналістів та редакторів і дав зворотний зв'язок. Найбільш ймовірно, що без піар-агентства, що має виходи в сфері запускається проекту, розробникам самостійно це не вдасться. Крім того, не маючи зоряного імені і слави, живої спільноти, без якісної демонстрації проекту серйозних зборів не отримаєш. Наприклад, для Divine Space відсутність бойового геймплея стало третьою за важливістю причиною, по якій частина журналістів з великою преси не стали писати огляди, навіть незважаючи на те, що гра і ідея, концепція та арт, підготовка проекту і матеріали викликали найпозитивніші відгуки. Тут треба розуміти, що великі видання дуже серйозно ставляться до своєї репутації і їм краще не написати огляд, ніж допустити до публікації навіть зовсім трохи ризикований матеріал.

Завдяки Kickstarter відроджуються давно забуті гри, включаючи Wasteland Брайана Фарго, Carmageddon і інші.

улюбленець публіки

Якщо ти все ж вирішиш випробувати свою удачу на одному з майданчиків, то при підготовці кампанії варто врахувати наступні моменти, критично важливі для успіху кампанії.

Презентаційне відео. На цьому відео повинні бути і / або ваша команда, воно повинно показувати твій майбутній проект і те, що є зараз. Це відео має бути цікавим, захоплюючим, воно повинно показати всім і кожному, чому твій проект повинен бути зроблений. Будь собою, будь чесний і щирий, що не перетворюй відео в звичайну нудну презентацію. Якщо це гра, то покажи в відео твою гру, якою буде ігровий процес. Найкращий порада, яку можна тут дати, - це вивчити аналогічні проекти, вибрати найбільш вподобане відео і прагнути зробити щось схоже.

Нагороди (реворди), які отримають Бекер за свої вклади. Чим вище внесок, тим краще і дорожче нагорода. Наприклад, дуже часто за 15 доларів ти можеш отримати коробку з грою, яка після видання гри буде коштувати, наприклад, 50 баксів, а в нагороду за 50 доларів - подарункове видання + майку + флешку з лого гри. Нагород може бути багато різних, від 1 і до 10 000 доларів. Наприклад, Тім Шейфер «продав» чотири обіду з ним і Роном Гілбертом чотирьом різним людям. Вартість обіду склала 10 000 доларів. Навряд чи кому-то буде цікавий обід з тобою, але цікаві твоєї цільової аудиторії нагороди значно підвищать твої збори і, відповідно, шанси на успіх.

Цільова сума, яку ти хочеш зібрати на проект. Якщо ти поставиш занадто мало - мало і збереш (за таким рідкісним винятком, як FTL: розробники просили 10 тисяч, а зібрали 200 тисяч). Якщо ти попросиш занадто багато, то тобі не повірять і не будуть в тебе вкладатися. Знову ж такі зірки, як Брайан Фарго, можуть попросити і пару мільйонів, хоча навіть він заявив 900 тисяч. Тому треба тверезо оцінювати свої сили, складність проекту і потенційний інтерес аудиторії не тільки до твоєї гри, але і до заданої жанру, сеттінгу і до решти.

Цільова аудиторія. Треба розуміти, чи є на цій краудфандінговой майданчику твоя цільова аудиторія і наскільки твій проект взагалі буде їй цікавий. Наприклад, Divine Space виявився нецікавий через те, що подібних ігор ще немає на планшетах і, відповідно, такий цільової аудиторії ще просто не існує в необхідному обсязі. І дуже ймовірно, що якби Divine Space розроблявся для персональних комп'ютерів, то сума була б зібрана без особливих проблем. Крім того, нагороди повинні бути цікаві цільовій аудиторії. При розробці нагород потрібно чітко розуміти, для кого ти робиш проект, ким є твій рядовий споживач, заради чого і якою сумою він буде готовий пожертвувати. Для прикладу, любителі важкого металу навряд чи підтримають тебе, якщо нагородою буде лялька Барбі.

План кампанії. Це конкретне розуміння того, що ти повинен будеш зробити, щоб про тебе дізналися і висвітлювали б твій проект в пресі. Без такого плану твої шанси на успіх практично дорівнюють нулю. Сюди ж входить план оновлень і новин на весь термін кампанії, арт, матеріали, музика і все інше, що може підтримувати інтерес до кампанії, залучати нових Бекер і генерувати обговорення. Часто такими новинами бувають розповіді про проект або команді, відповіді на найчастіші і животрепетні питання.

Ризики проекту. Ти повинен розуміти основні ризики, за якими твій проект може не зібрати потрібну суму, і по можливості їх мінімізувати. Якщо це зробити неможливо, то потрібно мати план Б: що робити, якщо проект не зібрав потрібну суму (докладніше про це буде трохи пізніше). Наприклад, у Divine Space було три основні ризики, які були спочатку відомі і враховані: платформа iPad і модель монетизації free-2-play, що породжувало третій (і найголовніший) ризик - відсутність копії гри в якості нагороди (так як гру і так всі повинні були отримати безкоштовно). Кожен з цих ризиків трохи знижував конверсію відвідувачів в Бекер, що призвело до неприпустимо низького рівня (близько 3%). Це створило у нових відвідувачів враження, ніби проект нецікавий масі, і ефекту снігової лавини не сталося, що вирішило долю гри.

Ризики успіху. Успіх кампанії теж несе в собі безліч ризиків, але іншої властивості. Це в основному ризики відповідальності і взятих на себе зобов'язань. Тобі належить виготовити і вислати нагороди, що будеш обіцяти своїм Бекер, а також вчасно завершити свій проект. За проектами, що зібрали кошти за допомогою краудфандінга, пильно стежать і Бекер, і преса. Затримка в термінах або провал проекту викличе бурю обурення, і якщо преса про тебе не писала, то про твоє провалі напише абсолютно точно. Тому, якщо немає абсолютної і непохитної впевненості в тому, що твій проект буде завершений, краще кампанію по залученню коштів навіть не починати.

Це підводить нас до цікавого моменту: якщо твоя кампанія провалилася, то це прекрасний результат! Ти абсолютно точно побачиш, як і чому це сталося, збереш думки своїх Бекер і тих, хто ними не став, і зможеш вчасно скоригувати проект, переробивши його слабкі сторони. І замість того, щоб виходити на ринок з сирим і незатребуваним продуктом і потім спішно його виправляти і коригувати, ти зможеш стартувати з уже внесеними заздалегідь виправленнями або поліпшеннями. Можна сміливо сказати, що краудфандінговая кампанія - це не тільки збір коштів на розробку, але і перевірка твоєї ідеї на затребуваність. Цілком може виявитися, що твоя геніальна ідея цікава тільки тобі і твоїм друзям. Може бути і навпаки, ідея виявиться вибуховий і настільки геніальною, що доведеться вносити відповідні коригування в стратегію розвитку та бізнес-план.

Важліво ще й Ставлення розробніків до краудфандінгом. Много хто считает (особливо в Нашій стране), что це Легкі гроші и Взагалі так кличуть входити халява. Інші люди (такоже в основному російські), Які НЕ розуміють явіще краудфандінга, дівляться на збірають гроші розробніків схожим чином, вважаючі їх трохи не шахрай. Альо Звичайно, це не так. Краудфандінг ні в якому разі НЕ є золотим ключиком. Це Величезна робота, від якості проведення якої Залежить успіх всієї кампании або провал. Важливо розуміти, що це не повинно бути проханням допомогти розробнику матеріально, щоб він зміг зробити проект своєї мрії. Це спільна творчість і створення продукту, в якому зацікавлений і розробник, і його Бекер. Кампанія буде успішною тільки в тому випадку, якщо ти будеш щедрий і поділишся твоєї ідеєю і баченням кінцевого продукту зі своєю цільовою аудиторією.

Скептики будуть осоромлені

Якщо тебе не відлякало написане вище і ти хочеш спробувати свої сили, перевірити актуальність своєї ідеї на одному з майданчиків, то обов'язково почитай, що пишуть розробники, які мають досвід краудфандінга. Особливо важливо спільну думку, яке можна побачити майже в будь-якому пост-мортеме: «кампанія по залученню коштів перетвориться в вашу основну роботу». Не варто ставитися до цього легковажно. Саме так все і буде, якщо тобі дійсно важливий результат і успіх кампанії. Більш того, якщо ти плануєш вести кампанію в поодинці, ти знижуєш свої шанси на успіх. Помічники і команда, що беруть участь в кампанії, не тільки допоможуть поширювати інформацію та спілкуватися з Бекер, журналістами, пресою (що, безсумнівно, важливо). Але це ще і моральна підтримка і стимул рухатися далі, робити більше, долати труднощі, перешкоди і іноді - негатив з боку тих, хто залишився в минулому столітті і не розуміє або не хоче розуміти, що таке краудфандінг і як він працює.

На закінчення деякі думки про те, яке майбутнє чекає краудфандінг. Основний аргумент скептиків звучить приблизно так: «подивимося, що станеться, коли всім цим назбирати гроші проектам настане час вийти, після цього краудфандінг чекає смерть і загибель, всі розчаруються і більше ніхто ніколи не віддасть свої гроші хитрим розробникам!» Однак мало хто з них потрудився вникнути в суть питання. Краудфандінг в тому чи іншому вигляді існує вже багато років, перші проекти збирали гроші задовго до буму популярності кікстартера. За цей час було отримано статистика, яка дає відповідь на подібні думки. Професор Ітан Моллік взяв 381 випадковий проект з розділів «дизайн» і «технології» і вивчив їх статистику. У сукупності ці проекти зібрали 4,5 мільйона доларів. З них чотирнадцять не виконали свої обіцянки, три повернули гроші своїм Бекер. Одинадцять залишилися «втратили» близько 21 тисячі доларів, що дорівнює всього лише 0,5% від усіх зборів. Якби в традиційному бізнесі був такий показник успішності, ми б зараз жили в зовсім іншому світі. Резюмуючи, можна припустити, що з краудфандінгом і далі буде все прекрасно. Інтерес може знизитися, але аудиторія Бекер в найближчі роки буде продовжувати збільшуватися і, швидше за все, стабілізується тільки через багато років, а компаній, які починають свій шлях за допомогою краудфандінга, буде все більше.

Чи буде краудфандінг коли-небудь працювати в Росії? Це невідомо. Для того щоб він почав працювати, повинен змінитися не тільки менталітет сучасного російського людини, а й умови життя. Якщо для громадянина США віддати 20-100 доларів на вподобаний йому проект не становить проблем, то для більшості російських людей це пристойні суми. Тому, поки Росія не стане благополучною країною, краудфандінг буде розвиватися дуже повільно. Можливо, якщо на вітчизняній майданчику трапиться якийсь гучний успіх на зразок Wastelands 2, ситуація зміниться і сформується зачаток спільноти Бекер. Кікстартера знадобилося чотири роки на те, щоб стався перший дійсно гучний успіх, після чого про краудфандінгом заговорили повсюдно. Скільки потрібно на таке ж нашій країні, покаже тільки час. Але одне абсолютно точно: все в ваших руках і залежить від кожного з вас.

Отже, до них можеш приєднатися і ти, вірно?
Навіщо вони платять?
Хто такі Бекер, навіщо вони віддають невідомим людям свої гроші?
Чому так відбувається?
Виникає закономірне питання: а як йдуть справи з краудфандінгом в Росії?
Чи є вітчизняні майданчики, щоб дати шанс нашим розробникам таку ж можливість?
Що тут говорити про вкладення грошей в те, чого ще навіть немає, і незрозуміло, яке воно буде?
Що буде правильним?
Чи буде краудфандінг коли-небудь працювати в Росії?

Новости

Как оформить группу в вконтакте видео
Дано хотел свой магазин в вк, но не знал с чего начать его делать. Так как хотелось не банальный магазин с кучей ссылок и фото, а красиво оформленный. С меню, с аватаркой. После просмотра видео создал

Как оформить диск малыш от рождения до года из фото и видео
Оформить диск "Малыш от рождения до года" из фото и видео можно совершенно разными способами! Кто-то для достижения данной цели идет на шоу-таланты, кто-то пользуется услугами профессионалов, а кто-то

Как создать фото из видео
Кризис заставляет искать дополнительные источники дохода. Одним из таких источников может стать торговля на валютном рынке Форекс. Но чтобы не потерять свои деньги необходимо работать с надежным брокером.

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача