Статьи

В останні роки Росія примудрилася поскандалити з 11 з 17 країн-сусідів

bugbog.com

В останні роки Росія примудрилася поскандалити з 11 з 17 країн-сусідів https://cdn.segodnya.ua/img/article/534/38_main.jpg https://cdn.segodnya.ua/img/article/534/38_tn. jpg 2007-05-15T11: 22: 48 + 03: 00 Світ поступово опиняється у все більш щільному недружньому оточенні

Недавні події в зв'язку з демонтажем "Бронзового солдата" в Естонії поповнили ряди "недобрих сусідів" РФ. Тепер поганими можна назвати відносини з 11 з 17 країн, з якими межує Росія.

При цьому відносини псуються не тільки з тими сусідами, суперечності з якими об'єктивно зумовлені, але і з тими, хто просто не згоден визнавати Росію великою державою.

При цьому лише з трьома з цих 11-ти країн - Японією, Китаєм і Норвегією суперечності зумовлені будь-якими об'єктивними історичними обставинами. Так, Росія не збирається віддавати Японії чотири спірні острови Курильської гряди, а Японія наполегливо продовжує вважати їх своїми Північними територіями. Аналогічна причина конфлікту у Росії з Норвегією. Тут не поділена водна акваторія Баренцева моря.

З Китаєм прикордонні суперечки Росія в останні роки врегулювала, причому не в свою користь, віддавши Китаю півтора острова на річці Амур. Джерело конфлікту тут - нерівномірність заселення прикордонних територій двох країн. З російського боку кордону проживають близько 10 млн чоловік, з китайської - понад 100 млн осіб, причому на китайській території населення росте, а на російській - скорочується.

Решта спірні сусіди Росії - це колишні республіки СРСР, а також Польща - колишній союзник по Організації Варшавського договору. Протягом минулого року сильні суперечки виникли у Росії з Грузією. Спочатку Росія заборонила імпорт грузинських вин і мінеральної води "Боржомі", потім справа дійшла до депортації грузинів і транспортної блокади.

Відносини з Україною і Білорусією за останні роки також стрімко погіршилися. У першому випадку це відбулося після конфлікту навколо розподілу Чорноморського флоту і втручання Росії в протистояння між кандидатами в президенти Віктором Ющенком і Віктором Януковичем. В результаті Росія підвищила Україні ціну на газ, а Україна зробила одним із пріоритетів своєї політики вступ до НАТО.

З Білоруссю Росія формально з 1994 року будує союзну державу. В реальності економічна інтеграція двох країн провалилася. Єдиної валюти і єдиних податкових законів немає. Більш того, в нинішньому році з автомобілістів двох країн на митниці стали стягувати податок за користування дорогами іншої держави. А коли нинішньою зимою Росія підвищила Білорусі ціни на газ, білоруська сторона у відповідь збільшила плату за транспортування через свою територію, що призвело до тимчасового припинення експорту нафти в Європу. Зараз Росія стоїть перед необхідністю будувати нафтопровід в обхід свого західного сусіда, який ще недавно вважався найвірнішим союзником.

Відносини з Прибалтикою у Росії з самого початку були зіпсовані через те, що Росія була правонаступником СРСР, який прибалти сприймали не інакше як країну-окупанта. Періодично прибалтійські політики піднімали питання про те, щоб стягнути з Росії збитків за окупацію. При цьому називалися суми в десятки мільярдів доларів. А Латвія у свій час намагалася отримати Питалівський район Псковської області, яким володіла з 1920-го по 1940 рік. У 2005 році країни підписали договір про кордон, і зараз питання вичерпане. Однак латвійські шпроти не пускають до Росії через перевищення норм бензопірену. Заборонила Росія і імпорт м'яса з Польщі під приводом його невідповідності ветеринарним нормам.

Політолог Дмитро Орєшкін сказав НІ, що нинішня російська ідеологія - це спроба домогтися реваншу і відновити велику державу. Але, за його словами, "у Росії немає того, що могло б її зробити центром тяжіння і геополітичного впливу - могутньої і різноманітної економіки". Громадяни колишніх радянських республік хочуть жити "як в Німеччині, а не як у Смоленській області", тому "все орієнтуються на Захід". А Росії залишається лише обмежувати імпорт товарів місцевого виробництва і підвищувати ціни на енергоносії.

Директор Інституту країн СНД депутат Держдуми Костянтин Затулін заявив, що "не слід шукати друзів серед сусідів". "Це країни, які переживають період становлення своєї незалежності, і серед них логічно шукати здобич, а не друзів", - уточнив він. Коментуючи ж дії російської влади, Затулін каже, що "відбувся різкий перехід від байдужості до своїх інтересів до їх відстоювання", а сама незалежність пострадянських республік "уже є актом волевиявлення не на нашу користь".

Серед пострадянських республік хорошими можна назвати відносини лише з Вірменією, яка залежить від поставок російських енергоносіїв і присутності російської військової бази в Гюмрі, а також з усіма середньоазіатськими республіками. Дмитро Орєшкін каже, що це показово для нинішньої російської політики, коли "на європейському фланзі ніде успіхів немає, а на східному з режимами типу Туркменбаші у нас непогано". За його словами, потяг цих країн до Росії пов'язане з їх відносною нерозвиненістю.

Втім, поки Росія є країною, куди приїжджають. Голова комітету Держдуми у справах СНД Андрій Кокошин учора заявив, що Росія повинна залучати трудових мігрантів в першу чергу "з країн, з якими складаються дружні відносини". Так у Росії з'являється ще одна зброя - міграційне. А у сусідів - ще один привід для образ.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

Новости

Как оформить диск малыш от рождения до года из фото и видео
Оформить диск "Малыш от рождения до года" из фото и видео можно совершенно разными способами! Кто-то для достижения данной цели идет на шоу-таланты, кто-то пользуется услугами профессионалов, а кто-то

Как оформить группу в вконтакте видео
Дано хотел свой магазин в вк, но не знал с чего начать его делать. Так как хотелось не банальный магазин с кучей ссылок и фото, а красиво оформленный. С меню, с аватаркой. После просмотра видео создал

Как создать фото из видео
Кризис заставляет искать дополнительные источники дохода. Одним из таких источников может стать торговля на валютном рынке Форекс. Но чтобы не потерять свои деньги необходимо работать с надежным брокером.