Статьи

Україна на порозі дефолту: на чиї плечі ляжуть його наслідки?

Днями інвестиційний банк Goldman Sachs (GS) спрогнозував, що в кінці липня Україна оголосить дефолт за зовнішніми зобов'язаннями

Днями інвестиційний банк Goldman Sachs (GS) спрогнозував, що в кінці липня Україна оголосить дефолт за зовнішніми зобов'язаннями. Імовірність такого розвитку подій підтвердила і міністр фінансів України Наталія Яресько.

Прогноз Goldman Sachs має під собою вагомі підстави. На сьогоднішній день основні драматичні події розгорнулися навколо переговорів з комітетом кредиторів, що володіє 9 млрд. Дол. держборгу (60% від обсягу реструктуризації), з приводу його реструктуризації. Переговори тривають вже 4-й місяць і не принесли ніякого результату.

Основний камінь спотикання в переговорах - розбіжності у відповіді на питання, чи є поточну боргову криза в Україні тільки кризою ліквідності або кризою платоспроможності.

Відповідь на це питання не знає ніхто - ні МВФ, ні кредитори. Продовження конфлікту на сході України, загострення зовнішньополітичних ризиків, відсутність реформ, здатних вивести країну з економічної і політичної кризи, перетворюють Україну з повноправного суб'єкта, провідного самостійну політику, в об'єкт для зовнішнього управління. У цій ситуації не дивно поведінку кредиторів, які чекають, що в силу геополітичної важливості України, Захід в особі МВФ не допустить її суверенного дефолту і погодиться на умови Комітету кредиторів. Однак ЄС і МВФ неодноразово давали зрозуміти, що не готові нескінченно підтримувати Україну. В ході саміту Україна-ЄС в квітні цього року Президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер сформулював простий алгоритм для вищого керівництва України:

"Ви продовжуєте реформувати країну, ми продовжуємо вам допомагати фінансово"

Але політична воля проводити реформи залишається слабкою: за станом на початок травня Угода про асоціацію з ЄС було виконано на 28%. Тому зрозуміло відсутність бажання Заходу продовжувати безрезультатно спонсорувати українську владу, беручи на себе і так вже позамежні кредитні ризики.

Відсутність реальних ознак здатності влади впоратися з ситуацією і реалізувати стратегію відродження країни і є той хиткий фундамент, на якому важко побудувати успішні переговори.

Анонсована на 1-2 липня зустріч з кредиторами стане, швидше за все, останній перед засіданням ради директорів МВФ по Україні, і немає підстав очікувати, що вона закінчиться проривом і виходом на конструктивне рішення. Ймовірно, з цієї причини міністр фінансів України в цій зустрічі участі не братиме. Можливе визнання МВФ 3 млрд. Дол. облігацій, викуплених РФ, в якості офіційного, а не комерційного суверенного боргу, може ще більше ускладнити переговори з комітетом кредиторів. З одного боку, статут МВФ забороняє кредитувати країни, які допустили дефолт за офіційними зобов'язаннями перед урядами інших країн, тому Україні, швидше за все, доведеться заплатити. З іншого, щоб залишитися в рамках програми МВФ - Мінфін повинен ще більше посилити пропозицію для комітету кредиторів, переклавши на нього додатково в 2015 р 3 млрд. Дол., Які Україна мала намір заощадити на виплатах перед Росією.

Цей пошук компромісу не дав результатів.

Українська сторона вже 2 місяці шантажує кредиторів застосуванням мораторію на виплати, оскільки не може запропонувати взаємовигідний варіант реструктуризації

"Оновлене" пропозицію Мінфіну прив'язати виплати за держборгом до темпів зростання ВВП навряд чи можна назвати таким компромісом. Це красива теорія, слабо працює на практиці (про що заявив той же GS). У світовій фінансовій історії було всього півдесятка випадків випуску таких паперів - з останніх Аргентина (Після дефолту 2001 г.) і Греція (в 2012 р) з сумнівними результатами. У разі Аргентини їх випуск і обслуговування супроводжувалося найбільшим скандалом. Влада, починаючи з 2007 року, систематично занижували показник інфляції, що призводило до недооцінки ВВП і меншим купонних виплат для інвесторів. Все це розкрилося тільки в 2013 році, проте втрати кредиторів не були компенсовані.

Якщо остання зустріч з кредиторами закінчиться нічим, у України буде 3 шляху

1. Погодитися з кредиторами і прийняти поправки до бюджету з метою чергового раунду бюджетних урізувань (або зростання податків) для обслуговування держборгу, тобто перекласти всі витрати на плечі населення та бізнесу. Це загрожує втратою політичної влади і новою революцією.

2. Погодитися з кредиторами, заручившись пакетом додаткової підтримки від МФО і держав-донорів. Однак зайвих 8-10 млрд. Дол. для України у Заходу поки немає.

3. Не погодитися з кредиторами, і оголосити частковий мораторій на виплату за зовнішнім держборгом, щоб залишитися в рамках програми МВФ (нагадаємо, що за програмою EFF в 2015 р Україна повинна заощадити на операціях з держборгом 5.3 млрд. Дол., А до 2018 м - 15 млрд. дол.)

Останній варіант і є найбільш імовірним сценарієм розвитку подій, про що заявив GS, і який теоретично підтвердила міністр фінансів України

Мораторій на виплати (тобто технічний дефолт) може бути оголошений вже в самий найближчий час - відразу після засідання ради директорів МВФ по Україні, яке має пройти в першій половині липня, до дати найближчих купонних виплат по єврооблігаціях (найближчі купонні виплати - 24 липень або 23 серпня). При цьому Мінфін за підтримки МВФ буде мотивувати таке рішення зобов'язаннями залишатися в рамках параметрів програми EFF.

Мінфін розраховує на те, що оголошення мораторію зробить комітет кредиторів більш поступливим, а МВФ піде на поступки щодо розміру самого списання (як частина угоди з кредиторами), якщо ЄС і США задекларують готовність надати Україні відсутні додаткові кредитні ресурси.

Ризикована стратегія, адже мова йде про долю країни. Якщо приватні кредитори і міжнародні партнери приймуть інше рішення, Україна може очікувати невпорядкований дефолт, який, як в Аргентині, занурить країну в затяжну економічну депресію і соціальний хаос.

Однак навіть якщо невпорядкованого дефолту вдасться уникнути, оголошення мораторію на виплати і технічного дефолту матиме вкрай негативні наслідки для України

На тривалий час закриються ринки капіталу. Крім того, сам факт оголошення дефолту може посилити девальваційні очікування і відтік депозитів, що стане новим стресом для банківського сектора.

Що очікує Україну в найближчій перспективі? Новий раунд походу з простягнутою рукою і проханням про допомогу до міжнародних партнерів? Після звернення міністра фінансів України Яресько до українського народу, де вона переклала відповідальність за критичний стан державних фінансів з уряду на комерційних кредиторів, розраховувати на приплив міжнародного капіталу в Україну в будь-якій формі дуже важко. Очевидно одне - за все, в кінці кінців, заплатить український платник податків.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

Що очікує Україну в найближчій перспективі?
Новий раунд походу з простягнутою рукою і проханням про допомогу до міжнародних партнерів?

Новости

Как оформить группу в вконтакте видео
Дано хотел свой магазин в вк, но не знал с чего начать его делать. Так как хотелось не банальный магазин с кучей ссылок и фото, а красиво оформленный. С меню, с аватаркой. После просмотра видео создал

Как оформить диск малыш от рождения до года из фото и видео
Оформить диск "Малыш от рождения до года" из фото и видео можно совершенно разными способами! Кто-то для достижения данной цели идет на шоу-таланты, кто-то пользуется услугами профессионалов, а кто-то

Как создать фото из видео
Кризис заставляет искать дополнительные источники дохода. Одним из таких источников может стать торговля на валютном рынке Форекс. Но чтобы не потерять свои деньги необходимо работать с надежным брокером.

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача