Статьи

Ставимо "щит" для Домотехніки

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

22 березня 2011, 10:37 Переглядів: 22 березня 2011, 10:37 Переглядів:   Пробки або автомати на електрощиті врятувати нас в разі стрибків напруги в мережі не можуть

Пробки або автомати на електрощиті врятувати нас в разі стрибків напруги в мережі не можуть.

Ми вже звикли до невисокого якості комунальних послуг. Але іноді нехлюйство комунальників проявляється в воістину шокуючих формах. Так, нещодавно на київському масиві Відрадний в декількох будинках в результаті сильного стрибка напруги вийшла з ладу вся побутова техніка, якої не пощастило в цей момент бути підключеною до мережі. Така ситуація може повторитися в будь-якому з будинків. Тому ми вирішили розібратися, як можна захистити свою техніку від поганої роботи постачальників електроенергії та як вибити компенсацію, якщо вона все-таки згоріла через стрибки напруги. У цьому нам допомогли розібратися директор ПП "Ковчег" Олександр Сміян, фахівець з електротехніки Сергій Молотовський, керуючий партнер юридичної компанії "С.М.А.Р.Т." Дмитро Мальцев і адвокат Марина Гавяда.

ЯК підстелити СОЛОМКУ

Добре знайомі нам пробки або автомати, розміщені на електрощиті біля лічильника, врятувати нас в разі стрибків напруги в мережі не можуть: їх служба полягає в тому, щоб охороняти від перевищення допустимої сили струму. Для цієї мети підійдуть реле напруги, найдорожчі з яких коштують лише близько 150 грн. Якщо напруга в мережі виходить за задані вами межі, реле відключає харчування. Після того як напруга увійшло в норму, реле чекає заданий вами час і знову включається. Затримка потрібна, тому що деякі прилади не люблять швидкого включення після відключення.

CТАБІЛІЗІРУЕМСЯ. На жаль, навіть у столиці, не кажучи про маленьких містах, напруга в мережах постійно або дуже часто знаходиться за межами нормативного діапазону 198-241 В, нехай навіть і без драматичних стрибків. Наприклад, на Русанівських Садах деяким домовласникам "щастило" ще більше - у них напруга регулярно "сповзала" до 90 В. При низькій напрузі техніка якщо і працює, то поступово виходить з ладу, особливо та, в якій є електродвигуни - наприклад, холодильники. Щоб в таких умовах ваша техніка отримувала нормативне харчування, треба купувати стабілізатор напруги. Але це досить дороге задоволення - якісний стабілізатор може коштувати кілька тисяч гривень. Теоретично, щоб з'ясувати, чи потрібен він вам, необхідно протягом декількох днів постійно контролювати напругу у вашій мережі за допомогою звичайного вольтметра. Однак мало хто здатний розгойдатися на такий "науковий подвиг". Тому фахівці рекомендують придбати і встановити найдорожче реле напруги, задати найбільш "приємний" вашій техніці діапазон напруг (можна подивитися в паспорті захищається приладу) і простежити, як часто воно відключає харчування. Якщо це відбувається досить рідко, наприклад, раз на тиждень, на 5 хвилин, - в стабілізаторі напруги необхідності немає.

ВИБИРАЄМО

ВИБИРАЄМО

РЕЛЕ. На ринку присутні тільки реле напруги українського виробництва. Оскільки розвинені країни з проблемою стрибків напруги в побутовій мережі незнайомі, то і відповідні пристрої там не випускаються. Порада: вибирайте реле з мережевим фільтром, який захистить від мережевих перешкод, викликаних, наприклад, працює у сусіда дрилем (здорожує пристрій всього на 15-20 грн.) І з захистом по струму (дублює функції захисного автомата на щитку, підвищує ціну на 10 -30 грн.).

)

За виконання найпростішими і недорогими є так звані "реле в розетку". За зовнішнім виглядом вони нагадують перехідник, доповнений керуючими кнопочками або сенсорами і індикатором. Сам пристрій вставляється в розетку, а в нього вставляється вилка приладу або подовжувача. Досить якісне реле такого типу з максимальним струмом навантаження 16 А і потужністю 2,8 кВт можна придбати за 160 грн., А потужністю 3,5 кВт - приблизно за 200 грн. Реле, розраховані на максимальний струм вище 16 А, як правило, робляться у виконанні на DIN-рейку - тобто, ставляться в щиток разом з автоматами. Такий пристрій, потужністю, наприклад, 5,7 кВт і максимальним струмом 40 А коштує 280 грн., А потужністю 7 кВт і максимальним струмом 32 А - 300 грн.

СТАБІЛІЗАТОР. Завданням стабілізатора є підтримка в мережі заданих 220 В. Але справляються вони з цим завданням по-різному - залежно від їх типу.

Найдешевші з стабілізаторів (на 4 кВт коштує 1500-2000 грн.) - сервоприводні, вони ж електромеханічні. На ринку вони представлені майже поголовно китайською продукцією. Крім дешевизни до їх переваг відносять високу точність - вони видають на виході рівно 220 В. Основний недолік - повільність. Регулювання може йти протягом декількох секунд, за цей час захищається прилад встигне згоріти. Хоча там є і свої захисту, краще перестрахуватися і після такого апарату поставити реле напруги. Дещо дорожче релейні стабілізатори (такий пристрій на потужність 3 кВт коштує від 1800 грн. До 2000 грн.). Вони досить швидкі і точні. Недолік - у них підгорають контакти, що знижує їх довговічність, і вони помітно шумлять. Найшвидші і найбільш довговічні - електронні стабілізатори. Час реакції - до 20 мілісекунд, тобто регулювання відбувається практично миттєво, згоріти нічого не встигне. Точність регулювання залежить від кількості вихідних ступенів, чим їх більше, тим точніше: найгрубіші дають точність 15-20 В, найточніші - до 2 В. Такий пристрій, розраховане на потужність 2 кВт, коштує 2500 грн., А на потужність 4 кВт - від 3000 грн.

ЯК ВІДШКОДУВАТИ ЗБИТКИ

КРОК 1. Перш за все треба зателефонувати до чергової частини енергопостачальної компанії (для киян це Київенерго), щоб повідомити про аварії . За фактом поломки для з'ясування її причин автоматично створюється комісія Київенерго (або відповідної компанії). Але щоб не випускати ситуацію з-під контролю, краще звернутися до них письмово від імені і з підписами постраждалих: мовляв, просимо створити комісію і розслідувати факт перебоїв енергії тоді-то і тоді-то в такому-то будинку або конкретній квартирі.

КРОК 2. Простежити, щоб в роботі комісії брали участь представники потерпілих - члени домашнього комітету або самі постраждалі мешканці. Добре також залучити зі свого боку фахівця з електротехніки, який би міг об'єктивно оцінювати дії і висновки комісії.

КРОК 3. Отримати копію акта за результатами роботи комісії. Якщо в акті буде вказано, що скачки напруги викликані неякісною роботою енергетиків, це послужить підставу для звернення до суд з вимогою компенсації матеріального збитку. Якщо винним оголосять сусіда, який вліз в мережу і щось там нахомутали, позов можна пред'явити йому.

КРОК 4. Паралельно треба провести товарознавчу експертизу. Якщо техніки згоріло багато, вона може потягнути більше 500 грн. Оголошення з пропозицією послуг експертів, що мають відповідне свідоцтво Мін'юсту, є в інтернеті, в газетах оголошень. Її результатом буде висновок про причини виходу з ладу техніки, вартості її ремонту або заміни.

КРОК 5. З цими документами - актом комісії і висновком експертизи - слід звернутися до юриста, який прорахує суму компенсації, підготує позов і звернеться з ним до суду. У разі успішного розгляду справи, відповідач повинен буде відшкодувати не тільки збиток від стрибка напруги, але і витрати постраждалих на проведення експертизи і послуги юриста.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Ставимо" щит "для Домотехніки". інші Новини нерухомості дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Ряполов Костянтин

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Новости

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача