Статьи

Ставимо "щит" для Домотехніки

  1. АВТОР:
  2. Орфографічна помилка в тексті:

22 березня 2011, 10:37 Переглядів: 22 березня 2011, 10:37 Переглядів:   Пробки або автомати на електрощиті врятувати нас в разі стрибків напруги в мережі не можуть

Пробки або автомати на електрощиті врятувати нас в разі стрибків напруги в мережі не можуть.

Ми вже звикли до невисокого якості комунальних послуг. Але іноді нехлюйство комунальників проявляється в воістину шокуючих формах. Так, нещодавно на київському масиві Відрадний в декількох будинках в результаті сильного стрибка напруги вийшла з ладу вся побутова техніка, якої не пощастило в цей момент бути підключеною до мережі. Така ситуація може повторитися в будь-якому з будинків. Тому ми вирішили розібратися, як можна захистити свою техніку від поганої роботи постачальників електроенергії та як вибити компенсацію, якщо вона все-таки згоріла через стрибки напруги. У цьому нам допомогли розібратися директор ПП "Ковчег" Олександр Сміян, фахівець з електротехніки Сергій Молотовський, керуючий партнер юридичної компанії "С.М.А.Р.Т." Дмитро Мальцев і адвокат Марина Гавяда.

ЯК підстелити СОЛОМКУ

Добре знайомі нам пробки або автомати, розміщені на електрощиті біля лічильника, врятувати нас в разі стрибків напруги в мережі не можуть: їх служба полягає в тому, щоб охороняти від перевищення допустимої сили струму. Для цієї мети підійдуть реле напруги, найдорожчі з яких коштують лише близько 150 грн. Якщо напруга в мережі виходить за задані вами межі, реле відключає харчування. Після того як напруга увійшло в норму, реле чекає заданий вами час і знову включається. Затримка потрібна, тому що деякі прилади не люблять швидкого включення після відключення.

CТАБІЛІЗІРУЕМСЯ. На жаль, навіть у столиці, не кажучи про маленьких містах, напруга в мережах постійно або дуже часто знаходиться за межами нормативного діапазону 198-241 В, нехай навіть і без драматичних стрибків. Наприклад, на Русанівських Садах деяким домовласникам "щастило" ще більше - у них напруга регулярно "сповзала" до 90 В. При низькій напрузі техніка якщо і працює, то поступово виходить з ладу, особливо та, в якій є електродвигуни - наприклад, холодильники. Щоб в таких умовах ваша техніка отримувала нормативне харчування, треба купувати стабілізатор напруги. Але це досить дороге задоволення - якісний стабілізатор може коштувати кілька тисяч гривень. Теоретично, щоб з'ясувати, чи потрібен він вам, необхідно протягом декількох днів постійно контролювати напругу у вашій мережі за допомогою звичайного вольтметра. Однак мало хто здатний розгойдатися на такий "науковий подвиг". Тому фахівці рекомендують придбати і встановити найдорожче реле напруги, задати найбільш "приємний" вашій техніці діапазон напруг (можна подивитися в паспорті захищається приладу) і простежити, як часто воно відключає харчування. Якщо це відбувається досить рідко, наприклад, раз на тиждень, на 5 хвилин, - в стабілізаторі напруги необхідності немає.

ВИБИРАЄМО

ВИБИРАЄМО

РЕЛЕ. На ринку присутні тільки реле напруги українського виробництва. Оскільки розвинені країни з проблемою стрибків напруги в побутовій мережі незнайомі, то і відповідні пристрої там не випускаються. Порада: вибирайте реле з мережевим фільтром, який захистить від мережевих перешкод, викликаних, наприклад, працює у сусіда дрилем (здорожує пристрій всього на 15-20 грн.) І з захистом по струму (дублює функції захисного автомата на щитку, підвищує ціну на 10 -30 грн.).

)

За виконання найпростішими і недорогими є так звані "реле в розетку". За зовнішнім виглядом вони нагадують перехідник, доповнений керуючими кнопочками або сенсорами і індикатором. Сам пристрій вставляється в розетку, а в нього вставляється вилка приладу або подовжувача. Досить якісне реле такого типу з максимальним струмом навантаження 16 А і потужністю 2,8 кВт можна придбати за 160 грн., А потужністю 3,5 кВт - приблизно за 200 грн. Реле, розраховані на максимальний струм вище 16 А, як правило, робляться у виконанні на DIN-рейку - тобто, ставляться в щиток разом з автоматами. Такий пристрій, потужністю, наприклад, 5,7 кВт і максимальним струмом 40 А коштує 280 грн., А потужністю 7 кВт і максимальним струмом 32 А - 300 грн.

СТАБІЛІЗАТОР. Завданням стабілізатора є підтримка в мережі заданих 220 В. Але справляються вони з цим завданням по-різному - залежно від їх типу.

Найдешевші з стабілізаторів (на 4 кВт коштує 1500-2000 грн.) - сервоприводні, вони ж електромеханічні. На ринку вони представлені майже поголовно китайською продукцією. Крім дешевизни до їх переваг відносять високу точність - вони видають на виході рівно 220 В. Основний недолік - повільність. Регулювання може йти протягом декількох секунд, за цей час захищається прилад встигне згоріти. Хоча там є і свої захисту, краще перестрахуватися і після такого апарату поставити реле напруги. Дещо дорожче релейні стабілізатори (такий пристрій на потужність 3 кВт коштує від 1800 грн. До 2000 грн.). Вони досить швидкі і точні. Недолік - у них підгорають контакти, що знижує їх довговічність, і вони помітно шумлять. Найшвидші і найбільш довговічні - електронні стабілізатори. Час реакції - до 20 мілісекунд, тобто регулювання відбувається практично миттєво, згоріти нічого не встигне. Точність регулювання залежить від кількості вихідних ступенів, чим їх більше, тим точніше: найгрубіші дають точність 15-20 В, найточніші - до 2 В. Такий пристрій, розраховане на потужність 2 кВт, коштує 2500 грн., А на потужність 4 кВт - від 3000 грн.

ЯК ВІДШКОДУВАТИ ЗБИТКИ

КРОК 1. Перш за все треба зателефонувати до чергової частини енергопостачальної компанії (для киян це Київенерго), щоб повідомити про аварії . За фактом поломки для з'ясування її причин автоматично створюється комісія Київенерго (або відповідної компанії). Але щоб не випускати ситуацію з-під контролю, краще звернутися до них письмово від імені і з підписами постраждалих: мовляв, просимо створити комісію і розслідувати факт перебоїв енергії тоді-то і тоді-то в такому-то будинку або конкретній квартирі.

КРОК 2. Простежити, щоб в роботі комісії брали участь представники потерпілих - члени домашнього комітету або самі постраждалі мешканці. Добре також залучити зі свого боку фахівця з електротехніки, який би міг об'єктивно оцінювати дії і висновки комісії.

КРОК 3. Отримати копію акта за результатами роботи комісії. Якщо в акті буде вказано, що скачки напруги викликані неякісною роботою енергетиків, це послужить підставу для звернення до суд з вимогою компенсації матеріального збитку. Якщо винним оголосять сусіда, який вліз в мережу і щось там нахомутали, позов можна пред'явити йому.

КРОК 4. Паралельно треба провести товарознавчу експертизу. Якщо техніки згоріло багато, вона може потягнути більше 500 грн. Оголошення з пропозицією послуг експертів, що мають відповідне свідоцтво Мін'юсту, є в інтернеті, в газетах оголошень. Її результатом буде висновок про причини виходу з ладу техніки, вартості її ремонту або заміни.

КРОК 5. З цими документами - актом комісії і висновком експертизи - слід звернутися до юриста, який прорахує суму компенсації, підготує позов і звернеться з ним до суду. У разі успішного розгляду справи, відповідач повинен буде відшкодувати не тільки збиток від стрибка напруги, але і витрати постраждалих на проведення експертизи і послуги юриста.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Ставимо" щит "для Домотехніки". інші Новини нерухомості дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Ряполов Костянтин

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Новости

Как оформить диск малыш от рождения до года из фото и видео
Оформить диск "Малыш от рождения до года" из фото и видео можно совершенно разными способами! Кто-то для достижения данной цели идет на шоу-таланты, кто-то пользуется услугами профессионалов, а кто-то

Как оформить группу в вконтакте видео
Дано хотел свой магазин в вк, но не знал с чего начать его делать. Так как хотелось не банальный магазин с кучей ссылок и фото, а красиво оформленный. С меню, с аватаркой. После просмотра видео создал

Как создать фото из видео
Кризис заставляет искать дополнительные источники дохода. Одним из таких источников может стать торговля на валютном рынке Форекс. Но чтобы не потерять свои деньги необходимо работать с надежным брокером.