Статьи

Що таке порти персонального комп'ютера? І які вони бувають?

 1. зміст:
 2. Порти персонального комп'ютера
 3. Зовнішні порти персонального комп'ютера
 4. Послідовний порт (COM-порт)
 5. Паралельний порт (LPT-порт)
 6. USB-інтерфейс
 7. Порт Fire-Wire (Інші назви - IEEE1394, i-Link)
 8. Ethernet порт
 9. Внутрішні порти персонального комп'ютера
 10. IDE-порт
 11. SATA-порт
 12. додаткові порти
 13. Системні шини PCI, PCIExpress (PCIex 1, PCIex 16)

Головна » основи комп'ютера » Апаратне забезпечення »Що таке порти персонального комп'ютера? І які вони бувають?

Опубліковано: 25 вересня 2015 р


Сучасний персональний комп'ютер ніколи не придбав би таку величезну популярність, виконуй він тільки обчислювальні функції. Нинішній ПК - це багатофункціональний пристрій, за допомогою якого, користувач може не тільки проводити будь-які розрахунки, але також виконувати ще масу різних справ: роздруковувати текст, управляти зовнішніми пристроями, зв'язуватися з іншими користувачами за допомогою комп'ютерних мереж і т. Д. Все ця величезна функціональність досягається за допомогою додаткових пристроїв - периферії, які підключаються до персонального комп'ютера за допомогою спеціальних роз'ємів, званими портами.


зміст:

 1. Порти персонального комп'ютера.
 2. Зовнішні порти персонального комп'ютера.
 3. Внутрішні порти персонального комп'ютера.

Про роз'єми для підключення зовнішніх відеопристроїв (VGA, DVI, HDMI) читайте в окремій статті нашого сайту: Як підключити комп'ютер до домашнього телевізора? Методи які працюють


Порти персонального комп'ютера

Порт - електронний пристрій, яке виконує прямо на материнської плати ПК або на додаткових платах, що встановлюються в персональний комп'ютер. Порти мають унікальний роз'єм для підключення зовнішніх пристроїв - периферії. Призначені вони для обміну даними між ПК і зовнішніми пристроями (принтерами, модемами, цифровими фотоапаратами і т. Д.). Досить часто, в літературі можна зустріти ще одну назву для портів - інтерфейси.

Всі порти можна умовно розбити на дві групи:


Зовнішні порти персонального комп'ютера

 1. PS / 2 - порт для підключення клавіатури ;
 2. PS / 2 - порт для підключення " мишки ";
 3. Ethernet - порт для підключення локальної мережі та мережевих пристроїв (роутерів, модемів та ін.);
 4. USB - порт для підключення пристроїв зовнішньої периферії (принтерів, сканерів, смартфонів і ін.);
 5. LPT - паралельний порт. Служить для підключення нині застарілих моделей принтерів, сканерів і плотерів;
 6. COM - послідовний порт RS232. Підключити пристрій типу dial-up модемів і старих принтерів. Нині застаріли, практично не використовується;
 7. MIDI - порт для підключення ігрових консолей, midi клавіатур, музичних інструментів з таким же інтерфейсом. Останнім часом практично витіснений USB-портом;
 8. Audio In - аналоговий вхід для лінійного виходу звукових пристроїв (магнітофонів, плеєрів та ін.);
 9. Audio Out - вихід аналогово звукового сигналу (навушники, калонки і ін.);
 10. Mikrophone - мікрофонний вихід для підключення мікрофона;
 11. SVGA - порт для підключення пристроїв відеовідображення: моніторів, сучасних LED, LCD та плазмових панелей (цей тип роз'єму є застарілим);
 12. VID Out - порт використовується для виведення і введення низькочастотного відеосигналу;
 13. DVI - порт для підключення пристроїв відеовідображення, більш сучасніше ніж SVGA.

Послідовний порт (COM-порт)

Один з найстаріших портів, що встановлюються в ПК на протязі вже більше 20 років. У літературі досить часто можна зустріти його класичне найменування - RS232. Обмін даними за допомогою його відбувається в послідовному режимі, тобто лінії передачі і прийому - однобітні. Таким чином, інформація, яка передається від комп'ютера до пристрою або навпаки, розділяється на біти, які послідовно йдуть один за одним.

Швидкість передачі даних , Що забезпечується цим портом не велика, і має стандартизований ряд: 50, 100, 150, 300, 1200, 2400, 4800, 9600, 14400, 38400, 57600, 115200 Кбіт / сек.

Використовувався послідовний порт для підключення до ПК таких «повільних» пристроїв, як перші принтери і плоттери, dial-up модеми, маніпулятори «миша» і навіть для зв'язку комп'ютерів між собою. Як би не була повільною його швидкість, для того, щоб з'єднати пристрої між собою потрібно всього три дроти - настільки простим був протокол обміну даними. Зрозуміло, що для повноцінної роботи потрібно більшу кількість провідників у шнурі.

На сьогоднішній день послідовний порт практично вже не використовується і повністю витіснений більш молодим, але і більш швидкісним «побратимом» - USB-портом. Слід, правда, зазначити, що деякі виробники все ще комплектують COM-портом свої материнські плати. Однак, сама назва - «послідовний порт» до сих пір використовується розробниками програмного забезпечення. Так, наприклад, Bluetooth-пристрої, порти стільникових телефонів часто представляються саме, як «послідовний порт». Це, можливо, трохи збиває з пантелику, але зроблено це з тієї причини, що передача даних в них теж здійснюється послідовно, але на більш високій швидкості.

Якщо з якоїсь причини вам може знадобитися COM-порт, а на вашому ПК його немає, то для це цілі можна скористатися перехідником, який підключається до сучасного USB-порту, наявного на всіх сучасних ПК, а з іншого боку у такого перехідника є роз'єм послідовного порту. Є, правда, одне обмеження, якщо програмне забезпечення зверталося безпосередньо до «заліза» справжнього COM-порту, то працювати з таким перехідником воно не буде. В цьому випадку необхідно придбавати спеціальну плату, яка встановлюється всередину вашого ПК.

Конструктивно, послідовний порт ПК має роз'єм типу «тато» (з стирчать штирями):

DB9 (9-ти контактний)

DB9 (9-ти контактний)

DB25 (25-ти контактний)

DB25 (25-ти контактний)

На сьогоднішній день, 25-ти контактний роз'єм послідовного порту практично вийшов з ужитку і вже кілька років не встановлюється на ПК. Якщо виробник постачає материнську плату COM-портом, то це 9-ти контактний роз'єм типу DB9.

Паралельний порт (LPT-порт)

Являє собою інтерфейс для підключення таких пристроїв, як принтери, сканери та плотери.

Являє собою інтерфейс для підключення таких пристроїв, як принтери, сканери та плотери

Дозволяє одночасно передавати 8 біт даних, правда в одному напрямку - від комп'ютера до периферії. У доповненні до цього, має 4 керуючих біта (так само як і у випадку з битами даних, керуючі біти передаються від ПК до зовнішнього пристрою), і 4 біта стану (ці біти комп'ютер може «прочитати» з пристрою).

В останні роки, LPT-порт вдосконалили, і він став двостороннім, тобто біти даних стало можливим передавати через нього в обидві сторони. На сьогоднішній день застарів і практично не використовується, хоча виробники материнських плат все ще включають його в її склад.

Ентузіасти і радіоаматори часто використовують цей порт для управління будь-якими нестандартними пристроями (вироби та ін.).

USB-інтерфейс

USB - це скорочення повної назви порту - universal serial bus ( «універсальна послідовна шина").

USB - це скорочення повної назви порту - universal serial bus ( «універсальна послідовна шина)

На сьогоднішній день це один з найбільш широко використовуваних портів на персональному комп'ютері. І це не випадково - його технічні характеристики і простота використання дійсно вражають.

Швидкість обміну даними для інтерфейсу USB 2.0 може досягати - 480 Мбіт / сек, а інтерфейсу USB3.0 - до 5 Гбіт / сек (!).

Причому, всі версії цього інтерфейсу сумісні між собою. Тобто пристрій використовує інтерфейс 2.0 може бути підключено до порту USB3.0 (порт в цьому випадку автоматично знизить швидкість до потрібного значення). Відповідно, пристрій використовує порт USB 3.0 може бути підключено до порту USB 2.0. Єдина умова, якщо для нормальної роботи потрібна швидкість вище, ніж максимальна швидкість USB 2.0, то нормальне функціонування периферійного пристрою буде в цьому випадку неможливо.

Крім цього, популярність даного порту обумовлена ще й тим, що розробники заклали в нього одну, дуже корисну особливість - даний порт може служити джерелом електроживлення, для підключеного до нього зовнішнього пристрою. В цьому випадку не потрібно додатковий блок для підключення до електричної мережі, що дуже зручно.

Для версії порту USB 2.0 максимальний споживаний струм може досягати значення в 0.5A, а у версії USB3.0 - 0.9А. Перевищувати вказані значення не рекомендується, так як це призведе до виходу інтерфейсу з ладу.

Призначення контактів Usb-роз'єму:

Розробники сучасних цифрових пристроїв, весь час прагнуть до мінімізації. Тому, конструктивно даний порт може мати крім стандартного роз'єму, ще й міні-варіант для мініатюрних пристроїв - mini-USB. Ніяких принципових відмінностей від стандартного USB-порту крім конструкції самого роз'єму mini-USB не має.

Ніяких принципових відмінностей від стандартного USB-порту крім конструкції самого роз'єму mini-USB не має

Практично всі сучасні пристрої мають USB-порт для підключення до ПК. Легкість установки - підключений пристрій розпізнається операційною системою практично відразу після приєднання, дає можливість користуватися таким портом без спеціальних «комп'ютерних» знань. Принтери, сканери, цифрові фотоапарати, смартфони та планшети, зовнішні накопичувачі - це лише невеликий список периферійного обладнання, яке зараз використовує цей інтерфейс. Простий принцип - «встромив і працюй» зробили даний порт воістину бестселером серед усіх наявних на сьогоднішній день інтерфейсів персонального комп'ютера.

Порт Fire-Wire (Інші назви - IEEE1394, i-Link)

Цей вид інтерфейсу з'явився порівняно недавно - з 1995 року. Являє собою високошвидкісну шину послідовного типу. Швидкість передачі даних може досягати - до 400 Мбіт / сек в стандарті IEEE 1394 і IEEE 1394a, 800 Мбіт / сек і 1600 Мбіт / сек - для стандарту IEEE1394b.

Спочатку цей інтерфейс був розроблений, як порт для підключення внутрішніх накопичувачів (типу SATA), але ліцензійна політика компанії Apple - одного з розробників цього стандарту, вимагала виплати за кожен чіп контролера. Тому, на сьогоднішній день лише невелика кількість цифрових пристроїв (деякі моделі фотоапаратів і відеокамер) забезпечені даним видом інтерфейсу. Широкого поширення цей вид порту так і не отримав.

Ethernet порт

Значення цього інтерфейсу важко переоцінити, як правило, саме він використовується для підключення персонального комп'ютера до локальної мережі або для виходу в інтернет в більшості випадків. Практично всі сучасні ПК, ноутбуки і нетбуки обладнані вбудованим в материнську плату Ethernet-портом. У цьому неважко переконатися, якщо оглянути зовнішні роз'єми.

У цьому неважко переконатися, якщо оглянути зовнішні роз'єми

Для підключення зовнішніх пристроїв використовується спеціальний Ethernet-кабель, що має з обох кінців однакові роз'єми - RJ-45, що містять вісім контактів.

Для підключення зовнішніх пристроїв використовується спеціальний Ethernet-кабель, що має з обох кінців однакові роз'єми - RJ-45, що містять вісім контактів

Кабель симетричний, в зв'язку з чим, порядок підключення пристроїв значення не має - до будь-якого з ідентичних роз'ємів кабелю можна підключити будь-який пристрій на вибір - ПК, роутер, модем і т. П. Маркується абревіатурою - UTP, загальноприйнята назва - «кручена пара» . У більшості випадків як для домашнього, так і для офісного використання застосовують кабель п'ятої категорії марки UTP-5 або UTP-5E.

У більшості випадків як для домашнього, так і для офісного використання застосовують кабель п'ятої категорії марки UTP-5 або UTP-5E

Швидкість переданих по Ethernet-з'єднання даних залежить від технічних можливостей порту і становить 10 Мбіт / сек, 100 Мбіт / сек і 1000 Мбіт / сек. Слід розуміти, що ця пропускна здатність є теоретичною, і що в реальних мережах вона трохи нижче на увазі особливостей роботи Ethernet-протоколу передачі даних.

Також, слід мати на увазі, що далеко не всі виробники встановлюють в свої Ethernet-контролери швидкодіючі чіпи, так як вони досить дорогі. Це призводить до того, що на практиці, реальна швидкість передачі даних значно нижче, зазначеної на упаковці або в специфікації. Як правило, практично всі Ethernet-карти сумісні між собою і зверху вниз. Тобто більш нові моделі, які мають можливість підключення на швидкості в 1000 Мбіт / сек (1 Гбіт / сек), без проблем будуть працювати зі старими моделями, на швидкостях 10 і 100 Мбіт / сек.

Для візуального контролю цілісності підключення Ethernet-порт має індикатори Link і Act. Індикатор Link - горить зеленим кольором при правильному і працюючому фізичному підключенні, т. Е. Кабель між пристроями підключений, він цілий, порти робочі. Другий індикатор Act ( «активність») має, як правило, помаранчеве свічення і блимає під час передачі або прийому даних.


Внутрішні порти персонального комп'ютера

Як вже було сказано вище, внутрішні порти призначені для підключення такої периферії, як накопичувачі на жорстких дисках, CD і DVD-ROM , «Карт-рідери» , Додаткові COM і USB порти і т. П. Знаходяться внутрішні порти або на материнської плати , Або на додаткових платах розширення, що встановлюються в системну шину.

IDE-порт

Нині застарілий інтерфейс для підключення старих моделей накопичувачів на жорстких дисках ( «вінчестерів», HDD). Після створення SATA-інтерфейсу, отримав назву PATA-інтерфейсу, або скорочено - ATA. PATA - ParallelAdvanced Technology Attachment. Це паралельний інтерфейс передачі даних для підключення накопичувачів був розроблений в середині 1986 року знаменитої тепер компанією WesternDigital.

Це паралельний інтерфейс передачі даних для підключення накопичувачів був розроблений в середині 1986 року знаменитої тепер компанією WesternDigital

Залежно від виробника, материнська плата може містити від одного до чотирьох IDE-каналів. Сучасні виробники, як правило, залишають лише один IDE-порт для сумісності, а останнім часом і він виключений зі складу материнської плати, будучи повністю витіснений сучасним інтерфейсом SATA.

Швидкість передачі даних в останній версії інтерфейсу EnhancedIDE може досягати - 150 Мбіт / сек. Підключення пристроїв здійснюється за допомогою IDE-кабелю, що має 40 або 80 жив для старого або нового типу інтерфейсу відповідно.

Як правило, за допомогою одного кабелю можна підключити до двох пристроїв одночасно до одного порту IDE. У цьому випадку, за допомогою перемичок на накопичувачах, що визначають «старшинство» пристроїв працюють в парі, вибирається режим роботи - на одному пристрої - «майстер» (master), а для іншого «підлеглий» (slave).

Підключати можна як однотипні пристрої, наприклад, два накопичувача на жорстких дисках або два DVD-ROM, так і різні в будь-яких поєднаннях - DVD-ROM і HDD або CD-ROM і DVD-ROM. Роз'єм для підключення значення не має, слід лише звернути уваги, що два роз'єми для підключення периферії зміщені для зручності до одного з кінців шлейфу.

Слід також мати на увазі, що підключивши «швидке» пристрій, розрахований на 80-ти жильний кабель за допомогою старого 40-ка жильного кабелю, ви сильно знизите швидкість обміну. Крім цього, якщо один з пристроїв в парі має старий (повільний) інтерфейс ATA, то швидкість передачі даних в цьому випадку буде визначатися саме швидкістю робіт цього пристрою.

При наявності двох портів IDE і двох накопичувачів всередині ПК, для збільшення швидкості обміну даними необхідно підключати кожен накопичувач на окремий порт IDE.

SATA-порт

Цей інтерфейс є розвитком свого попередника інтерфейсу IDE, з тією лише різницею, що на відміну від свого «старшого товариша» він є не паралельним, а послідовним інтерфейсом. SATA - SerialATA.

Конструктивно він має всього сім провідників для своєї роботи і набагато меншу площу як самого роз'єму, так і сполучного кабелю.

Швидкість передачі даних у цього інтерфейсу значно вище застарілого IDE і в залежності від версії SATA становить:

 1. SATARev. 1.0 - до 1.5 Гбіт / сек;
 2. SATARev. 2.0 - до 3 Гбіт / сек;
 3. SATARev. 3.0 - до 6 Гбіт / сек.

Так само, як і IDE-інтерфейс шнур для підключення пристроїв «універсальний» - роз'єми однакові по обидва боки, але на відміну від «побратима» тепер за допомогою одного SATA-кабелю можна підключити лише один пристрій до одного SATA-порту.

Так само, як і IDE-інтерфейс шнур для підключення пристроїв «універсальний» - роз'єми однакові по обидва боки, але на відміну від «побратима» тепер за допомогою одного SATA-кабелю можна підключити лише один пристрій до одного SATA-порту

Але навряд чи варто засмучуватися з цього приводу. Виробники подбали про те, щоб кількість портів було достатнім для самих різних застосувань, встановлюючи на одну материнську плату до 8 портів SATA. Роз'єм SATA-порту третьої ревізії, як правило, має яскраво-червоний колір.

додаткові порти

Більшість материнських плат обладнується виробниками додатковою кількістю портів USB, а іноді і ще одним, додатковим COM-портом.

Більшість материнських плат обладнується виробниками додатковою кількістю портів USB, а іноді і ще одним, додатковим COM-портом

Зроблено це для зручності користувача. Більшість сучасних корпусів настільних ПК мають Usb-роз'єми, встановлені на передній панелі для комфортного підключення зовнішніх накопичувачів. В цьому випадку не потрібно тягнутися до задньої стінки системного блоку і «потрапляти» в Usb-роз'єм, який виведений на задню панель.

Такий роз'єм на передній панелі і підключається до додаткового USB-порту встановленому на материнській платі. Крім усього іншого, виведених на задню панель інтерфейсів USB може просто не вистачати, зважаючи на велику кількість пристроїв периферії , В цьому випадку можна придбати додаткову планку з роз'ємами USB і підключити їх до додаткових портів.

Все вищесказане відноситься і до інших портів, встановленим на материнській платі. Наприклад, послідовний порт COM або FireWireIEEE1394 може просто не виводитися на задню панель персонального комп'ютера, однак на материнській платі він в той же час присутній. У цьому випадку досить купити відповідний шлейф і вивести його назовні.

Системні шини PCI, PCIExpress (PCIex 1, PCIex 16)

Назваті портами дані роз'єми буде технічно невірно, хоча метод Підключення до них додатково плат все-таки чімось схожий з іншімі звичних портами. Принцип тієї ж - встромів и включивши. Система в більшості випадків сама знайде пристрій і запросить (або встановить автоматично) для нього драйвера.

Система в більшості випадків сама знайде пристрій і запросить (або встановить автоматично) для нього драйвера

У такі шини встановлюються, наприклад, зовнішня графічна карта, звукова карта, внутрішній модем, плата видеоввода, інші додаткові плати розширення, які дозволяють ПК розширити свої функціями і можливостями.

Шини PCI і PCIe несумісні один з одним, тому перш ніж придбати собі плату розширення необхідно уточнити - які системні шини встановлені на материнській платі вашого ПК.

PCIex 1 і PCIex 16 - це сучасна реалізація старішої шини PCI розробленої в 1991 році. Але на відміну від своєї попередниці, вона є послідовною шиною, а крім цього все шини PCIe з'єднані по топології «зірка», в той час як стара шина PCI з'єднувалася паралельно один одному. Крім цього, нова шина володіє такими перевагами, як:

 1. Можливість гарячої заміни плат;
 2. Смуга пропускання має гарантовані параметри;
 3. Контроль цілісності даних при прийомі і передачі;
 4. Кероване енергоспоживання.

Розрізняються шини PCI Express кількістю провідників підводяться до слоту, за допомогою яких здійснюється обмін даними з встановленим пристроєм (PCIex 1, PCIex2, PCIex 4, PCIex 8, PCIex 16, PCIex 32). Максимальна швидкість передачі даних може досягати - 16 Гбіт / сек.Читайте також:

 1. Що є одиницею вимірювання кількості інформації?
 2. 5 основних видів сучасних комп'ютерів
 3. Що таке апаратне забезпечення комп'ютера? І з чого воно складається?
 4. Що таке порти персонального комп'ютера? І які вони бувають? ←
 5. 10 основних видів периферійних пристроїв персонального комп'ютера
 6. Що впливає на швидкість роботи комп'ютера? 6 основних чинників
 7. Що таке програмне забезпечення комп'ютера? І яке воно буває?
 8. Що таке операційна система? Функції, історія, види
 9. Що таке графічний і текстовий інтерфейс?
 10. Що таке прикладне програмне забезпечення? 8 основних видів
 11. Корисні програми - пошта, соціальні мережі, антивірусники


І які вони бувають?
І з чого воно складається?
Що таке порти персонального комп'ютера?
І які вони бувають?
І яке воно буває?
Що таке операційна система?
Що таке прикладне програмне забезпечення?

Новости

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача