Статьи

Що таке кодеки і навіщо вони потрібні

Якщо ви користувач ПК, то ймовірно у вас бували ситуації, коли при прослуховуванні музики або при перегляді відео файлів ви стикалися з проблемами

Якщо ви користувач ПК, то ймовірно у вас бували ситуації, коли при прослуховуванні музики або при перегляді відео файлів ви стикалися з проблемами. Наприклад, фільм відтворювався без звуку, або звук йде окремо від зображення, через що фільм нормально дивитися неможливо.

А може бути взагалі при запуску музики або фільму Windows не може нічого відтворити і видає помилку.

Якщо у вас виникають або виникали такі ситуації, то ця стаття для вас.

Найчастіше такі проблеми бувають на тих комп'ютерах, в яких відсутні або неправильно працюють так звані кодеки.

Що ж це таке?

Кодек - це найчастіше невелика програма, яка призначена для кодування (стиснення) та декодування (відтворення з стисненого стану) аудіо та відео файлів (мультимедіа файлів).

Звідси і походження його назви. Слово КОДЕК походить від поєднання перших літер в словах кодувальників / декодувальник (англ. CODEC - від COder / DECoder).

Кодеки дозволяють кодувати потік / сигнал для подальшої передачі, зберігання або шифрування, а також розкодують його для перегляду (відтворення, розшифровки).

Навіщо потрібна така кодування?

Як відомо, мультимедіа файли мають дуже великі розміри (особливо відео файли), що дуже незручно наприклад при передачі таких файлів по мережі. Використання кодеків дозволяє зменшувати початковий розмір мультимедіа файлів, зберігаючи при цьому максимально гарна якість.

Таким чином, якщо ви намагаєтеся запустити будь-якої, а ваш комп'ютер видає відповідну помилку або ж відтворює його з похибками, то швидше за все це пов'язано з тим, що ваша система не може знайти програму для розкодування даного файлу, тобто у вас немає необхідного кодека.

Іноді при невдалій спробі відтворення файлу навіть з'являється повідомлення з пропозицією завантажити кодек з Інтернету, але найчастіше спроби це зробити закінчуються невдачею.

Ви повинні розуміти, що самі по собі кодеки Не тримайте на екрані мультимедіа файли. Вони встановлюються для того щоб допомогти відтворювати такі файли програм-програвачів (наприклад вбудованому в систему програвача Windows Media Player).

Є також програвачі, які вже містять вбудовані кодеки (наприклад, програвач KMPlayer або Light Alloy ). Це дозволяє таким програвачів уникнути багатьох проблем при відтворенні різних форматів аудіо та відео без додаткової установки кодеків.

Але іноді навіть вбудованих в програвачі кодеків виявляється недостатньо і все одно виникає необхідність в установці додаткових кодеків.

Виникає питання - як дізнатися, який кодек необхідний для відтворення того чи іншого файлу, де його взяти, і чи буде це саме той кодек, який нам потрібен?

У зв'язку з тим, що існує велика кількість різноманітних форматів зберігання мультимедіа файлів, то і кодеків також існує дуже багато. Ось, наприклад, списки тільки найпопулярніших кодеків:

Аудіо кодеки: AAC, ACELP.live, AIF, AU, MP3, Ogg Vorbis, RA, RAM, WMA.

Відео кодеки: DivX, AVI, Cinepak, H.261, H.263, H.264, Indeo, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, RM, RV, WMV.

Повторю, що це тільки деякі популярні кодеки. Описувати кожен з них я не бачу сенсу, боячись ввести вас в стан розгубленості і зневіри (від великого кількість незрозумілої інформації), особливо якщо ви тільки початківець користувач ПК. Кодеків насправді набагато більше, ніж в наведених вище списках, і тому розібратися з ними новачкові буває дуже важко, а розповідати про них дуже довго (та й немає сенсу).

Але і це ще не все! Крім проблем з величезною кількістю і різноманітністю кодеків, а також їх версій, існує проблема, пов'язана з «взаємозамінністю» деяких кодеків, коли перекодувати в будь-якої один формат можна за допомогою абсолютно різних кодеків, або ж можна відтворювати файл, закодований одним кодеком з допомогою зовсім іншого кодека.

Коротше кажучи, ситуація з кодеками, в яку нас з вами поставили компанії їх випускають, м'яко кажучи заплутана.

Що ж робити в цій ситуації?

Давайте для початку навчимося визначати (знаходити) які компоненти вже встановлені у вашій системі і сміливо подивимося їм в очі, вірніше на їх назви.

Для цього натисніть (в Windows XP) Пуск - Панель управління - Система. У вікні Властивості системи відкрийте вкладку Устаткування - кнопка Диспетчер пристроїв:

У вікні Диспетчер пристроїв розкрийте пункт Звукові відео та ігрові пристрої (клацанням по плюсик), а потім клацніть пункт Аудіо кодеки (або Відео кодеки):

Далі у вікні Властивості: Аудіо кодеки (або Властивості: Відео кодеки) відкрийте вкладку Властивості.

У цьому вікні ви і побачите всі встановлені в вашій системі аудіо (відео) кодеки:

У цьому вікні ви і побачите всі встановлені в вашій системі аудіо (відео) кодеки:

Щоб побачити кодеки знаходяться в системі, можна також скористатися спеціальними програмами. Наприклад, програма CodecInstaller аналізує систему і визначає встановлені в ній аудіо та відео кодеки. Крім цього, програма при необхідності проводить аналіз файлу і пропонує необхідний для його перегляду кодек (який можна завантажити і встановити прямо з вікна програми, будучи підключеним до Інтернет).

Однак, на мій погляд, всі подібні програми будуть корисні тим, хто вже не перший раз стикається з кодеками, а от новачкам тільки додадуть головного болю (хоча може я і не правий).

А що якби була можливість взяти і одним махом встановити всі найпотрібніші кодеки.

Хочу вас порадувати - така можливість існує і носить вона назву - пакет кодеків.

Пакет кодеків - ця програма, яка під час установки дозволяє вибрати тільки ті кодеки і інструменти, які вам потрібні (встановивши або прибравши галочки у відповідних пунктах).

Один з найбільш заслужено популярних пакетів кодеків це безкоштовний пакет K-Lite Codec Pack.

Завантаживши і встановивши цей пакет, ви в більшості випадків вирішите свої проблеми з відтворенням мультимедійних файлів.

До речі, при установці K-Lite Codec Pack намагається уникнути проблем між новими і вже встановленими на комп'ютері кодеками, і навіть може вирішити деякі з існуючих проблем.

Існує кілька версій цього пакета, які розрізняються між собою кількістю встановлюваних кодеків і доповнень. Але для звичайного використання цілком вистачить стандартного пакету, який можна завантажити тут .

Якщо ви поки не розумієте які кодеки треба встановлювати, а які вам не потрібні, то можете просто встановити все що програма пропонує за замовчуванням або ж встановити взагалі все кодеки (поставити все галочки).

А на закінчення даної статті дозвольте мені звернути вашу увагу на наступне - після установки кодека, для того щоб він почав працювати, його не треба запускати як звичайну програму (клацанням по значку). По-перше, після установки ніякого значка на робочому столі не буде, а по-друге, відразу після установки компоненти вже знаходяться в системі і вже працюють автоматично.

І не забувайте після установки зробити перезавантаження комп'ютера, якщо програма установки попросить це зробити.

https://chaynikam.net

Автор: Андрій Курганов

Дата публікації: 2009-11-06

Читайте також:

Є питання по статті? Задайте їх на форумі

Сподобалася стаття? Поділіться зі своїми друзями в соціалках:

Залиште свій коментар:

Що ж це таке?
Навіщо потрібна така кодування?
Виникає питання - як дізнатися, який кодек необхідний для відтворення того чи іншого файлу, де його взяти, і чи буде це саме той кодек, який нам потрібен?
Що ж робити в цій ситуації?

Новости

Как оформить группу в вконтакте видео
Дано хотел свой магазин в вк, но не знал с чего начать его делать. Так как хотелось не банальный магазин с кучей ссылок и фото, а красиво оформленный. С меню, с аватаркой. После просмотра видео создал

Как оформить диск малыш от рождения до года из фото и видео
Оформить диск "Малыш от рождения до года" из фото и видео можно совершенно разными способами! Кто-то для достижения данной цели идет на шоу-таланты, кто-то пользуется услугами профессионалов, а кто-то

Как создать фото из видео
Кризис заставляет искать дополнительные источники дохода. Одним из таких источников может стать торговля на валютном рынке Форекс. Но чтобы не потерять свои деньги необходимо работать с надежным брокером.

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача