Статьи

Про дитячі та підліткові страхи - Психолог

страх - одна з найбільш значущих в житті дитини емоцій, яка свідчить або про нормальний розвиток дитини, або про те, що з ним щось не так. страх   - одна з найбільш значущих в житті дитини емоцій, яка свідчить або про нормальний розвиток дитини, або про те, що з ним щось не так Наявність певних страх ів в певні вікові періоди говорить про сприятливому розвитку дитини. Однак, коли страх ів надто багато або вони дуже сильні, мова йде вже про патологію страх ів, як правило неврозі страх а. При цьому повна відсутність страх ів також дуже тривожний сигнал. Можливо реальне життя цієї дитини наповнена батьківськими сварками і конфліктами, хтось із батьків частенько постає перед ним як п'яне чудовисько, тому і казкові персонажі, які уособлюють мерців (кощей, зомбі), яких дитина в нормі повинен боятися в дошкільному віці, вже не страшні . Отже, всі дитячі страх і психолог і поділяють на вікові та патологічні, і аналіз страх ів - прекрасна діагностика психічного стану дитини.


ВІКОВІ СТРАХИ

Для кожного вікового періоду характерний свій набір страхів. Від народження до 3-х років - страх залишитися одному без мами, присутність якої створює відчуття безпеки. Від 7 міс. До 1-2 років до цього страх у приєднується страх незнайомих людей. Від року часто зустрічається боязнь глибини і висоти. Від 3-х років і протягом усього дошкільного періоду основний нормативний страх - страх темряви. Від 5-ти років до нього додається страх смерті. Вельми поширений в дошкільний період страх казкових персонажів. При цьому якщо у дитини сильна боязнь Баби-Яги, значить його мати поводиться з ним надто суворо, і він побоюється її агресивних випадів. Дуже сильний страх вовка свідчить про страх і дитини перед батьком. © Автор статті, яку Ви зараз читаєте, Храмченко Надія /

Група страх ів: смерті батьків, зникнення батьків, каліцтв, пожежі, потонути, стихійних лих, крові - похідна від страх а смерті - основного від 5 і до 7-8 років.
Природа всіх перерахованих вище страхів інстинктивна, їх об'єднує прагнення до безпеки і збереженню свого життя, тому якщо вони надмірно сильні і не проходять по мірі дорослішання дитини, значить в безпеці він себе не відчуває і відчуває вплив психотравмуючих обставин.
У 7 років у дитини відбувається так зване соціальне народження. Він йде в школу і тепер його життя пов'язане з тим, як його діяльність оцінюють оточуючі люди. З'являються нові страх і: страх отримати погану оцінку, спізнитися в школу, страх відкидання з боку однолітків.
У підлітковому віці переважають страх і, пов'язані зі змінами тіла, наприклад, повноти, страх бути «білою вороною» або навпаки, бути як всі, боязнь самотності, годі й шукати хлопця або дівчину, страх зради і втратити друга, смерті своєї і / або батьків .

ПАТОЛОГІЧНІ СТРАХИ

Патологічний стра х - це страх, який не проходить з розвитком і дорослішанням дитини, наприклад, дитина в 10 років продовжує боятися темряви, або вікової страх, наприклад, пожежі або казкових персонажів в дошкільному віці дуже сильний і дитина від нього по-справжньому страждає, страх від психотравми або як наслідок неврозу.
Посилювати дитячі та підліткові вікові страхи можуть: природна схильність (діти з меланхолійним темпераментом: боязливі, тривожні, вразливі і ранимі, з низькою самооцінкою, сильним уявою), психотравмуючі події, наприклад, смерть близької людини або тварини, конфлікти, сварки в родині, відсутність чіткого режиму дня, непередбачуваність в поведінці батьків або їх розлучення , Народження молодшого братика або сестрички, різні уявлення про добро і зло з боку виховують дитину дорослих, суперечки з приводу системи виховання з боку близьких. Все це не створює відчуття безпеки світу, підсилює негативні емоційні стани, і вікові страхи легко переростають в патологічні.
Важливо відзначити що у жителів великих міст, як маленьких, так і великих, страх ів істотно більше (за нормою в 2 рази), ніж у жителів сіл і провінції.
Патологічний страх - це і страх при неврозі, а також страх в результаті психотравми, наприклад, дитини кинули в воду басейну в 4 роки, він сильно злякався і у нього на довгі роки зберігся страх плавати в басейні, в природних водоймах або у ванні. Патологічних страх може виникнути від побачених дитиною сцен насильства (новини по телевізору, сімейні бійки, агресивні мультики, фільми та ігри).
Найпотужніший фактор у виникненні патологічного страх а - неспокійна сімейна обстановка, позбавлена родинних радощів і щастя. Грубо кажучи, емоційні напруги домашніх, з'ясування відносин при дітях, наявність любовних зв'язків на стороні у батьків, коли вони в шлюбі. © Автор статті, яку Ви зараз читаєте, Храмченко Надія /

Невроз страху виникає як наслідок психотравми, невірного стилю виховання, зайвої критики, соціальних стресів, залякувань, шкільних перевантажень, суперечливих вимог до дитини. При виникненні цього захворювання обов'язково звернення до психолога або психотерапевта. Відповідними методами тут є анімалотерапія, казкотерапія, арттерапія, в тому числі і пісочна, тілесна терапія. При цьому батькам потрібно бути готовим до того, що доведеться приділяти час своїй дитині, і в корені перемети стиль виховання.

ПІДЛІТКОВІ СТРАХИ

Дізнатися про підліткові страх ах батькам фактично неможливо. Якщо вони є, перше, що робить підліток, це не прагнути їх позбутися, а робить все, щоб про них ніхто нічого не дізнався. Найголовніший страх - це страх змін свого тіла. Немає жодного підлітка, який з цього боку сам собі подобався. Випадки булімії, анорексії, пірсинг, тату і інші членоушкодження - все це свідчення страх а перед власним тілом і неконтрольованими змінами з ним. Такі страх і значно легше запобігти, ніж намагатися їх позбутися. Кращою профілактикою будуть довірчі відносини батьків зі своїми дітьми і підготовка до тих змін, які неодмінно відбудуться у дитини в підлітковому віці. Дівчаткам необхідно володіти всією інформацією про менструації, починаючи з 10,5 років (місячні часто наступають в 11 років), при цьому нічого негативного з вуст матері про місячних, зачатті і пологах дівчинка чути не повинна. Це все і робить її жінкою і дає можливість народжувати. Больові симптоми потрібно пояснювати, як фізіологічні. Дівчинка повинна володіти інформацією про те, як їх знімати, причому не тільки медикаментозно. Мамі обов'язково потрібно розповісти, як почнуть рости волосся, там, де їх раніше не було, з'являться прищі, збільшитися груди, обсяг стегон і вага. Пояснити, як можна робити депіляцію, розповісти про систему раціонального харчування, яка на відміну від дієт, допоможе зробити гарними шкіру, волосся, зуби і нігті, як доглядати за шкірою, щоб прищів було менше, як важливо не починати курити і вживати алкоголь - гіршого зла для жінки бути не може. Всі ці важливі речі дівчинці необхідно дізнаватися від своєї матері, а не з реклами та ін. ЗМІ, інтернету і подружок, тоді і ніяких страх ів, пов'язаних зі змінами свого тіла і дісморфобіі не буде. Крім того, мамі необхідно підкреслювати в розмові зі зростаючою дівчинкою, що вона завжди може звернутися до неї за допомогою, і мама буде першою людиною, яка її тут підтримає і дасть все необхідну інформацію. Всі ці розмови необхідно коректно проводити з 10 річного віку.
Також і хлопчикові з 12-річного віку необхідно володіти інформацією про тих фізіологічних змінах, які будуть з ним відбуватися. Неприпустимо отримувати ці відомості з вуст матері. Все повинно бути розказано тільки батьком або іншим чоловіком, до якого дитина добре ставиться.
Страх бути «білою вороною» і страх відкидання - страх і, пов'язані із взаємовідносинами з однолітками (найважливіше в підлітковому віці), нерідко доводять до суїциду . Краща тут профілактика - довірчі відносини з батьками і наявність всепоглинаючого хобі і численних інтересів. При цьому комп'ютерні гаджети, соц.сети підсилюють підліткову ізоляцію і цю проблему, зводячи її рішення нанівець.
Всі страхи, пов'язані з неприйняттям свого тіла підсилюють обумовлена любов батьків, коли люблять за щось і непопулярність серед однолітків, психотравмуючі обставини (сварки або розлучення батьків, їх пияцтво). © Автор статті, яку Ви зараз читаєте, Храмченко Надія /

Відчуваючи страх смерті підлітки можуть намагатися його контролювати і невиправдано ризикують життям. Ізоляція від однолітків, відсутність взаєморозуміння з боку батьків посилюють страх смерті. Довірлива розмова з дорослою людиною на тему смерті і відповіді на всі питання, що мучать питання суттєво пом'якшують напруження і тривогу, пов'язані з цією темою. Важливою думкою в цій розмові має бути те, що смерті потрібно не боятися, а по-особливому цінувати своє життя і берегти її, страх перетрансформувала в турботу про своє здоров'я. Всі ми коли-небудь помремо, але потрібно думати не про це, а приносити користь людям, реалізовувати свій потенціал, прожити своє життя так, щоб про це не шкодувати в глибокій старості.
Одним із способів подолати страх і смерті є турбота про тварин.

Позбавлення від страху. ЩО ПОТРІБНО РОБИТИ

Визначити джерело травматизації і стресу дитини і ліквідувати його.
Режим дня з обмеженням розумових навантажень.
Повна відсутність скандалів при дитині, всі приховані конфлікти також необхідно дозволити.
Якщо у Вас з дитиною або з його сиблингам напружені відносини - обійдіть без ора.
Максимум поїздок за місто і прогулянок на свіжому повітрі.
На уроки відводите трохи часу, але привчайте дитину робити їх сконцентровано, по таймеру і обов'язково через 40 хв. роботи - перерва 10 хв., а у вихідні обов'язково їздите за місто на прогулянку або в океанаріум, дельфінарій, інтерактивний зоопарк, ботанічний сад, бажано вибирати час, коли в цих місцях не буде багато народу.
Відмовтеся від комп'ютерних ігор, замініть їх спілкуванням з тваринами, читанням книг, художньою творчістю (ліплення з пластиліну, тіста, глини, малювання фарбами, гуашшю, пастеллю, графіка олівцем і т.д.), слухати музику, ходити в театр і музеї ( без страшилок).

Встановіть довірчі відносини зі своєю дитиною / підлітком. Будьте дуже уважні до його переживання. Якщо у дитини є можливість виговоритися на мучать його теми, страх ставати менше. Але для цього він повинен відчувати повне прийняття в свою сім'ю.
Розкажіть дитині \ підлітку як Ви самі в дитинстві справлялися зі своїми стра хами, намагалися налагодити стосунки з друзями та батьками.
Застосуйте з дитиною таку техніку: потрібно закрити очі, уявити те, що боїшся, а потім зменшувати це зображення до точки. Так потрібно робити 3 рази в день - два тижні.
Попросіть дитину намалювати всі свої страх і, кожен на окремому аркуші. Потім порвіть, спаліть, а попіл нехай він розвіє на вулиці. Для дітей це часто ставати цікавою грою, страхи обов'язково зменшаться.
Попросіть дитину намалювати себе в 3-х дзеркалах. У першому нехай він постане як маленький і всього боїться, у другому - великим і веселим, а в третьому сильним і сміливим. На кожне дзеркало - свій лист. Запитайте дитини: яке зображення йому більше подобається? Чому? Як зробити так, щоб нічого не боятися?
Попросіть намалювати місто сміливих. Його можна і зліпити з глини, тіста пластиліну. Всі герої в цьому місті обов'язково успішно борються зі своїми страх ами: хтось тільки почав битися, а хтось вже переміг свій страх.
Побалуйте дитини частим тактильним контактом. Зробіть йому масаж, поплавайте разом з ним у водоймі, частіше погладжуйте по плічках, голові, спині.
Ефективним є метод систематичної десенсибілізації. Суть його в поступовій зміні емоційного ставлення до ситуації, що травмує. Припустимо Ваша дитина боїться плавати. Спочатку Ви показуєте йому картинки із зображенням води, потім, коли дитина спокійно на це реагує, показуєте картинки як діти плавають, потім, коли він не тривожитися, дивлячись на ці картинки, показуєте басейн, далі наступний етап можна поспостерігати, як плавають інші діти. Тут основний принцип, щоб дитина, поступово наближаючись до лякаючою його ситуації, припиняв відчувати страх. Потім він може вже доторкнутися до води в басейні, і в кінцевому підсумку залізти в воду, а потім і плавати.
Інший метод полягає в спостереженні дитини за тим, як інші люди знаходяться в лякаючою його ситуації і поступове подолання свого страх а. Припустимо, він боїться собак. Спочатку дитина вчитися без страх а спостерігати як собаку годують інші люди, потім вчитися без страх а знаходиться поруч з цими людьми, коли вони годують собаку, подає їм корм. В кінцевому підсумку, він сам без страх а її годує.
У тих ситуаціях, коли страхи не зникають, необхідно звернення до психологу . Не дивіться, як Ваше чадо мучиться страхами. Ви можете записатися до мене на прийом. Первинна консультація - це завжди діагностика зі збором психолог іческого анамнезу у батьків, діагностичної бесідою із застосуванням різних методик з дитиною і рекомендації батькам. Вартість 1500 руб., Тривалість 2 години. Далі - корекційні заняття. Вони дуже доступні за ціною і організації (на дому у дитини або у фахівця), 600-800 руб., Включаючи виїзд на будинок. Подробиці на сторінці "Послуги дитячого та підліткового психолога" .

Резюмуючи, скажу наступне, страх - емоція, без якої життя нормально розвивається дитини чи підлітка просто неможлива. Однак, якщо страх сильний і заподіює дитині сильне занепокоєння або страждання, обов'язково необхідно зробити все можливе, щоб він знайшов душевний спокій і його дитинство або юність стало по-справжньому щасливим.

Храмченко Надія
09.10.2014

Чому?
Як зробити так, щоб нічого не боятися?

Новости

Как оформить группу в вконтакте видео
Дано хотел свой магазин в вк, но не знал с чего начать его делать. Так как хотелось не банальный магазин с кучей ссылок и фото, а красиво оформленный. С меню, с аватаркой. После просмотра видео создал

Как оформить диск малыш от рождения до года из фото и видео
Оформить диск "Малыш от рождения до года" из фото и видео можно совершенно разными способами! Кто-то для достижения данной цели идет на шоу-таланты, кто-то пользуется услугами профессионалов, а кто-то

Как создать фото из видео
Кризис заставляет искать дополнительные источники дохода. Одним из таких источников может стать торговля на валютном рынке Форекс. Но чтобы не потерять свои деньги необходимо работать с надежным брокером.

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача