Статьи

Посібник Hartz IV і російська пенсія

  1. Правова ситуація
  2. жорсткі заходи
  3. невикористаний шанс
  4. Що може дати перегляд рішення

>> Допомоги по безробіттю

«Партнер» №3 (246) 2018 р.

Федеральний соціальний суд зажадав від земельного суду LSG Sachsen - Anhalt переглянути рішення, які зобов'язують двох російських пенсіонерок повернути неправомірно отримане посібник ALG II в розмірі відповідно 48 і 42 тис. Євро. Чи призведе, однак, перегляд рішення до скасування накладених на літніх позивачки (70 і 71 рік) непомірних боргів?

Правова ситуація

Німецьке соціальне законодавство традиційно виключає право пенсіонерів на допомогу з безробіття. Які досягли пенсійного віку безробітні отримують право на трудову пенсію по старості - deutsche Altersrente і одночасно втрачають можливість брати участь в програмі підтримки безробітних Hartz IV.

Але як бути, якщо клієнт Job-центру має право на іноземну пенсію, яка виплачується за іншими правилами, ніж німецька?

Для цього випадку також традиційно діє загальне правило: якщо іноземні пенсійні виплати відповідають за структурою і функціональним призначенням deutsche Altersrente, то вони розглядаються як її аналог, а значить, також виключають призначення допомоги по безробіттю ALG II. Це означає, що при виявленні у безробітного прихованої іноземної пенсії Job-центр має право припинити нарахування допомоги і зажадати повернення сум, виплачених за весь період отримання пенсії. Надалі прожитковий мінімум власникові іноземної пенсії забезпечується призначенням соціальної допомоги - Sozialhilfe.

Після вступу в силу програми Hartz IV уряд змогло відійти від описаних вище традицій і доручив Федеральному агентству з праці - Bundesagentur für Arbeit (ВА) змінити правила обліку іноземних пенсій.

Для тих випадків, коли зарубіжні пенсійні виплати призначалися в віці, суттєво нижчому, ніж в Німеччині, було вирішено зберігати клієнту Job-центру право на подальшу участь в програмі Hartz IV. Зі свого боку, пенсіонер мав підтвердити прагнення шукати роботу і по можливості продовжувати трудову діяльність аж до досягнення німецького пенсійного віку.

Новий підхід змінив правила накладення санкцій на осіб, що приховують іноземну пенсію. Job-центр вже не вимагав від пенсіонерів повернути посібник цілком за весь період виплати пенсії, а обмежувався лише відшкодуванням сум, переплачених через неврахування пенсії як доходу.

Випущена урядом директива в повній мірі належала й до російської пенсії, що призначається при досягненні 55/60 років, тобто за 10/5 років до німецької. На практиці це виразилося в тому, що в період 2007-2012 років, коли по країні прокотилася хвиля повсюдного виявлення та обліку російських пенсій у одержувачів німецьких посібників, Job-центри в більшості випадків залишали російських пенсіонерів в числі своїх клієнтів, а посібник ALG II скорочували на величину пенсії.

Заборгованість за минуле в разі приховування пенсії відшкодовувалась шляхом додаткового скорочення поточного посібники до 30%.

жорсткі заходи

Розглянуті земельним судом LSG Sachsen-Anhaltдела вражають своєю схожістю: двом позивальницям, який емігрував до Німеччини в 2004 році, протягом відповідно 5 років 4 місяців і 4 років 10 місяців виплачувалася допомога по безробіттю ALG II. Ні при першому оформленні допомоги, ні при подальшому продовженні виплат жінки не вказали наявність у них пенсій з Росії, які на момент призначення допомоги у 2004 році становили відповідно 1100 і 2365 руб.

Після того як факт отримання пенсій розкрився, Job-центри припинили нарахування позивальницям посібники, відкликали всі попередні акти про призначення виплат і зажадали повернення всієї суми раніше виплаченої допомоги в розмірі відповідно 48180 і 42156 євро.

Відомства пояснили свої дії необгрунтованим призначенням допомоги, оскільки їх клієнтки, діючи щонайменше халатно, надали неповні дані про своє фінансове становище.

Відомства пояснили свої дії необгрунтованим призначенням допомоги, оскільки їх клієнтки, діючи щонайменше халатно, надали неповні дані про своє фінансове становище

Важко судити, чому співробітники біржі праці взяли такі жорсткі заходи відносно вже немолодих власниць іноземних пенсій. Залишили б вони жінок в системі Hartz IV, як це пропонувала директива уряду, заборгованість пенсіонерок перед Job-центром обмежилася б сумою пенсії, прихованої за роки отримання допомоги. При найобережніших підрахунках з урахуванням зростання російських пенсій і падіння курсу рубля за минулі роки набіг би борг, що не перевищує орієнтовно 6.500 і 12.000 євро відповідно. Цифри, звичайно, теж не маленькі, але не йдуть ні в яке порівняння з боргом, накладеним за незаконне отримання всього допомоги по безробіттю. Можливо, жорсткий підхід чиновники вибрали в зв'язку з тим, що досягли вже солідного віку клієнтки Job-центру не висловили прагнення продовжувати пошуки роботи, залишаючись у статусі безробітних.

Вирішивши шукати справедливості в суді, позивачки (або представляли їхні адвокати) розуміли, що перед судом марно аргументувати власну правоту, посилаючись на підзаконні акти виконавчої влади - судді виносять свої рішення, орієнтуючись виключно на положення закону. У розглянутих справах судді поставили перед собою два питання:

- чи дійсно з боку пенсіонерок була проявлена ​​негожого груба недбалість або приховування пенсії двома літніми жінками, недостатньо знають німецьку мову і закони ФРН, можна пояснити виключно довірою до рішень німецьких адміністративних органів.

- чи є російська пенсія аналогом німецької Altersrente.

Земельні судді відповіли ствердно на обидва питання. В результаті суд визнав правомірним виключення пенсіонерок з системи Hartz IV з вимогою відшкодувати всю суму допомоги ALG II, виплачену за період отримання пенсії.

невикористаний шанс

Якби жінки спочатку оголосили про наявність у них пенсії, то одночасно з припиненням виплат Hartz IV отримали б право оформити соціальну допомогу - Sozialhilfe. Тоді протягом всіх минулих років прожитковий мінімум був би їм забезпечений, але за рахунок іншого джерела, а саме, з коштів місцевого комунального бюджету.

Так як цього не сталося, Job-центр міг би висунути фінансові претензії до місцевої соціальної служби, яка «заощадила» на виплатах Sozialhilfe колишнім клієнткам біржі праці. Однак у даній ситуації Job-центр був позбавлений такої можливості, тому що за законом соціальна служба не зобов'язана відповідати за матеріальне забезпечення осіб, про існування яких їй нічого не відомо. В результаті жінки похилого віку виявилися єдиними відповідачами по утворився боргу.

Що може дати перегляд рішення

Розглянувши касації позивачки, федеральні судді не вважали за можливе підтримати рішення земельних колег і утрималися від винесення остаточного вердикту по обох справах. Причина - недоведеність відповідності російської пенсії німецької Altersrente (BSG, Urteile vom 07.12.2017, A. Z.: B 14 AS 5/17 R und B 14 AS 7/17 R).

Щоб заповнити цю прогалину, земельному суду слід перевірити, чи задовольняє російська пенсія трьох узагальнених критеріїв, які Федеральний суд спеціально ввів для порівняння іноземних пенсій з німецької:

- пенсійні кошти повинні надаватися державними або громадськими фондами,

- виплати можуть бути призначені тільки після досягнення певного віку (необов'язково рівного німецькому),

- мета виплат - заміна колишньої заробітної плати відповідно до прийнятої в країні концепцією забезпечення прожиткового мінімуму.

Якщо перевірка покаже, що російська пенсія не є аналогом німецької, то суд буде змушений визнати отримання пенсіонерок допомоги Hartz IV правомірним і зняти вимогу про повернення всієї виплаченої їм допомоги.

На жаль, в умовах не врахована такий важливий показник, як відмінність у віці виходу на пенсію. А адже саме той факт, що багато іноземних пенсії призначаються істотно раніше, ніж в Німеччині, спонукав уряд випустити директиву про збереження виплат Hartz IV власникам таких «дострокових» пенсійних виплат.

Мабуть, тільки в останньому критерії таїться відміну, яке могло б свідчити про непорівнянність російської пенсії з німецької Altersrente. У період трудової діяльності позивачки в СРСР, а потім і в Росії, ще не існувало обов'язкового пенсійного страхування, як це має місце в Німеччині, а в Росії введено тільки з 2002 року. Пенсії обох жінок обчислювалися не на основі страхових внесків в пенсійні каси, а по заробітній платі в кращі з оплати п'ять років при наявності трудового (але не страхового) стажу вище певної межі. Проведена в Росії валоризації (переоцінка грошової вартості) пенсійних прав громадян, придбаних до запровадження пенсійного страхування, не змінила принципу їх формування.

Без сумніву, ці характерні особливості російської пенсії не залишаться непоміченими суддями. Але проблема в тому, що, зафіксувавши їх, служителі Феміди, можливо, не вважатимуть відмінності подібного роду достатніми для визнання непорівнянності російської і німецької пенсій.

Якщо ж це станеться, то перегляд обернеться просто відтягуванням часу і початкове рішення земельного суду не на користь позивачки вступить в силу.

М.Міронов (Дортмунд)

Читайте також:

  1. Російська пенсія і борг перед лікарняною касою . Журнал «Партнер», № 1 / 2018. Автор М. Миронов
  2. Російські та казахстанські пенсії і німецьке пенсійне законодавство. Журнал «Партнер», № 11 / 2017. Автор адвокат Т. ПУЕ
  3. Російська пенсія і одержувачі базового забезпечення . Журнал «Партнер», № 3 / 2017. Автор А. Прилуцький
  4. Солідарна пенсія для пізніх переселенців і єврейських іммігрантів . Журнал «Партнер», № 8 / 2916. Автор М. Миронов

Чи призведе, однак, перегляд рішення до скасування накладених на літніх позивачки (70 і 71 рік) непомірних боргів?
Але як бути, якщо клієнт Job-центру має право на іноземну пенсію, яка виплачується за іншими правилами, ніж німецька?

Новости

Как оформить группу в вконтакте видео
Дано хотел свой магазин в вк, но не знал с чего начать его делать. Так как хотелось не банальный магазин с кучей ссылок и фото, а красиво оформленный. С меню, с аватаркой. После просмотра видео создал

Как оформить диск малыш от рождения до года из фото и видео
Оформить диск "Малыш от рождения до года" из фото и видео можно совершенно разными способами! Кто-то для достижения данной цели идет на шоу-таланты, кто-то пользуется услугами профессионалов, а кто-то

Как создать фото из видео
Кризис заставляет искать дополнительные источники дохода. Одним из таких источников может стать торговля на валютном рынке Форекс. Но чтобы не потерять свои деньги необходимо работать с надежным брокером.

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача