Статьи

Перші спроби анімувати картинку були в кам'яному столітті

Вчені запропонували оригінальну версію, яка пояснює деякі дивні речі наскальних зображень тварин кам'яного віку, наприклад такі, як більшу кількість ніг або хвостів. На їхню думку, це були перші в світі спроби анімувати картинку, тобто створити щось на зразок мультиплікаційного фільму. І у первісних художників все вийшло. Вчені запропонували оригінальну версію, яка пояснює деякі дивні речі наскальних зображень тварин кам'яного віку, наприклад такі, як більшу кількість ніг або хвостів

Предки європейців розробляли технологію мультиплікації і кінематографа ще 30 тисяч років тому. Стародавні живописці прагнули викликати у глядача ілюзію руху левів і інших диких звірів. Крім пластики, в хід йшли інші технічні ефекти, наприклад, мерехтливе світло від палаючих смолоскипів і інші новинки кам'яного віку. Кінематограф кам'яного віку не відрізнявся різноманітністю жанрів і сюжетів. В основному це був один цикл: в світі тварин.

Спеціаліст по палеоліту і кінематографіст Марк Азема (Marc Azéma) з Тулузького університету протягом останніх 20 років займається вивченням печерної наскального живопису. У центрі його уваги знаходяться дві відомі французькі печери Шові, департамент Ардеш (Chauvet / Ardèche) і Ла-Бом-Латрон, департамент Гар (La Baume Latrone / Gard).

Разом зі своїм напарником вільним художником Флораном Рівером (Florent Rivère) він прийшов до висновку, що живописці печерного віку використовували технологію, що лежить в основі створення кінофільмів і мультиплікації.

Читайте також: Чи був найдавніший малюнок еротичним?

Здається, тільки ті, кому вже добре за сорок чи п'ятдесят, пам'ятають ще дитячі картинки з елементами примітивної анімації, які публікували радянські дитячі журнали. По краю сторінки потрібно було розрізати ножицями строго по пунктирною лінії кілька листів, потім, намотавши на олівець або кулькову ручку першу сторінку, необхідно було рухати намотаний листок вгору-вниз. Навіть при невеликій швидкості створювалася ілюзія руху: чоловік, наприклад, одягав капелюх або собака кидалася за кішкою.

Власне, ілюзія нинішнього 3D теж заснована на стародавньому ефекті поєднання червоного і синього кольорів.

У червневій книжці журналу Antiquity автори статті повідомляють, що художники кам'яного століття мали намір вдихнути життя в свої зображення. На більшості наскальних малюнків показані тварини в русі.

На більшості наскальних малюнків показані тварини в русі

"Дійсно, рух і дію представлені в наскального живопису в різних манерах," - зауважує на сайті ScienceNews фахівець з наскального живопису, археолог Жан Клотті (Jean Clottes), який в даний час працює у французькому міністерстві культури. Саме він в 1998 році займався дослідженням наскальних малюнків печери Шові, які налічують понад 30 тисячі років.

Картина в десять метрів завдовжки з печери Шові є хіба мисливську історію. Розповідь починається з того, що кілька левів, пригнувши вуха і нахиливши голови, переслідують здобич. Поруч зображені мамонти та інші тварини. У другій частині картини прайд з шістнадцяти левів, зображених завдяки перспективі дещо меншими порівняно з сусідніми тваринами, кидається на тікає зубра.

Є в печері Шові зображення восьминогого бізона, що, на думку дослідників, покликане продемонструвати біжить тварина. Подібний ефект виникає, якщо взяти до уваги, що бізон перебирає копитами.

В цілому в 12 французьких печерах налічується 53 фігури, які біжать, трясуть головами або махають хвостами. Зокрема, в знаменитій печері Ласко (Lascaux) є 20 розфарбованих зображень тварин, які намальовані з великою кількістю голів, ніг і хвостів, ніж в реальності.

У печерах Іспанії та Франції виявлені кам'яні і кістяні диски з декількома вирізаними зображеннями біжить тварини, схожі на стоп-кадри з мультфільму. У центрі дисків просвердлений отвір. Рівер просмикував крізь ці отвори сухожилля тварин і обертав диски: тварини на малюнку сідали і вставали. Експерименти, проведені з 2007 року, дали ефект оптичної ілюзії.

Читайте також: Петрогліфи - "Фейсбук" бронзового століття

До речі, схожим чином працювала заснована на оптичній ілюзії іграшка тауматроп (thaumatrope - від двох грецьких слів thauma - диво і trope - обертання), винайдена близько 1825 року. Два зображення, нанесених на обидві сторони диска, поєднувалися в одне завдяки їх швидкому руху між пальцями. Наприклад, якщо на одному боці було вміщено зображення вази, а на протилежній - букета квітів, то при обертанні обидва малюнка зливалися воєдино, і глядач бачив букет квітів, що стоїть у вазі. Тауматроп розглядають в якості попередника кінокамер і анімації.

Читайте найцікавіше в рубриці "Наука і техніка"

Новости

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача