Статьи

Перехід з 3.5 на 2.5 дюймів: відключаємо парковку головок в жорстких дисках Hitachi

Буквально недавно я писав невелику замітку про жорсткі диски форм-фактора 2.5 і 3.5 дюймів . Зокрема про можливість використання компактних дисків 2.5 дюйма в настільних системах, де практично завжди застосовуються «дорослі» диски типорозміру 3.5 дюйма.

У моїй попередній системи довгі роки працювали 2 вінчестера Western Digital, якщо бути точніше, WD Caviar Blue (WD5000AAKS) і WD Caviar Green (WD5000AADS) - обидва по 500 ГБ. Для системи я використовував OCZ Agility 3 на 60 ГБ, в той час як HDD використовувалися для зберігання файлів.

Основна проблема великих 3.5-дюймових дисків - рівень шуму. Мабуть, це одна з небагатьох проблем, з якою боротися найважче. Вся справа в тому, що диски створюють низкочастотную вібрацію, яка передається самому корпусу. І це при тому, що на старшої моделі WD Blue був активний AAM (Automatic Acoustic Management).

Трохи нижче ви можете побачити рівень продуктивності Caviar Blue і Caviar Green відповідно, виміряний за допомогою CrystalDiskMark 5.2.1.

1

Як бачимо, максимальна швидкість читання і запису не перевищує 100 Мбайт / сек. У ті роки, коли були випущені обидва диска (7-8 років тому), показник досить хороший.

На перший погляд може навіть здатися що Green швидше, ніж Blue, але нехай вас не вводить в оману результат тестів, давайте поглянемо на результати, отримані в Victoria і HD Tune.


Як видно, Caviar Blue забезпечує більш швидкий доступ і продуктивність IOPS. Ну да ладно, зараз не про це.

При складанні нової системи було вирішено відмовитися від двох стареньких 3.5-дюймових дисків по 500 ГБ на користь одного на 1 ТБ форм-фактора 2.5 дюймів.

Після кількох днів пошуків оптимального варіанту, я зупинився на диску Hitachi (HGST) Travelstar 7K1000 1TB 7200rpm 32МB. Тільки от не задача, диск пропонується в двох версія: HTS721010A9E630_0J22423 і HTE721010A9E630_0J30573.

На момент покупки за HTS721010A9E630_0J22423 продавці просили 1599 грн (60.84 $), за HTE721010A9E630_0J30573 - 1915 грн (72.87 $).

По факту обидва диска абсолютно ідентичні в плані конструктивного виконання, відмінності криються в налаштуваннях самого диска, а саме в налаштуваннях. Перша модель відноситься до «Standard Models», друга - до «Enhanced Availability Models», тобто з поліпшеним доступом.

Просто погляньте на порівняльну таблицю.


Для стандартної моделі «Power on Hours (POH) Per Month» не вказано, в той час як для поліпшеної вказано 730 годин, що позначає можливість цілодобової роботи. Для тих, у кого є питання: 365 днів на рік по 24 години дають 8760 годин. При розподілі на 12 місяців і виходить в середньому 730 годин на місяць. Власне трохи ніжу для поліпшеної моделі в параметрі «Availability (hrs / day x days / wk)» так і зазначено - 24x7 (24 години на добу, 7 днів на тиждень).

Стандартна модель може працювати в режимі економії енергії (Low Power), при якому споживається в середньому всього 0.8 Вт (Idle) при просте і 1 Вт (Active Idle) при активності. Для старшої моделі енергоспоживання постійне становить 1.8 Вт.

За всі ці відмінності відповідає за все один параметр - APM (Advanced Power Management). Не варто плутати APM з AAM (Automatic Acoustic Management), тому що останній за фактом керує акустичним шумом, шляхом зміни швидкості переміщення головки. Користувач може вибирати між тишею і продуктивністю. Зверніть увагу, AAM не впливає на швидкість обертання диска, тому лінійна швидкість читання / запису залишається практично незмінною, змінюється тільки час випадкового доступу, хоча на тлі таких оптимізацій як NCQ різниця по швидкості не так помітна, як зміна рівня шуму.

Зверніть увагу, AAM не впливає на швидкість обертання диска, тому лінійна швидкість читання / запису залишається практично незмінною, змінюється тільки час випадкового доступу, хоча на тлі таких оптимізацій як NCQ різниця по швидкості не так помітна, як зміна рівня шуму

У випадку з APM (Advanced Power Management), диск управляє енергоспоживанням шляхом зупинки двигуна і парковки головок (режим Standby). По-перше, зупинка двигуна означає, що при зверненні до диска буде затримка, пов'язана з необхідністю розкрутки дисків. По-друге, диск не може виробляти парковку нескінченно, а сам процес призводить до поступового зносу диска. Деякі виробники заявляють для своїх дисків 300 тис. Парковок, деякі 600 тис., Деякі ще більше. Диски більшості виробників паркуються досить рідко (кілька разів на годину), інші ж як Travelstar 7K1000 за півтора року експлуатації можуть «запарковаться» понад 500 тис. Разів (менше 1 тис. В день / приблизно 500-800 залежно від умов і часу роботи ). Як результат, за даними SMART такий диск швидко змінить статус на «Bad».

Так ось, в стандартній версії диска, APM має значення 128, в покращеній - 254 (відключено). У вас закономірно повинен виникнути питання, а як взагалі парковка головок економить електроенергію і ресурс батареї? Справа в тому, що протилежний кінець головки оснащений котушкою. При подачі «правильного» харчування на котушку, вона генерує електромагнітне поле, що дозволяє їй переміщатися між двох потужних постійних магнітів (переміщаючи при цьому протилежний кінець).

Що цікаво, значення APM можна змінити самостійно. При використанні в ноутбуках повністю відключати парковку не рекомендується, тому що ноутбук це переносний комп'ютер, а одна з можливостей APM - парковка головок, яка в свою чергу захищає поверхню диска від пошкоджень при переміщенні ноутбука (тряска, сильні вібрації, удари, прискорення). У випадку зі стаціонарним ПК парковку під час роботи можна відключати, або ж встановити значення 250-253. Не варто боятися, що диск перестане паркувати взагалі, при відключенні як і раніше, буде виконуватися парковка головок в безпечну зону.

Особисто я, як і тисячі інших людей, вирішив продовжити термін служби диска і не переплачувати 12 у.о. за версію з відключеним APM.

Із заводу HTS721010A9E630_0J22423 йде з APM = 128. Діапазон значень APM коливається від 1 до 254. При встановленні значення нижче 128, диску буде дозволено зупиняти шпиндель (двигун). Для деяких дисків відключення проводиться при значенні APM = 0 (0x00), але у випадку з Travelstar 7K1000 такої можливості немає.

Отже, що нам потрібно?

Не поспішайте завантажувати Hitachi Feature Tools з офіційного сайту HGST, там представлена ​​стара версія FT 2.15 без підтримки нових дисків.

Замість цього необхідно завантажити версію Hitachi Feature Tools v2.17b2, яка підтримує нові диски Travelstar 5K500.B, 7K500, 5K750, 7K750, 5K1000, Z5K320, Z7K320, Z5K500, Z7K500 і наш 7K1000.

Для вашої зручності нижче знаходиться посилання для скачування архіву, в якому є все необхідне програмне забезпечення.


Насамперед встановлюємо HP USB Disk Storage Format Tool з папки 1_HP_USB_Disk_Storage_Format_Tool. Для Windows 7 і вище, запускати утиліту HPUSBFW необхідно з правами адміністратора.

Для Windows 7 і вище, запускати утиліту HPUSBFW необхідно з правами адміністратора

В меню утиліти вибираємо свій флеш-накопичувач (меню, що випадає Device), в якості файлової системи (File system) необхідно вказати FAT32, мітка диска (Volume label) може бути будь-який, це не принципово.

Далі для швидкого форматування відзначаємо опцію «Quick Format », трохи нижче також активуємо« Create a DOS startup disk »(створити завантажувальний диск з DOS) і перемикаємо радіобокс на пункт« using DOS system files located at », для якого вказуємо шлях до папки 2_MSDOS з архіву. Натискаємо Start, після чого необхідно підтвердити форматування диска (всі наявні на диску дані будуть знищені).Чекаємо завершення процедури, після чого в корінь накопичувача копіюємо всі файли з папки 3_FT217b2. Якщо у вас приховані системні файли, накопичувач буде відображатися як порожній, але при копіюванні файлів у вас з'явиться запит про заміну файлів (замінюємо файли).

Якщо у вас приховані системні файли, накопичувач буде відображатися як порожній, але при копіюванні файлів у вас з'явиться запит про заміну файлів (замінюємо файли)

Процес створення завантажувальної флешки завершено. Тепер необхідно з неї завантажиться, на кожній системі робиться це по-різному. На деяких системах, для завантаження з диска необхідно міняти параметри в BIOS (часто F2, Delete, F12), на інших є спеціальне меню (часто F12).

Далі все повинно бути інтуїтивно зрозуміло, про всяк випадок короткий приклад, як виглядає сам процес запуску Hitachi Feature Tools.

[Media = // www.youtube.com/watch?v=SQDGP0n6k8Q]

При запуску Hitachi Feature Tools буде потрібно кілька разів натиснути будь-яку клавішу. Система вас попередить про те, що дана версія HFT є неофіційною і заснована на офіційній версії Hitachi Feature Tools 2.16 M2, випущеної в 2011-му році. Також ви отримаєте попередження про те, що FT217b2 призначена виключно для зміни параметра APM в нових дисках Travelstar (5K500.B, 7K500, 5K750, 7K750, 5K1000, Z5K320, Z7K320, Z5K500, Z7K500), не призначена для зміни інших параметрів або зміни параметрів в інших моделях, яких немає в списку.

Як завжди, все надається «як є» (as is), тобто ви використовуєте програму на свій страх і ризик, ні розробники, ні я не несемо відповідальності за можливі наслідки, в тому числі втрату даних і / або вихід з ладу жорсткого диска. Перед зміною параметрів обов'язково копіюйте дані (робіть бекап).

Перед зміною параметрів обов'язково копіюйте дані (робіть бекап)

Після вибору диска з Спіка, необхідно зайти в верхнє меню «Features» і вибрати «Change Advanced Power Mode», або натиснути комбінацію Alt + P. У меню налаштовуєте параметр APM відповідно до своїх вимог.

У меню налаштовуєте параметр APM відповідно до своїх вимог

Особисто я встановив значення 254. Зміни вносяться в прошивку диска, тому перевстановлення ОС або використання на іншій апаратній платформі ніяким чином не впливає на встановлений параметр. Це означає, що параметр для диска необхідно міняти всього один раз, наприклад, відразу після покупки. Якщо диск не визначається програмою, значить ваш ПК на базі несумісною системної логіки Intel ICH9M, або необхідно переключити SATA з AHCI в режим Native IDE. Диски, встановлені в зовнішній кишеню визначатися також не будуть.

Диски, встановлені в зовнішній кишеню визначатися також не будуть

Ну і наостанок, новий маленький диск по швидкості абсолютно не поступається попереднім повнорозмірним дискам. Вдалих вам апгрейдів!

PS Додатково в настройках планів електроживлення Windows можна заборонити відключення диска ( «відключати диск при просте» - 0 / немає).

У вас закономірно повинен виникнути питання, а як взагалі парковка головок економить електроенергію і ресурс батареї?
Отже, що нам потрібно?
Com/watch?

Новости

Как оформить группу в вконтакте видео
Дано хотел свой магазин в вк, но не знал с чего начать его делать. Так как хотелось не банальный магазин с кучей ссылок и фото, а красиво оформленный. С меню, с аватаркой. После просмотра видео создал

Как оформить диск малыш от рождения до года из фото и видео
Оформить диск "Малыш от рождения до года" из фото и видео можно совершенно разными способами! Кто-то для достижения данной цели идет на шоу-таланты, кто-то пользуется услугами профессионалов, а кто-то

Как создать фото из видео
Кризис заставляет искать дополнительные источники дохода. Одним из таких источников может стать торговля на валютном рынке Форекс. Но чтобы не потерять свои деньги необходимо работать с надежным брокером.

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача