Статьи

PDF - що це, як працює і як використовувати

 1. Так в чому ж тут проблема?
 2. Що таке PDF і з чим його їдять
 3. Як працювати з PDF
 4. Післямова

Доброго часу доби, дорогі читачі! Сьогодні поговоримо про таку штуку, яку багато хто бачив, деякі користувалися, а кому-то це здається заморським колдунства і він обходить це стороною, тобто про PDF.

Отже, перед тим, як розповісти що це, я розповім для чого воно потрібне
Отже, перед тим, як розповісти що це, я розповім для чого воно потрібне. Припустимо, ви відкрили ваш улюблений MS Word 2003/7/10/2048, написали довгу простирадло тексту, оформили все це гарненько і задоволені пішли показувати колегам. І такий ось колега бере ваш документ, відкриває своїм OpenOffice / LibreOffice / somethingotherOffice і жахається від того неподобства, яке твориться з документом.

Оформлення попливло, скріншоти відцентровані криво, навігація не працює, відступ абзацу не по ГОСТу, шрифти фігпоймікакіе, дивиться він на вас так запитально і дивується. А разом з ним і ви дивуєтеся, адже у вас-то все ОК, і шрифти, спеціально скачані, і відступи, вивірені з міліметровою точністю, і скріншоти, відцентрувати з точністю до епсилон в мінус десятого. Показуєте ви своє творіння іншому колезі.

А у колеги і офісу-то нету, Wordpad 'ом накажете відкривати? Те ще розвага.

Так в чому ж тут проблема?

Думаєте в криворукості автора документа? Ні в якому разі, автор може і Криворук, але справа зовсім в іншому. Насправді, навіть різні версії MS Word можуть дещо по-різному дивитися на документи, не кажучи вже про якісь інші програми для роботи з електронною документацією. Так що ж робити, щоб інші люди могли побачити Ваш документ саме в такому вигляді, в якому Ви його задумували?

Тут є кілька способів:

 • Ви можете його роздрукувати, але це не саме зручне рішення, особливо якщо люди знаходяться на іншому кінці синього кульки;
 • Ви можете його відправити факсом, ось тільки цього факсу на тому кінці може не бути;
 • Ви можете його зберегти в спеціальному форматі. Тут-то і приходить на допомогу PDF.

Ось про останній, власне, ми і поговоримо.

до змісту ↑

Що таке PDF і з чим його їдять

PDF (від англ. Portable Document Format) - це спеціальний формат електронних документів, який не залежить від обраної ОС, програми перегляду електронних документів або ще чого-небудь. Він єдиний для будь-якого пристрою. Все, що потрібно для відкриття документів в цьому форматі - програма перегляду. Їх існує безліч, як безкоштовних, так і платних.

Найпоширеніша програма - це, безсумнівно, Adobe Reader (можна завантажити звідси , Тільки не забудьте прибрати галочки навпроти McAfee і True Key), яка написана авторами цієї технології.

Однак в AR часто знаходять уразливості (а так само справедливо приписують нав'язливість, загальмованість і інші жахи життя), так що кому це не подобається, дивіться в бік аналогів (Foxit Reader, Nuance і тп).

Якщо кому цікаво, так виглядає документ, відкритий в Adobe Reader DC:

Якщо кому цікаво, так виглядає документ, відкритий в Adobe Reader DC:

У PDF є свої обмеження, як то:

 • Неможливість редагування тексту (крім спеціалізованих програм);
 • Необхідність вшивати нестандартні шрифти (для любителів робити не по ГОСТу);
 • Необхідність використання досить великих растрових зображень для виразного відображення при друку.

Серед переваг ж:

 • Простота використання;
 • Можливість захистити файл від більшості дій недбайливих користувачів (позначка маркерами, пошук за словами, редагування тексту);
 • Незалежність від програми перегляду. У будь-якій програмі перегляду він буде виглядати однаково.

Тепер поговоримо про те, як його, власне створити.

до змісту ↑

Як працювати з PDF

У MS Word 2010 13, 16 вибираєте "Зберегти як" і вказуєте тип файлу: "PDF". Можна також зняти галочку "Відкрити файл після публікації", щоб не відкривати кожен раз створену вами PDF-ку.

У MS Word 2007 ви завантажуєте плагін під назвою Microsoft Save as PDF, наприклад,  звідси
У MS Word 2007 ви завантажуєте плагін під назвою "Microsoft Save as PDF", наприклад, звідси .

Встановлюєте його, після чого запускаєте Word, натискаєте на велику кнопку зверху-ліворуч: "Зберегти як" -> "PDF або XPS" і зберігаєте як PDF.

Якщо ж вам потрібен PDF файл з іншої програми, при цьому у неї немає можливості зберігати файли в PDF, то досить завантажити безкоштовний віртуальний PDF принтер, наприклад, звідси .

Далі запускаєте інсталятор, чекаєте, поки принтер встановиться, після цього відкриваєте потрібну вам програму, вибираєте опцію "Друк", вибираєте віртуальний принтер і знову тиснете на кнопку "Друк".

Далі запускаєте інсталятор, чекаєте, поки принтер встановиться, після цього відкриваєте потрібну вам програму, вибираєте опцію Друк, вибираєте віртуальний принтер і знову тиснете на кнопку Друк

Тепер вибираєте ваші настройки (я рекомендую відзначити галочку "Embed fonts" для вбудовування шрифту в ваш PDF) і тиснете на кнопку "OK".

Тепер вибираєте ваші настройки (я рекомендую відзначити галочку Embed fonts для вбудовування шрифту в ваш PDF) і тиснете на кнопку OK

Є ще й платні аналоги, але ви не подумайте, що вони роблять рівно теж, але за гроші, немає. Вони відрізняються тим, що можуть вставляти посилання в PDF файли, створювати закладки, змісту, використовувати водні знаки, зашифровувати PDF документ і ще багато чого, що вам навряд чи в житті знадобиться :)

До речі, Libre Office і Open Office дозволяють зручно і просто, без всяких плагінів, створювати PDF -фи на льоту.

до змісту ↑

Післямова

Ось загалом-то і все, що потрібно для роботи з даним форматом. Всі можливості я описувати не став, в цьому немає особливого сенсу, бо в більшості випадків потрібно просто зберегти файл або документ в PDF і потім відкрити його якимось переглядачем. Так що користуйтеся, дуже зручний формат :)

Як і завжди, якщо є якісь питання, думки, доповнення і все таке інше, то ласкаво просимо в коментарі до цього запису.

PS: За існування статті окреме спасибі одному проекту і члену нашої команди під ніком "barn4k"

Ми в соц.сетях: ВК Facebook Twitter Telegram

Так в чому ж тут проблема?
А у колеги і офісу-то нету, Wordpad 'ом накажете відкривати?
Так в чому ж тут проблема?
Думаєте в криворукості автора документа?
Так що ж робити, щоб інші люди могли побачити Ваш документ саме в такому вигляді, в якому Ви його задумували?

Новости

Как оформить группу в вконтакте видео
Дано хотел свой магазин в вк, но не знал с чего начать его делать. Так как хотелось не банальный магазин с кучей ссылок и фото, а красиво оформленный. С меню, с аватаркой. После просмотра видео создал

Как оформить диск малыш от рождения до года из фото и видео
Оформить диск "Малыш от рождения до года" из фото и видео можно совершенно разными способами! Кто-то для достижения данной цели идет на шоу-таланты, кто-то пользуется услугами профессионалов, а кто-то

Как создать фото из видео
Кризис заставляет искать дополнительные источники дохода. Одним из таких источников может стать торговля на валютном рынке Форекс. Но чтобы не потерять свои деньги необходимо работать с надежным брокером.

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача