Статьи

PDF - що це, як працює і як використовувати

 1. Так в чому ж тут проблема?
 2. Що таке PDF і з чим його їдять
 3. Як працювати з PDF
 4. Післямова

Доброго часу доби, дорогі читачі! Сьогодні поговоримо про таку штуку, яку багато хто бачив, деякі користувалися, а кому-то це здається заморським колдунства і він обходить це стороною, тобто про PDF.

Отже, перед тим, як розповісти що це, я розповім для чого воно потрібне
Отже, перед тим, як розповісти що це, я розповім для чого воно потрібне. Припустимо, ви відкрили ваш улюблений MS Word 2003/7/10/2048, написали довгу простирадло тексту, оформили все це гарненько і задоволені пішли показувати колегам. І такий ось колега бере ваш документ, відкриває своїм OpenOffice / LibreOffice / somethingotherOffice і жахається від того неподобства, яке твориться з документом.

Оформлення попливло, скріншоти відцентровані криво, навігація не працює, відступ абзацу не по ГОСТу, шрифти фігпоймікакіе, дивиться він на вас так запитально і дивується. А разом з ним і ви дивуєтеся, адже у вас-то все ОК, і шрифти, спеціально скачані, і відступи, вивірені з міліметровою точністю, і скріншоти, відцентрувати з точністю до епсилон в мінус десятого. Показуєте ви своє творіння іншому колезі.

А у колеги і офісу-то нету, Wordpad 'ом накажете відкривати? Те ще розвага.

Так в чому ж тут проблема?

Думаєте в криворукості автора документа? Ні в якому разі, автор може і Криворук, але справа зовсім в іншому. Насправді, навіть різні версії MS Word можуть дещо по-різному дивитися на документи, не кажучи вже про якісь інші програми для роботи з електронною документацією. Так що ж робити, щоб інші люди могли побачити Ваш документ саме в такому вигляді, в якому Ви його задумували?

Тут є кілька способів:

 • Ви можете його роздрукувати, але це не саме зручне рішення, особливо якщо люди знаходяться на іншому кінці синього кульки;
 • Ви можете його відправити факсом, ось тільки цього факсу на тому кінці може не бути;
 • Ви можете його зберегти в спеціальному форматі. Тут-то і приходить на допомогу PDF.

Ось про останній, власне, ми і поговоримо.

до змісту ↑

Що таке PDF і з чим його їдять

PDF (від англ. Portable Document Format) - це спеціальний формат електронних документів, який не залежить від обраної ОС, програми перегляду електронних документів або ще чого-небудь. Він єдиний для будь-якого пристрою. Все, що потрібно для відкриття документів в цьому форматі - програма перегляду. Їх існує безліч, як безкоштовних, так і платних.

Найпоширеніша програма - це, безсумнівно, Adobe Reader (можна завантажити звідси , Тільки не забудьте прибрати галочки навпроти McAfee і True Key), яка написана авторами цієї технології.

Однак в AR часто знаходять уразливості (а так само справедливо приписують нав'язливість, загальмованість і інші жахи життя), так що кому це не подобається, дивіться в бік аналогів (Foxit Reader, Nuance і тп).

Якщо кому цікаво, так виглядає документ, відкритий в Adobe Reader DC:

Якщо кому цікаво, так виглядає документ, відкритий в Adobe Reader DC:

У PDF є свої обмеження, як то:

 • Неможливість редагування тексту (крім спеціалізованих програм);
 • Необхідність вшивати нестандартні шрифти (для любителів робити не по ГОСТу);
 • Необхідність використання досить великих растрових зображень для виразного відображення при друку.

Серед переваг ж:

 • Простота використання;
 • Можливість захистити файл від більшості дій недбайливих користувачів (позначка маркерами, пошук за словами, редагування тексту);
 • Незалежність від програми перегляду. У будь-якій програмі перегляду він буде виглядати однаково.

Тепер поговоримо про те, як його, власне створити.

до змісту ↑

Як працювати з PDF

У MS Word 2010 13, 16 вибираєте "Зберегти як" і вказуєте тип файлу: "PDF". Можна також зняти галочку "Відкрити файл після публікації", щоб не відкривати кожен раз створену вами PDF-ку.

У MS Word 2007 ви завантажуєте плагін під назвою Microsoft Save as PDF, наприклад,  звідси
У MS Word 2007 ви завантажуєте плагін під назвою "Microsoft Save as PDF", наприклад, звідси .

Встановлюєте його, після чого запускаєте Word, натискаєте на велику кнопку зверху-ліворуч: "Зберегти як" -> "PDF або XPS" і зберігаєте як PDF.

Якщо ж вам потрібен PDF файл з іншої програми, при цьому у неї немає можливості зберігати файли в PDF, то досить завантажити безкоштовний віртуальний PDF принтер, наприклад, звідси .

Далі запускаєте інсталятор, чекаєте, поки принтер встановиться, після цього відкриваєте потрібну вам програму, вибираєте опцію "Друк", вибираєте віртуальний принтер і знову тиснете на кнопку "Друк".

Далі запускаєте інсталятор, чекаєте, поки принтер встановиться, після цього відкриваєте потрібну вам програму, вибираєте опцію Друк, вибираєте віртуальний принтер і знову тиснете на кнопку Друк

Тепер вибираєте ваші настройки (я рекомендую відзначити галочку "Embed fonts" для вбудовування шрифту в ваш PDF) і тиснете на кнопку "OK".

Тепер вибираєте ваші настройки (я рекомендую відзначити галочку Embed fonts для вбудовування шрифту в ваш PDF) і тиснете на кнопку OK

Є ще й платні аналоги, але ви не подумайте, що вони роблять рівно теж, але за гроші, немає. Вони відрізняються тим, що можуть вставляти посилання в PDF файли, створювати закладки, змісту, використовувати водні знаки, зашифровувати PDF документ і ще багато чого, що вам навряд чи в житті знадобиться :)

До речі, Libre Office і Open Office дозволяють зручно і просто, без всяких плагінів, створювати PDF -фи на льоту.

до змісту ↑

Післямова

Ось загалом-то і все, що потрібно для роботи з даним форматом. Всі можливості я описувати не став, в цьому немає особливого сенсу, бо в більшості випадків потрібно просто зберегти файл або документ в PDF і потім відкрити його якимось переглядачем. Так що користуйтеся, дуже зручний формат :)

Як і завжди, якщо є якісь питання, думки, доповнення і все таке інше, то ласкаво просимо в коментарі до цього запису.

PS: За існування статті окреме спасибі одному проекту і члену нашої команди під ніком "barn4k"

Ми в соц.сетях: ВК Facebook Twitter Telegram

Так в чому ж тут проблема?
А у колеги і офісу-то нету, Wordpad 'ом накажете відкривати?
Так в чому ж тут проблема?
Думаєте в криворукості автора документа?
Так що ж робити, щоб інші люди могли побачити Ваш документ саме в такому вигляді, в якому Ви його задумували?

Новости

Как оформить диск малыш от рождения до года из фото и видео
Оформить диск "Малыш от рождения до года" из фото и видео можно совершенно разными способами! Кто-то для достижения данной цели идет на шоу-таланты, кто-то пользуется услугами профессионалов, а кто-то

Как оформить группу в вконтакте видео
Дано хотел свой магазин в вк, но не знал с чего начать его делать. Так как хотелось не банальный магазин с кучей ссылок и фото, а красиво оформленный. С меню, с аватаркой. После просмотра видео создал

Как создать фото из видео
Кризис заставляет искать дополнительные источники дохода. Одним из таких источников может стать торговля на валютном рынке Форекс. Но чтобы не потерять свои деньги необходимо работать с надежным брокером.