Статьи

Операційна система Ubuntu 8.04.1 LTS. Частина 3.

  1. Попередні частини статті

Попередні частини статті

У попередній частині статті розглядався процес установки Ubuntu 8.04 на той же комп'ютер, де зовсім недавно побував Linux XP Desktop 2008. Тепер прийшов час подивитися, що ж у нас вийшло, в кінцевому підсумку. Як було сказано в попередній частині статті, під час установки системи автоматично не включили мережу. Для виправлення ситуації, на що тестується машині, було досить змінити лише одну опцію - відключити роумінг.

Налаштування мережевих з'єднань в Ubuntu 8.04

Для того щоб почати налаштування, необхідно ввести пароль користувача, тим самим розблокувавши опції. В Ubuntu відключена обліковий запис root, тому, якщо не виробляти додаткового конфігурування системи, то всі дії адміністратора виробляються після введення пароля користувача з відповідними правами.

Ubuntu - повністю вільний дистрибутив, тому в його склад не включені закриті компоненти, такі як фірмові драйвера на відеокарти. Не можна не помітити і відсутність вагомої частки кодеків - тільки що встановлена ​​система нічого толком програвати не вміє. На жаль, вже цих двох фактів достатньо, щоб деякі користувачі плюнули на Linux і повернулися назад в Windows або пішли шукати інший дистрибутив, де все це є за замовчуванням. На основі Ubuntu, до речі, вже створені дистрибутиви, які включають в себе закриті компоненти, але такі Linux мають низьку популярність. Крім того, досить німого відмотати назад в списку опублікованих статей, і ми натикаємося на Linux XP Desktop 2008. Всі кодеки є, драйвера також є з коробки. Однак, все це не безкоштовно, та й не всі виявилося добре з апаратним прискоренням під час його тестування. У нашому ж випадку ми маємо дещо інший підхід. Ми можемо повністю вільний дистрибутив, де для установки відсутніх звичайні користувачі пакетів потрібно буквально кілька хвилин, і розробники зробили все, щоб процес поповнення системи був максимально простим, з мінімальним числом ручних дій користувача.

В якості робочого середовища в Ubuntu використовується GNOME. Для любителів KDE створюється Kubuntu, а користувачі Xfce можуть скористатися Xubuntu. Незважаючи на те, що дистрибутиви дуже схожі на один одного, маючи спільні корені, першість популярності беззастережно належить Ubuntu. Одним наявністю GNOME цього не пояснити, адже KDE має, як мінімум, який можна порівняти, якщо не більший рівень поширеності. Причина криється в іншому. Перша з них носить суб'єктивний характер. Ubuntu - основний дистрибутив компанії Canonical Ltd , Він найбільш відомий широкій публіці, про рекорди його установки твердять багато новинні ресурси. Як наслідок, у користувача створюється враження «Ubuntu - це щось круте фірмове, а Kubuntu і Xubuntu- так, побічні продукти, вироби». І, до речі, частково, це правда. Тут ми плавно переходимо до другої об'єктивних причин. Ubuntu дійсно, на думку багатьох членів спільноти, містить менше помилок, пов'язаних з підготовкою конкретного дистрибутива. Він, якщо так можна висловитися, більш акуратно зібраний.

Відразу після установки Ubuntu 8.04 фірмовий драйвер на відеокарту не встановлено

Після того, як настройка мережі закінчена і можна звертатися до інтернету, саме час зайнятися вирішенням проблем першої необхідності. В першу чергу, це установка драйвера на відеокарту. На щастя, процес цей максимально спрощений для користувача і зводиться буквально до кількох клацань мишею. В області системного лотка GNOME з'являється повідомлення про те, що система виявила обладнання, на яке є спеціальний драйвер. Відмінно, ставимо єдину галочку, після чого програма звертається до Мережі та автоматично завантажує драйвер на вашу відеокарту. У таких випадках зазвичай мають на увазі продукцію компаній NVidia і AMD (наступник ATI).

Фірмовий драйвер на відеокарту встановлено, тепер в Ubuntu 8.04 з'являється підтримка апаратного прискорення

Установка драйвера відбувається навіть простіше, ніж в Windows. Не треба завантажувати пакети самостійно, не треба вручну запускати ніякі файли, брати участь в марафонській ходьбі по сторінках майстра. Переваги дистрибутивів, де драйвери включені за замовчуванням, насправді мінімальні. Боязнь установки додаткового пакета виявляється абсолютно безпідставною. Хоча, кілька років тому подібної простоти не спостерігалося. Драйвер необхідно було завантажувати вручну, встановлювати якимись невідомими простому користувачеві Windows способами. А від перспективи збірки ядра і зовсім все непритомніли, останнє, що зробивши в свідомості - це коли сказав клятву ніколи в житті більше не зв'язуватися з Linux. На щастя, той час минув, і за багатьма параметрами той же Ubuntu навіть простіше, ніж Windows.

Загальне налаштування спецефектів віконного менеджера в Ubuntu 8.04

Одне з найбільш істотних придбань після установки драйвера - це можливість застосування апаратного прискорення під час промальовування вікон. Використовується різні спецефекти, список яких складається з декількох десятків. Однак Ubuntu позиціонується для простого користувача, якому не личить возитися з налаштуванням кожної дрібниці, на зразок вибору мультиплікації при згортанні вікна. До складу дистрибутива входить інструмент настройки зовнішнього вигляду робочого середовища, де спецефекти прописані всього лише трьома сюжетними програмами. Перша з них - повне відключення додаткових ефектів. Система працює швидко на будь-який відеокарти. Другий режим пропонує збалансовані настройки, включаючи в себе чимало барвистою анімації. На відеокарті GF7300GT спецефекти працюють, в цілому, плавно, проте загальне уповільнення роботи системи вже відчувається - в першу чергу, це стосується реакції на дії з вікнами. Невеликі затримки. Але якщо включити повний комплект ефектів, то на що тестується системі все починає працювати ривками, хоча куди не поткнешся, скрізь краси. Вікна деформуються, як желе, при переміщенні, усюди використовується подібна графіка, заснована на OpenGL.

Про другий, більш просунутому варіанті управління спецефектами, який полягає в установці спеціального менеджера настройки Compiz, ми поговоримо трохи пізніше. Він присутній в офіційних репозиторіях, але перед тим, як почати установку додаткового програмного забезпечення, необхідно вказати доступні джерела. Це можна зробити з менеджера пакетів Synaptic (інструмент «Установка / видалення» цього не підтримує). Там в меню «Налаштування» є пункт «Репозиторії».

Налаштування джерел програмного забезпечення в Ubuntu 8.04

Ubuntu за замовчуванням підтримує роботу з п'ятьма репозиторіями. Система дозволяє підключати будь-які інші джерела, однак це може негативно вплинути на стабільність системи - ніхто не тестував сторонні додатки на сумісність, на відсутність конфліктів з іншими компонентами. Це здійснюється тільки в рамках декількох репозитаріїв, список яких і пропонує Synaptic. Перше джерело включає в себе вільне програмне забезпечення, підтримуване компанією - розробником дистрибутива. Друге джерело - вільні програми, підтримувані спільнотою. Далі йде закрите ПЗ. Третє джерело - драйвера, четвертий - додатки. Пропонується шукай один репозиторій, що містять вихідні тексти пакетів, проте він потрібен тільки розробникам. Для простих користувачів всі програми заздалегідь зібрані і протестовані на сумісність.

Ви можете також підключати сторонні репозиторії. Як наочний приклад варто згадати про Medibuntu , Що включає в себе масу закритих мультимедійних кодеків.

Раз вже ми почали настройку джерел програмного забезпечення, то доречно відразу ж вказати і правила оновлення системи. Вони діляться на чотири категорії: критичні і рекомендовані оновлення, а також нові версії додатків які також поділені на дві групи по наявності офіційної підтримки.

На мій погляд, доречно включати всі джерела, що пропонуються відразу після установки Ubuntu. Виняток становлять лише початкові тексти, які, якщо ви не програміст, не потрібні.

Детальне налаштування спецефектів віконного менеджера в Ubuntu 8.04

Як тільки все репозиторії налаштовані, можна починати установку додаткових додатків. Кількома абзацами раніше, було розказано про загальні налаштуваннях ефектів робочого столу. Тепер з'явилася можливість встановити менеджер настройки Compiz. Зробити це можна з Synaptic.

Менеджер пакетів Synaptic, за допомогою якого встановлюється програмне забезпечення в Ubuntu 8.04

Ім'я пакета, що відповідає за управління ефектами - compizconfig-settings-manager. Можливості менеджера настройки вражають уяву. Ви можете використовувати з півсотні ефектів, причому для деяких дій пропонується по два, а то і по три варіанти анімації. Наприклад, перемикання між додатками може здійснюватися шляхом перегортання напівпрозорих мініатюр вікон, а також за допомогою куба, грані якого є запущені завдання. Під час переміщення вікон можна виконувати їх деформацію або використовувати ефект motion-blur, як в кінематографі. Це тільки мізерна частина з величезного вибору анімації. Але і це далеко не все. Ви можете підключати додаткові модулі, за допомогою яких здійснюються деякі завдання, безпосередньо пов'язані з тривимірною анімацією на робочому столі. Наприклад, можна включити лупу, яка плавно наближає окрему ділянку екрану, допускається підсвічування покажчика миші і багато іншого. Не обійшлося і без купи пустощів. На екрані може йти дощ, горіти вогонь. Величезний простір для творчості. Якщо у вас швидка відеокарта - налаштовуйте на здоров'я, додавайте на робочий стіл красу, захоплюючі ефекти. Ubuntu, як, втім, і більшість популярних дистрибутивів Linux, дозволяють гнучко управляти ефектами столу, чого, треба зауважити, немає в помині в Windows XP і досить бідно присутній в Windows Vista. Linux дає вам вибір - або три сюжетні програми (новачки радіють), або гнучка детальна настройка кожного з більш, ніж півсотні ефектів (гуру ловлять кайф).

На завершення опису налаштувань зовнішнього вигляду робочого столу хочеться відзначити, що Ubuntu пропонує три варіанти власного стильового оформлення вікон, а решта - стандартні теми.

Установка російської локалізації в Ubuntu 8.04

Якщо ви встановлювали систему без російської мови або перервали інсталяцію через невдалий копіювання пакетів локалізації, то це, відповідно, необхідно зробити окремо. У розділі адміністрування є пункт «Локалізація». Ви обираєте російську мову, система автоматично пропонує встановити відсутні пакети. Залишається погодитися з пропозицією. Потім в менеджері пакетів Synaptic можна перевірити повноту локалізації системи. Ubuntu підтримує роботу з мета-пакетами, які включають в себе відразу кілька реальних пакетів. Досить ввести пошук по рядку language-support, і подивитися, чи все мета-пакети для вашої мови значаться встановленими. Якщо встановлено не всі, то додати відсутні модулі - справа кількох кліків миші.

Прийшла пора розібратися з кодеками, адже в систему не включена підтримка жодного закритого мультимедійного формату. Варто відразу розвіяти фобію новачків - проблема вирішується дуже просто. Досить встановити мета-пакет non-free-codecs зі сховищ Medibuntu. Втім, для відтворення зашифрованих DVD вам знадобиться ще один пакет libdvdcss2. Всі прекрасно, відтворюються всі популярні формати, але одне затьмарює картину - не підтримує меню DVD дисків. Якщо спробувати запустити файл VIDEO_TS.IFO, то Totem видасть помилку. Проблема вирішується установкою пакета totem-xine.

У Linux XP Desktop 2008 Всі закриті кодеки присутні за замовчуванням, і це можна назвати невеликою перевагою. В Ubuntu 8.04, як мінімум, треба підключати додатковий репозиторій і ставити ще один пакет. Однак після інсталяції необхідних доповнень все запрацювало так, як і очікувалося. Linux XP Desktop 2008 ж так і не подужав запуск VIDEO_TS.IFO, працюючи з меню тільки в разі установки фізичного диска в привід.

Установка і видалення програмного забезпечення в Ubuntu 8.04

Для установки і видалення програмного забезпечення в Ubuntu не обов'язково запускати потужний, але, можливо, складний для новачка Synaptic. В системі присутній ще один, більш простий і дружній до користувача компонент, який викликається безпосередньо з меню додатків. Тут присутні всі основні пакети. Вони відсортовані за тематиками. Для кожної програми присутня користувальницький рейтинг популярності. Розробники вчинили мудро. Від вас не потрібно ніяких дій. Оцінка складається автоматично на основі частоти завантаження і, відповідно, установки пакетів.

Нагадування про необхідність оновлення системи Ubuntu 8.04

Відразу після установки системи вам виводиться нагадування про необхідність поновлення Ubuntu. В області системного лотка з'являється спливаюче вікно. Контекстне меню значка оновлень містить пункт виклику інструменту управління ними.

Менеджер оновлень Ubuntu 8.04

За замовчуванням стоїть галочка навпроти всіх пакетів, і можна завантажити все відразу. Теоретично ви можете однією командою зняти всі позначки і вручну вказати необхідні пакети, тільки доцільності в цьому не дуже багато. Набагато простіше один раз оновити систему, це близько 200 мегабайт на момент написання статті. Після цього доведеться зрідка стикатися з цією проблемою, оперуючи лише декількома пакетами, а не сотнею, як відразу після установки.

Оновлення можуть ставитися автоматично у фоновому режимі або спочатку викликати появу спливаючих вікон, а запуск завантаження пакетів здійснює користувач. Поведінка налаштовується в джерелах додатків.

Для повноцінної роботи з Ubuntu необхідно завантажити ще деякі закриті компоненти, не тільки мультимедійні кодеки. І знову не доводиться довго возитися - за це відповідає єдиний мета-пакет ubuntu-restricted-extras. У нього входить програвач flash-анімації від Adobe з модулем для Mozilla Firefox, віртуальна машина Java від Sun, шрифти з Microsoft Windows, утиліта розпакування архівів RAR і серія пакетів, пов'язаних з відтворенням мультимедіа.

Тестування обладнання в Ubuntu 8.04

До складу Ubuntu 8.04 включений фірмовий інструмент тестування обладнання. Він дозволяє перевірити роботу звуку, відео, мережі, клавіатури і миші. Якщо який-небудь з компонентів не працює, то відразу пропонуються варіанти вирішення проблеми.

Утиліта APTonCD, призначена для створення інсталяційних дисків з додаткових завантажених пакетів Ubuntu 8.04

Всі файли пакети не видаляються відразу після установки. Вони зберігаються в локальному кеші. Але це не допоможе в тому випадку, якщо ви вирішите встановити систему на іншому комп'ютері. Для перенесення завантажених раніше додатків пропонується простий, але ефективний інструмент - утиліта APTonCD. Вона присутня в репозиторіях Ubuntu. За допомогою APTonCD можна створити окремий диск з усіма або окремо вибраними користувачем пакетами. Є можливість автоматизації подальшої установки додатків. Все дуже просто - створюється єдиний мета-пакет. Досить запустити його на новому комп'ютері, і всі програми, присутні на диску, будуть встановлені. Програма дозволяє створювати образи і відразу марнувати оптичні диски.

Після того, як первинне конфігурація системи завершено, настав час приступати до безпосередньої роботи. Але дозвольте закінчити розповідь про систему саме на цьому місці. Набір додатків, по-великому рахунку, стандартний для дистрибутивів з робочим середовищем GNOME за замовчуванням. Якщо чогось не вистачає, то це елементарно додається через Установку / Видалення або через Synaptic. Mozilla Firefox поставляється в чистому вигляді, ні з купою розширень, як в Linux XP Desktop 2008. Крім того, після оновлення системи встановилася остання на момент написання статті версія браузера - 3.0.1 (замість 3.0 beta 5). У Linux XP Desktop 2008, як говорилося в попередній статті, ви використовуєте старий 2.0.0.14.

Уважний читач напевно помітить кілька дивацтв в статті. Перша - чому не розповідається про проблеми, пов'язані з Ubuntu? Може бути, це прозвучить надто пафосно і самовпевнено, але серйозних проблем з установкою і налаштуванням системи не було. Так, не відразу встановилася русифікація. Але це залежить від конкретних властивостей підключення до інтернету. Не виявилося відразу необхідних кодеків. Логіка підказала - треба шукати в репозиторіях відсутні пакети. Єдиний серйозне питання, яке поставив мене в безвихідь - чому не працює меню DVD дисків. Невже та сама проблема, що в Linux XP Desktop 2008 році? Пошук на форумі підтримки спільноти дав моментальний відповідь - установка totem-xine. Пропонувалися і інші рішення, але цей варіант мені здався найпростішим. Крім того, він не міняв нічого. Просто програвач відео в GNOME тепер міг використовувати движок xine.

Перемикання на російську мову в Ubuntu 8.04 за замовчуванням проводиться за допомогою Ctrl + Shift. Аналогічне рішення, до речі, прийнято і в Linux XP Desktop 2008. Але якщо в комерційному дистрибутиві це пояснюється копіюванням Windows, то в Ubuntu подібне поєднання виглядає не найзручнішим. Простіше перемикатися за допомогою однієї клавіші, і ім'я їй - CapsLock. Але якщо змінити налаштування в GNOME, то після перезавантаження системи перемикання зовсім відключиться. Якщо змінити налаштування xkb (вже ліземо в текстові конфігураційні файли, який жах), відбувається те ж саме. Чи не допомагає. Як бути? Проблема вирішується тільки в тому випадку, якщо GNOME і xkb мають ідентичні налаштування. А це означає, що для зміни клавіш користувачеві доведеться вручну правити текстовий файл. Ай-ай-ай, начебто, дрібниця, а враження псується досить сильно. Втім, це проблема всіх дистрибутивів. Налаштування робочого середовища повинні збігатися з опціями xkb, інакше після перезавантаження системи зміна розкладок працювати не буде.

Ще одна невдача - відразу після установки, Pidgin відмовився працювати з обліковими записами ICQ, зажадавши поновлення. Дійсно, після оновлення системи все запрацювало бездоганно.

Існує дуже поширене висловлювання, що вихваляє дистрибутиви Linux, в яких можна і потрібно гарненько покопатися. І, якщо міряти систему за цим критерієм, то Ubuntu досить швидко викличе позіхання - в ньому налаштовувати за великим рахунком нічого. Все і так працює відмінно. Ubuntu зроблений для тих, кому потрібна операційна система для роботи і відпочинку, а не для колупання.

Друга дивина - вибір версії дистрибутива. Напевно на момент публікації вийде Ubuntu 8.10. Однак зараз календар показує 9 вересня, і до 30 жовтня, до релізу наступної версії дистрибутива дуже далеко. Крім того, 8.04 є Long Term Support, тобто, це версія, яка буде підтримуватися протягом довгого часу, а якщо бути більш точним, то до 2011 року.

Стаття закінчена, можна вийти з системи.

Вихід з Ubuntu 8.04


Перша - чому не розповідається про проблеми, пов'язані з Ubuntu?
Невже та сама проблема, що в Linux XP Desktop 2008 році?
Як бути?

Новости

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача