Статьи

NEWSru.com :: Юмашев в інтерв'ю до ювілею Єльцина натякнув: перший президент встиг розчаруватися в Путіні

Перший президент Росії Борис Єльцин на пенсії розчарувався в своєму наступнику Володимирі Путіні, дав зрозуміти екс-глава його адміністрації і зять Валентин Юмашев
Як вважає Юмашев, в сучасній Росії безумовно є тенденції, які б засмутили Єльцина
В кінці інтерв'ю він знову нагадав, що "нова вільна Росія народилася завдяки Єльцину", і висловив упевненість, що "людина, яка дала країні свободу, обов'язково буде гідно оцінений нащадками"
Юмашев в інтерв'ю до ювілею Єльцина натякнув: перший президент встиг розчаруватися в Путіні

Перший президент Росії Борис Єльцин на пенсії розчарувався в своєму наступнику Володимирі Путіні, дав зрозуміти екс-глава його адміністрації і зять Валентин Юмашев. У день ювілею Єльцина, якому 1 лютого виповнилося б 80 років, Юмашев, в минулому сам журналіст, дав об'ємне інтерв'ю "Московському комсомольцю" .

На його думку, Єльцин вважав Путіна "своїм політичним сином, своїм проектом, своїм дітищем", якого "довго і болісно шукав". На пенсії він, звичайно, зрозумів, що Путін став надходити не так, як вчинив би сам Єльцин, до того ж до нього приходили зі скаргами та інші люди, кому не подобалися відбувалися зміни в країні. Але Єльцин все одно уникав відкритої критики.

"Є президент, це його відповідальність. Якщо у мене якісь свої міркування, я сам йому про це скажу", - так, за словами Юмашева, відповідав Єльцин "скаржникам", які закликали його виступити публічно. Екс-глава кремлівської адміністрації нагадав, що він дозволив собі висловитися лише двічі: щодо повернення радянського гімну та скасування виборності губернаторів.

- Юмашев про пияцтво Єльцина, вплив олігархів і "мільйонах сім'ї" - все це "брехливі міфи"
- "Єльцин подарував Росії свободу", а помилки, в яких його звинувачують, - "повна нісенітниця"
- Перший президент "жодної секунди не думав йти раніше терміну"
- Медведєв пояснив, за що росіяни повинні дякувати Єльцина

Як вважає Юмашев, в сучасній Росії безумовно є тенденції, які б засмутили Єльцина. Дивлячись на країну зразка 2011 року, він вважав би, що при тих ресурсах і можливостях, які є зараз, при тій сприятливої ​​економічної кон'юнктури, в якій опинилася Росія в 2000-і роки, Росія могла б зробити більше, ніж вона зробила.

Помітив би Єльцин і відкат від основ демократії, але навряд чи цю тенденцію варто розцінювати як повернення в минуле, переконаний Юмашев. "У нас, як у людей, які живуть сьогодні, завищені і в той же час нормальні вимоги і до влади, і до нашого життя. Ми ковтнули свободи і" отруїлися "нею. Нам не подобається, коли відбуваються якісь кроки назад. але повернення до тієї політичної конструкції, що була, наприклад, в 1987 році, вже ніколи не буде ", - пояснив він.

Що стосується відходу від демократії, то це, на думку зятя Єльцина, почалося тоді, коли Путін вирішив покласти край тому "нахабному тиску на владу", яке було у російських бізнесменів в 1999 році. "На жаль, поправляючи це, ми не уникнули небезпечної речі: одержавлення ЗМІ. Самі по собі ЗМІ не в змозі виживати економічно. Держава вирішила цю проблему кардинально: забрало ТВ собі і показує те, що вважає за потрібне", - сказав виданню Юмашев.

Він назвав "міфом" існування якихось домовленостей між Єльциним і Путіним - наприклад, про недоторканність сім'ї першого президента або про збереження у владі ряду осіб з його команди. "Якби у них були такі домовленості, не було б виступу Путіна в 2003 році в МДУ, в якому він, не називаючи Єльцина, звинуватив колишнє керівництво країни у всіх смертних гріхах. Якби був якийсь пакет домовленостей, то там був би і такий пункт: наступник публічно не критикує свого попередника ", - заявив Юмашев.

Юмашев про пияцтво Єльцина, вплив олігархів і "мільйонах сім'ї" - все це "брехливі міфи"

"Розвінчання міфів" стало в принципі лейтмотивом усього інтерв'ю - за словами Юмашева, Єльцин не був п'яницею - це "брехлива вигадка" команди, що протистояла Єльцину перед виборами 2000-го року. Що стосується знаменитого епізоду 1995 року, коли він диригував німецьким оркестром, то це була "випадковість" і збіг обставин.

Те ж Юмашев сказав про політичний вплив Бориса Березовського і Романа Абрамовича: "Ніколи не було нічого подібного", - заявив екс-глава єльцинської адміністрації. Він також спростував думку про те, що він і його дружина, дочка Єльцина Тетяна Дьяченко зробили Абрамовича одним з найбагатших людей Росії, подарувавши йому "Сибнефть". Юмашев все списав на Черномирдіна, Чубайса і "інших тодішніх керівників уряду", тоді як ні сам він, ні Дьяченко були в той час без роботи.

Відповідаючи на питання про "казкових мільйонах", які родичі Єльцина, за чутками, заробили за роки його правління, Юмашев заявив: "Всі ці розмови - це відгомони антиєльцинського пропаганди". "Якщо б ми заробили мільйони, то десь має бути їх фізичне втілення. Але ні у Тані, ні у мене немає ні літаків, ні вілл у Франції або в Англії", - сказав він.

Більш того, зараз Юмашева з Дьяченко, за його словами, фактично живуть за рахунок Олега Дерипаски, заміж за якого в 2001 році вийшла його дочка. "Якщо б не це, у нас був би істотно інший рівень життя. На плечах Олега велика частина наших сімейних витрат", - пояснив він.

Юмашев тут же "покаявся", що дана ситуація - результат його власного безтурботного ставлення до майбутнього своєї сім'ї. "Але якщо ти чиновник, то у тебе немає вибору: ти зобов'язаний чесно робити свою роботу. Або не йди в чиновники", - резюмував він.

"Єльцин подарував Росії свободу", а помилки, в яких його звинувачують, - "повна нісенітниця"

Для Юмашева Єльцин - "це перш за все людина, яка подарувала нам свободу, щастя якої ні з чим не зрівняється". При ньому був побудований ринок, проведена приватизація, відпущені ціни, створена банківська система і багато іншого. Якби економіка країни залишилася в тому катастрофічному становищі, в якому була, коли Єльцин прийшов до влади, то був би неминучим розвал країни. У цих умовах було вирішено будь-що-будь "врятувати економіку": провести недосконалу приватизацію, яка в підсумку вилилася в несправедливий розподіл власності, розповів Юмашев.

"Якби ми не зробили приватизацію, то все було б ще гірше, - продовжив він. - Вся вижила в 90-і роки промисловість була врятована тільки тому, що була передана в приватні руки. Зараз йде протилежний процес - одержавлення економіки. Але державне - це нічиє. рішення про приватизацію - це мужнє, продумане, найважливіше рішення, яке врятувало економіку країни ".

На думку колишнього глави єльцинської адміністрації, першого президента не варто критикувати і за рішення поставити на чолі уряду Сергія Кирієнка, при якому стався дефолт. У Кирієнко Єльцину сподобалися його "ясність, чіткість", він, за словами Юмашева, був таким же "молодим, сміливим і незашореним", як Гайдар.

"Змістовно уряд Кирієнко було одним з найсильніших і професійних. Недарма більшість з тих, хто в ньому працював, продовжують і зараз працювати в уряді, керують держструктурами", - сказав Юмашев. Що ж стосується дефолту, то до нього країну призвело не уряд Кирієнко, а загальна економічна ситуація, в тому числі азіатська криза, вважає він. Так само, за його словами, нинішніх президента і уряд не можна звинувачувати в кризі 2009 року.

На переконання Юмашева, не було помилкою і обіцянку Єльцина за три дні до дефолту, що його не буде. "Була нарада з приводу кризи, що насувається. У нараді брали участь голова Центробанку, міністр фінансів, віце-прем'єр з економічних питань, я як глава Адміністрації Президента. На цій нараді наші економісти сказали:" Борис Миколайович, в принципі у нас є шанс проскочити дефолт. Якщо Центральний банк або Мінфін скажуть "не хвилюйтеся", їм ніхто не повірить. А ось слово президента може спонукати людей не вилучати свої гроші з банків ", - згадує він.

"На наступний день ми терміново організували якийсь привід, де Борис Миколайович зустрічався з людьми. Там він свою фразу і сказав. Можете назвати це помилкою. Але я вас запевняю: аналогічні ситуації, коли він щось говорив і завдяки цьому небезпечний сценарій так і не реалізовувався, траплялися по п'ять-шість разів на рік ", - підкреслив Юмашев.

Він також назвав "повною нісенітницею" думка про те, що якби в 1991 і 1994 роках Єльцин прийняв інше рішення по Чечні, в Росії зараз би не було такої страшної проблеми з тероризмом і Північним Кавказом взагалі. "Проблеми на Північному Кавказі в Росії були завжди, починаючи ще з царських часів. Це глобальна проблема. З нею, на жаль, будуть стикатися і четвертий, і п'ятий, і шостий президенти країни. І якщо Єльцин був першим в цьому ряду, це зовсім не означає, що він винуватець цих проблем ", - вважає Юмашев.

Єльцин "жодної секунди не думав йти раніше терміну"

За його словами, Єльцин вважав, що до 2000 року він повинен завершити головні економічні реформи, і "ніколи, ні однієї секунди не думав піти раніше терміну". Все поміняли думські вибори 1999 року, коли молодий прем'єр Путін, "як локомотив, витягнув партію" Єдність ", а комуністи вперше опустилися нижче планки в 30% голосів.

"Путін був рівно тим, кого Борис Миколайович всі ці напружені місяці закінчення свого другого терміну шукав: людина іншого покоління, з його команди, з тими ж ідеями про ринок і цивілізованій країні. Борис Миколайович вирішив: навіщо мені ще зайвих півроку чіплятися за владу, якщо те, що робив він, зможе продовжити його наступник? ", - розповів Юмашев.

Крім того, Єльцин любив красиві жести. "Ця ідея, що напередодні 2000 року, саме в Новий рік, країну очолить нова людина, здалася йому шалено красивою. Коли він вперше мені про це розповів, у нього очі горіли", - згадує його зять.

В кінці інтерв'ю він знову нагадав, що "нова вільна Росія народилася завдяки Єльцину", і висловив упевненість, що "людина, яка дала країні свободу, обов'язково буде гідно оцінений нащадками".

Борис Миколайович вирішив: навіщо мені ще зайвих півроку чіплятися за владу, якщо те, що робив він, зможе продовжити його наступник?

Новости

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача