Статьи

Navitel Navigator - як робляться карти

 1. Navitel Navigator - як робляться карти Navitel Navigator - як робляться карти До навітеловскім...
 2. Navitel Navigator - як робляться карти
 3. Navitel Navigator - як робляться карти
 4. Navitel Navigator - як робляться карти
 5. Navitel Navigator - як робляться карти
 6. Navitel Navigator - як робляться карти
 7. Navitel Navigator - як робляться карти
 8. Navitel Navigator - як робляться карти
 9. Navitel Navigator - як робляться карти
 10. Navitel Navigator - як робляться карти
 11. Navitel Navigator - як робляться карти
 12. Navitel Navigator - як робляться карти
 13. Navitel Navigator - як робляться карти
 14. Navitel Navigator - як робляться карти
 15. Navitel Navigator - як робляться карти

Navitel Navigator - як робляться карти

Navitel Navigator - як робляться карти

До  навітеловскім  картам я завжди добре ставився До навітеловскім картам я завжди добре ставився. Всякого навігаційного софта мені доводиться тестувати досить багато - що в Москві, що в поїздках, - і після тестування навігатора з навітеловскім софтом і навітеловскімі картами враження залишилося дуже навіть пристойна. Правда, я чомусь думав, що Navitel спеціалізується тільки на картах Москви та Підмосков'я, а це, як виявилося, зовсім не так. Але мені і московсько-підмосковній карти було цілком достатньо, тому в інші картографічні нетрі я не залазив.

І ось недавно мені запропонували в складі величезного журналістського пулу, що складається аж з двох чоловік, включаючи мене, відвідати офіс Navitel, щоб подивитися, яким чином в цій таємничій кухні випікаються знамениті навітеловскіе карти. Ідея цього заходу формулювалася гранично чітко і відверто: "Чисто подивитися". А я люблю, коли чисто подивитися, тому погодився, тим більше що нам обіцяли показати, що відбувається всередині тих самих навітеловскіх автомобілів, які деякі з вас могли бачити на вулицях російських міст.

Приїхали на зустріч, після чого нас відразу повели кататися на навітеловской машинці. Що це за машинки? Справа в тому, що у Navitel всі карти (вони їх називають атласами) - свої власні. Тобто вони отримують (купують) різні вихідні дані: супутникові карти, геоподоснову і інші офіційні дані, після чого запускають по відповідному населеному пункту свої автомобілі, забезпечені спеціальною апаратурою, які проходять абсолютно всі дороги, включаючи найдрібніші заїзди на заправки і грунтові дороги. В процесі обстеження на спеціальні камери фіксується вся траса плюс спеціальний співробітник на схемі траси в ноутбуці відзначає все так звані точки інтересу (POI): готелі, заправки, аптеки, шиномонтажі, світлофори, лежачі поліцейські і так далі і тому подібне.

Виглядає це все наступним чином. Ось одна з навітеловскіх машин.

Навітеловскій позашляховик
Навітеловскій позашляховик

Ця машина в основному обстежує заміські траси і дрібні населені пункти, тому позашляховик. Для обстеження великих міст зазвичай використовуються седани.

У салоні автомобіля встановлена ​​спеціальна апаратура.

устаткування салону
устаткування салону

Це: чотири відеокамери - три спереду і одна ззаду; комп'ютер зі спеціальним програмним забезпеченням, який цифра все, що знімають камери, записує дані на два носія (жорсткий диск і флешка для дублювання) і виводить на екран різні дані; кілька GPS-приймачів; GPS-навігатор; зовнішні накопичувачі і ноутбук другого співробітника, де відзначаються точки інтересу (POI) та інші дані.

Ноутбук з обстежуваних районом
Ноутбук з обстежуваних районом

Камери на лобовому склі
Камери на лобовому склі

Камера на задньому склі
Камера на задньому склі

Обстеження відбувається наступним чином. Спочатку заздалегідь складається маршрут, причому шлях проходження оптимізується таким чином, щоб машина по можливості якомога менше проїжджала два рази по одним і тим же вулицях.

Потім автомобіль з бригадою (водій і, так би мовити, штурман) виїжджає на місце. Там ловиться стійкий сигнал GPS, після чого починається рух, під час якого чотири камери безперервно фіксують все навколо, а штурман заносить інформацію в ноутбук.

Обстеження проводиться тільки при гарній погоді, так як під час дощу різко погіршується якість зображень з камер, та й складніше розгледіти всякі подробиці.

процес обстеження
процес обстеження

Після того як весь маршрут пройдено, машина повертається на базу (в даному випадку - в московський офіс) і там в спеціальному приміщенні зібрані дані зливаються на сервер компанії.

Вершкова
Вершкова

Якщо раптом при скачуванні даних виникне якась помилка, то в хід йде запасний носій - флешка. За словами співробітників, ще жодного разу не було випадку, щоб відразу обидва носія записали дані з помилками.

Далі інформація надходить до відділу картографії, там працюють люди з відповідним картографічним освітою. Вони за даними обстеження готують карти для Navitel Navigator.

Відділ картографії
Відділ картографії

Для обробки і створення карт використовується власна розробка Navitel - програма GPSMapEdit . існує безкоштовна версія цієї програми , Яка надається всім бажаючим - для того, щоб створювати власні карти місцевості під Navitel Navigator. До речі, всупереч чомусь існуючій думці, в що поставляються атласах Navitel ніколи не використовуються карти, складені користувачами.

Процес обробки карт на комп'ютері
Процес обробки карт на комп'ютері

Створення докладних карт - заняття дуже копітка. Картограф користується оглядової картою (супутник, геоподоснова і так далі) і відповідно до даних обстеження уточнює структуру доріг, напрямки руху і поворотів-розворотів транспорту, розставляє дорожні знаки і точки інтересів, зазначає пости ДПС і лежачі поліцейські - в загальному, все те, що збирається при ретельному обстеженні, потім до останніх дрібниць переноситься на карту.

У Navitel з особливою гордістю розповіли, що в наступному релізі їх карти будуть міститися достовірні дані про внутрішньодворових проїздах міста Москви. Всі ці проїзди були пройдені пішки і відповідним чином обстежені. На дану роботу найняли студентів, які таким чином відпрацьовували практику плюс ще й отримували оплату від Navitel.

Ну і також явним своїм козирем в Navitel вважають той факт, що компанія і створює свої власні карти, і під них розробляє власне програмне забезпечення. Таким чином вдається уникати певних конфліктів і створювати дуже гнучкий функціонал.

Процес обстеження, як з'ясувалося з розмови з представниками Navitel, йде на повних парах. Більшість регіонів вже обстежені, і по ним створені докладні карти більше 500 міст і 47 регіонів. (До обстеження там були присутні тільки оглядові карти, за якими серйозну навігацію здійснювати не можна, можна було тільки відповісти на питання: "Де я, чорт забирай? !!")

Повну детальну карту Росії в Navitel планують випустити десь до літа 2010 року. Також в найближчому майбутньому - докладні карти деяких країн СНД (Білорусь, Україна і так далі), карти Фінляндії, Латинської Америки і ще кількох країн Європи.

Я, звичайно, відразу запитав про наболіле: чи буде версія Navitel Navigator під iPhone, бо на даний момент з навігаційних програм по Росії є тільки Sygic , А там і карта до межі убога (з міст є, по-моєму, тільки Москва і Пітер, та й то - Кривий), і прокладка маршруту працює абсолютно по-ідіотськи. Мене порадували тим, що версію під iPhone вони планують випустити навесні 2010 року. І це буде нормальна офіційна версія, яка поширюється через iTunes Store. (Мені не так давно пропонували потестировать якусь програму навігації під iPhone, яку потрібно було встановлювати через репозиторій - тобто "ламати" для цього iPhone. Причому розробник - ніби як нормальна солідна фірма. Я відмовився тестувати програму, яка встановлюється подібним чином. )

Також зараз проходить тестування версія під Android, реліз якої обіцяють випустити незабаром.

В кінці зустрічі нам вручили по комплекту останньої версії Navitel Navigator (3.2.6) і запропонували оцінити роботу програми і карти власноруч.

Після цього я, як людина відповідальна, встановив програму на ваш пристрій і кілька днів поїздив по Москві, вивчаючи роботу Navitel Navigator, тим більше що останній раз я по навітеловскому продукту їздив досить давно.

Треба сказати, що без глюків тут не обійшлося. Після установки програми я сів в машину і спробував прокласти якийсь маршрут, але тут з'ясувалося, що якщо місто Navitel Navigator вибирає без всяких проблем, то задати в місті вулицю я не зміг ніяк, хоча бився з цим хвилин двадцять.

вибір міста
вибір міста

Причому точка для прокладки маршруту тут, по ідеї, задається цілком зручно: знизу три закладки - місто, вулиця, будинок, - і якщо місто не був вибраний, то активізується закладка міста. Якщо місто вже вибирався, тоді активізується закладка вулиці. У разі коли потрібно змінити місто, просто натискаєте на закладці міста.

Але у мене місто вибирався, а закладки вулиці і будинки не активізувалися ніяк. Так що я покатався по місту, спостерігаючи за тим, як красиво програма мене веде по карті, але вибрати маршрут не вийшло.

Повернувся, подзвонив в службу підтримки. (В Navitel сказали, що їх служба підтримки не тільки вирішує всілякі питання, пов'язані з роботою програми і автомобільних навігаторів з їхньою програмою, але також до них можна приїхати особисто, щоб, наприклад, перепрошити пристрій або розібратися з якимось глюком.)

Служба підтримки
Служба підтримки

Так що я, не довго роздумуючи, подзвонив в службу підтримки і попросив відповісти на питання: це я ідіот або ж в програмі є якийсь косяк?

На щастя, з'ясувалося, що я не ідіот. Це саме навітеловскій косячок, причому неприємний: в коробку з програмою включили нову версію програмного забезпечення та старий тип карт. Тому програма з вулицями працювати і не вміє - не збігається формат.

Зважилася проблема щодо просто: я скачав з сайту Navitel нові карти, переіндексувати в програмі атлас, після чого все запрацювало як годинник.

Однак косячок, звичайно, нехороший - видать, спрацював ефект демонстрації. Тому що купить таку версію коробочки якийсь користувач, що збирається їхати в тривалу подорож, сяде вранці в машину з комунікатором, запустить програму - та й з'ясує, що кінцеву точку маршруту він задати не може. А через GPRS нову карту чорта з два закачати - вона під 700 мегабайт.

Але досить про сумне, будемо про хороше. Покатавшись по Москві і як слід повивчавши карти і роботу навігаційної програми, я залишився дуже і дуже задоволений. На мій погляд, це найкращий комплект софт-карти з усього, що я бачив. З Sygic в російській версії її порівнювати просто не має ніякого сенсу - небо і земля. але навіть iGo , У якій один з кращих інтерфейсів серед програм навігації, в зручності використання Navitel Navigator не поступається (хоча мені здалося, що у Navitel деякі речі зроблені все-таки зручніше), а ось карти (стосовно Росії) у неї явно гірше - наскільки я знаю, там використовуються карти Tele Atlas 2008 року і карти NavTeq, які не відрізняються якістю і детальністю, та й покриття Росії у них досить скромне.

Невеликий обзорчик інтерфейсу і роботи програми.

головне вікно
головне вікно

Вгорі вікно містить іконки: компас (орієнтація екрану, 2D-3D-вид карти, нічний-денний вид), включення-виключення гучності, включення-виключення GPS, індикатор акумулятора, включення-виключення пробок, SMS іншим користувачам.

Зліва знизу - кнопки зміни кута нахилу в тривимірному режимі і кнопка пошуку: за адресою, найближчі пункти інтересів, шляхові точки, історія пошуку, фаворити, пошук за координатами GPS.

Справа знизу - кнопки масштабування і кнопка виклику налаштувань.

Якщо клацнути по будь-якому вільному ділянці екрана, то знизу з'являється меню роботи з точками маршруту: рух до зазначеної на екрані точці від поточного місця перебування, перерахувати маршрут з урахуванням заїзду до зазначеної точці, додати точку до маршруту, подивитися властивості точки.

точки навігації
точки навігації

Прокладка маршруту здійснюється наступним чином. Викликаєте пошук, клацаєте по кнопці "За адресою". Якщо місто було вже поставлено, то відразу активізується закладка "Пошук вулиці".

Пошук вулиці
Пошук вулиці

Вибираєте вулицю і будинок (всі корпуси і будівлі присутні в списку), після чого вам пропонується показати пункт на карті, прокласти маршрут, заїхати в зазначену точку (включити її в наявний маршрут), додати до маршруту (до кінцевого пункту).

За розрахованим маршрутом і просто в процесі навігації можна за допомогою курсорів вліво-вправо джойстика викликати такі інформаційні вікна.

Точки проходження маршруту
Точки проходження маршруту

Поточна інформація
Поточна інформація

використовувані супутники
використовувані супутники

Чого не вистачає в програмі для комфортної роботи з прокладеним маршрутом? Тут дуже сильно потрібна опція "Показати весь маршрут". Ну да, за допомогою клавіш масштабування весь маршрут в кінці кінців можна побачити, проте це займає чимало часу, виглядає не наочно, а крім того, якщо включено автомасштабирование (а воно дуже зручно, тому його практично все використовують), то поглянути на всю схему маршруту при зменшенні масштабу ви зможете максимум пару секунд - після цього вас знову перекинуть до стартового масштабу. (Втім, цю затримку переходу можна збільшувати в налаштуваннях.)

весь маршрут
весь маршрут

Навіть в програмі Sygic, яка мені різко не подобається, цей режим якраз був присутній: створив маршрут - будь ласка, ось тобі його повна схема. При цьому схему ще за допомогою слайдера можна як завгодно масштабувати.

Схема маршруту з Москви до Углича
Схема маршруту з Москви до Углича

На мій погляд, розробникам Navitel Navigator потрібно додати опцію окремого перегляду карти маршруту з масштабуванням. Тому що, коли маршрут можна дивитися тільки на активній карті, це вкрай незручно.

З інформацією в момент їзди по маршруту на екрані все в порядку.

Ведення по маршруту
Ведення по маршруту

Знизу і зверху виводяться поточна вулиця і наступна. Зліва в центрі - час, що залишився до прибуття, відстань і поточний час. Інформер вище - найближчий маневр і скільки до нього кілометрів. Справа зверху виводиться інформація про обмеження швидкості, позначки про наявність камер і відрізок дії обмеження.

Ну і, як я вже говорив, курсором вліво-вправо можна викликати окремі вікна про колійних точках, різні інформери і інформацію про супутники.

Я як слід протестував механізм прокладки маршруту. Треба сказати, мені дуже сподобалося, як він працює. Навіть у всяких хитрих випадках він прокладку робив так само, як і я сам, - це порадувало. Плюс з перерахунком маршруту в разі, коли я вирішував поїхати іншим шляхом, все перераховувалося і перепрокладивалось саме так, як треба.

Перепрокладка маршруту через потрібну точку
Перепрокладка маршруту через потрібну точку

У цій версії програми також можна включати відображення пробок. Програма використовує або власні навітеловскіе пробки, або пробки від SMI-Link (для цього потрібно бути зареєстрованим платним користувачем SMI-Link зі своїм логіном-паролем, що, на мій погляд, не має сенсу, так як безкоштовні "Яндекс.Пробки" , Що використовують ту ж інформацію від SMI-Link, помітно більш інформативні). Втім, як мені розповіли, пробки від SMI-Link в наступній версії будуть взагалі відключені - їх дуже мало хто використовує.

Навітеловскіе ж пробки виводяться за принципом збору інформації від користувачів ( "Яндекс.Пробки" цю модель також використовує як додаткову до датчиків). Тобто у Navitel своїх датчиків немає, але вони отримують по Москві дані про пересування 80 000 користувачів і по ним видають дані про труднощі на дорогах. Ну і, само собою, інформацію про пробки вони також можуть видавати по будь-яким містах Росії, Білорусії і України, де є достатня кількість користувачів сервісу.

Я повивчати навітеловскіе пробки і порівняв їх з "Яндекс.Пробки". На мій погляд, інформація у Navitel цілком достовірна. (Власне, оперативний збір даних від користувачів при достатньому їх кількості - найправильніший варіант.)

У програмі є опція прокладки маршруту з урахуванням пробок, але нею потрібно користуватися з великою обережністю, а краще взагалі не користуватися, тому що при цьому програма починає намагатися проводити вас по всяких дрібним вуличках з метою об'їхати пробку на великому шосе, але практика показує, що таким чином мало що можна вигадати, а частіше - зовсім навпаки, тільки втратите час.

Пробки на Варшавському шосе
Пробки на Варшавському шосе

Ну і крім того, навіть такий зручний сервіс в програмі навігації на даний момент не замінить використання тих же "Яндекс.Пробок" - просто для того, щоб на загальній схемі Москви побачити всю картину і оцінити її. У Navitel Navigator при відповідному масштабування загальну картину, звичайно, теж можна побачити, але, по-перше, схема при цьому буде на порядок менше наочна, а по-друге, при Автомасштабування невеликий масштаб на екрані протримається лише невелике заданий число секунд.

Я б порадив розробникам в наступній версії включити кнопку виклику окремого екрану з наперед заданим масштабом (для різних міст вони, звичайно, будуть різними), на якому в зручній формі показувалися б пробки, - тоді сервіс буде вже самодостатнім.

Карта Яндекс
Карта "Яндекс.Пробок"

Автомасштабування в Navitel Navigator зроблено просто чудово. Коли машина рухається повільно або взагалі варто - вибирається великий масштаб, при якому добре видно будинки і точки інтересів.

масштабування
масштабування

При збільшенні швидкості масштаб змінюється, для того щоб водій міг бачити майбутні маневри. Ну і при подальшому прискоренні масштаб знову зменшується, щоб поступово збільшитися при гальмуванні і зупинці. Орієнтуватися по карті таким чином в поїздці дуже і дуже зручно.

Ну а вже з усякими так званими точками інтересу (POI) у Navitel Navigator немає рівних. У карті міститься така величезна кількість всіляких об'єктів, що частина відомостей навіть доводиться відключати - просто щоб вони не забивали екран.

Тривимірна карта з даними
Тривимірна карта з даними

Налаштування точок інтересів
Налаштування точок інтересів

Такоже дуже порадувала функція поиска потрібніх об'єктів около. Например, заїхалі ви чорт знає куди и Раптен з'ясували, что вам терміново потрібен банкомат - подоїті картку. Клацаєте "Пошук" - "Найбліжчі" і вібіраєте там банкомати. Вам тут же видається список банкоматів поблизу, причому на потрібний банкомат можна клацнути - і програма прокладе туди маршрут.

Найближчі банкомати
Найближчі банкомати

Я пограв з цією можливістю і навіть виявив в своєму Підмосков'ї поблизу комп'ютерний магазин, про який до цього не знав. Так що сервіс, як бачите, дуже і дуже корисний.

Ну а тепер висновки. Navitel Navigator мені дуже і дуже сподобався. Інтерфейс у програми дружній, простий в освоєнні, але при цьому Navigator має дуже потужними можливостями. Карти Navigator, на мій погляд, просто поза конкуренцією за своєю актуальністю подробиці і точкам інтересів! Молодці! Якщо ще зроблять окреме вікно з масштабуванням всієї схеми маршруту (тільки маршрут там зробити тоншою лінією на дрібних масштабах, а то зараз вона чомусь дуже жирна) і окреме вікно з фіксованим масштабом для перегляду загальної картини пробок - це буде просто шикарна програма!

І я з нетерпінням чекаю версії під iPhone! Користувачам iPnone, звичайно, обіцяли версію iGO з російської картою, але там буде той же Tele Atlas 2007 року, судячи з усього. (Причому невідомо, коли саме.) У Navitel карта набагато актуальніше і докладніше, тому я буду чекати саме їхній варіант.

Navitel Navigator - як робляться карти

Navitel Navigator - як робляться карти

До  навітеловскім  картам я завжди добре ставився До навітеловскім картам я завжди добре ставився. Всякого навігаційного софта мені доводиться тестувати досить багато - що в Москві, що в поїздках, - і після тестування навігатора з навітеловскім софтом і навітеловскімі картами враження залишилося дуже навіть пристойна. Правда, я чомусь думав, що Navitel спеціалізується тільки на картах Москви та Підмосков'я, а це, як виявилося, зовсім не так. Але мені і московсько-підмосковній карти було цілком достатньо, тому в інші картографічні нетрі я не залазив.

І ось недавно мені запропонували в складі величезного журналістського пулу, що складається аж з двох чоловік, включаючи мене, відвідати офіс Navitel, щоб подивитися, яким чином в цій таємничій кухні випікаються знамениті навітеловскіе карти. Ідея цього заходу формулювалася гранично чітко і відверто: "Чисто подивитися". А я люблю, коли чисто подивитися, тому погодився, тим більше що нам обіцяли показати, що відбувається всередині тих самих навітеловскіх автомобілів, які деякі з вас могли бачити на вулицях російських міст.

Приїхали на зустріч, після чого нас відразу повели кататися на навітеловской машинці. Що це за машинки? Справа в тому, що у Navitel всі карти (вони їх називають атласами) - свої власні. Тобто вони отримують (купують) різні вихідні дані: супутникові карти, геоподоснову і інші офіційні дані, після чого запускають по відповідному населеному пункту свої автомобілі, забезпечені спеціальною апаратурою, які проходять абсолютно всі дороги, включаючи найдрібніші заїзди на заправки і грунтові дороги. В процесі обстеження на спеціальні камери фіксується вся траса плюс спеціальний співробітник на схемі траси в ноутбуці відзначає все так звані точки інтересу (POI): готелі, заправки, аптеки, шиномонтажі, світлофори, лежачі поліцейські і так далі і тому подібне.

Виглядає це все наступним чином. Ось одна з навітеловскіх машин.

Навітеловскій позашляховик
Навітеловскій позашляховик

Ця машина в основному обстежує заміські траси і дрібні населені пункти, тому позашляховик. Для обстеження великих міст зазвичай використовуються седани.

У салоні автомобіля встановлена ​​спеціальна апаратура.

устаткування салону
устаткування салону

Це: чотири відеокамери - три спереду і одна ззаду; комп'ютер зі спеціальним програмним забезпеченням, який цифра все, що знімають камери, записує дані на два носія (жорсткий диск і флешка для дублювання) і виводить на екран різні дані; кілька GPS-приймачів; GPS-навігатор; зовнішні накопичувачі і ноутбук другого співробітника, де відзначаються точки інтересу (POI) та інші дані.

Ноутбук з обстежуваних районом
Ноутбук з обстежуваних районом

Камери на лобовому склі
Камери на лобовому склі

Камера на задньому склі
Камера на задньому склі

Обстеження відбувається наступним чином. Спочатку заздалегідь складається маршрут, причому шлях проходження оптимізується таким чином, щоб машина по можливості якомога менше проїжджала два рази по одним і тим же вулицях.

Потім автомобіль з бригадою (водій і, так би мовити, штурман) виїжджає на місце. Там ловиться стійкий сигнал GPS, після чого починається рух, під час якого чотири камери безперервно фіксують все навколо, а штурман заносить інформацію в ноутбук.

Обстеження проводиться тільки при гарній погоді, так як під час дощу різко погіршується якість зображень з камер, та й складніше розгледіти всякі подробиці.

процес обстеження
процес обстеження

Після того як весь маршрут пройдено, машина повертається на базу (в даному випадку - в московський офіс) і там в спеціальному приміщенні зібрані дані зливаються на сервер компанії.

Вершкова
Вершкова

Якщо раптом при скачуванні даних виникне якась помилка, то в хід йде запасний носій - флешка. За словами співробітників, ще жодного разу не було випадку, щоб відразу обидва носія записали дані з помилками.

Далі інформація надходить до відділу картографії, там працюють люди з відповідним картографічним освітою. Вони за даними обстеження готують карти для Navitel Navigator.

Відділ картографії
Відділ картографії

Для обробки і створення карт використовується власна розробка Navitel - програма GPSMapEdit . існує безкоштовна версія цієї програми , Яка надається всім бажаючим - для того, щоб створювати власні карти місцевості під Navitel Navigator. До речі, всупереч чомусь існуючій думці, в що поставляються атласах Navitel ніколи не використовуються карти, складені користувачами.

Процес обробки карт на комп'ютері
Процес обробки карт на комп'ютері

Створення докладних карт - заняття дуже копітка. Картограф користується оглядової картою (супутник, геоподоснова і так далі) і відповідно до даних обстеження уточнює структуру доріг, напрямки руху і поворотів-розворотів транспорту, розставляє дорожні знаки і точки інтересів, зазначає пости ДПС і лежачі поліцейські - в загальному, все те, що збирається при ретельному обстеженні, потім до останніх дрібниць переноситься на карту.

У Navitel з особливою гордістю розповіли, що в наступному релізі їх карти будуть міститися достовірні дані про внутрішньодворових проїздах міста Москви. Всі ці проїзди були пройдені пішки і відповідним чином обстежені. На дану роботу найняли студентів, які таким чином відпрацьовували практику плюс ще й отримували оплату від Navitel.

Ну і також явним своїм козирем в Navitel вважають той факт, що компанія і створює свої власні карти, і під них розробляє власне програмне забезпечення. Таким чином вдається уникати певних конфліктів і створювати дуже гнучкий функціонал.

Процес обстеження, як з'ясувалося з розмови з представниками Navitel, йде на повних парах. Більшість регіонів вже обстежені, і по ним створені докладні карти більше 500 міст і 47 регіонів. (До обстеження там були присутні тільки оглядові карти, за якими серйозну навігацію здійснювати не можна, можна було тільки відповісти на питання: "Де я, чорт забирай? !!")

Повну детальну карту Росії в Navitel планують випустити десь до літа 2010 року. Також в найближчому майбутньому - докладні карти деяких країн СНД (Білорусь, Україна і так далі), карти Фінляндії, Латинської Америки і ще кількох країн Європи.

Я, звичайно, відразу запитав про наболіле: чи буде версія Navitel Navigator під iPhone, бо на даний момент з навігаційних програм по Росії є тільки Sygic , А там і карта до межі убога (з міст є, по-моєму, тільки Москва і Пітер, та й то - Кривий), і прокладка маршруту працює абсолютно по-ідіотськи. Мене порадували тим, що версію під iPhone вони планують випустити навесні 2010 року. І це буде нормальна офіційна версія, яка поширюється через iTunes Store. (Мені не так давно пропонували потестировать якусь програму навігації під iPhone, яку потрібно було встановлювати через репозиторій - тобто "ламати" для цього iPhone. Причому розробник - ніби як нормальна солідна фірма. Я відмовився тестувати програму, яка встановлюється подібним чином. )

Також зараз проходить тестування версія під Android, реліз якої обіцяють випустити незабаром.

В кінці зустрічі нам вручили по комплекту останньої версії Navitel Navigator (3.2.6) і запропонували оцінити роботу програми і карти власноруч.

Після цього я, як людина відповідальна, встановив програму на ваш пристрій і кілька днів поїздив по Москві, вивчаючи роботу Navitel Navigator, тим більше що останній раз я по навітеловскому продукту їздив досить давно.

Треба сказати, що без глюків тут не обійшлося. Після установки програми я сів в машину і спробував прокласти якийсь маршрут, але тут з'ясувалося, що якщо місто Navitel Navigator вибирає без всяких проблем, то задати в місті вулицю я не зміг ніяк, хоча бився з цим хвилин двадцять.

вибір міста
вибір міста

Причому точка для прокладки маршруту тут, по ідеї, задається цілком зручно: знизу три закладки - місто, вулиця, будинок, - і якщо місто не був вибраний, то активізується закладка міста. Якщо місто вже вибирався, тоді активізується закладка вулиці. У разі коли потрібно змінити місто, просто натискаєте на закладці міста.

Але у мене місто вибирався, а закладки вулиці і будинки не активізувалися ніяк. Так що я покатався по місту, спостерігаючи за тим, як красиво програма мене веде по карті, але вибрати маршрут не вийшло.

Повернувся, подзвонив в службу підтримки. (В Navitel сказали, що їх служба підтримки не тільки вирішує всілякі питання, пов'язані з роботою програми і автомобільних навігаторів з їхньою програмою, але також до них можна приїхати особисто, щоб, наприклад, перепрошити пристрій або розібратися з якимось глюком.)

Служба підтримки
Служба підтримки

Так що я, не довго роздумуючи, подзвонив в службу підтримки і попросив відповісти на питання: це я ідіот або ж в програмі є якийсь косяк?

На щастя, з'ясувалося, що я не ідіот. Це саме навітеловскій косячок, причому неприємний: в коробку з програмою включили нову версію програмного забезпечення та старий тип карт. Тому програма з вулицями працювати і не вміє - не збігається формат.

Зважилася проблема щодо просто: я скачав з сайту Navitel нові карти, переіндексувати в програмі атлас, після чого все запрацювало як годинник.

Однак косячок, звичайно, нехороший - видать, спрацював ефект демонстрації. Тому що купить таку версію коробочки якийсь користувач, що збирається їхати в тривалу подорож, сяде вранці в машину з комунікатором, запустить програму - та й з'ясує, що кінцеву точку маршруту він задати не може. А через GPRS нову карту чорта з два закачати - вона під 700 мегабайт.

Але досить про сумне, будемо про хороше. Покатавшись по Москві і як слід повивчавши карти і роботу навігаційної програми, я залишився дуже і дуже задоволений. На мій погляд, це найкращий комплект софт-карти з усього, що я бачив. З Sygic в російській версії її порівнювати просто не має ніякого сенсу - небо і земля. але навіть iGo , У якій один з кращих інтерфейсів серед програм навігації, в зручності використання Navitel Navigator не поступається (хоча мені здалося, що у Navitel деякі речі зроблені все-таки зручніше), а ось карти (стосовно Росії) у неї явно гірше - наскільки я знаю, там використовуються карти Tele Atlas 2008 року і карти NavTeq, які не відрізняються якістю і детальністю, та й покриття Росії у них досить скромне.

Невеликий обзорчик інтерфейсу і роботи програми.

головне вікно
головне вікно

Вгорі вікно містить іконки: компас (орієнтація екрану, 2D-3D-вид карти, нічний-денний вид), включення-виключення гучності, включення-виключення GPS, індикатор акумулятора, включення-виключення пробок, SMS іншим користувачам.

Зліва знизу - кнопки зміни кута нахилу в тривимірному режимі і кнопка пошуку: за адресою, найближчі пункти інтересів, шляхові точки, історія пошуку, фаворити, пошук за координатами GPS.

Справа знизу - кнопки масштабування і кнопка виклику налаштувань.

Якщо клацнути по будь-якому вільному ділянці екрана, то знизу з'являється меню роботи з точками маршруту: рух до зазначеної на екрані точці від поточного місця перебування, перерахувати маршрут з урахуванням заїзду до зазначеної точці, додати точку до маршруту, подивитися властивості точки.

точки навігації
точки навігації

Прокладка маршруту здійснюється наступним чином. Викликаєте пошук, клацаєте по кнопці "За адресою". Якщо місто було вже поставлено, то відразу активізується закладка "Пошук вулиці".

Пошук вулиці
Пошук вулиці

Вибираєте вулицю і будинок (всі корпуси і будівлі присутні в списку), після чого вам пропонується показати пункт на карті, прокласти маршрут, заїхати в зазначену точку (включити її в наявний маршрут), додати до маршруту (до кінцевого пункту).

За розрахованим маршрутом і просто в процесі навігації можна за допомогою курсорів вліво-вправо джойстика викликати такі інформаційні вікна.

Точки проходження маршруту
Точки проходження маршруту

Поточна інформація
Поточна інформація

використовувані супутники
використовувані супутники

Чого не вистачає в програмі для комфортної роботи з прокладеним маршрутом? Тут дуже сильно потрібна опція "Показати весь маршрут". Ну да, за допомогою клавіш масштабування весь маршрут в кінці кінців можна побачити, проте це займає чимало часу, виглядає не наочно, а крім того, якщо включено автомасштабирование (а воно дуже зручно, тому його практично все використовують), то поглянути на всю схему маршруту при зменшенні масштабу ви зможете максимум пару секунд - після цього вас знову перекинуть до стартового масштабу. (Втім, цю затримку переходу можна збільшувати в налаштуваннях.)

весь маршрут
весь маршрут

Навіть в програмі Sygic, яка мені різко не подобається, цей режим якраз був присутній: створив маршрут - будь ласка, ось тобі його повна схема. При цьому схему ще за допомогою слайдера можна як завгодно масштабувати.

Схема маршруту з Москви до Углича
Схема маршруту з Москви до Углича

На мій погляд, розробникам Navitel Navigator потрібно додати опцію окремого перегляду карти маршруту з масштабуванням. Тому що, коли маршрут можна дивитися тільки на активній карті, це вкрай незручно.

З інформацією в момент їзди по маршруту на екрані все в порядку.

Ведення по маршруту
Ведення по маршруту

Знизу і зверху виводяться поточна вулиця і наступна. Зліва в центрі - час, що залишився до прибуття, відстань і поточний час. Інформер вище - найближчий маневр і скільки до нього кілометрів. Справа зверху виводиться інформація про обмеження швидкості, позначки про наявність камер і відрізок дії обмеження.

Ну і, як я вже говорив, курсором вліво-вправо можна викликати окремі вікна про колійних точках, різні інформери і інформацію про супутники.

Я як слід протестував механізм прокладки маршруту. Треба сказати, мені дуже сподобалося, як він працює. Навіть у всяких хитрих випадках він прокладку робив так само, як і я сам, - це порадувало. Плюс з перерахунком маршруту в разі, коли я вирішував поїхати іншим шляхом, все перераховувалося і перепрокладивалось саме так, як треба.

Перепрокладка маршруту через потрібну точку
Перепрокладка маршруту через потрібну точку

У цій версії програми також можна включати відображення пробок. Програма використовує або власні навітеловскіе пробки, або пробки від SMI-Link (для цього потрібно бути зареєстрованим платним користувачем SMI-Link зі своїм логіном-паролем, що, на мій погляд, не має сенсу, так як безкоштовні "Яндекс.Пробки" , Що використовують ту ж інформацію від SMI-Link, помітно більш інформативні). Втім, як мені розповіли, пробки від SMI-Link в наступній версії будуть взагалі відключені - їх дуже мало хто використовує.

Навітеловскіе ж пробки виводяться за принципом збору інформації від користувачів ( "Яндекс.Пробки" цю модель також використовує як додаткову до датчиків). Тобто у Navitel своїх датчиків немає, але вони отримують по Москві дані про пересування 80 000 користувачів і по ним видають дані про труднощі на дорогах. Ну і, само собою, інформацію про пробки вони також можуть видавати по будь-яким містах Росії, Білорусії і України, де є достатня кількість користувачів сервісу.

Я повивчати навітеловскіе пробки і порівняв їх з "Яндекс.Пробки". На мій погляд, інформація у Navitel цілком достовірна. (Власне, оперативний збір даних від користувачів при достатньому їх кількості - найправильніший варіант.)

У програмі є опція прокладки маршруту з урахуванням пробок, але нею потрібно користуватися з великою обережністю, а краще взагалі не користуватися, тому що при цьому програма починає намагатися проводити вас по всяких дрібним вуличках з метою об'їхати пробку на великому шосе, але практика показує, що таким чином мало що можна вигадати, а частіше - зовсім навпаки, тільки втратите час.

Пробки на Варшавському шосе
Пробки на Варшавському шосе

Ну і крім того, навіть такий зручний сервіс в програмі навігації на даний момент не замінить використання тих же "Яндекс.Пробок" - просто для того, щоб на загальній схемі Москви побачити всю картину і оцінити її. У Navitel Navigator при відповідному масштабування загальну картину, звичайно, теж можна побачити, але, по-перше, схема при цьому буде на порядок менше наочна, а по-друге, при Автомасштабування невеликий масштаб на екрані протримається лише невелике заданий число секунд.

Я б порадив розробникам в наступній версії включити кнопку виклику окремого екрану з наперед заданим масштабом (для різних міст вони, звичайно, будуть різними), на якому в зручній формі показувалися б пробки, - тоді сервіс буде вже самодостатнім.

Карта Яндекс
Карта "Яндекс.Пробок"

Автомасштабування в Navitel Navigator зроблено просто чудово. Коли машина рухається повільно або взагалі варто - вибирається великий масштаб, при якому добре видно будинки і точки інтересів.

масштабування
масштабування

При збільшенні швидкості масштаб змінюється, для того щоб водій міг бачити майбутні маневри. Ну і при подальшому прискоренні масштаб знову зменшується, щоб поступово збільшитися при гальмуванні і зупинці. Орієнтуватися по карті таким чином в поїздці дуже і дуже зручно.

Ну а вже з усякими так званими точками інтересу (POI) у Navitel Navigator немає рівних. У карті міститься така величезна кількість всіляких об'єктів, що частина відомостей навіть доводиться відключати - просто щоб вони не забивали екран.

Тривимірна карта з даними
Тривимірна карта з даними

Налаштування точок інтересів
Налаштування точок інтересів

Navitel Navigator - як робляться карти

Navitel Navigator - як робляться карти

До  навітеловскім  картам я завжди добре ставився До навітеловскім картам я завжди добре ставився. Всякого навігаційного софта мені доводиться тестувати досить багато - що в Москві, що в поїздках, - і після тестування навігатора з навітеловскім софтом і навітеловскімі картами враження залишилося дуже навіть пристойна. Правда, я чомусь думав, що Navitel спеціалізується тільки на картах Москви та Підмосков'я, а це, як виявилося, зовсім не так. Але мені і московсько-підмосковній карти було цілком достатньо, тому в інші картографічні нетрі я не залазив.

І ось недавно мені запропонували в складі величезного журналістського пулу, що складається аж з двох чоловік, включаючи мене, відвідати офіс Navitel, щоб подивитися, яким чином в цій таємничій кухні випікаються знамениті навітеловскіе карти. Ідея цього заходу формулювалася гранично чітко і відверто: "Чисто подивитися". А я люблю, коли чисто подивитися, тому погодився, тим більше що нам обіцяли показати, що відбувається всередині тих самих навітеловскіх автомобілів, які деякі з вас могли бачити на вулицях російських міст.

Приїхали на зустріч, після чого нас відразу повели кататися на навітеловской машинці. Що це за машинки? Справа в тому, що у Navitel всі карти (вони їх називають атласами) - свої власні. Тобто вони отримують (купують) різні вихідні дані: супутникові карти, геоподоснову і інші офіційні дані, після чого запускають по відповідному населеному пункту свої автомобілі, забезпечені спеціальною апаратурою, які проходять абсолютно всі дороги, включаючи найдрібніші заїзди на заправки і грунтові дороги. В процесі обстеження на спеціальні камери фіксується вся траса плюс спеціальний співробітник на схемі траси в ноутбуці відзначає все так звані точки інтересу (POI): готелі, заправки, аптеки, шиномонтажі, світлофори, лежачі поліцейські і так далі і тому подібне.

Виглядає це все наступним чином. Ось одна з навітеловскіх машин.

Навітеловскій позашляховик
Навітеловскій позашляховик

Ця машина в основному обстежує заміські траси і дрібні населені пункти, тому позашляховик. Для обстеження великих міст зазвичай використовуються седани.

У салоні автомобіля встановлена ​​спеціальна апаратура.

устаткування салону
устаткування салону

Це: чотири відеокамери - три спереду і одна ззаду; комп'ютер зі спеціальним програмним забезпеченням, який цифра все, що знімають камери, записує дані на два носія (жорсткий диск і флешка для дублювання) і виводить на екран різні дані; кілька GPS-приймачів; GPS-навігатор; зовнішні накопичувачі і ноутбук другого співробітника, де відзначаються точки інтересу (POI) та інші дані.

Ноутбук з обстежуваних районом
Ноутбук з обстежуваних районом

Камери на лобовому склі
Камери на лобовому склі

Камера на задньому склі
Камера на задньому склі

Обстеження відбувається наступним чином. Спочатку заздалегідь складається маршрут, причому шлях проходження оптимізується таким чином, щоб машина по можливості якомога менше проїжджала два рази по одним і тим же вулицях.

Потім автомобіль з бригадою (водій і, так би мовити, штурман) виїжджає на місце. Там ловиться стійкий сигнал GPS, після чого починається рух, під час якого чотири камери безперервно фіксують все навколо, а штурман заносить інформацію в ноутбук.

Обстеження проводиться тільки при гарній погоді, так як під час дощу різко погіршується якість зображень з камер, та й складніше розгледіти всякі подробиці.

процес обстеження
процес обстеження

Після того як весь маршрут пройдено, машина повертається на базу (в даному випадку - в московський офіс) і там в спеціальному приміщенні зібрані дані зливаються на сервер компанії.

Вершкова
Вершкова

Якщо раптом при скачуванні даних виникне якась помилка, то в хід йде запасний носій - флешка. За словами співробітників, ще жодного разу не було випадку, щоб відразу обидва носія записали дані з помилками.

Далі інформація надходить до відділу картографії, там працюють люди з відповідним картографічним освітою. Вони за даними обстеження готують карти для Navitel Navigator.

Відділ картографії
Відділ картографії

Для обробки і створення карт використовується власна розробка Navitel - програма GPSMapEdit . існує безкоштовна версія цієї програми , Яка надається всім бажаючим - для того, щоб створювати власні карти місцевості під Navitel Navigator. До речі, всупереч чомусь існуючій думці, в що поставляються атласах Navitel ніколи не використовуються карти, складені користувачами.

Процес обробки карт на комп'ютері
Процес обробки карт на комп'ютері

Створення докладних карт - заняття дуже копітка. Картограф користується оглядової картою (супутник, геоподоснова і так далі) і відповідно до даних обстеження уточнює структуру доріг, напрямки руху і поворотів-розворотів транспорту, розставляє дорожні знаки і точки інтересів, зазначає пости ДПС і лежачі поліцейські - в загальному, все те, що збирається при ретельному обстеженні, потім до останніх дрібниць переноситься на карту.

У Navitel з особливою гордістю розповіли, що в наступному релізі їх карти будуть міститися достовірні дані про внутрішньодворових проїздах міста Москви. Всі ці проїзди були пройдені пішки і відповідним чином обстежені. На дану роботу найняли студентів, які таким чином відпрацьовували практику плюс ще й отримували оплату від Navitel.

Ну і також явним своїм козирем в Navitel вважають той факт, що компанія і створює свої власні карти, і під них розробляє власне програмне забезпечення. Таким чином вдається уникати певних конфліктів і створювати дуже гнучкий функціонал.

Процес обстеження, як з'ясувалося з розмови з представниками Navitel, йде на повних парах. Більшість регіонів вже обстежені, і по ним створені докладні карти більше 500 міст і 47 регіонів. (До обстеження там були присутні тільки оглядові карти, за якими серйозну навігацію здійснювати не можна, можна було тільки відповісти на питання: "Де я, чорт забирай? !!")

Повну детальну карту Росії в Navitel планують випустити десь до літа 2010 року. Також в найближчому майбутньому - докладні карти деяких країн СНД (Білорусь, Україна і так далі), карти Фінляндії, Латинської Америки і ще кількох країн Європи.

Я, звичайно, відразу запитав про наболіле: чи буде версія Navitel Navigator під iPhone, бо на даний момент з навігаційних програм по Росії є тільки Sygic , А там і карта до межі убога (з міст є, по-моєму, тільки Москва і Пітер, та й то - Кривий), і прокладка маршруту працює абсолютно по-ідіотськи. Мене порадували тим, що версію під iPhone вони планують випустити навесні 2010 року. І це буде нормальна офіційна версія, яка поширюється через iTunes Store. (Мені не так давно пропонували потестировать якусь програму навігації під iPhone, яку потрібно було встановлювати через репозиторій - тобто "ламати" для цього iPhone. Причому розробник - ніби як нормальна солідна фірма. Я відмовився тестувати програму, яка встановлюється подібним чином. )

Також зараз проходить тестування версія під Android, реліз якої обіцяють випустити незабаром.

В кінці зустрічі нам вручили по комплекту останньої версії Navitel Navigator (3.2.6) і запропонували оцінити роботу програми і карти власноруч.

Після цього я, як людина відповідальна, встановив програму на ваш пристрій і кілька днів поїздив по Москві, вивчаючи роботу Navitel Navigator, тим більше що останній раз я по навітеловскому продукту їздив досить давно.

Треба сказати, що без глюків тут не обійшлося. Після установки програми я сів в машину і спробував прокласти якийсь маршрут, але тут з'ясувалося, що якщо місто Navitel Navigator вибирає без всяких проблем, то задати в місті вулицю я не зміг ніяк, хоча бився з цим хвилин двадцять.

вибір міста
вибір міста

Причому точка для прокладки маршруту тут, по ідеї, задається цілком зручно: знизу три закладки - місто, вулиця, будинок, - і якщо місто не був вибраний, то активізується закладка міста. Якщо місто вже вибирався, тоді активізується закладка вулиці. У разі коли потрібно змінити місто, просто натискаєте на закладці міста.

Але у мене місто вибирався, а закладки вулиці і будинки не активізувалися ніяк. Так що я покатався по місту, спостерігаючи за тим, як красиво програма мене веде по карті, але вибрати маршрут не вийшло.

Повернувся, подзвонив в службу підтримки. (В Navitel сказали, що їх служба підтримки не тільки вирішує всілякі питання, пов'язані з роботою програми і автомобільних навігаторів з їхньою програмою, але також до них можна приїхати особисто, щоб, наприклад, перепрошити пристрій або розібратися з якимось глюком.)

Служба підтримки
Служба підтримки

Так що я, не довго роздумуючи, подзвонив в службу підтримки і попросив відповісти на питання: це я ідіот або ж в програмі є якийсь косяк?

На щастя, з'ясувалося, що я не ідіот. Це саме навітеловскій косячок, причому неприємний: в коробку з програмою включили нову версію програмного забезпечення та старий тип карт. Тому програма з вулицями працювати і не вміє - не збігається формат.

Зважилася проблема щодо просто: я скачав з сайту Navitel нові карти, переіндексувати в програмі атлас, після чого все запрацювало як годинник.

Однак косячок, звичайно, нехороший - видать, спрацював ефект демонстрації. Тому що купить таку версію коробочки якийсь користувач, що збирається їхати в тривалу подорож, сяде вранці в машину з комунікатором, запустить програму - та й з'ясує, що кінцеву точку маршруту він задати не може. А через GPRS нову карту чорта з два закачати - вона під 700 мегабайт.

Але досить про сумне, будемо про хороше. Покатавшись по Москві і як слід повивчавши карти і роботу навігаційної програми, я залишився дуже і дуже задоволений. На мій погляд, це найкращий комплект софт-карти з усього, що я бачив. З Sygic в російській версії її порівнювати просто не має ніякого сенсу - небо і земля. але навіть iGo , У якій один з кращих інтерфейсів серед програм навігації, в зручності використання Navitel Navigator не поступається (хоча мені здалося, що у Navitel деякі речі зроблені все-таки зручніше), а ось карти (стосовно Росії) у неї явно гірше - наскільки я знаю, там використовуються карти Tele Atlas 2008 року і карти NavTeq, які не відрізняються якістю і детальністю, та й покриття Росії у них досить скромне.

Невеликий обзорчик інтерфейсу і роботи програми.

головне вікно
головне вікно

Вгорі вікно містить іконки: компас (орієнтація екрану, 2D-3D-вид карти, нічний-денний вид), включення-виключення гучності, включення-виключення GPS, індикатор акумулятора, включення-виключення пробок, SMS іншим користувачам.

Зліва знизу - кнопки зміни кута нахилу в тривимірному режимі і кнопка пошуку: за адресою, найближчі пункти інтересів, шляхові точки, історія пошуку, фаворити, пошук за координатами GPS.

Справа знизу - кнопки масштабування і кнопка виклику налаштувань.

Якщо клацнути по будь-якому вільному ділянці екрана, то знизу з'являється меню роботи з точками маршруту: рух до зазначеної на екрані точці від поточного місця перебування, перерахувати маршрут з урахуванням заїзду до зазначеної точці, додати точку до маршруту, подивитися властивості точки.

точки навігації
точки навігації

Прокладка маршруту здійснюється наступним чином. Викликаєте пошук, клацаєте по кнопці "За адресою". Якщо місто було вже поставлено, то відразу активізується закладка "Пошук вулиці".

Пошук вулиці
Пошук вулиці

Вибираєте вулицю і будинок (всі корпуси і будівлі присутні в списку), після чого вам пропонується показати пункт на карті, прокласти маршрут, заїхати в зазначену точку (включити її в наявний маршрут), додати до маршруту (до кінцевого пункту).

За розрахованим маршрутом і просто в процесі навігації можна за допомогою курсорів вліво-вправо джойстика викликати такі інформаційні вікна.

Точки проходження маршруту
Точки проходження маршруту

Поточна інформація
Поточна інформація

використовувані супутники
використовувані супутники

Чого не вистачає в програмі для комфортної роботи з прокладеним маршрутом? Тут дуже сильно потрібна опція "Показати весь маршрут". Ну да, за допомогою клавіш масштабування весь маршрут в кінці кінців можна побачити, проте це займає чимало часу, виглядає не наочно, а крім того, якщо включено автомасштабирование (а воно дуже зручно, тому його практично все використовують), то поглянути на всю схему маршруту при зменшенні масштабу ви зможете максимум пару секунд - після цього вас знову перекинуть до стартового масштабу. (Втім, цю затримку переходу можна збільшувати в налаштуваннях.)

весь маршрут
весь маршрут

Навіть в програмі Sygic, яка мені різко не подобається, цей режим якраз був присутній: створив маршрут - будь ласка, ось тобі його повна схема. При цьому схему ще за допомогою слайдера можна як завгодно масштабувати.

Схема маршруту з Москви до Углича
Схема маршруту з Москви до Углича

На мій погляд, розробникам Navitel Navigator потрібно додати опцію окремого перегляду карти маршруту з масштабуванням. Тому що, коли маршрут можна дивитися тільки на активній карті, це вкрай незручно.

З інформацією в момент їзди по маршруту на екрані все в порядку.

Ведення по маршруту
Ведення по маршруту

Знизу і зверху виводяться поточна вулиця і наступна. Зліва в центрі - час, що залишився до прибуття, відстань і поточний час. Інформер вище - найближчий маневр і скільки до нього кілометрів. Справа зверху виводиться інформація про обмеження швидкості, позначки про наявність камер і відрізок дії обмеження.

Ну і, як я вже говорив, курсором вліво-вправо можна викликати окремі вікна про колійних точках, різні інформери і інформацію про супутники.

Я як слід протестував механізм прокладки маршруту. Треба сказати, мені дуже сподобалося, як він працює. Навіть у всяких хитрих випадках він прокладку робив так само, як і я сам, - це порадувало. Плюс з перерахунком маршруту в разі, коли я вирішував поїхати іншим шляхом, все перераховувалося і перепрокладивалось саме так, як треба.

Перепрокладка маршруту через потрібну точку
Перепрокладка маршруту через потрібну точку

У цій версії програми також можна включати відображення пробок. Програма використовує або власні навітеловскіе пробки, або пробки від SMI-Link (для цього потрібно бути зареєстрованим платним користувачем SMI-Link зі своїм логіном-паролем, що, на мій погляд, не має сенсу, так як безкоштовні "Яндекс.Пробки" , Що використовують ту ж інформацію від SMI-Link, помітно більш інформативні). Втім, як мені розповіли, пробки від SMI-Link в наступній версії будуть взагалі відключені - їх дуже мало хто використовує.

Навітеловскіе ж пробки виводяться за принципом збору інформації від користувачів ( "Яндекс.Пробки" цю модель також використовує як додаткову до датчиків). Тобто у Navitel своїх датчиків немає, але вони отримують по Москві дані про пересування 80 000 користувачів і по ним видають дані про труднощі на дорогах. Ну і, само собою, інформацію про пробки вони також можуть видавати по будь-яким містах Росії, Білорусії і України, де є достатня кількість користувачів сервісу.

Я повивчати навітеловскіе пробки і порівняв їх з "Яндекс.Пробки". На мій погляд, інформація у Navitel цілком достовірна. (Власне, оперативний збір даних від користувачів при достатньому їх кількості - найправильніший варіант.)

У програмі є опція прокладки маршруту з урахуванням пробок, але нею потрібно користуватися з великою обережністю, а краще взагалі не користуватися, тому що при цьому програма починає намагатися проводити вас по всяких дрібним вуличках з метою об'їхати пробку на великому шосе, але практика показує, що таким чином мало що можна вигадати, а частіше - зовсім навпаки, тільки втратите час.

Пробки на Варшавському шосе
Пробки на Варшавському шосе

Ну і крім того, навіть такий зручний сервіс в програмі навігації на даний момент не замінить використання тих же "Яндекс.Пробок" - просто для того, щоб на загальній схемі Москви побачити всю картину і оцінити її. У Navitel Navigator при відповідному масштабування загальну картину, звичайно, теж можна побачити, але, по-перше, схема при цьому буде на порядок менше наочна, а по-друге, при Автомасштабування невеликий масштаб на екрані протримається лише невелике заданий число секунд.

Я б порадив розробникам в наступній версії включити кнопку виклику окремого екрану з наперед заданим масштабом (для різних міст вони, звичайно, будуть різними), на якому в зручній формі показувалися б пробки, - тоді сервіс буде вже самодостатнім.

Карта Яндекс
Карта "Яндекс.Пробок"

Автомасштабування в Navitel Navigator зроблено просто чудово. Коли машина рухається повільно або взагалі варто - вибирається великий масштаб, при якому добре видно будинки і точки інтересів.

масштабування
масштабування

При збільшенні швидкості масштаб змінюється, для того щоб водій міг бачити майбутні маневри. Ну і при подальшому прискоренні масштаб знову зменшується, щоб поступово збільшитися при гальмуванні і зупинці. Орієнтуватися по карті таким чином в поїздці дуже і дуже зручно.

Ну а вже з усякими так званими точками інтересу (POI) у Navitel Navigator немає рівних. У карті міститься така величезна кількість всіляких об'єктів, що частина відомостей навіть доводиться відключати - просто щоб вони не забивали екран.

Тривимірна карта з даними
Тривимірна карта з даними

Налаштування точок інтересів
Налаштування точок інтересів

Navitel Navigator - як робляться карти

Navitel Navigator - як робляться карти

До  навітеловскім  картам я завжди добре ставився До навітеловскім картам я завжди добре ставився. Всякого навігаційного софта мені доводиться тестувати досить багато - що в Москві, що в поїздках, - і після тестування навігатора з навітеловскім софтом і навітеловскімі картами враження залишилося дуже навіть пристойна. Правда, я чомусь думав, що Navitel спеціалізується тільки на картах Москви та Підмосков'я, а це, як виявилося, зовсім не так. Але мені і московсько-підмосковній карти було цілком достатньо, тому в інші картографічні нетрі я не залазив.

І ось недавно мені запропонували в складі величезного журналістського пулу, що складається аж з двох чоловік, включаючи мене, відвідати офіс Navitel, щоб подивитися, яким чином в цій таємничій кухні випікаються знамениті навітеловскіе карти. Ідея цього заходу формулювалася гранично чітко і відверто: "Чисто подивитися". А я люблю, коли чисто подивитися, тому погодився, тим більше що нам обіцяли показати, що відбувається всередині тих самих навітеловскіх автомобілів, які деякі з вас могли бачити на вулицях російських міст.

Приїхали на зустріч, після чого нас відразу повели кататися на навітеловской машинці. Що це за машинки? Справа в тому, що у Navitel всі карти (вони їх називають атласами) - свої власні. Тобто вони отримують (купують) різні вихідні дані: супутникові карти, геоподоснову і інші офіційні дані, після чого запускають по відповідному населеному пункту свої автомобілі, забезпечені спеціальною апаратурою, які проходять абсолютно всі дороги, включаючи найдрібніші заїзди на заправки і грунтові дороги. В процесі обстеження на спеціальні камери фіксується вся траса плюс спеціальний співробітник на схемі траси в ноутбуці відзначає все так звані точки інтересу (POI): готелі, заправки, аптеки, шиномонтажі, світлофори, лежачі поліцейські і так далі і тому подібне.

Виглядає це все наступним чином. Ось одна з навітеловскіх машин.

Навітеловскій позашляховик
Навітеловскій позашляховик

Ця машина в основному обстежує заміські траси і дрібні населені пункти, тому позашляховик. Для обстеження великих міст зазвичай використовуються седани.

У салоні автомобіля встановлена ​​спеціальна апаратура.

устаткування салону
устаткування салону

Це: чотири відеокамери - три спереду і одна ззаду; комп'ютер зі спеціальним програмним забезпеченням, який цифра все, що знімають камери, записує дані на два носія (жорсткий диск і флешка для дублювання) і виводить на екран різні дані; кілька GPS-приймачів; GPS-навігатор; зовнішні накопичувачі і ноутбук другого співробітника, де відзначаються точки інтересу (POI) та інші дані.

Ноутбук з обстежуваних районом
Ноутбук з обстежуваних районом

Камери на лобовому склі
Камери на лобовому склі

Камера на задньому склі
Камера на задньому склі

Обстеження відбувається наступним чином. Спочатку заздалегідь складається маршрут, причому шлях проходження оптимізується таким чином, щоб машина по можливості якомога менше проїжджала два рази по одним і тим же вулицях.

Потім автомобіль з бригадою (водій і, так би мовити, штурман) виїжджає на місце. Там ловиться стійкий сигнал GPS, після чого починається рух, під час якого чотири камери безперервно фіксують все навколо, а штурман заносить інформацію в ноутбук.

Обстеження проводиться тільки при гарній погоді, так як під час дощу різко погіршується якість зображень з камер, та й складніше розгледіти всякі подробиці.

процес обстеження
процес обстеження

Після того як весь маршрут пройдено, машина повертається на базу (в даному випадку - в московський офіс) і там в спеціальному приміщенні зібрані дані зливаються на сервер компанії.

Вершкова
Вершкова

Якщо раптом при скачуванні даних виникне якась помилка, то в хід йде запасний носій - флешка. За словами співробітників, ще жодного разу не було випадку, щоб відразу обидва носія записали дані з помилками.

Далі інформація надходить до відділу картографії, там працюють люди з відповідним картографічним освітою. Вони за даними обстеження готують карти для Navitel Navigator.

Відділ картографії
Відділ картографії

Для обробки і створення карт використовується власна розробка Navitel - програма GPSMapEdit . існує безкоштовна версія цієї програми , Яка надається всім бажаючим - для того, щоб створювати власні карти місцевості під Navitel Navigator. До речі, всупереч чомусь існуючій думці, в що поставляються атласах Navitel ніколи не використовуються карти, складені користувачами.

Процес обробки карт на комп'ютері
Процес обробки карт на комп'ютері

Створення докладних карт - заняття дуже копітка. Картограф користується оглядової картою (супутник, геоподоснова і так далі) і відповідно до даних обстеження уточнює структуру доріг, напрямки руху і поворотів-розворотів транспорту, розставляє дорожні знаки і точки інтересів, зазначає пости ДПС і лежачі поліцейські - в загальному, все те, що збирається при ретельному обстеженні, потім до останніх дрібниць переноситься на карту.

У Navitel з особливою гордістю розповіли, що в наступному релізі їх карти будуть міститися достовірні дані про внутрішньодворових проїздах міста Москви. Всі ці проїзди були пройдені пішки і відповідним чином обстежені. На дану роботу найняли студентів, які таким чином відпрацьовували практику плюс ще й отримували оплату від Navitel.

Ну і також явним своїм козирем в Navitel вважають той факт, що компанія і створює свої власні карти, і під них розробляє власне програмне забезпечення. Таким чином вдається уникати певних конфліктів і створювати дуже гнучкий функціонал.

Процес обстеження, як з'ясувалося з розмови з представниками Navitel, йде на повних парах. Більшість регіонів вже обстежені, і по ним створені докладні карти більше 500 міст і 47 регіонів. (До обстеження там були присутні тільки оглядові карти, за якими серйозну навігацію здійснювати не можна, можна було тільки відповісти на питання: "Де я, чорт забирай? !!")

Повну детальну карту Росії в Navitel планують випустити десь до літа 2010 року. Також в найближчому майбутньому - докладні карти деяких країн СНД (Білорусь, Україна і так далі), карти Фінляндії, Латинської Америки і ще кількох країн Європи.

Я, звичайно, відразу запитав про наболіле: чи буде версія Navitel Navigator під iPhone, бо на даний момент з навігаційних програм по Росії є тільки Sygic , А там і карта до межі убога (з міст є, по-моєму, тільки Москва і Пітер, та й то - Кривий), і прокладка маршруту працює абсолютно по-ідіотськи. Мене порадували тим, що версію під iPhone вони планують випустити навесні 2010 року. І це буде нормальна офіційна версія, яка поширюється через iTunes Store. (Мені не так давно пропонували потестировать якусь програму навігації під iPhone, яку потрібно було встановлювати через репозиторій - тобто "ламати" для цього iPhone. Причому розробник - ніби як нормальна солідна фірма. Я відмовився тестувати програму, яка встановлюється подібним чином. )

Також зараз проходить тестування версія під Android, реліз якої обіцяють випустити незабаром.

В кінці зустрічі нам вручили по комплекту останньої версії Navitel Navigator (3.2.6) і запропонували оцінити роботу програми і карти власноруч.

Після цього я, як людина відповідальна, встановив програму на ваш пристрій і кілька днів поїздив по Москві, вивчаючи роботу Navitel Navigator, тим більше що останній раз я по навітеловскому продукту їздив досить давно.

Треба сказати, що без глюків тут не обійшлося. Після установки програми я сів в машину і спробував прокласти якийсь маршрут, але тут з'ясувалося, що якщо місто Navitel Navigator вибирає без всяких проблем, то задати в місті вулицю я не зміг ніяк, хоча бився з цим хвилин двадцять.

вибір міста
вибір міста

Причому точка для прокладки маршруту тут, по ідеї, задається цілком зручно: знизу три закладки - місто, вулиця, будинок, - і якщо місто не був вибраний, то активізується закладка міста. Якщо місто вже вибирався, тоді активізується закладка вулиці. У разі коли потрібно змінити місто, просто натискаєте на закладці міста.

Але у мене місто вибирався, а закладки вулиці і будинки не активізувалися ніяк. Так що я покатався по місту, спостерігаючи за тим, як красиво програма мене веде по карті, але вибрати маршрут не вийшло.

Повернувся, подзвонив в службу підтримки. (В Navitel сказали, що їх служба підтримки не тільки вирішує всілякі питання, пов'язані з роботою програми і автомобільних навігаторів з їхньою програмою, але також до них можна приїхати особисто, щоб, наприклад, перепрошити пристрій або розібратися з якимось глюком.)

Служба підтримки
Служба підтримки

Так що я, не довго роздумуючи, подзвонив в службу підтримки і попросив відповісти на питання: це я ідіот або ж в програмі є якийсь косяк?

На щастя, з'ясувалося, що я не ідіот. Це саме навітеловскій косячок, причому неприємний: в коробку з програмою включили нову версію програмного забезпечення та старий тип карт. Тому програма з вулицями працювати і не вміє - не збігається формат.

Зважилася проблема щодо просто: я скачав з сайту Navitel нові карти, переіндексувати в програмі атлас, після чого все запрацювало як годинник.

Однак косячок, звичайно, нехороший - видать, спрацював ефект демонстрації. Тому що купить таку версію коробочки якийсь користувач, що збирається їхати в тривалу подорож, сяде вранці в машину з комунікатором, запустить програму - та й з'ясує, що кінцеву точку маршруту він задати не може. А через GPRS нову карту чорта з два закачати - вона під 700 мегабайт.

Але досить про сумне, будемо про хороше. Покатавшись по Москві і як слід повивчавши карти і роботу навігаційної програми, я залишився дуже і дуже задоволений. На мій погляд, це найкращий комплект софт-карти з усього, що я бачив. З Sygic в російській версії її порівнювати просто не має ніякого сенсу - небо і земля. але навіть iGo , У якій один з кращих інтерфейсів серед програм навігації, в зручності використання Navitel Navigator не поступається (хоча мені здалося, що у Navitel деякі речі зроблені все-таки зручніше), а ось карти (стосовно Росії) у неї явно гірше - наскільки я знаю, там використовуються карти Tele Atlas 2008 року і карти NavTeq, які не відрізняються якістю і детальністю, та й покриття Росії у них досить скромне.

Невеликий обзорчик інтерфейсу і роботи програми.

головне вікно
головне вікно

Вгорі вікно містить іконки: компас (орієнтація екрану, 2D-3D-вид карти, нічний-денний вид), включення-виключення гучності, включення-виключення GPS, індикатор акумулятора, включення-виключення пробок, SMS іншим користувачам.

Зліва знизу - кнопки зміни кута нахилу в тривимірному режимі і кнопка пошуку: за адресою, найближчі пункти інтересів, шляхові точки, історія пошуку, фаворити, пошук за координатами GPS.

Справа знизу - кнопки масштабування і кнопка виклику налаштувань.

Якщо клацнути по будь-якому вільному ділянці екрана, то знизу з'являється меню роботи з точками маршруту: рух до зазначеної на екрані точці від поточного місця перебування, перерахувати маршрут з урахуванням заїзду до зазначеної точці, додати точку до маршруту, подивитися властивості точки.

точки навігації
точки навігації

Прокладка маршруту здійснюється наступним чином. Викликаєте пошук, клацаєте по кнопці "За адресою". Якщо місто було вже поставлено, то відразу активізується закладка "Пошук вулиці".

Пошук вулиці
Пошук вулиці

Вибираєте вулицю і будинок (всі корпуси і будівлі присутні в списку), після чого вам пропонується показати пункт на карті, прокласти маршрут, заїхати в зазначену точку (включити її в наявний маршрут), додати до маршруту (до кінцевого пункту).

За розрахованим маршрутом і просто в процесі навігації можна за допомогою курсорів вліво-вправо джойстика викликати такі інформаційні вікна.

Точки проходження маршруту
Точки проходження маршруту

Поточна інформація
Поточна інформація

використовувані супутники
використовувані супутники

Чого не вистачає в програмі для комфортної роботи з прокладеним маршрутом? Тут дуже сильно потрібна опція "Показати весь маршрут". Ну да, за допомогою клавіш масштабування весь маршрут в кінці кінців можна побачити, проте це займає чимало часу, виглядає не наочно, а крім того, якщо включено автомасштабирование (а воно дуже зручно, тому його практично все використовують), то поглянути на всю схему маршруту при зменшенні масштабу ви зможете максимум пару секунд - після цього вас знову перекинуть до стартового масштабу. (Втім, цю затримку переходу можна збільшувати в налаштуваннях.)

весь маршрут
весь маршрут

Навіть в програмі Sygic, яка мені різко не подобається, цей режим якраз був присутній: створив маршрут - будь ласка, ось тобі його повна схема. При цьому схему ще за допомогою слайдера можна як завгодно масштабувати.

Схема маршруту з Москви до Углича
Схема маршруту з Москви до Углича

На мій погляд, розробникам Navitel Navigator потрібно додати опцію окремого перегляду карти маршруту з масштабуванням. Тому що, коли маршрут можна дивитися тільки на активній карті, це вкрай незручно.

З інформацією в момент їзди по маршруту на екрані все в порядку.

Ведення по маршруту
Ведення по маршруту

Знизу і зверху виводяться поточна вулиця і наступна. Зліва в центрі - час, що залишився до прибуття, відстань і поточний час. Інформер вище - найближчий маневр і скільки до нього кілометрів. Справа зверху виводиться інформація про обмеження швидкості, позначки про наявність камер і відрізок дії обмеження.

Ну і, як я вже говорив, курсором вліво-вправо можна викликати окремі вікна про колійних точках, різні інформери і інформацію про супутники.

Я як слід протестував механізм прокладки маршруту. Треба сказати, мені дуже сподобалося, як він працює. Навіть у всяких хитрих випадках він прокладку робив так само, як і я сам, - це порадувало. Плюс з перерахунком маршруту в разі, коли я вирішував поїхати іншим шляхом, все перераховувалося і перепрокладивалось саме так, як треба.

Перепрокладка маршруту через потрібну точку
Перепрокладка маршруту через потрібну точку

У цій версії програми також можна включати відображення пробок. Програма використовує або власні навітеловскіе пробки, або пробки від SMI-Link (для цього потрібно бути зареєстрованим платним користувачем SMI-Link зі своїм логіном-паролем, що, на мій погляд, не має сенсу, так як безкоштовні "Яндекс.Пробки" , Що використовують ту ж інформацію від SMI-Link, помітно більш інформативні). Втім, як мені розповіли, пробки від SMI-Link в наступній версії будуть взагалі відключені - їх дуже мало хто використовує.

Навітеловскіе ж пробки виводяться за принципом збору інформації від користувачів ( "Яндекс.Пробки" цю модель також використовує як додаткову до датчиків). Тобто у Navitel своїх датчиків немає, але вони отримують по Москві дані про пересування 80 000 користувачів і по ним видають дані про труднощі на дорогах. Ну і, само собою, інформацію про пробки вони також можуть видавати по будь-яким містах Росії, Білорусії і України, де є достатня кількість користувачів сервісу.

Я повивчати навітеловскіе пробки і порівняв їх з "Яндекс.Пробки". На мій погляд, інформація у Navitel цілком достовірна. (Власне, оперативний збір даних від користувачів при достатньому їх кількості - найправильніший варіант.)

У програмі є опція прокладки маршруту з урахуванням пробок, але нею потрібно користуватися з великою обережністю, а краще взагалі не користуватися, тому що при цьому програма починає намагатися проводити вас по всяких дрібним вуличках з метою об'їхати пробку на великому шосе, але практика показує, що таким чином мало що можна вигадати, а частіше - зовсім навпаки, тільки втратите час.

Пробки на Варшавському шосе
Пробки на Варшавському шосе

Ну і крім того, навіть такий зручний сервіс в програмі навігації на даний момент не замінить використання тих же "Яндекс.Пробок" - просто для того, щоб на загальній схемі Москви побачити всю картину і оцінити її. У Navitel Navigator при відповідному масштабування загальну картину, звичайно, теж можна побачити, але, по-перше, схема при цьому буде на порядок менше наочна, а по-друге, при Автомасштабування невеликий масштаб на екрані протримається лише невелике заданий число секунд.

Я б порадив розробникам в наступній версії включити кнопку виклику окремого екрану з наперед заданим масштабом (для різних міст вони, звичайно, будуть різними), на якому в зручній формі показувалися б пробки, - тоді сервіс буде вже самодостатнім.

Карта Яндекс
Карта "Яндекс.Пробок"

Автомасштабування в Navitel Navigator зроблено просто чудово. Коли машина рухається повільно або взагалі варто - вибирається великий масштаб, при якому добре видно будинки і точки інтересів.

масштабування
масштабування

При збільшенні швидкості масштаб змінюється, для того щоб водій міг бачити майбутні маневри. Ну і при подальшому прискоренні масштаб знову зменшується, щоб поступово збільшитися при гальмуванні і зупинці. Орієнтуватися по карті таким чином в поїздці дуже і дуже зручно.

Ну а вже з усякими так званими точками інтересу (POI) у Navitel Navigator немає рівних. У карті міститься така величезна кількість всіляких об'єктів, що частина відомостей навіть доводиться відключати - просто щоб вони не забивали екран.

Тривимірна карта з даними
Тривимірна карта з даними

Налаштування точок інтересів
Налаштування точок інтересів

Navitel Navigator - як робляться карти

Navitel Navigator - як робляться карти

До  навітеловскім  картам я завжди добре ставився До навітеловскім картам я завжди добре ставився. Всякого навігаційного софта мені доводиться тестувати досить багато - що в Москві, що в поїздках, - і після тестування навігатора з навітеловскім софтом і навітеловскімі картами враження залишилося дуже навіть пристойна. Правда, я чомусь думав, що Navitel спеціалізується тільки на картах Москви та Підмосков'я, а це, як виявилося, зовсім не так. Але мені і московсько-підмосковній карти було цілком достатньо, тому в інші картографічні нетрі я не залазив.

І ось недавно мені запропонували в складі величезного журналістського пулу, що складається аж з двох чоловік, включаючи мене, відвідати офіс Navitel, щоб подивитися, яким чином в цій таємничій кухні випікаються знамениті навітеловскіе карти. Ідея цього заходу формулювалася гранично чітко і відверто: "Чисто подивитися". А я люблю, коли чисто подивитися, тому погодився, тим більше що нам обіцяли показати, що відбувається всередині тих самих навітеловскіх автомобілів, які деякі з вас могли бачити на вулицях російських міст.

Приїхали на зустріч, після чого нас відразу повели кататися на навітеловской машинці. Що це за машинки? Справа в тому, що у Navitel всі карти (вони їх називають атласами) - свої власні. Тобто вони отримують (купують) різні вихідні дані: супутникові карти, геоподоснову і інші офіційні дані, після чого запускають по відповідному населеному пункту свої автомобілі, забезпечені спеціальною апаратурою, які проходять абсолютно всі дороги, включаючи найдрібніші заїзди на заправки і грунтові дороги. В процесі обстеження на спеціальні камери фіксується вся траса плюс спеціальний співробітник на схемі траси в ноутбуці відзначає все так звані точки інтересу (POI): готелі, заправки, аптеки, шиномонтажі, світлофори, лежачі поліцейські і так далі і тому подібне.

Виглядає це все наступним чином. Ось одна з навітеловскіх машин.

Навітеловскій позашляховик
Навітеловскій позашляховик

Ця машина в основному обстежує заміські траси і дрібні населені пункти, тому позашляховик. Для обстеження великих міст зазвичай використовуються седани.

У салоні автомобіля встановлена ​​спеціальна апаратура.

устаткування салону
устаткування салону

Це: чотири відеокамери - три спереду і одна ззаду; комп'ютер зі спеціальним програмним забезпеченням, який цифра все, що знімають камери, записує дані на два носія (жорсткий диск і флешка для дублювання) і виводить на екран різні дані; кілька GPS-приймачів; GPS-навігатор; зовнішні накопичувачі і ноутбук другого співробітника, де відзначаються точки інтересу (POI) та інші дані.

Ноутбук з обстежуваних районом
Ноутбук з обстежуваних районом

Камери на лобовому склі
Камери на лобовому склі

Камера на задньому склі
Камера на задньому склі

Обстеження відбувається наступним чином. Спочатку заздалегідь складається маршрут, причому шлях проходження оптимізується таким чином, щоб машина по можливості якомога менше проїжджала два рази по одним і тим же вулицях.

Потім автомобіль з бригадою (водій і, так би мовити, штурман) виїжджає на місце. Там ловиться стійкий сигнал GPS, після чого починається рух, під час якого чотири камери безперервно фіксують все навколо, а штурман заносить інформацію в ноутбук.

Обстеження проводиться тільки при гарній погоді, так як під час дощу різко погіршується якість зображень з камер, та й складніше розгледіти всякі подробиці.

процес обстеження
процес обстеження

Після того як весь маршрут пройдено, машина повертається на базу (в даному випадку - в московський офіс) і там в спеціальному приміщенні зібрані дані зливаються на сервер компанії.

Вершкова
Вершкова

Якщо раптом при скачуванні даних виникне якась помилка, то в хід йде запасний носій - флешка. За словами співробітників, ще жодного разу не було випадку, щоб відразу обидва носія записали дані з помилками.

Далі інформація надходить до відділу картографії, там працюють люди з відповідним картографічним освітою. Вони за даними обстеження готують карти для Navitel Navigator.

Відділ картографії
Відділ картографії

Для обробки і створення карт використовується власна розробка Navitel - програма GPSMapEdit . існує безкоштовна версія цієї програми , Яка надається всім бажаючим - для того, щоб створювати власні карти місцевості під Navitel Navigator. До речі, всупереч чомусь існуючій думці, в що поставляються атласах Navitel ніколи не використовуються карти, складені користувачами.

Процес обробки карт на комп'ютері
Процес обробки карт на комп'ютері

Створення докладних карт - заняття дуже копітка. Картограф користується оглядової картою (супутник, геоподоснова і так далі) і відповідно до даних обстеження уточнює структуру доріг, напрямки руху і поворотів-розворотів транспорту, розставляє дорожні знаки і точки інтересів, зазначає пости ДПС і лежачі поліцейські - в загальному, все те, що збирається при ретельному обстеженні, потім до останніх дрібниць переноситься на карту.

У Navitel з особливою гордістю розповіли, що в наступному релізі їх карти будуть міститися достовірні дані про внутрішньодворових проїздах міста Москви. Всі ці проїзди були пройдені пішки і відповідним чином обстежені. На дану роботу найняли студентів, які таким чином відпрацьовували практику плюс ще й отримували оплату від Navitel.

Ну і також явним своїм козирем в Navitel вважають той факт, що компанія і створює свої власні карти, і під них розробляє власне програмне забезпечення. Таким чином вдається уникати певних конфліктів і створювати дуже гнучкий функціонал.

Процес обстеження, як з'ясувалося з розмови з представниками Navitel, йде на повних парах. Більшість регіонів вже обстежені, і по ним створені докладні карти більше 500 міст і 47 регіонів. (До обстеження там були присутні тільки оглядові карти, за якими серйозну навігацію здійснювати не можна, можна було тільки відповісти на питання: "Де я, чорт забирай? !!")

Повну детальну карту Росії в Navitel планують випустити десь до літа 2010 року. Також в найближчому майбутньому - докладні карти деяких країн СНД (Білорусь, Україна і так далі), карти Фінляндії, Латинської Америки і ще кількох країн Європи.

Я, звичайно, відразу запитав про наболіле: чи буде версія Navitel Navigator під iPhone, бо на даний момент з навігаційних програм по Росії є тільки Sygic , А там і карта до межі убога (з міст є, по-моєму, тільки Москва і Пітер, та й то - Кривий), і прокладка маршруту працює абсолютно по-ідіотськи. Мене порадували тим, що версію під iPhone вони планують випустити навесні 2010 року. І це буде нормальна офіційна версія, яка поширюється через iTunes Store. (Мені не так давно пропонували потестировать якусь програму навігації під iPhone, яку потрібно було встановлювати через репозиторій - тобто "ламати" для цього iPhone. Причому розробник - ніби як нормальна солідна фірма. Я відмовився тестувати програму, яка встановлюється подібним чином. )

Також зараз проходить тестування версія під Android, реліз якої обіцяють випустити незабаром.

В кінці зустрічі нам вручили по комплекту останньої версії Navitel Navigator (3.2.6) і запропонували оцінити роботу програми і карти власноруч.

Після цього я, як людина відповідальна, встановив програму на ваш пристрій і кілька днів поїздив по Москві, вивчаючи роботу Navitel Navigator, тим більше що останній раз я по навітеловскому продукту їздив досить давно.

Треба сказати, що без глюків тут не обійшлося. Після установки програми я сів в машину і спробував прокласти якийсь маршрут, але тут з'ясувалося, що якщо місто Navitel Navigator вибирає без всяких проблем, то задати в місті вулицю я не зміг ніяк, хоча бився з цим хвилин двадцять.

вибір міста
вибір міста

Причому точка для прокладки маршруту тут, по ідеї, задається цілком зручно: знизу три закладки - місто, вулиця, будинок, - і якщо місто не був вибраний, то активізується закладка міста. Якщо місто вже вибирався, тоді активізується закладка вулиці. У разі коли потрібно змінити місто, просто натискаєте на закладці міста.

Але у мене місто вибирався, а закладки вулиці і будинки не активізувалися ніяк. Так що я покатався по місту, спостерігаючи за тим, як красиво програма мене веде по карті, але вибрати маршрут не вийшло.

Повернувся, подзвонив в службу підтримки. (В Navitel сказали, що їх служба підтримки не тільки вирішує всілякі питання, пов'язані з роботою програми і автомобільних навігаторів з їхньою програмою, але також до них можна приїхати особисто, щоб, наприклад, перепрошити пристрій або розібратися з якимось глюком.)

Служба підтримки
Служба підтримки

Так що я, не довго роздумуючи, подзвонив в службу підтримки і попросив відповісти на питання: це я ідіот або ж в програмі є якийсь косяк?

На щастя, з'ясувалося, що я не ідіот. Це саме навітеловскій косячок, причому неприємний: в коробку з програмою включили нову версію програмного забезпечення та старий тип карт. Тому програма з вулицями працювати і не вміє - не збігається формат.

Зважилася проблема щодо просто: я скачав з сайту Navitel нові карти, переіндексувати в програмі атлас, після чого все запрацювало як годинник.

Однак косячок, звичайно, нехороший - видать, спрацював ефект демонстрації. Тому що купить таку версію коробочки якийсь користувач, що збирається їхати в тривалу подорож, сяде вранці в машину з комунікатором, запустить програму - та й з'ясує, що кінцеву точку маршруту він задати не може. А через GPRS нову карту чорта з два закачати - вона під 700 мегабайт.

Але досить про сумне, будемо про хороше. Покатавшись по Москві і як слід повивчавши карти і роботу навігаційної програми, я залишився дуже і дуже задоволений. На мій погляд, це найкращий комплект софт-карти з усього, що я бачив. З Sygic в російській версії її порівнювати просто не має ніякого сенсу - небо і земля. але навіть iGo , У якій один з кращих інтерфейсів серед програм навігації, в зручності використання Navitel Navigator не поступається (хоча мені здалося, що у Navitel деякі речі зроблені все-таки зручніше), а ось карти (стосовно Росії) у неї явно гірше - наскільки я знаю, там використовуються карти Tele Atlas 2008 року і карти NavTeq, які не відрізняються якістю і детальністю, та й покриття Росії у них досить скромне.

Невеликий обзорчик інтерфейсу і роботи програми.

головне вікно
головне вікно

Вгорі вікно містить іконки: компас (орієнтація екрану, 2D-3D-вид карти, нічний-денний вид), включення-виключення гучності, включення-виключення GPS, індикатор акумулятора, включення-виключення пробок, SMS іншим користувачам.

Зліва знизу - кнопки зміни кута нахилу в тривимірному режимі і кнопка пошуку: за адресою, найближчі пункти інтересів, шляхові точки, історія пошуку, фаворити, пошук за координатами GPS.

Справа знизу - кнопки масштабування і кнопка виклику налаштувань.

Якщо клацнути по будь-якому вільному ділянці екрана, то знизу з'являється меню роботи з точками маршруту: рух до зазначеної на екрані точці від поточного місця перебування, перерахувати маршрут з урахуванням заїзду до зазначеної точці, додати точку до маршруту, подивитися властивості точки.

точки навігації
точки навігації

Прокладка маршруту здійснюється наступним чином. Викликаєте пошук, клацаєте по кнопці "За адресою". Якщо місто було вже поставлено, то відразу активізується закладка "Пошук вулиці".

Пошук вулиці
Пошук вулиці

Вибираєте вулицю і будинок (всі корпуси і будівлі присутні в списку), після чого вам пропонується показати пункт на карті, прокласти маршрут, заїхати в зазначену точку (включити її в наявний маршрут), додати до маршруту (до кінцевого пункту).

За розрахованим маршрутом і просто в процесі навігації можна за допомогою курсорів вліво-вправо джойстика викликати такі інформаційні вікна.

Точки проходження маршруту
Точки проходження маршруту

Поточна інформація
Поточна інформація

використовувані супутники
використовувані супутники

Чого не вистачає в програмі для комфортної роботи з прокладеним маршрутом? Тут дуже сильно потрібна опція "Показати весь маршрут". Ну да, за допомогою клавіш масштабування весь маршрут в кінці кінців можна побачити, проте це займає чимало часу, виглядає не наочно, а крім того, якщо включено автомасштабирование (а воно дуже зручно, тому його практично все використовують), то поглянути на всю схему маршруту при зменшенні масштабу ви зможете максимум пару секунд - після цього вас знову перекинуть до стартового масштабу. (Втім, цю затримку переходу можна збільшувати в налаштуваннях.)

весь маршрут
весь маршрут

Навіть в програмі Sygic, яка мені різко не подобається, цей режим якраз був присутній: створив маршрут - будь ласка, ось тобі його повна схема. При цьому схему ще за допомогою слайдера можна як завгодно масштабувати.

Схема маршруту з Москви до Углича
Схема маршруту з Москви до Углича

На мій погляд, розробникам Navitel Navigator потрібно додати опцію окремого перегляду карти маршруту з масштабуванням. Тому що, коли маршрут можна дивитися тільки на активній карті, це вкрай незручно.

З інформацією в момент їзди по маршруту на екрані все в порядку.

Ведення по маршруту
Ведення по маршруту

Знизу і зверху виводяться поточна вулиця і наступна. Зліва в центрі - час, що залишився до прибуття, відстань і поточний час. Інформер вище - найближчий маневр і скільки до нього кілометрів. Справа зверху виводиться інформація про обмеження швидкості, позначки про наявність камер і відрізок дії обмеження.

Ну і, як я вже говорив, курсором вліво-вправо можна викликати окремі вікна про колійних точках, різні інформери і інформацію про супутники.

Я як слід протестував механізм прокладки маршруту. Треба сказати, мені дуже сподобалося, як він працює. Навіть у всяких хитрих випадках він прокладку робив так само, як і я сам, - це порадувало. Плюс з перерахунком маршруту в разі, коли я вирішував поїхати іншим шляхом, все перераховувалося і перепрокладивалось саме так, як треба.

Перепрокладка маршруту через потрібну точку
Перепрокладка маршруту через потрібну точку

У цій версії програми також можна включати відображення пробок. Програма використовує або власні навітеловскіе пробки, або пробки від SMI-Link (для цього потрібно бути зареєстрованим платним користувачем SMI-Link зі своїм логіном-паролем, що, на мій погляд, не має сенсу, так як безкоштовні "Яндекс.Пробки" , Що використовують ту ж інформацію від SMI-Link, помітно більш інформативні). Втім, як мені розповіли, пробки від SMI-Link в наступній версії будуть взагалі відключені - їх дуже мало хто використовує.

Навітеловскіе ж пробки виводяться за принципом збору інформації від користувачів ( "Яндекс.Пробки" цю модель також використовує як додаткову до датчиків). Тобто у Navitel своїх датчиків немає, але вони отримують по Москві дані про пересування 80 000 користувачів і по ним видають дані про труднощі на дорогах. Ну і, само собою, інформацію про пробки вони також можуть видавати по будь-яким містах Росії, Білорусії і України, де є достатня кількість користувачів сервісу.

Я повивчати навітеловскіе пробки і порівняв їх з "Яндекс.Пробки". На мій погляд, інформація у Navitel цілком достовірна. (Власне, оперативний збір даних від користувачів при достатньому їх кількості - найправильніший варіант.)

У програмі є опція прокладки маршруту з урахуванням пробок, але нею потрібно користуватися з великою обережністю, а краще взагалі не користуватися, тому що при цьому програма починає намагатися проводити вас по всяких дрібним вуличках з метою об'їхати пробку на великому шосе, але практика показує, що таким чином мало що можна вигадати, а частіше - зовсім навпаки, тільки втратите час.

Пробки на Варшавському шосе
Пробки на Варшавському шосе

Ну і крім того, навіть такий зручний сервіс в програмі навігації на даний момент не замінить використання тих же "Яндекс.Пробок" - просто для того, щоб на загальній схемі Москви побачити всю картину і оцінити її. У Navitel Navigator при відповідному масштабування загальну картину, звичайно, теж можна побачити, але, по-перше, схема при цьому буде на порядок менше наочна, а по-друге, при Автомасштабування невеликий масштаб на екрані протримається лише невелике заданий число секунд.

Я б порадив розробникам в наступній версії включити кнопку виклику окремого екрану з наперед заданим масштабом (для різних міст вони, звичайно, будуть різними), на якому в зручній формі показувалися б пробки, - тоді сервіс буде вже самодостатнім.

Карта Яндекс
Карта "Яндекс.Пробок"

Автомасштабування в Navitel Navigator зроблено просто чудово. Коли машина рухається повільно або взагалі варто - вибирається великий масштаб, при якому добре видно будинки і точки інтересів.

масштабування
масштабування

При збільшенні швидкості масштаб змінюється, для того щоб водій міг бачити майбутні маневри. Ну і при подальшому прискоренні масштаб знову зменшується, щоб поступово збільшитися при гальмуванні і зупинці. Орієнтуватися по карті таким чином в поїздці дуже і дуже зручно.

Ну а вже з усякими так званими точками інтересу (POI) у Navitel Navigator немає рівних. У карті міститься така величезна кількість всіляких об'єктів, що частина відомостей навіть доводиться відключати - просто щоб вони не забивали екран.

Тривимірна карта з даними
Тривимірна карта з даними

Налаштування точок інтересів
Налаштування точок інтересів

Navitel Navigator - як робляться карти

Navitel Navigator - як робляться карти

До  навітеловскім  картам я завжди добре ставився До навітеловскім картам я завжди добре ставився. Всякого навігаційного софта мені доводиться тестувати досить багато - що в Москві, що в поїздках, - і після тестування навігатора з навітеловскім софтом і навітеловскімі картами враження залишилося дуже навіть пристойна. Правда, я чомусь думав, що Navitel спеціалізується тільки на картах Москви та Підмосков'я, а це, як виявилося, зовсім не так. Але мені і московсько-підмосковній карти було цілком достатньо, тому в інші картографічні нетрі я не залазив.

І ось недавно мені запропонували в складі величезного журналістського пулу, що складається аж з двох чоловік, включаючи мене, відвідати офіс Navitel, щоб подивитися, яким чином в цій таємничій кухні випікаються знамениті навітеловскіе карти. Ідея цього заходу формулювалася гранично чітко і відверто: "Чисто подивитися". А я люблю, коли чисто подивитися, тому погодився, тим більше що нам обіцяли показати, що відбувається всередині тих самих навітеловскіх автомобілів, які деякі з вас могли бачити на вулицях російських міст.

Приїхали на зустріч, після чого нас відразу повели кататися на навітеловской машинці. Що це за машинки? Справа в тому, що у Navitel всі карти (вони їх називають атласами) - свої власні. Тобто вони отримують (купують) різні вихідні дані: супутникові карти, геоподоснову і інші офіційні дані, після чого запускають по відповідному населеному пункту свої автомобілі, забезпечені спеціальною апаратурою, які проходять абсолютно всі дороги, включаючи найдрібніші заїзди на заправки і грунтові дороги. В процесі обстеження на спеціальні камери фіксується вся траса плюс спеціальний співробітник на схемі траси в ноутбуці відзначає все так звані точки інтересу (POI): готелі, заправки, аптеки, шиномонтажі, світлофори, лежачі поліцейські і так далі і тому подібне.

Виглядає це все наступним чином. Ось одна з навітеловскіх машин.

Навітеловскій позашляховик
Навітеловскій позашляховик

Ця машина в основному обстежує заміські траси і дрібні населені пункти, тому позашляховик. Для обстеження великих міст зазвичай використовуються седани.

У салоні автомобіля встановлена ​​спеціальна апаратура.

устаткування салону
устаткування салону

Це: чотири відеокамери - три спереду і одна ззаду; комп'ютер зі спеціальним програмним забезпеченням, який цифра все, що знімають камери, записує дані на два носія (жорсткий диск і флешка для дублювання) і виводить на екран різні дані; кілька GPS-приймачів; GPS-навігатор; зовнішні накопичувачі і ноутбук другого співробітника, де відзначаються точки інтересу (POI) та інші дані.

Ноутбук з обстежуваних районом
Ноутбук з обстежуваних районом

Камери на лобовому склі
Камери на лобовому склі

Камера на задньому склі
Камера на задньому склі

Обстеження відбувається наступним чином. Спочатку заздалегідь складається маршрут, причому шлях проходження оптимізується таким чином, щоб машина по можливості якомога менше проїжджала два рази по одним і тим же вулицях.

Потім автомобіль з бригадою (водій і, так би мовити, штурман) виїжджає на місце. Там ловиться стійкий сигнал GPS, після чого починається рух, під час якого чотири камери безперервно фіксують все навколо, а штурман заносить інформацію в ноутбук.

Обстеження проводиться тільки при гарній погоді, так як під час дощу різко погіршується якість зображень з камер, та й складніше розгледіти всякі подробиці.

процес обстеження
процес обстеження

Після того як весь маршрут пройдено, машина повертається на базу (в даному випадку - в московський офіс) і там в спеціальному приміщенні зібрані дані зливаються на сервер компанії.

Вершкова
Вершкова

Якщо раптом при скачуванні даних виникне якась помилка, то в хід йде запасний носій - флешка. За словами співробітників, ще жодного разу не було випадку, щоб відразу обидва носія записали дані з помилками.

Далі інформація надходить до відділу картографії, там працюють люди з відповідним картографічним освітою. Вони за даними обстеження готують карти для Navitel Navigator.

Відділ картографії
Відділ картографії

Для обробки і створення карт використовується власна розробка Navitel - програма GPSMapEdit . існує безкоштовна версія цієї програми , Яка надається всім бажаючим - для того, щоб створювати власні карти місцевості під Navitel Navigator. До речі, всупереч чомусь існуючій думці, в що поставляються атласах Navitel ніколи не використовуються карти, складені користувачами.

Процес обробки карт на комп'ютері
Процес обробки карт на комп'ютері

Створення докладних карт - заняття дуже копітка. Картограф користується оглядової картою (супутник, геоподоснова і так далі) і відповідно до даних обстеження уточнює структуру доріг, напрямки руху і поворотів-розворотів транспорту, розставляє дорожні знаки і точки інтересів, зазначає пости ДПС і лежачі поліцейські - в загальному, все те, що збирається при ретельному обстеженні, потім до останніх дрібниць переноситься на карту.

У Navitel з особливою гордістю розповіли, що в наступному релізі їх карти будуть міститися достовірні дані про внутрішньодворових проїздах міста Москви. Всі ці проїзди були пройдені пішки і відповідним чином обстежені. На дану роботу найняли студентів, які таким чином відпрацьовували практику плюс ще й отримували оплату від Navitel.

Ну і також явним своїм козирем в Navitel вважають той факт, що компанія і створює свої власні карти, і під них розробляє власне програмне забезпечення. Таким чином вдається уникати певних конфліктів і створювати дуже гнучкий функціонал.

Процес обстеження, як з'ясувалося з розмови з представниками Navitel, йде на повних парах. Більшість регіонів вже обстежені, і по ним створені докладні карти більше 500 міст і 47 регіонів. (До обстеження там були присутні тільки оглядові карти, за якими серйозну навігацію здійснювати не можна, можна було тільки відповісти на питання: "Де я, чорт забирай? !!")

Повну детальну карту Росії в Navitel планують випустити десь до літа 2010 року. Також в найближчому майбутньому - докладні карти деяких країн СНД (Білорусь, Україна і так далі), карти Фінляндії, Латинської Америки і ще кількох країн Європи.

Я, звичайно, відразу запитав про наболіле: чи буде версія Navitel Navigator під iPhone, бо на даний момент з навігаційних програм по Росії є тільки Sygic , А там і карта до межі убога (з міст є, по-моєму, тільки Москва і Пітер, та й то - Кривий), і прокладка маршруту працює абсолютно по-ідіотськи. Мене порадували тим, що версію під iPhone вони планують випустити навесні 2010 року. І це буде нормальна офіційна версія, яка поширюється через iTunes Store. (Мені не так давно пропонували потестировать якусь програму навігації під iPhone, яку потрібно було встановлювати через репозиторій - тобто "ламати" для цього iPhone. Причому розробник - ніби як нормальна солідна фірма. Я відмовився тестувати програму, яка встановлюється подібним чином. )

Також зараз проходить тестування версія під Android, реліз якої обіцяють випустити незабаром.

В кінці зустрічі нам вручили по комплекту останньої версії Navitel Navigator (3.2.6) і запропонували оцінити роботу програми і карти власноруч.

Після цього я, як людина відповідальна, встановив програму на ваш пристрій і кілька днів поїздив по Москві, вивчаючи роботу Navitel Navigator, тим більше що останній раз я по навітеловскому продукту їздив досить давно.

Треба сказати, що без глюків тут не обійшлося. Після установки програми я сів в машину і спробував прокласти якийсь маршрут, але тут з'ясувалося, що якщо місто Navitel Navigator вибирає без всяких проблем, то задати в місті вулицю я не зміг ніяк, хоча бився з цим хвилин двадцять.

вибір міста
вибір міста

Причому точка для прокладки маршруту тут, по ідеї, задається цілком зручно: знизу три закладки - місто, вулиця, будинок, - і якщо місто не був вибраний, то активізується закладка міста. Якщо місто вже вибирався, тоді активізується закладка вулиці. У разі коли потрібно змінити місто, просто натискаєте на закладці міста.

Але у мене місто вибирався, а закладки вулиці і будинки не активізувалися ніяк. Так що я покатався по місту, спостерігаючи за тим, як красиво програма мене веде по карті, але вибрати маршрут не вийшло.

Повернувся, подзвонив в службу підтримки. (В Navitel сказали, що їх служба підтримки не тільки вирішує всілякі питання, пов'язані з роботою програми і автомобільних навігаторів з їхньою програмою, але також до них можна приїхати особисто, щоб, наприклад, перепрошити пристрій або розібратися з якимось глюком.)

Служба підтримки
Служба підтримки

Так що я, не довго роздумуючи, подзвонив в службу підтримки і попросив відповісти на питання: це я ідіот або ж в програмі є якийсь косяк?

На щастя, з'ясувалося, що я не ідіот. Це саме навітеловскій косячок, причому неприємний: в коробку з програмою включили нову версію програмного забезпечення та старий тип карт. Тому програма з вулицями працювати і не вміє - не збігається формат.

Зважилася проблема щодо просто: я скачав з сайту Navitel нові карти, переіндексувати в програмі атлас, після чого все запрацювало як годинник.

Однак косячок, звичайно, нехороший - видать, спрацював ефект демонстрації. Тому що купить таку версію коробочки якийсь користувач, що збирається їхати в тривалу подорож, сяде вранці в машину з комунікатором, запустить програму - та й з'ясує, що кінцеву точку маршруту він задати не може. А через GPRS нову карту чорта з два закачати - вона під 700 мегабайт.

Але досить про сумне, будемо про хороше. Покатавшись по Москві і як слід повивчавши карти і роботу навігаційної програми, я залишився дуже і дуже задоволений. На мій погляд, це найкращий комплект софт-карти з усього, що я бачив. З Sygic в російській версії її порівнювати просто не має ніякого сенсу - небо і земля. але навіть iGo , У якій один з кращих інтерфейсів серед програм навігації, в зручності використання Navitel Navigator не поступається (хоча мені здалося, що у Navitel деякі речі зроблені все-таки зручніше), а ось карти (стосовно Росії) у неї явно гірше - наскільки я знаю, там використовуються карти Tele Atlas 2008 року і карти NavTeq, які не відрізняються якістю і детальністю, та й покриття Росії у них досить скромне.

Невеликий обзорчик інтерфейсу і роботи програми.

головне вікно
головне вікно

Вгорі вікно містить іконки: компас (орієнтація екрану, 2D-3D-вид карти, нічний-денний вид), включення-виключення гучності, включення-виключення GPS, індикатор акумулятора, включення-виключення пробок, SMS іншим користувачам.

Зліва знизу - кнопки зміни кута нахилу в тривимірному режимі і кнопка пошуку: за адресою, найближчі пункти інтересів, шляхові точки, історія пошуку, фаворити, пошук за координатами GPS.

Справа знизу - кнопки масштабування і кнопка виклику налаштувань.

Якщо клацнути по будь-якому вільному ділянці екрана, то знизу з'являється меню роботи з точками маршруту: рух до зазначеної на екрані точці від поточного місця перебування, перерахувати маршрут з урахуванням заїзду до зазначеної точці, додати точку до маршруту, подивитися властивості точки.

точки навігації
точки навігації

Прокладка маршруту здійснюється наступним чином. Викликаєте пошук, клацаєте по кнопці "За адресою". Якщо місто було вже поставлено, то відразу активізується закладка "Пошук вулиці".

Пошук вулиці
Пошук вулиці

Вибираєте вулицю і будинок (всі корпуси і будівлі присутні в списку), після чого вам пропонується показати пункт на карті, прокласти маршрут, заїхати в зазначену точку (включити її в наявний маршрут), додати до маршруту (до кінцевого пункту).

За розрахованим маршрутом і просто в процесі навігації можна за допомогою курсорів вліво-вправо джойстика викликати такі інформаційні вікна.

Точки проходження маршруту
Точки проходження маршруту

Поточна інформація
Поточна інформація

використовувані супутники
використовувані супутники

Чого не вистачає в програмі для комфортної роботи з прокладеним маршрутом? Тут дуже сильно потрібна опція "Показати весь маршрут". Ну да, за допомогою клавіш масштабування весь маршрут в кінці кінців можна побачити, проте це займає чимало часу, виглядає не наочно, а крім того, якщо включено автомасштабирование (а воно дуже зручно, тому його практично все використовують), то поглянути на всю схему маршруту при зменшенні масштабу ви зможете максимум пару секунд - після цього вас знову перекинуть до стартового масштабу. (Втім, цю затримку переходу можна збільшувати в налаштуваннях.)

весь маршрут
весь маршрут

Навіть в програмі Sygic, яка мені різко не подобається, цей режим якраз був присутній: створив маршрут - будь ласка, ось тобі його повна схема. При цьому схему ще за допомогою слайдера можна як завгодно масштабувати.

Схема маршруту з Москви до Углича
Схема маршруту з Москви до Углича

На мій погляд, розробникам Navitel Navigator потрібно додати опцію окремого перегляду карти маршруту з масштабуванням. Тому що, коли маршрут можна дивитися тільки на активній карті, це вкрай незручно.

З інформацією в момент їзди по маршруту на екрані все в порядку.

Ведення по маршруту
Ведення по маршруту

Знизу і зверху виводяться поточна вулиця і наступна. Зліва в центрі - час, що залишився до прибуття, відстань і поточний час. Інформер вище - найближчий маневр і скільки до нього кілометрів. Справа зверху виводиться інформація про обмеження швидкості, позначки про наявність камер і відрізок дії обмеження.

Ну і, як я вже говорив, курсором вліво-вправо можна викликати окремі вікна про колійних точках, різні інформери і інформацію про супутники.

Я як слід протестував механізм прокладки маршруту. Треба сказати, мені дуже сподобалося, як він працює. Навіть у всяких хитрих випадках він прокладку робив так само, як і я сам, - це порадувало. Плюс з перерахунком маршруту в разі, коли я вирішував поїхати іншим шляхом, все перераховувалося і перепрокладивалось саме так, як треба.

Перепрокладка маршруту через потрібну точку
Перепрокладка маршруту через потрібну точку

У цій версії програми також можна включати відображення пробок. Програма використовує або власні навітеловскіе пробки, або пробки від SMI-Link (для цього потрібно бути зареєстрованим платним користувачем SMI-Link зі своїм логіном-паролем, що, на мій погляд, не має сенсу, так як безкоштовні "Яндекс.Пробки" , Що використовують ту ж інформацію від SMI-Link, помітно більш інформативні). Втім, як мені розповіли, пробки від SMI-Link в наступній версії будуть взагалі відключені - їх дуже мало хто використовує.

Навітеловскіе ж пробки виводяться за принципом збору інформації від користувачів ( "Яндекс.Пробки" цю модель також використовує як додаткову до датчиків). Тобто у Navitel своїх датчиків немає, але вони отримують по Москві дані про пересування 80 000 користувачів і по ним видають дані про труднощі на дорогах. Ну і, само собою, інформацію про пробки вони також можуть видавати по будь-яким містах Росії, Білорусії і України, де є достатня кількість користувачів сервісу.

Я повивчати навітеловскіе пробки і порівняв їх з "Яндекс.Пробки". На мій погляд, інформація у Navitel цілком достовірна. (Власне, оперативний збір даних від користувачів при достатньому їх кількості - найправильніший варіант.)

У програмі є опція прокладки маршруту з урахуванням пробок, але нею потрібно користуватися з великою обережністю, а краще взагалі не користуватися, тому що при цьому програма починає намагатися проводити вас по всяких дрібним вуличках з метою об'їхати пробку на великому шосе, але практика показує, що таким чином мало що можна вигадати, а частіше - зовсім навпаки, тільки втратите час.

Пробки на Варшавському шосе
Пробки на Варшавському шосе

Ну і крім того, навіть такий зручний сервіс в програмі навігації на даний момент не замінить використання тих же "Яндекс.Пробок" - просто для того, щоб на загальній схемі Москви побачити всю картину і оцінити її. У Navitel Navigator при відповідному масштабування загальну картину, звичайно, теж можна побачити, але, по-перше, схема при цьому буде на порядок менше наочна, а по-друге, при Автомасштабування невеликий масштаб на екрані протримається лише невелике заданий число секунд.

Я б порадив розробникам в наступній версії включити кнопку виклику окремого екрану з наперед заданим масштабом (для різних міст вони, звичайно, будуть різними), на якому в зручній формі показувалися б пробки, - тоді сервіс буде вже самодостатнім.

Карта Яндекс
Карта "Яндекс.Пробок"

Автомасштабування в Navitel Navigator зроблено просто чудово. Коли машина рухається повільно або взагалі варто - вибирається великий масштаб, при якому добре видно будинки і точки інтересів.

масштабування
масштабування

При збільшенні швидкості масштаб змінюється, для того щоб водій міг бачити майбутні маневри. Ну і при подальшому прискоренні масштаб знову зменшується, щоб поступово збільшитися при гальмуванні і зупинці. Орієнтуватися по карті таким чином в поїздці дуже і дуже зручно.

Ну а вже з усякими так званими точками інтересу (POI) у Navitel Navigator немає рівних. У карті міститься така величезна кількість всіляких об'єктів, що частина відомостей навіть доводиться відключати - просто щоб вони не забивали екран.

Тривимірна карта з даними
Тривимірна карта з даними

Налаштування точок інтересів
Налаштування точок інтересів

Такоже дуже порадувала функція поиска потрібніх об'єктів около. Например, заїхалі ви чорт знає куди и Раптен з'ясували, что вам терміново потрібен банкомат - подоїті картку. Клацаєте "Пошук" - "Найближчі" і вибираєте там банкомати. Вам тут же видається список банкоматів поблизу, причому на потрібний банкомат можна клацнути - і програма прокладе туди маршрут.

Найближчі банкомати
Найближчі банкомати

Я пограв з цією можливістю і навіть виявив в своєму Підмосков'ї поблизу комп'ютерний магазин, про який до цього не знав. Так що сервіс, як бачите, дуже і дуже корисний.

Ну а тепер висновки. Navitel Navigator мені дуже і дуже сподобався. Інтерфейс у програми дружній, простий в освоєнні, але при цьому Navigator має дуже потужними можливостями. Карти Navigator, на мій погляд, просто поза конкуренцією за своєю актуальністю подробиці і точкам інтересів! Молодці! Якщо ще зроблять окреме вікно з масштабуванням всієї схеми маршруту (тільки маршрут там зробити тоншою лінією на дрібних масштабах, а то зараз вона чомусь дуже жирна) і окреме вікно з фіксованим масштабом для перегляду загальної картини пробок - це буде просто шикарна програма!

І я з нетерпінням чекаю версії під iPhone! Користувачам iPnone, звичайно, обіцяли версію iGO з російської картою, але там буде той же Tele Atlas 2007 року, судячи з усього. (Причому невідомо, коли саме.) У Navitel карта набагато актуальніше і докладніше, тому я буду чекати саме їхній варіант.

Navitel Navigator - як робляться карти

Navitel Navigator - як робляться карти

До  навітеловскім  картам я завжди добре ставився До навітеловскім картам я завжди добре ставився. Всякого навігаційного софта мені доводиться тестувати досить багато - що в Москві, що в поїздках, - і після тестування навігатора з навітеловскім софтом і навітеловскімі картами враження залишилося дуже навіть пристойна. Правда, я чомусь думав, що Navitel спеціалізується тільки на картах Москви та Підмосков'я, а це, як виявилося, зовсім не так. Але мені і московсько-підмосковній карти було цілком достатньо, тому в інші картографічні нетрі я не залазив.

І ось недавно мені запропонували в складі величезного журналістського пулу, що складається аж з двох чоловік, включаючи мене, відвідати офіс Navitel, щоб подивитися, яким чином в цій таємничій кухні випікаються знамениті навітеловскіе карти. Ідея цього заходу формулювалася гранично чітко і відверто: "Чисто подивитися". А я люблю, коли чисто подивитися, тому погодився, тим більше що нам обіцяли показати, що відбувається всередині тих самих навітеловскіх автомобілів, які деякі з вас могли бачити на вулицях російських міст.

Приїхали на зустріч, після чого нас відразу повели кататися на навітеловской машинці. Що це за машинки? Справа в тому, що у Navitel всі карти (вони їх називають атласами) - свої власні. Тобто вони отримують (купують) різні вихідні дані: супутникові карти, геоподоснову і інші офіційні дані, після чого запускають по відповідному населеному пункту свої автомобілі, забезпечені спеціальною апаратурою, які проходять абсолютно всі дороги, включаючи найдрібніші заїзди на заправки і грунтові дороги. В процесі обстеження на спеціальні камери фіксується вся траса плюс спеціальний співробітник на схемі траси в ноутбуці відзначає все так звані точки інтересу (POI): готелі, заправки, аптеки, шиномонтажі, світлофори, лежачі поліцейські і так далі і тому подібне.

Виглядає це все наступним чином. Ось одна з навітеловскіх машин.

Навітеловскій позашляховик
Навітеловскій позашляховик

Ця машина в основному обстежує заміські траси і дрібні населені пункти, тому позашляховик. Для обстеження великих міст зазвичай використовуються седани.

У салоні автомобіля встановлена ​​спеціальна апаратура.

устаткування салону
устаткування салону

Це: чотири відеокамери - три спереду і одна ззаду; комп'ютер зі спеціальним програмним забезпеченням, який цифра все, що знімають камери, записує дані на два носія (жорсткий диск і флешка для дублювання) і виводить на екран різні дані; кілька GPS-приймачів; GPS-навігатор; зовнішні накопичувачі і ноутбук другого співробітника, де відзначаються точки інтересу (POI) та інші дані.

Ноутбук з обстежуваних районом
Ноутбук з обстежуваних районом

Камери на лобовому склі
Камери на лобовому склі

Камера на задньому склі
Камера на задньому склі

Обстеження відбувається наступним чином. Спочатку заздалегідь складається маршрут, причому шлях проходження оптимізується таким чином, щоб машина по можливості якомога менше проїжджала два рази по одним і тим же вулицях.

Потім автомобіль з бригадою (водій і, так би мовити, штурман) виїжджає на місце. Там ловиться стійкий сигнал GPS, після чого починається рух, під час якого чотири камери безперервно фіксують все навколо, а штурман заносить інформацію в ноутбук.

Обстеження проводиться тільки при гарній погоді, так як під час дощу різко погіршується якість зображень з камер, та й складніше розгледіти всякі подробиці.

процес обстеження
процес обстеження

Після того як весь маршрут пройдено, машина повертається на базу (в даному випадку - в московський офіс) і там в спеціальному приміщенні зібрані дані зливаються на сервер компанії.

Вершкова
Вершкова

Якщо раптом при скачуванні даних виникне якась помилка, то в хід йде запасний носій - флешка. За словами співробітників, ще жодного разу не було випадку, щоб відразу обидва носія записали дані з помилками.

Далі інформація надходить до відділу картографії, там працюють люди з відповідним картографічним освітою. Вони за даними обстеження готують карти для Navitel Navigator.

Відділ картографії
Відділ картографії

Для обробки і створення карт використовується власна розробка Navitel - програма GPSMapEdit . існує безкоштовна версія цієї програми , Яка надається всім бажаючим - для того, щоб створювати власні карти місцевості під Navitel Navigator. До речі, всупереч чомусь існуючій думці, в що поставляються атласах Navitel ніколи не використовуються карти, складені користувачами.

Процес обробки карт на комп'ютері
Процес обробки карт на комп'ютері

Створення докладних карт - заняття дуже копітка. Картограф користується оглядової картою (супутник, геоподоснова і так далі) і відповідно до даних обстеження уточнює структуру доріг, напрямки руху і поворотів-розворотів транспорту, розставляє дорожні знаки і точки інтересів, зазначає пости ДПС і лежачі поліцейські - в загальному, все те, що збирається при ретельному обстеженні, потім до останніх дрібниць переноситься на карту.

У Navitel з особливою гордістю розповіли, що в наступному релізі їх карти будуть міститися достовірні дані про внутрішньодворових проїздах міста Москви. Всі ці проїзди були пройдені пішки і відповідним чином обстежені. На дану роботу найняли студентів, які таким чином відпрацьовували практику плюс ще й отримували оплату від Navitel.

Ну і також явним своїм козирем в Navitel вважають той факт, що компанія і створює свої власні карти, і під них розробляє власне програмне забезпечення. Таким чином вдається уникати певних конфліктів і створювати дуже гнучкий функціонал.

Процес обстеження, як з'ясувалося з розмови з представниками Navitel, йде на повних парах. Більшість регіонів вже обстежені, і по ним створені докладні карти більше 500 міст і 47 регіонів. (До обстеження там були присутні тільки оглядові карти, за якими серйозну навігацію здійснювати не можна, можна було тільки відповісти на питання: "Де я, чорт забирай? !!")

Повну детальну карту Росії в Navitel планують випустити десь до літа 2010 року. Також в найближчому майбутньому - докладні карти деяких країн СНД (Білорусь, Україна і так далі), карти Фінляндії, Латинської Америки і ще кількох країн Європи.

Я, звичайно, відразу запитав про наболіле: чи буде версія Navitel Navigator під iPhone, бо на даний момент з навігаційних програм по Росії є тільки Sygic , А там і карта до межі убога (з міст є, по-моєму, тільки Москва і Пітер, та й то - Кривий), і прокладка маршруту працює абсолютно по-ідіотськи. Мене порадували тим, що версію під iPhone вони планують випустити навесні 2010 року. І це буде нормальна офіційна версія, яка поширюється через iTunes Store. (Мені не так давно пропонували потестировать якусь програму навігації під iPhone, яку потрібно було встановлювати через репозиторій - тобто "ламати" для цього iPhone. Причому розробник - ніби як нормальна солідна фірма. Я відмовився тестувати програму, яка встановлюється подібним чином. )

Також зараз проходить тестування версія під Android, реліз якої обіцяють випустити незабаром.

В кінці зустрічі нам вручили по комплекту останньої версії Navitel Navigator (3.2.6) і запропонували оцінити роботу програми і карти власноруч.

Після цього я, як людина відповідальна, встановив програму на ваш пристрій і кілька днів поїздив по Москві, вивчаючи роботу Navitel Navigator, тим більше що останній раз я по навітеловскому продукту їздив досить давно.

Треба сказати, що без глюків тут не обійшлося. Після установки програми я сів в машину і спробував прокласти якийсь маршрут, але тут з'ясувалося, що якщо місто Navitel Navigator вибирає без всяких проблем, то задати в місті вулицю я не зміг ніяк, хоча бився з цим хвилин двадцять.

вибір міста
вибір міста

Причому точка для прокладки маршруту тут, по ідеї, задається цілком зручно: знизу три закладки - місто, вулиця, будинок, - і якщо місто не був вибраний, то активізується закладка міста. Якщо місто вже вибирався, тоді активізується закладка вулиці. У разі коли потрібно змінити місто, просто натискаєте на закладці міста.

Але у мене місто вибирався, а закладки вулиці і будинки не активізувалися ніяк. Так що я покатався по місту, спостерігаючи за тим, як красиво програма мене веде по карті, але вибрати маршрут не вийшло.

Повернувся, подзвонив в службу підтримки. (В Navitel сказали, що їх служба підтримки не тільки вирішує всілякі питання, пов'язані з роботою програми і автомобільних навігаторів з їхньою програмою, але також до них можна приїхати особисто, щоб, наприклад, перепрошити пристрій або розібратися з якимось глюком.)

Служба підтримки
Служба підтримки

Так що я, не довго роздумуючи, подзвонив в службу підтримки і попросив відповісти на питання: це я ідіот або ж в програмі є якийсь косяк?

На щастя, з'ясувалося, що я не ідіот. Це саме навітеловскій косячок, причому неприємний: в коробку з програмою включили нову версію програмного забезпечення та старий тип карт. Тому програма з вулицями працювати і не вміє - не збігається формат.

Зважилася проблема щодо просто: я скачав з сайту Navitel нові карти, переіндексувати в програмі атлас, після чого все запрацювало як годинник.

Однак косячок, звичайно, нехороший - видать, спрацював ефект демонстрації. Тому що купить таку версію коробочки якийсь користувач, що збирається їхати в тривалу подорож, сяде вранці в машину з комунікатором, запустить програму - та й з'ясує, що кінцеву точку маршруту він задати не може. А через GPRS нову карту чорта з два закачати - вона під 700 мегабайт.

Але досить про сумне, будемо про хороше. Покатавшись по Москві і як слід повивчавши карти і роботу навігаційної програми, я залишився дуже і дуже задоволений. На мій погляд, це найкращий комплект софт-карти з усього, що я бачив. З Sygic в російській версії її порівнювати просто не має ніякого сенсу - небо і земля. але навіть iGo , У якій один з кращих інтерфейсів серед програм навігації, в зручності використання Navitel Navigator не поступається (хоча мені здалося, що у Navitel деякі речі зроблені все-таки зручніше), а ось карти (стосовно Росії) у неї явно гірше - наскільки я знаю, там використовуються карти Tele Atlas 2008 року і карти NavTeq, які не відрізняються якістю і детальністю, та й покриття Росії у них досить скромне.

Невеликий обзорчик інтерфейсу і роботи програми.

головне вікно
головне вікно

Вгорі вікно містить іконки: компас (орієнтація екрану, 2D-3D-вид карти, нічний-денний вид), включення-виключення гучності, включення-виключення GPS, індикатор акумулятора, включення-виключення пробок, SMS іншим користувачам.

Зліва знизу - кнопки зміни кута нахилу в тривимірному режимі і кнопка пошуку: за адресою, найближчі пункти інтересів, шляхові точки, історія пошуку, фаворити, пошук за координатами GPS.

Справа знизу - кнопки масштабування і кнопка виклику налаштувань.

Якщо клацнути по будь-якому вільному ділянці екрана, то знизу з'являється меню роботи з точками маршруту: рух до зазначеної на екрані точці від поточного місця перебування, перерахувати маршрут з урахуванням заїзду до зазначеної точці, додати точку до маршруту, подивитися властивості точки.

точки навігації
точки навігації

Прокладка маршруту здійснюється наступним чином. Викликаєте пошук, клацаєте по кнопці "За адресою". Якщо місто було вже поставлено, то відразу активізується закладка "Пошук вулиці".

Пошук вулиці
Пошук вулиці

Вибираєте вулицю і будинок (всі корпуси і будівлі присутні в списку), після чого вам пропонується показати пункт на карті, прокласти маршрут, заїхати в зазначену точку (включити її в наявний маршрут), додати до маршруту (до кінцевого пункту).

За розрахованим маршрутом і просто в процесі навігації можна за допомогою курсорів вліво-вправо джойстика викликати такі інформаційні вікна.

Точки проходження маршруту
Точки проходження маршруту

Поточна інформація
Поточна інформація

використовувані супутники
використовувані супутники

Чого не вистачає в програмі для комфортної роботи з прокладеним маршрутом? Тут дуже сильно потрібна опція "Показати весь маршрут". Ну да, за допомогою клавіш масштабування весь маршрут в кінці кінців можна побачити, проте це займає чимало часу, виглядає не наочно, а крім того, якщо включено автомасштабирование (а воно дуже зручно, тому його практично все використовують), то поглянути на всю схему маршруту при зменшенні масштабу ви зможете максимум пару секунд - після цього вас знову перекинуть до стартового масштабу. (Втім, цю затримку переходу можна збільшувати в налаштуваннях.)

весь маршрут
весь маршрут

Навіть в програмі Sygic, яка мені різко не подобається, цей режим якраз був присутній: створив маршрут - будь ласка, ось тобі його повна схема. При цьому схему ще за допомогою слайдера можна як завгодно масштабувати.

Схема маршруту з Москви до Углича
Схема маршруту з Москви до Углича

На мій погляд, розробникам Navitel Navigator потрібно додати опцію окремого перегляду карти маршруту з масштабуванням. Тому що, коли маршрут можна дивитися тільки на активній карті, це вкрай незручно.

З інформацією в момент їзди по маршруту на екрані все в порядку.

Ведення по маршруту
Ведення по маршруту

Знизу і зверху виводяться поточна вулиця і наступна. Зліва в центрі - час, що залишився до прибуття, відстань і поточний час. Інформер вище - найближчий маневр і скільки до нього кілометрів. Справа зверху виводиться інформація про обмеження швидкості, позначки про наявність камер і відрізок дії обмеження.

Ну і, як я вже говорив, курсором вліво-вправо можна викликати окремі вікна про колійних точках, різні інформери і інформацію про супутники.

Я як слід протестував механізм прокладки маршруту. Треба сказати, мені дуже сподобалося, як він працює. Навіть у всяких хитрих випадках він прокладку робив так само, як і я сам, - це порадувало. Плюс з перерахунком маршруту в разі, коли я вирішував поїхати іншим шляхом, все перераховувалося і перепрокладивалось саме так, як треба.

Перепрокладка маршруту через потрібну точку
Перепрокладка маршруту через потрібну точку

У цій версії програми також можна включати відображення пробок. Програма використовує або власні навітеловскіе пробки, або пробки від SMI-Link (для цього потрібно бути зареєстрованим платним користувачем SMI-Link зі своїм логіном-паролем, що, на мій погляд, не має сенсу, так як безкоштовні "Яндекс.Пробки" , Що використовують ту ж інформацію від SMI-Link, помітно більш інформативні). Втім, як мені розповіли, пробки від SMI-Link в наступній версії будуть взагалі відключені - їх дуже мало хто використовує.

Навітеловскіе ж пробки виводяться за принципом збору інформації від користувачів ( "Яндекс.Пробки" цю модель також використовує як додаткову до датчиків). Тобто у Navitel своїх датчиків немає, але вони отримують по Москві дані про пересування 80 000 користувачів і по ним видають дані про труднощі на дорогах. Ну і, само собою, інформацію про пробки вони також можуть видавати по будь-яким містах Росії, Білорусії і України, де є достатня кількість користувачів сервісу.

Я повивчати навітеловскіе пробки і порівняв їх з "Яндекс.Пробки". На мій погляд, інформація у Navitel цілком достовірна. (Власне, оперативний збір даних від користувачів при достатньому їх кількості - найправильніший варіант.)

У програмі є опція прокладки маршруту з урахуванням пробок, але нею потрібно користуватися з великою обережністю, а краще взагалі не користуватися, тому що при цьому програма починає намагатися проводити вас по всяких дрібним вуличках з метою об'їхати пробку на великому шосе, але практика показує, що таким чином мало що можна вигадати, а частіше - зовсім навпаки, тільки втратите час.

Пробки на Варшавському шосе
Пробки на Варшавському шосе

Ну і крім того, навіть такий зручний сервіс в програмі навігації на даний момент не замінить використання тих же "Яндекс.Пробок" - просто для того, щоб на загальній схемі Москви побачити всю картину і оцінити її. У Navitel Navigator при відповідному масштабування загальну картину, звичайно, теж можна побачити, але, по-перше, схема при цьому буде на порядок менше наочна, а по-друге, при Автомасштабування невеликий масштаб на екрані протримається лише невелике заданий число секунд.

Я б порадив розробникам в наступній версії включити кнопку виклику окремого екрану з наперед заданим масштабом (для різних міст вони, звичайно, будуть різними), на якому в зручній формі показувалися б пробки, - тоді сервіс буде вже самодостатнім.

Карта Яндекс
Карта "Яндекс.Пробок"

Автомасштабування в Navitel Navigator зроблено просто чудово. Коли машина рухається повільно або взагалі варто - вибирається великий масштаб, при якому добре видно будинки і точки інтересів.

масштабування
масштабування

При збільшенні швидкості масштаб змінюється, для того щоб водій міг бачити майбутні маневри. Ну і при подальшому прискоренні масштаб знову зменшується, щоб поступово збільшитися при гальмуванні і зупинці. Орієнтуватися по карті таким чином в поїздці дуже і дуже зручно.

Ну а вже з усякими так званими точками інтересу (POI) у Navitel Navigator немає рівних. У карті міститься така величезна кількість всіляких об'єктів, що частина відомостей навіть доводиться відключати - просто щоб вони не забивали екран.

Тривимірна карта з даними
Тривимірна карта з даними

Налаштування точок інтересів
Налаштування точок інтересів

Також дуже порадувала функція пошуку потрібних об'єктів поблизу. Наприклад, заїхали ви чорт знає куди і раптом з'ясували, що вам терміново потрібен банкомат - подоїти картку. Клацаєте "Пошук" - "Найближчі" і вибираєте там банкомати. Вам тут же видається список банкоматів поблизу, причому на потрібний банкомат можна клацнути - і програма прокладе туди маршрут.

Найближчі банкомати
Найближчі банкомати

Я пограв з цією можливістю і навіть виявив в своєму Підмосков'ї поблизу комп'ютерний магазин, про який до цього не знав. Так що сервіс, як бачите, дуже і дуже корисний.

Ну а тепер висновки. Navitel Navigator мені дуже і дуже сподобався. Інтерфейс у програми дружній, простий в освоєнні, але при цьому Navigator має дуже потужними можливостями. Карти Navigator, на мій погляд, просто поза конкуренцією за своєю актуальністю подробиці і точкам інтересів! Молодці! Якщо ще зроблять окреме вікно з масштабуванням всієї схеми маршруту (тільки маршрут там зробити тоншою лінією на дрібних масштабах, а то зараз вона чомусь дуже жирна) і окреме вікно з фіксованим масштабом для перегляду загальної картини пробок - це буде просто шикарна програма!

І я з нетерпінням чекаю версії під iPhone! Користувачам iPnone, звичайно, обіцяли версію iGO з російської картою, але там буде той же Tele Atlas 2007 року, судячи з усього. (Причому невідомо, коли саме.) У Navitel карта набагато актуальніше і докладніше, тому я буду чекати саме їхній варіант.

Navitel Navigator - як робляться карти

Navitel Navigator - як робляться карти

До  навітеловскім  картам я завжди добре ставився До навітеловскім картам я завжди добре ставився. Всякого навігаційного софта мені доводиться тестувати досить багато - що в Москві, що в поїздках, - і після тестування навігатора з навітеловскім софтом і навітеловскімі картами враження залишилося дуже навіть пристойна. Правда, я чомусь думав, що Navitel спеціалізується тільки на картах Москви та Підмосков'я, а це, як виявилося, зовсім не так. Але мені і московсько-підмосковній карти було цілком достатньо, тому в інші картографічні нетрі я не залазив.

І ось недавно мені запропонували в складі величезного журналістського пулу, що складається аж з двох чоловік, включаючи мене, відвідати офіс Navitel, щоб подивитися, яким чином в цій таємничій кухні випікаються знамениті навітеловскіе карти. Ідея цього заходу формулювалася гранично чітко і відверто: "Чисто подивитися". А я люблю, коли чисто подивитися, тому погодився, тим більше що нам обіцяли показати, що відбувається всередині тих самих навітеловскіх автомобілів, які деякі з вас могли бачити на вулицях російських міст.

Приїхали на зустріч, після чого нас відразу повели кататися на навітеловской машинці. Що це за машинки? Справа в тому, що у Navitel всі карти (вони їх називають атласами) - свої власні. Тобто вони отримують (купують) різні вихідні дані: супутникові карти, геоподоснову і інші офіційні дані, після чого запускають по відповідному населеному пункту свої автомобілі, забезпечені спеціальною апаратурою, які проходять абсолютно всі дороги, включаючи найдрібніші заїзди на заправки і грунтові дороги. В процесі обстеження на спеціальні камери фіксується вся траса плюс спеціальний співробітник на схемі траси в ноутбуці відзначає все так звані точки інтересу (POI): готелі, заправки, аптеки, шиномонтажі, світлофори, лежачі поліцейські і так далі і тому подібне.

Виглядає це все наступним чином. Ось одна з навітеловскіх машин.

Навітеловскій позашляховик
Навітеловскій позашляховик

Ця машина в основному обстежує заміські траси і дрібні населені пункти, тому позашляховик. Для обстеження великих міст зазвичай використовуються седани.

У салоні автомобіля встановлена ​​спеціальна апаратура.

устаткування салону
устаткування салону

Це: чотири відеокамери - три спереду і одна ззаду; комп'ютер зі спеціальним програмним забезпеченням, який цифра все, що знімають камери, записує дані на два носія (жорсткий диск і флешка для дублювання) і виводить на екран різні дані; кілька GPS-приймачів; GPS-навігатор; зовнішні накопичувачі і ноутбук другого співробітника, де відзначаються точки інтересу (POI) та інші дані.

Ноутбук з обстежуваних районом
Ноутбук з обстежуваних районом

Камери на лобовому склі
Камери на лобовому склі

Камера на задньому склі
Камера на задньому склі

Обстеження відбувається наступним чином. Спочатку заздалегідь складається маршрут, причому шлях проходження оптимізується таким чином, щоб машина по можливості якомога менше проїжджала два рази по одним і тим же вулицях.

Потім автомобіль з бригадою (водій і, так би мовити, штурман) виїжджає на місце. Там ловиться стійкий сигнал GPS, після чого починається рух, під час якого чотири камери безперервно фіксують все навколо, а штурман заносить інформацію в ноутбук.

Обстеження проводиться тільки при гарній погоді, так як під час дощу різко погіршується якість зображень з камер, та й складніше розгледіти всякі подробиці.

процес обстеження
процес обстеження

Після того як весь маршрут пройдено, машина повертається на базу (в даному випадку - в московський офіс) і там в спеціальному приміщенні зібрані дані зливаються на сервер компанії.

Вершкова
Вершкова

Якщо раптом при скачуванні даних виникне якась помилка, то в хід йде запасний носій - флешка. За словами співробітників, ще жодного разу не було випадку, щоб відразу обидва носія записали дані з помилками.

Далі інформація надходить до відділу картографії, там працюють люди з відповідним картографічним освітою. Вони за даними обстеження готують карти для Navitel Navigator.

Відділ картографії
Відділ картографії

Для обробки і створення карт використовується власна розробка Navitel - програма GPSMapEdit . існує безкоштовна версія цієї програми , Яка надається всім бажаючим - для того, щоб створювати власні карти місцевості під Navitel Navigator. До речі, всупереч чомусь існуючій думці, в що поставляються атласах Navitel ніколи не використовуються карти, складені користувачами.

Процес обробки карт на комп'ютері
Процес обробки карт на комп'ютері

Створення докладних карт - заняття дуже копітка. Картограф користується оглядової картою (супутник, геоподоснова і так далі) і відповідно до даних обстеження уточнює структуру доріг, напрямки руху і поворотів-розворотів транспорту, розставляє дорожні знаки і точки інтересів, зазначає пости ДПС і лежачі поліцейські - в загальному, все те, що збирається при ретельному обстеженні, потім до останніх дрібниць переноситься на карту.

У Navitel з особливою гордістю розповіли, що в наступному релізі їх карти будуть міститися достовірні дані про внутрішньодворових проїздах міста Москви. Всі ці проїзди були пройдені пішки і відповідним чином обстежені. На дану роботу найняли студентів, які таким чином відпрацьовували практику плюс ще й отримували оплату від Navitel.

Ну і також явним своїм козирем в Navitel вважають той факт, що компанія і створює свої власні карти, і під них розробляє власне програмне забезпечення. Таким чином вдається уникати певних конфліктів і створювати дуже гнучкий функціонал.

Процес обстеження, як з'ясувалося з розмови з представниками Navitel, йде на повних парах. Більшість регіонів вже обстежені, і по ним створені докладні карти більше 500 міст і 47 регіонів. (До обстеження там були присутні тільки оглядові карти, за якими серйозну навігацію здійснювати не можна, можна було тільки відповісти на питання: "Де я, чорт забирай? !!")

Повну детальну карту Росії в Navitel планують випустити десь до літа 2010 року. Також в найближчому майбутньому - докладні карти деяких країн СНД (Білорусь, Україна і так далі), карти Фінляндії, Латинської Америки і ще кількох країн Європи.

Я, звичайно, відразу запитав про наболіле: чи буде версія Navitel Navigator під iPhone, бо на даний момент з навігаційних програм по Росії є тільки Sygic , А там і карта до межі убога (з міст є, по-моєму, тільки Москва і Пітер, та й то - Кривий), і прокладка маршруту працює абсолютно по-ідіотськи. Мене порадували тим, що версію під iPhone вони планують випустити навесні 2010 року. І це буде нормальна офіційна версія, яка поширюється через iTunes Store. (Мені не так давно пропонували потестировать якусь програму навігації під iPhone, яку потрібно було встановлювати через репозиторій - тобто "ламати" для цього iPhone. Причому розробник - ніби як нормальна солідна фірма. Я відмовився тестувати програму, яка встановлюється подібним чином. )

Також зараз проходить тестування версія під Android, реліз якої обіцяють випустити незабаром.

В кінці зустрічі нам вручили по комплекту останньої версії Navitel Navigator (3.2.6) і запропонували оцінити роботу програми і карти власноруч.

Після цього я, як людина відповідальна, встановив програму на ваш пристрій і кілька днів поїздив по Москві, вивчаючи роботу Navitel Navigator, тим більше що останній раз я по навітеловскому продукту їздив досить давно.

Треба сказати, що без глюків тут не обійшлося. Після установки програми я сів в машину і спробував прокласти якийсь маршрут, але тут з'ясувалося, що якщо місто Navitel Navigator вибирає без всяких проблем, то задати в місті вулицю я не зміг ніяк, хоча бився з цим хвилин двадцять.

вибір міста
вибір міста

Причому точка для прокладки маршруту тут, по ідеї, задається цілком зручно: знизу три закладки - місто, вулиця, будинок, - і якщо місто не був вибраний, то активізується закладка міста. Якщо місто вже вибирався, тоді активізується закладка вулиці. У разі коли потрібно змінити місто, просто натискаєте на закладці міста.

Але у мене місто вибирався, а закладки вулиці і будинки не активізувалися ніяк. Так що я покатався по місту, спостерігаючи за тим, як красиво програма мене веде по карті, але вибрати маршрут не вийшло.

Повернувся, подзвонив в службу підтримки. (В Navitel сказали, що їх служба підтримки не тільки вирішує всілякі питання, пов'язані з роботою програми і автомобільних навігаторів з їхньою програмою, але також до них можна приїхати особисто, щоб, наприклад, перепрошити пристрій або розібратися з якимось глюком.)

Служба підтримки
Служба підтримки

Так що я, не довго роздумуючи, подзвонив в службу підтримки і попросив відповісти на питання: це я ідіот або ж в програмі є якийсь косяк?

На щастя, з'ясувалося, що я не ідіот. Це саме навітеловскій косячок, причому неприємний: в коробку з програмою включили нову версію програмного забезпечення та старий тип карт. Тому програма з вулицями працювати і не вміє - не збігається формат.

Зважилася проблема щодо просто: я скачав з сайту Navitel нові карти, переіндексувати в програмі атлас, після чого все запрацювало як годинник.

Однак косячок, звичайно, нехороший - видать, спрацював ефект демонстрації. Тому що купить таку версію коробочки якийсь користувач, що збирається їхати в тривалу подорож, сяде вранці в машину з комунікатором, запустить програму - та й з'ясує, що кінцеву точку маршруту він задати не може. А через GPRS нову карту чорта з два закачати - вона під 700 мегабайт.

Але досить про сумне, будемо про хороше. Покатавшись по Москві і як слід повивчавши карти і роботу навігаційної програми, я залишився дуже і дуже задоволений. На мій погляд, це найкращий комплект софт-карти з усього, що я бачив. З Sygic в російській версії її порівнювати просто не має ніякого сенсу - небо і земля. але навіть iGo , У якій один з кращих інтерфейсів серед програм навігації, в зручності використання Navitel Navigator не поступається (хоча мені здалося, що у Navitel деякі речі зроблені все-таки зручніше), а ось карти (стосовно Росії) у неї явно гірше - наскільки я знаю, там використовуються карти Tele Atlas 2008 року і карти NavTeq, які не відрізняються якістю і детальністю, та й покриття Росії у них досить скромне.

Невеликий обзорчик інтерфейсу і роботи програми.

головне вікно
головне вікно

Вгорі вікно містить іконки: компас (орієнтація екрану, 2D-3D-вид карти, нічний-денний вид), включення-виключення гучності, включення-виключення GPS, індикатор акумулятора, включення-виключення пробок, SMS іншим користувачам.

Зліва знизу - кнопки зміни кута нахилу в тривимірному режимі і кнопка пошуку: за адресою, найближчі пункти інтересів, шляхові точки, історія пошуку, фаворити, пошук за координатами GPS.

Справа знизу - кнопки масштабування і кнопка виклику налаштувань.

Якщо клацнути по будь-якому вільному ділянці екрана, то знизу з'являється меню роботи з точками маршруту: рух до зазначеної на екрані точці від поточного місця перебування, перерахувати маршрут з урахуванням заїзду до зазначеної точці, додати точку до маршруту, подивитися властивості точки.

точки навігації
точки навігації

Прокладка маршруту здійснюється наступним чином. Викликаєте пошук, клацаєте по кнопці "За адресою". Якщо місто було вже поставлено, то відразу активізується закладка "Пошук вулиці".

Пошук вулиці
Пошук вулиці

Вибираєте вулицю і будинок (всі корпуси і будівлі присутні в списку), після чого вам пропонується показати пункт на карті, прокласти маршрут, заїхати в зазначену точку (включити її в наявний маршрут), додати до маршруту (до кінцевого пункту).

За розрахованим маршрутом і просто в процесі навігації можна за допомогою курсорів вліво-вправо джойстика викликати такі інформаційні вікна.

Точки проходження маршруту
Точки проходження маршруту

Поточна інформація
Поточна інформація

використовувані супутники
використовувані супутники

Чого не вистачає в програмі для комфортної роботи з прокладеним маршрутом? Тут дуже сильно потрібна опція "Показати весь маршрут". Ну да, за допомогою клавіш масштабування весь маршрут в кінці кінців можна побачити, проте це займає чимало часу, виглядає не наочно, а крім того, якщо включено автомасштабирование (а воно дуже зручно, тому його практично все використовують), то поглянути на всю схему маршруту при зменшенні масштабу ви зможете максимум пару секунд - після цього вас знову перекинуть до стартового масштабу. (Втім, цю затримку переходу можна збільшувати в налаштуваннях.)

весь маршрут
весь маршрут

Навіть в програмі Sygic, яка мені різко не подобається, цей режим якраз був присутній: створив маршрут - будь ласка, ось тобі його повна схема. При цьому схему ще за допомогою слайдера можна як завгодно масштабувати.

Схема маршруту з Москви до Углича
Схема маршруту з Москви до Углича

На мій погляд, розробникам Navitel Navigator потрібно додати опцію окремого перегляду карти маршруту з масштабуванням. Тому що, коли маршрут можна дивитися тільки на активній карті, це вкрай незручно.

З інформацією в момент їзди по маршруту на екрані все в порядку.

Ведення по маршруту
Ведення по маршруту

Знизу і зверху виводяться поточна вулиця і наступна. Зліва в центрі - час, що залишився до прибуття, відстань і поточний час. Інформер вище - найближчий маневр і скільки до нього кілометрів. Справа зверху виводиться інформація про обмеження швидкості, позначки про наявність камер і відрізок дії обмеження.

Ну і, як я вже говорив, курсором вліво-вправо можна викликати окремі вікна про колійних точках, різні інформери і інформацію про супутники.

Я як слід протестував механізм прокладки маршруту. Треба сказати, мені дуже сподобалося, як він працює. Навіть у всяких хитрих випадках він прокладку робив так само, як і я сам, - це порадувало. Плюс з перерахунком маршруту в разі, коли я вирішував поїхати іншим шляхом, все перераховувалося і перепрокладивалось саме так, як треба.

Перепрокладка маршруту через потрібну точку
Перепрокладка маршруту через потрібну точку

У цій версії програми також можна включати відображення пробок. Програма використовує або власні навітеловскіе пробки, або пробки від SMI-Link (для цього потрібно бути зареєстрованим платним користувачем SMI-Link зі своїм логіном-паролем, що, на мій погляд, не має сенсу, так як безкоштовні "Яндекс.Пробки" , Що використовують ту ж інформацію від SMI-Link, помітно більш інформативні). Втім, як мені розповіли, пробки від SMI-Link в наступній версії будуть взагалі відключені - їх дуже мало хто використовує.

Навітеловскіе ж пробки виводяться за принципом збору інформації від користувачів ( "Яндекс.Пробки" цю модель також використовує як додаткову до датчиків). Тобто у Navitel своїх датчиків немає, але вони отримують по Москві дані про пересування 80 000 користувачів і по ним видають дані про труднощі на дорогах. Ну і, само собою, інформацію про пробки вони також можуть видавати по будь-яким містах Росії, Білорусії і України, де є достатня кількість користувачів сервісу.

Я повивчати навітеловскіе пробки і порівняв їх з "Яндекс.Пробки". На мій погляд, інформація у Navitel цілком достовірна. (Власне, оперативний збір даних від користувачів при достатньому їх кількості - найправильніший варіант.)

У програмі є опція прокладки маршруту з урахуванням пробок, але нею потрібно користуватися з великою обережністю, а краще взагалі не користуватися, тому що при цьому програма починає намагатися проводити вас по всяких дрібним вуличках з метою об'їхати пробку на великому шосе, але практика показує, що таким чином мало що можна вигадати, а частіше - зовсім навпаки, тільки втратите час.

Пробки на Варшавському шосе
Пробки на Варшавському шосе

Ну і крім того, навіть такий зручний сервіс в програмі навігації на даний момент не замінить використання тих же "Яндекс.Пробок" - просто для того, щоб на загальній схемі Москви побачити всю картину і оцінити її. У Navitel Navigator при відповідному масштабування загальну картину, звичайно, теж можна побачити, але, по-перше, схема при цьому буде на порядок менше наочна, а по-друге, при Автомасштабування невеликий масштаб на екрані протримається лише невелике заданий число секунд.

Я б порадив розробникам в наступній версії включити кнопку виклику окремого екрану з наперед заданим масштабом (для різних міст вони, звичайно, будуть різними), на якому в зручній формі показувалися б пробки, - тоді сервіс буде вже самодостатнім.

Карта Яндекс
Карта "Яндекс.Пробок"

Автомасштабування в Navitel Navigator зроблено просто чудово. Коли машина рухається повільно або взагалі варто - вибирається великий масштаб, при якому добре видно будинки і точки інтересів.

масштабування
масштабування

При збільшенні швидкості масштаб змінюється, для того щоб водій міг бачити майбутні маневри. Ну і при подальшому прискоренні масштаб знову зменшується, щоб поступово збільшитися при гальмуванні і зупинці. Орієнтуватися по карті таким чином в поїздці дуже і дуже зручно.

Ну а вже з усякими так званими точками інтересу (POI) у Navitel Navigator немає рівних. У карті міститься така величезна кількість всіляких об'єктів, що частина відомостей навіть доводиться відключати - просто щоб вони не забивали екран.

Тривимірна карта з даними
Тривимірна карта з даними

Налаштування точок інтересів
Налаштування точок інтересів

Також дуже порадувала функція пошуку потрібних об'єктів поблизу. Наприклад, заїхали ви чорт знає куди і раптом з'ясували, що вам терміново потрібен банкомат - подоїти картку. Клацаєте "Пошук" - "Найближчі" і вибираєте там банкомати. Вам тут же видається список банкоматів поблизу, причому на потрібний банкомат можна клацнути - і програма прокладе туди маршрут.

Найближчі банкомати
Найближчі банкомати

Я пограв з цією можливістю і навіть виявив в своєму Підмосков'ї поблизу комп'ютерний магазин, про який до цього не знав. Так що сервіс, як бачите, дуже і дуже корисний.

Ну а тепер висновки. Navitel Navigator мені дуже і дуже сподобався. Інтерфейс у програми дружній, простий в освоєнні, але при цьому Navigator має дуже потужними можливостями. Карти Navigator, на мій погляд, просто поза конкуренцією за своєю актуальністю подробиці і точкам інтересів! Молодці! Якщо ще зроблять окреме вікно з масштабуванням всієї схеми маршруту (тільки маршрут там зробити тоншою лінією на дрібних масштабах, а то зараз вона чомусь дуже жирна) і окреме вікно з фіксованим масштабом для перегляду загальної картини пробок - це буде просто шикарна програма!

І я з нетерпінням чекаю версії під iPhone! Користувачам iPnone, звичайно, обіцяли версію iGO з російської картою, але там буде той же Tele Atlas 2007 року, судячи з усього. (Причому невідомо, коли саме.) У Navitel карта набагато актуальніше і докладніше, тому я буду чекати саме їхній варіант.

Navitel Navigator - як робляться карти

Navitel Navigator - як робляться карти

До  навітеловскім  картам я завжди добре ставився До навітеловскім картам я завжди добре ставився. Всякого навігаційного софта мені доводиться тестувати досить багато - що в Москві, що в поїздках, - і після тестування навігатора з навітеловскім софтом і навітеловскімі картами враження залишилося дуже навіть пристойна. Правда, я чомусь думав, що Navitel спеціалізується тільки на картах Москви та Підмосков'я, а це, як виявилося, зовсім не так. Але мені і московсько-підмосковній карти було цілком достатньо, тому в інші картографічні нетрі я не залазив.

І ось недавно мені запропонували в складі величезного журналістського пулу, що складається аж з двох чоловік, включаючи мене, відвідати офіс Navitel, щоб подивитися, яким чином в цій таємничій кухні випікаються знамениті навітеловскіе карти. Ідея цього заходу формулювалася гранично чітко і відверто: "Чисто подивитися". А я люблю, коли чисто подивитися, тому погодився, тим більше що нам обіцяли показати, що відбувається всередині тих самих навітеловскіх автомобілів, які деякі з вас могли бачити на вулицях російських міст.

Приїхали на зустріч, після чого нас відразу повели кататися на навітеловской машинці. Що це за машинки? Справа в тому, що у Navitel всі карти (вони їх називають атласами) - свої власні. Тобто вони отримують (купують) різні вихідні дані: супутникові карти, геоподоснову і інші офіційні дані, після чого запускають по відповідному населеному пункту свої автомобілі, забезпечені спеціальною апаратурою, які проходять абсолютно всі дороги, включаючи найдрібніші заїзди на заправки і грунтові дороги. В процесі обстеження на спеціальні камери фіксується вся траса плюс спеціальний співробітник на схемі траси в ноутбуці відзначає все так звані точки інтересу (POI): готелі, заправки, аптеки, шиномонтажі, світлофори, лежачі поліцейські і так далі і тому подібне.

Виглядає це все наступним чином. Ось одна з навітеловскіх машин.

Навітеловскій позашляховик
Навітеловскій позашляховик

Ця машина в основному обстежує заміські траси і дрібні населені пункти, тому позашляховик. Для обстеження великих міст зазвичай використовуються седани.

У салоні автомобіля встановлена ​​спеціальна апаратура.

устаткування салону
устаткування салону

Це: чотири відеокамери - три спереду і одна ззаду; комп'ютер зі спеціальним програмним забезпеченням, який цифра все, що знімають камери, записує дані на два носія (жорсткий диск і флешка для дублювання) і виводить на екран різні дані; кілька GPS-приймачів; GPS-навігатор; зовнішні накопичувачі і ноутбук другого співробітника, де відзначаються точки інтересу (POI) та інші дані.

Ноутбук з обстежуваних районом
Ноутбук з обстежуваних районом

Камери на лобовому склі
Камери на лобовому склі

Камера на задньому склі
Камера на задньому склі

Обстеження відбувається наступним чином. Спочатку заздалегідь складається маршрут, причому шлях проходження оптимізується таким чином, щоб машина по можливості якомога менше проїжджала два рази по одним і тим же вулицях.

Потім автомобіль з бригадою (водій і, так би мовити, штурман) виїжджає на місце. Там ловиться стійкий сигнал GPS, після чого починається рух, під час якого чотири камери безперервно фіксують все навколо, а штурман заносить інформацію в ноутбук.

Обстеження проводиться тільки при гарній погоді, так як під час дощу різко погіршується якість зображень з камер, та й складніше розгледіти всякі подробиці.

процес обстеження
процес обстеження

Після того як весь маршрут пройдено, машина повертається на базу (в даному випадку - в московський офіс) і там в спеціальному приміщенні зібрані дані зливаються на сервер компанії.

Вершкова
Вершкова

Якщо раптом при скачуванні даних виникне якась помилка, то в хід йде запасний носій - флешка. За словами співробітників, ще жодного разу не було випадку, щоб відразу обидва носія записали дані з помилками.

Далі інформація надходить до відділу картографії, там працюють люди з відповідним картографічним освітою. Вони за даними обстеження готують карти для Navitel Navigator.

Відділ картографії
Відділ картографії

Для обробки і створення карт використовується власна розробка Navitel - програма GPSMapEdit . існує безкоштовна версія цієї програми , Яка надається всім бажаючим - для того, щоб створювати власні карти місцевості під Navitel Navigator. До речі, всупереч чомусь існуючій думці, в що поставляються атласах Navitel ніколи не використовуються карти, складені користувачами.

Процес обробки карт на комп'ютері
Процес обробки карт на комп'ютері

Створення докладних карт - заняття дуже копітка. Картограф користується оглядової картою (супутник, геоподоснова і так далі) і відповідно до даних обстеження уточнює структуру доріг, напрямки руху і поворотів-розворотів транспорту, розставляє дорожні знаки і точки інтересів, зазначає пости ДПС і лежачі поліцейські - в загальному, все те, що збирається при ретельному обстеженні, потім до останніх дрібниць переноситься на карту.

У Navitel з особливою гордістю розповіли, що в наступному релізі їх карти будуть міститися достовірні дані про внутрішньодворових проїздах міста Москви. Всі ці проїзди були пройдені пішки і відповідним чином обстежені. На дану роботу найняли студентів, які таким чином відпрацьовували практику плюс ще й отримували оплату від Navitel.

Ну і також явним своїм козирем в Navitel вважають той факт, що компанія і створює свої власні карти, і під них розробляє власне програмне забезпечення. Таким чином вдається уникати певних конфліктів і створювати дуже гнучкий функціонал.

Процес обстеження, як з'ясувалося з розмови з представниками Navitel, йде на повних парах. Більшість регіонів вже обстежені, і по ним створені докладні карти більше 500 міст і 47 регіонів. (До обстеження там були присутні тільки оглядові карти, за якими серйозну навігацію здійснювати не можна, можна було тільки відповісти на питання: "Де я, чорт забирай? !!")

Повну детальну карту Росії в Navitel планують випустити десь до літа 2010 року. Також в найближчому майбутньому - докладні карти деяких країн СНД (Білорусь, Україна і так далі), карти Фінляндії, Латинської Америки і ще кількох країн Європи.

Я, звичайно, відразу запитав про наболіле: чи буде версія Navitel Navigator під iPhone, бо на даний момент з навігаційних програм по Росії є тільки Sygic , А там і карта до межі убога (з міст є, по-моєму, тільки Москва і Пітер, та й то - Кривий), і прокладка маршруту працює абсолютно по-ідіотськи. Мене порадували тим, що версію під iPhone вони планують випустити навесні 2010 року. І це буде нормальна офіційна версія, яка поширюється через iTunes Store. (Мені не так давно пропонували потестировать якусь програму навігації під iPhone, яку потрібно було встановлювати через репозиторій - тобто "ламати" для цього iPhone. Причому розробник - ніби як нормальна солідна фірма. Я відмовився тестувати програму, яка встановлюється подібним чином. )

Також зараз проходить тестування версія під Android, реліз якої обіцяють випустити незабаром.

В кінці зустрічі нам вручили по комплекту останньої версії Navitel Navigator (3.2.6) і запропонували оцінити роботу програми і карти власноруч.

Після цього я, як людина відповідальна, встановив програму на ваш пристрій і кілька днів поїздив по Москві, вивчаючи роботу Navitel Navigator, тим більше що останній раз я по навітеловскому продукту їздив досить давно.

Треба сказати, що без глюків тут не обійшлося. Після установки програми я сів в машину і спробував прокласти якийсь маршрут, але тут з'ясувалося, що якщо місто Navitel Navigator вибирає без всяких проблем, то задати в місті вулицю я не зміг ніяк, хоча бився з цим хвилин двадцять.

вибір міста
вибір міста

Причому точка для прокладки маршруту тут, по ідеї, задається цілком зручно: знизу три закладки - місто, вулиця, будинок, - і якщо місто не був вибраний, то активізується закладка міста. Якщо місто вже вибирався, тоді активізується закладка вулиці. У разі коли потрібно змінити місто, просто натискаєте на закладці міста.

Але у мене місто вибирався, а закладки вулиці і будинки не активізувалися ніяк. Так що я покатався по місту, спостерігаючи за тим, як красиво програма мене веде по карті, але вибрати маршрут не вийшло.

Повернувся, подзвонив в службу підтримки. (В Navitel сказали, що їх служба підтримки не тільки вирішує всілякі питання, пов'язані з роботою програми і автомобільних навігаторів з їхньою програмою, але також до них можна приїхати особисто, щоб, наприклад, перепрошити пристрій або розібратися з якимось глюком.)

Служба підтримки
Служба підтримки

Так що я, не довго роздумуючи, подзвонив в службу підтримки і попросив відповісти на питання: це я ідіот або ж в програмі є якийсь косяк?

На щастя, з'ясувалося, що я не ідіот. Це саме навітеловскій косячок, причому неприємний: в коробку з програмою включили нову версію програмного забезпечення та старий тип карт. Тому програма з вулицями працювати і не вміє - не збігається формат.

Зважилася проблема щодо просто: я скачав з сайту Navitel нові карти, переіндексувати в програмі атлас, після чого все запрацювало як годинник.

Однак косячок, звичайно, нехороший - видать, спрацював ефект демонстрації. Тому що купить таку версію коробочки якийсь користувач, що збирається їхати в тривалу подорож, сяде вранці в машину з комунікатором, запустить програму - та й з'ясує, що кінцеву точку маршруту він задати не може. А через GPRS нову карту чорта з два закачати - вона під 700 мегабайт.

Але досить про сумне, будемо про хороше. Покатавшись по Москві і як слід повивчавши карти і роботу навігаційної програми, я залишився дуже і дуже задоволений. На мій погляд, це найкращий комплект софт-карти з усього, що я бачив. З Sygic в російській версії її порівнювати просто не має ніякого сенсу - небо і земля. але навіть iGo , У якій один з кращих інтерфейсів серед програм навігації, в зручності використання Navitel Navigator не поступається (хоча мені здалося, що у Navitel деякі речі зроблені все-таки зручніше), а ось карти (стосовно Росії) у неї явно гірше - наскільки я знаю, там використовуються карти Tele Atlas 2008 року і карти NavTeq, які не відрізняються якістю і детальністю, та й покриття Росії у них досить скромне.

Невеликий обзорчик інтерфейсу і роботи програми.

головне вікно
головне вікно

Вгорі вікно містить іконки: компас (орієнтація екрану, 2D-3D-вид карти, нічний-денний вид), включення-виключення гучності, включення-виключення GPS, індикатор акумулятора, включення-виключення пробок, SMS іншим користувачам.

Зліва знизу - кнопки зміни кута нахилу в тривимірному режимі і кнопка пошуку: за адресою, найближчі пункти інтересів, шляхові точки, історія пошуку, фаворити, пошук за координатами GPS.

Справа знизу - кнопки масштабування і кнопка виклику налаштувань.

Якщо клацнути по будь-якому вільному ділянці екрана, то знизу з'являється меню роботи з точками маршруту: рух до зазначеної на екрані точці від поточного місця перебування, перерахувати маршрут з урахуванням заїзду до зазначеної точці, додати точку до маршруту, подивитися властивості точки.

точки навігації
точки навігації

Прокладка маршруту здійснюється наступним чином. Викликаєте пошук, клацаєте по кнопці "За адресою". Якщо місто було вже поставлено, то відразу активізується закладка "Пошук вулиці".

Пошук вулиці
Пошук вулиці

Вибираєте вулицю і будинок (всі корпуси і будівлі присутні в списку), після чого вам пропонується показати пункт на карті, прокласти маршрут, заїхати в зазначену точку (включити її в наявний маршрут), додати до маршруту (до кінцевого пункту).

За розрахованим маршрутом і просто в процесі навігації можна за допомогою курсорів вліво-вправо джойстика викликати такі інформаційні вікна.

Точки проходження маршруту
Точки проходження маршруту

Поточна інформація
Поточна інформація

використовувані супутники
використовувані супутники

Чого не вистачає в програмі для комфортної роботи з прокладеним маршрутом? Тут дуже сильно потрібна опція "Показати весь маршрут". Ну да, за допомогою клавіш масштабування весь маршрут в кінці кінців можна побачити, проте це займає чимало часу, виглядає не наочно, а крім того, якщо включено автомасштабирование (а воно дуже зручно, тому його практично все використовують), то поглянути на всю схему маршруту при зменшенні масштабу ви зможете максимум пару секунд - після цього вас знову перекинуть до стартового масштабу. (Втім, цю затримку переходу можна збільшувати в налаштуваннях.)

весь маршрут
весь маршрут

Навіть в програмі Sygic, яка мені різко не подобається, цей режим якраз був присутній: створив маршрут - будь ласка, ось тобі його повна схема. При цьому схему ще за допомогою слайдера можна як завгодно масштабувати.

Схема маршруту з Москви до Углича
Схема маршруту з Москви до Углича

На мій погляд, розробникам Navitel Navigator потрібно додати опцію окремого перегляду карти маршруту з масштабуванням. Тому що, коли маршрут можна дивитися тільки на активній карті, це вкрай незручно.

З інформацією в момент їзди по маршруту на екрані все в порядку.

Ведення по маршруту
Ведення по маршруту

Знизу і зверху виводяться поточна вулиця і наступна. Зліва в центрі - час, що залишився до прибуття, відстань і поточний час. Інформер вище - найближчий маневр і скільки до нього кілометрів. Справа зверху виводиться інформація про обмеження швидкості, позначки про наявність камер і відрізок дії обмеження.

Ну і, як я вже говорив, курсором вліво-вправо можна викликати окремі вікна про колійних точках, різні інформери і інформацію про супутники.

Я як слід протестував механізм прокладки маршруту. Треба сказати, мені дуже сподобалося, як він працює. Навіть у всяких хитрих випадках він прокладку робив так само, як і я сам, - це порадувало. Плюс з перерахунком маршруту в разі, коли я вирішував поїхати іншим шляхом, все перераховувалося і перепрокладивалось саме так, як треба.

Перепрокладка маршруту через потрібну точку
Перепрокладка маршруту через потрібну точку

У цій версії програми також можна включати відображення пробок. Програма використовує або власні навітеловскіе пробки, або пробки від SMI-Link (для цього потрібно бути зареєстрованим платним користувачем SMI-Link зі своїм логіном-паролем, що, на мій погляд, не має сенсу, так як безкоштовні "Яндекс.Пробки" , Що використовують ту ж інформацію від SMI-Link, помітно більш інформативні). Втім, як мені розповіли, пробки від SMI-Link в наступній версії будуть взагалі відключені - їх дуже мало хто використовує.

Навітеловскіе ж пробки виводяться за принципом збору інформації від користувачів ( "Яндекс.Пробки" цю модель також використовує як додаткову до датчиків). Тобто у Navitel своїх датчиків немає, але вони отримують по Москві дані про пересування 80 000 користувачів і по ним видають дані про труднощі на дорогах. Ну і, само собою, інформацію про пробки вони також можуть видавати по будь-яким містах Росії, Білорусії і України, де є достатня кількість користувачів сервісу.

Я повивчати навітеловскіе пробки і порівняв їх з "Яндекс.Пробки". На мій погляд, інформація у Navitel цілком достовірна. (Власне, оперативний збір даних від користувачів при достатньому їх кількості - найправильніший варіант.)

У програмі є опція прокладки маршруту з урахуванням пробок, але нею потрібно користуватися з великою обережністю, а краще взагалі не користуватися, тому що при цьому програма починає намагатися проводити вас по всяких дрібним вуличках з метою об'їхати пробку на великому шосе, але практика показує, що таким чином мало що можна вигадати, а частіше - зовсім навпаки, тільки втратите час.

Пробки на Варшавському шосе
Пробки на Варшавському шосе

Ну і крім того, навіть такий зручний сервіс в програмі навігації на даний момент не замінить використання тих же "Яндекс.Пробок" - просто для того, щоб на загальній схемі Москви побачити всю картину і оцінити її. У Navitel Navigator при відповідному масштабування загальну картину, звичайно, теж можна побачити, але, по-перше, схема при цьому буде на порядок менше наочна, а по-друге, при Автомасштабування невеликий масштаб на екрані протримається лише невелике заданий число секунд.

Я б порадив розробникам в наступній версії включити кнопку виклику окремого екрану з наперед заданим масштабом (для різних міст вони, звичайно, будуть різними), на якому в зручній формі показувалися б пробки, - тоді сервіс буде вже самодостатнім.

Карта Яндекс
Карта "Яндекс.Пробок"

Автомасштабування в Navitel Navigator зроблено просто чудово. Коли машина рухається повільно або взагалі варто - вибирається великий масштаб, при якому добре видно будинки і точки інтересів.

масштабування
масштабування

При збільшенні швидкості масштаб змінюється, для того щоб водій міг бачити майбутні маневри. Ну і при подальшому прискоренні масштаб знову зменшується, щоб поступово збільшитися при гальмуванні і зупинці. Орієнтуватися по карті таким чином в поїздці дуже і дуже зручно.

Ну а вже з усякими так званими точками інтересу (POI) у Navitel Navigator немає рівних. У карті міститься така величезна кількість всіляких об'єктів, що частина відомостей навіть доводиться відключати - просто щоб вони не забивали екран.

Тривимірна карта з даними
Тривимірна карта з даними

Налаштування точок інтересів
Налаштування точок інтересів

Також дуже порадувала функція пошуку потрібних об'єктів поблизу. Наприклад, заїхали ви чорт знає куди і раптом з'ясували, що вам терміново потрібен банкомат - подоїти картку. Клацаєте "Пошук" - "Найближчі" і вибираєте там банкомати. Вам тут же видається список банкоматів поблизу, причому на потрібний банкомат можна клацнути - і програма прокладе туди маршрут.

Найближчі банкомати
Найближчі банкомати

Я пограв з цією можливістю і навіть виявив в своєму Підмосков'ї поблизу комп'ютерний магазин, про який до цього не знав. Так що сервіс, як бачите, дуже і дуже корисний.

Ну а тепер висновки. Navitel Navigator мені дуже і дуже сподобався. Інтерфейс у програми дружній, простий в освоєнні, але при цьому Navigator має дуже потужними можливостями. Карти Navigator, на мій погляд, просто поза конкуренцією за своєю актуальністю подробиці і точкам інтересів! Молодці! Якщо ще зроблять окреме вікно з масштабуванням всієї схеми маршруту (тільки маршрут там зробити тоншою лінією на дрібних масштабах, а то зараз вона чомусь дуже жирна) і окреме вікно з фіксованим масштабом для перегляду загальної картини пробок - це буде просто шикарна програма!

І я з нетерпінням чекаю версії під iPhone! Користувачам iPnone, звичайно, обіцяли версію iGO з російської картою, але там буде той же Tele Atlas 2007 року, судячи з усього. (Причому невідомо, коли саме.) У Navitel карта набагато актуальніше і докладніше, тому я буду чекати саме їхній варіант.

Navitel Navigator - як робляться карти

Navitel Navigator - як робляться карти

До  навітеловскім  картам я завжди добре ставився До навітеловскім картам я завжди добре ставився. Всякого навігаційного софта мені доводиться тестувати досить багато - що в Москві, що в поїздках, - і після тестування навігатора з навітеловскім софтом і навітеловскімі картами враження залишилося дуже навіть пристойна. Правда, я чомусь думав, що Navitel спеціалізується тільки на картах Москви та Підмосков'я, а це, як виявилося, зовсім не так. Але мені і московсько-підмосковній карти було цілком достатньо, тому в інші картографічні нетрі я не залазив.

І ось недавно мені запропонували в складі величезного журналістського пулу, що складається аж з двох чоловік, включаючи мене, відвідати офіс Navitel, щоб подивитися, яким чином в цій таємничій кухні випікаються знамениті навітеловскіе карти. Ідея цього заходу формулювалася гранично чітко і відверто: "Чисто подивитися". А я люблю, коли чисто подивитися, тому погодився, тим більше що нам обіцяли показати, що відбувається всередині тих самих навітеловскіх автомобілів, які деякі з вас могли бачити на вулицях російських міст.

Приїхали на зустріч, після чого нас відразу повели кататися на навітеловской машинці. Що це за машинки? Справа в тому, що у Navitel всі карти (вони їх називають атласами) - свої власні. Тобто вони отримують (купують) різні вихідні дані: супутникові карти, геоподоснову і інші офіційні дані, після чого запускають по відповідному населеному пункту свої автомобілі, забезпечені спеціальною апаратурою, які проходять абсолютно всі дороги, включаючи найдрібніші заїзди на заправки і грунтові дороги. В процесі обстеження на спеціальні камери фіксується вся траса плюс спеціальний співробітник на схемі траси в ноутбуці відзначає все так звані точки інтересу (POI): готелі, заправки, аптеки, шиномонтажі, світлофори, лежачі поліцейські і так далі і тому подібне.

Виглядає це все наступним чином. Ось одна з навітеловскіх машин.

Навітеловскій позашляховик
Навітеловскій позашляховик

Ця машина в основному обстежує заміські траси і дрібні населені пункти, тому позашляховик. Для обстеження великих міст зазвичай використовуються седани.

У салоні автомобіля встановлена ​​спеціальна апаратура.

устаткування салону
устаткування салону

Це: чотири відеокамери - три спереду і одна ззаду; комп'ютер зі спеціальним програмним забезпеченням, який цифра все, що знімають камери, записує дані на два носія (жорсткий диск і флешка для дублювання) і виводить на екран різні дані; кілька GPS-приймачів; GPS-навігатор; зовнішні накопичувачі і ноутбук другого співробітника, де відзначаються точки інтересу (POI) та інші дані.

Ноутбук з обстежуваних районом
Ноутбук з обстежуваних районом

Камери на лобовому склі
Камери на лобовому склі

Камера на задньому склі
Камера на задньому склі

Обстеження відбувається наступним чином. Спочатку заздалегідь складається маршрут, причому шлях проходження оптимізується таким чином, щоб машина по можливості якомога менше проїжджала два рази по одним і тим же вулицях.

Потім автомобіль з бригадою (водій і, так би мовити, штурман) виїжджає на місце. Там ловиться стійкий сигнал GPS, після чого починається рух, під час якого чотири камери безперервно фіксують все навколо, а штурман заносить інформацію в ноутбук.

Обстеження проводиться тільки при гарній погоді, так як під час дощу різко погіршується якість зображень з камер, та й складніше розгледіти всякі подробиці.

процес обстеження
процес обстеження

Після того як весь маршрут пройдено, машина повертається на базу (в даному випадку - в московський офіс) і там в спеціальному приміщенні зібрані дані зливаються на сервер компанії.

Вершкова
Вершкова

Якщо раптом при скачуванні даних виникне якась помилка, то в хід йде запасний носій - флешка. За словами співробітників, ще жодного разу не було випадку, щоб відразу обидва носія записали дані з помилками.

Далі інформація надходить до відділу картографії, там працюють люди з відповідним картографічним освітою. Вони за даними обстеження готують карти для Navitel Navigator.

Відділ картографії
Відділ картографії

Для обробки і створення карт використовується власна розробка Navitel - програма GPSMapEdit . існує безкоштовна версія цієї програми , Яка надається всім бажаючим - для того, щоб створювати власні карти місцевості під Navitel Navigator. До речі, всупереч чомусь існуючій думці, в що поставляються атласах Navitel ніколи не використовуються карти, складені користувачами.

Процес обробки карт на комп'ютері
Процес обробки карт на комп'ютері

Створення докладних карт - заняття дуже копітка. Картограф користується оглядової картою (супутник, геоподоснова і так далі) і відповідно до даних обстеження уточнює структуру доріг, напрямки руху і поворотів-розворотів транспорту, розставляє дорожні знаки і точки інтересів, зазначає пости ДПС і лежачі поліцейські - в загальному, все те, що збирається при ретельному обстеженні, потім до останніх дрібниць переноситься на карту.

У Navitel з особливою гордістю розповіли, що в наступному релізі їх карти будуть міститися достовірні дані про внутрішньодворових проїздах міста Москви. Всі ці проїзди були пройдені пішки і відповідним чином обстежені. На дану роботу найняли студентів, які таким чином відпрацьовували практику плюс ще й отримували оплату від Navitel.

Ну і також явним своїм козирем в Navitel вважають той факт, що компанія і створює свої власні карти, і під них розробляє власне програмне забезпечення. Таким чином вдається уникати певних конфліктів і створювати дуже гнучкий функціонал.

Процес обстеження, як з'ясувалося з розмови з представниками Navitel, йде на повних парах. Більшість регіонів вже обстежені, і по ним створені докладні карти більше 500 міст і 47 регіонів. (До обстеження там були присутні тільки оглядові карти, за якими серйозну навігацію здійснювати не можна, можна було тільки відповісти на питання: "Де я, чорт забирай? !!")

Повну детальну карту Росії в Navitel планують випустити десь до літа 2010 року. Також в найближчому майбутньому - докладні карти деяких країн СНД (Білорусь, Україна і так далі), карти Фінляндії, Латинської Америки і ще кількох країн Європи.

Я, звичайно, відразу запитав про наболіле: чи буде версія Navitel Navigator під iPhone, бо на даний момент з навігаційних програм по Росії є тільки Sygic , А там і карта до межі убога (з міст є, по-моєму, тільки Москва і Пітер, та й то - Кривий), і прокладка маршруту працює абсолютно по-ідіотськи. Мене порадували тим, що версію під iPhone вони планують випустити навесні 2010 року. І це буде нормальна офіційна версія, яка поширюється через iTunes Store. (Мені не так давно пропонували потестировать якусь програму навігації під iPhone, яку потрібно було встановлювати через репозиторій - тобто "ламати" для цього iPhone. Причому розробник - ніби як нормальна солідна фірма. Я відмовився тестувати програму, яка встановлюється подібним чином. )

Також зараз проходить тестування версія під Android, реліз якої обіцяють випустити незабаром.

В кінці зустрічі нам вручили по комплекту останньої версії Navitel Navigator (3.2.6) і запропонували оцінити роботу програми і карти власноруч.

Після цього я, як людина відповідальна, встановив програму на ваш пристрій і кілька днів поїздив по Москві, вивчаючи роботу Navitel Navigator, тим більше що останній раз я по навітеловскому продукту їздив досить давно.

Треба сказати, що без глюків тут не обійшлося. Після установки програми я сів в машину і спробував прокласти якийсь маршрут, але тут з'ясувалося, що якщо місто Navitel Navigator вибирає без всяких проблем, то задати в місті вулицю я не зміг ніяк, хоча бився з цим хвилин двадцять.

вибір міста
вибір міста

Причому точка для прокладки маршруту тут, по ідеї, задається цілком зручно: знизу три закладки - місто, вулиця, будинок, - і якщо місто не був вибраний, то активізується закладка міста. Якщо місто вже вибирався, тоді активізується закладка вулиці. У разі коли потрібно змінити місто, просто натискаєте на закладці міста.

Але у мене місто вибирався, а закладки вулиці і будинки не активізувалися ніяк. Так що я покатався по місту, спостерігаючи за тим, як красиво програма мене веде по карті, але вибрати маршрут не вийшло.

Повернувся, подзвонив в службу підтримки. (В Navitel сказали, що їх служба підтримки не тільки вирішує всілякі питання, пов'язані з роботою програми і автомобільних навігаторів з їхньою програмою, але також до них можна приїхати особисто, щоб, наприклад, перепрошити пристрій або розібратися з якимось глюком.)

Служба підтримки
Служба підтримки

Так що я, не довго роздумуючи, подзвонив в службу підтримки і попросив відповісти на питання: це я ідіот або ж в програмі є якийсь косяк?

На щастя, з'ясувалося, що я не ідіот. Це саме навітеловскій косячок, причому неприємний: в коробку з програмою включили нову версію програмного забезпечення та старий тип карт. Тому програма з вулицями працювати і не вміє - не збігається формат.

Зважилася проблема щодо просто: я скачав з сайту Navitel нові карти, переіндексувати в програмі атлас, після чого все запрацювало як годинник.

Однак косячок, звичайно, нехороший - видать, спрацював ефект демонстрації. Тому що купить таку версію коробочки якийсь користувач, що збирається їхати в тривалу подорож, сяде вранці в машину з комунікатором, запустить програму - та й з'ясує, що кінцеву точку маршруту він задати не може. А через GPRS нову карту чорта з два закачати - вона під 700 мегабайт.

Але досить про сумне, будемо про хороше. Покатавшись по Москві і як слід повивчавши карти і роботу навігаційної програми, я залишився дуже і дуже задоволений. На мій погляд, це найкращий комплект софт-карти з усього, що я бачив. З Sygic в російській версії її порівнювати просто не має ніякого сенсу - небо і земля. але навіть iGo , У якій один з кращих інтерфейсів серед програм навігації, в зручності використання Navitel Navigator не поступається (хоча мені здалося, що у Navitel деякі речі зроблені все-таки зручніше), а ось карти (стосовно Росії) у неї явно гірше - наскільки я знаю, там використовуються карти Tele Atlas 2008 року і карти NavTeq, які не відрізняються якістю і детальністю, та й покриття Росії у них досить скромне.

Невеликий обзорчик інтерфейсу і роботи програми.

головне вікно
головне вікно

Вгорі вікно містить іконки: компас (орієнтація екрану, 2D-3D-вид карти, нічний-денний вид), включення-виключення гучності, включення-виключення GPS, індикатор акумулятора, включення-виключення пробок, SMS іншим користувачам.

Зліва знизу - кнопки зміни кута нахилу в тривимірному режимі і кнопка пошуку: за адресою, найближчі пункти інтересів, шляхові точки, історія пошуку, фаворити, пошук за координатами GPS.

Справа знизу - кнопки масштабування і кнопка виклику налаштувань.

Якщо клацнути по будь-якому вільному ділянці екрана, то знизу з'являється меню роботи з точками маршруту: рух до зазначеної на екрані точці від поточного місця перебування, перерахувати маршрут з урахуванням заїзду до зазначеної точці, додати точку до маршруту, подивитися властивості точки.

точки навігації
точки навігації

Прокладка маршруту здійснюється наступним чином. Викликаєте пошук, клацаєте по кнопці "За адресою". Якщо місто було вже поставлено, то відразу активізується закладка "Пошук вулиці".

Пошук вулиці
Пошук вулиці

Вибираєте вулицю і будинок (всі корпуси і будівлі присутні в списку), після чого вам пропонується показати пункт на карті, прокласти маршрут, заїхати в зазначену точку (включити її в наявний маршрут), додати до маршруту (до кінцевого пункту).

За розрахованим маршрутом і просто в процесі навігації можна за допомогою курсорів вліво-вправо джойстика викликати такі інформаційні вікна.

Точки проходження маршруту
Точки проходження маршруту

Поточна інформація
Поточна інформація

використовувані супутники
використовувані супутники

Чого не вистачає в програмі для комфортної роботи з прокладеним маршрутом? Тут дуже сильно потрібна опція "Показати весь маршрут". Ну да, за допомогою клавіш масштабування весь маршрут в кінці кінців можна побачити, проте це займає чимало часу, виглядає не наочно, а крім того, якщо включено автомасштабирование (а воно дуже зручно, тому його практично все використовують), то поглянути на всю схему маршруту при зменшенні масштабу ви зможете максимум пару секунд - після цього вас знову перекинуть до стартового масштабу. (Втім, цю затримку переходу можна збільшувати в налаштуваннях.)

весь маршрут
весь маршрут

Навіть в програмі Sygic, яка мені різко не подобається, цей режим якраз був присутній: створив маршрут - будь ласка, ось тобі його повна схема. При цьому схему ще за допомогою слайдера можна як завгодно масштабувати.

Схема маршруту з Москви до Углича
Схема маршруту з Москви до Углича

На мій погляд, розробникам Navitel Navigator потрібно додати опцію окремого перегляду карти маршруту з масштабуванням. Тому що, коли маршрут можна дивитися тільки на активній карті, це вкрай незручно.

З інформацією в момент їзди по маршруту на екрані все в порядку.

Ведення по маршруту
Ведення по маршруту

Знизу і зверху виводяться поточна вулиця і наступна. Зліва в центрі - час, що залишився до прибуття, відстань і поточний час. Інформер вище - найближчий маневр і скільки до нього кілометрів. Справа зверху виводиться інформація про обмеження швидкості, позначки про наявність камер і відрізок дії обмеження.

Ну і, як я вже говорив, курсором вліво-вправо можна викликати окремі вікна про колійних точках, різні інформери і інформацію про супутники.

Я як слід протестував механізм прокладки маршруту. Треба сказати, мені дуже сподобалося, як він працює. Навіть у всяких хитрих випадках він прокладку робив так само, як і я сам, - це порадувало. Плюс з перерахунком маршруту в разі, коли я вирішував поїхати іншим шляхом, все перераховувалося і перепрокладивалось саме так, як треба.

Перепрокладка маршруту через потрібну точку
Перепрокладка маршруту через потрібну точку

У цій версії програми також можна включати відображення пробок. Програма використовує або власні навітеловскіе пробки, або пробки від SMI-Link (для цього потрібно бути зареєстрованим платним користувачем SMI-Link зі своїм логіном-паролем, що, на мій погляд, не має сенсу, так як безкоштовні "Яндекс.Пробки" , Що використовують ту ж інформацію від SMI-Link, помітно більш інформативні). Втім, як мені розповіли, пробки від SMI-Link в наступній версії будуть взагалі відключені - їх дуже мало хто використовує.

Навітеловскіе ж пробки виводяться за принципом збору інформації від користувачів ( "Яндекс.Пробки" цю модель також використовує як додаткову до датчиків). Тобто у Navitel своїх датчиків немає, але вони отримують по Москві дані про пересування 80 000 користувачів і по ним видають дані про труднощі на дорогах. Ну і, само собою, інформацію про пробки вони також можуть видавати по будь-яким містах Росії, Білорусії і України, де є достатня кількість користувачів сервісу.

Я повивчати навітеловскіе пробки і порівняв їх з "Яндекс.Пробки". На мій погляд, інформація у Navitel цілком достовірна. (Власне, оперативний збір даних від користувачів при достатньому їх кількості - найправильніший варіант.)

У програмі є опція прокладки маршруту з урахуванням пробок, але нею потрібно користуватися з великою обережністю, а краще взагалі не користуватися, тому що при цьому програма починає намагатися проводити вас по всяких дрібним вуличках з метою об'їхати пробку на великому шосе, але практика показує, що таким чином мало що можна вигадати, а частіше - зовсім навпаки, тільки втратите час.

Пробки на Варшавському шосе
Пробки на Варшавському шосе

Ну і крім того, навіть такий зручний сервіс в програмі навігації на даний момент не замінить використання тих же "Яндекс.Пробок" - просто для того, щоб на загальній схемі Москви побачити всю картину і оцінити її. У Navitel Navigator при відповідному масштабування загальну картину, звичайно, теж можна побачити, але, по-перше, схема при цьому буде на порядок менше наочна, а по-друге, при Автомасштабування невеликий масштаб на екрані протримається лише невелике заданий число секунд.

Я б порадив розробникам в наступній версії включити кнопку виклику окремого екрану з наперед заданим масштабом (для різних міст вони, звичайно, будуть різними), на якому в зручній формі показувалися б пробки, - тоді сервіс буде вже самодостатнім.

Карта Яндекс
Карта "Яндекс.Пробок"

Автомасштабування в Navitel Navigator зроблено просто чудово. Коли машина рухається повільно або взагалі варто - вибирається великий масштаб, при якому добре видно будинки і точки інтересів.

масштабування
масштабування

При збільшенні швидкості масштаб змінюється, для того щоб водій міг бачити майбутні маневри. Ну і при подальшому прискоренні масштаб знову зменшується, щоб поступово збільшитися при гальмуванні і зупинці. Орієнтуватися по карті таким чином в поїздці дуже і дуже зручно.

Ну а вже з усякими так званими точками інтересу (POI) у Navitel Navigator немає рівних. У карті міститься така величезна кількість всіляких об'єктів, що частина відомостей навіть доводиться відключати - просто щоб вони не забивали екран.

Тривимірна карта з даними
Тривимірна карта з даними

Налаштування точок інтересів
Налаштування точок інтересів

Також дуже порадувала функція пошуку потрібних об'єктів поблизу. Наприклад, заїхали ви чорт знає куди і раптом з'ясували, що вам терміново потрібен банкомат - подоїти картку. Клацаєте "Пошук" - "Найближчі" і вибираєте там банкомати. Вам тут же видається список банкоматів поблизу, причому на потрібний банкомат можна клацнути - і програма прокладе туди маршрут.

Найближчі банкомати
Найближчі банкомати

Я пограв з цією можливістю і навіть виявив в своєму Підмосков'ї поблизу комп'ютерний магазин, про який до цього не знав. Так що сервіс, як бачите, дуже і дуже корисний.

Ну а тепер висновки. Navitel Navigator мені дуже і дуже сподобався. Інтерфейс у програми дружній, простий в освоєнні, але при цьому Navigator має дуже потужними можливостями. Карти Navigator, на мій погляд, просто поза конкуренцією за своєю актуальністю подробиці і точкам інтересів! Молодці! Якщо ще зроблять окреме вікно з масштабуванням всієї схеми маршруту (тільки маршрут там зробити тоншою лінією на дрібних масштабах, а то зараз вона чомусь дуже жирна) і окреме вікно з фіксованим масштабом для перегляду загальної картини пробок - це буде просто шикарна програма!

І я з нетерпінням чекаю версії під iPhone! Користувачам iPnone, звичайно, обіцяли версію iGO з російської картою, але там буде той же Tele Atlas 2007 року, судячи з усього. (Причому невідомо, коли саме.) У Navitel карта набагато актуальніше і докладніше, тому я буду чекати саме їхній варіант.

Navitel Navigator - як робляться карти

Navitel Navigator - як робляться карти

До  навітеловскім  картам я завжди добре ставився До навітеловскім картам я завжди добре ставився. Всякого навігаційного софта мені доводиться тестувати досить багато - що в Москві, що в поїздках, - і після тестування навігатора з навітеловскім софтом і навітеловскімі картами враження залишилося дуже навіть пристойна. Правда, я чомусь думав, що Navitel спеціалізується тільки на картах Москви та Підмосков'я, а це, як виявилося, зовсім не так. Але мені і московсько-підмосковній карти було цілком достатньо, тому в інші картографічні нетрі я не залазив.

І ось недавно мені запропонували в складі величезного журналістського пулу, що складається аж з двох чоловік, включаючи мене, відвідати офіс Navitel, щоб подивитися, яким чином в цій таємничій кухні випікаються знамениті навітеловскіе карти. Ідея цього заходу формулювалася гранично чітко і відверто: "Чисто подивитися". А я люблю, коли чисто подивитися, тому погодився, тим більше що нам обіцяли показати, що відбувається всередині тих самих навітеловскіх автомобілів, які деякі з вас могли бачити на вулицях російських міст.

Приїхали на зустріч, після чого нас відразу повели кататися на навітеловской машинці. Що це за машинки? Справа в тому, що у Navitel всі карти (вони їх називають атласами) - свої власні. Тобто вони отримують (купують) різні вихідні дані: супутникові карти, геоподоснову і інші офіційні дані, після чого запускають по відповідному населеному пункту свої автомобілі, забезпечені спеціальною апаратурою, які проходять абсолютно всі дороги, включаючи найдрібніші заїзди на заправки і грунтові дороги. В процесі обстеження на спеціальні камери фіксується вся траса плюс спеціальний співробітник на схемі траси в ноутбуці відзначає все так звані точки інтересу (POI): готелі, заправки, аптеки, шиномонтажі, світлофори, лежачі поліцейські і так далі і тому подібне.

Виглядає це все наступним чином. Ось одна з навітеловскіх машин.

Навітеловскій позашляховик
Навітеловскій позашляховик

Ця машина в основному обстежує заміські траси і дрібні населені пункти, тому позашляховик. Для обстеження великих міст зазвичай використовуються седани.

У салоні автомобіля встановлена ​​спеціальна апаратура.

устаткування салону
устаткування салону

Це: чотири відеокамери - три спереду і одна ззаду; комп'ютер зі спеціальним програмним забезпеченням, який цифра все, що знімають камери, записує дані на два носія (жорсткий диск і флешка для дублювання) і виводить на екран різні дані; кілька GPS-приймачів; GPS-навігатор; зовнішні накопичувачі і ноутбук другого співробітника, де відзначаються точки інтересу (POI) та інші дані.

Ноутбук з обстежуваних районом
Ноутбук з обстежуваних районом

Камери на лобовому склі
Камери на лобовому склі

Камера на задньому склі
Камера на задньому склі

Обстеження відбувається наступним чином. Спочатку заздалегідь складається маршрут, причому шлях проходження оптимізується таким чином, щоб машина по можливості якомога менше проїжджала два рази по одним і тим же вулицях.

Потім автомобіль з бригадою (водій і, так би мовити, штурман) виїжджає на місце. Там ловиться стійкий сигнал GPS, після чого починається рух, під час якого чотири камери безперервно фіксують все навколо, а штурман заносить інформацію в ноутбук.

Обстеження проводиться тільки при гарній погоді, так як під час дощу різко погіршується якість зображень з камер, та й складніше розгледіти всякі подробиці.

процес обстеження
процес обстеження

Після того як весь маршрут пройдено, машина повертається на базу (в даному випадку - в московський офіс) і там в спеціальному приміщенні зібрані дані зливаються на сервер компанії.

Вершкова
Вершкова

Якщо раптом при скачуванні даних виникне якась помилка, то в хід йде запасний носій - флешка. За словами співробітників, ще жодного разу не було випадку, щоб відразу обидва носія записали дані з помилками.

Далі інформація надходить до відділу картографії, там працюють люди з відповідним картографічним освітою. Вони за даними обстеження готують карти для Navitel Navigator.

Відділ картографії
Відділ картографії

Для обробки і створення карт використовується власна розробка Navitel - програма GPSMapEdit . існує безкоштовна версія цієї програми , Яка надається всім бажаючим - для того, щоб створювати власні карти місцевості під Navitel Navigator. До речі, всупереч чомусь існуючій думці, в що поставляються атласах Navitel ніколи не використовуються карти, складені користувачами.

Процес обробки карт на комп'ютері
Процес обробки карт на комп'ютері

Створення докладних карт - заняття дуже копітка. Картограф користується оглядової картою (супутник, геоподоснова і так далі) і відповідно до даних обстеження уточнює структуру доріг, напрямки руху і поворотів-розворотів транспорту, розставляє дорожні знаки і точки інтересів, зазначає пости ДПС і лежачі поліцейські - в загальному, все те, що збирається при ретельному обстеженні, потім до останніх дрібниць переноситься на карту.

У Navitel з особливою гордістю розповіли, що в наступному релізі їх карти будуть міститися достовірні дані про внутрішньодворових проїздах міста Москви. Всі ці проїзди були пройдені пішки і відповідним чином обстежені. На дану роботу найняли студентів, які таким чином відпрацьовували практику плюс ще й отримували оплату від Navitel.

Ну і також явним своїм козирем в Navitel вважають той факт, що компанія і створює свої власні карти, і під них розробляє власне програмне забезпечення. Таким чином вдається уникати певних конфліктів і створювати дуже гнучкий функціонал.

Процес обстеження, як з'ясувалося з розмови з представниками Navitel, йде на повних парах. Більшість регіонів вже обстежені, і по ним створені докладні карти більше 500 міст і 47 регіонів. (До обстеження там були присутні тільки оглядові карти, за якими серйозну навігацію здійснювати не можна, можна було тільки відповісти на питання: "Де я, чорт забирай? !!")

Повну детальну карту Росії в Navitel планують випустити десь до літа 2010 року. Також в найближчому майбутньому - докладні карти деяких країн СНД (Білорусь, Україна і так далі), карти Фінляндії, Латинської Америки і ще кількох країн Європи.

Я, звичайно, відразу запитав про наболіле: чи буде версія Navitel Navigator під iPhone, бо на даний момент з навігаційних програм по Росії є тільки Sygic , А там і карта до межі убога (з міст є, по-моєму, тільки Москва і Пітер, та й то - Кривий), і прокладка маршруту працює абсолютно по-ідіотськи. Мене порадували тим, що версію під iPhone вони планують випустити навесні 2010 року. І це буде нормальна офіційна версія, яка поширюється через iTunes Store. (Мені не так давно пропонували потестировать якусь програму навігації під iPhone, яку потрібно було встановлювати через репозиторій - тобто "ламати" для цього iPhone. Причому розробник - ніби як нормальна солідна фірма. Я відмовився тестувати програму, яка встановлюється подібним чином. )

Також зараз проходить тестування версія під Android, реліз якої обіцяють випустити незабаром.

В кінці зустрічі нам вручили по комплекту останньої версії Navitel Navigator (3.2.6) і запропонували оцінити роботу програми і карти власноруч.

Після цього я, як людина відповідальна, встановив програму на ваш пристрій і кілька днів поїздив по Москві, вивчаючи роботу Navitel Navigator, тим більше що останній раз я по навітеловскому продукту їздив досить давно.

Треба сказати, що без глюків тут не обійшлося. Після установки програми я сів в машину і спробував прокласти якийсь маршрут, але тут з'ясувалося, що якщо місто Navitel Navigator вибирає без всяких проблем, то задати в місті вулицю я не зміг ніяк, хоча бився з цим хвилин двадцять.

вибір міста
вибір міста

Причому точка для прокладки маршруту тут, по ідеї, задається цілком зручно: знизу три закладки - місто, вулиця, будинок, - і якщо місто не був вибраний, то активізується закладка міста. Якщо місто вже вибирався, тоді активізується закладка вулиці. У разі коли потрібно змінити місто, просто натискаєте на закладці міста.

Але у мене місто вибирався, а закладки вулиці і будинки не активізувалися ніяк. Так що я покатався по місту, спостерігаючи за тим, як красиво програма мене веде по карті, але вибрати маршрут не вийшло.

Повернувся, подзвонив в службу підтримки. (В Navitel сказали, що їх служба підтримки не тільки вирішує всілякі питання, пов'язані з роботою програми і автомобільних навігаторів з їхньою програмою, але також до них можна приїхати особисто, щоб, наприклад, перепрошити пристрій або розібратися з якимось глюком.)

Служба підтримки
Служба підтримки

Так що я, не довго роздумуючи, подзвонив в службу підтримки і попросив відповісти на питання: це я ідіот або ж в програмі є якийсь косяк?

На щастя, з'ясувалося, що я не ідіот. Це саме навітеловскій косячок, причому неприємний: в коробку з програмою включили нову версію програмного забезпечення та старий тип карт. Тому програма з вулицями працювати і не вміє - не збігається формат.

Зважилася проблема щодо просто: я скачав з сайту Navitel нові карти, переіндексувати в програмі атлас, після чого все запрацювало як годинник.

Однак косячок, звичайно, нехороший - видать, спрацював ефект демонстрації. Тому що купить таку версію коробочки якийсь користувач, що збирається їхати в тривалу подорож, сяде вранці в машину з комунікатором, запустить програму - та й з'ясує, що кінцеву точку маршруту він задати не може. А через GPRS нову карту чорта з два закачати - вона під 700 мегабайт.

Але досить про сумне, будемо про хороше. Покатавшись по Москві і як слід повивчавши карти і роботу навігаційної програми, я залишився дуже і дуже задоволений. На мій погляд, це найкращий комплект софт-карти з усього, що я бачив. З Sygic в російській версії її порівнювати просто не має ніякого сенсу - небо і земля. але навіть iGo , У якій один з кращих інтерфейсів серед програм навігації, в зручності використання Navitel Navigator не поступається (хоча мені здалося, що у Navitel деякі речі зроблені все-таки зручніше), а ось карти (стосовно Росії) у неї явно гірше - наскільки я знаю, там використовуються карти Tele Atlas 2008 року і карти NavTeq, які не відрізняються якістю і детальністю, та й покриття Росії у них досить скромне.

Невеликий обзорчик інтерфейсу і роботи програми.

головне вікно
головне вікно

Вгорі вікно містить іконки: компас (орієнтація екрану, 2D-3D-вид карти, нічний-денний вид), включення-виключення гучності, включення-виключення GPS, індикатор акумулятора, включення-виключення пробок, SMS іншим користувачам.

Зліва знизу - кнопки зміни кута нахилу в тривимірному режимі і кнопка пошуку: за адресою, найближчі пункти інтересів, шляхові точки, історія пошуку, фаворити, пошук за координатами GPS.

Справа знизу - кнопки масштабування і кнопка виклику налаштувань.

Якщо клацнути по будь-якому вільному ділянці екрана, то знизу з'являється меню роботи з точками маршруту: рух до зазначеної на екрані точці від поточного місця перебування, перерахувати маршрут з урахуванням заїзду до зазначеної точці, додати точку до маршруту, подивитися властивості точки.

точки навігації
точки навігації

Прокладка маршруту здійснюється наступним чином. Викликаєте пошук, клацаєте по кнопці "За адресою". Якщо місто було вже поставлено, то відразу активізується закладка "Пошук вулиці".

Пошук вулиці
Пошук вулиці

Вибираєте вулицю і будинок (всі корпуси і будівлі присутні в списку), після чого вам пропонується показати пункт на карті, прокласти маршрут, заїхати в зазначену точку (включити її в наявний маршрут), додати до маршруту (до кінцевого пункту).

За розрахованим маршрутом і просто в процесі навігації можна за допомогою курсорів вліво-вправо джойстика викликати такі інформаційні вікна.

Точки проходження маршруту
Точки проходження маршруту

Поточна інформація
Поточна інформація

використовувані супутники
використовувані супутники

Чого не вистачає в програмі для комфортної роботи з прокладеним маршрутом? Тут дуже сильно потрібна опція "Показати весь маршрут". Ну да, за допомогою клавіш масштабування весь маршрут в кінці кінців можна побачити, проте це займає чимало часу, виглядає не наочно, а крім того, якщо включено автомасштабирование (а воно дуже зручно, тому його практично все використовують), то поглянути на всю схему маршруту при зменшенні масштабу ви зможете максимум пару секунд - після цього вас знову перекинуть до стартового масштабу. (Втім, цю затримку переходу можна збільшувати в налаштуваннях.)

весь маршрут
весь маршрут

Навіть в програмі Sygic, яка мені різко не подобається, цей режим якраз був присутній: створив маршрут - будь ласка, ось тобі його повна схема. При цьому схему ще за допомогою слайдера можна як завгодно масштабувати.

Схема маршруту з Москви до Углича
Схема маршруту з Москви до Углича

На мій погляд, розробникам Navitel Navigator потрібно додати опцію окремого перегляду карти маршруту з масштабуванням. Тому що, коли маршрут можна дивитися тільки на активній карті, це вкрай незручно.

З інформацією в момент їзди по маршруту на екрані все в порядку.

Ведення по маршруту
Ведення по маршруту

Знизу і зверху виводяться поточна вулиця і наступна. Зліва в центрі - час, що залишився до прибуття, відстань і поточний час. Інформер вище - найближчий маневр і скільки до нього кілометрів. Справа зверху виводиться інформація про обмеження швидкості, позначки про наявність камер і відрізок дії обмеження.

Ну і, як я вже говорив, курсором вліво-вправо можна викликати окремі вікна про колійних точках, різні інформери і інформацію про супутники.

Я як слід протестував механізм прокладки маршруту. Треба сказати, мені дуже сподобалося, як він працює. Навіть у всяких хитрих випадках він прокладку робив так само, як і я сам, - це порадувало. Плюс з перерахунком маршруту в разі, коли я вирішував поїхати іншим шляхом, все перераховувалося і перепрокладивалось саме так, як треба.

Перепрокладка маршруту через потрібну точку
Перепрокладка маршруту через потрібну точку

У цій версії програми також можна включати відображення пробок. Програма використовує або власні навітеловскіе пробки, або пробки від SMI-Link (для цього потрібно бути зареєстрованим платним користувачем SMI-Link зі своїм логіном-паролем, що, на мій погляд, не має сенсу, так як безкоштовні "Яндекс.Пробки" , Що використовують ту ж інформацію від SMI-Link, помітно більш інформативні). Втім, як мені розповіли, пробки від SMI-Link в наступній версії будуть взагалі відключені - їх дуже мало хто використовує.

Навітеловскіе ж пробки виводяться за принципом збору інформації від користувачів ( "Яндекс.Пробки" цю модель також використовує як додаткову до датчиків). Тобто у Navitel своїх датчиків немає, але вони отримують по Москві дані про пересування 80 000 користувачів і по ним видають дані про труднощі на дорогах. Ну і, само собою, інформацію про пробки вони також можуть видавати по будь-яким містах Росії, Білорусії і України, де є достатня кількість користувачів сервісу.

Я повивчати навітеловскіе пробки і порівняв їх з "Яндекс.Пробки". На мій погляд, інформація у Navitel цілком достовірна. (Власне, оперативний збір даних від користувачів при достатньому їх кількості - найправильніший варіант.)

У програмі є опція прокладки маршруту з урахуванням пробок, але нею потрібно користуватися з великою обережністю, а краще взагалі не користуватися, тому що при цьому програма починає намагатися проводити вас по всяких дрібним вуличках з метою об'їхати пробку на великому шосе, але практика показує, що таким чином мало що можна вигадати, а частіше - зовсім навпаки, тільки втратите час.

Пробки на Варшавському шосе
Пробки на Варшавському шосе

Ну і крім того, навіть такий зручний сервіс в програмі навігації на даний момент не замінить використання тих же "Яндекс.Пробок" - просто для того, щоб на загальній схемі Москви побачити всю картину і оцінити її. У Navitel Navigator при відповідному масштабування загальну картину, звичайно, теж можна побачити, але, по-перше, схема при цьому буде на порядок менше наочна, а по-друге, при Автомасштабування невеликий масштаб на екрані протримається лише невелике заданий число секунд.

Я б порадив розробникам в наступній версії включити кнопку виклику окремого екрану з наперед заданим масштабом (для різних міст вони, звичайно, будуть різними), на якому в зручній формі показувалися б пробки, - тоді сервіс буде вже самодостатнім.

Карта Яндекс
Карта "Яндекс.Пробок"

Автомасштабування в Navitel Navigator зроблено просто чудово. Коли машина рухається повільно або взагалі варто - вибирається великий масштаб, при якому добре видно будинки і точки інтересів.

масштабування
масштабування

При збільшенні швидкості масштаб змінюється, для того щоб водій міг бачити майбутні маневри. Ну і при подальшому прискоренні масштаб знову зменшується, щоб поступово збільшитися при гальмуванні і зупинці. Орієнтуватися по карті таким чином в поїздці дуже і дуже зручно.

Ну а вже з усякими так званими точками інтересу (POI) у Navitel Navigator немає рівних. У карті міститься така величезна кількість всіляких об'єктів, що частина відомостей навіть доводиться відключати - просто щоб вони не забивали екран.

Тривимірна карта з даними
Тривимірна карта з даними

Налаштування точок інтересів
Налаштування точок інтересів

Також дуже порадувала функція пошуку потрібних об'єктів поблизу. Наприклад, заїхали ви чорт знає куди і раптом з'ясували, що вам терміново потрібен банкомат - подоїти картку. Клацаєте "Пошук" - "Найближчі" і вибираєте там банкомати. Вам тут же видається список банкоматів поблизу, причому на потрібний банкомат можна клацнути - і програма прокладе туди маршрут.

Найближчі банкомати
Найближчі банкомати

Я пограв з цією можливістю і навіть виявив в своєму Підмосков'ї поблизу комп'ютерний магазин, про який до цього не знав. Так що сервіс, як бачите, дуже і дуже корисний.

Ну а тепер висновки. Navitel Navigator мені дуже і дуже сподобався. Інтерфейс у програми дружній, простий в освоєнні, але при цьому Navigator має дуже потужними можливостями. Карти Navigator, на мій погляд, просто поза конкуренцією за своєю актуальністю подробиці і точкам інтересів! Молодці! Якщо ще зроблять окреме вікно з масштабуванням всієї схеми маршруту (тільки маршрут там зробити тоншою лінією на дрібних масштабах, а то зараз вона чомусь дуже жирна) і окреме вікно з фіксованим масштабом для перегляду загальної картини пробок - це буде просто шикарна програма!

І я з нетерпінням чекаю версії під iPhone! Користувачам iPnone, звичайно, обіцяли версію iGO з російської картою, але там буде той же Tele Atlas 2007 року, судячи з усього. (Причому невідомо, коли саме.) У Navitel карта набагато актуальніше і докладніше, тому я буду чекати саме їхній варіант.

Navitel Navigator - як робляться карти

Navitel Navigator - як робляться карти

До  навітеловскім  картам я завжди добре ставився До навітеловскім картам я завжди добре ставився. Всякого навігаційного софта мені доводиться тестувати досить багато - що в Москві, що в поїздках, - і після тестування навігатора з навітеловскім софтом і навітеловскімі картами враження залишилося дуже навіть пристойна. Правда, я чомусь думав, що Navitel спеціалізується тільки на картах Москви та Підмосков'я, а це, як виявилося, зовсім не так. Але мені і московсько-підмосковній карти було цілком достатньо, тому в інші картографічні нетрі я не залазив.

І ось недавно мені запропонували в складі величезного журналістського пулу, що складається аж з двох чоловік, включаючи мене, відвідати офіс Navitel, щоб подивитися, яким чином в цій таємничій кухні випікаються знамениті навітеловскіе карти. Ідея цього заходу формулювалася гранично чітко і відверто: "Чисто подивитися". А я люблю, коли чисто подивитися, тому погодився, тим більше що нам обіцяли показати, що відбувається всередині тих самих навітеловскіх автомобілів, які деякі з вас могли бачити на вулицях російських міст.

Приїхали на зустріч, після чого нас відразу повели кататися на навітеловской машинці. Що це за машинки? Справа в тому, що у Navitel всі карти (вони їх називають атласами) - свої власні. Тобто вони отримують (купують) різні вихідні дані: супутникові карти, геоподоснову і інші офіційні дані, після чого запускають по відповідному населеному пункту свої автомобілі, забезпечені спеціальною апаратурою, які проходять абсолютно всі дороги, включаючи найдрібніші заїзди на заправки і грунтові дороги. В процесі обстеження на спеціальні камери фіксується вся траса плюс спеціальний співробітник на схемі траси в ноутбуці відзначає все так звані точки інтересу (POI): готелі, заправки, аптеки, шиномонтажі, світлофори, лежачі поліцейські і так далі і тому подібне.

Виглядає це все наступним чином. Ось одна з навітеловскіх машин.

Навітеловскій позашляховик
Навітеловскій позашляховик

Ця машина в основному обстежує заміські траси і дрібні населені пункти, тому позашляховик. Для обстеження великих міст зазвичай використовуються седани.

У салоні автомобіля встановлена ​​спеціальна апаратура.

устаткування салону
устаткування салону

Це: чотири відеокамери - три спереду і одна ззаду; комп'ютер зі спеціальним програмним забезпеченням, який цифра все, що знімають камери, записує дані на два носія (жорсткий диск і флешка для дублювання) і виводить на екран різні дані; кілька GPS-приймачів; GPS-навігатор; зовнішні накопичувачі і ноутбук другого співробітника, де відзначаються точки інтересу (POI) та інші дані.

Ноутбук з обстежуваних районом
Ноутбук з обстежуваних районом

Камери на лобовому склі
Камери на лобовому склі

Камера на задньому склі
Камера на задньому склі

Обстеження відбувається наступним чином. Спочатку заздалегідь складається маршрут, причому шлях проходження оптимізується таким чином, щоб машина по можливості якомога менше проїжджала два рази по одним і тим же вулицях.

Потім автомобіль з бригадою (водій і, так би мовити, штурман) виїжджає на місце. Там ловиться стійкий сигнал GPS, після чого починається рух, під час якого чотири камери безперервно фіксують все навколо, а штурман заносить інформацію в ноутбук.

Обстеження проводиться тільки при гарній погоді, так як під час дощу різко погіршується якість зображень з камер, та й складніше розгледіти всякі подробиці.

процес обстеження
процес обстеження

Після того як весь маршрут пройдено, машина повертається на базу (в даному випадку - в московський офіс) і там в спеціальному приміщенні зібрані дані зливаються на сервер компанії.

Вершкова
Вершкова

Якщо раптом при скачуванні даних виникне якась помилка, то в хід йде запасний носій - флешка. За словами співробітників, ще жодного разу не було випадку, щоб відразу обидва носія записали дані з помилками.

Далі інформація надходить до відділу картографії, там працюють люди з відповідним картографічним освітою. Вони за даними обстеження готують карти для Navitel Navigator.

Відділ картографії
Відділ картографії

Для обробки і створення карт використовується власна розробка Navitel - програма GPSMapEdit . існує безкоштовна версія цієї програми , Яка надається всім бажаючим - для того, щоб створювати власні карти місцевості під Navitel Navigator. До речі, всупереч чомусь існуючій думці, в що поставляються атласах Navitel ніколи не використовуються карти, складені користувачами.

Процес обробки карт на комп'ютері
Процес обробки карт на комп'ютері

Створення докладних карт - заняття дуже копітка. Картограф користується оглядової картою (супутник, геоподоснова і так далі) і відповідно до даних обстеження уточнює структуру доріг, напрямки руху і поворотів-розворотів транспорту, розставляє дорожні знаки і точки інтересів, зазначає пости ДПС і лежачі поліцейські - в загальному, все те, що збирається при ретельному обстеженні, потім до останніх дрібниць переноситься на карту.

У Navitel з особливою гордістю розповіли, що в наступному релізі їх карти будуть міститися достовірні дані про внутрішньодворових проїздах міста Москви. Всі ці проїзди були пройдені пішки і відповідним чином обстежені. На дану роботу найняли студентів, які таким чином відпрацьовували практику плюс ще й отримували оплату від Navitel.

Ну і також явним своїм козирем в Navitel вважають той факт, що компанія і створює свої власні карти, і під них розробляє власне програмне забезпечення. Таким чином вдається уникати певних конфліктів і створювати дуже гнучкий функціонал.

Процес обстеження, як з'ясувалося з розмови з представниками Navitel, йде на повних парах. Більшість регіонів вже обстежені, і по ним створені докладні карти більше 500 міст і 47 регіонів. (До обстеження там були присутні тільки оглядові карти, за якими серйозну навігацію здійснювати не можна, можна було тільки відповісти на питання: "Де я, чорт забирай? !!")

Повну детальну карту Росії в Navitel планують випустити десь до літа 2010 року. Також в найближчому майбутньому - докладні карти деяких країн СНД (Білорусь, Україна і так далі), карти Фінляндії, Латинської Америки і ще кількох країн Європи.

Я, звичайно, відразу запитав про наболіле: чи буде версія Navitel Navigator під iPhone, бо на даний момент з навігаційних програм по Росії є тільки Sygic , А там і карта до межі убога (з міст є, по-моєму, тільки Москва і Пітер, та й то - Кривий), і прокладка маршруту працює абсолютно по-ідіотськи. Мене порадували тим, що версію під iPhone вони планують випустити навесні 2010 року. І це буде нормальна офіційна версія, яка поширюється через iTunes Store. (Мені не так давно пропонували потестировать якусь програму навігації під iPhone, яку потрібно було встановлювати через репозиторій - тобто "ламати" для цього iPhone. Причому розробник - ніби як нормальна солідна фірма. Я відмовився тестувати програму, яка встановлюється подібним чином. )

Також зараз проходить тестування версія під Android, реліз якої обіцяють випустити незабаром.

В кінці зустрічі нам вручили по комплекту останньої версії Navitel Navigator (3.2.6) і запропонували оцінити роботу програми і карти власноруч.

Після цього я, як людина відповідальна, встановив програму на ваш пристрій і кілька днів поїздив по Москві, вивчаючи роботу Navitel Navigator, тим більше що останній раз я по навітеловскому продукту їздив досить давно.

Треба сказати, що без глюків тут не обійшлося. Після установки програми я сів в машину і спробував прокласти якийсь маршрут, але тут з'ясувалося, що якщо місто Navitel Navigator вибирає без всяких проблем, то задати в місті вулицю я не зміг ніяк, хоча бився з цим хвилин двадцять.

вибір міста
вибір міста

Причому точка для прокладки маршруту тут, по ідеї, задається цілком зручно: знизу три закладки - місто, вулиця, будинок, - і якщо місто не був вибраний, то активізується закладка міста. Якщо місто вже вибирався, тоді активізується закладка вулиці. У разі коли потрібно змінити місто, просто натискаєте на закладці міста.

Але у мене місто вибирався, а закладки вулиці і будинки не активізувалися ніяк. Так що я покатався по місту, спостерігаючи за тим, як красиво програма мене веде по карті, але вибрати маршрут не вийшло.

Повернувся, подзвонив в службу підтримки. (В Navitel сказали, що їх служба підтримки не тільки вирішує всілякі питання, пов'язані з роботою програми і автомобільних навігаторів з їхньою програмою, але також до них можна приїхати особисто, щоб, наприклад, перепрошити пристрій або розібратися з якимось глюком.)

Служба підтримки
Служба підтримки

Так що я, не довго роздумуючи, подзвонив в службу підтримки і попросив відповісти на питання: це я ідіот або ж в програмі є якийсь косяк?

На щастя, з'ясувалося, що я не ідіот. Це саме навітеловскій косячок, причому неприємний: в коробку з програмою включили нову версію програмного забезпечення та старий тип карт. Тому програма з вулицями працювати і не вміє - не збігається формат.

Зважилася проблема щодо просто: я скачав з сайту Navitel нові карти, переіндексувати в програмі атлас, після чого все запрацювало як годинник.

Однак косячок, звичайно, нехороший - видать, спрацював ефект демонстрації. Тому що купить таку версію коробочки якийсь користувач, що збирається їхати в тривалу подорож, сяде вранці в машину з комунікатором, запустить програму - та й з'ясує, що кінцеву точку маршруту він задати не може. А через GPRS нову карту чорта з два закачати - вона під 700 мегабайт.

Але досить про сумне, будемо про хороше. Покатавшись по Москві і як слід повивчавши карти і роботу навігаційної програми, я залишився дуже і дуже задоволений. На мій погляд, це найкращий комплект софт-карти з усього, що я бачив. З Sygic в російській версії її порівнювати просто не має ніякого сенсу - небо і земля. але навіть iGo , У якій один з кращих інтерфейсів серед програм навігації, в зручності використання Navitel Navigator не поступається (хоча мені здалося, що у Navitel деякі речі зроблені все-таки зручніше), а ось карти (стосовно Росії) у неї явно гірше - наскільки я знаю, там використовуються карти Tele Atlas 2008 року і карти NavTeq, які не відрізняються якістю і детальністю, та й покриття Росії у них досить скромне.

Невеликий обзорчик інтерфейсу і роботи програми.

головне вікно
головне вікно

Вгорі вікно містить іконки: компас (орієнтація екрану, 2D-3D-вид карти, нічний-денний вид), включення-виключення гучності, включення-виключення GPS, індикатор акумулятора, включення-виключення пробок, SMS іншим користувачам.

Зліва знизу - кнопки зміни кута нахилу в тривимірному режимі і кнопка пошуку: за адресою, найближчі пункти інтересів, шляхові точки, історія пошуку, фаворити, пошук за координатами GPS.

Справа знизу - кнопки масштабування і кнопка виклику налаштувань.

Якщо клацнути по будь-якому вільному ділянці екрана, то знизу з'являється меню роботи з точками маршруту: рух до зазначеної на екрані точці від поточного місця перебування, перерахувати маршрут з урахуванням заїзду до зазначеної точці, додати точку до маршруту, подивитися властивості точки.

точки навігації
точки навігації

Прокладка маршруту здійснюється наступним чином. Викликаєте пошук, клацаєте по кнопці "За адресою". Якщо місто було вже поставлено, то відразу активізується закладка "Пошук вулиці".

Пошук вулиці
Пошук вулиці

Вибираєте вулицю і будинок (всі корпуси і будівлі присутні в списку), після чого вам пропонується показати пункт на карті, прокласти маршрут, заїхати в зазначену точку (включити її в наявний маршрут), додати до маршруту (до кінцевого пункту).

За розрахованим маршрутом і просто в процесі навігації можна за допомогою курсорів вліво-вправо джойстика викликати такі інформаційні вікна.

Точки проходження маршруту
Точки проходження маршруту

Поточна інформація
Поточна інформація

використовувані супутники
використовувані супутники

Чого не вистачає в програмі для комфортної роботи з прокладеним маршрутом? Тут дуже сильно потрібна опція "Показати весь маршрут". Ну да, за допомогою клавіш масштабування весь маршрут в кінці кінців можна побачити, проте це займає чимало часу, виглядає не наочно, а крім того, якщо включено автомасштабирование (а воно дуже зручно, тому його практично все використовують), то поглянути на всю схему маршруту при зменшенні масштабу ви зможете максимум пару секунд - після цього вас знову перекинуть до стартового масштабу. (Втім, цю затримку переходу можна збільшувати в налаштуваннях.)

весь маршрут
весь маршрут

Навіть в програмі Sygic, яка мені різко не подобається, цей режим якраз був присутній: створив маршрут - будь ласка, ось тобі його повна схема. При цьому схему ще за допомогою слайдера можна як завгодно масштабувати.

Схема маршруту з Москви до Углича
Схема маршруту з Москви до Углича

На мій погляд, розробникам Navitel Navigator потрібно додати опцію окремого перегляду карти маршруту з масштабуванням. Тому що, коли маршрут можна дивитися тільки на активній карті, це вкрай незручно.

З інформацією в момент їзди по маршруту на екрані все в порядку.

Ведення по маршруту
Ведення по маршруту

Знизу і зверху виводяться поточна вулиця і наступна. Зліва в центрі - час, що залишився до прибуття, відстань і поточний час. Інформер вище - найближчий маневр і скільки до нього кілометрів. Справа зверху виводиться інформація про обмеження швидкості, позначки про наявність камер і відрізок дії обмеження.

Ну і, як я вже говорив, курсором вліво-вправо можна викликати окремі вікна про колійних точках, різні інформери і інформацію про супутники.

Я як слід протестував механізм прокладки маршруту. Треба сказати, мені дуже сподобалося, як він працює. Навіть у всяких хитрих випадках він прокладку робив так само, як і я сам, - це порадувало. Плюс з перерахунком маршруту в разі, коли я вирішував поїхати іншим шляхом, все перераховувалося і перепрокладивалось саме так, як треба.

Перепрокладка маршруту через потрібну точку
Перепрокладка маршруту через потрібну точку

У цій версії програми також можна включати відображення пробок. Програма використовує або власні навітеловскіе пробки, або пробки від SMI-Link (для цього потрібно бути зареєстрованим платним користувачем SMI-Link зі своїм логіном-паролем, що, на мій погляд, не має сенсу, так як безкоштовні "Яндекс.Пробки" , Що використовують ту ж інформацію від SMI-Link, помітно більш інформативні). Втім, як мені розповіли, пробки від SMI-Link в наступній версії будуть взагалі відключені - їх дуже мало хто використовує.

Навітеловскіе ж пробки виводяться за принципом збору інформації від користувачів ( "Яндекс.Пробки" цю модель також використовує як додаткову до датчиків). Тобто у Navitel своїх датчиків немає, але вони отримують по Москві дані про пересування 80 000 користувачів і по ним видають дані про труднощі на дорогах. Ну і, само собою, інформацію про пробки вони також можуть видавати по будь-яким містах Росії, Білорусії і України, де є достатня кількість користувачів сервісу.

Я повивчати навітеловскіе пробки і порівняв їх з "Яндекс.Пробки". На мій погляд, інформація у Navitel цілком достовірна. (Власне, оперативний збір даних від користувачів при достатньому їх кількості - найправильніший варіант.)

У програмі є опція прокладки маршруту з урахуванням пробок, але нею потрібно користуватися з великою обережністю, а краще взагалі не користуватися, тому що при цьому програма починає намагатися проводити вас по всяких дрібним вуличках з метою об'їхати пробку на великому шосе, але практика показує, що таким чином мало що можна вигадати, а частіше - зовсім навпаки, тільки втратите час.

Пробки на Варшавському шосе
Пробки на Варшавському шосе

Ну і крім того, навіть такий зручний сервіс в програмі навігації на даний момент не замінить використання тих же "Яндекс.Пробок" - просто для того, щоб на загальній схемі Москви побачити всю картину і оцінити її. У Navitel Navigator при відповідному масштабування загальну картину, звичайно, теж можна побачити, але, по-перше, схема при цьому буде на порядок менше наочна, а по-друге, при Автомасштабування невеликий масштаб на екрані протримається лише невелике заданий число секунд.

Я б порадив розробникам в наступній версії включити кнопку виклику окремого екрану з наперед заданим масштабом (для різних міст вони, звичайно, будуть різними), на якому в зручній формі показувалися б пробки, - тоді сервіс буде вже самодостатнім.

Карта Яндекс
Карта "Яндекс.Пробок"

Автомасштабування в Navitel Navigator зроблено просто чудово. Коли машина рухається повільно або взагалі варто - вибирається великий масштаб, при якому добре видно будинки і точки інтересів.

масштабування
масштабування

При збільшенні швидкості масштаб змінюється, для того щоб водій міг бачити майбутні маневри. Ну і при подальшому прискоренні масштаб знову зменшується, щоб поступово збільшитися при гальмуванні і зупинці. Орієнтуватися по карті таким чином в поїздці дуже і дуже зручно.

Ну а вже з усякими так званими точками інтересу (POI) у Navitel Navigator немає рівних. У карті міститься така величезна кількість всіляких об'єктів, що частина відомостей навіть доводиться відключати - просто щоб вони не забивали екран.

Тривимірна карта з даними
Тривимірна карта з даними

Налаштування точок інтересів
Налаштування точок інтересів

Також дуже порадувала функція пошуку потрібних об'єктів поблизу. Наприклад, заїхали ви чорт знає куди і раптом з'ясували, що вам терміново потрібен банкомат - подоїти картку. Клацаєте "Пошук" - "Найближчі" і вибираєте там банкомати. Вам тут же видається список банкоматів поблизу, причому на потрібний банкомат можна клацнути - і програма прокладе туди маршрут.

Найближчі банкомати
Найближчі банкомати

Я пограв з цією можливістю і навіть виявив в своєму Підмосков'ї поблизу комп'ютерний магазин, про який до цього не знав. Так що сервіс, як бачите, дуже і дуже корисний.

Ну а тепер висновки. Navitel Navigator мені дуже і дуже сподобався. Інтерфейс у програми дружній, простий в освоєнні, але при цьому Navigator має дуже потужними можливостями. Карти Navigator, на мій погляд, просто поза конкуренцією за своєю актуальністю подробиці і точкам інтересів! Молодці! Якщо ще зроблять окреме вікно з масштабуванням всієї схеми маршруту (тільки маршрут там зробити тоншою лінією на дрібних масштабах, а то зараз вона чомусь дуже жирна) і окреме вікно з фіксованим масштабом для перегляду загальної картини пробок - це буде просто шикарна програма!

І я з нетерпінням чекаю версії під iPhone! Користувачам iPnone, звичайно, обіцяли версію iGO з російської картою, але там буде той же Tele Atlas 2007 року, судячи з усього. (Причому невідомо, коли саме.) У Navitel карта набагато актуальніше і докладніше, тому я буду чекати саме їхній варіант.

Navitel Navigator - як робляться карти

Navitel Navigator - як робляться карти

До  навітеловскім  картам я завжди добре ставився До навітеловскім картам я завжди добре ставився. Всякого навігаційного софта мені доводиться тестувати досить багато - що в Москві, що в поїздках, - і після тестування навігатора з навітеловскім софтом і навітеловскімі картами враження залишилося дуже навіть пристойна. Правда, я чомусь думав, що Navitel спеціалізується тільки на картах Москви та Підмосков'я, а це, як виявилося, зовсім не так. Але мені і московсько-підмосковній карти було цілком достатньо, тому в інші картографічні нетрі я не залазив.

І ось недавно мені запропонували в складі величезного журналістського пулу, що складається аж з двох чоловік, включаючи мене, відвідати офіс Navitel, щоб подивитися, яким чином в цій таємничій кухні випікаються знамениті навітеловскіе карти. Ідея цього заходу формулювалася гранично чітко і відверто: "Чисто подивитися". А я люблю, коли чисто подивитися, тому погодився, тим більше що нам обіцяли показати, що відбувається всередині тих самих навітеловскіх автомобілів, які деякі з вас могли бачити на вулицях російських міст.

Приїхали на зустріч, після чого нас відразу повели кататися на навітеловской машинці. Що це за машинки? Справа в тому, що у Navitel всі карти (вони їх називають атласами) - свої власні. Тобто вони отримують (купують) різні вихідні дані: супутникові карти, геоподоснову і інші офіційні дані, після чого запускають по відповідному населеному пункту свої автомобілі, забезпечені спеціальною апаратурою, які проходять абсолютно всі дороги, включаючи найдрібніші заїзди на заправки і грунтові дороги. В процесі обстеження на спеціальні камери фіксується вся траса плюс спеціальний співробітник на схемі траси в ноутбуці відзначає все так звані точки інтересу (POI): готелі, заправки, аптеки, шиномонтажі, світлофори, лежачі поліцейські і так далі і тому подібне.

Виглядає це все наступним чином. Ось одна з навітеловскіх машин.

Навітеловскій позашляховик
Навітеловскій позашляховик

Ця машина в основному обстежує заміські траси і дрібні населені пункти, тому позашляховик. Для обстеження великих міст зазвичай використовуються седани.

У салоні автомобіля встановлена ​​спеціальна апаратура.

устаткування салону
устаткування салону

Це: чотири відеокамери - три спереду і одна ззаду; комп'ютер зі спеціальним програмним забезпеченням, який цифра все, що знімають камери, записує дані на два носія (жорсткий диск і флешка для дублювання) і виводить на екран різні дані; кілька GPS-приймачів; GPS-навігатор; зовнішні накопичувачі і ноутбук другого співробітника, де відзначаються точки інтересу (POI) та інші дані.

Ноутбук з обстежуваних районом
Ноутбук з обстежуваних районом

Камери на лобовому склі
Камери на лобовому склі

Камера на задньому склі
Камера на задньому склі

Обстеження відбувається наступним чином. Спочатку заздалегідь складається маршрут, причому шлях проходження оптимізується таким чином, щоб машина по можливості якомога менше проїжджала два рази по одним і тим же вулицях.

Потім автомобіль з бригадою (водій і, так би мовити, штурман) виїжджає на місце. Там ловиться стійкий сигнал GPS, після чого починається рух, під час якого чотири камери безперервно фіксують все навколо, а штурман заносить інформацію в ноутбук.

Обстеження проводиться тільки при гарній погоді, так як під час дощу різко погіршується якість зображень з камер, та й складніше розгледіти всякі подробиці.

процес обстеження
процес обстеження

Після того як весь маршрут пройдено, машина повертається на базу (в даному випадку - в московський офіс) і там в спеціальному приміщенні зібрані дані зливаються на сервер компанії.

Вершкова
Вершкова

Якщо раптом при скачуванні даних виникне якась помилка, то в хід йде запасний носій - флешка. За словами співробітників, ще жодного разу не було випадку, щоб відразу обидва носія записали дані з помилками.

Далі інформація надходить до відділу картографії, там працюють люди з відповідним картографічним освітою. Вони за даними обстеження готують карти для Navitel Navigator.

Відділ картографії
Відділ картографії

Для обробки і створення карт використовується власна розробка Navitel - програма GPSMapEdit . існує безкоштовна версія цієї програми , Яка надається всім бажаючим - для того, щоб створювати власні карти місцевості під Navitel Navigator. До речі, всупереч чомусь існуючій думці, в що поставляються атласах Navitel ніколи не використовуються карти, складені користувачами.

Процес обробки карт на комп'ютері
Процес обробки карт на комп'ютері

Створення докладних карт - заняття дуже копітка. Картограф користується оглядової картою (супутник, геоподоснова і так далі) і відповідно до даних обстеження уточнює структуру доріг, напрямки руху і поворотів-розворотів транспорту, розставляє дорожні знаки і точки інтересів, зазначає пости ДПС і лежачі поліцейські - в загальному, все те, що збирається при ретельному обстеженні, потім до останніх дрібниць переноситься на карту.

У Navitel з особливою гордістю розповіли, що в наступному релізі їх карти будуть міститися достовірні дані про внутрішньодворових проїздах міста Москви. Всі ці проїзди були пройдені пішки і відповідним чином обстежені. На дану роботу найняли студентів, які таким чином відпрацьовували практику плюс ще й отримували оплату від Navitel.

Ну і також явним своїм козирем в Navitel вважають той факт, що компанія і створює свої власні карти, і під них розробляє власне програмне забезпечення. Таким чином вдається уникати певних конфліктів і створювати дуже гнучкий функціонал.

Процес обстеження, як з'ясувалося з розмови з представниками Navitel, йде на повних парах. Більшість регіонів вже обстежені, і по ним створені докладні карти більше 500 міст і 47 регіонів. (До обстеження там були присутні тільки оглядові карти, за якими серйозну навігацію здійснювати не можна, можна було тільки відповісти на питання: "Де я, чорт забирай? !!")

Повну детальну карту Росії в Navitel планують випустити десь до літа 2010 року. Також в найближчому майбутньому - докладні карти деяких країн СНД (Білорусь, Україна і так далі), карти Фінляндії, Латинської Америки і ще кількох країн Європи.

Я, звичайно, відразу запитав про наболіле: чи буде версія Navitel Navigator під iPhone, бо на даний момент з навігаційних програм по Росії є тільки Sygic , А там і карта до межі убога (з міст є, по-моєму, тільки Москва і Пітер, та й то - Кривий), і прокладка маршруту працює абсолютно по-ідіотськи. Мене порадували тим, що версію під iPhone вони планують випустити навесні 2010 року. І це буде нормальна офіційна версія, яка поширюється через iTunes Store. (Мені не так давно пропонували потестировать якусь програму навігації під iPhone, яку потрібно було встановлювати через репозиторій - тобто "ламати" для цього iPhone. Причому розробник - ніби як нормальна солідна фірма. Я відмовився тестувати програму, яка встановлюється подібним чином. )

Також зараз проходить тестування версія під Android, реліз якої обіцяють випустити незабаром.

В кінці зустрічі нам вручили по комплекту останньої версії Navitel Navigator (3.2.6) і запропонували оцінити роботу програми і карти власноруч.

Після цього я, як людина відповідальна, встановив програму на ваш пристрій і кілька днів поїздив по Москві, вивчаючи роботу Navitel Navigator, тим більше що останній раз я по навітеловскому продукту їздив досить давно.

Треба сказати, що без глюків тут не обійшлося. Після установки програми я сів в машину і спробував прокласти якийсь маршрут, але тут з'ясувалося, що якщо місто Navitel Navigator вибирає без всяких проблем, то задати в місті вулицю я не зміг ніяк, хоча бився з цим хвилин двадцять.

вибір міста
вибір міста

Причому точка для прокладки маршруту тут, по ідеї, задається цілком зручно: знизу три закладки - місто, вулиця, будинок, - і якщо місто не був вибраний, то активізується закладка міста. Якщо місто вже вибирався, тоді активізується закладка вулиці. У разі коли потрібно змінити місто, просто натискаєте на закладці міста.

Але у мене місто вибирався, а закладки вулиці і будинки не активізувалися ніяк. Так що я покатався по місту, спостерігаючи за тим, як красиво програма мене веде по карті, але вибрати маршрут не вийшло.

Повернувся, подзвонив в службу підтримки. (В Navitel сказали, що їх служба підтримки не тільки вирішує всілякі питання, пов'язані з роботою програми і автомобільних навігаторів з їхньою програмою, але також до них можна приїхати особисто, щоб, наприклад, перепрошити пристрій або розібратися з якимось глюком.)

Служба підтримки
Служба підтримки

Так що я, не довго роздумуючи, подзвонив в службу підтримки і попросив відповісти на питання: це я ідіот або ж в програмі є якийсь косяк?

На щастя, з'ясувалося, що я не ідіот. Це саме навітеловскій косячок, причому неприємний: в коробку з програмою включили нову версію програмного забезпечення та старий тип карт. Тому програма з вулицями працювати і не вміє - не збігається формат.

Зважилася проблема щодо просто: я скачав з сайту Navitel нові карти, переіндексувати в програмі атлас, після чого все запрацювало як годинник.

Однак косячок, звичайно, нехороший - видать, спрацював ефект демонстрації. Тому що купить таку версію коробочки якийсь користувач, що збирається їхати в тривалу подорож, сяде вранці в машину з комунікатором, запустить програму - та й з'ясує, що кінцеву точку маршруту він задати не може. А через GPRS нову карту чорта з два закачати - вона під 700 мегабайт.

Але досить про сумне, будемо про хороше. Покатавшись по Москві і як слід повивчавши карти і роботу навігаційної програми, я залишився дуже і дуже задоволений. На мій погляд, це найкращий комплект софт-карти з усього, що я бачив. З Sygic в російській версії її порівнювати просто не має ніякого сенсу - небо і земля. але навіть iGo , У якій один з кращих інтерфейсів серед програм навігації, в зручності використання Navitel Navigator не поступається (хоча мені здалося, що у Navitel деякі речі зроблені все-таки зручніше), а ось карти (стосовно Росії) у неї явно гірше - наскільки я знаю, там використовуються карти Tele Atlas 2008 року і карти NavTeq, які не відрізняються якістю і детальністю, та й покриття Росії у них досить скромне.

Невеликий обзорчик інтерфейсу і роботи програми.

головне вікно
головне вікно

Вгорі вікно містить іконки: компас (орієнтація екрану, 2D-3D-вид карти, нічний-денний вид), включення-виключення гучності, включення-виключення GPS, індикатор акумулятора, включення-виключення пробок, SMS іншим користувачам.

Зліва знизу - кнопки зміни кута нахилу в тривимірному режимі і кнопка пошуку: за адресою, найближчі пункти інтересів, шляхові точки, історія пошуку, фаворити, пошук за координатами GPS.

Справа знизу - кнопки масштабування і кнопка виклику налаштувань.

Якщо клацнути по будь-якому вільному ділянці екрана, то знизу з'являється меню роботи з точками маршруту: рух до зазначеної на екрані точці від поточного місця перебування, перерахувати маршрут з урахуванням заїзду до зазначеної точці, додати точку до маршруту, подивитися властивості точки.

точки навігації
точки навігації

Прокладка маршруту здійснюється наступним чином. Викликаєте пошук, клацаєте по кнопці "За адресою". Якщо місто було вже поставлено, то відразу активізується закладка "Пошук вулиці".

Пошук вулиці
Пошук вулиці

Вибираєте вулицю і будинок (всі корпуси і будівлі присутні в списку), після чого вам пропонується показати пункт на карті, прокласти маршрут, заїхати в зазначену точку (включити її в наявний маршрут), додати до маршруту (до кінцевого пункту).

За розрахованим маршрутом і просто в процесі навігації можна за допомогою курсорів вліво-вправо джойстика викликати такі інформаційні вікна.

Точки проходження маршруту
Точки проходження маршруту

Поточна інформація
Поточна інформація

використовувані супутники
використовувані супутники

Чого не вистачає в програмі для комфортної роботи з прокладеним маршрутом? Тут дуже сильно потрібна опція "Показати весь маршрут". Ну да, за допомогою клавіш масштабування весь маршрут в кінці кінців можна побачити, проте це займає чимало часу, виглядає не наочно, а крім того, якщо включено автомасштабирование (а воно дуже зручно, тому його практично все використовують), то поглянути на всю схему маршруту при зменшенні масштабу ви зможете максимум пару секунд - після цього вас знову перекинуть до стартового масштабу. (Втім, цю затримку переходу можна збільшувати в налаштуваннях.)

весь маршрут
весь маршрут

Навіть в програмі Sygic, яка мені різко не подобається, цей режим якраз був присутній: створив маршрут - будь ласка, ось тобі його повна схема. При цьому схему ще за допомогою слайдера можна як завгодно масштабувати.

Схема маршруту з Москви до Углича
Схема маршруту з Москви до Углича

На мій погляд, розробникам Navitel Navigator потрібно додати опцію окремого перегляду карти маршруту з масштабуванням. Тому що, коли маршрут можна дивитися тільки на активній карті, це вкрай незручно.

З інформацією в момент їзди по маршруту на екрані все в порядку.

Ведення по маршруту
Ведення по маршруту

Знизу і зверху виводяться поточна вулиця і наступна. Зліва в центрі - час, що залишився до прибуття, відстань і поточний час. Інформер вище - найближчий маневр і скільки до нього кілометрів. Справа зверху виводиться інформація про обмеження швидкості, позначки про наявність камер і відрізок дії обмеження.

Ну і, як я вже говорив, курсором вліво-вправо можна викликати окремі вікна про колійних точках, різні інформери і інформацію про супутники.

Я як слід протестував механізм прокладки маршруту. Треба сказати, мені дуже сподобалося, як він працює. Навіть у всяких хитрих випадках він прокладку робив так само, як і я сам, - це порадувало. Плюс з перерахунком маршруту в разі, коли я вирішував поїхати іншим шляхом, все перераховувалося і перепрокладивалось саме так, як треба.

Перепрокладка маршруту через потрібну точку
Перепрокладка маршруту через потрібну точку

У цій версії програми також можна включати відображення пробок. Програма використовує або власні навітеловскіе пробки, або пробки від SMI-Link (для цього потрібно бути зареєстрованим платним користувачем SMI-Link зі своїм логіном-паролем, що, на мій погляд, не має сенсу, так як безкоштовні "Яндекс.Пробки" , Що використовують ту ж інформацію від SMI-Link, помітно більш інформативні). Втім, як мені розповіли, пробки від SMI-Link в наступній версії будуть взагалі відключені - їх дуже мало хто використовує.

Навітеловскіе ж пробки виводяться за принципом збору інформації від користувачів ( "Яндекс.Пробки" цю модель також використовує як додаткову до датчиків). Тобто у Navitel своїх датчиків немає, але вони отримують по Москві дані про пересування 80 000 користувачів і по ним видають дані про труднощі на дорогах. Ну і, само собою, інформацію про пробки вони також можуть видавати по будь-яким містах Росії, Білорусії і України, де є достатня кількість користувачів сервісу.

Я повивчати навітеловскіе пробки і порівняв їх з "Яндекс.Пробки". На мій погляд, інформація у Navitel цілком достовірна. (Власне, оперативний збір даних від користувачів при достатньому їх кількості - найправильніший варіант.)

У програмі є опція прокладки маршруту з урахуванням пробок, але нею потрібно користуватися з великою обережністю, а краще взагалі не користуватися, тому що при цьому програма починає намагатися проводити вас по всяких дрібним вуличках з метою об'їхати пробку на великому шосе, але практика показує, що таким чином мало що можна вигадати, а частіше - зовсім навпаки, тільки втратите час.

Пробки на Варшавському шосе
Пробки на Варшавському шосе

Ну і крім того, навіть такий зручний сервіс в програмі навігації на даний момент не замінить використання тих же "Яндекс.Пробок" - просто для того, щоб на загальній схемі Москви побачити всю картину і оцінити її. У Navitel Navigator при відповідному масштабування загальну картину, звичайно, теж можна побачити, але, по-перше, схема при цьому буде на порядок менше наочна, а по-друге, при Автомасштабування невеликий масштаб на екрані протримається лише невелике заданий число секунд.

Я б порадив розробникам в наступній версії включити кнопку виклику окремого екрану з наперед заданим масштабом (для різних міст вони, звичайно, будуть різними), на якому в зручній формі показувалися б пробки, - тоді сервіс буде вже самодостатнім.

Карта Яндекс
Карта "Яндекс.Пробок"

Автомасштабування в Navitel Navigator зроблено просто чудово. Коли машина рухається повільно або взагалі варто - вибирається великий масштаб, при якому добре видно будинки і точки інтересів.

масштабування
масштабування

При збільшенні швидкості масштаб змінюється, для того щоб водій міг бачити майбутні маневри. Ну і при подальшому прискоренні масштаб знову зменшується, щоб поступово збільшитися при гальмуванні і зупинці. Орієнтуватися по карті таким чином в поїздці дуже і дуже зручно.

Ну а вже з усякими так званими точками інтересу (POI) у Navitel Navigator немає рівних. У карті міститься така величезна кількість всіляких об'єктів, що частина відомостей навіть доводиться відключати - просто щоб вони не забивали екран.

Тривимірна карта з даними
Тривимірна карта з даними

Налаштування точок інтересів
Налаштування точок інтересів

Також дуже порадувала функція пошуку потрібних об'єктів поблизу. Наприклад, заїхали ви чорт знає куди і раптом з'ясували, що вам терміново потрібен банкомат - подоїти картку. Клацаєте "Пошук" - "Найближчі" і вибираєте там банкомати. Вам тут же видається список банкоматів поблизу, причому на потрібний банкомат можна клацнути - і програма прокладе туди маршрут.

Найближчі банкомати
Найближчі банкомати

Я пограв з цією можливістю і навіть виявив в своєму Підмосков'ї поблизу комп'ютерний магазин, про який до цього не знав. Так що сервіс, як бачите, дуже і дуже корисний.

Ну а тепер висновки. Navitel Navigator мені дуже і дуже сподобався. Інтерфейс у програми дружній, простий в освоєнні, але при цьому Navigator має дуже потужними можливостями. Карти Navigator, на мій погляд, просто поза конкуренцією за своєю актуальністю подробиці і точкам інтересів! Молодці! Якщо ще зроблять окреме вікно з масштабуванням всієї схеми маршруту (тільки маршрут там зробити тоншою лінією на дрібних масштабах, а то зараз вона чомусь дуже жирна) і окреме вікно з фіксованим масштабом для перегляду загальної картини пробок - це буде просто шикарна програма!

І я з нетерпінням чекаю версії під iPhone! Користувачам iPnone, звичайно, обіцяли версію iGO з російської картою, але там буде той же Tele Atlas 2007 року, судячи з усього. (Причому невідомо, коли саме.) У Navitel карта набагато актуальніше і докладніше, тому я буду чекати саме їхній варіант.

Navitel Navigator - як робляться карти

Navitel Navigator - як робляться карти

До  навітеловскім  картам я завжди добре ставився До навітеловскім картам я завжди добре ставився. Всякого навігаційного софта мені доводиться тестувати досить багато - що в Москві, що в поїздках, - і після тестування навігатора з навітеловскім софтом і навітеловскімі картами враження залишилося дуже навіть пристойна. Правда, я чомусь думав, що Navitel спеціалізується тільки на картах Москви та Підмосков'я, а це, як виявилося, зовсім не так. Але мені і московсько-підмосковній карти було цілком достатньо, тому в інші картографічні нетрі я не залазив.

І ось недавно мені запропонували в складі величезного журналістського пулу, що складається аж з двох чоловік, включаючи мене, відвідати офіс Navitel, щоб подивитися, яким чином в цій таємничій кухні випікаються знамениті навітеловскіе карти. Ідея цього заходу формулювалася гранично чітко і відверто: "Чисто подивитися". А я люблю, коли чисто подивитися, тому погодився, тим більше що нам обіцяли показати, що відбувається всередині тих самих навітеловскіх автомобілів, які деякі з вас могли бачити на вулицях російських міст.

Приїхали на зустріч, після чого нас відразу повели кататися на навітеловской машинці. Що це за машинки? Справа в тому, що у Navitel всі карти (вони їх називають атласами) - свої власні. Тобто вони отримують (купують) різні вихідні дані: супутникові карти, геоподоснову і інші офіційні дані, після чого запускають по відповідному населеному пункту свої автомобілі, забезпечені спеціальною апаратурою, які проходять абсолютно всі дороги, включаючи найдрібніші заїзди на заправки і грунтові дороги. В процесі обстеження на спеціальні камери фіксується вся траса плюс спеціальний співробітник на схемі траси в ноутбуці відзначає все так звані точки інтересу (POI): готелі, заправки, аптеки, шиномонтажі, світлофори, лежачі поліцейські і так далі і тому подібне.

Виглядає це все наступним чином. Ось одна з навітеловскіх машин.

Навітеловскій позашляховик
Навітеловскій позашляховик

Ця машина в основному обстежує заміські траси і дрібні населені пункти, тому позашляховик. Для обстеження великих міст зазвичай використовуються седани.

У салоні автомобіля встановлена ​​спеціальна апаратура.

устаткування салону
устаткування салону

Це: чотири відеокамери - три спереду і одна ззаду; комп'ютер зі спеціальним програмним забезпеченням, який цифра все, що знімають камери, записує дані на два носія (жорсткий диск і флешка для дублювання) і виводить на екран різні дані; кілька GPS-приймачів; GPS-навігатор; зовнішні накопичувачі і ноутбук другого співробітника, де відзначаються точки інтересу (POI) та інші дані.

Ноутбук з обстежуваних районом
Ноутбук з обстежуваних районом

Камери на лобовому склі
Камери на лобовому склі

Камера на задньому склі
Камера на задньому склі

Обстеження відбувається наступним чином. Спочатку заздалегідь складається маршрут, причому шлях проходження оптимізується таким чином, щоб машина по можливості якомога менше проїжджала два рази по одним і тим же вулицях.

Потім автомобіль з бригадою (водій і, так би мовити, штурман) виїжджає на місце. Там ловиться стійкий сигнал GPS, після чого починається рух, під час якого чотири камери безперервно фіксують все навколо, а штурман заносить інформацію в ноутбук.

Обстеження проводиться тільки при гарній погоді, так як під час дощу різко погіршується якість зображень з камер, та й складніше розгледіти всякі подробиці.

процес обстеження
процес обстеження

Після того як весь маршрут пройдено, машина повертається на базу (в даному випадку - в московський офіс) і там в спеціальному приміщенні зібрані дані зливаються на сервер компанії.

Вершкова
Вершкова

Якщо раптом при скачуванні даних виникне якась помилка, то в хід йде запасний носій - флешка. За словами співробітників, ще жодного разу не було випадку, щоб відразу обидва носія записали дані з помилками.

Далі інформація надходить до відділу картографії, там працюють люди з відповідним картографічним освітою. Вони за даними обстеження готують карти для Navitel Navigator.

Відділ картографії
Відділ картографії

Для обробки і створення карт використовується власна розробка Navitel - програма GPSMapEdit . існує безкоштовна версія цієї програми , Яка надається всім бажаючим - для того, щоб створювати власні карти місцевості під Navitel Navigator. До речі, всупереч чомусь існуючій думці, в що поставляються атласах Navitel ніколи не використовуються карти, складені користувачами.

Процес обробки карт на комп'ютері
Процес обробки карт на комп'ютері

Створення докладних карт - заняття дуже копітка. Картограф користується оглядової картою (супутник, геоподоснова і так далі) і відповідно до даних обстеження уточнює структуру доріг, напрямки руху і поворотів-розворотів транспорту, розставляє дорожні знаки і точки інтересів, зазначає пости ДПС і лежачі поліцейські - в загальному, все те, що збирається при ретельному обстеженні, потім до останніх дрібниць переноситься на карту.

У Navitel з особливою гордістю розповіли, що в наступному релізі їх карти будуть міститися достовірні дані про внутрішньодворових проїздах міста Москви. Всі ці проїзди були пройдені пішки і відповідним чином обстежені. На дану роботу найняли студентів, які таким чином відпрацьовували практику плюс ще й отримували оплату від Navitel.

Ну і також явним своїм козирем в Navitel вважають той факт, що компанія і створює свої власні карти, і під них розробляє власне програмне забезпечення. Таким чином вдається уникати певних конфліктів і створювати дуже гнучкий функціонал.

Процес обстеження, як з'ясувалося з розмови з представниками Navitel, йде на повних парах. Більшість регіонів вже обстежені, і по ним створені докладні карти більше 500 міст і 47 регіонів. (До обстеження там були присутні тільки оглядові карти, за якими серйозну навігацію здійснювати не можна, можна було тільки відповісти на питання: "Де я, чорт забирай? !!")

Повну детальну карту Росії в Navitel планують випустити десь до літа 2010 року. Також в найближчому майбутньому - докладні карти деяких країн СНД (Білорусь, Україна і так далі), карти Фінляндії, Латинської Америки і ще кількох країн Європи.

Я, звичайно, відразу запитав про наболіле: чи буде версія Navitel Navigator під iPhone, бо на даний момент з навігаційних програм по Росії є тільки Sygic , А там і карта до межі убога (з міст є, по-моєму, тільки Москва і Пітер, та й то - Кривий), і прокладка маршруту працює абсолютно по-ідіотськи. Мене порадували тим, що версію під iPhone вони планують випустити навесні 2010 року. І це буде нормальна офіційна версія, яка поширюється через iTunes Store. (Мені не так давно пропонували потестировать якусь програму навігації під iPhone, яку потрібно було встановлювати через репозиторій - тобто "ламати" для цього iPhone. Причому розробник - ніби як нормальна солідна фірма. Я відмовився тестувати програму, яка встановлюється подібним чином. )

Також зараз проходить тестування версія під Android, реліз якої обіцяють випустити незабаром.

В кінці зустрічі нам вручили по комплекту останньої версії Navitel Navigator (3.2.6) і запропонували оцінити роботу програми і карти власноруч.

Після цього я, як людина відповідальна, встановив програму на ваш пристрій і кілька днів поїздив по Москві, вивчаючи роботу Navitel Navigator, тим більше що останній раз я по навітеловскому продукту їздив досить давно.

Треба сказати, що без глюків тут не обійшлося. Після установки програми я сів в машину і спробував прокласти якийсь маршрут, але тут з'ясувалося, що якщо місто Navitel Navigator вибирає без всяких проблем, то задати в місті вулицю я не зміг ніяк, хоча бився з цим хвилин двадцять.

вибір міста
вибір міста

Причому точка для прокладки маршруту тут, по ідеї, задається цілком зручно: знизу три закладки - місто, вулиця, будинок, - і якщо місто не був вибраний, то активізується закладка міста. Якщо місто вже вибирався, тоді активізується закладка вулиці. У разі коли потрібно змінити місто, просто натискаєте на закладці міста.

Але у мене місто вибирався, а закладки вулиці і будинки не активізувалися ніяк. Так що я покатався по місту, спостерігаючи за тим, як красиво програма мене веде по карті, але вибрати маршрут не вийшло.

Повернувся, подзвонив в службу підтримки. (В Navitel сказали, що їх служба підтримки не тільки вирішує всілякі питання, пов'язані з роботою програми і автомобільних навігаторів з їхньою програмою, але також до них можна приїхати особисто, щоб, наприклад, перепрошити пристрій або розібратися з якимось глюком.)

Служба підтримки
Служба підтримки

Так що я, не довго роздумуючи, подзвонив в службу підтримки і попросив відповісти на питання: це я ідіот або ж в програмі є якийсь косяк?

На щастя, з'ясувалося, що я не ідіот. Це саме навітеловскій косячок, причому неприємний: в коробку з програмою включили нову версію програмного забезпечення та старий тип карт. Тому програма з вулицями працювати і не вміє - не збігається формат.

Зважилася проблема щодо просто: я скачав з сайту Navitel нові карти, переіндексувати в програмі атлас, після чого все запрацювало як годинник.

Однак косячок, звичайно, нехороший - видать, спрацював ефект демонстрації. Тому що купить таку версію коробочки якийсь користувач, що збирається їхати в тривалу подорож, сяде вранці в машину з комунікатором, запустить програму - та й з'ясує, що кінцеву точку маршруту він задати не може. А через GPRS нову карту чорта з два закачати - вона під 700 мегабайт.

Але досить про сумне, будемо про хороше. Покатавшись по Москві і як слід повивчавши карти і роботу навігаційної програми, я залишився дуже і дуже задоволений. На мій погляд, це найкращий комплект софт-карти з усього, що я бачив. З Sygic в російській версії її порівнювати просто не має ніякого сенсу - небо і земля. але навіть iGo , У якій один з кращих інтерфейсів серед програм навігації, в зручності використання Navitel Navigator не поступається (хоча мені здалося, що у Navitel деякі речі зроблені все-таки зручніше), а ось карти (стосовно Росії) у неї явно гірше - наскільки я знаю, там використовуються карти Tele Atlas 2008 року і карти NavTeq, які не відрізняються якістю і детальністю, та й покриття Росії у них досить скромне.

Невеликий обзорчик інтерфейсу і роботи програми.

головне вікно
головне вікно

Вгорі вікно містить іконки: компас (орієнтація екрану, 2D-3D-вид карти, нічний-денний вид), включення-виключення гучності, включення-виключення GPS, індикатор акумулятора, включення-виключення пробок, SMS іншим користувачам.

Зліва знизу - кнопки зміни кута нахилу в тривимірному режимі і кнопка пошуку: за адресою, найближчі пункти інтересів, шляхові точки, історія пошуку, фаворити, пошук за координатами GPS.

Справа знизу - кнопки масштабування і кнопка виклику налаштувань.

Якщо клацнути по будь-якому вільному ділянці екрана, то знизу з'являється меню роботи з точками маршруту: рух до зазначеної на екрані точці від поточного місця перебування, перерахувати маршрут з урахуванням заїзду до зазначеної точці, додати точку до маршруту, подивитися властивості точки.

точки навігації
точки навігації

Прокладка маршруту здійснюється наступним чином. Викликаєте пошук, клацаєте по кнопці "За адресою". Якщо місто було вже поставлено, то відразу активізується закладка "Пошук вулиці".

Пошук вулиці
Пошук вулиці

Вибираєте вулицю і будинок (всі корпуси і будівлі присутні в списку), після чого вам пропонується показати пункт на карті, прокласти маршрут, заїхати в зазначену точку (включити її в наявний маршрут), додати до маршруту (до кінцевого пункту).

За розрахованим маршрутом і просто в процесі навігації можна за допомогою курсорів вліво-вправо джойстика викликати такі інформаційні вікна.

Точки проходження маршруту
Точки проходження маршруту

Поточна інформація
Поточна інформація

використовувані супутники
використовувані супутники

Чого не вистачає в програмі для комфортної роботи з прокладеним маршрутом? Тут дуже сильно потрібна опція "Показати весь маршрут". Ну да, за допомогою клавіш масштабування весь маршрут в кінці кінців можна побачити, проте це займає чимало часу, виглядає не наочно, а крім того, якщо включено автомасштабирование (а воно дуже зручно, тому його практично все використовують), то поглянути на всю схему маршруту при зменшенні масштабу ви зможете максимум пару секунд - після цього вас знову перекинуть до стартового масштабу. (Втім, цю затримку переходу можна збільшувати в налаштуваннях.)

весь маршрут
весь маршрут

Навіть в програмі Sygic, яка мені різко не подобається, цей режим якраз був присутній: створив маршрут - будь ласка, ось тобі його повна схема. При цьому схему ще за допомогою слайдера можна як завгодно масштабувати.

Схема маршруту з Москви до Углича
Схема маршруту з Москви до Углича

На мій погляд, розробникам Navitel Navigator потрібно додати опцію окремого перегляду карти маршруту з масштабуванням. Тому що, коли маршрут можна дивитися тільки на активній карті, це вкрай незручно.

З інформацією в момент їзди по маршруту на екрані все в порядку.

Ведення по маршруту
Ведення по маршруту

Знизу і зверху виводяться поточна вулиця і наступна. Зліва в центрі - час, що залишився до прибуття, відстань і поточний час. Інформер вище - найближчий маневр і скільки до нього кілометрів. Справа зверху виводиться інформація про обмеження швидкості, позначки про наявність камер і відрізок дії обмеження.

Ну і, як я вже говорив, курсором вліво-вправо можна викликати окремі вікна про колійних точках, різні інформери і інформацію про супутники.

Я як слід протестував механізм прокладки маршруту. Треба сказати, мені дуже сподобалося, як він працює. Навіть у всяких хитрих випадках він прокладку робив так само, як і я сам, - це порадувало. Плюс з перерахунком маршруту в разі, коли я вирішував поїхати іншим шляхом, все перераховувалося і перепрокладивалось саме так, як треба.

Перепрокладка маршруту через потрібну точку
Перепрокладка маршруту через потрібну точку

У цій версії програми також можна включати відображення пробок. Програма використовує або власні навітеловскіе пробки, або пробки від SMI-Link (для цього потрібно бути зареєстрованим платним користувачем SMI-Link зі своїм логіном-паролем, що, на мій погляд, не має сенсу, так як безкоштовні "Яндекс.Пробки" , Що використовують ту ж інформацію від SMI-Link, помітно більш інформативні). Втім, як мені розповіли, пробки від SMI-Link в наступній версії будуть взагалі відключені - їх дуже мало хто використовує.

Навітеловскіе ж пробки виводяться за принципом збору інформації від користувачів ( "Яндекс.Пробки" цю модель також використовує як додаткову до датчиків). Тобто у Navitel своїх датчиків немає, але вони отримують по Москві дані про пересування 80 000 користувачів і по ним видають дані про труднощі на дорогах. Ну і, само собою, інформацію про пробки вони також можуть видавати по будь-яким містах Росії, Білорусії і України, де є достатня кількість користувачів сервісу.

Я повивчати навітеловскіе пробки і порівняв їх з "Яндекс.Пробки". На мій погляд, інформація у Navitel цілком достовірна. (Власне, оперативний збір даних від користувачів при достатньому їх кількості - найправильніший варіант.)

У програмі є опція прокладки маршруту з урахуванням пробок, але нею потрібно користуватися з великою обережністю, а краще взагалі не користуватися, тому що при цьому програма починає намагатися проводити вас по всяких дрібним вуличках з метою об'їхати пробку на великому шосе, але практика показує, що таким чином мало що можна вигадати, а частіше - зовсім навпаки, тільки втратите час.

Пробки на Варшавському шосе
Пробки на Варшавському шосе

Ну і крім того, навіть такий зручний сервіс в програмі навігації на даний момент не замінить використання тих же "Яндекс.Пробок" - просто для того, щоб на загальній схемі Москви побачити всю картину і оцінити її. У Navitel Navigator при відповідному масштабування загальну картину, звичайно, теж можна побачити, але, по-перше, схема при цьому буде на порядок менше наочна, а по-друге, при Автомасштабування невеликий масштаб на екрані протримається лише невелике заданий число секунд.

Я б порадив розробникам в наступній версії включити кнопку виклику окремого екрану з наперед заданим масштабом (для різних міст вони, звичайно, будуть різними), на якому в зручній формі показувалися б пробки, - тоді сервіс буде вже самодостатнім.

Карта Яндекс
Карта "Яндекс.Пробок"

Автомасштабування в Navitel Navigator зроблено просто чудово. Коли машина рухається повільно або взагалі варто - вибирається великий масштаб, при якому добре видно будинки і точки інтересів.

масштабування
масштабування

При збільшенні швидкості масштаб змінюється, для того щоб водій міг бачити майбутні маневри. Ну і при подальшому прискоренні масштаб знову зменшується, щоб поступово збільшитися при гальмуванні і зупинці. Орієнтуватися по карті таким чином в поїздці дуже і дуже зручно.

Ну а вже з усякими так званими точками інтересу (POI) у Navitel Navigator немає рівних. У карті міститься така величезна кількість всіляких об'єктів, що частина відомостей навіть доводиться відключати - просто щоб вони не забивали екран.

Тривимірна карта з даними
Тривимірна карта з даними

Налаштування точок інтересів
Налаштування точок інтересів

Також дуже порадувала функція пошуку потрібних об'єктів поблизу. Наприклад, заїхали ви чорт знає куди і раптом з'ясували, що вам терміново потрібен банкомат - подоїти картку. Клацаєте "Пошук" - "Найближчі" і вибираєте там банкомати. Вам тут же видається список банкоматів поблизу, причому на потрібний банкомат можна клацнути - і програма прокладе туди маршрут.

Найближчі банкомати
Найближчі банкомати

Я пограв з цією можливістю і навіть виявив в своєму Підмосков'ї поблизу комп'ютерний магазин, про який до цього не знав. Так що сервіс, як бачите, дуже і дуже корисний.

Ну а тепер висновки. Navitel Navigator мені дуже і дуже сподобався. Інтерфейс у програми дружній, простий в освоєнні, але при цьому Navigator має дуже потужними можливостями. Карти Navigator, на мій погляд, просто поза конкуренцією за своєю актуальністю подробиці і точкам інтересів! Молодці! Якщо ще зроблять окреме вікно з масштабуванням всієї схеми маршруту (тільки маршрут там зробити тоншою лінією на дрібних масштабах, а то зараз вона чомусь дуже жирна) і окреме вікно з фіксованим масштабом для перегляду загальної картини пробок - це буде просто шикарна програма!

І я з нетерпінням чекаю версії під iPhone! Користувачам iPnone, звичайно, обіцяли версію iGO з російської картою, але там буде той же Tele Atlas 2007 року, судячи з усього. (Причому невідомо, коли саме.) У Navitel карта набагато актуальніше і докладніше, тому я буду чекати саме їхній варіант.

Navitel Navigator - як робляться карти

Navitel Navigator - як робляться карти

До  навітеловскім  картам я завжди добре ставився До навітеловскім картам я завжди добре ставився. Всякого навігаційного софта мені доводиться тестувати досить багато - що в Москві, що в поїздках, - і після тестування навігатора з навітеловскім софтом і навітеловскімі картами враження залишилося дуже навіть пристойна. Правда, я чомусь думав, що Navitel спеціалізується тільки на картах Москви та Підмосков'я, а це, як виявилося, зовсім не так. Але мені і московсько-підмосковній карти було цілком достатньо, тому в інші картографічні нетрі я не залазив.

І ось недавно мені запропонували в складі величезного журналістського пулу, що складається аж з двох чоловік, включаючи мене, відвідати офіс Navitel, щоб подивитися, яким чином в цій таємничій кухні випікаються знамениті навітеловскіе карти. Ідея цього заходу формулювалася гранично чітко і відверто: "Чисто подивитися". А я люблю, коли чисто подивитися, тому погодився, тим більше що нам обіцяли показати, що відбувається всередині тих самих навітеловскіх автомобілів, які деякі з вас могли бачити на вулицях російських міст.

Приїхали на зустріч, після чого нас відразу повели кататися на навітеловской машинці. Що це за машинки? Справа в тому, що у Navitel всі карти (вони їх називають атласами) - свої власні. Тобто вони отримують (купують) різні вихідні дані: супутникові карти, геоподоснову і інші офіційні дані, після чого запускають по відповідному населеному пункту свої автомобілі, забезпечені спеціальною апаратурою, які проходять абсолютно всі дороги, включаючи найдрібніші заїзди на заправки і грунтові дороги. В процесі обстеження на спеціальні камери фіксується вся траса плюс спеціальний співробітник на схемі траси в ноутбуці відзначає все так звані точки інтересу (POI): готелі, заправки, аптеки, шиномонтажі, світлофори, лежачі поліцейські і так далі і тому подібне.

Виглядає це все наступним чином. Ось одна з навітеловскіх машин.

Навітеловскій позашляховик
Навітеловскій позашляховик

Ця машина в основному обстежує заміські траси і дрібні населені пункти, тому позашляховик. Для обстеження великих міст зазвичай використовуються седани.

У салоні автомобіля встановлена ​​спеціальна апаратура.

устаткування салону
устаткування салону

Це: чотири відеокамери - три спереду і одна ззаду; комп'ютер зі спеціальним програмним забезпеченням, який цифра все, що знімають камери, записує дані на два носія (жорсткий диск і флешка для дублювання) і виводить на екран різні дані; кілька GPS-приймачів; GPS-навігатор; зовнішні накопичувачі і ноутбук другого співробітника, де відзначаються точки інтересу (POI) та інші дані.

Ноутбук з обстежуваних районом
Ноутбук з обстежуваних районом

Камери на лобовому склі
Камери на лобовому склі

Камера на задньому склі
Камера на задньому склі

Обстеження відбувається наступним чином. Спочатку заздалегідь складається маршрут, причому шлях проходження оптимізується таким чином, щоб машина по можливості якомога менше проїжджала два рази по одним і тим же вулицях.

Потім автомобіль з бригадою (водій і, так би мовити, штурман) виїжджає на місце. Там ловиться стійкий сигнал GPS, після чого починається рух, під час якого чотири камери безперервно фіксують все навколо, а штурман заносить інформацію в ноутбук.

Обстеження проводиться тільки при гарній погоді, так як під час дощу різко погіршується якість зображень з камер, та й складніше розгледіти всякі подробиці.

процес обстеження
процес обстеження

Після того як весь маршрут пройдено, машина повертається на базу (в даному випадку - в московський офіс) і там в спеціальному приміщенні зібрані дані зливаються на сервер компанії.

Вершкова
Вершкова

Якщо раптом при скачуванні даних виникне якась помилка, то в хід йде запасний носій - флешка. За словами співробітників, ще жодного разу не було випадку, щоб відразу обидва носія записали дані з помилками.

Далі інформація надходить до відділу картографії, там працюють люди з відповідним картографічним освітою. Вони за даними обстеження готують карти для Navitel Navigator.

Відділ картографії
Відділ картографії

Для обробки і створення карт використовується власна розробка Navitel - програма GPSMapEdit . існує безкоштовна версія цієї програми , Яка надається всім бажаючим - для того, щоб створювати власні карти місцевості під Navitel Navigator. До речі, всупереч чомусь існуючій думці, в що поставляються атласах Navitel ніколи не використовуються карти, складені користувачами.

Процес обробки карт на комп'ютері
Процес обробки карт на комп'ютері

Створення докладних карт - заняття дуже копітка. Картограф користується оглядової картою (супутник, геоподоснова і так далі) і відповідно до даних обстеження уточнює структуру доріг, напрямки руху і поворотів-розворотів транспорту, розставляє дорожні знаки і точки інтересів, зазначає пости ДПС і лежачі поліцейські - в загальному, все те, що збирається при ретельному обстеженні, потім до останніх дрібниць переноситься на карту.

У Navitel з особливою гордістю розповіли, що в наступному релізі їх карти будуть міститися достовірні дані про внутрішньодворових проїздах міста Москви. Всі ці проїзди були пройдені пішки і відповідним чином обстежені. На дану роботу найняли студентів, які таким чином відпрацьовували практику плюс ще й отримували оплату від Navitel.

Ну і також явним своїм козирем в Navitel вважають той факт, що компанія і створює свої власні карти, і під них розробляє власне програмне забезпечення. Таким чином вдається уникати певних конфліктів і створювати дуже гнучкий функціонал.

Процес обстеження, як з'ясувалося з розмови з представниками Navitel, йде на повних парах. Більшість регіонів вже обстежені, і по ним створені докладні карти більше 500 міст і 47 регіонів. (До обстеження там були присутні тільки оглядові карти, за якими серйозну навігацію здійснювати не можна, можна було тільки відповісти на питання: "Де я, чорт забирай? !!")

Повну детальну карту Росії в Navitel планують випустити десь до літа 2010 року. Також в найближчому майбутньому - докладні карти деяких країн СНД (Білорусь, Україна і так далі), карти Фінляндії, Латинської Америки і ще кількох країн Європи.

Я, звичайно, відразу запитав про наболіле: чи буде версія Navitel Navigator під iPhone, бо на даний момент з навігаційних програм по Росії є тільки Sygic , А там і карта до межі убога (з міст є, по-моєму, тільки Москва і Пітер, та й то - Кривий), і прокладка маршруту працює абсолютно по-ідіотськи. Мене порадували тим, що версію під iPhone вони планують випустити навесні 2010 року. І це буде нормальна офіційна версія, яка поширюється через iTunes Store. (Мені не так давно пропонували потестировать якусь програму навігації під iPhone, яку потрібно було встановлювати через репозиторій - тобто "ламати" для цього iPhone. Причому розробник - ніби як нормальна солідна фірма. Я відмовився тестувати програму, яка встановлюється подібним чином. )

Також зараз проходить тестування версія під Android, реліз якої обіцяють випустити незабаром.

В кінці зустрічі нам вручили по комплекту останньої версії Navitel Navigator (3.2.6) і запропонували оцінити роботу програми і карти власноруч.

Після цього я, як людина відповідальна, встановив програму на ваш пристрій і кілька днів поїздив по Москві, вивчаючи роботу Navitel Navigator, тим більше що останній раз я по навітеловскому продукту їздив досить давно.

Треба сказати, що без глюків тут не обійшлося. Після установки програми я сів в машину і спробував прокласти якийсь маршрут, але тут з'ясувалося, що якщо місто Navitel Navigator вибирає без всяких проблем, то задати в місті вулицю я не зміг ніяк, хоча бився з цим хвилин двадцять.

вибір міста
вибір міста

Причому точка для прокладки маршруту тут, по ідеї, задається цілком зручно: знизу три закладки - місто, вулиця, будинок, - і якщо місто не був вибраний, то активізується закладка міста. Якщо місто вже вибирався, тоді активізується закладка вулиці. У разі коли потрібно змінити місто, просто натискаєте на закладці міста.

Але у мене місто вибирався, а закладки вулиці і будинки не активізувалися ніяк. Так що я покатався по місту, спостерігаючи за тим, як красиво програма мене веде по карті, але вибрати маршрут не вийшло.

Повернувся, подзвонив в службу підтримки. (В Navitel сказали, що їх служба підтримки не тільки вирішує всілякі питання, пов'язані з роботою програми і автомобільних навігаторів з їхньою програмою, але також до них можна приїхати особисто, щоб, наприклад, перепрошити пристрій або розібратися з якимось глюком.)

Служба підтримки
Служба підтримки

Так що я, не довго роздумуючи, подзвонив в службу підтримки і попросив відповісти на питання: це я ідіот або ж в програмі є якийсь косяк?

На щастя, з'ясувалося, що я не ідіот. Це саме навітеловскій косячок, причому неприємний: в коробку з програмою включили нову версію програмного забезпечення та старий тип карт. Тому програма з вулицями працювати і не вміє - не збігається формат.

Зважилася проблема щодо просто: я скачав з сайту Navitel нові карти, переіндексувати в програмі атлас, після чого все запрацювало як годинник.

Однак косячок, звичайно, нехороший - видать, спрацював ефект демонстрації. Тому що купить таку версію коробочки якийсь користувач, що збирається їхати в тривалу подорож, сяде вранці в машину з комунікатором, запустить програму - та й з'ясує, що кінцеву точку маршруту він задати не може. А через GPRS нову карту чорта з два закачати - вона під 700 мегабайт.

Але досить про сумне, будемо про хороше. Покатавшись по Москві і як слід повивчавши карти і роботу навігаційної програми, я залишився дуже і дуже задоволений. На мій погляд, це найкращий комплект софт-карти з усього, що я бачив. З Sygic в російській версії її порівнювати просто не має ніякого сенсу - небо і земля. але навіть iGo , У якій один з кращих інтерфейсів серед програм навігації, в зручності використання Navitel Navigator не поступається (хоча мені здалося, що у Navitel деякі речі зроблені все-таки зручніше), а ось карти (стосовно Росії) у неї явно гірше - наскільки я знаю, там використовуються карти Tele Atlas 2008 року і карти NavTeq, які не відрізняються якістю і детальністю, та й покриття Росії у них досить скромне.

Невеликий обзорчик інтерфейсу і роботи програми.

головне вікно
головне вікно

Вгорі вікно містить іконки: компас (орієнтація екрану, 2D-3D-вид карти, нічний-денний вид), включення-виключення гучності, включення-виключення GPS, індикатор акумулятора, включення-виключення пробок, SMS іншим користувачам.

Зліва знизу - кнопки зміни кута нахилу в тривимірному режимі і кнопка пошуку: за адресою, найближчі пункти інтересів, шляхові точки, історія пошуку, фаворити, пошук за координатами GPS.

Справа знизу - кнопки масштабування і кнопка виклику налаштувань.

Якщо клацнути по будь-якому вільному ділянці екрана, то знизу з'являється меню роботи з точками маршруту: рух до зазначеної на екрані точці від поточного місця перебування, перерахувати маршрут з урахуванням заїзду до зазначеної точці, додати точку до маршруту, подивитися властивості точки.

точки навігації
точки навігації

Прокладка маршруту здійснюється наступним чином. Викликаєте пошук, клацаєте по кнопці "За адресою". Якщо місто було вже поставлено, то відразу активізується закладка "Пошук вулиці".

Пошук вулиці
Пошук вулиці

Вибираєте вулицю і будинок (всі корпуси і будівлі присутні в списку), після чого вам пропонується показати пункт на карті, прокласти маршрут, заїхати в зазначену точку (включити її в наявний маршрут), додати до маршруту (до кінцевого пункту).

За розрахованим маршрутом і просто в процесі навігації можна за допомогою курсорів вліво-вправо джойстика викликати такі інформаційні вікна.

Точки проходження маршруту
Точки проходження маршруту

Поточна інформація
Поточна інформація

використовувані супутники
використовувані супутники

Чого не вистачає в програмі для комфортної роботи з прокладеним маршрутом? Тут дуже сильно потрібна опція "Показати весь маршрут". Ну да, за допомогою клавіш масштабування весь маршрут в кінці кінців можна побачити, проте це займає чимало часу, виглядає не наочно, а крім того, якщо включено автомасштабирование (а воно дуже зручно, тому його практично все використовують), то поглянути на всю схему маршруту при зменшенні масштабу ви зможете максимум пару секунд - після цього вас знову перекинуть до стартового масштабу. (Втім, цю затримку переходу можна збільшувати в налаштуваннях.)

весь маршрут
весь маршрут

Навіть в програмі Sygic, яка мені різко не подобається, цей режим якраз був присутній: створив маршрут - будь ласка, ось тобі його повна схема. При цьому схему ще за допомогою слайдера можна як завгодно масштабувати.

Схема маршруту з Москви до Углича
Схема маршруту з Москви до Углича

На мій погляд, розробникам Navitel Navigator потрібно додати опцію окремого перегляду карти маршруту з масштабуванням. Тому що, коли маршрут можна дивитися тільки на активній карті, це вкрай незручно.

З інформацією в момент їзди по маршруту на екрані все в порядку.

Ведення по маршруту
Ведення по маршруту

Знизу і зверху виводяться поточна вулиця і наступна. Зліва в центрі - час, що залишився до прибуття, відстань і поточний час. Інформер вище - найближчий маневр і скільки до нього кілометрів. Справа зверху виводиться інформація про обмеження швидкості, позначки про наявність камер і відрізок дії обмеження.

Ну і, як я вже говорив, курсором вліво-вправо можна викликати окремі вікна про колійних точках, різні інформери і інформацію про супутники.

Я як слід протестував механізм прокладки маршруту. Треба сказати, мені дуже сподобалося, як він працює. Навіть у всяких хитрих випадках він прокладку робив так само, як і я сам, - це порадувало. Плюс з перерахунком маршруту в разі, коли я вирішував поїхати іншим шляхом, все перераховувалося і перепрокладивалось саме так, як треба.

Перепрокладка маршруту через потрібну точку
Перепрокладка маршруту через потрібну точку

У цій версії програми також можна включати відображення пробок. Програма використовує або власні навітеловскіе пробки, або пробки від SMI-Link (для цього потрібно бути зареєстрованим платним користувачем SMI-Link зі своїм логіном-паролем, що, на мій погляд, не має сенсу, так як безкоштовні "Яндекс.Пробки" , Що використовують ту ж інформацію від SMI-Link, помітно більш інформативні). Втім, як мені розповіли, пробки від SMI-Link в наступній версії будуть взагалі відключені - їх дуже мало хто використовує.

Навітеловскіе ж пробки виводяться за принципом збору інформації від користувачів ( "Яндекс.Пробки" цю модель також використовує як додаткову до датчиків). Тобто у Navitel своїх датчиків немає, але вони отримують по Москві дані про пересування 80 000 користувачів і по ним видають дані про труднощі на дорогах. Ну і, само собою, інформацію про пробки вони також можуть видавати по будь-яким містах Росії, Білорусії і України, де є достатня кількість користувачів сервісу.

Я повивчати навітеловскіе пробки і порівняв їх з "Яндекс.Пробки". На мій погляд, інформація у Navitel цілком достовірна. (Власне, оперативний збір даних від користувачів при достатньому їх кількості - найправильніший варіант.)

У програмі є опція прокладки маршруту з урахуванням пробок, але нею потрібно користуватися з великою обережністю, а краще взагалі не користуватися, тому що при цьому програма починає намагатися проводити вас по всяких дрібним вуличках з метою об'їхати пробку на великому шосе, але практика показує, що таким чином мало що можна вигадати, а частіше - зовсім навпаки, тільки втратите час.

Пробки на Варшавському шосе
Пробки на Варшавському шосе

Ну і крім того, навіть такий зручний сервіс в програмі навігації на даний момент не замінить використання тих же "Яндекс.Пробок" - просто для того, щоб на загальній схемі Москви побачити всю картину і оцінити її. У Navitel Navigator при відповідному масштабування загальну картину, звичайно, теж можна побачити, але, по-перше, схема при цьому буде на порядок менше наочна, а по-друге, при Автомасштабування невеликий масштаб на екрані протримається лише невелике заданий число секунд.

Я б порадив розробникам в наступній версії включити кнопку виклику окремого екрану з наперед заданим масштабом (для різних міст вони, звичайно, будуть різними), на якому в зручній формі показувалися б пробки, - тоді сервіс буде вже самодостатнім.

Карта Яндекс
Карта "Яндекс.Пробок"

Автомасштабування в Navitel Navigator зроблено просто чудово. Коли машина рухається повільно або взагалі варто - вибирається великий масштаб, при якому добре видно будинки і точки інтересів.

масштабування
масштабування

При збільшенні швидкості масштаб змінюється, для того щоб водій міг бачити майбутні маневри. Ну і при подальшому прискоренні масштаб знову зменшується, щоб поступово збільшитися при гальмуванні і зупинці. Орієнтуватися по карті таким чином в поїздці дуже і дуже зручно.

Ну а вже з усякими так званими точками інтересу (POI) у Navitel Navigator немає рівних. У карті міститься така величезна кількість всіляких об'єктів, що частина відомостей навіть доводиться відключати - просто щоб вони не забивали екран.

Тривимірна карта з даними
Тривимірна карта з даними

Налаштування точок інтересів
Налаштування точок інтересів

Також дуже порадувала функція пошуку потрібних об'єктів поблизу. Наприклад, заїхали ви чорт знає куди і раптом з'ясували, що вам терміново потрібен банкомат - подоїти картку. Клацаєте "Пошук" - "Найближчі" і вибираєте там банкомати. Вам тут же видається список банкоматів поблизу, причому на потрібний банкомат можна клацнути - і програма прокладе туди маршрут.

Найближчі банкомати
Найближчі банкомати

Я пограв з цією можливістю і навіть виявив в своєму Підмосков'ї поблизу комп'ютерний магазин, про який до цього не знав. Так що сервіс, як бачите, дуже і дуже корисний.

Ну а тепер висновки. Navitel Navigator мені дуже і дуже сподобався. Інтерфейс у програми дружній, простий в освоєнні, але при цьому Navigator має дуже потужними можливостями. Карти Navigator, на мій погляд, просто поза конкуренцією за своєю актуальністю подробиці і точкам інтересів! Молодці! Якщо ще зроблять окреме вікно з масштабуванням всієї схеми маршруту (тільки маршрут там зробити тоншою лінією на дрібних масштабах, а то зараз вона чомусь дуже жирна) і окреме вікно з фіксованим масштабом для перегляду загальної картини пробок - це буде просто шикарна програма!

І я з нетерпінням чекаю версії під iPhone! Користувачам iPnone, звичайно, обіцяли версію iGO з російської картою, але там буде той же Tele Atlas 2007 року, судячи з усього. (Причому невідомо, коли саме.) У Navitel карта набагато актуальніше і докладніше, тому я буду чекати саме їхній варіант.

Navitel Navigator - як робляться карти

Navitel Navigator - як робляться карти

До  навітеловскім  картам я завжди добре ставився До навітеловскім картам я завжди добре ставився. Всякого навігаційного софта мені доводиться тестувати досить багато - що в Москві, що в поїздках, - і після тестування навігатора з навітеловскім софтом і навітеловскімі картами враження залишилося дуже навіть пристойна. Правда, я чомусь думав, що Navitel спеціалізується тільки на картах Москви та Підмосков'я, а це, як виявилося, зовсім не так. Але мені і московсько-підмосковній карти було цілком достатньо, тому в інші картографічні нетрі я не залазив.

І ось недавно мені запропонували в складі величезного журналістського пулу, що складається аж з двох чоловік, включаючи мене, відвідати офіс Navitel, щоб подивитися, яким чином в цій таємничій кухні випікаються знамениті навітеловскіе карти. Ідея цього заходу формулювалася гранично чітко і відверто: "Чисто подивитися". А я люблю, коли чисто подивитися, тому погодився, тим більше що нам обіцяли показати, що відбувається всередині тих самих навітеловскіх автомобілів, які деякі з вас могли бачити на вулицях російських міст.

Приїхали на зустріч, після чого нас відразу повели кататися на навітеловской машинці. Що це за машинки? Справа в тому, що у Navitel всі карти (вони їх називають атласами) - свої власні. Тобто вони отримують (купують) різні вихідні дані: супутникові карти, геоподоснову і інші офіційні дані, після чого запускають по відповідному населеному пункту свої автомобілі, забезпечені спеціальною апаратурою, які проходять абсолютно всі дороги, включаючи найдрібніші заїзди на заправки і грунтові дороги. В процесі обстеження на спеціальні камери фіксується вся траса плюс спеціальний співробітник на схемі траси в ноутбуці відзначає все так звані точки інтересу (POI): готелі, заправки, аптеки, шиномонтажі, світлофори, лежачі поліцейські і так далі і тому подібне.

Виглядає це все наступним чином. Ось одна з навітеловскіх машин.

Навітеловскій позашляховик
Навітеловскій позашляховик

Ця машина в основному обстежує заміські траси і дрібні населені пункти, тому позашляховик. Для обстеження великих міст зазвичай використовуються седани.

У салоні автомобіля встановлена ​​спеціальна апаратура.

устаткування салону
устаткування салону

Це: чотири відеокамери - три спереду і одна ззаду; комп'ютер зі спеціальним програмним забезпеченням, який цифра все, що знімають камери, записує дані на два носія (жорсткий диск і флешка для дублювання) і виводить на екран різні дані; кілька GPS-приймачів; GPS-навігатор; зовнішні накопичувачі і ноутбук другого співробітника, де відзначаються точки інтересу (POI) та інші дані.

Ноутбук з обстежуваних районом
Ноутбук з обстежуваних районом

Камери на лобовому склі
Камери на лобовому склі

Камера на задньому склі
Камера на задньому склі

Обстеження відбувається наступним чином. Спочатку заздалегідь складається маршрут, причому шлях проходження оптимізується таким чином, щоб машина по можливості якомога менше проїжджала два рази по одним і тим же вулицях.

Потім автомобіль з бригадою (водій і, так би мовити, штурман) виїжджає на місце. Там ловиться стійкий сигнал GPS, після чого починається рух, під час якого чотири камери безперервно фіксують все навколо, а штурман заносить інформацію в ноутбук.

Обстеження проводиться тільки при гарній погоді, так як під час дощу різко погіршується якість зображень з камер, та й складніше розгледіти всякі подробиці.

процес обстеження
процес обстеження

Після того як весь маршрут пройдено, машина повертається на базу (в даному випадку - в московський офіс) і там в спеціальному приміщенні зібрані дані зливаються на сервер компанії.

Вершкова
Вершкова

Якщо раптом при скачуванні даних виникне якась помилка, то в хід йде запасний носій - флешка. За словами співробітників, ще жодного разу не було випадку, щоб відразу обидва носія записали дані з помилками.

Далі інформація надходить до відділу картографії, там працюють люди з відповідним картографічним освітою. Вони за даними обстеження готують карти для Navitel Navigator.

Відділ картографії
Відділ картографії

Для обробки і створення карт використовується власна розробка Navitel - програма GPSMapEdit . існує безкоштовна версія цієї програми , Яка надається всім бажаючим - для того, щоб створювати власні карти місцевості під Navitel Navigator. До речі, всупереч чомусь існуючій думці, в що поставляються атласах Navitel ніколи не використовуються карти, складені користувачами.

Процес обробки карт на комп'ютері
Процес обробки карт на комп'ютері

Створення докладних карт - заняття дуже копітка. Картограф користується оглядової картою (супутник, геоподоснова і так далі) і відповідно до даних обстеження уточнює структуру доріг, напрямки руху і поворотів-розворотів транспорту, розставляє дорожні знаки і точки інтересів, зазначає пости ДПС і лежачі поліцейські - в загальному, все те, що збирається при ретельному обстеженні, потім до останніх дрібниць переноситься на карту.

У Navitel з особливою гордістю розповіли, що в наступному релізі їх карти будуть міститися достовірні дані про внутрішньодворових проїздах міста Москви. Всі ці проїзди були пройдені пішки і відповідним чином обстежені. На дану роботу найняли студентів, які таким чином відпрацьовували практику плюс ще й отримували оплату від Navitel.

Ну і також явним своїм козирем в Navitel вважають той факт, що компанія і створює свої власні карти, і під них розробляє власне програмне забезпечення. Таким чином вдається уникати певних конфліктів і створювати дуже гнучкий функціонал.

Процес обстеження, як з'ясувалося з розмови з представниками Navitel, йде на повних парах. Більшість регіонів вже обстежені, і по ним створені докладні карти більше 500 міст і 47 регіонів. (До обстеження там були присутні тільки оглядові карти, за якими серйозну навігацію здійснювати не можна, можна було тільки відповісти на питання: "Де я, чорт забирай? !!")

Повну детальну карту Росії в Navitel планують випустити десь до літа 2010 року. Також в найближчому майбутньому - докладні карти деяких країн СНД (Білорусь, Україна і так далі), карти Фінляндії, Латинської Америки і ще кількох країн Європи.

Я, звичайно, відразу запитав про наболіле: чи буде версія Navitel Navigator під iPhone, бо на даний момент з навігаційних програм по Росії є тільки Sygic , А там і карта до межі убога (з міст є, по-моєму, тільки Москва і Пітер, та й то - Кривий), і прокладка маршруту працює абсолютно по-ідіотськи. Мене порадували тим, що версію під iPhone вони планують випустити навесні 2010 року. І це буде нормальна офіційна версія, яка поширюється через iTunes Store. (Мені не так давно пропонували потестировать якусь програму навігації під iPhone, яку потрібно було встановлювати через репозиторій - тобто "ламати" для цього iPhone. Причому розробник - ніби як нормальна солідна фірма. Я відмовився тестувати програму, яка встановлюється подібним чином. )

Також зараз проходить тестування версія під Android, реліз якої обіцяють випустити незабаром.

В кінці зустрічі нам вручили по комплекту останньої версії Navitel Navigator (3.2.6) і запропонували оцінити роботу програми і карти власноруч.

Після цього я, як людина відповідальна, встановив програму на ваш пристрій і кілька днів поїздив по Москві, вивчаючи роботу Navitel Navigator, тим більше що останній раз я по навітеловскому продукту їздив досить давно.

Треба сказати, що без глюків тут не обійшлося. Після установки програми я сів в машину і спробував прокласти якийсь маршрут, але тут з'ясувалося, що якщо місто Navitel Navigator вибирає без всяких проблем, то задати в місті вулицю я не зміг ніяк, хоча бився з цим хвилин двадцять.

вибір міста
вибір міста

Причому точка для прокладки маршруту тут, по ідеї, задається цілком зручно: знизу три закладки - місто, вулиця, будинок, - і якщо місто не був вибраний, то активізується закладка міста. Якщо місто вже вибирався, тоді активізується закладка вулиці. У разі коли потрібно змінити місто, просто натискаєте на закладці міста.

Але у мене місто вибирався, а закладки вулиці і будинки не активізувалися ніяк. Так що я покатався по місту, спостерігаючи за тим, як красиво програма мене веде по карті, але вибрати маршрут не вийшло.

Повернувся, подзвонив в службу підтримки. (В Navitel сказали, що їх служба підтримки не тільки вирішує всілякі питання, пов'язані з роботою програми і автомобільних навігаторів з їхньою програмою, але також до них можна приїхати особисто, щоб, наприклад, перепрошити пристрій або розібратися з якимось глюком.)

Служба підтримки
Служба підтримки

Так що я, не довго роздумуючи, подзвонив в службу підтримки і попросив відповісти на питання: це я ідіот або ж в програмі є якийсь косяк?

На щастя, з'ясувалося, що я не ідіот. Це саме навітеловскій косячок, причому неприємний: в коробку з програмою включили нову версію програмного забезпечення та старий тип карт. Тому програма з вулицями працювати і не вміє - не збігається формат.

Зважилася проблема щодо просто: я скачав з сайту Navitel нові карти, переіндексувати в програмі атлас, після чого все запрацювало як годинник.

Однак косячок, звичайно, нехороший - видать, спрацював ефект демонстрації. Тому що купить таку версію коробочки якийсь користувач, що збирається їхати в тривалу подорож, сяде вранці в машину з комунікатором, запустить програму - та й з'ясує, що кінцеву точку маршруту він задати не може. А через GPRS нову карту чорта з два закачати - вона під 700 мегабайт.

Але досить про сумне, будемо про хороше. Покатавшись по Москві і як слід повивчавши карти і роботу навігаційної програми, я залишився дуже і дуже задоволений. На мій погляд, це найкращий комплект софт-карти з усього, що я бачив. З Sygic в російській версії її порівнювати просто не має ніякого сенсу - небо і земля. але навіть iGo , У якій один з кращих інтерфейсів серед програм навігації, в зручності використання Navitel Navigator не поступається (хоча мені здалося, що у Navitel деякі речі зроблені все-таки зручніше), а ось карти (стосовно Росії) у неї явно гірше - наскільки я знаю, там використовуються карти Tele Atlas 2008 року і карти NavTeq, які не відрізняються якістю і детальністю, та й покриття Росії у них досить скромне.

Невеликий обзорчик інтерфейсу і роботи програми.

головне вікно
головне вікно

Вгорі вікно містить іконки: компас (орієнтація екрану, 2D-3D-вид карти, нічний-денний вид), включення-виключення гучності, включення-виключення GPS, індикатор акумулятора, включення-виключення пробок, SMS іншим користувачам.

Зліва знизу - кнопки зміни кута нахилу в тривимірному режимі і кнопка пошуку: за адресою, найближчі пункти інтересів, шляхові точки, історія пошуку, фаворити, пошук за координатами GPS.

Справа знизу - кнопки масштабування і кнопка виклику налаштувань.

Якщо клацнути по будь-якому вільному ділянці екрана, то знизу з'являється меню роботи з точками маршруту: рух до зазначеної на екрані точці від поточного місця перебування, перерахувати маршрут з урахуванням заїзду до зазначеної точці, додати точку до маршруту, подивитися властивості точки.

точки навігації
точки навігації

Прокладка маршруту здійснюється наступним чином. Викликаєте пошук, клацаєте по кнопці "За адресою". Якщо місто було вже поставлено, то відразу активізується закладка "Пошук вулиці".

Пошук вулиці
Пошук вулиці

Вибираєте вулицю і будинок (всі корпуси і будівлі присутні в списку), після чого вам пропонується показати пункт на карті, прокласти маршрут, заїхати в зазначену точку (включити її в наявний маршрут), додати до маршруту (до кінцевого пункту).

За розрахованим маршрутом і просто в процесі навігації можна за допомогою курсорів вліво-вправо джойстика викликати такі інформаційні вікна.

Точки проходження маршруту
Точки проходження маршруту

Поточна інформація
Поточна інформація

використовувані супутники
використовувані супутники

Чого не вистачає в програмі для комфортної роботи з прокладеним маршрутом? Тут дуже сильно потрібна опція "Показати весь маршрут". Ну да, за допомогою клавіш масштабування весь маршрут в кінці кінців можна побачити, проте це займає чимало часу, виглядає не наочно, а крім того, якщо включено автомасштабирование (а воно дуже зручно, тому його практично все використовують), то поглянути на всю схему маршруту при зменшенні масштабу ви зможете максимум пару секунд - після цього вас знову перекинуть до стартового масштабу. (Втім, цю затримку переходу можна збільшувати в налаштуваннях.)

весь маршрут
весь маршрут

Навіть в програмі Sygic, яка мені різко не подобається, цей режим якраз був присутній: створив маршрут - будь ласка, ось тобі його повна схема. При цьому схему ще за допомогою слайдера можна як завгодно масштабувати.

Схема маршруту з Москви до Углича
Схема маршруту з Москви до Углича

На мій погляд, розробникам Navitel Navigator потрібно додати опцію окремого перегляду карти маршруту з масштабуванням. Тому що, коли маршрут можна дивитися тільки на активній карті, це вкрай незручно.

З інформацією в момент їзди по маршруту на екрані все в порядку.

Ведення по маршруту
Ведення по маршруту

Знизу і зверху виводяться поточна вулиця і наступна. Зліва в центрі - час, що залишився до прибуття, відстань і поточний час. Інформер вище - найближчий маневр і скільки до нього кілометрів. Справа зверху виводиться інформація про обмеження швидкості, позначки про наявність камер і відрізок дії обмеження.

Ну і, як я вже говорив, курсором вліво-вправо можна викликати окремі вікна про колійних точках, різні інформери і інформацію про супутники.

Я як слід протестував механізм прокладки маршруту. Треба сказати, мені дуже сподобалося, як він працює. Навіть у всяких хитрих випадках він прокладку робив так само, як і я сам, - це порадувало. Плюс з перерахунком маршруту в разі, коли я вирішував поїхати іншим шляхом, все перераховувалося і перепрокладивалось саме так, як треба.

Перепрокладка маршруту через потрібну точку
Перепрокладка маршруту через потрібну точку

У цій версії програми також можна включати відображення пробок. Програма використовує або власні навітеловскіе пробки, або пробки від SMI-Link (для цього потрібно бути зареєстрованим платним користувачем SMI-Link зі своїм логіном-паролем, що, на мій погляд, не має сенсу, так як безкоштовні "Яндекс.Пробки" , Що використовують ту ж інформацію від SMI-Link, помітно більш інформативні). Втім, як мені розповіли, пробки від SMI-Link в наступній версії будуть взагалі відключені - їх дуже мало хто використовує.

Навітеловскіе ж пробки виводяться за принципом збору інформації від користувачів ( "Яндекс.Пробки" цю модель також використовує як додаткову до датчиків). Тобто у Navitel своїх датчиків немає, але вони отримують по Москві дані про пересування 80 000 користувачів і по ним видають дані про труднощі на дорогах. Ну і, само собою, інформацію про пробки вони також можуть видавати по будь-яким містах Росії, Білорусії і України, де є достатня кількість користувачів сервісу.

Я повивчати навітеловскіе пробки і порівняв їх з "Яндекс.Пробки". На мій погляд, інформація у Navitel цілком достовірна. (Власне, оперативний збір даних від користувачів при достатньому їх кількості - найправильніший варіант.)

У програмі є опція прокладки маршруту з урахуванням пробок, але нею потрібно користуватися з великою обережністю, а краще взагалі не користуватися, тому що при цьому програма починає намагатися проводити вас по всяких дрібним вуличках з метою об'їхати пробку на великому шосе, але практика показує, що таким чином мало що можна вигадати, а частіше - зовсім навпаки, тільки втратите час.

Пробки на Варшавському шосе
Пробки на Варшавському шосе

Ну і крім того, навіть такий зручний сервіс в програмі навігації на даний момент не замінить використання тих же "Яндекс.Пробок" - просто для того, щоб на загальній схемі Москви побачити всю картину і оцінити її. У Navitel Navigator при відповідному масштабування загальну картину, звичайно, теж можна побачити, але, по-перше, схема при цьому буде на порядок менше наочна, а по-друге, при Автомасштабування невеликий масштаб на екрані протримається лише невелике заданий число секунд.

Я б порадив розробникам в наступній версії включити кнопку виклику окремого екрану з наперед заданим масштабом (для різних міст вони, звичайно, будуть різними), на якому в зручній формі показувалися б пробки, - тоді сервіс буде вже самодостатнім.

Карта Яндекс
Карта "Яндекс.Пробок"

Автомасштабування в Navitel Navigator зроблено просто чудово. Коли машина рухається повільно або взагалі варто - вибирається великий масштаб, при якому добре видно будинки і точки інтересів.

масштабування
масштабування

При збільшенні швидкості масштаб змінюється, для того щоб водій міг бачити майбутні маневри. Ну і при подальшому прискоренні масштаб знову зменшується, щоб поступово збільшитися при гальмуванні і зупинці. Орієнтуватися по карті таким чином в поїздці дуже і дуже зручно.

Ну а вже з усякими так званими точками інтересу (POI) у Navitel Navigator немає рівних. У карті міститься така величезна кількість всіляких об'єктів, що частина відомостей навіть доводиться відключати - просто щоб вони не забивали екран.

Тривимірна карта з даними
Тривимірна карта з даними

Налаштування точок інтересів
Налаштування точок інтересів

Також дуже порадувала функція пошуку потрібних об'єктів поблизу. Наприклад, заїхали ви чорт знає куди і раптом з'ясували, що вам терміново потрібен банкомат - подоїти картку. Клацаєте "Пошук" - "Найближчі" і вибираєте там банкомати. Вам тут же видається список банкоматів поблизу, причому на потрібний банкомат можна клацнути - і програма прокладе туди маршрут.

Найближчі банкомати
Найближчі банкомати

Я пограв з цією можливістю і навіть виявив в своєму Підмосков'ї поблизу комп'ютерний магазин, про який до цього не знав. Так що сервіс, як бачите, дуже і дуже корисний.

Ну а тепер висновки. Navitel Navigator мені дуже і дуже сподобався. Інтерфейс у програми дружній, простий в освоєнні, але при цьому Navigator має дуже потужними можливостями. Карти Navigator, на мій погляд, просто поза конкуренцією за своєю актуальністю подробиці і точкам інтересів! Молодці! Якщо ще зроблять окреме вікно з масштабуванням всієї схеми маршруту (тільки маршрут там зробити тоншою лінією на дрібних масштабах, а то зараз вона чомусь дуже жирна) і окреме вікно з фіксованим масштабом для перегляду загальної картини пробок - це буде просто шикарна програма!

І я з нетерпінням чекаю версії під iPhone! Користувачам iPnone, звичайно, обіцяли версію iGO з російської картою, але там буде той же Tele Atlas 2007 року, судячи з усього. (Причому невідомо, коли саме.) У Navitel карта набагато актуальніше і докладніше, тому я буду чекати саме їхній варіант.

Що це за машинки?
До обстеження там були присутні тільки оглядові карти, за якими серйозну навігацію здійснювати не можна, можна було тільки відповісти на питання: "Де я, чорт забирай?
Що це за машинки?
До обстеження там були присутні тільки оглядові карти, за якими серйозну навігацію здійснювати не можна, можна було тільки відповісти на питання: "Де я, чорт забирай?
Що це за машинки?
До обстеження там були присутні тільки оглядові карти, за якими серйозну навігацію здійснювати не можна, можна було тільки відповісти на питання: "Де я, чорт забирай?
Що це за машинки?
До обстеження там були присутні тільки оглядові карти, за якими серйозну навігацію здійснювати не можна, можна було тільки відповісти на питання: "Де я, чорт забирай?
Що це за машинки?
До обстеження там були присутні тільки оглядові карти, за якими серйозну навігацію здійснювати не можна, можна було тільки відповісти на питання: "Де я, чорт забирай?

Новости

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача