Статьи

Кріптогавань-2018. Як "Декрет про ПВТ 2.0" регулює оборот криптовалюта і токенов в Білорусі

21 грудня 2017 року сталася подія, якого очікувало все білоруське ІТ-спільнота, - був підписаний Декрет № 8 « Про розвиток цифрової економіки », Або, як кажуть в народі," Декрет про ПВТ 2.0 ". Про основні норми і нововведення документа KV.by розповів юрист інвестиційної компанії Haxus Тимофій Савицький.

Декрет передбачає цілий ряд перетворень і поліпшень у сфері інформаційних технологій:

 1. Розширення видів діяльності резидентів ПВТ;
 2. Спрощення бухгалтерського обліку та вимог законодавства про зовнішньоекономічну діяльність для резидентів ПВТ;
 3. Введення цілого ряду інститутів англійського права для використання резидентами ПВТ і низкою інших осіб (наприклад, суб'єктами малого підприємництва в ІТ, тобто стартапами);
 4. Значне спрощення візових та інших вимог для іноземних співробітників компаній - резидентів ПВТ;
 5. І багато іншого.

До такого багато чому іншому ставиться, крім іншого, і регулювання криптовалюта, токенов і ICO. Незважаючи на те, що деякі оглядачі критикують Декрет за його вузьку спрямованість (70-80% нових норм застосовуються лише до резидентів ПВТ), регулювання криптовалюта і пов'язаних з ними аспектів виноситься за дужки ПВТ, крім питань роботи кріптобірж і кріптоплатформ (обмін криптовалюта і токенов , проведення ICO ), Які будуть прерогативою резидентів ПВТ.

Отже, що ж такого привніс Декрет № 8?

 1. Надання правового статусу токені, криптовалюта, ICO (первинне розміщення знаків) і технології блокчейн;
 2. Розробка понятійного апарату;
 3. Закріплення аспектів, пов'язаних з придбанням, висновком, обміном і Майнінг криптовалюта фізичними особами;
 4. Закріплення аспектів, пов'язаних з використанням, придбанням, обміном і іншими діями з криптовалюта юридичними особами;
 5. Легалізація ICO і фіксація юридичних аспектів його проведення.

Два ключових поняття нового Декрету - це:

Цифровий знак (токен) - запис в реєстрі блоків транзакцій (блокчейне), інший розподіленої інформаційної системи, яка засвідчує наявність у власника цифрового знака (токена) прав на об'єкти цивільних прав і (або) є криптовалюта.

Криптовалюта - біткоіни, інший цифровий знак (токен), який використовується в міжнародному обороті як універсальний засіб обміну.

Таким чином, токен і криптовалюта співвідносяться як загальне і часткове. Токен може бути криптовалюта або засвідчувати права на об'єкти цивільних прав (наприклад, приватні токени при проведенні ICO ). Криптовалюта ж, в розумінні нового Декрету, повинна відповідати ознаками універсального засобу обміну, тобто за неї можна придбати товари, роботи, послуги.

Універсальний характер в Декреті не уточнений. Проте передбачається, що якщо криптовалюта є досить популярною і виконує функцію грошей в широкому сенсі (тобто можливість щось придбати) в міжнародному обороті (тобто мінімум 2 держави), то вона буде підпадати під визначення «криптовалюта» відповідно до білоруського законодавства. Поки «цифрова валюта" не досягла цих критеріїв, вона буде вважатися «токеном».

Відповідно до Декрету до 1 січня 2023 року звільняються від прибуткового податку з доходів фізичних осіб від діяльності по Майнінг, придбання (в тому числі в порядку дарування), відчуження токенов за білоруські рублі, іноземну валюту, електронні гроші і (або) обміну на інші маркери . Тобто Майні, продавати, обмінювати, дарувати та вчиняти інші дії з токенами (криптовалюта) фізичні особи можуть без будь-яких податкових наслідків. При цьому дія Декрету має ретроактивності характер - з будь-яких операціях, які вже відбулися, податкова не матиме право щось нараховувати і стягувати.

Аналогічна податкова «гавань» буде існувати до 1 січня 2023 року і для юридичних осіб щодо основних корпоративних податків (ПДВ, податок на прибуток) при відчуженні, придбанні та інших діях з токенами. Тобто, умовно провівши ICO і отримавши певні кошти (криптовалюта) на реалізацію проекту, компанія, стартап до 1 січня 2023 року податків сплачувати не буде.

Також Декрет фіксує, що при здійсненні Майнінг, зберіганні, придбанні і відчуженні токенов, така діяльність не підпадає під визначення підприємницької (незалежно від масштабів, навіть при наявності цілих майнінгових ферм ), А також не вимагає отримання ліцензії на здійснення діяльності, пов'язаної з криптографічним захистом інформації, та інших дозвільних документів. У зв'язку з достатньою зарегульованістю сфери криптографічного захисту інформації в Білорусі це положення виглядає вкрай ліберальним.

Відзначимо, що дане положення не застосовується для юридичних осіб - по всій видимості, буде необхідне отримання всіх необхідних ліцензій та дозволів на діяльність з криптографічного захисту інформації.

Досить цікавим є п. 2.4 Декрету, який говорить про те, що «передача токена вважається вчиненою у момент відображення підтвердженої операції з передачі токена адресату в реєстрі блоків транзакцій (блокчейне), інший розподіленої інформаційної системи згідно з чинними в них правилами (протоколам)». Таким чином, технічно будь-яка угода щодо відчуження токенов буде досконалою після відображення інформації в реєстрі блоків транзакцій.

Такий стан може потенційно створювати певні проблеми при використанні так званих «холодних» гаманців (працюють без підключення до інтернету). Головне достоїнство такого гаманця полягає в тому, що він в значній мірі безпечний, тому що не підключений до мережі - ризик злому і крадіжки криптовалюта Відсутнє. Також не зовсім зрозуміло, як такий стан відрегулює питання простий передачі фізичного носія від однієї особи до іншої (умовний продаж накопичувача з криптовалюта на ньому).

Також не зовсім зрозуміло, як такий стан відрегулює питання простий передачі фізичного носія від однієї особи до іншої (умовний продаж накопичувача з криптовалюта на ньому)

Юридичні особи мають право зберігати токени (криптовалюта), а також здійснювати з ними різні операції - відчужувати, змінювати, розміщувати власні маркери в Білорусі або за кордоном (тобто проводити ICO) через резидентів ПВТ, які мають право здійснювати відповідний вид діяльності, пов'язаний з обмінними операціями (кріптобіржі) або ICO (кріптоплатформи). Юридичні особи, за умови вступу в ПВТ з відповідним видом діяльності, має право здійснювати виділені операції і самостійно.

При цьому відносно ICO і обміну токенов (криптовалюта) буде існувати ряд регуляторних обмежень:

 1. Обов'язковий юридичний аудит проекту, що виходить на ICO;
 2. Контроль кріптобірж і кріптоплатформ з боку регулюючих органів з питань дотримання законодавства про заборону легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом. З великою впевненістю можна говорити про те, що при проведенні операцій даними суб'єктами (більшою мірою кріптоплатформамі) будуть також використовуватися KYC ( «know your customer» - ідентифікація суб'єкта фінансової та біржової операції) у зв'язку з тим, що вони будуть обслуговувати і іноземних осіб / клієнтів, в юрисдикціях яких KYC є обов'язковим;
 3. Обов'язкове прийняття кріптобіржамі внутрішніх нормативних актів, що регулюють питання обміну токенов (криптовалюта), порядок допуску до торгів і інші аспекти;
 4. Зобов'язання задоволення вимоги власника придбаного токена при проведенні ICO особами, які їх розмістили (самостійно або через кріптоплатформу). Тобто, умовно кажучи, Декрет зобов'язує ICO-проекти не «кидати» набувачів токенов. Не зовсім зрозумілий контекст цієї норми (так як ці правила мається на увазі відповідно до договору, який укладається між ICO-проектом і набувачем токена), однак цілком імовірно, що держава буде вести боротьбу з різними scam-проектами, які збирають на ICO великі суми і не які виконують в наступному своїх зобов'язань перед покупцями.

Таким чином, новий Декрет комплексно закріпив основні аспекти обороту криптовалюта і токенов на території Білорусі і відкрив можливості як для білоруських, так і для іноземних бізнесів і фізичних осіб для придбання, відчуження, розміщення і здійснення інших дій з криптовалюта і токенами самостійно або, вдавшись до послуг кріптобірж і кріптоплатформ, які будуть реєструватися в Білорусі.

Багато регуляторні аспекти, пов'язані з криптовалюта і токенами, будуть в подальшому уточнюватися в підзаконних актах і, цілком ймовірно, що більшість положень Декрету отримають деталізацію - можливо, менш ліберальну, ніж нинішній текст Декрету.

У будь-якому випадку, ласкаво просимо в кріптогавань-2018.

Отже, що ж такого привніс Декрет № 8?

Новости

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача