Статьи

Короткий екскурс в світ міні-комп'ютерів

 1. Зміст статті Перші комп'ютери важили тонни і займали цілі кімнати, а над їх обслуговуванням працювала...
 2. Raspberry Pi
 3. Альфа-версія
 4. Залізо і розміри
 5. Софт
 6. Просте оновлення прошивки Raspberry Pi
 7. CuBox
 8. Залізо
 9. Софт
 10. CuBox: проблеми з DBUS на встановленою Ubuntu
 11. FXI Cotton Candy
 12. Залізо і розміри
 13. Софт
 14. PandaBoard
 15. Залізо
 16. Софт
 17. Як встановити Ubuntu на PandaBoard
 18. Trim-Slice
 19. Залізо
 20. Софт
 21. AllWinner A10 і ZERO Devices Z802
 22. Залізо
 23. Софт
 24. Інші китайські пристрої

Зміст статті

Перші комп'ютери важили тонни і займали цілі кімнати, а над їх обслуговуванням працювала величезна команда фахівців. Сучасні комп'ютери за розмірами можна порівняти зі звичайним USB-брелоком. Вибираємо між Raspberry Pi, Cotton Candy, CuBox, Panda Board, Trim-Slice і AllWinner A10.

Що таке міні-ПК і з чим його їдять?

Все в нашому світі відносно. Спочатку я хотів написати про те, хто перший створив міні-комп'ютер. Але що таке «міні»? 🙂 Наприклад, в 1960-му році компанія DEC розробила перший в світі міні-комп'ютер PDP-1, оснащений клавіатурою і мишкою, - розміром «всього» з півкімнати.

Зараз міні-комп'ютерами вважають одноплатні комп'ютери вельми невеликих розмірів. В ідеалі хороший міні-комп'ютер повинен займати місця не більше, ніж USB-брелок. Хто був першим, простежити неможливо (а якщо і можна, то навіщо?) - перш ніж з'явилися одноплатні ПК для домашнього використання, була створена ціла армія різноманітних індустріальних ПК, які застосовувалися в ролі вбудованих систем на виробництві.

Замість того щоб ламати голову, хто був першим, розберемося, навіщо потрібен міні-комп сьогодні самому звичайному користувачеві. З огляду на, що всі міні-комп'ютери побудовані на базі ARM-процесорів, продуктивності у них не більше, ніж у сучасних смартфонів. Тому на міні-ПК встановлюється або той же Android, або легкі (у всіх сенсах - і в плані системних вимог, і в плані освоєння) дистрибутиви Linux. Звичайно, з Linux на борту девайс стає більш універсальним, але від цього він швидше не стане. Проте продуктивності подібних пристроїв цілком достатньо для організації медіацентру і відтворення HD-відео. Підкреслює мультімедіанаправленность і наявність HDMI-роз'єму - девайс можна без проблем підключити до сучасного телевізора. Залежно від телефону, є і DVI-роз'єми, що дозволяє також приєднувати їх до не самих сучасних моніторів (на сучасних часто є HDMI-роз'єм).

Отже, для підключення до телевізора / монітора є HDMI-роз'єм. Цей же роз'єм використовується і для передачі звуку. Але от невдача: не на всіх моніторах (не телевізор), оснащених HDMI-роз'ємом, є акустика. У підсумку, якщо на девайсі немає окремого аудіовиходу, звук не почуєш, поки не підключиш комп до телевізора або монітора з акустикою. Цей факт потрібно враховувати при виборі міні-ПК.

Підключити клавіатуру і мишу - простіше простого. На будь-якому комп'ютері є мінімум один USB-роз'єм, який можна використовувати для підключення як одного пристрою, так і USB-хаба. Я рекомендую обзавестися USB-хабом мінімум на три USB-порту: один для клавіатури, інший для миші, третій для флешки. Можна піти й іншим шляхом: купити клавіатуру з двома USB-портами: до одного підключиш мишку, до іншого - флешку.

Зв'язок із зовнішнім світом, тобто інтернетом, здійснюється або по Wi-Fi, або через Ethernet-порт.

Raspberry Pi

Ціна: 35 $ farnell.com/raspberrypi

Альфа-версія

Дозволю собі зробити невеликий екскурс в історію розробки цього чуда техніки. Вперше комп'ютер Raspberry Pi, точніше, його концепт розміром з USB-брелок був представлений Девідом Бребеном в травні 2011 року. Уже влітку того ж року була відправлена ​​у виробництво альфа-версія плати, а 12 серпня була проведена перша партія пристроїв.

Стало відомо, що альфа-версія плати, крім тестових функцій, містить більш дорогі деталі, яких не буде в «релізі». Це робиться для того, щоб зробити комп дешевше, але чи є в цьому сенс? Собівартість «релізу» - на 20% менше, а сама плата складається не з шести шарів, а з чотирьох.

Раніше комп'ютер поширяться тільки як плата, зараз - в пластиковому корпусі: вже не потрібно ламати голову над тим, куди встромити плату.

Залізо і розміри

Існує дві комплектації Raspberry Pi - модель «А» і модель «B». Процесор у них однаковий - Broadcom BCM2835 (архітектура ARM11) з частотою всього 700 МГц і модулями оперативки по 256 Мб, які розміщені безпосередньо на самому процесорі (технологія «package-on-package»). Процесор BCM2835 також містить в собі графічне ядро ​​з підтримкою OpenGL ES 2.0, апаратного прискорення і FullHD-відео. Особливістю цього комп'ютера є повна відсутність годин реального часу.

Різниця між моделями полягає в кількості USB-портів (у моделі «А» один порт, у моделі «B» - два) і в наявності Ethernet-порту у моделі «B».

Висновок відеосигналу можливий або через композитний роз'єм RCA або через HDMI. Файлова система розміщується на карті пам'яті SD, MMC або SDIO. Але зазвичай використовуються SD-карти.

Після додавання на борт всього необхідного розміри комп'ютера збільшилися до розмірів кредитної карти, але і це, погодься, небагато. Звичайно, не варто очікувати від нього особливої ​​моторності, але для простих завдань його продуктивності буде цілком достатньо.

Звичайно, не варто очікувати від нього особливої ​​моторності, але для простих завдань його продуктивності буде цілком достатньо

Софт

А як же з програмним забезпеченням? А тут все стандартно: міні-комп працює під управлінням Debian або Fedora. Цілком звичні для Linux-користувачів дистрибутиви. Так, Raspberry Pi, випущений 19 лютого цього року, працював під управлінням Debian 6.0, оболонка LXDE, браузер Midori. Втім, цей міні-комп'ютер може працювати під управлінням будь-якої ОС, яка підтримує архітектуру процесорів ARM.

Просте оновлення прошивки Raspberry Pi

Перші екземпляри Raspberry Pi давно надійшли в продаж. Зрозуміло, що в першу чергу вони потрапили в руки розробників, а потім вже рядових користувачів. Один з розробників, Hexxeh, створив інструмент для простого оновлення прошивки. Правда, він відразу попереджає, що використовувати цей інструмент можна тільки на свій страх і ризик. Отже, для установки утиліти rpi-update потрібно виконати команди:

wget http://goo.gl/1BOfJ -O / usr / bin / rpi-update && chmod + x / usr / bin / rpi-update sudo apt-get install ca-certificates

Для оновлення прошивки потрібно запустити rpi-update з повноваженнями root:

sudo rpi-update

Завантажувати саму прошивку не потрібно, скрипт отримує її автоматично з https://github.com/Hexxeh/rpi-firmware .

Відкрий скрипт rpi-update і знайди в ньому рядок:

FW_REPO = "git: //github.com/Hexxeh/rpi-firmware.git"

Це і є шлях до сховища з прошивкою. Якщо ввести адресу github.com/Hexxeh/rpi-firmware.git , То браузер автоматично перенаправить нас в сам репо - https://github.com/Hexxeh/rpi-firmware , Де можна буде переглянути файли прошивки.

Управління скриптом здійснюється за допомогою змінних оточення. Мінлива SKIP KERNEL відповідає за прошивку без ядра. Якщо SKIP KERNEL = 1, то операційна система твого Raspberry Pi буде оновлена повністю, крім файлів ядра і модулів ядра.

Змінні ROOT PATH / BOOT PATH використовуються для «оффлайн» -Оновлення, коли файли прошивки вже завантажені на SD-карту. Приклади використання змінних:

SKIP_KERNEL = 1 rpi-update ROOT_PATH = / media / root BOOT_PATH = / media / boot rpi-update

CuBox

Ціна: 99 $ solid-run.com/store

Географія міні-комп'ютерів різноманітна. Raspberry Pi розроблений в Великобританії, FXI - компанія норвезька. Тепер ми віртуально переміщаємося в Ізраїль (так і до Китаю доберемося - я обіцяю), щоб познайомитися з міні-ПК CuBox.

CuBox - це ще один одноплатний комп'ютер невеликого розміру (2 × 2 × 2 дюйми) і масою всього 91 грам.

Залізо

Думаю, я особливо нікого не здивую, якщо скажу, що і цей комп побудований на базі ARM-процесора Marvell Armada 510 ARMv7 з частотою 800 МГц. Оперативки - 1 Гб, а обробкою відео займається чіп Vivante GC600 GPU, сумісний з OpenGL 3.0 and OpenGL ES 2.0 і здатний впоратися з обробкою 2D / 3D-графіки. Також на борту цього комп'ютера є апаратний HD-декодер (Marvell vMeta HD Video Decoder). З огляду на такі особливості цього комп'ютера, його продуктивності цілком достатньо, щоб працювати з 1080p відео і використовувати класичні інтерфейси KDE та GNOME у Linux. І при цьому комп'ютер споживає всього 3 Вт енергії!

Софт

Офіційно можна придбати даний комп'ютер або з Ubuntu Desktop 10.04 (але можна встановити будь-який дистрибутив Linux з ядром 2.6.x) і Android 2.2.x (підтримуються і більш пізні версії). Обидві системи встановлені на SD-карту, і при завантаженні можна вибрати одну з них. Розмір SD-карти, з якої поставляється комп'ютер, - всього 2 Гб, але ніхто не заважає встановити карту побільше, попередньо проинсталлировать туди Ubuntu з Android (їх можна взяти з оригінальною флешки).

CuBox: проблеми з DBUS на встановленою Ubuntu

На CuBox крім Android встановлена ​​Ubuntu 10.04 LTS. Все б добре, але Ubuntu без глюків не буває. CuBox - не виняток. Головний глюк Ubuntu, встановленої на CuBox, - це некоректно працюючий DBUS. Проявляється це у відсутності звуку по HDMI, непрацюючому автоматичному монтуванні носіїв, непрацюючому NetworkManager і помилку «asoc: CS42L51 <-> mv88fx-i2s1 No matching rates». На твоєму CuBox може бути один якийсь симптом, а можуть бути і все відразу. Проблема вирішується перевстановлення DBUS:

sudo apt-get --reinstall install dbus

FXI Cotton Candy

Ціна: 199 $ store.cstick.com

Залізо і розміри

Зовні FXI Cotton Candy (розробник - компанія FXI Technologies) нагадує велику флешку з виходом HDMI.

На борту Cotton Candy - двоядерний процесор Samsung Exynos 4210 з частотою 1,2 ГГц (архітектура ARM), 1 Гб оперативної пам'яті і графічний чіп Mali-400 MP. В як жорсткий диск можна використовувати microSD-карти (підтримуються обсяги до 64 Гб).

Якщо на борту у моделі «B» - тільки Ethernet-порт, то Cotton Candy підтримує Wi-Fi 802.11b / g / n і Bluetooth 2.1.

Софт

Cotton Candy працює під управлінням Android 4.0 Ice Cream Sandwich, але теоретично можна встановити будь-яку систему, що підтримує архітектуру ARM, наприклад той же Linux.

PandaBoard

Ціна: 182 $ goo.gl/8fWYF

PandaBoard - ще один одноплатний комп'ютер, з яким ми сьогодні познайомимося. Виробник - Texas Instruments (США). Комп'ютери, про які я вже розповів, зазвичай поставляються в пластиковому корпусі, тобто відразу «придатні для вживання». PandaBoard поставляється у вигляді плати, але при бажанні можна окремо замовити і пластиковий корпус. Взагалі, PandaBoard позиціонується не як міні-ПК, а як плата для розробників мобільних пристроїв - такий собі конструктор типу «збери сам».

Залізо

Плата PandaBoard поставляється з процесором TI OMAP 4460 (для PandaBoard ES, на PandaBoard встановлений процесор 4430) з двома ядрами ARM Cortex-A9. Процесор працює на частоті 1,2 ГГц, об'єм оперативної пам'яті - 1 Гб, а на борту є повнорозмірний слот для SD-карт.

Обробкою відео займається вбудований процесор PowerVR SGX540. Чіп підтримує OpenGL ES 2.0, OpenGL ES 1.1, OpenVG 1.1 і EGL 1.3.

Що ще цікавого є на платі? На малюнку продемонстрований весь склад плати. Так, на її борту є модуль WiLinkTM 6.0, який відповідає за підтримку Wi-Fi (802.11 b / g / n) і Bluetooth, контролер Ethernet 10/100, контролер RTC (годинник реального часу), інтерфейси HDMI і DVI-D, порти USB 2.0, а також аудіороз'єм. При цьому маса плати становить всього 82 грами, а розміри - 114,3 × 101,6 мм.

Родзинкою плати є послідовний порт RS-232 (будинку йому вже не місце, а ось на виробництві стане в нагоді, так що на базі цієї плати можна будувати не тільки міні-ПК для будинку, а й індустріальні ПК) і слот для плат розширень. Щоб збільшити функціональність плати, можна придбати набір BeadaFrame 7 "LCD (BeadaFrame 7" LCD display kit), який включає в себе сенсорний TFT-екран розміром 7 дюймів і роздільною здатністю 800 × 480, пластиковий корпус, засіб для зберігання реального часу (RTC time keeper ) і пристрій контролю підсвічування екрану.

Софт

Плата поставляється без будь-якого програмного забезпечення, але «оживити» її може будь-який дистрибутив Linux або ж Android.

Як встановити Ubuntu на PandaBoard

Я вже говорив, що на PandaBoard можна встановити будь-який дистрибутив Linux або Android. Зараз розберемося, як це зробити на прикладі Ubuntu. Відразу обмовлюся. PandaBoard - це платформа OMAP4, тому нам потрібен не будь-який дистрибутив Linux, а «будь-який з підтримкою OMAP4». Наприклад, Ubuntu. Нам знадобиться комп'ютер під управлінням Linux (дистрибутив значення не має), доступ до інету і SD-карта. Насамперед отримуємо образ Ubuntu з підтримкою OMAP4:

http://cdimage.ubuntu.com/releases/11.10/release/ubuntu-11.10-preinstalled-desktop-armel+omap4.img.gz.

Тепер цей образ потрібно помістити на SD-карту. Встав SD-карту, зараз потрібно з'ясувати її ім'я пристрою:

$ Df -h

У відповідь отримаєш щось на кшталт:

FilesystemSize Used Avail Use% Mounted on / dev / sda5 100G 8.0G 92G 8% / none 995M 700K 995M 1% / dev none 1002M 308K 1001M 1% / dev / shm none 1002M 104K 1002M 1% / var / run none 1002M 0 1002M 0% / var / lock / dev / sdb2 16G 0G 16G 0% / media / 097afede-571b-32c4-8612-3364f0655f52

Звідси ясно, що SD-карта - це / dev / sdb2. Размонтіруем її:

$ Sudo umount / dev / sdb2

Запишемо образ на SD-карту:

$ Gunzip -c ubuntu-11.10-preinstalled-server-armel + omap4.img.gz | sudo dd bs = 4M of = / dev / sdb $ sync

Далі вставляємо картку в PandaBoard і підключаємо її до COM-порту свого компа. Якщо такого порту немає, тоді знадобиться кабель USB2COM (USB to Serial). Включаємо PandaBoard і запускаємо термінал (на твоєму компі):

$ TERM = vt100 minicom -s

За замовчуванням minicom використовує пристрій / dev / ttyUSB0, зазвичай так називається перший пристрій USB2COM. Дізнатися, до якого саме підключено PandaBoard, можна командою $ dmesg | grep tty.

Залишилося тільки слідувати інструкціям, що з'являються на екрані терміналу, - через деякий час Ubuntu буде встановлена.

Після установки Ubuntu потрібно встановити додаткові плагіни. Знову підключися до консолі PandaBoard і відредагуйте файл /etc/apt/sources.list

sudo vim /etc/apt/sources.list

Потрібно розкоментувати рядки, що відповідають за підключення репозиторіїв Universe і Multiverse. Після цього потрібно ввести команди:

$ Sudo apt-get install python-software-properties $ sudo add-apt-repository ppa: tiomap-dev / release $ sudo apt-get update $ sudo apt-get install ubuntu-omap4-extras

Після цього перезавантажуємо PandaBoard:

$ Sudo reboot

Trim-Slice

Ціна: 338 $ trimslice.com

Trim-Slice - безвентиляторний неттоп невеликих розмірів, розроблений ізраїльською компанією CompuLab. Це найбільший з усіх міні-комп'ютерів. На тлі тих же нетбуків цей пристрій досить маленьке - подивися фото Trim-Slice на тлі ключів від автомобіля. Розмір невеликий (9,5 × 13 × 1,5 см), але все ж більше, ніж у конкурентів.

Залізо

Це перший комерційний неттоп на базі процесорів NVIDIA Tegra 2. Це двоядерні ARM-процесори частотою 1 і 1,2 ГГц.

На борту Trim-Slice знаходяться: SSD SATA 32 Гб (так-так, SSD-накопичувач), SD-слот для читання SD-карт і розширення дискового простору, 1 Гб DDR2-800, роз'єми HDMI і DVI, звукова плата 5.1, 4 USB-порту версії 2.0, Ethernet-порт 10/100/1000, Wi-Fi 80.211n, RS-232.

Без сумніву, цей неттоп самий універсальний (більше USB-портів, RS-232, Wi-Fi і швидкий Ethernet-порт), найшвидший (завдяки використанню SSD-накопичувача замість SD-карт і швидкої оперативної пам'яті), але і найбільший. Розміри цього компа таки перевищують USB-брелок.

Софт

По суті, Trim-Slice - це повноцінний комп'ютер, тільки без вентилятора і маленького розміру. І тому він працює під управлінням повноцінного дистрибутива Ubuntu.

AllWinner A10 і ZERO Devices Z802

Ціна: 74 $ Китайські онлайн-магазини

Немає такої речі, яка б не робилася в Китаї. Було б дивно не згадати китайські міні-комп'ютери в цьому огляді. Пристрої AlLWinner A10 і ZERO Devices Z802 - повністю ідентичні, як за своїми характеристиками, так і зовні. Єдина різниця між ними - логотип ZERO Devices. Пристрої з таким лого стоять на 2 долари дорожче. За що - незрозуміло. На доказ своїх слів привожу посилання на опис ZERO Devices Z802: tinyurl.com/7gjzj6y .

Залізо

Комп'ютер AllWinner A10 швидше, ніж Raspberry Pi: він заснований на одноядерному процесорі ARM Cortex-A8 з частотою 1,5 ГГц. На борту - 512 Мб оперативної пам'яті, графічний чіп Mali-400, HDMI-вихід, порти USB і microUSB, слот для читання SD-карт (підтримуються SD карти до 32 Гб), модуль Wi-Fi 802.11 b / g.

Продуктивності AllWinner цілком достатньо, щоб відтворювати відео з роздільною здатністю Full HD. А більшого від нього і не потрібно.

Софт

Китайський міні-комп'ютер працює під управлінням ОС Android Ice Cream Sandwich. Можна встановити і будь-яку іншу ARM-сумісну систему, наприклад Linux.

Інші китайські пристрої

Серед китайських пристроїв можна виділити три найдостойніших:

 • Amlogic AML8726 - архітектура ARM Cortex A9 (65 нм), частота 800 МГц, кеш L2 128 Кб, графічний чіп Mali-400 GPU з частотою 250 МГц, підтримка декодування відео 1080P.
 • Rockchip RK2918 - архітектура ARM Cortex A8 (55 нм), максимальна частота 1,2 ГГц, але поки пристрої працюють на частоті 1 ГГц, кеш L2 512 Кб, графічний чіп GC800 GPU на частоті 600 МГц, підтримка декодування відео 1080P.
 • Allwinner A10 - архітектура ARM Cortex A8 (55 нм), максимальна частота 1,5 ГГц (поки пристрої працюють на частоті ~ 1-1,2 ГГц), кеш L2 512 Кб, графічний чіп Mali-400 GPU на частоті 300 МГц, підтримка декодування відео всіх форматів 2160P.

Аутсайдер - Amlogic, незважаючи на просунуте ядро ​​Cortex A9. Причина в урізаною частоті (всього 800 МГц) і скромному кеші.

Причина в урізаною частоті (всього 800 МГц) і скромному кеші

Але що таке «міні»?
А якщо і можна, то навіщо?
Це робиться для того, щоб зробити комп дешевше, але чи є в цьому сенс?

Новости

Как оформить диск малыш от рождения до года из фото и видео
Оформить диск "Малыш от рождения до года" из фото и видео можно совершенно разными способами! Кто-то для достижения данной цели идет на шоу-таланты, кто-то пользуется услугами профессионалов, а кто-то

Как оформить группу в вконтакте видео
Дано хотел свой магазин в вк, но не знал с чего начать его делать. Так как хотелось не банальный магазин с кучей ссылок и фото, а красиво оформленный. С меню, с аватаркой. После просмотра видео создал

Как создать фото из видео
Кризис заставляет искать дополнительные источники дохода. Одним из таких источников может стать торговля на валютном рынке Форекс. Но чтобы не потерять свои деньги необходимо работать с надежным брокером.