Статьи

Короткий екскурс в світ міні-комп'ютерів

 1. Зміст статті Перші комп'ютери важили тонни і займали цілі кімнати, а над їх обслуговуванням працювала...
 2. Raspberry Pi
 3. Альфа-версія
 4. Залізо і розміри
 5. Софт
 6. Просте оновлення прошивки Raspberry Pi
 7. CuBox
 8. Залізо
 9. Софт
 10. CuBox: проблеми з DBUS на встановленою Ubuntu
 11. FXI Cotton Candy
 12. Залізо і розміри
 13. Софт
 14. PandaBoard
 15. Залізо
 16. Софт
 17. Як встановити Ubuntu на PandaBoard
 18. Trim-Slice
 19. Залізо
 20. Софт
 21. AllWinner A10 і ZERO Devices Z802
 22. Залізо
 23. Софт
 24. Інші китайські пристрої

Зміст статті

Перші комп'ютери важили тонни і займали цілі кімнати, а над їх обслуговуванням працювала величезна команда фахівців. Сучасні комп'ютери за розмірами можна порівняти зі звичайним USB-брелоком. Вибираємо між Raspberry Pi, Cotton Candy, CuBox, Panda Board, Trim-Slice і AllWinner A10.

Що таке міні-ПК і з чим його їдять?

Все в нашому світі відносно. Спочатку я хотів написати про те, хто перший створив міні-комп'ютер. Але що таке «міні»? 🙂 Наприклад, в 1960-му році компанія DEC розробила перший в світі міні-комп'ютер PDP-1, оснащений клавіатурою і мишкою, - розміром «всього» з півкімнати.

Зараз міні-комп'ютерами вважають одноплатні комп'ютери вельми невеликих розмірів. В ідеалі хороший міні-комп'ютер повинен займати місця не більше, ніж USB-брелок. Хто був першим, простежити неможливо (а якщо і можна, то навіщо?) - перш ніж з'явилися одноплатні ПК для домашнього використання, була створена ціла армія різноманітних індустріальних ПК, які застосовувалися в ролі вбудованих систем на виробництві.

Замість того щоб ламати голову, хто був першим, розберемося, навіщо потрібен міні-комп сьогодні самому звичайному користувачеві. З огляду на, що всі міні-комп'ютери побудовані на базі ARM-процесорів, продуктивності у них не більше, ніж у сучасних смартфонів. Тому на міні-ПК встановлюється або той же Android, або легкі (у всіх сенсах - і в плані системних вимог, і в плані освоєння) дистрибутиви Linux. Звичайно, з Linux на борту девайс стає більш універсальним, але від цього він швидше не стане. Проте продуктивності подібних пристроїв цілком достатньо для організації медіацентру і відтворення HD-відео. Підкреслює мультімедіанаправленность і наявність HDMI-роз'єму - девайс можна без проблем підключити до сучасного телевізора. Залежно від телефону, є і DVI-роз'єми, що дозволяє також приєднувати їх до не самих сучасних моніторів (на сучасних часто є HDMI-роз'єм).

Отже, для підключення до телевізора / монітора є HDMI-роз'єм. Цей же роз'єм використовується і для передачі звуку. Але от невдача: не на всіх моніторах (не телевізор), оснащених HDMI-роз'ємом, є акустика. У підсумку, якщо на девайсі немає окремого аудіовиходу, звук не почуєш, поки не підключиш комп до телевізора або монітора з акустикою. Цей факт потрібно враховувати при виборі міні-ПК.

Підключити клавіатуру і мишу - простіше простого. На будь-якому комп'ютері є мінімум один USB-роз'єм, який можна використовувати для підключення як одного пристрою, так і USB-хаба. Я рекомендую обзавестися USB-хабом мінімум на три USB-порту: один для клавіатури, інший для миші, третій для флешки. Можна піти й іншим шляхом: купити клавіатуру з двома USB-портами: до одного підключиш мишку, до іншого - флешку.

Зв'язок із зовнішнім світом, тобто інтернетом, здійснюється або по Wi-Fi, або через Ethernet-порт.

Raspberry Pi

Ціна: 35 $ farnell.com/raspberrypi

Альфа-версія

Дозволю собі зробити невеликий екскурс в історію розробки цього чуда техніки. Вперше комп'ютер Raspberry Pi, точніше, його концепт розміром з USB-брелок був представлений Девідом Бребеном в травні 2011 року. Уже влітку того ж року була відправлена ​​у виробництво альфа-версія плати, а 12 серпня була проведена перша партія пристроїв.

Стало відомо, що альфа-версія плати, крім тестових функцій, містить більш дорогі деталі, яких не буде в «релізі». Це робиться для того, щоб зробити комп дешевше, але чи є в цьому сенс? Собівартість «релізу» - на 20% менше, а сама плата складається не з шести шарів, а з чотирьох.

Раніше комп'ютер поширяться тільки як плата, зараз - в пластиковому корпусі: вже не потрібно ламати голову над тим, куди встромити плату.

Залізо і розміри

Існує дві комплектації Raspberry Pi - модель «А» і модель «B». Процесор у них однаковий - Broadcom BCM2835 (архітектура ARM11) з частотою всього 700 МГц і модулями оперативки по 256 Мб, які розміщені безпосередньо на самому процесорі (технологія «package-on-package»). Процесор BCM2835 також містить в собі графічне ядро ​​з підтримкою OpenGL ES 2.0, апаратного прискорення і FullHD-відео. Особливістю цього комп'ютера є повна відсутність годин реального часу.

Різниця між моделями полягає в кількості USB-портів (у моделі «А» один порт, у моделі «B» - два) і в наявності Ethernet-порту у моделі «B».

Висновок відеосигналу можливий або через композитний роз'єм RCA або через HDMI. Файлова система розміщується на карті пам'яті SD, MMC або SDIO. Але зазвичай використовуються SD-карти.

Після додавання на борт всього необхідного розміри комп'ютера збільшилися до розмірів кредитної карти, але і це, погодься, небагато. Звичайно, не варто очікувати від нього особливої ​​моторності, але для простих завдань його продуктивності буде цілком достатньо.

Звичайно, не варто очікувати від нього особливої ​​моторності, але для простих завдань його продуктивності буде цілком достатньо

Софт

А як же з програмним забезпеченням? А тут все стандартно: міні-комп працює під управлінням Debian або Fedora. Цілком звичні для Linux-користувачів дистрибутиви. Так, Raspberry Pi, випущений 19 лютого цього року, працював під управлінням Debian 6.0, оболонка LXDE, браузер Midori. Втім, цей міні-комп'ютер може працювати під управлінням будь-якої ОС, яка підтримує архітектуру процесорів ARM.

Просте оновлення прошивки Raspberry Pi

Перші екземпляри Raspberry Pi давно надійшли в продаж. Зрозуміло, що в першу чергу вони потрапили в руки розробників, а потім вже рядових користувачів. Один з розробників, Hexxeh, створив інструмент для простого оновлення прошивки. Правда, він відразу попереджає, що використовувати цей інструмент можна тільки на свій страх і ризик. Отже, для установки утиліти rpi-update потрібно виконати команди:

wget http://goo.gl/1BOfJ -O / usr / bin / rpi-update && chmod + x / usr / bin / rpi-update sudo apt-get install ca-certificates

Для оновлення прошивки потрібно запустити rpi-update з повноваженнями root:

sudo rpi-update

Завантажувати саму прошивку не потрібно, скрипт отримує її автоматично з https://github.com/Hexxeh/rpi-firmware .

Відкрий скрипт rpi-update і знайди в ньому рядок:

FW_REPO = "git: //github.com/Hexxeh/rpi-firmware.git"

Це і є шлях до сховища з прошивкою. Якщо ввести адресу github.com/Hexxeh/rpi-firmware.git , То браузер автоматично перенаправить нас в сам репо - https://github.com/Hexxeh/rpi-firmware , Де можна буде переглянути файли прошивки.

Управління скриптом здійснюється за допомогою змінних оточення. Мінлива SKIP KERNEL відповідає за прошивку без ядра. Якщо SKIP KERNEL = 1, то операційна система твого Raspberry Pi буде оновлена повністю, крім файлів ядра і модулів ядра.

Змінні ROOT PATH / BOOT PATH використовуються для «оффлайн» -Оновлення, коли файли прошивки вже завантажені на SD-карту. Приклади використання змінних:

SKIP_KERNEL = 1 rpi-update ROOT_PATH = / media / root BOOT_PATH = / media / boot rpi-update

CuBox

Ціна: 99 $ solid-run.com/store

Географія міні-комп'ютерів різноманітна. Raspberry Pi розроблений в Великобританії, FXI - компанія норвезька. Тепер ми віртуально переміщаємося в Ізраїль (так і до Китаю доберемося - я обіцяю), щоб познайомитися з міні-ПК CuBox.

CuBox - це ще один одноплатний комп'ютер невеликого розміру (2 × 2 × 2 дюйми) і масою всього 91 грам.

Залізо

Думаю, я особливо нікого не здивую, якщо скажу, що і цей комп побудований на базі ARM-процесора Marvell Armada 510 ARMv7 з частотою 800 МГц. Оперативки - 1 Гб, а обробкою відео займається чіп Vivante GC600 GPU, сумісний з OpenGL 3.0 and OpenGL ES 2.0 і здатний впоратися з обробкою 2D / 3D-графіки. Також на борту цього комп'ютера є апаратний HD-декодер (Marvell vMeta HD Video Decoder). З огляду на такі особливості цього комп'ютера, його продуктивності цілком достатньо, щоб працювати з 1080p відео і використовувати класичні інтерфейси KDE та GNOME у Linux. І при цьому комп'ютер споживає всього 3 Вт енергії!

Софт

Офіційно можна придбати даний комп'ютер або з Ubuntu Desktop 10.04 (але можна встановити будь-який дистрибутив Linux з ядром 2.6.x) і Android 2.2.x (підтримуються і більш пізні версії). Обидві системи встановлені на SD-карту, і при завантаженні можна вибрати одну з них. Розмір SD-карти, з якої поставляється комп'ютер, - всього 2 Гб, але ніхто не заважає встановити карту побільше, попередньо проинсталлировать туди Ubuntu з Android (їх можна взяти з оригінальною флешки).

CuBox: проблеми з DBUS на встановленою Ubuntu

На CuBox крім Android встановлена ​​Ubuntu 10.04 LTS. Все б добре, але Ubuntu без глюків не буває. CuBox - не виняток. Головний глюк Ubuntu, встановленої на CuBox, - це некоректно працюючий DBUS. Проявляється це у відсутності звуку по HDMI, непрацюючому автоматичному монтуванні носіїв, непрацюючому NetworkManager і помилку «asoc: CS42L51 <-> mv88fx-i2s1 No matching rates». На твоєму CuBox може бути один якийсь симптом, а можуть бути і все відразу. Проблема вирішується перевстановлення DBUS:

sudo apt-get --reinstall install dbus

FXI Cotton Candy

Ціна: 199 $ store.cstick.com

Залізо і розміри

Зовні FXI Cotton Candy (розробник - компанія FXI Technologies) нагадує велику флешку з виходом HDMI.

На борту Cotton Candy - двоядерний процесор Samsung Exynos 4210 з частотою 1,2 ГГц (архітектура ARM), 1 Гб оперативної пам'яті і графічний чіп Mali-400 MP. В як жорсткий диск можна використовувати microSD-карти (підтримуються обсяги до 64 Гб).

Якщо на борту у моделі «B» - тільки Ethernet-порт, то Cotton Candy підтримує Wi-Fi 802.11b / g / n і Bluetooth 2.1.

Софт

Cotton Candy працює під управлінням Android 4.0 Ice Cream Sandwich, але теоретично можна встановити будь-яку систему, що підтримує архітектуру ARM, наприклад той же Linux.

PandaBoard

Ціна: 182 $ goo.gl/8fWYF

PandaBoard - ще один одноплатний комп'ютер, з яким ми сьогодні познайомимося. Виробник - Texas Instruments (США). Комп'ютери, про які я вже розповів, зазвичай поставляються в пластиковому корпусі, тобто відразу «придатні для вживання». PandaBoard поставляється у вигляді плати, але при бажанні можна окремо замовити і пластиковий корпус. Взагалі, PandaBoard позиціонується не як міні-ПК, а як плата для розробників мобільних пристроїв - такий собі конструктор типу «збери сам».

Залізо

Плата PandaBoard поставляється з процесором TI OMAP 4460 (для PandaBoard ES, на PandaBoard встановлений процесор 4430) з двома ядрами ARM Cortex-A9. Процесор працює на частоті 1,2 ГГц, об'єм оперативної пам'яті - 1 Гб, а на борту є повнорозмірний слот для SD-карт.

Обробкою відео займається вбудований процесор PowerVR SGX540. Чіп підтримує OpenGL ES 2.0, OpenGL ES 1.1, OpenVG 1.1 і EGL 1.3.

Що ще цікавого є на платі? На малюнку продемонстрований весь склад плати. Так, на її борту є модуль WiLinkTM 6.0, який відповідає за підтримку Wi-Fi (802.11 b / g / n) і Bluetooth, контролер Ethernet 10/100, контролер RTC (годинник реального часу), інтерфейси HDMI і DVI-D, порти USB 2.0, а також аудіороз'єм. При цьому маса плати становить всього 82 грами, а розміри - 114,3 × 101,6 мм.

Родзинкою плати є послідовний порт RS-232 (будинку йому вже не місце, а ось на виробництві стане в нагоді, так що на базі цієї плати можна будувати не тільки міні-ПК для будинку, а й індустріальні ПК) і слот для плат розширень. Щоб збільшити функціональність плати, можна придбати набір BeadaFrame 7 "LCD (BeadaFrame 7" LCD display kit), який включає в себе сенсорний TFT-екран розміром 7 дюймів і роздільною здатністю 800 × 480, пластиковий корпус, засіб для зберігання реального часу (RTC time keeper ) і пристрій контролю підсвічування екрану.

Софт

Плата поставляється без будь-якого програмного забезпечення, але «оживити» її може будь-який дистрибутив Linux або ж Android.

Як встановити Ubuntu на PandaBoard

Я вже говорив, що на PandaBoard можна встановити будь-який дистрибутив Linux або Android. Зараз розберемося, як це зробити на прикладі Ubuntu. Відразу обмовлюся. PandaBoard - це платформа OMAP4, тому нам потрібен не будь-який дистрибутив Linux, а «будь-який з підтримкою OMAP4». Наприклад, Ubuntu. Нам знадобиться комп'ютер під управлінням Linux (дистрибутив значення не має), доступ до інету і SD-карта. Насамперед отримуємо образ Ubuntu з підтримкою OMAP4:

http://cdimage.ubuntu.com/releases/11.10/release/ubuntu-11.10-preinstalled-desktop-armel+omap4.img.gz.

Тепер цей образ потрібно помістити на SD-карту. Встав SD-карту, зараз потрібно з'ясувати її ім'я пристрою:

$ Df -h

У відповідь отримаєш щось на кшталт:

FilesystemSize Used Avail Use% Mounted on / dev / sda5 100G 8.0G 92G 8% / none 995M 700K 995M 1% / dev none 1002M 308K 1001M 1% / dev / shm none 1002M 104K 1002M 1% / var / run none 1002M 0 1002M 0% / var / lock / dev / sdb2 16G 0G 16G 0% / media / 097afede-571b-32c4-8612-3364f0655f52

Звідси ясно, що SD-карта - це / dev / sdb2. Размонтіруем її:

$ Sudo umount / dev / sdb2

Запишемо образ на SD-карту:

$ Gunzip -c ubuntu-11.10-preinstalled-server-armel + omap4.img.gz | sudo dd bs = 4M of = / dev / sdb $ sync

Далі вставляємо картку в PandaBoard і підключаємо її до COM-порту свого компа. Якщо такого порту немає, тоді знадобиться кабель USB2COM (USB to Serial). Включаємо PandaBoard і запускаємо термінал (на твоєму компі):

$ TERM = vt100 minicom -s

За замовчуванням minicom використовує пристрій / dev / ttyUSB0, зазвичай так називається перший пристрій USB2COM. Дізнатися, до якого саме підключено PandaBoard, можна командою $ dmesg | grep tty.

Залишилося тільки слідувати інструкціям, що з'являються на екрані терміналу, - через деякий час Ubuntu буде встановлена.

Після установки Ubuntu потрібно встановити додаткові плагіни. Знову підключися до консолі PandaBoard і відредагуйте файл /etc/apt/sources.list

sudo vim /etc/apt/sources.list

Потрібно розкоментувати рядки, що відповідають за підключення репозиторіїв Universe і Multiverse. Після цього потрібно ввести команди:

$ Sudo apt-get install python-software-properties $ sudo add-apt-repository ppa: tiomap-dev / release $ sudo apt-get update $ sudo apt-get install ubuntu-omap4-extras

Після цього перезавантажуємо PandaBoard:

$ Sudo reboot

Trim-Slice

Ціна: 338 $ trimslice.com

Trim-Slice - безвентиляторний неттоп невеликих розмірів, розроблений ізраїльською компанією CompuLab. Це найбільший з усіх міні-комп'ютерів. На тлі тих же нетбуків цей пристрій досить маленьке - подивися фото Trim-Slice на тлі ключів від автомобіля. Розмір невеликий (9,5 × 13 × 1,5 см), але все ж більше, ніж у конкурентів.

Залізо

Це перший комерційний неттоп на базі процесорів NVIDIA Tegra 2. Це двоядерні ARM-процесори частотою 1 і 1,2 ГГц.

На борту Trim-Slice знаходяться: SSD SATA 32 Гб (так-так, SSD-накопичувач), SD-слот для читання SD-карт і розширення дискового простору, 1 Гб DDR2-800, роз'єми HDMI і DVI, звукова плата 5.1, 4 USB-порту версії 2.0, Ethernet-порт 10/100/1000, Wi-Fi 80.211n, RS-232.

Без сумніву, цей неттоп самий універсальний (більше USB-портів, RS-232, Wi-Fi і швидкий Ethernet-порт), найшвидший (завдяки використанню SSD-накопичувача замість SD-карт і швидкої оперативної пам'яті), але і найбільший. Розміри цього компа таки перевищують USB-брелок.

Софт

По суті, Trim-Slice - це повноцінний комп'ютер, тільки без вентилятора і маленького розміру. І тому він працює під управлінням повноцінного дистрибутива Ubuntu.

AllWinner A10 і ZERO Devices Z802

Ціна: 74 $ Китайські онлайн-магазини

Немає такої речі, яка б не робилася в Китаї. Було б дивно не згадати китайські міні-комп'ютери в цьому огляді. Пристрої AlLWinner A10 і ZERO Devices Z802 - повністю ідентичні, як за своїми характеристиками, так і зовні. Єдина різниця між ними - логотип ZERO Devices. Пристрої з таким лого стоять на 2 долари дорожче. За що - незрозуміло. На доказ своїх слів привожу посилання на опис ZERO Devices Z802: tinyurl.com/7gjzj6y .

Залізо

Комп'ютер AllWinner A10 швидше, ніж Raspberry Pi: він заснований на одноядерному процесорі ARM Cortex-A8 з частотою 1,5 ГГц. На борту - 512 Мб оперативної пам'яті, графічний чіп Mali-400, HDMI-вихід, порти USB і microUSB, слот для читання SD-карт (підтримуються SD карти до 32 Гб), модуль Wi-Fi 802.11 b / g.

Продуктивності AllWinner цілком достатньо, щоб відтворювати відео з роздільною здатністю Full HD. А більшого від нього і не потрібно.

Софт

Китайський міні-комп'ютер працює під управлінням ОС Android Ice Cream Sandwich. Можна встановити і будь-яку іншу ARM-сумісну систему, наприклад Linux.

Інші китайські пристрої

Серед китайських пристроїв можна виділити три найдостойніших:

 • Amlogic AML8726 - архітектура ARM Cortex A9 (65 нм), частота 800 МГц, кеш L2 128 Кб, графічний чіп Mali-400 GPU з частотою 250 МГц, підтримка декодування відео 1080P.
 • Rockchip RK2918 - архітектура ARM Cortex A8 (55 нм), максимальна частота 1,2 ГГц, але поки пристрої працюють на частоті 1 ГГц, кеш L2 512 Кб, графічний чіп GC800 GPU на частоті 600 МГц, підтримка декодування відео 1080P.
 • Allwinner A10 - архітектура ARM Cortex A8 (55 нм), максимальна частота 1,5 ГГц (поки пристрої працюють на частоті ~ 1-1,2 ГГц), кеш L2 512 Кб, графічний чіп Mali-400 GPU на частоті 300 МГц, підтримка декодування відео всіх форматів 2160P.

Аутсайдер - Amlogic, незважаючи на просунуте ядро ​​Cortex A9. Причина в урізаною частоті (всього 800 МГц) і скромному кеші.

Причина в урізаною частоті (всього 800 МГц) і скромному кеші

Але що таке «міні»?
А якщо і можна, то навіщо?
Це робиться для того, щоб зробити комп дешевше, але чи є в цьому сенс?

Новости

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача