Статьи

Інтернет, ЗМІ та громадська думка в Японії (Частина I)

  1. Яким чином формується мережеве громадську думку?
  2. Структура мережевого громадської думки в японському суспільстві

Яким чином формується громадська думка в мережі? Чому при цьому існує «Флеймінг»? На підставі результатів різноманітних досліджень першокласний фахівець з вивчення Інтернету наближається до розгадки особливостей мешканців мережі.

Яким чином формується мережеве громадську думку?

Починаючи з другої половини 1990-х років, коли Інтернет став поширюватися в суспільстві, на кіберпростір як на нову «соціальне середовище» покладали великі надії. Це було обумовлено тими можливостями, які надавало кіберпростір: вільно і відкрито обговорювати різні питання, вийшовши за рамки обмежень, обумовлених взаєминами між людьми або соціально-економічним становищем, прийнятими в реальному світі, а також обмежень, пов'язаних з часом і простором. Завдяки подібним тенденціям виявляються завдання, до яких необхідно приступити з соціальної точки зору, такі як «Електронний кабінет для нарад громадян», «Система публічних коментарів», «Регіональні соцмережі» та інші, активізуються спроби зі створення онлайн-просторів, де здійснюється вільний обмін думками, проводяться детальні обговорення, які призводять до формування соціальних угод та прийняття вольових рішень.

Однак в рамках анонімної системи, бідної на такі соціальні прояви, як вираз обличчя і т. П., Усвідомлення того, що ти захований в тіні анонімності, з легкістю породжує безвідповідальні і неналежні висловлювання, зайві словесні перепалки і Флеймінг. При цьому в системах, де існує реєстрація та механізми, що обмежують учасників, практично не залишається користувачів.

З іншого боку, Інтернет добре вміє як слухати, так і говорити, він не відчуває нестачі в співрозмовників, які вислухають то, що ти хочеш сказати, і володіють схожими з тобою схильностями і системою цінностей. Таким чином, він викликає так званий ефект луна-камери, при якому за допомогою спілкування і взаємного відгуку людей, схожих один на одного, розростаються певні думки і ідеї. В результаті думки окремих індивідів зміщуються від збалансованих позицій до крайнощів, що легко призводить до «колективної поляризації» (* 1) , При якій приймаються радикалізувати рішення з позицій групи.

При цьому громадські обговорення в Інтернет-просторі називають «мережевим громадською думкою», яке відображає тенденції, відмінні від громадської думки, яке існувало раніше, і усвідомлення цього зростає. Так, наприклад, замість створення нової соціального середовища виник «мережевий Флеймінг» навколо проблеми символу Олімпійських ігор в Токіо. В останні роки посилюються побоювання, що Інтернет перетворюється в простір поширення фальшивих новин і «альтернативних фактів».

Автор пов'язаний з дослідженнями Інтернету з другої половини 1990-х років, також він проводив різнобічне вивчення мережевого громадської думки. Вказуючи на структурні особливості мережевого громадської думки в японському суспільстві, хотілося б наочно показати, що мережеве громадську думку - це аж ніяк не специфічне однобоке простір, а відображення динаміки всього суспільства, загальні риси якої в деякій мірі спостерігаються у всіх розвинених країнах.

Структура мережевого громадської думки в японському суспільстві

Мережеве громадську думку включає в себе звичайні мас медіа (т. Н. Оффлайн-журналістику) і відноситься до медійних систем, які створюють і поширюють новини і формують громадську думку. На схемі внизу показана виконана автором модель медійної системи в японському суспільстві.

При формуванні громадської думки, яке грунтується на існуючих здавна засобах масової комунікації, зазвичай сильно вплив джерел інформації або організацій, які є об'єктами репортажів ЗМІ, більшість же одержувачів інформації та окремі громадяни можуть надавати тільки опосередкований вплив.

З іншого боку, в Інтернеті знімається обмеження: «Новинна середу → Новина → Одержувач новини», одержувач новини одночасно є її відправником і може публікувати різні коментарі в різноманітних соціальних мережах (Facebook, Twitter, блоги, дошки оголошень, колонки коментарів та ін.)

Більш того, розвиваються такі новинні сайти, як «BuzzFeed Japan», «Новини J-CAST», звані «мідл-медіа», а також дайджести «NAVER-дайджест» та інші. Створюється гігантське медіа-простір, в якому перетинаються мас-медіа, миддл-медіа і соцмережі і яке розвивається як платформа формування мережевого громадської думки.

Створюється гігантське медіа-простір, в якому перетинаються мас-медіа, миддл-медіа і соцмережі і яке розвивається як платформа формування мережевого громадської думки

Фотографія до заголовку © Aflo

(Стаття на японській мові опублікована 4 липня 2017 г.)

(* 1) ^ Явище, при якому в разі прийняття вольових рішень колективом індивідуальні рішення по мірі спілкування в колективі набувають радикальну спрямованість.

Яким чином формується мережеве громадську думку?
Чому при цьому існує «Флеймінг»?
Яким чином формується мережеве громадську думку?

Новости

Как оформить диск малыш от рождения до года из фото и видео
Оформить диск "Малыш от рождения до года" из фото и видео можно совершенно разными способами! Кто-то для достижения данной цели идет на шоу-таланты, кто-то пользуется услугами профессионалов, а кто-то

Как оформить группу в вконтакте видео
Дано хотел свой магазин в вк, но не знал с чего начать его делать. Так как хотелось не банальный магазин с кучей ссылок и фото, а красиво оформленный. С меню, с аватаркой. После просмотра видео создал

Как создать фото из видео
Кризис заставляет искать дополнительные источники дохода. Одним из таких источников может стать торговля на валютном рынке Форекс. Но чтобы не потерять свои деньги необходимо работать с надежным брокером.