Статьи

Інтернет, ЗМІ та громадська думка в Японії (Частина I)

  1. Яким чином формується мережеве громадську думку?
  2. Структура мережевого громадської думки в японському суспільстві

Яким чином формується громадська думка в мережі? Чому при цьому існує «Флеймінг»? На підставі результатів різноманітних досліджень першокласний фахівець з вивчення Інтернету наближається до розгадки особливостей мешканців мережі.

Яким чином формується мережеве громадську думку?

Починаючи з другої половини 1990-х років, коли Інтернет став поширюватися в суспільстві, на кіберпростір як на нову «соціальне середовище» покладали великі надії. Це було обумовлено тими можливостями, які надавало кіберпростір: вільно і відкрито обговорювати різні питання, вийшовши за рамки обмежень, обумовлених взаєминами між людьми або соціально-економічним становищем, прийнятими в реальному світі, а також обмежень, пов'язаних з часом і простором. Завдяки подібним тенденціям виявляються завдання, до яких необхідно приступити з соціальної точки зору, такі як «Електронний кабінет для нарад громадян», «Система публічних коментарів», «Регіональні соцмережі» та інші, активізуються спроби зі створення онлайн-просторів, де здійснюється вільний обмін думками, проводяться детальні обговорення, які призводять до формування соціальних угод та прийняття вольових рішень.

Однак в рамках анонімної системи, бідної на такі соціальні прояви, як вираз обличчя і т. П., Усвідомлення того, що ти захований в тіні анонімності, з легкістю породжує безвідповідальні і неналежні висловлювання, зайві словесні перепалки і Флеймінг. При цьому в системах, де існує реєстрація та механізми, що обмежують учасників, практично не залишається користувачів.

З іншого боку, Інтернет добре вміє як слухати, так і говорити, він не відчуває нестачі в співрозмовників, які вислухають то, що ти хочеш сказати, і володіють схожими з тобою схильностями і системою цінностей. Таким чином, він викликає так званий ефект луна-камери, при якому за допомогою спілкування і взаємного відгуку людей, схожих один на одного, розростаються певні думки і ідеї. В результаті думки окремих індивідів зміщуються від збалансованих позицій до крайнощів, що легко призводить до «колективної поляризації» (* 1) , При якій приймаються радикалізувати рішення з позицій групи.

При цьому громадські обговорення в Інтернет-просторі називають «мережевим громадською думкою», яке відображає тенденції, відмінні від громадської думки, яке існувало раніше, і усвідомлення цього зростає. Так, наприклад, замість створення нової соціального середовища виник «мережевий Флеймінг» навколо проблеми символу Олімпійських ігор в Токіо. В останні роки посилюються побоювання, що Інтернет перетворюється в простір поширення фальшивих новин і «альтернативних фактів».

Автор пов'язаний з дослідженнями Інтернету з другої половини 1990-х років, також він проводив різнобічне вивчення мережевого громадської думки. Вказуючи на структурні особливості мережевого громадської думки в японському суспільстві, хотілося б наочно показати, що мережеве громадську думку - це аж ніяк не специфічне однобоке простір, а відображення динаміки всього суспільства, загальні риси якої в деякій мірі спостерігаються у всіх розвинених країнах.

Структура мережевого громадської думки в японському суспільстві

Мережеве громадську думку включає в себе звичайні мас медіа (т. Н. Оффлайн-журналістику) і відноситься до медійних систем, які створюють і поширюють новини і формують громадську думку. На схемі внизу показана виконана автором модель медійної системи в японському суспільстві.

При формуванні громадської думки, яке грунтується на існуючих здавна засобах масової комунікації, зазвичай сильно вплив джерел інформації або організацій, які є об'єктами репортажів ЗМІ, більшість же одержувачів інформації та окремі громадяни можуть надавати тільки опосередкований вплив.

З іншого боку, в Інтернеті знімається обмеження: «Новинна середу → Новина → Одержувач новини», одержувач новини одночасно є її відправником і може публікувати різні коментарі в різноманітних соціальних мережах (Facebook, Twitter, блоги, дошки оголошень, колонки коментарів та ін.)

Більш того, розвиваються такі новинні сайти, як «BuzzFeed Japan», «Новини J-CAST», звані «мідл-медіа», а також дайджести «NAVER-дайджест» та інші. Створюється гігантське медіа-простір, в якому перетинаються мас-медіа, миддл-медіа і соцмережі і яке розвивається як платформа формування мережевого громадської думки.

Створюється гігантське медіа-простір, в якому перетинаються мас-медіа, миддл-медіа і соцмережі і яке розвивається як платформа формування мережевого громадської думки

Фотографія до заголовку © Aflo

(Стаття на японській мові опублікована 4 липня 2017 г.)

(* 1) ^ Явище, при якому в разі прийняття вольових рішень колективом індивідуальні рішення по мірі спілкування в колективі набувають радикальну спрямованість.

Яким чином формується мережеве громадську думку?
Чому при цьому існує «Флеймінг»?
Яким чином формується мережеве громадську думку?

Новости

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача