Статьи

Фотомастерінг за допомогою Photoshop CS2

 1. Урок 3. Фотомонтаж від А до Я. Частина друга Якщо ви виглядаєте, як ваше фото на закордонному паспорті,...
 2. Трохи інтриги, або Робота з масками
 3. Поєднання декількох фотографій, або Робота зі швидкою маскою
 4. Тіні зникають опівдні, або Створення тіні
 5. Знову швидка маска, або Експрес-метод переходу одного фото в інше
Урок 3. Фотомонтаж від А до Я. Частина друга

Якщо ви виглядаєте, як ваше фото на закордонному паспорті,
вам, ймовірно, необхідно відпочити за кордоном.
Ерл Вілсон

У попередній статті було дано уявлення про основи фотомонтажу, а також пояснювалося, як видаляти зайві предмети зі знімка і виправляти композиційні недоліки, як почати роботу з інструментами виділення і шарами. Цього разу будуть продовжені вправи по фотомонтажу і розглянуті способи професійного виділення, робота з масками і прийоми поєднання декількох фотографій на прикладах створення різноманітних фотомонтаж.

Зміна місця проживання, або Комбінація фото

«Переміщувати» людини з однієї фотографії на іншу, включати його в композицію нового знімка, органічно вплітати в інше оточення - все це повинні вміти люди, що займаються фотомонтажем. Для прикладу візьмемо пару фотографій, представлених на рис. 1. Так, непогано було б, якби ангельського вигляду дівчинка з рис. 1, b НЕ визирала з-за дверей кімнати, а постала б серед руїн якогось стародавнього храму на кшталт того, що зображений на рис. 1, a. Отже, будемо працювати в такому порядку.

1. Відкрийте дві фотографії і перетягніть інструментом Move (Переміщення) зображення дівчинки (рис. 1, b) на знімок, який буде служити фоном (рис. 1, a).

Порада. Щоб не тягнути за собою зайві частини малюнка з дитиною, перед копіюванням попередньо виділіть тільки використовувана ділянка.

2. Ви побачите, що два зображення будуть конфліктувати за пропорціями: дівчинка не поміститься у відведений для неї місце в отворі стіни. Тому приведіть скопійоване картинку до потрібного масштабу, скориставшись комбінацією клавіш + T або меню Edit • Free Transform (Редагування • Вільна трансформація). Як працювати з даним інструментом трансформації, ми вже пояснювали (див. «Світ ПК», №9 / 06, с. 132 ).

3. Вільної трансформацією трохи поверніть знімок таким чином, щоб дівчинка розташувалася паралельно прорізу в стіні, інакше потім буде дуже важко точно «підігнати» їх один до одного (рис. 2).

Тепер саме час «демонтувати» все, що нагадує про сучасну кімнаті. Але перш ніж прибирати зайві деталі, давайте познайомимося з шарами-масками, без яких не обійтися всім тим, хто вирішив працювати в Photoshop.

Трохи інтриги, або Робота з масками

Маски вказують на те, яка частина шару видно, а яка прихована, іншими словами, позначають, які пікселі шару слід вважати прозорими, а які ні. Вони є набагато більш досконалим інструментом «зачистки», ніж Eraser (Ластик), оскільки допомагають так заховати непотрібні ділянки зображення, що їх потім легко знову відкрити. А коли будь-які області стираються інструментом Eraser (Ластик), то їх можна відновити, лише вдавшись до панелі History (Історія).

Отже, маски допомагають зберегти всі пікселі, з яких складається малюнок. Давайте на практиці розберемося, як працювати з шарами-масками.

1. У вас є два шари: верхній - із зображенням дівчинки, нижній - з фоном. Перейдіть на верхній шар і приміряйте до нього маску.

2. Щоб додати маску до шару, натисніть на значок 2 Add Layer Mask (Додати шар-маску), що знаходиться в нижній частині палітри Layers (Шари). Зверніть увагу на те, що поруч з мініатюрою малюнка з'явився білий прямокутник, пов'язаний із зображенням значком ланцюга (рис. 3).

3. За допомогою будь-якого інструменту малювання вкажіть, які пікселі шару будуть невидимими, а які ні. Зробити це можна за допомогою будь-яких інструментів малювання. Виберіть звичну кисть Brush.

4. Врахуйте, що значення має тільки тон, яким ви працюєте, а не колір. Якщо ви подивіться на панель Layers (Шари), то побачите, що всі зміни відображаються на мініатюрі шару-маски в градаціях сірого.

Розглянемо основні правила створення масок.

 • Головне - запам'ятайте, що в Photoshop CS2 чорний колір позначає прозорі області, а білий свідчить про те, що даний фрагмент непрозорий.
 • Крім того, можна задавати і напівпрозорі області, наприклад застосувавши кисть з будь-яким кольором, відмінним від чорного і білого, або з відтінком сірого. А якщо працювати з таким параметром кисті, як Opacity (Прозорість), і зробити його, зокрема, рівним 50%, то напівпрозорі області на мініатюрі шару-маски позначаться сірим кольором.
 • Отже, якщо ви бажаєте зробити частину малюнка повністю прозорою, то необхідно вибрати чорний колір або для кисті, або для фону, але тоді доведеться користуватися інструментом Eraser (Ластик).
 • Потрібно працювати дуже уважно, щоб не заплутатися і не редагувати сам шар замість шару-маски. Найчастіше ненароком можна зробити активним базовий шар і нанести йому "непоправні каліцтва". Щоб уникнути цього, перейдіть на шар, клацнувши по його мініатюрі на панелі Layers (Шари), і включіть значок Lock image pixels (Заборонити редагування пікселів зображення), що знаходиться у верхній частині тієї ж панелі. Тепер при випадковому зіскакуванні на шар перед очима буде з'являтися повідомлення про те, що він заблокований, але при переході на шар-маску можна буде продовжити роботу.

Тепер, коли ви познайомилися з основними правилами роботи з шарами і їх масками, за допомогою інструментів малювання безжально зітріть кімнату і залиште на шарі тільки зображення дівчинки (рис. 4).

Примітка. Якщо вам зручніше не прати об'єкти, а, навпаки, проявляти їх, то логічніше створений шар-маску залити чорним кольором, щоб він став абсолютно прозорим. Для цього попередньо задайте колір переднього плану чорним і, натиснувши поєднання клавіш +, зробіть заливку.

Поєднання декількох фотографій, або Робота зі швидкою маскою

А зараз сумісний на одному знімку кілька зображень людини, взятих з різних фото. Тут слід продумано «зістикувати» їх між собою, щоб композиція виглядала природно. Це, звичайно, важче, ніж просто помістити людину на новий фон.

Отже, є дві фотографії (рис. 5), і потрібно перенести зображення молодої людини на фото з дівчиною.

У цьому прикладі перші дії схожі на вжиті в попередньому: копіюєте один знімок на інший і трансформуєте, підганяючи зображення під розмір фонового малюнка. В даному випадку за допомогою команди Edit • Transform • Flip Horizontal (Редагування • Трансформація • Показати по горизонталі) поряд з усім іншим був дзеркально відображений і молода людина. Коли все буде готово, то перейдіть до самої відповідальної і тривалої частини роботи - виділення і видалення зайвих областей верхнього шару.

Розглянемо ще один виключно зручний спосіб виділення - в режимі Quick Mask (Швидка маска). Робота з ним нагадує роботу з раніше розглянутим шаром-маскою, тільки тут швидка маска обмежує область редагування, а не регулює прозорість самого шару. Даний режим просто незамінний тоді, коли необхідно зробити складне виділення. Крім того, швидка маска ефективно допоможе відкоригувати вже наявне виділення, наприклад після роботи інструментами Magnetic Lasso (Магнітне ласо) або Magic Wand (Чарівна паличка) і після виконання чорнової виділення.

Перейдіть на шар з молодою людиною, якого потрібно «очистити» від старого оточення, і виділіть його, застосувавши Quick Mask (Швидку маску).

1. Щоб увійти в режим Quick Mask (Швидка маска), клацніть на значку 1 Quick Mask (Швидка маска), розташованому в нижній частині палітри Tools (Інструменти), або натисніть «гарячу» клавішу Q. Зовні цей значок схожий значку створення шару-маски, розташованому на панелі Layers (Шари).

2. Так само як і при роботі з масками, використовуються будь-які інструменти малювання з різними настройками. Але в режимі Quick Mask (Швидка маска) виділені області будуть відображатися як напівпрозорі заливки червоного кольору (рис. 6). Коли ви малюєте пензлем, то виділяєте, а коли перете гумкою, то забираєте виділене.

Примітка. Втім, допускається перевизначати настройки Quick Mask (Швидка маска). Для цього досить двічі клацнути на значку Примітка , Щоб увійти в діалогове вікно Quick Mask Options (Опції швидкої маски). У ньому можна поміняти режим областей, зафарбовувати кольором: Selected Areas (Виділені області) на Masked Areas (Масковані області). Крім того, можна визначити новий колір (Color) для маски або виділення, а також і ступінь її видимості (рис. 7) - параметр Opacity (Прозорість).

3. Якщо ви відкриєте панель Channels (Канали), то побачите, що на ній з'явився новий канал Quick Mask (Швидка маска), що містить створене вами виділення. Зверніть увагу: назва каналу написано курсивом. Це означає, що даний канал є тимчасовим. При виході з режиму Quick Mask (Швидка маска) він зникає.

4. Щоб зберегти виділення, слід натиснути на каналі Quick Mask (Швидка маска) праву кнопку миші і вибрати в контекстному меню пункт Duplicate Channel (Дублювати канал). Задайте ім'я копії каналу і натисніть OK - в списку каналів з'явився новий, який містить то виділення, над яким ви так довго працювали. Приберіть значок очі з даного каналу - зробите його видимим тоді, коли він буде потрібно для роботи. Тепер вам не доведеться витрачати багато часу, якщо знову знадобиться виділити об'єкт. Подібним чином збережете і виділення фігури молодої людини, оскільки воно стане в нагоді для створення ефекту падаючої тіні.

5. Коли виділення буде повністю закінчено, натисніть на значок, розташований поруч із позначкою входу в режим Швидкої маски 5 Quick Mask (Швидка маска), або на клавішу Q, щоб повернутися з Edit in Quick Mask Mode (Редагування в режимі «Швидка маска») в звичайний режим Edit in Standard Mode (Редагування в стандартному режимі).

6. В залежності від того, в якому режимі ви виробляли виділення, пунктирною лінією виявиться обведеним або молода людина, або весь зайвий фон. Ви легко поміняєте ці області, натиснувши комбінацію клавіш + + I.

7. Якщо виділеної виявилася необхідної частини зображення, то можна скопіювати її на новий шар, а колишній видалити або зробити невидимим. Якщо ж виділений «сміття», то візьміть ластик з досить великим діаметром кисті і затріть його.

Тепер ви маєте справу тільки з «очищеної фігурою» і можете виконати тонову корекцію, адже знімок з дівчиною був зроблений на заході, а з молодою людиною - вранці. (Про можливості корекції тони розказано в «Світі ПК», №4 / 06 , С.134-135.)

Начебто все вийшло добре, якби не одне «але» - відсутність тіні у нашого героя. Врахуйте, не варто ігнорувати подібні на перший погляд дрібниці.

Тіні зникають опівдні, або Створення тіні

Створення «правдоподібною» тіні вважається однією з найскладніших завдань фотомонтажу. Якщо ви дивилися фільми, де фігурують підроблені фотографії, то напевно згадайте, як в них не раз саме по тіні дізнавалися про те, що знімки є підробленими.

У нашому випадку потрібно додати тінь для молодої людини. Завдання значно спрощує те, що він вже був виділений і це виділення збережено. Отже, виконайте наступне.

1. Створіть копію шару, що містить зображення героя. Відкрийте панель Channels (Канали) і поставте значок очі поруч з недавно створеним новим каналом. Ви бачите, що фігура, яку так старанно виділяли, знову забарвилася в відтінок червоного. Не забудьте про те, що поруч з іншими каналами також потрібно проставити значки очі.

2. Скористайтеся інструментом Magic Wand (Чарівна паличка) і клацніть по пофарбованої області - потрібне виділення завантажено, про що свідчить поява пунктирною лінії.

3. Скопіюйте виділений об'єкт на новий шар і застосуєте до нього команди меню Edit • Transform (Редагування • Трансформація). Для простоти використовуйте різні команди трансформування:

 • розгорніть зображення - Rotate 90 ° CW (Повернути на 90 ° за годинниковою стрілкою);
 • деформуйте силует за допомогою команд Perspective (Перспектива), Skew (Скос), Distort (Спотворити).

При експериментах з трансформацією слід орієнтуватися на тінь від дівчини.

4. Після того як командами трансформації ви змінили фігуру людини до невпізнання, зробіть тінь схожою на тінь, а не на поваленого бійця біля ніг переможця, тобто пофарбуйте її в однорідний пісочний колір. Щоб надати пісочний відтінок, застосуєте одну з команд колірної корекції.

5. Швидше за все це можна зробити за допомогою команди Image • Adjustments • Photo Filter (Зображення • Налаштування • Фотофільтр). У діалоговому вікні команди задайте параметр Density (Щільність) рівним 99% і клацніть піпеткою по піску на фотографії, щоб задати колір.

6. На панелі Layers (Шари) для шару-тіні виберіть такі параметри: режим Multiply (Множення), прозорість Opacity - 50%.

7. Щоб тінь виглядала більш природно і як можна більше була схожа на свою «колегу» зліва (у ногах юнака - більш насичена, а далі - менш), використовуйте інструменти локальної тонової корекції: Burn (Затемнити) і Dodge (Освітлити).

Тепер ви закінчили створення фотомонтажу і отримали зображення, показане на рис. 8. Сподіваюся, ви зумієте запросто складати композиції, учасники яких раніше ніколи один одного не бачили.

Знову швидка маска, або Експрес-метод переходу одного фото в інше

Крім розглянутих вище існує і маса інших прийомів роботи з режимом Quick Mask (Швидка маска), адже до нього застосовні як всі інструменти редагування, так і різні команди і фільтри Photoshop. Розберемо приклад створення плавного переходу між двома фотографіями (рис. 9).

1. Після того як фотографія, взята з рис. 9, а була поміщена на верхню частину картинки на рис. 9, b і приведена до потрібних масштабах, натисканням клавіші Q увійдіть в режим Edit in Quick Mask Mode (Редагування в режимі «Швидка маска»).

2. Виберіть інструмент Gradient (Градієнт) і налаштуйте перехід кольору від чорного до білого. Як ви пам'ятаєте, при роботі з масками значення має не колір, а тон, тому так обрані кольору для градієнта.

3. При утримуючи клавішу проведіть вертикальну лінію інструментом Gradient (Градієнт) уздовж всього зображення. В результаті на малюнок належиться плавний перехід до напівпрозорому червоному.

4. Натиснувши клавішу Q, поверніться в режим Edit in Standard Mode (Редагування в стандартному режимі). При цьому градиентная маска набуде вигляду виділеної області прямокутної форми. Нехай вас не бентежить, що виділеної здається тільки половина зображення. Пікселі, що не потрапили в рамку, все одно будуть частково виділені напівпрозорої маскою.

5. Зробіть останнім проста дія - натисніть клавішу, щоб отримати такий плавний перехід між двома зображеннями, який показаний на рис. 9, с. Якщо побажаєте, то можете поекспериментувати: при повторних натисканні область виділеного знімка буде щоразу зменшуватися.

Можна отримати виключно цікаві ефекти, якщо до подібного виділенню застосовувати фільтри, а також команди колірної і тонової корекції. Спробуйте зробити це, і ви отримаєте такий знімок, яким захопиться будь фотохудожник.

* * *

Підведемо підсумки. Ви, сподіваюся, зрозуміли, що для фотомонтажу головне - впевнено працювати з інструментами виділення. Уміння швидко і точно виділити потрібний предмет - свого роду мистецтво. Тепер ви дізналися, як розвеселити своїх друзів і насолити ворогам. Фотомонтаж - виключно захоплююче заняття, він допоможе вам проявити всю свою фантазію і реалізувати творчі задуми. А здоровий гумор і почуття міри укупі зі знанням Photoshop зроблять ваші старі-нові знімки незабутніми!

ПРО АВТОРА
Ксенія Свиридова - менеджер і дизайнер Координаційного центру програми ECDL в Україні (Європейський стандарт комп'ютерної грамотності), e-mail: [email protected] .

Продовження. Початок див. У №3, 4, 7-9 / 06 .

Новости

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача