Статьи

Чому Мюнхен відмовляється від Лінукса?

У ці дні пишуться завершальні рядки в одному з наймасштабніших експериментів, коли-небудь поставлених в сегменті open source. Міське господарство Мюнхена - третього за величиною міста Німеччини - може і, швидше за все, буде переведено з Linux і вільного прикладного софту назад на MS Windows і пропрієтарні інструменти.

Мюнхенський експеримент був масштабним за будь-якими мірками: за часом, яке зайняв, за кількістю робочих місць, які охопив, по увазі, яке було до нього залучено. Тим болючіше бачити зараз його насувається крах. І хоч формально точка ще не поставлена, голосування тільки належить, для всіх, хто спостерігав за агонією останні роки, результат очевидний: рішення буде прийнято не на користь вільного ПЗ. Що ж, кажуть з історій невдач можна винести більше, ніж з історій успіху. Так що ж пішло не так? Чому настільки ретельно продуманий, настільки скрупульозно реалізований план провалився?

Історія ця почалася в самому початку нульових, коли Лінукса в сучасному розумінні ще не існувало. Хто пам'ятає сьогодні ті роки, той софт? Десктопні середовища KDE та GNOME були примітивними, вся система вимагала набагато більших трудозатрат як для установки, так і для підтримки себе в робочому, актуальному стані. І коли міська рада Мюнхена ухвалив рішення перевести свій комп'ютерний парк з продуктів Microsoft на Linux, OpenOffice і супутні вільні інструменти, це було сприйнято як прогресивний, але і надзвичайно сміливий крок (відвага, що межує з божевіллям!).

Втім, автори проекту (мер і правляча партія) переслідували саму що ні на є приземлені мета. Власне ідеологія open source хвилювала їх в найменшій мірі. Перевівши півтора десятка тисяч співробітників на вільний софт, вони просто сподівалися розподілити контракти на оснащення робочих місць і обслуговування між місцевими підрядниками. Інакше кажучи - залишити гроші «дому», припинивши годувати Microsoft і порвавши з хворобливою для міста практикою оновлень за примхою іноземного гіганта. І до речі, перші розрахунки показали, що у п'ятирічній перспективі вигідніше не змінювати платформу, а витратитися на апдейт наявних копій MS Windows.

Тому ініціатива не була популістською, що не була спробою «заощадити на безкоштовному софт». Це було далекоглядне, довгострокове рішення з прицілом на повну технологічну незалежність і з деякою надією на те, що і інші міста приклад підхоплять. Тож не дивно, що навіть знаменитий візит Стіва Балмера (тоді перша особа в Microsoft: відвідав Мюнхен особисто) нічого не змінив.

Роботи почалися в 2004-му і розтягнулися майже на десять років (якщо цікаво, є докладний кейс ). Як дистрибутива Linux був обраний Debian, але потім, оскільки у нього відсутній чіткий графік релізів, вибір змінили на користь Ubuntu. Офісним пакетом, як і планувалося, призначили OpenOffice (пізніше LibreOffice). Пошта і браузер були покриті пакетом Mozilla. Там, де виявилося неможливо відмовитися від пропрієтарного Windows-софта, будувалися робочі місця з Wine (хоч і не без пригод: виявилося непросто конфігурувати його одночасно під кілька великих додатків). У сумі вийшов практично свій власний дистрибутив - наречений LiMux (Від Linux + München).

Коли робота була завершена, близько 20 тисяч персоналок перевели на Linux і вільне володіння софт. Ще менше 5 тисяч залишилися під різними версіями MS Windows (іноді, укомплектовані open source-компонентами), через відсутність технічної можливості забезпечити їх працездатність або покрити функціонал вільними інструментами. Виконана силами міста оцінка показала, що в результаті міграції навіть вдалося заощадити - близько 10 млн. Євро. Це був чудовий приклад чисто німецького аккуратізма і дбайливості: все ретельно продумано, сплановано, без поспіху реалізовано.

І тим не менше вже в 2014-му році, тобто практично відразу після завершення основних робіт з міграції, з Мюнхена почулися перші незадоволені голоси. Мовляв, якість роботи програмного забезпечення багатьох співробітників не влаштовує, часті проблеми при обміні документами, є нестабільність в роботі програм, нарікання на інтерфейс, надмірна складність програмних конфігурацій, навіть впала продуктивність праці. Скарг насправді було багато і різних, але важливіше те, чому вони не були чутні раніше. А справа в тому, що в 2014-му в місті змінився мер: на зміну Крістіану Уде (підтримку якого оцінювали як «критично важливу») прийшов Дітер Рейтер, налаштований проти «прогресивних» експериментів.

Одна з ранніх версій LiMux. Класичний десктоп KDE.

Замовчувалося чи ні невдоволення до Рейтера - питання відкрите. Особисто мені хочеться думати, що немає. Але без сумніву саме після його приходу картину навмисно стали малювати темними фарбами. І за його ініціативою було замовлено масштабне дослідження міського ІТ-господарства, виконане компанією Accenture (відомої з партнерства з Microsoft), з основним висновком, вторять незадоволеним голосам: співробітникам слід надати можливість повернутися до конфігурації MS Windows + MS Office.

Тепер справа дійшла до голосування. Якщо ідею повернення затвердять (а до того ведуть останні три роки), в наступні п'ять років Linux замінять спеціально розробленої для міста версією MS Windows 10. Єдина поступка минулого: частина додатків пропонується зробити браузерних.

Що ж, галас, яка супроводжує останні зрушення в Мюнхені, не поступається тому шуму, який стояв, коли місто збирався перейти на Linux. Прихильники open source, коментуючи те, що відбувається, ні секунди не сумніваються, що рішення повернутися на пропріетарний софт продиктовано політичними мотивами. Рейтері пригадали все, включаючи і теплі відносини з Microsoft (яка, кажуть, саме його стараннями повернула з передмістя до Мюнхена головний офіс). Але не потрібно забувати і про те, що виявили ревізори, які оцінювали ІТ-господарство на замовлення Рейтера, і про що досі періодично говорять представники деяких міських служб (зокрема, мають справу з людьми): що місту не вдалося домогтися повної незалежності від пропрієтарних продуктів. І мова навіть не про п'ять тисяч Windows-персоналок, а про більш великих системах від Microsoft, Oracle, SAP та інших (бази даних, захист та ін.), Налагодити з якими взаємодія LiMux не вийшло. У тому числі для нормального контакту з цими системами місто тепер повинен повернутися до використання «стандартних продуктів на базі MS Windows».

Ця обставина докорінно змінює оцінку всього експерименту. Як добре сказав Матіас Кіршнер, президент Free Software Foundation Europe (спорідненої FSF, але окремої організації), якщо Мюнхен тепер відмовиться від Linux, то подасть невірний сигнал: про погану якість вільного програмного забезпечення замість поганої якості управлінських рішень!

На початку нульових у Мюнхена, забажав вилікувати себе від технологічної залежності від імпортних програмних продуктів, просто не було іншого вибору, крім Linux. Сьогодні такий вибір є, причому вибирати можна як з пропрієтарних, так і з частково вільних платформ. Будь ласка: OS X, Chrome OS, навіть Android - цілком собі вибір, принаймні нітрохи не не більше божевільний, ніж Linux зразка 2001-го року! Але яку б платформу місто не вибрав сьогодні, йому все так же доведеться мати справу з дісталася в спадок Windows-інфраструктурою: програмами, рішеннями, схемами, побудованими на MS Windows і орієнтованими на неї.

Нарікати на Linux або вільний софт в таких умовах - все одно, що скаржитися на слизьку дорогу, змести з неї сніг, але не вичистивши льоду. На жаль, навряд чи ті, хто буде згадувати про мюнхенський експеримент згодом, згадають, чому саме він провалився. Швидше обмежаться банальним «Linux непридатний для офісу. Доведено Мюнхеном ».

Так що ж пішло не так?
Чому настільки ретельно продуманий, настільки скрупульозно реалізований план провалився?
Хто пам'ятає сьогодні ті роки, той софт?

Новости

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача