Статьи

Чатбот: гонка платформ

 1. Чому зараз?
 2. Хто в грі
 3. гонка платформ
 4. Користувачі і функціонал чатбот
 5. Екосистема: ніші
 6. Перспективи і напрямки
Минулого місяця Facebook анонсував Bot API - платформу для створення ботів в своєму мессенджере.засновник проекту MrBot.im Владислав Гафаров за підсумками виступу на галузевому бізнес-сніданку ФРІІ і #tceh «Early birds: месенджери і боти» написав колонку про те, як розвивається напрямок чатбот і в яких сферах їх можна використовувати в першу чергу.

Владислав Гафаров за підсумками виступу на галузевому бізнес-сніданку ФРІІ і #tceh «Early birds: месенджери і боти» написав колонку про те, як розвивається напрямок чатбот і в яких сферах їх можна використовувати в першу чергу

Чому зараз?

Багато з нас починали спілкування в месенджерах з ICQ, а деякі і зовсім пам'ятають IRC. Але спілкування еволюціонувало - користувачеві було необхідно вже ділитися медиаконтентом, так ми перейшли в соціальні мережі.

Зараз ми на етапі наступного витка: ми знаходимося під тиском величезного масиву інформації в соціальних мережах, ми перевантажені великою кількістю шуму, стороннього контента. Ми як і раніше потребуємо обміні медиаконтентом, але втомилися від перенасиченого інформаційного поля. Тепер ми, користувачі, знову вибираємо більш вузький і персоналізований канал - месенджери.

Коли цей момент перевантаження інформацією в соціальних мережах настав, народилася ідея запропонувати користувачеві у звичній йому середовищі - месенджерах - використовувати послуги і сервіси в форматі повідомлень через чатбот. Це програма, яка працює через месенджер (і діалогові системи), і здатна взаємодіяти, а по суті - спілкуватися з користувачем для різних цілей. Чатбот автоматично по команді або за умовою виконує різні дії.

Хто в грі

У 2015 році набирає популярність Telegram одним з перших запустив в своєму мессенджере чатбот, і з цього моменту піднялася справжня хвиля.

На даному етапі месенджери варто розділити на два типи:

1. Для спілкування

Люди заводять розмови зі своїми друзями і знайомими з певних тем. У таких месенджерів набагато більше користувачів, ніж у корпоративних, і вони мають стандартний функціонал.

2. Корпоративні

Їх використовують для збільшення швидкості комунікації всередині команди. Даний тип месенджерів пропонує специфічний функціонал - ролі всередині месенджера, створення обмежених чатів всередині команди і т.д. Один з яскравих прикладів такого типу - Slack.

Другі, на даний момент, більш активно розвивають свою екосистему, в тому числі і за допомогою чатбот. У Slack з'явився магазин чатбот, який допомагає користувачам знаходити і купувати ботів під різні завдання. також Slack анонсував запуск венчурного фонду з обсягом інвестицій в $ 80 млн і вже проінвестував кілька чатбот! З російських аналогів корпоративних месенджерів в ролі наздоганяючих Bitrix24, які на базі свого внутрішнього чату також зробили платформу для створення чатбот.

гонка платформ

Найбільш активно в області платформ для створення чатбот розвиваються молоді месенджери:

- Telegram запустив цілу низку подій в липні 2015 року. А в квітні цього року Telegram випускає глобальне оновлення - нові «фішки» для своїх чатбот - рівно за 2 дні до конференції F8 конкурента Facebook.

- Американський Kik (з азіатськими країнами) запускав платформу з обережністю - спочатку відкрив можливість створення чатбот на базі своєї платформи тільки для певних бізнесів, але зовсім недавно відкрив API для чатбот, яким можуть скористатися всі бажаючі.

- Slack анонсував в грудні 2015 року магазин чатбот і фонд для розвитку екосистеми.


Активність ЗМІ робить свою справу, і в цьому році почали підтягуватися вже основні гравці ринку:

- На самому початку року розробники Whatsapp обіцяють у другій половині 2016 року запустити функціонал по створенню чатбот.

- «ВКонтакте» відкриває BizMessage API - сервіс « Повідомлення для бізнесу », Щоб користувач міг писати безпосередньо в співтовариства брендів по будь-яких питань, це найбільша аудиторія в Росії, але на даний момент платформа дуже обмежена по функціоналу.

- Технологічний гігант Microsoft анонсує BotFramework і разом з нею - створення чатбот в Skype.

- 12 квітня на конференції F8 Facebook анонсує свою бот-платформу для Facebook Messenger, але робить це акуратно - з премодерацією і багатьма обмеженнями для розробників.


Порівняння платформ для створення чатбот різних месенджерів:


Користувачі і функціонал чатбот

Основний ресурс платформ для розробки чатбот - це користувачі. Близько 3 мільярдів користувачів активно використовують месенджери і йдуть туди з соціальних мереж. Багато користувачів мають відразу кілька месенджерів і поділяють їх під конкретні завдання. Це дозволяє розробникам чатбот краще фокусуватися на потрібної аудиторії.

Чатбот під корпоративні месенджери наділяють функціоналом, без якого не обходиться жоден робочий день, - це створення зустрічей, опитування працівників, аналітика і статистика всередині месенджера.

У масовому секторі месенджерів для спілкування переважають кілька напрямків:

- Особисті помічники - дозволяють працювати з твоїми файлами, повідомленнями, нагадуваннями, наприклад, бот LingvoBot дозволяє користувачеві переводити повідомлення на різну мову. Або Comstatbot, який дозволяється вести статистику в групових чатах.

- Інформаційні чатбот - наприклад, розповідають про погоду (Poncho, Weatherman) і надають зведення по курсу валют.

- Новинні (свої боти є вже у багатьох ЗМІ - Forbes, Meduza, Techcrunch, CNN і т.д.)

- Розважальні - наприклад, MyPokerBot, GalatronVS, Zurvival, Playzork.

- Ecommerce assistant (H & M, BlynkStyle).


Екосистема: ніші

Через низький поріг входу для розробників чатбот і сильно розігрітій теми стався великий наплив програмістів в цю область. За різними даними кількість активних розробників налічує вже кілька десятків тисяч. На цьому грунті деякі команди вирішили створювати горизонтальні рішення, що допомагають розробникам.

 1. В першу чергу всім стали необхідні інструменти для поширення чатбот і маркетингові платформи, так як практично ні в одному месенджері немає офіційних каталогів чатбот.

 2. Найвідоміші на даний момент компанії розробляють конструктори для чатбот, які дозволяють легко і швидко створити простого чатбот.

 3. Наступна категорія команд вирішує питання по агрегації точок входу користувачів, первинної автоматизації і передачі даних для подальшої людської обробки.

 4. Далі на хвилі загального хайпа йдуть різні AI і NLP рішення. Тут команд дуже багато і знайти по-справжньому щось цікаве зараз важко.

 5. І остання категорія команд намагається вирішити питання деякої операційної інфраструктури. Такі команди представляють різні рішення по збору даних і його аналізу, а також представляють хостинг чатбот.


Перспективи і напрямки

На даний момент месенджери тільки пробують запускати чатбот, багато хто робить це з обережністю. Користувачі чекають повідомлень, в першу чергу, від живих людей, але саме в цих платформах вони хочуть мати функціонал за рішенням повсякденних завдань. У месенджерів свої правила, свій UI і UX - це не веб-сайти і не мобільні додатки.

Для деяких кейсів це чудовий майданчик і, можливо, саме через месенджер вдасться надати користувачеві унікальний сервіс. А для великих компаній месенджери - це величезна аудиторія, яка стане ключовим фактором для поширення своїх сервісів, продуктів і послуг в месенджерах.

Рівень інтерактивності, закладений в чатбот, - це майбутнє, в якому користувач не буде звикати до інтерфейсу і розуміти / підкорятися логіці роботи програми. Цей формат буде міняти підхід до взаємодії з сервісами, інтернет-серфінгом, пошуком і представленням інформації.

А для нас, розробників, - це величезна можливість зробити майбутнє реальністю!


Чому зараз?
Чому зараз?

Новости

Как оформить группу в вконтакте видео
Дано хотел свой магазин в вк, но не знал с чего начать его делать. Так как хотелось не банальный магазин с кучей ссылок и фото, а красиво оформленный. С меню, с аватаркой. После просмотра видео создал

Как оформить диск малыш от рождения до года из фото и видео
Оформить диск "Малыш от рождения до года" из фото и видео можно совершенно разными способами! Кто-то для достижения данной цели идет на шоу-таланты, кто-то пользуется услугами профессионалов, а кто-то

Как создать фото из видео
Кризис заставляет искать дополнительные источники дохода. Одним из таких источников может стать торговля на валютном рынке Форекс. Но чтобы не потерять свои деньги необходимо работать с надежным брокером.

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача