Статьи

Чатбот: гонка платформ

 1. Чому зараз?
 2. Хто в грі
 3. гонка платформ
 4. Користувачі і функціонал чатбот
 5. Екосистема: ніші
 6. Перспективи і напрямки
Минулого місяця Facebook анонсував Bot API - платформу для створення ботів в своєму мессенджере.засновник проекту MrBot.im Владислав Гафаров за підсумками виступу на галузевому бізнес-сніданку ФРІІ і #tceh «Early birds: месенджери і боти» написав колонку про те, як розвивається напрямок чатбот і в яких сферах їх можна використовувати в першу чергу.

Владислав Гафаров за підсумками виступу на галузевому бізнес-сніданку ФРІІ і #tceh «Early birds: месенджери і боти» написав колонку про те, як розвивається напрямок чатбот і в яких сферах їх можна використовувати в першу чергу

Чому зараз?

Багато з нас починали спілкування в месенджерах з ICQ, а деякі і зовсім пам'ятають IRC. Але спілкування еволюціонувало - користувачеві було необхідно вже ділитися медиаконтентом, так ми перейшли в соціальні мережі.

Зараз ми на етапі наступного витка: ми знаходимося під тиском величезного масиву інформації в соціальних мережах, ми перевантажені великою кількістю шуму, стороннього контента. Ми як і раніше потребуємо обміні медиаконтентом, але втомилися від перенасиченого інформаційного поля. Тепер ми, користувачі, знову вибираємо більш вузький і персоналізований канал - месенджери.

Коли цей момент перевантаження інформацією в соціальних мережах настав, народилася ідея запропонувати користувачеві у звичній йому середовищі - месенджерах - використовувати послуги і сервіси в форматі повідомлень через чатбот. Це програма, яка працює через месенджер (і діалогові системи), і здатна взаємодіяти, а по суті - спілкуватися з користувачем для різних цілей. Чатбот автоматично по команді або за умовою виконує різні дії.

Хто в грі

У 2015 році набирає популярність Telegram одним з перших запустив в своєму мессенджере чатбот, і з цього моменту піднялася справжня хвиля.

На даному етапі месенджери варто розділити на два типи:

1. Для спілкування

Люди заводять розмови зі своїми друзями і знайомими з певних тем. У таких месенджерів набагато більше користувачів, ніж у корпоративних, і вони мають стандартний функціонал.

2. Корпоративні

Їх використовують для збільшення швидкості комунікації всередині команди. Даний тип месенджерів пропонує специфічний функціонал - ролі всередині месенджера, створення обмежених чатів всередині команди і т.д. Один з яскравих прикладів такого типу - Slack.

Другі, на даний момент, більш активно розвивають свою екосистему, в тому числі і за допомогою чатбот. У Slack з'явився магазин чатбот, який допомагає користувачам знаходити і купувати ботів під різні завдання. також Slack анонсував запуск венчурного фонду з обсягом інвестицій в $ 80 млн і вже проінвестував кілька чатбот! З російських аналогів корпоративних месенджерів в ролі наздоганяючих Bitrix24, які на базі свого внутрішнього чату також зробили платформу для створення чатбот.

гонка платформ

Найбільш активно в області платформ для створення чатбот розвиваються молоді месенджери:

- Telegram запустив цілу низку подій в липні 2015 року. А в квітні цього року Telegram випускає глобальне оновлення - нові «фішки» для своїх чатбот - рівно за 2 дні до конференції F8 конкурента Facebook.

- Американський Kik (з азіатськими країнами) запускав платформу з обережністю - спочатку відкрив можливість створення чатбот на базі своєї платформи тільки для певних бізнесів, але зовсім недавно відкрив API для чатбот, яким можуть скористатися всі бажаючі.

- Slack анонсував в грудні 2015 року магазин чатбот і фонд для розвитку екосистеми.


Активність ЗМІ робить свою справу, і в цьому році почали підтягуватися вже основні гравці ринку:

- На самому початку року розробники Whatsapp обіцяють у другій половині 2016 року запустити функціонал по створенню чатбот.

- «ВКонтакте» відкриває BizMessage API - сервіс « Повідомлення для бізнесу », Щоб користувач міг писати безпосередньо в співтовариства брендів по будь-яких питань, це найбільша аудиторія в Росії, але на даний момент платформа дуже обмежена по функціоналу.

- Технологічний гігант Microsoft анонсує BotFramework і разом з нею - створення чатбот в Skype.

- 12 квітня на конференції F8 Facebook анонсує свою бот-платформу для Facebook Messenger, але робить це акуратно - з премодерацією і багатьма обмеженнями для розробників.


Порівняння платформ для створення чатбот різних месенджерів:


Користувачі і функціонал чатбот

Основний ресурс платформ для розробки чатбот - це користувачі. Близько 3 мільярдів користувачів активно використовують месенджери і йдуть туди з соціальних мереж. Багато користувачів мають відразу кілька месенджерів і поділяють їх під конкретні завдання. Це дозволяє розробникам чатбот краще фокусуватися на потрібної аудиторії.

Чатбот під корпоративні месенджери наділяють функціоналом, без якого не обходиться жоден робочий день, - це створення зустрічей, опитування працівників, аналітика і статистика всередині месенджера.

У масовому секторі месенджерів для спілкування переважають кілька напрямків:

- Особисті помічники - дозволяють працювати з твоїми файлами, повідомленнями, нагадуваннями, наприклад, бот LingvoBot дозволяє користувачеві переводити повідомлення на різну мову. Або Comstatbot, який дозволяється вести статистику в групових чатах.

- Інформаційні чатбот - наприклад, розповідають про погоду (Poncho, Weatherman) і надають зведення по курсу валют.

- Новинні (свої боти є вже у багатьох ЗМІ - Forbes, Meduza, Techcrunch, CNN і т.д.)

- Розважальні - наприклад, MyPokerBot, GalatronVS, Zurvival, Playzork.

- Ecommerce assistant (H & M, BlynkStyle).


Екосистема: ніші

Через низький поріг входу для розробників чатбот і сильно розігрітій теми стався великий наплив програмістів в цю область. За різними даними кількість активних розробників налічує вже кілька десятків тисяч. На цьому грунті деякі команди вирішили створювати горизонтальні рішення, що допомагають розробникам.

 1. В першу чергу всім стали необхідні інструменти для поширення чатбот і маркетингові платформи, так як практично ні в одному месенджері немає офіційних каталогів чатбот.

 2. Найвідоміші на даний момент компанії розробляють конструктори для чатбот, які дозволяють легко і швидко створити простого чатбот.

 3. Наступна категорія команд вирішує питання по агрегації точок входу користувачів, первинної автоматизації і передачі даних для подальшої людської обробки.

 4. Далі на хвилі загального хайпа йдуть різні AI і NLP рішення. Тут команд дуже багато і знайти по-справжньому щось цікаве зараз важко.

 5. І остання категорія команд намагається вирішити питання деякої операційної інфраструктури. Такі команди представляють різні рішення по збору даних і його аналізу, а також представляють хостинг чатбот.


Перспективи і напрямки

На даний момент месенджери тільки пробують запускати чатбот, багато хто робить це з обережністю. Користувачі чекають повідомлень, в першу чергу, від живих людей, але саме в цих платформах вони хочуть мати функціонал за рішенням повсякденних завдань. У месенджерів свої правила, свій UI і UX - це не веб-сайти і не мобільні додатки.

Для деяких кейсів це чудовий майданчик і, можливо, саме через месенджер вдасться надати користувачеві унікальний сервіс. А для великих компаній месенджери - це величезна аудиторія, яка стане ключовим фактором для поширення своїх сервісів, продуктів і послуг в месенджерах.

Рівень інтерактивності, закладений в чатбот, - це майбутнє, в якому користувач не буде звикати до інтерфейсу і розуміти / підкорятися логіці роботи програми. Цей формат буде міняти підхід до взаємодії з сервісами, інтернет-серфінгом, пошуком і представленням інформації.

А для нас, розробників, - це величезна можливість зробити майбутнє реальністю!


Чому зараз?
Чому зараз?

Новости

Как оформить диск малыш от рождения до года из фото и видео
Оформить диск "Малыш от рождения до года" из фото и видео можно совершенно разными способами! Кто-то для достижения данной цели идет на шоу-таланты, кто-то пользуется услугами профессионалов, а кто-то

Как оформить группу в вконтакте видео
Дано хотел свой магазин в вк, но не знал с чего начать его делать. Так как хотелось не банальный магазин с кучей ссылок и фото, а красиво оформленный. С меню, с аватаркой. После просмотра видео создал

Как создать фото из видео
Кризис заставляет искать дополнительные источники дохода. Одним из таких источников может стать торговля на валютном рынке Форекс. Но чтобы не потерять свои деньги необходимо работать с надежным брокером.