Статьи

Бюджет на науку: матч Німеччина - Україна, рахунок 218 - 8!

13:15

Зараз Німеччина - світовий науковий лідер, а Україна перебуває в глибокій дупі.

За останній час мене дуже сильно дістали коментарі диванних експертів широкого профілю, які із завидною постійністю задають одні і ті ж питання:

  1. У яких ще країнах, крім України, є Академії Наук, що фінансуються їх держбюджету?
  2. Яке фінансування ці академії отримують в цілому і скільки бюджетних грошей на рік припадає на одного вченого?

Питання ці задаються зазвичай з єхидною глузуванням т. К. Коментатори чомусь впевнені, що НАН України - організація, яка не має аналогів в розвинених країнах і її фінансування треба взагалі припинити т. К. Ніде в світі науку з держбюджету не фінансують.

З усією відповідальністю заявляю: ці люди - або тролі, які клінічні придурки, до того ж забанені в гуглі за тупість.

Про те, що всі розвинені країни світу здійснюють щедре бюджетне фінансування науки, говорилося вже сотні разів. Проте ці питання спливають знову і знову. Що ж, нехай ця стаття буде ще однією відповіддю.

У яких країнах Європи є Національні Академії Наук?

Практично у всіх. Існує така організація як Науковий Консультативна Рада Європейських академій наук ( EACAS ), Яка є «парасолькою», що об'єднує академії наук майже всіх країн Євросоюзу. До цієї організації входять Академії Наук таких країн: Данія , Естонія , Фіндляндія , Франція , Німеччина , Греція , Угорщина , Ірландія , Італія , Латвія , Литва , Нідерланди , Норвегія , Польща , Португалія , Румунія , Словаччина , Словенія , Іспанія , Швеція , Швейцарія , Великобританія , Австрія , Бельгія , Болгарія , Хорватія , Чехія .

Крім цього Академії Наук є в Україні, Білорусі, Росії та Молдові, але в цю асоціацію вони не входять.

Висновок: наявність Національної Академії Наук - загальна європейська практика.

Фінансуються чи академії наук з держбюджету?

Так, фінансуються. При цьому треба розуміти, що адміністративна організація науки в різних країнах сильно відрізняється. Організації з однаковими назвами можуть мати різні функції і навпаки, організації з абсолютно різними назвами можуть бути ідентичними по суті.

В Україні НАН - найбільша наукова організація в державі та інших структур такого розміру не існує. В інших країнах замість єдиної «великої академії» може бути купа невеликих державних асоціацій і товариств. Сенс від цього не змінюється - що тут, що там державні наукові структури отримують бюджетне фінансування, просто називаються вони по-різному.

Наприклад, Німецька Національна Академія Наук (вона ж Леопольдина ) - це просто клуб шанованих вчених і громадських діячів. Крім неї є навіть академії окремих міст, наприклад Академія Наук Гётінгена . Ці академії жодним чином не є аналогами нашої НАНУ. А ось німецьке суспільство Макса Планка , Не дивлячись на різницю в назві, як раз і є практично повним аналогом НАНУ і за функціями, і за завданнями, і за принципом фінансування.

Крім того, в різних країнах можуть бути абсолютно різні заморочки у формуванні структури держбюджету. Якщо в Україні все фінансування НАН йде, грубо кажучи, одним рядком, то в інших країнах воно може бути «розмазати» по десятку різних бюджетних програм з хитромудрими назвами. Суть від цього не змінюється, але нагугліть загальні цифри бюджетного фінансування науки десь в Словенії може бути практично нереально.

В цілому в ЄС прийнята планка в 2% ВВП для бюджетного фінансування науки. Для порівняння в Україні в 2018 р на науку закладено близько 0.2% ВВП.

приклад Німеччини

Українська система організації науки досить схожа на німецьку. Це не випадковість. Сто років тому, коли створювалася наша Академія, її НЕ не мудруючи, лукаво здерли з тодішньої німецької моделі, що вважалася на той час однією з кращих. За минулий час обидві системи розійшлися в деталях і назвах, але залишилися схожими по суті.

Що, добре в Німеччині, так це те, що всі публічні фінанси максимально прозорі і розкладені по поличках - бери і вивчай (є навіть дані англійською мовою). Зокрема фінансування і структурна організація науки в Німеччині виписані з німецьким педантизмом на цьому сайті.

У таблиці нижче зібрані назви і функції німецьких та українських наукових організацій:

Ще раз підкреслю, що всі організації в таблиці фінансуються з держбюджету Німеччини або з бюджетів федеральних земель!

Видно, що розбивка по функціям між організаціями в Німеччині і в Україні різна, але якщо взяти все в сумі, то наша НАН з галузевими академіями покликані робити те ж саме, що всі німецькі наукові товариства і федеральні інститути. НАН не перекриває на 100% функції всіх німецьких організацій, але так чи інакше задіяна в їх виконанні.

Тепер давайте подивимося на фінансування.

У 2018 р НАН фінансується в розмірі 3.7 млрд. Гривень. З них де-факто виділено 3,2 млрд, а 500 млн. Десь «висять» і невідомо чи будуть вони виплачені. Фіг з ним, будемо вважати по максимуму. 3.7 млрд. Гривень - це близько 120 млн. Євро.

В НАН за офіційними даними працює близько 30000 чоловік. З них наукових співробітників - близько половини т. Е. Їх порядку 15000 чоловік.

Таким чином в Україні на одного наукового співробітника в рік припадає фінансування близько 8 тисяч євро. Прописом: вісім тисяч євро. Це не просто зарплата, це взагалі в цілому на всі (включаючи комуналку, ремонти, обладнання, реактиви, конференції, публікації) з розрахунку на одного вченого. Нормальний айтішник зі стажем отримує таку суму як зарплату за два місяці, якщо що.

Тепер Німеччина. Сумарні витрати бюджету Німеччини на науку та інновації - близько 90 мільярдів євро (!) На рік за даними 2016 року. На фінансування власне досліджень в академіях йдуть далеко не всі ці гроші - значна частина витрачається на підтримку інновацій і нових технологій (то що по-англійськи називається "Development"). Час, що залишився безпосереднє фінансування різних наукових організацій виглядає так:

Таким чином в Німеччині на одного наукового співробітника в рік припадає фінансування в середньому близько 218 тисяч євро.

Нагадаю, що в Україні - 8 тисяч. Це в 27 разів менше!

Про всяк випадок, ось вам для порівняння внесок промисловості та бізнесу в наукові дослідження в Німеччині та до купи показники для університетської науки:

У промисловості на одного вченого припадає трохи більше грошей, ніж в бюджетному секторі, але різниця незначна - всього близько 20%.

В університетах на одного вченого припадає набагато менша сума. Це і зрозуміло - в Німеччині, як і в Україні, академічна система науки. Університети відіграють другорядну роль. У США або Великобританії все рівно навпаки - майже вся наука зосереджена в університетах, а у Франції - щось середнє між цими крайнощами.

Це не погано і не добре - це просто різні організаційні системи. Жодна з цих систем не є однозначно більш ефективної, тому заклики до перенесення всієї науки в Україні в університети - шизофренічна маячня. У нас 100 років існувала академічна модель науки, така ж як в Німеччині. Зараз Німеччина - світовий науковий лідер, а Україна перебуває в глибокій дупі. Ясно, що справа не в формальній організаційній системі, а в тих самих сміховинних 8 тисячах євро в рік на одного вченого в Україні проти 218 тисячв Німеччини.

Висновок: Ще раз, щоб засвоїлося - витрати державного бюджету на діяльність одного наукового співробітника в Україні в 27 разів менше, ніж в Німеччині.

Хтось ще хоче щось сказати про неефективність українських вчених? Може про причини відсутності нобелівських премій поговорити хочете? Може запитаєте, чому всі молоді звалюють ударними темпами? Ні, не хочете, все зрозуміло? От і славно!

Яке фінансування ці академії отримують в цілому і скільки бюджетних грошей на рік припадає на одного вченого?
У яких країнах Європи є Національні Академії Наук?
Фінансуються чи академії наук з держбюджету?
Хтось ще хоче щось сказати про неефективність українських вчених?
Може про причини відсутності нобелівських премій поговорити хочете?
Може запитаєте, чому всі молоді звалюють ударними темпами?
Ні, не хочете, все зрозуміло?

Новости

Как оформить группу в вконтакте видео
Дано хотел свой магазин в вк, но не знал с чего начать его делать. Так как хотелось не банальный магазин с кучей ссылок и фото, а красиво оформленный. С меню, с аватаркой. После просмотра видео создал

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача