Статьи

Борис Акімов: Ми колемо льоди старозавітного фінансового ринку

Першого листопада кооператив LavkaLavka почав продаж токенов BioCoin Першого листопада кооператив LavkaLavka почав продаж токенов BioCoin. Завдання максимум - продати 800 млн «монет» і зібрати $ 15 млн. Засновники проекту і ряд ЗМІ назвали процес першим легальним ICO в Росії. У гучної заяви тут же знайшлися критики. Ми дізналися у власника кооперативу LavkaLavka Бориса Акімова, як він сприймає заяви опонентів і чому продовжує наполягати на легітимності ICO.

- ICO LavkaLavka закінчується 18 лютого. Зараз кампанія відповідає вашим очікуванням?

- Цілком, незважаючи на те, що невихід на майданчик «Схід» дещо знизив результат (майданчик, створена спільно НП РТС і Фондом розвитку Далекого Сходу, відмовилася проводити ICO через неврегульованість ринку, раніше з тих же причин на «Сході» зірвалося ICO резидентів «Сколково» - ред.), так як були інвестори, зацікавлені в придбанні не просто легального токена, але біржового товару, торгуються на легальній майданчику.

- Ви вжили словосполучення «легальний токен», до якого у правничої спільноти великі питання. Як сприймаєте полеміку, яка розгорнулася переважно в соцмережах?

- Позитивно. По-перше, ми живемо в такий час, коли головне, щоб говорили. По-друге, ми ще і професійну зворотний зв'язок збираємо. Якщо ти прийдеш до юриста і попросиш провести ICO легально, тобі виставлять рахунок на мільйон доларів. А зараз хороші юристи безкоштовно працюють, пишуть для нашого ICO правові висновки, публічно дискутують між собою - і допомагають нам поліпшуватися. Це важливо, враховуючи, що ми, як передовий полк, мчимо вперед.

- Вас назвали «криголамом» ...

- Так, криголам кріптопроцессінга продовжує колоти лід старозавітного фінансового ринку.

- Все-таки, чому ваше ICO легально?

- Ми відкриті і прозорі, що не біжимо кудись в офшори, в іншу юрисдикцію. LavkaLavka реалізує товар і з залучених грошей платить податки. Це багатогранна історія, в чомусь навіть чисто мовна. До будь-якого блокчейна ми проводили кілька раундів краудінвестінга - відкрито залучили кошти і запустили бізнес. На наш погляд, це був легальний краундінвестінг. На що нам заперечували, що в Росії навіть немає такого поняття «краудінвестінг», значить, говорити про легальність процедури не можна. Але в Росії є закон про товариства з обмеженою відповідальністю, у яких може бути до 50 засновників. Можна вважати, що ми залучили велику кількість інвесторів, які вклали 150 млн рублів в статутний капітал. Це ж не суперечить нашому законодавству. Це легально, просто ніхто цього раніше не робив. Поняття «краудінвестінг» так і не існує - але по факту явище є. Те ж саме відбувається з ICO. Напевно, не зовсім правильно сказати про нього «легальне», поки немає поняття самого ICO. Але легальний продаж електронних сертифікатів на відвантаження товарів - чому б і ні, це законно. Правда, нецікаво звучить. Кажеш «ICO» - відразу залучаєш увагу.

- Інтерес навколо того, що відбувається з LavkaLavka, великий?

- Навколо нашого проекту справжній хайп, він привертає увагу в тому числі перевіряючих органів. Напевно ви чули про візити прокуратури до нас в офіс. Як прийшли, так і пішли: їх задовольнили наші відповіді, вони переконалися, що все відкрито і прозоро. Якщо нам скажуть, що десь ми порушуємо закон, ми відразу зупинимося, а поки претензій немає.

- Одна з претензій ваших опонентів полягає в тому, що інвестор фактично не захищений ...

- Якщо ви подивитеся наш сайт, то переконаєтеся: ми взагалі уникаємо слова «інвестор». Ми не залучаємо інвестиції - ми продаємо продукт. Люди, які платять нам, купують електронний сертифікат у вигляді токена на блокчейне, тому що це зручніше, більш технологічні, простіше, прозоріше. Ніяких цінних паперів або активів покупці токенов не отримують, не інвестують в будівництво, якщо тільки у спосіб. Ми говоримо їм, що токен може бути отоваритися в магазині LavkaLavka і все. Схожа історія, наприклад, з сироваром Олегом Сиротою: він пропонує купувати у нього сир, який дозріє через рік-два. Де гарантії, що продукт буде поставлений?

- Ще вас дорікають в тому, що недостатньо зроблено для захисту коштів людей з інших юрисдикцій.

- Виправданість якихось технічних перешкод для покупки токенов учасниками інших юрисдикцій багато в чому залежить від масштабів проекту. У нас він не такий вже великий, щоб на нього покупці з інших юрисдикцій сильно звертали увагу, тому і ризики невеликі. З іншого боку, сам факт того, що відносини Росії з Європою та США засмутилися: є варіант, що будь-який бізнес з Росії буде під пильною увагою і до нього будуть застосовуватися подвійні стандарти. Приїдеш куди-небудь на відпочинок, а тебе звинуватять, що прихильників Путіна вербуешь своїми токенами або намагаєшся найняти російських хакерів. Виключати цього в умовах війни, яка фактично йде, не можна.

- Про ваше ICO кажуть, що воно передчасно. Ви як до цього ставитеся?

- Якщо проект буде непреждевременним, то він буде непотрібним. Формування нового ринку, трансформація реальності завжди відбувається силами тих, хто діє передчасно.

- Хто допомагав у юридичному супроводі?

- У період активної підготовки, який тривав близько трьох місяців, було дуже багато розмов, консультацій з цілою плеядою відомих юристів. У підсумку ми зрозуміли: більшість професійних юристів дуже бояться бути передчасними. Найчастіша позиція - давайте почекаємо, поки законні рамки будуть встановлені, і підемо по описаним правилам. Ось Еліна Сидоренко (інтерв'ю з нею читайте тут - ред. ) Не боїться - теж як криголам діє, теж потрапляє під хвилю критики. Хтось повинен бути передчасним, щоб потім не виявилося, що ми запізнилися усією країною в нову цифрову економіку. Ось, в Білорусії вже розроблена законодавча база, узгоджений декрет про цифрову економіку, який чекає на підпис на столі у Лукашенка. Декрет передбачає для резидентів Центру високих технологій можливість випускати токени. При цьому колеги із сусідньої держави прийшли до висновку, що нічого спеціального придумувати не потрібно - треба внести точкові зміни в існуюче законодавство. Адже нічого нового, наприклад, з точки зору взаємин між людьми або виникнення зобов'язань, по суті, не з'явилося - придуманий новий інструментарій, який і треба додати. Великовагова законодавча робота не потрібна, інакше вийде як з законом про приватних кладовищах, який потрібен, усіма вже десять років обговорюється, але не може бути прийнятий, тому що вимагає колосальних змін в більшій кількості документів, починаючи з Земельного кодексу.

- Надія на те, що законодавці вас почують, є?

- У будь-якому випадку це відбудеться. Якщо діяти в логіці точкових змін існуючого законодавства, то їх можна було б провести мало не за три місяці. Але якщо намагатися осмислювати ICO і блокчейн як нове правове та економічне явище, законотворчістю можна займатися роками - завжди знайдеться причина, чому це неможливо зробити.

Розмовляла Анна Орешкіна

Прокоментувати ситуацію з випуском «легальних» токенов «Інвест-Форсайт» попросив професора Артема Генкина, співавтора книги « Блокчейн: як це працює і що чекає нас завтра ».

«Будь-яка спроба пристосувати нові фінансові технології до вітчизняній правовій системі не може не заслуговувати на повагу, - заявив експерт. - Першопрохідникам завжди важко. Є ризик, що їх підхід «забанити» або законодавці, або правоохоронні органи. Однак присутній і ненульовий шанс, що їх новації завтра будуть визнані "кращими практиками» та стануть прикладом для наслідування ».

Зараз кампанія відповідає вашим очікуванням?
Як сприймаєте полеміку, яка розгорнулася переважно в соцмережах?
Інтерес навколо того, що відбувається з LavkaLavka, великий?
Де гарантії, що продукт буде поставлений?
Ви як до цього ставитеся?
Хто допомагав у юридичному супроводі?
Надія на те, що законодавці вас почують, є?

Новости

Как оформить диск малыш от рождения до года из фото и видео
Оформить диск "Малыш от рождения до года" из фото и видео можно совершенно разными способами! Кто-то для достижения данной цели идет на шоу-таланты, кто-то пользуется услугами профессионалов, а кто-то

Как оформить группу в вконтакте видео
Дано хотел свой магазин в вк, но не знал с чего начать его делать. Так как хотелось не банальный магазин с кучей ссылок и фото, а красиво оформленный. С меню, с аватаркой. После просмотра видео создал

Как создать фото из видео
Кризис заставляет искать дополнительные источники дохода. Одним из таких источников может стать торговля на валютном рынке Форекс. Но чтобы не потерять свои деньги необходимо работать с надежным брокером.