Статьи

Археологи відкопали стародавній храм в Москві. Що далі?

  1. Міські квартали під пішохідною зоною
  2. Атріум, "вікна" або консервація
  3. Церква поза зоною доступу

Image caption На ділянці в 100 квадратних метрів археологи наші фрагменти будівель і безліч предметів різних століть. Тепер площа розкопок планують збільшити ще на 60 метрів

У Москві виявили зберігся фрагмент церкви XVI століття і велика кількість начиння. Можна облаштувати спуск до стародавнього фундаменту або "вписати" його в міський простір, кажуть археологи. А можна просто закопати. Російська служба Бі-бі-сі розбиралася, в чому цінність знахідки.

У центрі Москви на північній стороні Іллінки археологи досліджують ділянку площею близько 100 квадратних метрів. За їх словами, в цьому місці один на одного накладаються сліди семи століть: в безпосередній близькості один від одного - предмети часів Юрія Долгорукого і фрагменти розібраної в 1770-х роках церкви.

Розкопки проводяться в точці, яка стане частиною пішохідної зони в рамках проекту "Моя вулиця". Що буде з фрагментами давньої забудови після того, як свою роботу завершать археологи, неясно.

Російська служба Бі-бі-сі з'ясувала, що виявили на місці майбутнього фонтану.

Міські квартали під пішохідною зоною

Розкопки на місці Біржовий площі почалися 19 червня цього року. Передбачається, що маршрут між Микільської вулицею і будуються парком "Зарядье" стане пішохідною зоною.

Його частиною стане і Біржова площа на перетині Богоявленського провулка і Іллінки. Тут за планом КБ "Стрілка" повинен стояти фонтан. Роботи в цьому місці зупинили, коли здався фундамент церкви XVI століття.

Image caption На ділянці в 100 квадратних метрів археологи наші фрагменти будівель і безліч предметів різних століть

Media playback is unsupported on your device

Що археологи знайшли в самому центрі Москви

Церква Введення в храм Пресвятої Богородиці склали з каменю в 1550-і роки. "[Це] грозненська церква (часів Івана Грозного - Бі-бі-сі). У XVII столітті вона перебудовувалася, в XVIII столітті після пожежі реконструювалася, а потім її розібрали. До неї примикає забудова, міські квартали: тут залишки підвалів, погребів, подклета - залишки житлових будівель ", - розповідає фахівець Столичного археологічного бюро Микита Зубарєв.

На розкритому ділянці поруч з частиною церковного фундаменту видно фрагменти будівель різних епох. Найдавніший рівень фахівці відносять до XII століття.

Атріум, "вікна" або консервація

Розкопки на Біржовий площі вплинули на терміни проекту "Моя вулиця": передбачалося, що велика частина робіт в місті буде завершена до Дня міста на початку вересня. За словами керівника проекту "Моя вулиця" КБ "Стрілка" Олександра Ситникова, через виявлення безлічі історичних знахідок розкопки продовжили до листопада.

Але до сих пір залишається неясним, чи залишиться відкритим фундамент храму.

За даними історика архітектури Олександра Можаєва, деякий час назад об'єкт на перетині Богоявленського провулка і Іллінки відвідав заступник мера Петро Бірюков, який висловив "зацікавленість розкопками і їх практичним результатом".

"Офіційна думка керівництва поки не озвучено, але в цілому тема збереження руїн храму заперечень не викликала", - повідомляє "Афіша.Daily".

За словами Зубарєва з Столичного археологічного бюро, є кілька варіантів рішень: або храм буде законсервовано під землею, або фундамент "впишуть" у міський простір. Зробити це можна різними способами.

Image caption Зараз археологам доступна тільки північна частина фундаменту храму.

Один з них - змінити проект фонтану, включити цегляну кладку в атріум і облаштувати спуск до фундаменту церкви. Інший варіант - скляні вікна на поверхні площі - в такому випадку фонтан доведеться зрушити.

"Проектувальники ще не вирішили. Ми позначили їм проблему", - говорить Зубарєв.

Історик архітектури Можаєв побоюється, що автори проекту реконструкції або міська влада може піти іншим шляхом: "Розібрати на цеглу верхню частину руїни, а потім скласти з них таку ж, але на більш зручною висотної позначки, одночасно звільнивши місце для фонтану і його насосів. зайве ліквідувати, про недокопанное забути ".

В КБ "Стрілка" кажуть, що рішення про те, як саме в результаті буде виглядати Біржова площа, буде сформовано після завершення всіх археологічних досліджень.

Церква поза зоною доступу

Якщо доступ до фундаменту церкви XVI століття буде збережений, можна буде побачити фрагмент північної межі.

Основна частина храму розташовувалася на території сучасної Іллінки. Але ось в якій мірі вона збереглася, невідомо.

"Щоб зрозуміти більше, нам потрібно виходити під проїжджу частину, а це виходить за межі проекту", - пояснює Зубарєв з Столичного археологічного бюро. Так що фахівці досліджують тільки "пляма забудови" на місці запланованого фонтану.

Image caption Арка в стіні підвального поверху - зараз єдиний доступний для огляду архітектурний елемент церкви

У відкритій стіні фундаменту храму збереглася невелика арка - "можливо, в неї ставили свічку, коли спускалися в підвал", передбачає Зубарєв. "Далі шість білокам'яних ступенів, що йдуть в недоступний нам подклет трапезній. Там могли зберігатися житниці, тому що є поспіль на їх будівництво під храмом", - говорить археолог.

Докладних зображень і плану побудованої при Івані Грозному церкви немає.

"У XVI столітті, звичайно, все виглядало зовсім інакше. Вулиці були значно вужчими, площі ніякої не було. Церква виходила на кут старої лінії Богоявленського провулка і Іллінки, яка теж була вже в два рази", - розповідає москвовед Олександр Іванов.

За його словами, поряд з храмом могли перебувати монастирські будівлі - церква перебувала на території подвір'я Иосифо-Волоцкого монастиря.

Але не виключено, що в тому ж XVI столітті на цьому ж місці існували і торгові приміщення: відомо, наприклад, що навпроти в церкви Дмитра Солунського, на місці якої пізніше була побудована біржа, перший поверх з боку Іллінки був торговим, каже москвовед Іванов.

Церква Введення в храм Пресвятої Богородиці розібрали в 1779 році. При Катерині II московські вулиці стали випрямляти і розширювати, і її довелося зламати.

"Церков XVI століття в принципі дуже мало збереглося в Москві, будь-яка така будівля навіть на рівні археології - велика і цінна знахідка", - говорить Іванов.

"XII століття тут є"

Китай-місто і Іллінка - найдавніший район за межами Кремля: тут були перші торгові слободи, в усі часи йшла бурхливе життя, особливо з XV століття, розповідає Іванов.

На місці розкопок на Біржовий площі на одній ділянці сходяться сліди шести будівель різного часу. Добре видно подклет дерев'яного будинку XIII століття. В його межах - сліди печі.

Сам будинок загинув у пожежі. На його місці знайшли безліч речей, значна частина яких - предмети озброєння: кістяні рукоятки ножів, фрагменти кольчуг, сокир, що повністю зберігся шолом.

Image caption Серед знайдених речей - кахлі, натільні хрести, інструменти, що використовувалися в ковальському ремеслі

"[Тут знайдено] багато цілих речей, чого зазвичай не буває при розкопках. Зазвичай" спілкуєшся "з уламками", - говорить Зубарєв. Він пояснює хороший стан знайдених предметів пожежею - "ніхто не встиг прибрати, ось як вони лежали в будинку, так в ньому і залишилися".

"Так, постраждали від вогню, але все можна розчищати, реставрувати - це будуть цілі, красиві музейні речі", - пояснює фахівець.

Така кількість предметів озброєння може бути пов'язано з тим, що на місці сучасної Біржовий площі працювали кілька поколінь ковалів. Археологи знайшли велику кількість інструментів - ковадла, молотки, щипці, десятки тиглів, в яких плавили бронзу.

Крім зброї на цьому невеликій ділянці було знайдено безліч скляних розписних браслетів, в тому числі з імпортної скла.

Ці прикраси характерні для міського населення, "тут на кожен квадратний метр падає фрагмент скляного браслета - тобто це було поширене прикраса городянок, можна сказати - тут в XIII столітті вже місто", зазначає археолог Зубарєв.

Сліди найдавнішої на цій ділянці будівлі археологи знайшли біля стіни храму. Йдеться про зовсім великому спорудженні. На думку Зубарєва, люди, які його будували, жили в Москві в один час з Юрієм Долгоруким.

"Достовірно - XII століття тут є", - говорить археолог.

Новости

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача