Статьи

Як повернути товар по гарантії20.05.2014 16:48

З неякісним (бракованим) товаром в своєму житті не стикався тільки той, хто нічого не купував. І хоча Закон про захист прав споживачів дає досить потужний інструментарій, повернути по гарантії товар можна не всякий. І не завжди. Ця стаття присвячена питанню, що робити в разі, якщо вам попався бракований товар і як його повернути в магазин.


Гарантії, терміни і зобов'язання

Захищаючи споживача від неякісної продукції, законодавець встановив для виробника обмежені в часі гарантійні зобов'язання (ст.7 Закону про захист прав споживачів ). Ці зобов'язання полягають в тому, що вироблений товар або продукт повинні нормально відпрацювати (використовуватися) протягом гарантійного терміну. Для цього сам виробник, продавець або третя особа (сервісний центр) в разі поломки товару повинні його безкоштовно відремонтувати або замінити. Гарантійний строк зазначається в паспорті на продукцію, на етикетці або в будь-якому іншому документі (найчастіше, це гарантійний талон).

Для харчових продуктів та іншої продукції, споживчі якості якої згодом можуть погіршуватися і створювати небезпеку для життя і здоров'я, встановлюється термін придатності, який зазначається на етикетках, упаковках або інших документах. Цей термін придатності і вважається гарантійним терміном. Термін придатності має визначатися від дати виготовлення.

А ось на такі сезонні товари, як взуття, одяг, хутряні та інші вироби гарантійний строк обчислюється з початку відповідного сезону (початок сезонів для товарів встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.94 №172 ).

Щодо продукції, на яку гарантійні строки або строк придатності не встановлено, споживач має право пред'явити продавцю (виробнику, виконавцю) відповідні вимоги, якщо недоліки були виявлені протягом двох років, а щодо об'єкта будівництва - не пізніше десяти років від дня передачі їх споживачеві.

Необхідні умови

Згідно ч.11 ст.8 Закону всі вимоги споживача розглядаються тільки після пред'явлення розрахункового документа (засвідчує факт продажу і дату продажу, видається при покупці), а щодо товарів, на які встановлено гарантійний строк, - технічного паспорта чи іншого його замінює, з позначкою про дату продажу.

Іншими словами, скористатися інструментарієм, що надаються Законом про захист прав споживачів для лагодження, обміну або повернення товару можна лише в межах гарантійного терміну, при наявності товарного або касового чека, заповненого паспорта на товар або гарантійного талона.

Важливо мати на увазі, що вимоги споживача не будуть задоволені, якщо продавець, виробник (сервісний центр) доведуть, що недоліки товару виникли внаслідок порушення споживачем правил користування товаром або його зберігання (ч.14 ст.8).

Виходячи з цієї норми, мабуть, безглуздо йти за справедливістю з раптово «заглючила» мобільним телефоном, якщо на його корпусі є відколи або вм'ятини після падіння, які (можете не сумніватися) будуть оцінені в сервісному центрі як «порушення споживачем правил користування).

Також пред'явити магазину претензії з приводу кислого в межах терміну придатності молока можна, мабуть, лише відразу після його покупки. На наступний день магазин вже може говорити про «порушення правил зберігання продукту» - не поклали в холодильник, ось і скисло.

Товар полагодити, обміняти або повернути?

Тепер, коли розібралися з термінами і необхідною документацією, з'ясуємо, що в зв'язку з поломкою товару має право вимагати споживач і як себе повинен вести продавець.

Отже, згідно з ч.1 ст.8 Закону в разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку недоліків споживач має право вимагати:

1) пропорційного зменшення ціни;

2) безоплатного усунення недоліків товару в розумний строк;

3) відшкодування витрат на усунення недоліків товару.

Закон встановлює, що споживач має право пред'явити одну з цих вимог, а в разі його невиконання заявити іншу вимогу.

Іншими словами, хоча вимагає покупець, але варіанти, в кінцевому підсумку, вибирає продавець. А тому, коли ви приходите в магазин з претензіями на поламаних, наприклад, мікрохвильовку, магазин, як правило, переадресує вас в сервісний центр фірми для «безоплатного усунення недоліків», навіть якщо ви запропонуєте пропорційно зменшити ціну.

Але от якщо протягом гарантійного терміну були виявлені істотні недоліки або фальсифікація товару, то в цьому випадку вибирає вже споживач:

1) розірвати договір і повернути сплачені за нього гроші;

2) замінити товар на такий же або на аналогічний, з числа наявних.

У виникненні суттєвих недоліків повинен бути винен виробник (продавець, виконавець), а для їх підтвердження, швидше за все, доведеться провести експертизу.

Істотний чи недолік?

Таким чином, обміняти або повернути товар можна лише в разі, якщо недолік виявився істотним.

«Суттєвість» можна оцінити виходячи з визначень, даних в ст.1 Закону про захист прав споживачів :

недолік - будь-яка невідповідність продукції вимогам нормативно-правових актів і нормативних документів, умовам договорів або вимогам, що пред'являються до неї, а також інформації про продукцію, наданій виробником (виконавцем, продавцем).

істотний недолік - недолік, який робить неможливим чи недопустимим використання товару відповідно до його цільового призначення, виник з вини виробника (продавця, виконавця), після його усунення проявляється знову з незалежних від споживача причин і при цьому наділений хоча б однією з нижченаведених ознак:

а) недолік взагалі не може бути усунутий;

б) його усунення потребує понад чотирнадцять календарних днів;

в) він робить товар суттєво іншим, ніж передбачено договором.

Виходячи з цього, обмін або повернення товару можна вимагати лише в разі, якщо поломка сталася не з вашої вини, її хоча б один раз намагалися усунути.

Як задовольняють споживача

Тепер кілька слів по процедурі. Продавець, виробник, сервісний центр зобов'язані прийняти товар неналежної якості і задовольнити його вимоги. При цьому доставка великогабаритних товарів і товарів вагою понад п'ять кілограмів і їх повернення споживачеві здійснюється за рахунок продавця, виробника, сервісного центру.

Вимога про заміну бракованого товару має задовольнятися негайно, якщо товар є в наявності. При необхідності перевірки дефекту - протягом 14 днів або за домовленістю сторін. Якщо ж товару немає, то його заміну повинні зробити протягом двох місяців з моменту подачі відповідної заяви.

Що стосується зміни цін на товар, то тут Законом про захист прав споживачів встановлені такі правила. Якщо проводиться заміна товару на такий же, тільки справний, то перерахунок вартості не проводиться. У разі, якщо заміна відбувається на товар іншої марки (моделі, артикулу, модифікації), то за основу береться більш висока ціна. Тобто, якщо ціна зросла, то перерахунок проводиться на момент обміну; якщо знизилася, - на момент покупки.

Аналогічно, якщо товар повертається і споживач забирає гроші: при розірванні договору розрахунки із споживачем провадяться: в разі підвищення ціни на товар - виходячи з вартості на час пред'явлення вимоги про повернення грошей; в разі сніженія- виходячи з ціни на момент покупки. При цьому сплачені за товар гроші повинні бути повернуті в день розірвання договору або за домовленістю в інший термін, проте не пізніше, ніж протягом семи днів.

Гарантійний ремонт також має деякі процедурні особливості, про які не всі знають. Так, усунути недоліки товару зобов'язані протягом 14 днів з дати пред'явлення вимоги (або за згодою сторін в інший термін).

Для деяких товарів, в тому числі, для мобільних, холодильників, комп'ютерів, Кабінет Міністрів України зобов'язує продавця і виробника створювати так званий обмінний фонд товарів, з якого на письмову вимогу споживача йому надається (з доставкою !!!) товар аналогічної марки (моделі, артикулу, модифікації). За кожен день затримки виконання цієї вимоги і за кожний наступний після чотирнадцятого день споживачеві виплачується неустойка в розмірі 1% від вартості товару.

Повний список товарів, якими можна користуватися, навіть коли вони знаходяться в ремонті, можна побачити тут .

До речі, багато хто чомусь плутають гарантійний термін, протягом якого можна полагодити, обміняти або повернути неякісний товар, з 14-денним терміном після покупки товару. В останньому випадку можна повернути в магазин товар належної якості. Детальніше - в матеріалі «Як повернути товар у магазин: Правила повернення товару протягом 14 днів» .

Закон і Бізнес


© Закон і Бізнес

Товар полагодити, обміняти або повернути?
Істотний чи недолік?

Новости

Как оформить группу в вконтакте видео
Дано хотел свой магазин в вк, но не знал с чего начать его делать. Так как хотелось не банальный магазин с кучей ссылок и фото, а красиво оформленный. С меню, с аватаркой. После просмотра видео создал

Как оформить диск малыш от рождения до года из фото и видео
Оформить диск "Малыш от рождения до года" из фото и видео можно совершенно разными способами! Кто-то для достижения данной цели идет на шоу-таланты, кто-то пользуется услугами профессионалов, а кто-то

Как создать фото из видео
Кризис заставляет искать дополнительные источники дохода. Одним из таких источников может стать торговля на валютном рынке Форекс. Но чтобы не потерять свои деньги необходимо работать с надежным брокером.

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача