Статьи

5 найсучасніших способів зайти на заблоковані сайти

Узаконивши інтернет-цензуру два роки тому, Росія приєдналася до довгого списку країн, так чи інакше обмежують своїм громадянам доступ до інформації в глобальній мережі. Цим, до речі, не гребують навіть країни розвинені, благополучні, на зразок США і членів Євросоюзу. І як це зазвичай буває, закон ніде не ідеальний.

У нас, зокрема, він грішить надмірною жорстокістю і нерозбірливістю: як то кажуть, з водою нерідко вихлюпують і дитини. Роскомнадзор, якому доручено вести "чорний список", через декілька "нехороших" сторінок може заблокувати доступ до всього сайту, ці сторінки містить. Так було, коли росіянам перекрили доступ до (тепер дозволено) "Архіву інтернету" ( www.archive.org ) - дуже корисного некомерційному ресурсу, що зберігає копію майже кожного сайту в Мережі. Те ж саме з (блокованим і зараз) "рутрекере" (rutracker.org), де, крім явних піратських копій, музиканти викладають і цілком легальні копії власних творів.

А ще буває так, що інтернет-провайдери лінуються зняти блокування, хоча зі списку Роскомнадзора сайт вже знаходиться на відстані (перевірити адресу можна на сторінці blocklist.rkn.gov.ru ). Так, наприклад, мій провайдер (МТС) як і раніше не пускає мене на archive.org.

org

Втім, не думайте, що інтернет-цензура буває тільки в масштабах цілої країни. Навпаки, левова частка заборон існує лише всередині окремих організацій і компаній - їх ставлять роботодавці, які не бажають, щоб співробітники в робочий час розважалися в "Фейсбуці", на "Ютубі" і тому подібних ресурсах. Обходячи така заборона, ви вже точно ніяких законів не порушите.

Коротше кажучи, бувають ситуації, коли вам необхідно одержати не заборонену законом інформацію з сайту, який чомусь на вашому комп'ютері недоступний. Що робити? Скористатися легальними інструментами, які дозволять обійти блокування і потрібну інформацію отримати. Блокування адже влаштовані дуже просто (що на підприємствах, що на "кордоні"). Сервер, через який ви виходите в інтернет, перевіряє, до якою адресою ви звертаєтеся, і якщо той числиться в списку заборонених адрес, повертає вам стандартну "заглушку": мовляв, доступ до ресурсів обмежено.

Значить, необхідно зробити так, щоб сервер не зміг побачити, що саме ви запитуєте. Нижче наведено список інструментів, що дозволяють цю задачу вирішити, зі складністю по наростаючій.

1. Кеш пошукових машин

Ідея до смішного проста і зводиться до того, щоб отримати "заборонену" сторінку з пам'яті пошукових машин, які її колись відвідували. Наприклад, для Google це виглядає наступним чином: клікніть маленьку зелену стрілку біля адреси сайту і виберіть опцію "Збережена копія". Аналогічна опція є і у "Яндекса", і у Bing (називається "кешована сторінка").

Аналогічна опція є і у Яндекса, і у Bing (називається кешована сторінка)

2. Турбо-режим в браузері

Деякі браузери - перш за все Opera і яндекс.браузер - пропонують так званий "турбований режим". Ідея в тому, щоб пустити потік даних від сайту до вас через сервер, що належить розробникам браузера, де ці дані будуть стискатися. Так ви витратите менше трафіку, та й завантажуватися сайти стануть в середньому швидше. Однак крім швидкості та економії, у такого режиму є приємний побічний ефект: ваш провайдер не знає, що ви переглядаєте. Навіть якщо ви звертаєтеся до забороненого сайту, скажімо, rutracker.org, з точки зору провайдера, ваш браузер спілкується з сервером "Опери" або Яндекса. Тому і блокувати вас не стануть.

Включити турбо-режим можна в головному меню браузера (Opera), або в його налаштуваннях.

Включити турбо-режим можна в головному меню браузера (Opera), або в його налаштуваннях

3. Проксі

Проксі-сервером або, в побуті, "проксі" (від англ. Proxy - довірена особа) називають сервер, який виконує роль посередника: ви довіряєте йому отримати за вас потрібну вам інформацію. Оскільки, з точки зору вашого провайдера, запитуючи через проксі заборонений ресурс X, ви звертаєтеся до проксі-сервера, а не до самого X, то і блокувати ваш запит знову ж таки не стануть.

У найпростішому випадку проксі-сервер виконаний у формі звичайного сайту, де потрібно ввести адресу потрібного вам ресурсу. Такі, наприклад, Proxfree.com і Stealthy.co . Той і інший безкоштовні.

Більш складний варіант, але і більш зручний: прописати IP-адресу проксі-сервера в налаштуваннях вашого браузера. Так в браузері Firefox для цього потрібно зайти в "Настройки -> Додаткове -> Мережа -> З'єднання", включити опцію "Ручна настройка сервісу проксі" і ввести IP-адресу проксі-сервера (взятий з одного зі списків, яких багато гуляє по інтернету , наприклад з proxylist.hidemyass.com ). Тепер через проксі-сервер перенаправлятиметься весь ваш браузерні трафік.

Нарешті, у деяких проксі-служб є свої плагіни / розширення для браузерів. Наприклад, в списку розширень Chrome можна знайти "Stealthy" від вищезгаданого сайту Stealthy.co. Встановіть його, і ви отримаєте той же результат, що і в попередньому випадку: весь браузерні трафік тепер піде через "проксі".

4. VPN

Уявіть, що вам вдалося протягнути власний кабель до якогось закордонного інтернет-провайдера, наприклад, до Німеччини. Тепер, підключаючись до інтернету, ви будете для всього світу виглядати клієнтом цього німецького провайдера. І ніякі блокування, встановлені на вашому підприємстві або в Росії, вам, звичайно, не завадять. Саме так і працює VPN - з тією лише різницею, що кабель не справжній, а віртуальний, створений програмно.

Власне VPN і розшифровується як virtual private network - віртуальна приватна мережа. Тут між вами і VPN-провайдером організовується шифрований канал для обміну даними, прочитати які сторонній не в силах. Така послуга буває і платною і безкоштовною, розрізняючи швидкістю і набором функцій. Але почати краще з безкоштовних: VPNbook.com , CyberGhostVPN.com .

Інструкції з налаштування зазвичай додаються і цілком стандартні: "Панель управління -> Центр управління мережами і загальним доступом -> Налаштування нового підключення або мережі -> Підключення до робочого місця -> Підключення через Інтернет за допомогою VPN". Адреса VPN-сервера, логін і пароль ви знайдете в інструкції до конкретного сервісу.

Простіше, втім, буде не копатися в настройках операційної системи, а встановити VPN-розширення для браузера. Таке, наприклад, як зображене тут Hola . Воно самостійно виконає всі необхідні настройки, а вам залишиться тільки контролювати його роботу кнопкою в панелі інструментів браузера.

Воно самостійно виконає всі необхідні настройки, а вам залишиться тільки контролювати його роботу кнопкою в панелі інструментів браузера

5. TOR і йому подібні

Тут вам теж допоможе посередник. Але якщо в попередніх випадках в його якості виступала якась компанія (розробник браузера, власник проксі-сервера, власник VPN-сервера), то тепер ви будете мати справу з простими користувачами, на зразок вас самих.

TOR - це, сильно спрощуючи, мережа, розгорнута поверх інтернету, що приховує вміст і напрямок пересилаються в ній пакетів. Програмне забезпечення, яке працює на комп'ютері кожного учасника TOR, допомагає пересилати пакети від інших учасників. Будь-який ваш запит буде зашифрований і переданий "з рук в руки", від одного користувача TOR до іншого, кілька разів, після чого тільки і відправиться за призначенням. Потім, тим же шляхом, вам повернуть відповідь. Ніхто, крім вас і останнього вузла, не знатиме, ні куди був адресований запит, ні яку інформацію ви запитували. Тому і блокувати його не стануть.

Тому і блокувати його не стануть

Головна ж складність TOR (і взагалі подібних систем) полягає в його правильному налаштуванні. Налаштувавши неправильно або недостатньо добре, ви залишите "щілини", через які буде витікати незашифрованому інформація. Тому найкращим рішенням буде довіритися фахівцям і скористатися вже готовим, налаштованим комплектом з браузера і TOR. Такий комплект, званий TOR Browser, поширюється самими розробниками TOR - в основі його знайомий кожному Firefox. Все, що вам потрібно, це завантажити TOR Browser з сайту www.torproject.org (Російська версія є) і користуватися ним для звернення до заблокованих ресурсів. Налаштовувати щось в цьому випадку не потрібно.

На тому ж принципі побудована і мережу I2P ( geti2p.net ). Правда, її налаштування ще більш складна, а популярність значно менше, ніж TOR (чому і швидкість завантаження сайтів буде теж менше). Спробувати її можна, скачавши I2P-клієнт з вказаного сайту і потім налаштувавши свій браузер на проксі-сервер з адресою 127.0.0.1 і портом 4444.

необхідна післямова

Всі способи обходу блокування, розглянуті тут, припускають використання того чи іншого посередника для передачі ваших даних - і він, звичайно, при бажанні ваші дані теж зможе прочитати. Якою мірою такого посередника можна довіряти - вирішувати вам в кожному конкретному випадку. Однак дотримуйтеся принаймні політики розумної обережності: працюючи через TOR, безкоштовний VPN або проксі, навіть в турбо-режимі, намагайтеся не пересилати критично важливу інформацію. Щоб, якщо посередник виявиться нечистий на руку, це не обернулося катастрофою для вас.

PPS У статті використана графічна робота Thierry Ehrmann .

Євген ЗОЛОТОВ

Що робити?

Новости

Как оформить группу в вконтакте видео
Дано хотел свой магазин в вк, но не знал с чего начать его делать. Так как хотелось не банальный магазин с кучей ссылок и фото, а красиво оформленный. С меню, с аватаркой. После просмотра видео создал

Как оформить диск малыш от рождения до года из фото и видео
Оформить диск "Малыш от рождения до года" из фото и видео можно совершенно разными способами! Кто-то для достижения данной цели идет на шоу-таланты, кто-то пользуется услугами профессионалов, а кто-то

Как создать фото из видео
Кризис заставляет искать дополнительные источники дохода. Одним из таких источников может стать торговля на валютном рынке Форекс. Но чтобы не потерять свои деньги необходимо работать с надежным брокером.

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача