Статьи

10 альтернативних операційних систем для комп'ютера

  1. FreeDOS
  2. FreeBSD
  3. eComStation
  4. ReactOS
  5. Oracle Solaris
  6. Syllable Desktop
  7. Haiku
  8. SkyOS
  9. TempleOS
  10. ChromeOS

02 Июня, 2017, 19:00

14815

На ринку комп'ютерів домінує одна операційна система - Windows від компанії Microsoft. Значно скромніший відсоток займає macOS від Apple. А ще є Linux. Але мало хто знає, що в світі існують і альтернативні операційні системи. Хай не такі популярні, як основна трійка, але залишили і залишають свій слід в світі IT-технологій.

FreeDOS

FreeDOS

Дискові операційні програми (DOS) були популярні в кінці 80-90х років, коли прийшли на зміну завантажувач. Припинення підтримки ОС MS-DOS компанією Microsoft стало основною причиною появи ОС FreeDOS, яка спочатку нарекли PD-DOS. Безкоштовну FreeDOS можна віднести до однозадачних операційним системам, ядром якої є програма DOS-C. DOS-ядро працює в єдиному адресному просторі, що забезпечує досить високу швидкість роботи системи. На початку FreeDOS створювали як повністю сумісну з DOS-OS, що дозволяло їй вільно працювати з додатками для DOS-OS.

Система підтримує роботу з файловою системою FAT32, але, якщо ви трохи покопатися в налаштуваннях BIOS, то з'явиться можливість використовувати до чотирьох дисків LBA розміром до 128 Гб. Основним мінусом FreeDOS є неможливість підключити USB-пристроїв. Якщо їх підтримка здійснюється на рівні BIOS, то в системі FreeDOS не виникає проблем з USB-клавіатурами і пахвами, а з флешками буде працювати як зі звичайними дисками.

FreeDOS можна запустити на будь-який віртуальній машині, де слід вибрати в якості типу ОС вибрати варіант Other - DOS. Але ви можете встановити її і як другу операційну систему в своєму ПК. На сьогоднішній час система все ще знаходиться на стадії активного розвитку і в кінці грудня 2016 року було випущено версію 1.2.

FreeBSD

FreeBSD

FreeBSD - це сучасна операційна система для комп'ютерів на архітектурі x86, що працює на UNIX (R) -версії, створеної в Каліфорнійському Університеті в Берклі. Сама абревіатура BSD розшифровується як Berkeley Software Distribution. Система має високу продуктивність, засоби забезпечення інформаційної безпеки і сумісності з іншими ОС, а також винятковий набір мережевих функцій. FreeBSD розповсюджується безкоштовно.

Система надає просунуті можливості мережевої операційної системи для пристроїв і платформ, що вбудовуються, від пристроїв hi-end на основі Intel до апаратних платформ Arm, PowerPC і, незабаром, MIPS. Ідеально підходить для побудови Internet- або Intranet-сервера.

Для підтримки проекту FreeBSD була створена некомерційна організація The FreeBSD Foundation , Для якої все пожертвування і грошова допомога не обкладаються податками.

eComStation

eComStation

Система eComStation є оновлену версію IBM OS / 2 Warp 4.5, яка розроблена і просувається на ринку американською компанією Serenity Systems International і голландською компанією Mensys BV eComStation - не безплатна операційна система і коштує досить дорого (більше $ 100), але, якщо ви захочете випробувати її у віртуальній машині, то досить і демо-версії ОС.

Центральною частиною графічного інтерфейсу системи є оболонка Workplace Shell, доброзичлива і практично доступна будь-якому користувачеві. Прямо «з коробки» працює практично все, починаючи від відеоплат і мережевих карт і закінчуючи аудіо, в тому числі інтегрованим, і USB-адаптерами. У eComStation просунутий призначений для користувача інтерфейс, об'єктно-орієнтована робочий стіл. Користувачі можуть налаштовувати зовнішній вигляд.

ReactOS

ReactOS

ReactOS - це безкоштовна операційна система, що представляє собою сумісну з Microsoft Windows XP реалізацію ОС. Розробники прагнуть досягти повної бінарної сумісності з додатками і драйверами, призначеними для операційних систем NT і XP, використовуючи для досягнення цієї мети подібну архітектуру і надаючи повний і еквівалентний програмного інтерфейс.

Звичайно ж ReactOS ще дуже далеко до Windows 7/10. Але це цілком робоча модель Windows-подібної операційної системи, яка надає розробникам величезна кількість інформації з вихідних кодів ReactOS і бере участь в розробці ReactOS.

Система досі перебуває на стадії розробки, що дає можливість ентузіастам і розробникам долучитися до її вдосконалення. Творці ReactOS називають головним аргументом на користь своєї ОС - опір монополії Microsoft.

Oracle Solaris

Oracle Solaris

У 2010 році компанія Oracle купила Sun Microsystems, а разом з нею і саму інноваційну операційну систему для підприємств - SunOS. Правда, потім ОС перейменували і зараз вона відома всім як Oracle Solaris. З цією системою була досить кумедна історія. Хоча SunOS і є операційною системою з закритим кодом, але велика її частина була відкрита і опублікована в проекті OpenSolaris. Розробки над системою велися до 2005 року, але потім розробники з якоїсь причини вирішили згорнути роботи (подейкують про розбіжності в самій в компанії Sun Microsystems) і тільки після покупки всіх активів Oracle розробки все ж продовжилися.

Якщо вірити словам Джона Фаулера, виконавчого віце-президента Oracle у напрямку Systems, «Oracle Solaris 11 - це найкраща операційна UNIX-система для виконання додатків Oracle, розгортання критично важливих хмарних інфраструктур і захисту інвестицій користувачів». Оновлена ​​Oracle Solaris 11 знайшла широке застосування в критично важливих системах для різних галузей, включаючи фінанси, телекомунікації, охорона здоров'я, торгівлю, державний сектор, засоби масової інформації і індустрію розваг. Система включає в себе компоненти OpenStack для реалізації функціоналу OpenStack в корпоративних середовищах і має унікальні можливості модернізації та оптимізації для баз даних Oracle Database.

Syllable Desktop

Syllable Desktop

Існуюча в період з 1994 по 2001 операційна система AtheOS і сприйнята як клон AmigaOS, була розроблена норвезьким програмістом Куртом Скауеном. Але потім Скаун відмовився від подальших розробок і виклав вихідний код в загальний доступ.

Так на світ з'явилася Syllable Desktop - вільна операційна система, призначена для використання на домашніх і офісних комп'ютерах, а також серверах архітектури IA-32. Хоча система і не базується на UNIX, проте забезпечує практично повну сумісність зі стандартами POSIX.

В операційній системі Syllable Desktop є навіть браузер, який носить нехитре назву ABrowse. Правда, це не той браузер, до яких звик сучасний користувач. Тут немає навіть кнопки відкриття файлу - ім'я файлу доведеться весь час вводити в адресному рядку, дуже слабка підтримка вкладок і не можна зберігати сторінки, вибирати кодування і багато іншого.

Остання збірка даної операційної системи була випущена в 2012 році, але, якщо комусь цікаво її випробувати, то навіть самий старий ПК цілком зможе її запустити, не кажучи вже про віртуальній машині.

Haiku

Haiku

Своїй появі на світ операційна система Haiku зобов'язана програмісту Міхаелю Фіпсу. Причиною стало припинення робіт на BeOS, яку дуже любив Міхаель. Єдиним логічним кроком було відтворити BeOS абсолютно з нуля, але зробивши її з відкритим кодом. Так незабаром світу і була представлена ​​нова ОС Haiku.

Всі, хто хоч раз завантажував і використовував Haiku, насамперед відзначали інтерфейс. А точніше - його майже повна відсутність. У свій час була навіть інформація про перспективи мігрувати на ядро ​​Linux. Але підтримки ця ініціатива не знайшла. Роботи над Haiku тривають і донині, але, на мою думку, система дуже сильно відстала від Windows і MacOS, тому цікава тільки певному колу розробників і ентузіастів.

SkyOS

SkyOS

SkyOS - це 32 - бітна операційна система, розроблена групою ентузіастів під керівництвом Роберта Шелен. Операційна система замислювалася розробниками як швидка і легка. Перші версії були безкоштовними і поширювалися по ліцензії GNU, але потім чомусь Шелен вирішив переписати все з нуля. Операційна система мала в 2003 році просунутий графічний інтерфейс і багаті мультімейдіние можливості. Незабаром проект став комерційним і поширення початкових кодів було припинено, при цьому автор заявив про перехід на linux-ядро для більш гнучкою підтримки великої кількості зовнішніх пристроїв.

Пізніше проект і зовсім завис над випуском бета-версії SkyOS 5.0 в 2009 році. Найцікавіше сталося в 2013 році, коли несподівано остання версія системи з'явилася у відкритому доступі. Також був викладений серійний номер і ім'я користувача для легальної активації продукту. Але цей проект вже нікому, схоже, не цікавий.

TempleOS

TempleOS

Про цієї «божественної» операційній системі ходить багато жартів і сарказму. Про її творця Террі А. Девісі говорять не інакше, як шизофренік. Створена була система в 2003 році, нібито «з Божого благословення». TempleOS - НЕ операційна система, а «Храм Божий» роздільною здатністю 640 × 480 пікселів в 16 кольорах, який можна порівняти з Соломоновим.

Хоча технічно TempleOS - багатозадачна операційна система з підтримкою декількох ядер, в якій відсутня підтримка мережі і взагалі будь-яких пристроїв. Повністю відсутні драйвера. Для того, щоб взаємодіяти з іншими програмами та процесами потрібна пряма перезапис вмісту ділянок пам'яті цих програм. Найсмішніше - це вбудовані ігри, яких безліч, але вони відрізняються різним ступенем простоти.

В ОС використовується відкрита файлова система FAT32 з додатковою самопісний підтримкою метафайлів як розширення. Всі додатки виконуються в кільці 0, з найвищим пріоритетом, без захисту пам'яті. Роботи над системою тривають вже 13 років.

ChromeOS

ChromeOS

Компанія Google не могла залишитися осторонь від розробок операційних систем для настільних ПК, ноутбуків і нетбуків. Розробники компанії вирішили піти трохи іншим шляхом. Взявши за основу ядро ​​Linux, вони створили операційну систему, відмінною рисою якої є домінування веб-додатків над роботою з традиційними функціями ОС. У ChromeOS основна роль відводиться браузеру, який підкуповує стабільністю і високою швидкістю роботи з інтернетом.

Система працює в основному на процесорах ARM або x86, тому дуже швидко включається при запуску. Основною особливістю системи є той факт, що вся інформація і всі обчислення проводяться на серверах компанії і зберігаються в хмарі. Це дозволяє не завантажувати фізичні накопичувачі користувачів.

Зараз ChromeOS найбільш популярна в сфері освіти: вона безкоштовна, працює на слабких ноутбуках, не вимагає особливих ресурсів і знань для її налаштування.

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити нам.

Помітили помилку?

Новости

Как оформить группу в вконтакте видео
Дано хотел свой магазин в вк, но не знал с чего начать его делать. Так как хотелось не банальный магазин с кучей ссылок и фото, а красиво оформленный. С меню, с аватаркой. После просмотра видео создал

Как оформить диск малыш от рождения до года из фото и видео
Оформить диск "Малыш от рождения до года" из фото и видео можно совершенно разными способами! Кто-то для достижения данной цели идет на шоу-таланты, кто-то пользуется услугами профессионалов, а кто-то

Как создать фото из видео
Кризис заставляет искать дополнительные источники дохода. Одним из таких источников может стать торговля на валютном рынке Форекс. Но чтобы не потерять свои деньги необходимо работать с надежным брокером.

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача