Статьи

Віктор Морозов: "Я приходив в гості до Івасюка в балетній пачці"

Фото Д. Бесараб

ГІТАРИСТ І ПЕРЕКЛАДАЧ

Віктор Морозов народився в м Кремінці (Україна) 15 червня 1950 року. Навчався в Львівському університеті, одночасно почав музичну кар'єру - в 1969 створив одну з перших українських рок-груп "Quo Vadis", через два роки організував ансамбль "Арніка". Після "Арніки" Морозов грав у ВІА "Ровесник" і "Смерічка". У квітні 1988 року став одним із засновників і художнім керівником театру-кабаре "Не журись!". У травні 2000 року виходить його український переклад книги Пауло Коельйо "Вероніка вирішує померти". У квітні 2002 року у видавництві Івана Малковича (Морозов і Малкович дружать з 1981 року) виходить український переклад світового бестселера Джоан Роуллінг. "Гаррі Поттер і філософський камінь". Згодом Морозов переклав і всі інші книги про Гаррі Поттера.

- З чого почалася ваша кар'єра перекладача? Багато адже сприймають вас перш за все як музиканта.
-Перша книжка, яку я переклав - "Екзорцист" Пітера Блетті. Це було на початку вісімдесятих, на якомусь музичному фестивалі в Індії. У той час як раз вийшов однойменний фільм, який був моторошно популярним і я купив цю книгу, роман жахів. Тоді у нас такі романи не переводилися і я вирішив просто так, для себе і для своїх друзів-музикантів перевести книжку. Це дуже страшна річ, я не міг заснути вночі, коли перекладав. А вже потім цей переклад надрукували в журналі "Всесвіт". По суті, це був перший переклад роману жахів на території Радянського Союзу. Але тоді я в основному займався музикою.

- Чи є у вас, як у перекладача, свої професійні хитрощі?
-У мене є свій специфічний прийом, який я, правда, не можу нікому порадити. Я за гороскопом Близнюк і мені дуже швидко щось може набриднути. Так ось, я зрозумів, що якщо відразу прочитаю книгу наперед, то мені потім буде нудно її перекладати. Так що я, як правило, пробую перевести тільки перші дві сторінки твору, який мені пропонують - щоб подивитися чи воно мене "втягує".

- Що вас більше "втягувало" - робота над перекладами Пауло Коельо або Джоан Роуллінг?
- Коельо досить легко переводити - він написаний простою мовою, короткі речення. Дехто каже, що навіть занадто простим і примітивним. А ось з Джоан Роулінг було складніше. Справа в тому, що вона дуже багато уваги приділяє мовної характеристиці героїв - у кожного персонажа своя манера розмовляти. Потім потрібно було вирішувати, що робити з усякими магічними назвами - або залишати англійську транслітерацію, або придумувати українські варіанти. Найважче було працювати над першою книгою про Поттера, потім вже було легше.

- Ніяких магічних пригод з вами не траплялося під час роботи над останньою книгою "поттеріани"?
- Важко сказати. Я сприймаю "Гаррі Поттера" просто як добру казку. Є ж і більш серйозна екзотерична література. Так що, коли я перекладав "Поттера", ніяких дивних речей зі мною не відбувалося. Ось з Малковичем - так. Наприклад, комп'ютер "з'їдав" важливі файли, і ми думали, що це і є вплив магії.

- З хитрощами ми розібралися. А є якісь професійні принципи?
-Автора потрібно поважати. Деякі перекладачі люблять викидати цілі шматки, щось міняти. Я вважаю, що книгу треба відтворити якомога ближче до оригіналу. Але з іншого боку, переклад не повинен бути надто точним - тоді він здається штучним. Не можна робити "підрядковий переклад". Потрібно знаходити "золоту середину".

- А яка вам необхідна робоча обстановка? Тиша та спокій?
- Головне, щоб комп'ютер працював і був Інтернет. Я користуюся цілою купою словників в Інтернеті - це набагато швидше, ніж гортати паперові томи. Тиша для мене не є необхідною умовою для роботи - часто допомагає спокійна, медитативна музика.

- Крім перекладів книг, ви також займаєтеся українським перекладом іноземних фільмів для прокату в кінотеатрах. Яка специфіка цієї роботи?
-У цьому випадку я просто редагую готові тексти - на жаль, поки ще часто переклади бувають досить слабенькі, і мені доводиться їх "підтягувати". Але знову таки, актори потім вимовляють слова з неправильними наголосами.

- Давайте поговоримо про музику. Адже ви свого часу навіть написали пісню разом з Володимиром Івасюком?
-Це був кумедний випадок. Він тоді вже був дуже відомим, а я тільки починав займатися музикою. І ось Івасюк несподівано запропонував мені написати разом пісню. Ми сіли за фортепіано і почали обмінюватися музичними фразами. Правда, нічого особливого не вийшло. Тільки потім я зрозумів, що це був такий тонкий психологічний хід - своєю пропозицією Івасюк хотів надати мені впевненості в своїх силах.

- Яким він був людиною?
-Володя дуже любив пожартувати. Пам'ятаю, одного разу на Новий рік, ми з друзями переодяглися в балерин і в балетних пачках нагрянули до Івасюка. Його це дуже розвеселило і він разом з нами станцював "Танець маленьких лебедів" - правда, сам пачку не надягав.

- Вас адже виключили з університету свого часу?
- Це був сімдесят другого року, час повальних арештів у Львові. Ми в той час з друзями робили рукописний журнал "Скриня" - в цьому журналі, крім моїх, були твори Грицька Чубая (батька Тараса Чубая, лідера "Плачу Єреміі"). Плюс, крім "скрині" була ще одна причина - у мене вже був на той час ансамбль "Арніка", з яким я переміг на конкурсі "Алло, ми шукаємо таланти". Фінал конкурсу проходив у Москві - ми там виконали пісню "Чорна рілля, ізорана". Коли ми повернулися до Львова, то замість того, щоб нас привітати, звинуватили в націоналізмі. В результаті мене виключили з останнього курсу - я вчився на англійській філології.

- Сильно переживали з цього приводу?
- Насправді не дуже, тому що в той час я вже захопився музикою. На рок-музику мене "підсадив" двоюрідний брат, який жив в Батумі. Раз на рік він приїжджав до нас в Кремінці Тернопільської області, де я навчався в школі. Брат розповідав мені про радіостанції, які він слухав - "Радіо Люксембург", наприклад, знайомив з новими групами. Тоді я вирішив навчитися сам грати цю музику на гітарі - але справа в тому, що я навіть не знав, як правильно її налаштовувати. Я придумав свій власний лад, коли всі струни потрібно притискати одним пальцем, і дуже здивувався, коли дізнався, що гітару потрібно налаштовувати зовсім не так.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

З чого почалася ваша кар'єра перекладача?
Чи є у вас, як у перекладача, свої професійні хитрощі?
Що вас більше "втягувало" - робота над перекладами Пауло Коельо або Джоан Роуллінг?
Ніяких магічних пригод з вами не траплялося під час роботи над останньою книгою "поттеріани"?
А є якісь професійні принципи?
А яка вам необхідна робоча обстановка?
Тиша та спокій?
Яка специфіка цієї роботи?
Адже ви свого часу навіть написали пісню разом з Володимиром Івасюком?
Яким він був людиною?

Новости

Как оформить группу в вконтакте видео
Дано хотел свой магазин в вк, но не знал с чего начать его делать. Так как хотелось не банальный магазин с кучей ссылок и фото, а красиво оформленный. С меню, с аватаркой. После просмотра видео создал

Финансовые новости мира
Вернуться в раздел Профессия экономист Экономисты востребованы в компаниях, где требуется контролировать расходы, правильно рассчитывать средства, где необходим постоянный анализ экономической деятельности

Транспортное средство закон
Пункт 1.5. ПДД гласит: «Участники дорожного движения должны действовать таким образом, чтобы не создавать опасности для движения и не причинять вреда», а в пункте 1.2. указано: «Участник дорожного движения»

Квест кімната дніпро
Законопроект о запрете посещения квестов детьми младше 14 лет прокомментировал один из самых популярных в России квест-агрегаторов. Поправки в городской закон о мерах по предупреждению причинения вреда

Труба в изоляции Valsir Pexal
На сегодняшний день имеется масса самых разных отделочных материалов, которые можно использовать, как внутри, так и снаружи помещения в качестве декоративного элемента, однако большинство из них имеет

Как создать фото из видео
Кризис заставляет искать дополнительные источники дохода. Одним из таких источников может стать торговля на валютном рынке Форекс. Но чтобы не потерять свои деньги необходимо работать с надежным брокером.

Роллы
От того, как и чем мы питаемся зависит очень многое. Это и самочувствие и внешность и общее состояние здоровья. Несмотря на широкое предложение, вопросы правильного и вкусного питания стоят очень остро.

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача

Дешевая доставка суши
Суши можно не только запивать, но и заедать: хорошо с суши сочетаются тэмпура (обжаренные в специальном кляре ломтики овощей, грибы или морепродукты), а также мисо-суп (суп, заправленный бобовой пастой).

Европейская рулетка
Кажущаяся простота игры в рулетку (крупье запускает шарик, игроки ставят ставки) на деле подчиняется определенным правилам. Для каждой ставки в рулетке, будь то внутренние ставки или внешние ставки, важно