Статьи

Вибір першого смартфона: Android, iOS, Windows Phone і інші

  1. Більше, ніж телефон
  2. Android
  3. Apple iOS
  4. ОС Windows Phone 8
  5. Bada і MeeGo перетворюються ... в Tizen
  6. BlackBerry OS
  7. ОС Asha
  8. замість епілогу

Дана стаття - спеціально для тих, хто вирішив придбати свій перший смартфон, і у кого вже голова йде обертом від усіх цих «андроїдів», «айос», «віндовз-фон-вісім» і інших не дуже зрозумілих слів. Позаштатний експерт Rozetka.com.ua Святослав Лавренов зібрав в одній статті короткий опис всіх сучасних мобільних операційних систем - тобто, по суті, мобільних платформ - і постарався розкласти по поличках їх особливості, переваги та недоліки. Сподіваємося, для багатьох читачів ця публікація злегка прояснить ситуацію на смартфони фронті.

Сподіваємося, для багатьох читачів ця публікація злегка прояснить ситуацію на смартфони фронті

На відміну від комп'ютера або ноутбука, набуваючи смартфон, користувачі зазвичай позбавлені можливості вибору операційної системи для нього - доводиться задовольнятися тим, що пропонує виробник для даної моделі. Але на ділі це означає лише, що особливостях програмного забезпечення смартфона при його виборі потрібно приділяти не менше значення, ніж технічним характеристикам «заліза». Адже якщо користуватися всіма «наворотами» смартфона буде банально незручно - або, того гірше, взагалі неможливо через «глючних» і «сирих» ОС і ПО - що користі від великого екрану і потужного процесора?

Тому в даній статті ми поговоримо про те, які популярні ОС для смартфонів сьогодні існують, в чому різниця між ними і між різними версіями цих систем, і яким чином їх особливості можуть вплинути на вибір комунікатора. Ми не ставили собі за мету критикувати слабкі сторони операційних систем або оспівувати їх переваги; швидше, ми постараємося розповісти про можливості цих ОС, втім, не замовчуючи при цьому і відвертих недоліків.

Більше, ніж телефон

Ціна апарату зазвичай складається як з технологічних складових ( «залізо» і вартість виробництва), так і з нематеріальних: програмного забезпечення, вартості розробки, націнки за бренд ... При цьому, що стосується програм, одні виробники йдуть по шляху відкритого ПЗ, коли змінювати вихідний код ОС може практично будь-який бажаючий; інші ж свято шанують позицію невтручання в цифрове серце апарату і максимально закривають доступ до нього для сторонніх.

Android

Найбільш популярні ОС для смартфонів - це Android, Apple iOS, Windows Phone. Ця трійця стала найпопулярнішою на момент написання статті. Зрозуміло, варто ще згадати BlackBerry ОС і знаходиться в стадії розробки і тестування Tizen, яка змінить платформу bada від Samsung.

Android, мобільна ОС на основі ядра Linux, стала лідером продажів на початку 2013 року. Система була розроблена однойменною компанією, яку придбала Google. Перша версія ОС Android вийшла в жовтні 2008 р, і з того часу вона дуже змінилася, в першу чергу функціонально: кожна наступне оновлення обростала можливостями, як снігова куля. Актуальною є версія Android 4.х Jelly Bean, і до кінця 2012-го на платформі від Google працювало понад 70% всіх смартфонів у світі.

Одне з основних переваг ОС Android - її повна інтеграція з сервісами Google. Це й не дивно, адже IT-гігант є головним «керманичем» даного проекту. Тому практично всі можливості і сервіси пошукового гіганта можна знайти в будь-якому смартфоні Android.

При першому включенні телефон запропонує користувачеві ввести дані свого Google-аккаунта, і після цього апарат синхронізує пошту, контакти, документи, RSS-підписки, карти, події календаря, а також надати їм доступ в маркет (магазин) додатків (з огляду на значний обсяг трафіку, первинну синхронізацію рекомендується виконувати по WiFi). Всі зміни в вищевказаних службах миттєво (якщо у вас налаштована синхронізація) відображаються в телефоні, тому можна, наприклад, на настільному комп'ютері в адресну книгу Gmail додати новий контакт (або подія календаря, або вподобане відео на Youtube), і це оновлення тут же завантажиться в вашу телефонну книгу (календар, Youtube-клієнт) на смартфоні. Без даних облікового запису Google смартфон буде в кілька разів менше функціональний, і тому не дуже цікавий з точки зору співвідношення ціни і можливостей.

Без даних облікового запису Google смартфон буде в кілька разів менше функціональний, і тому не дуже цікавий з точки зору співвідношення ціни і можливостей

Android - це відкрита ОС, і тому вона дуже приваблива для розробників. Однією з сильних сторін цієї ОС є величезний вибір сторонніх додатків. Але це ж перевага багато експертів розцінюють як недолік: через відсутність жорсткої модерації серед цих сотень тисяч програм вкрай багато непотрібного сміття і непотрібних додатків. Однак ті, хто ставить за мету оснастити свій смартфон корисними програмами, практично завжди домагається успіху: додатки можна купити або скачати безкоштовно за допомогою вбудованого Play Market, а також скористатися альтернативними магазинами і встановити додаток вручну інсталяційний файл.

Однак ті, хто ставить за мету оснастити свій смартфон корисними програмами, практично завжди домагається успіху: додатки можна купити або скачати безкоштовно за допомогою вбудованого Play Market, а також скористатися альтернативними магазинами і встановити додаток вручну інсталяційний файл

Ще одна сильна сторона Android - швидкість роботи з ядром системи і додатками, причому кожна нова версія ОС використовує нову, більш свіжу і прогресивну складання Linux. У плюси можна записати також велика кількість загальнодоступних «аматорських» прошивок і любов окремих виробників до своїх власних інтерфейсним оболонок - деякі, як горезвісна HTC Sense, або Nature від Samsung, демонструють дуже високу комфортність використання.

У плюси можна записати також велика кількість загальнодоступних «аматорських» прошивок і любов окремих виробників до своїх власних інтерфейсним оболонок - деякі, як горезвісна HTC Sense, або Nature від Samsung, демонструють дуже високу комфортність використання

Ну, а що стосується мінусів, то вони також присутні, і часом грають вирішальну роль. Наприклад, ця система досить «ненажерлива» по частині енергоспоживання - заряду акумулятора в більшості випадків ледь вистачає на добу (в рідкісних винятки - на півтора-два дня). Це пов'язано з тим, що Android - це ОС, сильно залежна від наявності інтернет-з'єднання. Тобто, звичайно ж, без інтернету вона теж буде працювати, але добра половина найцікавіших функцій буде недоступна: пошта, месенджери, установка і оновлення програм, новини, погода, місце розташування, навіть переклад тексту і голосу - все це вимагає інтернету.

Apple iOS

Це єдина операційна система, на якій працюють мобільні пристрої компанії Apple: смартфон iPhone, плеєр iPod Touch, планшет iPad. Вона базується на ядрі Darwin, яке написано з застосуванням кодів FreeBSD. Вперше ця ОС була представлена ​​в червні 2007 р, і з того часу вона пройшла шлях з версії 1.0 до 6.х.

Всього на Apple iOS працює близько 19,3% смартфонів у всьому світі, і поступово ця цифра знижується - з-за лавиноподібного поширення Android. Але, за розрахунками аналітиків, зменшення армії користувачів смартфонів Apple до катастрофічного мінімуму очікувати не доводиться. На сьогодні в магазині додатків App Store - більш 900 000 програм, і зовсім недавно сукупна кількість їх завантажень перевалило за пятідесятімілліардную (!) Позначку.

Apple iOS - закрита система з вільними компонентами. Це означає, що видозмінити ОС або написати одному оболонку, як це можливо в Android, тут не вийде. Зате стороннім розробникам дозволено за допомогою створювати додатки, що доповнюють функціональність стандартних, які передбачені системою. Мінуси подібної закритості ОС - установка додатків можлива тільки за допомогою App Store; існує жорстка прив'язка до ПО для синхронізації з настільним комп'ютером. Ну і вже згадана неможливість широких маніпуляцій з дизайном інтерфейсу ОС.

Розглядаючи можливості Apple iOS по роботі з офісними файлами, також не видно приводу для радості: додатки для цього існують, але частіше за все вони платні, особливо ті, що дозволяють не тільки читати, а й редагувати і створювати документи. В останні пару років до функціональності нових версій Apple iOS додалося роботи з Exchange-серверами, багатозадачність, угруповання додатків в папки і підтримка багатоядерних процесорів.

В останні пару років до функціональності нових версій Apple iOS додалося роботи з Exchange-серверами, багатозадачність, угруповання додатків в папки і підтримка багатоядерних процесорів

Якщо говорити про програмну складову мобільних пристроїв Apple, то мінуси Apple iOS в принципі можуть бути виправлені в майбутніх версіях системи. Але відсутність слота для карт пам'яті, своєрідний роз'єм для навушників в деяких моделях, незнімна батарея і (найголовніше!) Невиправдано висока вартість можуть вплинути на вибір. Але не варто забувати також і те, що на сьогодні екран у iPhone 5 вважається найякіснішим, камера також показує дуже непогані результати (а деякі режисери примудряються використовувати iPhone для зйомки повнометражних фільмів), а акумуляторна батарея «тримає» заряд в півтора-два рази довше аналогів на Android.

ОС Windows Phone 8

Платформа від Microsoft є третьою за популярністю в усьому світі, після Android і Apple iOS. Операційна система є наступником Windows Mobile, хоча і несумісна з нею, з повністю новим інтерфейсом і - вперше - з інтеграцією сервісів Microsoft. Друге покоління «осі» було представлено восени 2012 року.

Повільно, але вірно операційна система оновлюється і покращується. Незважаючи на те, що обмеження, які Microsoft накладає на виробників смартфонів, досить великі, число шанувальників, мабуть, незвичайної на даний момент платформи постійно збільшується.

Система використовує так званий «плитковий» інтерфейс, Metro UI, де кожен додаток має на робочому екрані свою «живу» плитку, яка оновлює інформацію в режимі реального часу без участі користувача.

Одне з нововведень інтерфейсу - «хаби», розділи. Всього в системі предустановленно шість таких розділів, але виробники телефонів можуть створювати свої, наприклад, HTC Hub, відповідно від компанії HTC. Розділ «Контакти» об'єднує всю інформацію, що стосується будь-якого певного людини, в тому числі його записи і коментарі в соціальних мережах, а також фотографії, надаючи централізований доступ до таких мереж, як Facebook, Twitter, LinkedIn і Windows Live. З Windows Phone 8 в розділі «Контакти» з'явилася можливість створювати «кімнати»: список певних контактів, яким доступна та чи інша інформація. Розділ «Фото» об'єднує фотографії користувача, що зберігаються в пам'яті пристрою, на комп'ютері і в інтернеті. Розділ «Ігри» відкриває доступ до ігор і сервісу Xbox Live, де можна подивитися свої або чужі профілі, аватари, досягнення. Розділ «Музика + відео» об'єднує весь мультимедійний контент, що зберігається на комп'ютері користувача, музичні онлайн-сервіси, вбудоване FM-радіо, і відкриває доступ до сервісів Xbox Music і Xbox Video. Розділ «Магазин» дозволяє купувати або завантажувати безкоштовно програми та ігри, а розділ Office забезпечує доступ до мобільної версії Office - Office Mobile, включаючи Word, Excel, OneNote, PowerPoint. За допомогою офісного пакету користувач має можливість відкрити, створити і редагувати документи, а потім синхронізувати зроблені зміни з настільним комп'ютером, використовуючи сервіс SkyDrive.

Головна перевага Windows Phone 8 - можливість об'єднати планшети, смартфони і персональні комп'ютери в єдину екосистему, тобто можливість створення умов, що полегшують портирование розробниками програмного забезпечення між цими пристроями.

Bada і MeeGo перетворюються ... в Tizen

в Tizen

Bada, мобільна ОС авторства Samsung, перші апарати на якій були випущені в 2010 р Власна закрита платформа знадобилася Samsung для збільшення своєї частки в світових продажах «розумних» телефонів. MeeGo, яка використовувала напрацювання ОС Maemo, Moblin і деяких інших, не менш екзотичних платформ, стала основою для декількох смартфонів Nokia і невеликої кількості планшетних комп'ютерів, нетбуків і ноутбуків.

MeeGo, яка використовувала напрацювання ОС Maemo, Moblin і деяких інших, не менш екзотичних платформ, стала основою для декількох смартфонів Nokia і невеликої кількості планшетних комп'ютерів, нетбуків і ноутбуків

Обидва проекти було вирішено перетворити на Tizen, відкриту операційну систему на базі ядра Linux. Призначена вона буде для широкого кола пристроїв: від смартфонів до «розумних» телевізорів. Реліз версії Tizen 2.1 Nectarine відбувся 17 травня 2013 року. Перші апарати, що працюють на цій ОС, очікуються протягом 2013 року, про що офіційно заявили такі виробники, як Samsung і Huawei.

BlackBerry OS

Закрита операційна система, заснована на Java-ядрі. Дана ОС орієнтована на бізнес-користувачів і підтримку конфіденційності їхніх комунікацій.

Випускає апарати на BlackBerry компанія RIM, яка в 2002 р показала перший смартфон, а влітку 2010 р заявила про продаж 100-мільйонного пристрою. 10% всіх смартфонів світу працюють на BlackBerry OS, але дуже мала частина з них - в Україні. Справа в тому, що для повноцінної роботи системи необхідна її підтримка на стороні оператора (установка клієнтського і серверного ПЗ), яку поки що надає лише один український гравець (МТС), орієнтуючи продажу пристроїв BlackBerry переважно на корпоративний ринок.

Недоліки BlackBerry OS - відносна дорожнеча «входу» для повноцінного використання всіх функцій (включаючи безпеку спілкування), а також власна логіка інтерфейсу, вкрай мала кількість додатків. З плюсів можна відзначити її відмінну роботу з офісними файлами і корпоративними поштовими сервісами, миттєву доставку електронної пошти (використовується так звана push-синхронізація даних, із застосуванням алгоритмів стиснення для економії трафіку і часу), а також наявність механічної QWERTY-клавіатури у 90% всіх моделей BlackBerry.

У березні 2012 року магазин додатків для BlackBerry OS налічував понад 70 тис. Програм. Крім того, існує сервіс для конвертації додатків Android і - для планшета BlackBerry PlayBook - можливість запуску ігор від Sony PlayStation.

ОС Asha

Одна з наймолодших закритих платформ. Розроблено компанією Nokia для власних смартфонів бюджетного класу і покликана прийти на зміну знаменитим Symbian і S40, на яких, власне, і базується.

Операційна система має інтуїтивно зрозумілий інтерфейс і розрахована на користувачів, які ні хвилини не можуть залишатися без спілкування в соціальних мережах. На момент написання статті на новій ОС базується всього один смартфон - Nokia Asha 501. Виробник обіцяє покращувати і допрацьовувати платформу, щоб зробити її рівною за можливостями знаменитому Android, але простіше і істотно дешевше.

замість епілогу

На просторах Мережі можна знайти не одну сотню гілок форумів або навіть спеціалізованих сайтів, де по кісточках розбираються плюси і мінуси кожної системи, наводяться порівняння і навіть вбивчі аргументи, чому варто або не варто користуватися смартфонами на тій чи іншій ОС. Насправді ж, однозначно стверджувати, що якась одна ОС однозначно краще за інших, було б самовпевнено і несправедливо.

Наш найголовніша порада тим, хто збирається купувати свій перший смартфон і вибирає між моделями на різних ОС - продумати передбачувану модель використання апарату, дізнатися заздалегідь, чи зможе конкретний пристрій виконувати важливі для вас функції, і лише після цього сміливо купувати. Ну, а ми, зі свого боку, постаралися окреслити коло можливостей, плюсів і мінусів різних мобільних ОС, і надаємо вам як інформацію до роздумів, так і право остаточного вибору.

текст: Святослав Лавренов

спеціально для www.rozetka.com.ua

Новости

Как оформить группу в вконтакте видео
Дано хотел свой магазин в вк, но не знал с чего начать его делать. Так как хотелось не банальный магазин с кучей ссылок и фото, а красиво оформленный. С меню, с аватаркой. После просмотра видео создал

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача