Статьи

Урок навколишнього світу "Тіла, речовини, частинки". 3-й клас

розділи: початкова школа , Конкурс «Презентація до уроку»

Завантажити презентацію (6,4 МБ)

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно в ознайомлювальних цілях і може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила дана робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Завантажити презентацію (2,2 МБ)

Завантажити презентацію (2,6 МБ)

Предмет: Навколишній світ, автор А.А. Плешаков.

Вік: 3 клас.

Тема: Тіла, речовини, частки.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Тривалість уроку: 45 хвилин.

Мета уроку: сформувати поняття тіло, речовина, частка, навчити розрізняти речовини по їх ознаками і властивостями.

завдання:

  • Ознайомити дітей з поняттями тіло, речовина, частка.
  • Навчити розрізняти речовини в різних агрегатних станах.
  • Розвивати пам'ять, мислення.
  • Удосконалювати навички самооцінки та самоконтролю.
  • Підвищити психологічну комфортність уроку, зняття м'язової напруги (динамічні паузи, зміна діяльності).
  • Формувати дружні стосунки в колективі.
  • Виховувати інтерес до навколишнього світу.

устаткування:

1. Мультимедійна інтерактивна презентація (Додаток 1). управління презентацією Додаток 2.

2. Малюнки (тверді, рідкі, газоподібні речовини).

3. Металева лінійка, гумовий м'яч, дерев'яний кубик (у вчителя).

4. Для експерименту: стакан, чайна ложка, шматочок цукру; кип'ячена вода (на столах у дітей).

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Учитель вітає дітей, перевіряє готовність до уроку, звертаючись до учнів: "Сьогодні ви всі завдання будете виконувати в групах. Давайте повторимо правила роботи в групі "(слайд № 2).

Прочитати пам'ятку.

  1. Звернення з товаришами - "ввічливість";
  2. Думка інших - "учись слухати, доводити свою точку зору";
  3. Робота з джерелами інформації (зі словником, книгою) - виділяй головне.

II. Вивчення нового матеріалу.

Постановка навчальної мети: сьогодні ми починаємо вивчати тему "Ця дивовижна природа" - зробимо віртуальну екскурсію (слайд № 3). На слайді: крапля води, цукорниця (контейнер для зберігання), молоток, хвиля (вода), глина, метал.

Учитель задає питання "Чи всі слова дозволили точно уявити предмет?"

Ті слова, які точно допомагають уявити предмет, а саме, мають обриси, форму, називають тілами. Те, з чого зроблені ці предмети, називають речовинами.

Робота з джерелом інформації (словник С. І. Ожегова):

1 Тіло - окремий предмет в просторі, а також частина простору, заповнена матерією, яким-небудь речовиною ... 2 Тіло - організм людини або тварини в його зовнішніх, фізичних формах. 3 Тіло - частина організму ... 4 Тіло - основна частина, корпус чогось.

Записати визначення в зошити: "Ті предмети, які нас оточують, називаються тілами" (слайд № 4).

Слайд № 5. Учитель пропонує учням порівняти картинки, розташовані на слайді: гумовий м'яч, конверт, дерев'яний кубик.

Завдання 1: знайди загальне. Всі тіла мають розмір, форму і т. Д.

Завдання 2: визнач основні ознаки тел. Відповідь на слайді № 6: керуюча кнопка "відповідь 2".

Слайд № 6. Зображення - тригери. М'яч - круглий, гумовий, яскравий. Конверт - прямокутний, паперовий, білий. Кубик - дерев'яний, великий, бежевий.

Разом з хлопцями робимо висновок "Кожне тіло має розмір, форму, колір". Записуємо в зошит.

Слайд № 7. Що таке природа? З трьох варіантів відповідей вибрати правильну відповідь:

1 Все, що зроблено руками людини 2 Все, що нас оточує 3 Все, що нас оточує і існує незалежно від людини

Слайд № 8 - робота з картками. В учнів на столах картки із зображенням тел (предметів). Запропонуємо учням розділити картки на дві групи: стіл, сонце, дерево, олівець, хмара, камінь, книги, крісло. Запишемо в зошиті відповіді. Просимо учнів прочитати назви тел, це буде 1 група. За якою ознакою вони помістили слова в цю групу? Теж робимо з другою групою.

Правильну відповідь:

Штучні (1)Природні (2)

стіл сонце олівець дерево книги хмара крісло камінь

Робимо висновок. Як ми розділили слова (за яким принципом?): Є тіла, які створені природою, а є ті, які створені руками людини.

Оформляємо блок в зошит (Малюнок 1).

Слайд № 9. Прийом "Інтерактивна стрічка". На слайді представлені тіла природні і штучні. За допомогою кнопки - прокрутки, яка одночасно є тригером, переглядаємо тіла природні і штучні (кожен раз натискання на кнопку здійснює зміну згрупованих картинок).

Закріплюємо отримані знання за допомогою гри "Світлофор" (слайди 10-12). Гра полягає в пошуку правильної відповіді.

Слайд 10. Завдання: знайди природні тіла. Із запропонованих тел на слайді необхідно вибрати тільки природні тіла. Картинка є тригером - при натисканні з'являється сигнал світлофора (червоний або зелений). Звукові файли допомагають учням переконатися у виборі правильної відповіді.

Слайд 10. Слайд 11. Завдання: знайди штучні тіла. Слайд № 12. Завдання: знайди штучні тіла. Квіти Дерево Будильник Кошик Ліжко Кінь Птах Капелюх Машина Туфлі Сумка Будинок

Учітель.Вспомнім те, про що ми говорили вначале.Ми затруднялісьточно визначити, є ліметалл, вода, глина тілами і прийшли до висновку, що вони не мають точних обрисів, форми, а значить, не є тілами. Дані слова ми називаємо речовинами. Всі тіла складаються з речовин. Записуємо в зошит визначення.

Слайд 13. На даному слайді розглянемо два приклади.

Приклад 1: ножиці - тіло, то, з чого вони зроблені - речовина (залізо).

Приклад 2: краплі води - тіла, речовина, з якої складаються краплі - вода.

Слайд № 14. Розглянемо тіла, які складаються з декількох речовин. Наприклад, олівець і лупа. На слайді окремо дивимося речовини, з яких складається олівець. Для демонстрації натискаємо на керуючі кнопки: "графіт", "каучук", "дерево". Для того щоб прибрати непотрібну інформацію натискаємо хрестик Слайд № 14 .

Розглянемо, з яких речовин складається лупа. Натискаємо тригери "скло", "дерево", "метал".

Слайд № 15. Для закріплення розглянемо ще два приклади. З чого складається молоток? Молоток складається з заліза і дерева (рукоятка). З чого складаються ножі? Ножі складаються з речовин заліза і дерева.

Слайд № 16. Розглянемо два предмета, які складаються з декількох речовин. М'ясорубка: з заліза і дерева. Санки: з заліза і дерева.

Слайд 17. Робимо висновок: тіла можуть складатися з одного речовини, а можуть з кількох.

Слайди 18, 19, 20. Прийом "Інтерактивна стрічка". Демонструємо учням. Одне речовина може входити до складу кількох тел.

Слайд 18. Речовини повністю або частково складаються зі скла.

Слайд 19. Речовини повністю або частково складаються їх металу.

Слайд 20. Речовини повністю або частково складаються з пластмаси.

Слайд 21. Учитель задає питання "А чи всі речовини однакові?"

На слайді натискаємо керуючу кнопку "Почати". Запис у зошиті: всі речовини складаються з дрібних невидимих ​​частинок. Вводимо класифікацію речовин за агрегатним станом: рідкі, тверді, газоподібні. На слайді використовуються тригери (стрілочки). При натисканні на стрілку можна подивитися картинку з частинками в даному агрегатному стані. Повторне натискання на стрілку - об'єкти зникнуть.

Слайд 22. Експериментальна частина. Необхідно довести, що частинки - найдрібніші, невидимі оком, але зберігають властивості речовини.

Проробимо експеримент. На столах у учнів лотки з набором найпростішого лабораторного обладнання: стаканчик, ложечка для розмішування, серветка, шматочок цукру.

Опустити шматочок цукру в стакан, перемішати до повного розчинення. Що спостерігаємо? Розчин став однорідним, ми більше не бачимо шматочка цукру в склянці води. Довести, що в склянці як і раніше присутня цукор. Яким чином? Спробувати на смак. Цукор: речовина білого кольору, солодке на смак. Висновок: після розчинення цукор не перестав бути цукром, тому що залишився солодким. Значить, цукор складається з найдрібніших частинок, не видимих ​​оку (молекул).

Слайд 23. Розглянемо розташування частинок в речовинах з твердим агрегатним станом. Демонструємо розташування частинок і речовини (приклади) за допомогою прийому "інтерактивна стрічка" - кнопка прокрутки дозволяє показати картинки потрібне число раз. Записуємо висновок в зошиті: в твердих речовинах частинки розташовуються близько один до одного.

Слайд 24. Розташування частинок в рідких речовинах. У рідких речовинах частинки розташовані на деякій відстані один від одного.

Слайд № 25. Розташування частинок в газоподібних речовинах: частинки розташовані далеко один від одного, відстань між ними значно перевищує сам розмір часток.

Слайд 31. Настав час підбити підсумки. Разом з учителем згадують те, що нового дізналися на уроці. Учитель задає питання:

  1. Все, що нас оточує, називається .... тілами
  2. Тіла бувають природні і штучні.
  3. Записати в зошиті схему. Учитель: розглянемо схему. Тіла бувають природні і штучні, речовини можуть бути тверді, рідкі, газоподібні. Речовини складаються з частинок. Частка зберігає властивості речовини (згадаємо, що цукор при розчиненні залишився солодким). На слайді використовуються тригери. Натискаємо на фігуру "Тіла", з'являються стрілочки, потім фігури з написом "Штучні" і "Природні". При натисканні на фігуру "речовини" з'являються три стрілочки (рідкі, тверді, газоподібні).

Слайд № 30. Заповніть таблицю. Уважно читайте інструкцію.

(Відзначте знаком "+" у відповідній графі, які з перерахованих речовин відносяться до твердих, рідких, газоподібних).

РечовинаТвердеРідкеГазоподібне

Сіль Природний газ Цукор Вода Алюміній Спирт Залізо Вуглекислий газ

Перевірка виконання роботи (слайд 30). По черзі діти називають речовину і пояснюють, до якої групи його віднесли.

Физминутку (Додаток 6).

підсумок уроку

1) Підведення підсумків

- Ви дружно працювали.

- Дізнаємося, яка група була найбільш уважною на уроці. Учитель задає питання: "Що називається тілами, що характеризує тіло, приведи приклад". Учні відповідають. Все, що нас оточує, називається тілами. Які бувають речовини по агрегатному стані: рідкі, тверді, газоподібні. З чого складаються речовини? Наведіть приклади, як частинки зберігають властивості речовин. Наприклад, якщо ми посолити суп, як дізнатися, що властивості речовини збереглися? Спробувати на смак. Заповніть схему (Малюнок 2)

Обговорення: з чим згодні, з чим не згодні.

- Що нового дізналися? Діти повідомляють. (Тілами називають всі предмети, що оточують нас. Тіла складаються з речовин. Речовини - з частинок).

Домашнє завдання

Учитель повідомляє дітям домашнє завдання (на вибір):

  • вирішити невеликий тест (Додаток 5).
  • інтерактивний тест (Додаток 3).
  • переглянути презентацію про воду (Додаток 7). У презентації можна познайомитися з шістьма відомими фактами про воду. Подумайте, хлопці, а чому саме з цією речовиною потрібно познайомитися ближче? Відповідь: найпоширеніша речовина на Землі. А яке ще речовина ви хотіли б запросити до себе (створення віртуальних екскурсій).
  • вивчити електронний підручник (Додаток 4).

Примітка: учитель може використовувати додатково слайди № 32, 33, 36.

Слайд № 32. Завдання: перевір себе. Знайди вироби (інтерактивний тест).

Слайд № 33. Завдання: перевір себе. Знайди тіла живої і неживої природи (інтерактивний тест).

Слайд № 36. Завдання: роздягли тіла на тіла живої і неживої природи (інтерактивний тест).

Література.

  1. Грибов П.Д. як людина досліджує, вивчає, використовує природу. 2-3 класи. Волгоград: Учитель, 2004.-64 с.
  2. Максимова Т.М. Поурочні розробки з курсу "Навколишній світ": 2 клас. - М .: ВАКО, 2012.-336с. - (На допомогу шкільному вчителеві).
  3. Решетникова Г.Н., Стрельников Н.І. Навколишній світ. 3 клас: цікаві матеріали.- Волгоград: Учитель, 2008. - 264 с .: іл.
  4. Тихомирова Е.М. Тести з предмету "Навколишній світ": 2 клас: до навчального комплекту А.А. Плешакова "Світ навколо нас. 2 клас ". - М .: Видавництво "Іспит", 2011. - 22 с.

6.04.2013

Учитель задає питання "Чи всі слова дозволили точно уявити предмет?
7. Що таке природа?
За якою ознакою вони помістили слова в цю групу?
За яким принципом?
З чого складається молоток?
З чого складаються ножі?
21. Учитель задає питання "А чи всі речовини однакові?
Що спостерігаємо?
Яким чином?
З чого складаються речовини?

Новости