Статьи

Що таке "скандинавський аукціон" і чи потрібно в цьому брати участь

Про так званих скандинавських аукціонах мене запитують давно, і я ще рік або два назад збирався про це написати Про так званих "скандинавських аукціонах" мене запитують давно, і я ще рік або два назад збирався про це написати. Але потім подумав, що за допомогою своєї статті зроблю мимовільну рекламу цьому поширеному лохотрону, і тоді вирішив, що краще цю тему взагалі не чіпати. Однак сайти з цими "аукціонами" живі досі, спам з рекламою "скандинавських аукціонів" гуляє з тією ж інтенсивністю, що і раніше, а кількість дурненький буратіно, які намагаються "виграти" iPhone за 500 рублів і в процесі цього цікавого заняття втрачають вартість двох-трьох айфонів, обчислюється значними цифрами.

Тому я зрозумів, що вже просто-таки необхідно розповісти, що це таке, тим більше що питання з приводу подібних "аукціонів" приходять постійно.

Про "скандинавських аукціонах" в Мережі гуляє чимало статей. Відсотків дев'яносто з них написано розповсюджувачами цих "аукціонів", і там, зрозуміло, розписується, як ви можете закопати десять золотих монет на поле чудес, після чого на ранок із землі полізуть айфони, Айпад, телевізори, мікрохвильові печі і навіть відерце для гри в пісочниці .

на Wiki стаття про ці "аукціонах" також постійно редагується власниками лохотронів, тому достовірністю не блищить, не дивлячись на періодично додаються (і, як правило, швидко стираються) доповнення, в яких вкрай обережно висловлюється думка про, цитую, "можливі шахрайства". Мені при вигляді цього зазвичай відразу хочеться написати в Wiki статтю про серйозному бізнесі з підкиданням гаманця з грошима під ноги перехожим, а потім зробити додавання зі згадуванням про "можливе шахрайство", пов'язаному з цим видом ділової активності.

Втім, бог з ними, до статей. Давайте розбиратися по суті.

Спочатку трохи про назву. Термін "скандинавський" в заголовку цих лохотронів має до Скандинавії таке ж відношення, як і кіт Бублик до розведення племінної худоби. Термін цей явно доморощений, суто російський, а його етимологія сходить до відомого розлучення дев'яностих років минулого століття, коли на вулиці до вас підходив якийсь молодий чоловік, котрий переніс операцію з вилучення залишків совісті, заявляв, що він "представник канадської компанії", після чого намагався впарити вам якісь страшні китайські товари за ціною приблизно рази в три вище, ніж вони взагалі могли коштувати.

Так ось, "скандинавський" - це з серії тієї ж "канадської" компанії. Тобто це і не скандинавський, і не аукціон - точно так само, як той молода людина не був представником ні канадської, ні будь-якої "компанії", крім групки шахраїв.

У багатьох статтях ці діячі пишуть, що, мовляв, "скандинавські аукціони" давно завоювали величезну популярність в Європі і Штатах, де, за їхніми словами, сотні тисяч людей щодня аукціону і Скандинавії, Скандинавії та аукціонів щосили! Вони навіть дають посилання нібито на сайти цих аукціонів, але ці посилання призводять або на відсутню сторінку, або на закритий сайт. Я дуже довго рився у пошуках реальних подібних лохотронів де-небудь за межами Рунета і врешті-решт шляхом складних пошуків виявив буквально парочку сайтів, які зліплені за тією ж схемою, що і численні наші лохотрони. Парочка! Тобто в Європі і Штатах це шалено популярно! Причому я впевнений, що ці сайти наші шахраї і створювали, - чому немає, вони давно активно виходять на міжнародну арену.

Один з двох знайдених сайтів
Один з двох знайдених сайтів

Ну і зовсім простий спосіб - ввести "Scandinavian Auction" в Google. За ідеєю, якщо ця штука там існує, перші сторінок десять будуть усіяні посиланнями на відповідні сайти - як у нас.

Однак Google про скандинавські аукціони у вигляді лохотрону практично нічого не знає. Призводить лише на якісь звичайні аукціони в Скандинавії, де виставляють картини, колекційні монети, марки і так далі.

Сторінка реального скандинавського аукціону
Сторінка реального скандинавського аукціону

Так що, хлопці лохотронщики, не треба на Захід кивати. "Скандинавські аукціони" - це виключно ваш винахід, Скандинавія там ні до чого.

Тепер про схему роботи приманки. Суть "скандинавського аукціону" полягає як би в наступному. На торги виставляється якийсь товар - припустимо для ясності, що це iPhone вартістю в 20 тисяч рублів. Початкова ціна товару - на один-два порядки нижче, ніж він взагалі повинен коштувати.

Далі торги йдуть за аукціонним принципом - учасники набавляють ціну, змагаючись один з одним. Однак є дуже суттєві відмінності. По-перше, крок аукціону встановлюється дуже маленьким - буквально в копійки. По-друге, у ставки, на відміну від нормальних аукціонів, є своя вартість, яка йде організаторам. Тобто, щоб зробити кожну ставку (а ставки по визначенню мінімальні), ви повинні заплатити, причому оплата не просто вище кроку ставки, а на багато порядків вище - наприклад, при кроці в 25 копійок оплата за ставку - 7 рублів, тобто в 28 раз більше.

Умова виігриванія аукціону - незмінність останньої ставки протягом якогось терміну (зазвичай це кілька хвилин). Тобто хто зробив останню ставку, яку ніхто не перебив за кілька хвилин, той типу як і отримує товар.

Начебто все логічно. Якщо в торгах бере участь реально багато народу і вони довго і нудно роблять ставки, а потім їм це набридає, то у кого-то з учасників з'являється шанс - наприклад, придбати за 1000 рублів пристрій вартістю в 20 000 (той же айфон). (При цьому для визначеності будемо вважати, що він включився в торги не з початку, а в самий останній момент, тому ніби як серйозно заощадив. Адже якщо він торгується з самого початку, то може витратити і 210 000 рублей, коли з кожної 25- копійчаної ставки потрібно ще по 7 рублів заплатити організаторам.)

Простий підрахунок також показує, що організатори не будуть у програші, навіть якщо реально нададуть товар (той же айфон) і вишлють його переможцю. Тому що коли айфон вартістю в 20 тисяч рублів "виграється" за 1 тисячу, то організатори отримують 28 тисяч рублів (крок ставок - 25 копійок, за кожну ставку сплачується по 7 рублів).

Однак це все в теорії. На практиці неможливо забезпечити такої кількості простачков, які ходили б на численні сайти з цим "аукціоном" і забезпечували б безперервний потік ставок. А тут уже починаються складності: якщо народу мало, то при дуже низькій початкової ставкою товар може піти буквально за копійки.

Для того щоб цього не сталося, в движку аукціону передбачені так звані "боти" - фіктивні учасники, які представляють собою програми, що діють за певною схемою. Боти роблять ставки, підігріваючи інтерес реальних учасників, а коли виникає небезпека, що учасник виграє якийсь товар, бот вчасно робить чергову ставку. Ну і все товари, зрозуміло, "виграють" тільки боти. Тому ніяких товарів на цих "аукціонах" в природі ніколи не існує. Це тільки картинки. Та й навіщо організаторам займатися всією цією нісенітницею - купувати товари, десь їх зберігати, потім висилати, коли можна обійтися одним-єдиним комп'ютером з програмою "аукціону" і ботами? Вони і обходяться, вже повірте.

Якщо подивитися на сайти цих "аукціонів", то добре видно, що вони всі схожі як дві краплі води. Структура однакова, навігація однакова, товари однакові - одні й ті ж картинки, які легко порівняти один з одним, насмиканими їх з різних сайтів. Ось подивіться - топові аукціони з двох абсолютно різних сайтів.

один сайт
один сайт

Зовсім інший сайт
Зовсім інший сайт

Там за версту видно, що це все - один і той же движок, одні і ті ж боти.

Більш того, якось був смішний випадок, коли на новому домені відкрили "аукціон" і там якийсь час можна було заходити в адмінку і дивитися, як все влаштовано всередині. За Мережі потім довго гуляли скріншоти, в яких вся ця кухня була видна як на долоні.

Скріншот з користувачами і ботами
Скріншот з користувачами і ботами

Організатори цього лохотрону, звичайно, б'ють себе п'ятою в груди і стверджують, що вже вони-то - кристально чесні і гранично невинні, що ботів у них немає як класу, що товари усі реальні і взагалі - вони просто благодійники всього людства. На таких сайтах іноді навіть викладають відскановані папірці документів якихось неіснуючих фірм - мовляв, ось наші установчі документи. Ну і також ще люблять викладати фотографії посилок всяким Васям Пупкіним в Урюпінськ (наприклад) з айфона, фотоапаратами, планшетами і так далі і тому подібне. Деякі приколюються ще й тим, що викладають на сайт телефони нібито "виграли". Це якісь ліві мобільні номери (на ринку таких можна купити хоч тонну - вони будуть зареєстровані на всяких неіснуючих персонажів або на вкрадені паспортні дані), на яких зрідка навіть хтось відповідає і підтверджує, що він - той самий Вася Пупкін з Урюпінська , який виграв айфон за п'ятсот рублів. Так-так, він спеціально дозволяв публікувати свій телефон за своїм Інтернету - щоб підтвердити свій приголомшливий "виграш".

Тепер коротке резюме. Так звані "скандинавські аукціони" - це і не лотерея (як часто кажуть організатори), і не аукціони. У тому вигляді, в якому схема заявляється, - це чиста азартна гра.

Але навіть такі "аукціони" практично ніколи не проводяться так, як це заявляється. Тому "скандинавські аукціони" - це чисте шахрайство, лохотрон. Це просто програма, розміщена на сайті, призначена для вимагання у вас грошей. Вносити там якісь гроші на рахунок і вже тим більше брати участь в "торгах", в яких за допомогою ботів "розігрується" нічого не означає картинка, - ну так, на мій погляд, краще гроші просто викинути в річку: так воно і швидше , і шахраям не дістанеться.

Тим часом ці "аукціони" дуже вправно грають на знанні людської природи. Один мій знайомий - людина, зауважу, як мінімум сильно небідна - як-то на такому аукціоні просадив доларів двісті. Намагався придбати Айпад за півтори тисячі рублів. На питання, що у нього з головою, знайомий зніяковіло відповів: "Ну, просто хотів спробувати".

Ну, спробуйте і ви. Шахраї ж старалися, клонували движок на кілька десятків сайтів, спамили ваші поштові скриньки, робили фотографії посилок з безіменними айфона-фотоапаратами. Ви повинні їх винагородити за труди - викиньте там кілька десятків або сотень доларів.

Та й навіщо організаторам займатися всією цією нісенітницею - купувати товари, десь їх зберігати, потім висилати, коли можна обійтися одним-єдиним комп'ютером з програмою "аукціону" і ботами?

Новости

Как оформить группу в вконтакте видео
Дано хотел свой магазин в вк, но не знал с чего начать его делать. Так как хотелось не банальный магазин с кучей ссылок и фото, а красиво оформленный. С меню, с аватаркой. После просмотра видео создал

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача