Статьи

SEO + AJAX: як їм ужитися?

 1. Чому це важливо Сьогодні в мережі все частіше можна зустріти не тільки окремі сторінки, зверстаний...
 2. Плюси і мінуси використання AJAX для формування сторінок
 3. Плюси використання:
 4. Мінуси використання:
 5. Як показати пошуковику, де знаходиться контент сторінки на AJAX?
 6. 1. Використання HIJAX (застарілий спосіб)
 7. 2. Використання знака «!» Як покажчика для пошукової системи в URL-адресу (актуальний спосіб)
 8. Деякі додаткові особливості
 9. «Підводні камені» при використанні AJAX
 10. висновок

Чому це важливо

Сьогодні в мережі все частіше можна зустріти не тільки окремі сторінки, зверстаний за допомогою технології AJAX, а й цілі сайти, які використовують цей спосіб виведення контенту. Це продиктовано тим, що AJAX набрав більшу популярність серед web-розробників як більш сучасний і досконалий шлях вирішення складних завдань динамічного виведення контенту і його візуалізації.

Однак, незважаючи на свою прогресивність, дана технологія дуже неулюблена в професійному середовищі SEO-фахівців через низку особливостей, про які ми поговоримо нижче. Хочемо не просто позначити ті проблеми, які можуть виникнути у AJAX-сайтів в контексті просування, а й розповімо про пошук компромісних шляхів їх вирішення.

Причини популярності технології AJAX серед розробників

Однією з основних тенденцій в розробці юзер-орієнтованих сайтів, є їх фізичне прискорення. До уваги береться все: час завантаження сторінки, елементів на ній, швидкість реакції на взаємодію, що здійснюється користувачем. При цьому будь-яка технологія, яка дозволяє якісно прискорити будь-яку зі складових сайту або окремих його сторінок, відразу після появи злітає на пік популярності у веб-розробників. Це пояснюється досить просто: вміючи створювати більш швидкі і зручні для користувачів сайти, ви отримуєте перевагу перед конкурентами.

AJAX якраз і є однією з технологій, впровадження якої можна назвати проривом в сайтобудування. Ключова особливість AJAX в тому, що він дозволяє зробити інтерфейси сайту асинхронними, тобто піти від класичної моделі роботи «запит - відповідь - запит», коли браузер не може виконувати ніяких операцій, поки не отримає відповідь від сервера. В результаті користувач змушений чекати поки «прогрузити» інтерфейс.

AJAX ж дозволяє динамічно змінювати зміст сторінки без повного перезавантаження, тобто користувачеві немає необхідності чекати, поки сайт «завмер» в очікуванні відповіді від сервера. Простий приклад прикладного використання: ви пишете лист або текстове повідомлення якомусь користувачеві і хочете прикріпити до нього фото, картинку або відеоролик. Процес завантаження ролика, як правило, не дуже швидкий і в звичайній ситуації вам довелося б чекати, поки він завершиться, щоб продовжити писати. З технологією AJAX ви можете паралельно набирати текст, не чекаючи закінчення завантаження. Зручно? Безумовно. І це лише маленький побутовий приклад, в той час як фахівець з юзабіліті зможе привести таких прикладів сотні. Всі ці фактори і зумовили те, що AJAX став затребуваний і популярний як у розробників, так і у пересічних користувачів.

Однак у кожної медалі є дві сторони. Надаючи певні переваги, AJAX накладає і ряд обмежень, з якими потрібно рахуватися.

Плюси і мінуси використання AJAX для формування сторінок

Основні плюси, на які може розраховувати власник ресурсу, продиктовані особливістю самої технології. Тобто, в першу чергу вони актуальні з точки зору розробника і зачіпають технічну сторону питання.

Плюси використання:

 • Економічність. З огляду на те, що при запиті AJAX-сторінки сервера немає необхідності заново «перевантажувати» весь контент і повторно генерувати всю сторінку, а тільки частина її (ту, яка змінюється / подгружается AJAX-скриптом), відбувається значна економія web-трафіку і знижується кількість запитів -Звернення на сервер.
 • Зниження серверної навантаження. Дана перевага випливає з першого, коли за рахунок зниження кількості запитів, що посилаються на сервер, знижується і навантаження. Це особливо актуально на великих сайтах, де кількість генеруються запитів користувачами може стати серйозною проблемою, що ставить під загрозу працездатність.
 • Прискорення завантаження сторінки. Відсутність необхідності в перезавантаженні сторінки, дозволяє домогтися того, що кінцевий користувач, значно швидше побачить результат своєї взаємодії з інтернет-ресурсом.

У той же час AJAX може в буквальному сенсі «поховати» всю роботу SEO-фахівця при некоректному використанні. Тому про мінуси використання даної технології говорять зазвичай саме оптимізатори.

Мінуси використання:

 • Сторінки сайту не індексуються пошуковими системами. Це одна з основних проблем використання AJAX. Особливо вона актуальна, якщо приймається рішення про реалізацію динамічної підвантаження вмісту на вже оптимізованих сайтах. Неправильне використання може призвести до того, що проіндексовані сторінки, які і створюють трафік, просто зникнуть з результатів пошуку.
 • Спотворення даних статистики. Так як пошукові системи перестають «бачити» AJAX-сторінки, дані від лічильників, встановлених на них, передаються некоректно. Для великих ресурсів, особливо працюючих в ніші e-commerce, це така ж велика втрата, як і зникнення посадочних сторінок з видачі.

Через ці істотних мінусів довгий час AJAX був таким собі «табу» серед оптимізаторів. Однак сьогодні є досить просте і логічне рішення, яке може прибрати негативний ефект від використання даної технології і прийти до розумного компромісу між SEO-спеціалістом, власником сайту, розробником і кінцевим користувачем. Тобто, в повній мірі використовувати перераховані вище плюси AJAXі позбутися недоліків.

Як показати пошуковику, де знаходиться контент сторінки на AJAX?

Основною проблемою AJAX є те, що пошукова система не може проіндексувати вміст динамічної сторінки. Але для виконання SEO-задач необхідно якимось чином надати пошуковому роботу можливість побачити цей контент.

На даний момент існує кілька варіантів, як це зробити:

1. Використання HIJAX (застарілий спосіб)

Це рішення має на увазі використання спеціальної технології під назвою HIJAX (названа розробником, який її придумав). Суть її заключалется в тому, що одночасно з викликом AJAX-функції відбувається перехід по статичній посиланням з параметром. Таким чином користувач отримує сторінку з динамічним вмістом, а робот, який ігнорує виклик функції, потрапляє на статичну html-сторінку. Виглядає це приблизно так:

foo 32

Де, = "ajax. Html? Foo = 32" - це статична посилання для пошукового бота, а 'ajax. html # foo = 32 '- це параметр для виклику AJAX-коду.

В даному випадку статична сторінка - це «html-зліпок» (копія) динамічної сторінки, яку бачить користувач.

Дане рішення, хоч і залишається робочим і ефективним на сьогоднішній день, вже дещо застаріла. З розвитком технологій сайтобудування і все більшою популярністю виконуваних Java-скриптів пошукові системи прийшли до того, що необхідно надати веб-майстрам більш прості та ефективні шляхи вирішення проблеми.

2. Використання знака «!» Як покажчика для пошукової системи в URL-адресу (актуальний спосіб)

Більш сучасний спосіб, що дозволяє роботу пошукової системи просканувати і проіндексувати вміст AJAX-сторінки, спростив життя веб-майстрам і розробникам, дозволивши уникнути модифікування всіх посилань на динамічний вміст за методом HIJAX.

Тепер для того, щоб вказати пошуковому боту на те, що AJAX-сторінка має статичний «html-зліпок», досить додати в URL знак оклику. Виглядає це наступним чином:

http://www.example.com/# stranica - стандартна «посилання» на AJAX-сторінку

http://www.example.com/#! stranica - модифікований формат «посилання» на AJAX-сторінку

В такому випадку як тільки робот зустріне в URL-адресу #! , Він запросить у сервера «html-зліпок» сторінки, який зможе проіндексувати. У той же час користувачеві буде показана AJAX-сторінка.

Єдиною умовою є те, що «html-зліпок» сторінки повинен бути доступний для пошукового бота по URL-адресою, де #! , Замінений на? _Escaped_fragment_ =.

http://www.example.com/#! stranica - «посилання» на AJAX-сторінку

http://www.example.com/?_escaped_fragment_= stranica - посилання на html-версію сторінки

При використанні даного способу в кеші пошукової системи буде зберігатися html-версія сторінки, доступна по «жахливому», як його називає Google, URL-адресою з? _Escaped_fragment_ =, але на видачу вид посилання на сайт буде збережений, тобто в ньому буде стояти #! .

Такий спосіб вирішення проблем рекомендований для застосування системою Yandex, про що можна прочитати в офіційному керівництві даної пошукової системи.

Деякі додаткові особливості

Використання технології AJAX має на увазі деякі додаткові особливості, які потрібно враховувати при розробці нового сайту і при оновленні архітектури вже існуючого. До них можна віднести наступні:

1. ЧПУ-адреси сторінок. У стандартному вигляді, як було описано в прикладі вище, адреси сторінок все одно виходять не дуже гарними, хоч Googleі називає їх prettyURL. Тобто, в них все одно будуть присутні символи # !. Однак цю проблему можна обійти, присвоївши стандартні статичні ЧПУ (Человекопонятние URL-адреси) сторінок, що використовують AJAX. Єдине, що потрібно врахувати: при цьому спосіб імплементації «html-зліпка» буде відрізнятися.

Для сторінки виду:

http://www.example.com/ stranica

«Html-зліпок» повинен знаходитися за адресою:

http: // www. example. com / stranica? _ escaped _ fragment _ =

Тобто значення параметра буде порожнім, але в код самої сторінки (в тезі <head>) необхідно додати рядок:

У «html-зліпку» даного тега бути неповинно, інакше він не проиндексируется.

Подібна імплементація актуальна і для сайтів, повністю побудованих на AJAX, де те ж саме доведеться зробити з головною сторінкою та будь-якими іншими статичними URL.

2. Формування файлу Sitemap. xml. Пошукова система Yandex в своєму керівництві «Допомога Вебмастеру» говорить наступне: «Посилання, що містять #! , Також можна використовувати в карті сайту », маючи на увазі, що можна використовувати і посилання на« html-зліпки », тобто, містять? _Escaped_fragment_ =. У той же час Google в явному вигляді говорить про те, що потрібно використовувати посилання тільки з доповненням #! :

«Підводні камені» при використанні AJAX

Незважаючи на гадану зрозумілість і простоту запропонованих методів оптимізації AJAX-сторінок, під якою мається на увазі їх доступність пошуковим роботам, є кілька моментів, про які варто замислитися перед впровадженням технології, особливо на працюючих сайтах.

До них можна віднести наступні:

 • Непрогнозовані наслідки для ранжирування. Якщо потрібно, наприклад, для тисячі однотипних товарів поміняти URL-адреси, організувавши їх висновок за допомогою AJAX, то навіть при налаштуванні посторінкових 301 редиректів, ресурс може сильно «качнути» в пошуковій видачі. Імовірність таких наслідків непрогнозована, так як плановані зміни не йдуть в розріз з вимогами пошукових систем. Але на прикладі ряду сайтів, можна стверджувати, що проблеми цілком вірогідні. В даному випадку можна рекомендувати тільки поступове впровадження, розбите на кілька ітерацій.
 • Неясний механізм розрахунку швидкості завантаження сторінки. Даний параметр є непрямим фактором ранжирування сайту пошуковими системами, проте його вплив досить велике. У випадку з AJAX-сторінками не ясно, на підставі завантаження який з версій проводиться розрахунок швидкості завантаження - версії для користувачів або html-версії для пошукового робота, а значить, на даний параметр складніше вплинути. Єдиною рекомендацією тут може бути наступна: робити максимально швидкими обидві версії.

висновок

Сьогодні використання AJAX вже не є табу для пошукової оптимізації . Більш того, при правильному підході ви можете використовувати цю технологію так само ефективно, як і простий html, але при цьому отримати ряд додаткових переваг, які дає AJAX.Основной плюс - це можливість будувати більш швидкі і зручні інтерфейси.

Однак варто пам'ятати, що SEOшнікі не дарма насторожено ставляться до даної технології. При некоректному використанні, без дотримання вимог пошукових систем, AJAX може привести до плачевних наслідків у вигляді серйозних втрат органічного трафіку і в ранжируванні. Перш ніж «викочувати» будь-яку з AJAX-розробок на основний домен, варто упевнитися в тому, чи зроблена вона відповідно до одним з двох розглянутих в статті способів. А також перевірити, як пошукові боти «бачать» дана зміна, наприклад, за допомогою інструменту «Подивитися як Googlebot».

Обидва описаних в даній статті способу вирішення можливих проблем є робочими - їх використання протестовано на реальних проектах і довело свою ефективність. Але починаючи з жовтня 2015 року, пошукова система Google не рекомендує використовувати описані в цій статті технології індексування AJAXстраніц, про що було офіційно написано в блозі GoogleWebmasterCenterBlog . Замість цього, система пропонує слідувати принципам «ProgressiveEnhancement» при створенні сайтів, що дозволить роботам Google краще інтерпретувати динамічний контент - в поточний момент система в змозі самостійно розпізнати його без додаткової настройки, інтерпретуючи .jsі .css. Незважаючи на це, описані нами механізми повністю підтримуються пошуковою системою і залишаються стабільно робочими до сьогоднішнього дня.

Зручно?
Як показати пошуковику, де знаходиться контент сторінки на AJAX?
Html?
Com/?

Новости

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача

Как создать фото из видео
Кризис заставляет искать дополнительные источники дохода. Одним из таких источников может стать торговля на валютном рынке Форекс. Но чтобы не потерять свои деньги необходимо работать с надежным брокером.