Статьи

Розумна розетка Xiaomi Mi Smart, ZigBee версія - управляємо бойлером

  1. Де купити?

Привіт, друзі

І знову я про розумний будинок. Так як у Xiaomi є широкий вибір різних гаджетів для автоматизації побутових завдань - мені ще є що оглядати. У цьому огляді я знову буду розповідати про розумну розетку, але на цей раз ZigBee версії. Чим вона відрізняється від Wi-fi розетки, про яку я розповідав раніше, і чому вона дорожче коштує - прошу читати далі в моєму огляді.

Де купити?

Gearbest Banggood Aliexpress JD.ru

Що в посилці?

Все та ж маленька коробочка з білого картону. Всі датчики упаковані практично однаково і розетка цьому не виняток.

Всі датчики упаковані практично однаково і розетка цьому не виняток

За своїми технічними параметрами - току в 10 А, відповідно потужності до 2,5 кВт - ця розетка абсолютно аналогічна своєї wi-fi версії. Відмінності в протоколі управління - для роботи з цією розеткою знадобиться Xiaomi Mi Multi-functional Gateway.

Відмінності в протоколі управління - для роботи з цією розеткою знадобиться Xiaomi Mi Multi-functional Gateway

За зовнішнім виглядом - розетки легко сплутати. Виконана вона у вигляді білого, глянцевого паралелепіпеда. На лицьовій частині у неї універсальна розетка, що дозволяє установку без перехідників - європейських, американських і китайських (австралійських) вилок. У нижній частині - синій світлодіод, який показує статус активності розетки.

У нижній частині - синій світлодіод, який показує статус активності розетки

Вилка у неї - потрійна, китайська. Для роботи в європейських розетках знадобиться перехідник. В розетки з універсальними роз'ємами - наприклад таких як в удлинителях Xiaomi - стають без перехідників.

В розетки з універсальними роз'ємами - наприклад таких як в удлинителях Xiaomi - стають без перехідників

Розетка має одну фізичну кнопку - за допомогою якої спочатку проводиться сполучення з шлюзом, а потім, при необхідності - ручна активація / деактивація (тут я маю на увазі подачу харчування на кероване розеткою пристрій).

Розетка має одну фізичну кнопку - за допомогою якої спочатку проводиться сполучення з шлюзом, а потім, при необхідності - ручна активація / деактивація (тут я маю на увазі подачу харчування на кероване розеткою пристрій)

Тимчасово - я використовую розетку через перехідник, але замовив і чекаю ось таку розетку Legrand EN15 для того щоб підключити розумну розетку безпосередньо.

Тимчасово - я використовую розетку через перехідник, але замовив і чекаю ось таку розетку   Legrand EN15   для того щоб підключити розумну розетку безпосередньо

Розміри розетки - в ширину трохи менше 4 см

Розміри розетки - в ширину трохи менше 4 см

У висоту - 5,5 см

У висоту - 5,5 см

Якщо порівняти поруч з wi-fi розеткою, то стає видно, що ZigBee версія - трошки вже, приблизно на 4 мм.

Якщо порівняти поруч з wi-fi розеткою, то стає видно, що ZigBee версія - трошки вже, приблизно на 4 мм

Тепер до справи.
Купувалася ця розетка з абсолютно конкретним завданням - це контроль і моніторинг енергоспоживання бойлера. У мене в квартирі два роздільних введення води, і на одному з них - який знаходиться у ванній, встановлений бойлер. За спостереженнями тривалістю не один рік, я знаю, що середньомісячне споживання гарячої води на цьому введенні - 3 куб. м. Вартість - гаряча вода + водооотвод * 3 = $ 10 в міс. Вартість холодної води, з урахуванням водовідведення - $ 1,5. Для того щоб розуміти - чи є економія від використання бойлера - необхідно було підрахувати витрата електроенергії. Для цього я використовував ось таку конструкцію з механічного таймера - переривника і одного з найпоширеніших енергомоніторов.

Для цього я використовував ось таку конструкцію з механічного таймера - переривника і одного з найпоширеніших енергомоніторов

Ця інсталяція має масу недоліків - по-перше навіть її ціна, трохи більше оглядається розетки (звичайно з урахуванням того, що шлюз у мене вже є). По друге - таймер-переривник - вельми неточний, і після пари місяців роботи став залипати, відставати - підкручувати його доводилося щодня. А дані з монітора - збирати вручну і десь записувати. Про зовнішній вигляд і говорити нема чого. Тому і вся ця конструкція була замінена на розумну розетку -

Тому і вся ця конструкція була замінена на розумну розетку -

Підключення розетки - аналогічно будь-якому датчику ZigBee, проводиться через плагін управління шлюзом Xiaomi. Зі списку доступних датчиків - вибирається розетка, далі за допомогою натискання і утримування кнопки - проводиться сполучення розетки з шлюзом, далі пропонується визначити місце розташування розетки - щодо квартири.

Зі списку доступних датчиків - вибирається розетка, далі за допомогою натискання і утримування кнопки - проводиться сполучення розетки з шлюзом, далі пропонується визначити місце розташування розетки - щодо квартири

На відміну від своєї Wi-Fi сестри, тут можна вибрати тип іконки для розетки, в залежності від типу підключеного навантаження. У моєму випадку - водонагрівач. Після цього пристрій з'являється в загальному списку, і встановлює плагін управління. В плагіні - відразу видно основне і ключова відмінність ZigBee і Wi-Fi розеток - це вимір енергоспоживання. Саме вона і дає можливість не тільки управління, а й моніторингу - то що мені і потрібно для моєї завдання.

Саме вона і дає можливість не тільки управління, а й моніторингу - то що мені і потрібно для моєї завдання

Раз у нас вже є якісь свідчення, то треба провести їх порівняння хоча-б зі звичайними енергомоніторамі.

Маю на господарстві пару китайських же енергомоніторов, порівняємо показання. Спочатку - вбудований енергомонітор з бангуд. Заміри споживання самої розетки - згідно цьому приладу, в відключеному стані - розетка практично нічого не споживає

В активному стані, споживання зростає до 0,5 Ватта. Ніякої навантаження не підключено.

Ніякої навантаження не підключено

Порівняння з навантаженням. Тут треба зазначити - що показання енергомонітора змінюються миттєво, в залежності від поточного споживання навантаження, а показання на смартфоні, через проходження довго шляху від розетки до нього - з деякою затримкою. Відносно невелика навантаження, визначена енергомонітором в 101,3 Ватта, а розеткою (причому що розетка і сама підключення через енергомонітор) - в 105 Ватт

Відносно невелика навантаження, визначена енергомонітором в 101,3 Ватта, а розеткою (причому що розетка і сама підключення через енергомонітор) - в 105 Ватт

На великому навантаженні - (чайнику) розбіжність з цим енергомонітором ще більше - +1764 Ватта, проти одна тисяча вісімсот двадцять сім Ватт на розетці.

На великому навантаженні - (чайнику) розбіжність з цим енергомонітором ще більше - +1764 Ватта, проти одна тисяча вісімсот двадцять сім Ватт на розетці

Здавалося б бреше, але не будемо робити поспішних висновків. Порівняємо з більш поширеним енергомонітором, який раніше мною і використовувався для підрахунку витрати енергії бойлером. Для початку - завмер споживання розетки в неактивному стані - так само, 0, нижче межі чутливості приладу.

Для початку - завмер споживання розетки в неактивному стані - так само, 0, нижче межі чутливості приладу

В активному стані - 1 ват, показання вище, ніж у попереднього пристрою.

В активному стані - 1 ват, показання вище, ніж у попереднього пристрою

Тепер ті ж навантаження. Тут розбіжність набагато менше, а якщо брати до уваги деяку затримку в оновленні інформації на смартфоні - то вона практично відсутня. На прикладі - 103,2 Ватта на моніторі і 105 ват (як і в тесті з першим монітором) від розетки.

На прикладі - 103,2 Ватта на моніторі і 105 ват (як і в тесті з першим монітором) від розетки

Така ж ситуація з більшим навантаженням. 1811 Ватт на енергомоніторе і 1818 Ватт на розетці. Знову ж з урахуванням того, що дані на моніторі оновлюються миттєво, а на смартфоні - із затримкою.

Знову ж з урахуванням того, що дані на моніторі оновлюються миттєво, а на смартфоні - із затримкою

Порівнявши всі 3 одночасно, бачимо, що показання розетки і другого монітора майже збігаються, а перший прилад - так само занижує показання. Так само за своїми контрольним вимірам споживання бойлера, який проводився якраз за допомогою другого енергомонітора, я бачив що його свідчення повністю вписуються в розрахункові, і довіряю я йому більше.

Так само за своїми контрольним вимірам споживання бойлера, який проводився якраз за допомогою другого енергомонітора, я бачив що його свідчення повністю вписуються в розрахункові, і довіряю я йому більше

Повернемося до плагіну управління розеткою. З головної сторінки плагіна можна проводити відключення, установку таймерів або таймер зворотного відліку - як і в Wi-Fi версії розетки. У головному меню, до стандартних опцій - смартсцен, описів, основних параметрів і можливості додати в список основних пристроїв - додалися свої унікальні. Це можливість зміни іконки, в залежності від керованого пристрою - другий скріншот. Можливість задати відновлення стану розетки після відключення електроенергії, опція - захисту заряду, по видимому відключає розетку після того як падає струм навантаження - не перевірено, завдання у мене поки інша, і можливість не погасне світлодіодний індикатор - актуально для тих кому заважає його світіння.
Що зручно - іконка яка показує стан активності розетки і дозволяє її включати і вимикати, з'являється в рядку Control Panel плагіна управління шлюзом.

Що зручно - іконка яка показує стан активності розетки і дозволяє її включати і вимикати, з'являється в рядку Control Panel плагіна управління шлюзом

Найважливіше для мене - це підрахунок витрати енергоспоживання. З головної сторінки плагіна, зліва направо, є дані по витраті споживання за добу, помісячно і у вигляді тимчасового графіка в розрізі днів, тижнів або місяців. Наприклад зараз, я налаштував бойлер таким чином, що споживання становить 3 кВт * год на добу, таким чином я виходжу приблизно на 90 кВт * год на місяць, що складе приблизно $ 4.5 за тарифом понад 100 кВт. Укупі з $ 1,5 за холодну воду, я отримую $ 6 проти $ 10. 40% економії це вже відчутно.

40% економії це вже відчутно

В інших своїх можливостях - розетка аналогічна wi-fi версії. Налаштування включення і виключення можлива через меню - таймери. В цьому випадку розетка абсолютно не залежить ні від китайських хмар, ні від інтернету - спрацьовує в автономному режимі. У сценаріях розетка працює тільки як дія і пропонує три варіанти спрацювання - включити, вимкнути і перемикання стану. Перевагою смарт сценаріїв є можливість їх гнучкого управління - наприклад за допомогою зовнішніх датчиків і контролерів - або за допомогою інших сценаріїв. Недоліком - робота через хмару Xiaomi. Однак є і стрімко розвиваються альтернативні варіанти управління екосистемою розумного будинку Xiaomi, в майбутніх оглядах я обов'язково торкнуся і цю тему.
Що стосується даної задачі - то найдоцільніше керувати бойлером саме за допомогою таймерів - задавши режими роботи для будніх і вихідних днів. Експериментально визначивши скільки часу роботи досить для забезпечення необхідною кількістю гарячої води.

Експериментально визначивши скільки часу роботи досить для забезпечення необхідною кількістю гарячої води

Як підсумок - розетка відмінно підійшла під мою задачу управління і підрахунку енерговитрат при роботі бойлера. У планах - розгляд варіантів або ще парочки таких розеток, або якщо буде хороша ціна - взяти вбудовану розетку Aqara. Так як за стандартною її ціною - удвічі дорожче аналізованого варіанта - поки не цікаво.
Відеоверсія огляду -

Всі мої огляди пристроїв Xiaomi в хронологічному порядку - список

Всі мої відео огляди - YouTube

Дякую за увагу, на цьому все.

Де купити?
Де купити?

Новости

Как оформить группу в вконтакте видео
Дано хотел свой магазин в вк, но не знал с чего начать его делать. Так как хотелось не банальный магазин с кучей ссылок и фото, а красиво оформленный. С меню, с аватаркой. После просмотра видео создал

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача