Статьи

Розумна розетка Xiaomi Mi Smart, ZigBee версія - управляємо бойлером

  1. Де купити?

Привіт, друзі

І знову я про розумний будинок. Так як у Xiaomi є широкий вибір різних гаджетів для автоматизації побутових завдань - мені ще є що оглядати. У цьому огляді я знову буду розповідати про розумну розетку, але на цей раз ZigBee версії. Чим вона відрізняється від Wi-fi розетки, про яку я розповідав раніше, і чому вона дорожче коштує - прошу читати далі в моєму огляді.

Де купити?

Gearbest Banggood Aliexpress JD.ru

Що в посилці?

Все та ж маленька коробочка з білого картону. Всі датчики упаковані практично однаково і розетка цьому не виняток.

Всі датчики упаковані практично однаково і розетка цьому не виняток

За своїми технічними параметрами - току в 10 А, відповідно потужності до 2,5 кВт - ця розетка абсолютно аналогічна своєї wi-fi версії. Відмінності в протоколі управління - для роботи з цією розеткою знадобиться Xiaomi Mi Multi-functional Gateway.

Відмінності в протоколі управління - для роботи з цією розеткою знадобиться Xiaomi Mi Multi-functional Gateway

За зовнішнім виглядом - розетки легко сплутати. Виконана вона у вигляді білого, глянцевого паралелепіпеда. На лицьовій частині у неї універсальна розетка, що дозволяє установку без перехідників - європейських, американських і китайських (австралійських) вилок. У нижній частині - синій світлодіод, який показує статус активності розетки.

У нижній частині - синій світлодіод, який показує статус активності розетки

Вилка у неї - потрійна, китайська. Для роботи в європейських розетках знадобиться перехідник. В розетки з універсальними роз'ємами - наприклад таких як в удлинителях Xiaomi - стають без перехідників.

В розетки з універсальними роз'ємами - наприклад таких як в удлинителях Xiaomi - стають без перехідників

Розетка має одну фізичну кнопку - за допомогою якої спочатку проводиться сполучення з шлюзом, а потім, при необхідності - ручна активація / деактивація (тут я маю на увазі подачу харчування на кероване розеткою пристрій).

Розетка має одну фізичну кнопку - за допомогою якої спочатку проводиться сполучення з шлюзом, а потім, при необхідності - ручна активація / деактивація (тут я маю на увазі подачу харчування на кероване розеткою пристрій)

Тимчасово - я використовую розетку через перехідник, але замовив і чекаю ось таку розетку Legrand EN15 для того щоб підключити розумну розетку безпосередньо.

Тимчасово - я використовую розетку через перехідник, але замовив і чекаю ось таку розетку   Legrand EN15   для того щоб підключити розумну розетку безпосередньо

Розміри розетки - в ширину трохи менше 4 см

Розміри розетки - в ширину трохи менше 4 см

У висоту - 5,5 см

У висоту - 5,5 см

Якщо порівняти поруч з wi-fi розеткою, то стає видно, що ZigBee версія - трошки вже, приблизно на 4 мм.

Якщо порівняти поруч з wi-fi розеткою, то стає видно, що ZigBee версія - трошки вже, приблизно на 4 мм

Тепер до справи.
Купувалася ця розетка з абсолютно конкретним завданням - це контроль і моніторинг енергоспоживання бойлера. У мене в квартирі два роздільних введення води, і на одному з них - який знаходиться у ванній, встановлений бойлер. За спостереженнями тривалістю не один рік, я знаю, що середньомісячне споживання гарячої води на цьому введенні - 3 куб. м. Вартість - гаряча вода + водооотвод * 3 = $ 10 в міс. Вартість холодної води, з урахуванням водовідведення - $ 1,5. Для того щоб розуміти - чи є економія від використання бойлера - необхідно було підрахувати витрата електроенергії. Для цього я використовував ось таку конструкцію з механічного таймера - переривника і одного з найпоширеніших енергомоніторов.

Для цього я використовував ось таку конструкцію з механічного таймера - переривника і одного з найпоширеніших енергомоніторов

Ця інсталяція має масу недоліків - по-перше навіть її ціна, трохи більше оглядається розетки (звичайно з урахуванням того, що шлюз у мене вже є). По друге - таймер-переривник - вельми неточний, і після пари місяців роботи став залипати, відставати - підкручувати його доводилося щодня. А дані з монітора - збирати вручну і десь записувати. Про зовнішній вигляд і говорити нема чого. Тому і вся ця конструкція була замінена на розумну розетку -

Тому і вся ця конструкція була замінена на розумну розетку -

Підключення розетки - аналогічно будь-якому датчику ZigBee, проводиться через плагін управління шлюзом Xiaomi. Зі списку доступних датчиків - вибирається розетка, далі за допомогою натискання і утримування кнопки - проводиться сполучення розетки з шлюзом, далі пропонується визначити місце розташування розетки - щодо квартири.

Зі списку доступних датчиків - вибирається розетка, далі за допомогою натискання і утримування кнопки - проводиться сполучення розетки з шлюзом, далі пропонується визначити місце розташування розетки - щодо квартири

На відміну від своєї Wi-Fi сестри, тут можна вибрати тип іконки для розетки, в залежності від типу підключеного навантаження. У моєму випадку - водонагрівач. Після цього пристрій з'являється в загальному списку, і встановлює плагін управління. В плагіні - відразу видно основне і ключова відмінність ZigBee і Wi-Fi розеток - це вимір енергоспоживання. Саме вона і дає можливість не тільки управління, а й моніторингу - то що мені і потрібно для моєї завдання.

Саме вона і дає можливість не тільки управління, а й моніторингу - то що мені і потрібно для моєї завдання

Раз у нас вже є якісь свідчення, то треба провести їх порівняння хоча-б зі звичайними енергомоніторамі.

Маю на господарстві пару китайських же енергомоніторов, порівняємо показання. Спочатку - вбудований енергомонітор з бангуд. Заміри споживання самої розетки - згідно цьому приладу, в відключеному стані - розетка практично нічого не споживає

В активному стані, споживання зростає до 0,5 Ватта. Ніякої навантаження не підключено.

Ніякої навантаження не підключено

Порівняння з навантаженням. Тут треба зазначити - що показання енергомонітора змінюються миттєво, в залежності від поточного споживання навантаження, а показання на смартфоні, через проходження довго шляху від розетки до нього - з деякою затримкою. Відносно невелика навантаження, визначена енергомонітором в 101,3 Ватта, а розеткою (причому що розетка і сама підключення через енергомонітор) - в 105 Ватт

Відносно невелика навантаження, визначена енергомонітором в 101,3 Ватта, а розеткою (причому що розетка і сама підключення через енергомонітор) - в 105 Ватт

На великому навантаженні - (чайнику) розбіжність з цим енергомонітором ще більше - +1764 Ватта, проти одна тисяча вісімсот двадцять сім Ватт на розетці.

На великому навантаженні - (чайнику) розбіжність з цим енергомонітором ще більше - +1764 Ватта, проти одна тисяча вісімсот двадцять сім Ватт на розетці

Здавалося б бреше, але не будемо робити поспішних висновків. Порівняємо з більш поширеним енергомонітором, який раніше мною і використовувався для підрахунку витрати енергії бойлером. Для початку - завмер споживання розетки в неактивному стані - так само, 0, нижче межі чутливості приладу.

Для початку - завмер споживання розетки в неактивному стані - так само, 0, нижче межі чутливості приладу

В активному стані - 1 ват, показання вище, ніж у попереднього пристрою.

В активному стані - 1 ват, показання вище, ніж у попереднього пристрою

Тепер ті ж навантаження. Тут розбіжність набагато менше, а якщо брати до уваги деяку затримку в оновленні інформації на смартфоні - то вона практично відсутня. На прикладі - 103,2 Ватта на моніторі і 105 ват (як і в тесті з першим монітором) від розетки.

На прикладі - 103,2 Ватта на моніторі і 105 ват (як і в тесті з першим монітором) від розетки

Така ж ситуація з більшим навантаженням. 1811 Ватт на енергомоніторе і 1818 Ватт на розетці. Знову ж з урахуванням того, що дані на моніторі оновлюються миттєво, а на смартфоні - із затримкою.

Знову ж з урахуванням того, що дані на моніторі оновлюються миттєво, а на смартфоні - із затримкою

Порівнявши всі 3 одночасно, бачимо, що показання розетки і другого монітора майже збігаються, а перший прилад - так само занижує показання. Так само за своїми контрольним вимірам споживання бойлера, який проводився якраз за допомогою другого енергомонітора, я бачив що його свідчення повністю вписуються в розрахункові, і довіряю я йому більше.

Так само за своїми контрольним вимірам споживання бойлера, який проводився якраз за допомогою другого енергомонітора, я бачив що його свідчення повністю вписуються в розрахункові, і довіряю я йому більше

Повернемося до плагіну управління розеткою. З головної сторінки плагіна можна проводити відключення, установку таймерів або таймер зворотного відліку - як і в Wi-Fi версії розетки. У головному меню, до стандартних опцій - смартсцен, описів, основних параметрів і можливості додати в список основних пристроїв - додалися свої унікальні. Це можливість зміни іконки, в залежності від керованого пристрою - другий скріншот. Можливість задати відновлення стану розетки після відключення електроенергії, опція - захисту заряду, по видимому відключає розетку після того як падає струм навантаження - не перевірено, завдання у мене поки інша, і можливість не погасне світлодіодний індикатор - актуально для тих кому заважає його світіння.
Що зручно - іконка яка показує стан активності розетки і дозволяє її включати і вимикати, з'являється в рядку Control Panel плагіна управління шлюзом.

Що зручно - іконка яка показує стан активності розетки і дозволяє її включати і вимикати, з'являється в рядку Control Panel плагіна управління шлюзом

Найважливіше для мене - це підрахунок витрати енергоспоживання. З головної сторінки плагіна, зліва направо, є дані по витраті споживання за добу, помісячно і у вигляді тимчасового графіка в розрізі днів, тижнів або місяців. Наприклад зараз, я налаштував бойлер таким чином, що споживання становить 3 кВт * год на добу, таким чином я виходжу приблизно на 90 кВт * год на місяць, що складе приблизно $ 4.5 за тарифом понад 100 кВт. Укупі з $ 1,5 за холодну воду, я отримую $ 6 проти $ 10. 40% економії це вже відчутно.

40% економії це вже відчутно

В інших своїх можливостях - розетка аналогічна wi-fi версії. Налаштування включення і виключення можлива через меню - таймери. В цьому випадку розетка абсолютно не залежить ні від китайських хмар, ні від інтернету - спрацьовує в автономному режимі. У сценаріях розетка працює тільки як дія і пропонує три варіанти спрацювання - включити, вимкнути і перемикання стану. Перевагою смарт сценаріїв є можливість їх гнучкого управління - наприклад за допомогою зовнішніх датчиків і контролерів - або за допомогою інших сценаріїв. Недоліком - робота через хмару Xiaomi. Однак є і стрімко розвиваються альтернативні варіанти управління екосистемою розумного будинку Xiaomi, в майбутніх оглядах я обов'язково торкнуся і цю тему.
Що стосується даної задачі - то найдоцільніше керувати бойлером саме за допомогою таймерів - задавши режими роботи для будніх і вихідних днів. Експериментально визначивши скільки часу роботи досить для забезпечення необхідною кількістю гарячої води.

Експериментально визначивши скільки часу роботи досить для забезпечення необхідною кількістю гарячої води

Як підсумок - розетка відмінно підійшла під мою задачу управління і підрахунку енерговитрат при роботі бойлера. У планах - розгляд варіантів або ще парочки таких розеток, або якщо буде хороша ціна - взяти вбудовану розетку Aqara. Так як за стандартною її ціною - удвічі дорожче аналізованого варіанта - поки не цікаво.
Відеоверсія огляду -

Всі мої огляди пристроїв Xiaomi в хронологічному порядку - список

Всі мої відео огляди - YouTube

Дякую за увагу, на цьому все.

Де купити?
Де купити?

Новости

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача

Как создать фото из видео
Кризис заставляет искать дополнительные источники дохода. Одним из таких источников может стать торговля на валютном рынке Форекс. Но чтобы не потерять свои деньги необходимо работать с надежным брокером.