Статьи

Розкопки вcкладчіну: археолог Максим Лебедєв про краудфандінгом в науці

Краудфандінг - народне фінансування проектів - прийшов в Росію не так давно, але вже встиг завоювати популярність. Музиканти, режисери театру і кіно, художники і скульптори звертаються до споживачів з проханнями профінансувати продукт на початковому етапі. Саме таким способом рок-група "Бі-2" зібрала гроші на випуск альбому Spirit, а знімальна група фільму "28 панфіловців" - на зйомки кіно. До народного фінансування вдаються і благодійні організації, і громадські активісти, і - тепер - наукові співтовариства.

Не так давно на одній з краундфандінгових майданчиків відкрився новий проект - збір грошей на археологічну експедицію в Єгипті.

"Мене звуть Максим Лебедєв, я кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту сходознавства РАН. Єгиптолог я хотів стати класу з п'ятого і, коли в 2008 році, після закінчення кафедри Стародавнього світу МГУ, мені вперше запропонували поїхати в експедицію в Гізу, я зрозумів, що все роблю правильно, раз мрія збувається ", - саме з цих слів починається звернення автора проекту.

Краудфандінг - народне фінансування проектів - прийшов в Росію не так давно, але вже встиг завоювати популярність

Фото: Російська археологічна експедиція в Гізі

Максим пояснив, що російська археологічна експедиція в Гізі розпочала роботу в 1996 році, і на сьогодні це єдина, не рахуючи американської, іноземна експедиція, яка проводить розкопки у великих пірамід. Серед іншого за час розкопок наші археологи виявили малий некрополь, завдяки якому можна залатати "білі плями" в історії повсякденного життя єгиптян.

Однак майже за місяць до початку експедиції керівництво Інституту сходознавства РАН вимушено скоротило бюджет, що поставило під удар можливість виїзду до Єгипту. Археологам не вистачало зовсім трішки - 150 тисяч рублів. Саме ця сума була зібрана менш ніж за тиждень завдяки пожертвам небайдужих.

Про те, як прийшла ідея народного фінансування експедиції, з якими складнощами довелося зіткнутися археологам, і про майбутнє наукового краудфандінга Максим Лебедєв розповів мережевому виданню M24.ru.

- Хто був ініціатором збору коштів через краудфандінговую платформу?

- Ідея належить мені. Я вже був знайомий з вдалим досвідом збору коштів на деякі творчі, соціальні чи гуманітарні проекти. Сам неодноразово жертвував таким чином кошти, останній раз - на допомогу постраждалим від повені на Далекому Сході і хлопцям з МГУ, які фотографують планктон. Зарплати у нас скромні, але якщо є можливість допомогти реальному справі, то кращого вкладення годі й чекати.

Фото: Російська археологічна експедиція в Гізі

- Чому ви вирішили звернутися до такого способу пошуку фінансування? Розглядалися інші варіанти?

- Справа в тому, що звістка про скорочення бюджету експедиції застало нас зненацька. Дирекція Інституту Сходознавства була змушена прийняти таке важке рішення трохи більше ніж за місяць до початку запланованого сезону. Так що часу для звернення до великих спонсорам вже не було: навіть якби нам вдалося когось зацікавити, поміняти затверджені бюджети великих компаній, та ще в кінці року, було б уже неможливо. Просити додаткових коштів у Академії наук або створюваного зараз нового федерального агентства, у якого ще немає свого глави, було безглуздо. У зв'язку з реформою РАН такі питання зараз ніхто не вирішує - нікому. За великим рахунком, краудфандінг - це єдине, що у нас залишалося.

- Перші ви були в Росії? І чи знаєте ви про закордонний досвід подібних зборів?

- Якщо чесно, мені не відомо про інші подібні проекти у вітчизняній археології. Хоча не виключено, що вони були, в тому числі в царській Росії. Що стосується вітчизняних конструкторів і інженерів, то вони дещо більше просунулися в цьому напрямку.

Наприклад, фахівцям з Новосибірська вдалося за допомогою краудфандінга частково профінансувати свої дослідження в області сонячної енергетики. За кордоном у окремих наукових колективів, експедицій або музеїв нерідко є свої власні спонсорські спільноти, "суспільства друзів", як вони їх називають, а також спеціальні сайти або сторінки в Інтернеті, через які в будь-який момент можна зробити пожертвування.

Традиційні краудфандінговие сайти зазвичай орієнтовані на творчі проекти, однак останнім часом з'явилися і спеціалізовані ресурси, орієнтовані саме на підтримку фінансування наукових досліджень, в тому числі археологічних розкопок. Навіть на Заході, де не в приклад краще розвинена система наукових грантів, поява краудфандінга в науці виявилося неминучим. Справа в тому, що підготовка заявок на гранти забирає значну частину часу наукового колективу, процедури часто дуже бюрократизовані, а шанси отримати підтримку залишаються невеликі - в середньому, за словами іноземних колег, близько 80% заявок все одно будуть відхилені. Якщо вчені несподівано стикаються з проблемами фінансування, то іншого виходу, крім як звернення до суспільства, часом просто немає.

Якщо вчені несподівано стикаються з проблемами фінансування, то іншого виходу, крім як звернення до суспільства, часом просто немає

Фото: Російська археологічна експедиція в Гізі

- А у російських експедицій бувають спонсорські спільноти?

- У нас з цим поки глухо, але не варто дивуватися, адже ми як осідлали модель наздоганяючого розвитку, так з неї і не злазимо, і нашому суспільству ще належить дуже істотна і, будемо сподіватися, цікава еволюція. Однак в сучасному світі процеси постійно прискорюються, і ті зміни, які перш вимагали зміни кількох поколінь, зовсім не обов'язково зажадають від нас стільки ж часу сьогодні. Довгий час ми жили в світі, де медицина, освіта, музеї, галереї, наукові дослідження - все це було виключно державної вотчиною. Однак хіба хтось дивується сьогодні приватним клінікам, гімназій, музеям, виставковим центрам або лабораторіям? Що ж стосується державних установ науки і культури, то так вже об'єктивно склалося: там працюють люди, які розраховують насамперед на бюджетне фінансування. Чи можна нас звинувачувати в цьому? І так і ні.

Так, тому що ми часом не досить думаємо про те, як зацікавити нашою роботою простих громадян, зосереджуючи зусилля на звітах чиновникам. Ні, тому що сучасний стан середнього класу в Росії, а також дрібного і середнього бізнесу - основні приватних інвесторів в науку і культуру на Заході - не дозволяє відчувати великого оптимізму.

- Як вважаєте, які перспективи у приватного фінансування науки в Росії?

- Всьому свій час. Хоча я думаю, що у "товариств друзів", наприклад, вже є майбутнє в Росії. Так, судячи з усього, та цільова аудиторія, на яку розрахований наш проект, не цікавиться подарунковими футболками, ручками і сертифікатами. Це лише приємні доповнення, роль яких є несуттєвою. Такими подарунками можна заманити людей на фільм або концерт, але не переконати взяти участь у фінансуванні наукових досліджень. Люди, які нам допомагають, зацікавлені перш за все в результаті.

Фото: Російська археологічна експедиція в Гізі

Створення "суспільства друзів" експедиції дозволило б збирати кошти протягом усього року, а для зацікавлених людей такий формат надав би куди більше реально цікавої віддачі у вигляді статей, звітів, польових щоденників, фотографій, лекцій і навіть твітти з розкопу. Це було б повноцінну участь у житті експедиції, цікаве і корисне обом сторонам. Поки ж нашому або майбутнім схожим проектам можна допомогти тільки через краудфандінговие сайти. Оскільки такі сайти заточені під творчі або комерційні проекти, зібрані на них кошти не вважаються благодійністю і оподатковуються в розмірі 13%, не рахуючи банківських комісій і комісії самого сайту.

- А, якщо говорити у краудфандінгом в науці - які перспективи у нього?

- краудфандінгом - це не спроба випросити допомогу, стоячи з простягнутою рукою. Ця пропозиція взаємовигідного співробітництва науки і суспільства. Тому майбутнє наукового краудфандінга в нашій країні залежить виключно від того, наскільки сучасним є суспільство і куди воно хоче рухатися. У найбільш успішних країнах щодо науки існує консенсус: і держава, і суспільство розуміють, що розвиток науки є найважливішою національним завданням і головною конкурентною перевагою, в ньому бачать основне джерело зростання. Тому краудфандінг там розвинений і стає все більш перспективним.

Чи існує такий же консенсус в Росії? Досвід нашого проекту показує, що в нашій країні є люди, готові не просто читати про досягнення чужих вчених, але і вкладатися в вітчизняні дослідження. Ми їм дуже вдячні!

- Як відреагували на ваш проект в РАН?

- Повинен сказати, що значний внесок в успіх першого етапу збору коштів був зроблений саме нашими колегами, причому не тільки співробітниками Інституту Сходознавства, істориками або археологами, а й вченими з інших інститутів РАН - фізиками, математиками, генетиками, а також співробітниками МДУ і РДГУ . Вони поширювали інформацію про збір коштів на наукових сайтах і форумах, в соціальних мережах, самі робили внески. Крім цієї допомоги для нас, звичайно, важливі їхні відгуки про наш проект, адже він ще триває. Керівництво інституту багато років підтримує експедицію в Гізі, тому з великими труднощами прийняло рішення про скорочення коштів на розкопки в цьому році. Я впевнений, що вони з розумінням поставилися до нашого почину.

Я впевнений, що вони з розумінням поставилися до нашого почину

Фото: Російська археологічна експедиція в Гізі

- Чи не страждає від цього імідж вітчизняної науки?

- Звичайно, наукова діяльність не може фінансуватися виключно за рахунок народних пожертвувань. Наш випадок - це екстрена необхідність. Для розвитку науки у нас є держава, від якого платники податків має право не тільки очікувати, але і вимагати гідного фінансування перспективних природничих і гуманітарних досліджень. Однак залучення коштів через приватні наукові фонди, гранти, спонсорську допомогу або краудфандінг може і повинно стати звичним додатковим ресурсом для реалізації наукових проектів.

Сучасна наука не може існувати виключно за рахунок підтримки з бюджету. Хоча б тому, що чиновники всіх часів і народів зазвичай мислять дуже несучасно. Якщо завтра, наприклад, витрати бюджету на науку раптом збільшаться в десять разів, це все одно не вирішить всіх проблем. Суспільство має отримувати від науки видиму віддачу. І в цьому немає нічого ганебного або образливого. Для учасників нашого проекту ми плануємо підготувати багато всього цікавого - нові фотографії з розкопок, опис знахідок, звіт про роботи, лекції по давньоєгипетському мові, барвисту презентацію результатів експедиції. Я не думаю, що імідж вітчизняної науки від цього постраждає.

- Як на ваш проект реагували прості люди, наткнувшись на нього в мережі?

- Це, мабуть, найприємніший питання. Наш проект триває, ми зібрали поки лише мінімальну суму, необхідну для того, щоб просто не пропустити сезон. Однак хочеться зробити більше! І в цьому нам багато допомагають. Ми вже отримали дуже багато доброзичливих відгуків, порад і пропозицій про допомогу як від наших колег, друзів, знайомих, студентів, аспірантів, так і просто від зацікавлених людей. Особливо приємні слова підтримки і побажання цікавих відкриттів, які мені щодня надсилають! Це правда здорово, і нашу вдячність складно висловити словами! Краще ми зробимо це нашою роботою - новими знахідками, фотографіями, звітами, публікаціями, лекціями.

Фото: Російська археологічна експедиція в Гізі

Що стосується критики, то було всього один такий лист, і зводилося воно до наступного: ось ви збираєте кошти на розкопки в Єгипті, але ж в Росії щорічно гине стільки стародавніх пам'ятників! Чи правильно копати за кордоном, коли вдома така ситуація? Це правда. Копаючи на Тамані, я, наприклад, знаю про те, як багато археологічних пам'яток руйнується в Краснодарському краї. І навіть це напевно тільки верхівка айсберга. Однак так уже сталося, що ми займаємося єгиптологією. Знову ж таки, так вийшло, що наша експедиція - єдиний російський науковий колектив, що займається археологією Стародавнього царства, тобто часу будівництва великих пірамід. Думаю, навряд чи хтось буде сперечатися, що вивчення однієї з найдавніших цивілізацій є важливим завданням для наукової спільноти будь-якої країни. Адже Стародавній Єгипет належить всім нам. Вивчаючи перші кроки людства по шляху цивілізації, ми дізнаємося більше і про себе.

Вікторія Сальникова

Відзначимо, сьогодні, 17 жовтня, в анти-кафе "Циферблат" на Тверській пройде друга лекція російської археологічної експедиції в Гізі . Слухачі зможуть дізнатися багато нового про історію Стародавнього Єгипту, а також отримати відповіді на свої питання.

сюжети: погляди , Інтерв'ю з людьми мистецтва , Інтерв'ю: Події , Від морів до зірок: як працює наука

Хто був ініціатором збору коштів через краудфандінговую платформу?
Розглядалися інші варіанти?
Перші ви були в Росії?
І чи знаєте ви про закордонний досвід подібних зборів?
Однак хіба хтось дивується сьогодні приватним клінікам, гімназій, музеям, виставковим центрам або лабораторіям?
Чи можна нас звинувачувати в цьому?
Як вважаєте, які перспективи у приватного фінансування науки в Росії?
А, якщо говорити у краудфандінгом в науці - які перспективи у нього?
Чи існує такий же консенсус в Росії?
Як відреагували на ваш проект в РАН?

Новости

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача

Как создать фото из видео
Кризис заставляет искать дополнительные источники дохода. Одним из таких источников может стать торговля на валютном рынке Форекс. Но чтобы не потерять свои деньги необходимо работать с надежным брокером.