Статьи

Приватизація в Україні - чого хоче добитися уряд

  1. Більше 1600 держпідприємств зовсім не працює
  2. На 2018 р заплановано отримати від приватизації 22,5 млрд грн прибутку
  3. Приватизація потрібна для підвищення ефективності економіки

Без проведення приватизації Україна не зможе підвищити ефективність своєї економіки. Фото: pixabay.com

Масштабна приватизація держпідприємств в Україні: як буде проходити і навіщо це потрібно Анастасія Іщенко https://cdn.segodnya.ua/img/article/10903/81_main_new.1511029962.jpg https://cdn.segodnya.ua/img/article/ 10903 / 81_tn.1511029962.jpg 2017-11-19T07: 32: 08 + 02: 00 Економіка приватизації в найближчі роки підлягають 893 державних підприємства

Верховна Рада недавно в першому читанні прийняла урядовий законопроект №7066 "Про приватизацію державного майна" . Ось уже три роки в Україні проходить масштабна приватизація, але в цей раз законодавчі норми планують істотно змінити. Сайт "Сегодня" розповідає, як буде проходити приватизація і навіщо це взагалі потрібно.

Більше 1600 держпідприємств зовсім не працює

Проведення приватизації державних об'єктів є однією з вимог Міжнародного валютного фонду для надання Україні наступного траншу.

За даними Міністерства економічного розвитку і торгівлі, в 2016 р в країні з 3460 держпідприємств 608 виявилися повністю збитковими, а 1666 і зовсім непрацюючими. Зараз відсоток держсектора в економіці становить 15,8%, але Мінекономрозвитку планує скоротити цю цифру до 6%.

Відзначається, що державні підприємства несуть великий збиток і витягають дуже багато грошей з бюджету.

"У 2015 році, наприклад, вони витягли з кишень платників податків 56 млрд грн. Це можна порівняти з бюджетом Міністерства оборони!", - розповів Максим Нефьодов , Заступник міністра економічного розвитку і торгівлі.

Нефьодов пояснює, що кожен рік на утримання цих підприємств виділяється сума грошей, яка становить половину того, що витрачається на армію. Наприклад, за 2015 року це було більше 50 млрд грн. З 2016 року прибуток 100 найбільших державних підприємств, склала 26,4 млрд грн, при цьому 85% (22,5 млрд) було отримано від однієї компанії, "Нафтогазу".

У пояснювальній записці до законопроекту говориться, що зволікання з приватизацією сприяє тільки руйнування підприємств і погіршення ситуації.

"З огляду на, що більше 90% державних активів введено в експлуатацію 50-150 років тому, затримка з приватизацією цих об'єктів призводить до їх подальшого руйнування, зниження інвестиційної привабливості", - сказано в записці.

На 2018 р заплановано отримати від приватизації 22,5 млрд грн прибутку

Згідно з новим законопроектом, в 2018 р Україна повинна отримати від приватизації 22,5 млрд грн прибутку, тоді як в попередніх роках ці прогнози становили всього 17 млрд Але в тому ж 2014 р план по приватизації держмайна був виконаний всього на 2,7% (467 млн ​​грн). А в період з січня по серпень цього року від приватизації було отримано більше 1,5 млрд грн (8,9%).

У 2018 р Фонд державного майна України планує продати Одеський припортовий завод (ОПЗ), Турбоатом, Державну продовольчо-зернову корпорацію України (ДПЗКУ) і т.п.

Нагадаємо, що Одеський припортовий завод, сумарний борг якого майже зрівнявся з його вартістю на аукціоні, двічі намагалися продати ще в 2016 р Повторну спробу зроблять і в 2018 р

В урядовому законопроекті замість п'яти способів приватизації залишили тільки два - аукціон і викуп об'єктів приватизації в тому випадку, якщо на момент прийняття закону майно вже знаходилося в оренді. Також встановлено чіткі терміни підготовки - 11 місяців для об'єктів великої приватизації та 5 місяців для об'єктів малої приватизації.

"Якщо за останній рік вартість активів перевищує 250 млн грн - це об'єкт великої приватизації, який буде продаватися з залученням радника, все, що менше - це мала приватизація, яка буде проходити виключно на електронних майданчиках", - недавно зазначив в.о. глави Фонду держмайна Віталій Трубаров.

Мала приватизація будуть здійснюватися через торги на ProZorro, а велика - за допомогою інвестиційних банків з міжнародною репутацією. Також, інвестори, які хочуть взяти участь в торгах, повинні будуть заплатити 5% банківської гарантії, що не повертається.

Ще одним важливим моментом в законопроекті є обмеження для покупців - в приватизації не зможуть брати участь структури, 10% і більше акцій яких належать представникам Росії. Якщо ж російський пакет становить менше 10%, така компанія зможе брати участь в приватизації.

Всього в період з 2017 по 2020 рр. з 3 444 держпідприємств, тільки 893 підлягають приватизації.

Приватизація потрібна для підвищення ефективності економіки

За даними дослідження Центру економічної стратегії, 84% українців впевнені в тому, що політики крадуть гроші з держпідприємств на свої виборчі кампанії, а 68% людей вважають, що приватний власник набагато ефективніше, ніж держава.

"Приватизація також покликана вирішити проблему системної корупції, яка протягом багатьох років формувалася в держпідприємствах, адже не секрет, що вони дуже часто стають полем для процвітання корупційних схем збагачення околоолігархіческіх структур. Масштабна корупція вкрай негативно впливає на національну економіку і тільки сприяє економічній кризі в країні. Щоб подолати корупцію в державних активах, необхідно також припинити витрачати кошти на утримання неефективних підприємств ", - пише Мінекономрозвитку на своїй сторінці в фейсбуці.

Законопроект про приватизацію потрапив під критику через те, що суму очікуваного прибутку збільшили на 5,5 млрд грн. Тоді як раніше у держави не виходило виконати і десяту частину із запланованого. Але в цей раз уряд налаштований більш оптимістично: так, Максим Нефодов каже, що тепер зміниться і значно спроститься сама система приватизації.

"У нас сьогодні 7 (!) Законів про приватизацію. Всі вони родом з 90-х. Інвестори скаржилися, що процес дуже складний, незрозумілий, суперечливий. Тепер буде один закон. Говорили, що у нас занадто багато груп підприємств і незрозуміло, за яким принципом вони потрапляють в ту чи іншу групу - тепер ми робимо тільки дві групи ", - зазначив Максим Нефьодов.

Протилежну думку висловив виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко, який зауважив, що при найкращому розкладі план вдасться виконати максимум на третину.

"Потенційно, це, звичайно, можливо. Але є серйозні ризики, пов'язані з тим, що кілька років до цього плани залишалися планами і нічого толком не відбувалося. Досить згадати минулий рік і рік до цього, коли план по приватизації був виконаний менш ніж на 1%. В цьому році при найкращому розкладі він буде виконаний на третину ", - зазначив Устенко.

Експерт також додав, що потрібно бути обережними з прогнозами, тому що завжди існують ризики, особливо, якщо мова йде про такі великі суми. Потрібно розуміти, яким буде план "Б", якщо ці гроші не надійдуть до бюджету, що цілком імовірно, враховуючи досвід минулих років. В такому випадку утворюється значний пробіл в держбюджеті, який необхідно буде перекрити. Устенко зауважив, що є дві можливості це зробити: збільшити запозичення і, таким чином, збільшити вже наявні борги, або ж підвищити рівень інфляції.

"Обсяг боргу внутрішнього і зовнішнього у нас перевищує 80% ВВП - це дуже багато. І більш того, це вимагає великого ресурсу, щоб просто виплачувати відсотки за тим самим які боргах, і це теж серйозна проблема. Тому що навіть в цьому році Україна повинна платити більше, ніж 5% від свого валового внутрішнього продукту тільки для виплати відсотків ", - пояснює експерт.

У той же час, в тому, що приватизація зараз потрібна, експерти не сумніваються. Устенко відзначає, що це дуже актуальне і своєчасне питання для України.

"Питання актуальне з тієї точки зору, що це і високий рівень корупції, і підживлення політичних партій, які так борються за можливість контролювати той чи інший сектор економіки, і неефективне використання грошей українських платників податків", - наводить приклади Устенко і додає, що без проведення приватизації Україна не зможе підвищити ефективність своєї економіки.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Підписуйтесь на нашу розсилку

Новости

Как оформить группу в вконтакте видео
Дано хотел свой магазин в вк, но не знал с чего начать его делать. Так как хотелось не банальный магазин с кучей ссылок и фото, а красиво оформленный. С меню, с аватаркой. После просмотра видео создал

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача