Статьи

Пенсія, пенсія в Україні, пенсії розрахунок, розрахунок пенсії, пенсійний вік, пенсійний фонд, страховий стаж, страховий внесок, середня зарплата, коефіцієнт зарплати, коефіцієнт стажу, пенсійна реформа, пенсійна реформа в Україні

ВСЕ ПРО СТРАХОВОМУ СТАЖІ

Дуже часто при виході на пенсію у майбутніх пенсіонерів виникає питання - який у мене страховий стаж? Це пов'язано з тим, що це величина безпосередньо впливає на розмір пенсії, так як на 10% від страхового стажу можна зменшити кількість періодів, протягом яких зарплата була мінімальною. C 2004 року в Україні діє система пенсійного страхування і на пенсію може претендувати лише застрахований людина, яка виплачував внески і накопичив мінімальний страховий стаж - 15 років.
Застрахованим вважається будь-яка особа, яка є найманим працівником, оформлено за законом як співробітник підприємства або працює у приватного підприємця і платить із зарплати внески на соціальне страхування. Тобто якщо людина офіційно працює, то він вже автоматично вважається застрахованим.
До страхового стажу включаються тільки ті місяці, за які були сплачені страхові внески. Раніше це були внески в чотири різних фонду, в тому числі Пенсійний. Але з 2011 року виплати об'єднали в єдиний соціальний внесок, частину якого йде саме на пенсійне страхування. Його платять і працівники, і роботодавець. Таким чином, якщо фірма за якийсь місяць не перерахувала пенсійний (до 2011 року) або єдиний соціальний внесок (після 2011 року), цей місяць не буде зараховано до страхового стажу працівника. Тому всім, хто розраховує в майбутньому одержувати пенсію і накопичити для цього стаж, потрібно час від часу цікавитися, чи платить роботодавець соціальні внески. Зробити це можна у відділенні Пенсійного фонду за місцем роботи або ж в інформаційних кіосках, розташованих у районних, міських та обласних управліннях Пенсійного фонду України.
Для отримання інформації необхідно знати номер своєї пенсійної справи, який вказаний в свідоцтві про загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Слід зауважити, що номер страхового пенсійного справи збігається з ідентифікаційним номером, присвоєним податковою службою. При втраті свідоцтва його дублікат можна отримати в управлінні Пенсійного фонду.
На кожного працюючого жителя України відкрито персональну облікову картку. Це електронний файл з інформацією про саму людину (його прізвище, ім'я, по батькові, дата народження), місцях його роботи і внески, перерахованих на пенсійне страхування. Таким чином, в базі даних персоніфікованого обліку внесків Пенсійного фонду України накопичуються відомості про всі сплачених за людину внески. Щорічно Пенсійний фонд отримує розписані помісячно дані: легально нараховані працівникові виплати і розміри внесків, які відзначаються в його обліковій картці. У ній також вказується статус підприємства, де працює людина, і багато іншого. Всі електронні дані мають паперові першоджерела (довідки, звіти, подані підприємствами, і так далі). Документи зберігаються в регіональному управлінні фонду.
Ще один важливий момент: при призначенні пенсії враховується саме легальна зарплата. Тобто та, з якої було сплачено страхові внески. Тому рекомендується перевіряти в Пенсійному фонді не тільки факт сплати внесків, а й суму, з якої вони перераховуються.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (який, власне, і встановив страхові принципи нарахування пенсій) вступив в силу в 2004 році. А як бути зі стажем, який накопичився у людей до цього часу? Законодавці надійшли просто: весь трудовий стаж, набутий до 1 січня 2004 року, прирівняли до страхового стажу. Причому стаж за цей період враховують в колишньому порядку і на підставі тих самих документів, які застосовувалися раніше. Він підтверджується, зокрема, записами в трудовій книжці.
А ось більш пізній стаж засвідчується тільки відомостями в особовій справі людини: платило за нього внески підприємство чи ні.
Стаж вимірюється в місяцях. При цьому місяць роботи буде зараховано до страхового стажу як повний тільки за умови, якщо внесок за нього виявиться не нижче мінімальної суми. Як вона визначається? Дуже просто, це сума єдиного соціального внеску, нарахована на мінімальну зарплату.
З 2011 року справляється єдиний соціальний внесок, який коливається в межах 34-37% зарплати. Так, мінімальна сума внеску для підприємців була затверджена в розмірі 34,7% мінімальної зарплати. Оскільки в країні мінімальна зарплата змінювалася, змінювався і мінімальний внесок.
Якщо сплачена за місяць сума виявиться меншою від мінімального внеску, цей місяць врахують в стаж як неповний - пропорційно до внесених грошей. Втім, є кілька особливих періодів, які включають в страховий стаж на певних умовах. Навіть якщо внесок виявиться нижче мінімального.
По-перше, з 2005 року до страхового стажу стали включати періоди, під час яких людина не працювала, але доглядав (отримуючи передбачені законодавством види допомоги або компенсацій) за дитиною до трьох років, дитиною-інвалідом, інвалідом I групи або ж за старою людиною , який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку. За таких людей страхові внески (33,2% мінімальної заробітної плати) перераховують Пенсійному фонду органи, які виплачують їм відповідну допомогу або допомогу. Особам, які стоять на обліку в службі зайнятості і отримують допомогу з безробіття, також даний період зараховується до страхового стажу в повному розмірі.
Народні депутати 19.11.2013 внесли зміни в закон «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування». «За» висловилися 333 парламентарія. Прийнятим законопроектом вносяться зміни до статті про соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності. Вони передбачають, що період відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески, виходячи з розміру мінімального страхового внеску.
Крім того, наголошується, що для осіб, які перебували у відпустці по догляду за дитиною в період з 1 січня 2011 року до набрання чинності цього закону, час відпустки зараховується до страхового стажу.

Пенсійний фонд відкрив веб-портал дозволяє кожному відстежувати свій стаж
Функціонування Веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України регламентовано Порядком надання органами Пенсійного фонду України послуг в електронному вигляді, який затверджений постановою ПФУ від 07.09.2012 № 16-1.
Даним Порядком обговорені умови реєстрації на Веб-порталі. Після реєстрації на Веб-порталі кожен громадянин матиме можливість вільного доступу до своєї персональній обліковій картці з відомостями, які накопичуються з 1 липня 2000 року по заробітній платі (доході) по всім роботодавцям, а пенсіонер, крім цього, може ознайомитися з пенсійними виплатами.
Переваги, які несе в собі функціонування Веб-порталу, полягають в тому, що не виходячи з дому, використовуючи можливості мережі Internet кожний громадянин може записатися на прийом у зручний для нього час і до заданої керівнику; відслідковувати стан свого облікового персональної картки, правильність і повноту інформації, яку на нього подає до органів Пенсійного фонду його роботодавець, і вчасно вимагати від свого роботодавця виправлення допущених помилок, щоб не втратити жодного дня свого страхового стажу при нарахуванні (перерахунках) пенсії; а пенсіонер ознайомиться з розміром і складовими пенсії.
Для того, щоб самостійно розібратися в особливостях функціонування Веб-порталу електронних послуг Пенсійного фонду України, можна звернутися на його сторінку в мережі Internet http://portal.pfu.gov.ua/ .

По-друге, до страхового стажу включають строкову службу в армії: внески за солдатів до Пенсійного фонду перераховують з бюджету. До речі, пенсія інших військових (надстроковиків, офіцерів, контрактників, службовців командного і рядового складу органів внутрішніх справ та інших працівників воєнізованих формувань) регулюється іншими законами. Розрахунок внесків, які щорічно закладаються в бюджеті Пенсійного фонду, проводиться з урахуванням 33,2% від мінімальної зарплати.
А ось що стосується навчання в інституті, то до 2004 року цей період зараховувався в стаж. Але після 2004-го вищі навчальні заклади не перераховують пенсійні внески за своїх учнів. Тому час стаціонарного навчання в вузі, аспірантурі, ординатурі, докторантурі і так далі (якщо людина не працювала десь ще і не платив внесків зі свого заробітку) в стаж з січня 2004 року не включається. У тих же, хто добровільно застрахується, і буде платити внески (не нижче мінімального розміру), і цей період увійде до страхового стажу.
Як стаж впливає на розмір пенсії? За кожен рік пенсія виростає на певний відсоток заробітку. Причому в 2008 році "вага" одного року страхового стажу збільшилася з 1 до 1,35%.
Таким чином, при 20-літньому стажі пенсія складе 27% заробітку, а при 30-літньому - 40,5%. Це так званий коефіцієнт страхового стажу. В цілому даний коефіцієнт не може перевищувати 75% заробітку. А для тих, хто працював в особливо шкідливих і важких умовах праці, - 85%.
Потрібно також знати, що крім мінімального розміру внеску у нас в країні існує ще і максимальний розмір. Це означає, що в Україні обмежуються суми, з яких утримуються внески на соціальне, в тому числі пенсійне, страхування. Наприклад, з 2004 року, після введення в дію Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", максимальний дохід, на який нараховуються страхові внески, становить 15 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних громадян. А після проведення пенсійної реформи - з 1 жовтня 2011 року - максимальний дохід був збільшений до 17 розмірів прожиткового мінімуму.
Це означає, що людина не сплачує страхові внески з суми вище такого обмеження. Але і при призначенні пенсій та інших соціальних виплат беруться до уваги зарплати в межах обмежень. Тобто при розрахунку пенсій враховуються зарплати, з яких було сплачено єдиний соціальний внесок. Все що вище цього порогу в розрахунок не береться.
Страховий стаж, зароблений після 01.01.2011, обчислюється відповідно до ч.2 ст. 7 Закону №2240 за даними, які є в системі персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування в Пенсійному Фонді, а до введення такої системи за даними з попереднього місця роботи.
При обчисленні страхового стажу слід мати на увазі:
- страховий стаж визначається на день настання страхового випадку (день хвороби) і в період непрацездатності (особливо тривалому) стаж не перераховується;
- період навчання у вищих і середніх навчальних закладах до страхового стажу не зараховується;
- до страхового стажу до 01.01.2011 враховувався період трудової діяльності, яка мала місце згідно з двосторонніми угодами між країнами, в Росії, Білорусії, Вірменії, Азербайджані, Молдові.
Допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується застрахованим особам залежно від страхового стажу в таких розмірах:
- 60% середньої заробітної плати (доходу) особам застрахованим, які мають страховий стаж на день початку страхового випадку до 5 років;
- 80% середньої заробітної плати (доходу) при страховому стажі від 5 до 8 років;
- 100% середньої заробітної плати (доходу) застрахованим особам, які мають страховий стаж понад 8 років.
Незалежно від страхового стажу призначається допомога по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100% середнього заробітку наступним застрахованим особам:
- одному з батьків або особі, яка їх замінює, або доглядає за хворою дитиною, потерпілим на ЧАЕС у віці до 14 років;
- ветеранам війни та особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії і їх соціального захисту»;
- донори з 08.06.207г. відповідно до Закону України від 19.04.2007р. №964-V. Донори надають копії відповідних документів, що підтверджують право на пільги. Дана пільга поширюється на донорів протягом року після здачі крові;
- дружинам військовослужбовців, крім солдатів строкової служби з 01.01.2007р. на підставі Закону України від 3 листопада 2006 року №328-V.

Якщо ця інформація Вам цікава і у Вас виникли питання по даній темі, заповніть форму, наведену нижче і відправте до редакції Etar.

Цитування та використання будь-яких матеріалів сайту Etar на інших сайтах дозволяється тільки з гіперпосиланням виду: www.etar.com.ua

на початок

А як бути зі стажем, який накопичився у людей до цього часу?
Як вона визначається?
Як стаж впливає на розмір пенсії?

Новости

Как оформить группу в вконтакте видео
Дано хотел свой магазин в вк, но не знал с чего начать его делать. Так как хотелось не банальный магазин с кучей ссылок и фото, а красиво оформленный. С меню, с аватаркой. После просмотра видео создал

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача