Статьи

Кріптогавань-2018. Як "Декрет про ПВТ 2.0" регулює оборот криптовалюта і токенов в Білорусі

21 грудня 2017 року сталася подія, якого очікувало все білоруське ІТ-спільнота, - був підписаний Декрет № 8 « Про розвиток цифрової економіки », Або, як кажуть в народі," Декрет про ПВТ 2.0 ". Про основні норми і нововведення документа KV.by розповів юрист інвестиційної компанії Haxus Тимофій Савицький.

Декрет передбачає цілий ряд перетворень і поліпшень у сфері інформаційних технологій:

 1. Розширення видів діяльності резидентів ПВТ;
 2. Спрощення бухгалтерського обліку та вимог законодавства про зовнішньоекономічну діяльність для резидентів ПВТ;
 3. Введення цілого ряду інститутів англійського права для використання резидентами ПВТ і низкою інших осіб (наприклад, суб'єктами малого підприємництва в ІТ, тобто стартапами);
 4. Значне спрощення візових та інших вимог для іноземних співробітників компаній - резидентів ПВТ;
 5. І багато іншого.

До такого багато чому іншому ставиться, крім іншого, і регулювання криптовалюта, токенов і ICO. Незважаючи на те, що деякі оглядачі критикують Декрет за його вузьку спрямованість (70-80% нових норм застосовуються лише до резидентів ПВТ), регулювання криптовалюта і пов'язаних з ними аспектів виноситься за дужки ПВТ, крім питань роботи кріптобірж і кріптоплатформ (обмін криптовалюта і токенов , проведення ICO ), Які будуть прерогативою резидентів ПВТ.

Отже, що ж такого привніс Декрет № 8?

 1. Надання правового статусу токені, криптовалюта, ICO (первинне розміщення знаків) і технології блокчейн;
 2. Розробка понятійного апарату;
 3. Закріплення аспектів, пов'язаних з придбанням, висновком, обміном і Майнінг криптовалюта фізичними особами;
 4. Закріплення аспектів, пов'язаних з використанням, придбанням, обміном і іншими діями з криптовалюта юридичними особами;
 5. Легалізація ICO і фіксація юридичних аспектів його проведення.

Два ключових поняття нового Декрету - це:

Цифровий знак (токен) - запис в реєстрі блоків транзакцій (блокчейне), інший розподіленої інформаційної системи, яка засвідчує наявність у власника цифрового знака (токена) прав на об'єкти цивільних прав і (або) є криптовалюта.

Криптовалюта - біткоіни, інший цифровий знак (токен), який використовується в міжнародному обороті як універсальний засіб обміну.

Таким чином, токен і криптовалюта співвідносяться як загальне і часткове. Токен може бути криптовалюта або засвідчувати права на об'єкти цивільних прав (наприклад, приватні токени при проведенні ICO ). Криптовалюта ж, в розумінні нового Декрету, повинна відповідати ознаками універсального засобу обміну, тобто за неї можна придбати товари, роботи, послуги.

Універсальний характер в Декреті не уточнений. Проте передбачається, що якщо криптовалюта є досить популярною і виконує функцію грошей в широкому сенсі (тобто можливість щось придбати) в міжнародному обороті (тобто мінімум 2 держави), то вона буде підпадати під визначення «криптовалюта» відповідно до білоруського законодавства. Поки «цифрова валюта" не досягла цих критеріїв, вона буде вважатися «токеном».

Відповідно до Декрету до 1 січня 2023 року звільняються від прибуткового податку з доходів фізичних осіб від діяльності по Майнінг, придбання (в тому числі в порядку дарування), відчуження токенов за білоруські рублі, іноземну валюту, електронні гроші і (або) обміну на інші маркери . Тобто Майні, продавати, обмінювати, дарувати та вчиняти інші дії з токенами (криптовалюта) фізичні особи можуть без будь-яких податкових наслідків. При цьому дія Декрету має ретроактивності характер - з будь-яких операціях, які вже відбулися, податкова не матиме право щось нараховувати і стягувати.

Аналогічна податкова «гавань» буде існувати до 1 січня 2023 року і для юридичних осіб щодо основних корпоративних податків (ПДВ, податок на прибуток) при відчуженні, придбанні та інших діях з токенами. Тобто, умовно провівши ICO і отримавши певні кошти (криптовалюта) на реалізацію проекту, компанія, стартап до 1 січня 2023 року податків сплачувати не буде.

Також Декрет фіксує, що при здійсненні Майнінг, зберіганні, придбанні і відчуженні токенов, така діяльність не підпадає під визначення підприємницької (незалежно від масштабів, навіть при наявності цілих майнінгових ферм ), А також не вимагає отримання ліцензії на здійснення діяльності, пов'язаної з криптографічним захистом інформації, та інших дозвільних документів. У зв'язку з достатньою зарегульованістю сфери криптографічного захисту інформації в Білорусі це положення виглядає вкрай ліберальним.

Відзначимо, що дане положення не застосовується для юридичних осіб - по всій видимості, буде необхідне отримання всіх необхідних ліцензій та дозволів на діяльність з криптографічного захисту інформації.

Досить цікавим є п. 2.4 Декрету, який говорить про те, що «передача токена вважається вчиненою у момент відображення підтвердженої операції з передачі токена адресату в реєстрі блоків транзакцій (блокчейне), інший розподіленої інформаційної системи згідно з чинними в них правилами (протоколам)». Таким чином, технічно будь-яка угода щодо відчуження токенов буде досконалою після відображення інформації в реєстрі блоків транзакцій.

Такий стан може потенційно створювати певні проблеми при використанні так званих «холодних» гаманців (працюють без підключення до інтернету). Головне достоїнство такого гаманця полягає в тому, що він в значній мірі безпечний, тому що не підключений до мережі - ризик злому і крадіжки криптовалюта Відсутнє. Також не зовсім зрозуміло, як такий стан відрегулює питання простий передачі фізичного носія від однієї особи до іншої (умовний продаж накопичувача з криптовалюта на ньому).

Також не зовсім зрозуміло, як такий стан відрегулює питання простий передачі фізичного носія від однієї особи до іншої (умовний продаж накопичувача з криптовалюта на ньому)

Юридичні особи мають право зберігати токени (криптовалюта), а також здійснювати з ними різні операції - відчужувати, змінювати, розміщувати власні маркери в Білорусі або за кордоном (тобто проводити ICO) через резидентів ПВТ, які мають право здійснювати відповідний вид діяльності, пов'язаний з обмінними операціями (кріптобіржі) або ICO (кріптоплатформи). Юридичні особи, за умови вступу в ПВТ з відповідним видом діяльності, має право здійснювати виділені операції і самостійно.

При цьому відносно ICO і обміну токенов (криптовалюта) буде існувати ряд регуляторних обмежень:

 1. Обов'язковий юридичний аудит проекту, що виходить на ICO;
 2. Контроль кріптобірж і кріптоплатформ з боку регулюючих органів з питань дотримання законодавства про заборону легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом. З великою впевненістю можна говорити про те, що при проведенні операцій даними суб'єктами (більшою мірою кріптоплатформамі) будуть також використовуватися KYC ( «know your customer» - ідентифікація суб'єкта фінансової та біржової операції) у зв'язку з тим, що вони будуть обслуговувати і іноземних осіб / клієнтів, в юрисдикціях яких KYC є обов'язковим;
 3. Обов'язкове прийняття кріптобіржамі внутрішніх нормативних актів, що регулюють питання обміну токенов (криптовалюта), порядок допуску до торгів і інші аспекти;
 4. Зобов'язання задоволення вимоги власника придбаного токена при проведенні ICO особами, які їх розмістили (самостійно або через кріптоплатформу). Тобто, умовно кажучи, Декрет зобов'язує ICO-проекти не «кидати» набувачів токенов. Не зовсім зрозумілий контекст цієї норми (так як ці правила мається на увазі відповідно до договору, який укладається між ICO-проектом і набувачем токена), однак цілком імовірно, що держава буде вести боротьбу з різними scam-проектами, які збирають на ICO великі суми і не які виконують в наступному своїх зобов'язань перед покупцями.

Таким чином, новий Декрет комплексно закріпив основні аспекти обороту криптовалюта і токенов на території Білорусі і відкрив можливості як для білоруських, так і для іноземних бізнесів і фізичних осіб для придбання, відчуження, розміщення і здійснення інших дій з криптовалюта і токенами самостійно або, вдавшись до послуг кріптобірж і кріптоплатформ, які будуть реєструватися в Білорусі.

Багато регуляторні аспекти, пов'язані з криптовалюта і токенами, будуть в подальшому уточнюватися в підзаконних актах і, цілком ймовірно, що більшість положень Декрету отримають деталізацію - можливо, менш ліберальну, ніж нинішній текст Декрету.

У будь-якому випадку, ласкаво просимо в кріптогавань-2018.

Отже, що ж такого привніс Декрет № 8?

Новости

Как создать фото из видео
Кризис заставляет искать дополнительные источники дохода. Одним из таких источников может стать торговля на валютном рынке Форекс. Но чтобы не потерять свои деньги необходимо работать с надежным брокером.

Как оформить группу в вконтакте видео
Дано хотел свой магазин в вк, но не знал с чего начать его делать. Так как хотелось не банальный магазин с кучей ссылок и фото, а красиво оформленный. С меню, с аватаркой. После просмотра видео создал

Как оформить диск малыш от рождения до года из фото и видео
Оформить диск "Малыш от рождения до года" из фото и видео можно совершенно разными способами! Кто-то для достижения данной цели идет на шоу-таланты, кто-то пользуется услугами профессионалов, а кто-то