Статьи

Чому чапля стоїть на одній нозі?

  1. Відпочинок на одній нозі
  2. інші припущення
  3. Гіпотеза терморегуляції тіла
  4. Комплекс rete mirabile
  5. Стійка чаплі як спосіб полювання

Чапля - велика водна птах, яка не дивлячись на масивне тіло, ходить на двох довгих тонких ногах. До того ж, птах володіє дивовижною здатністю стояти на одній нозі. Проста, але цікава загадка природи: чому чапля стоїть на одній нозі?

Цей частий питання, яке задають відвідувачі зоопарку і біологи, в силу наявності різних теорій має кілька варіантів відповіді.

Відпочинок на одній нозі

Причиною, через яку чапля стоїть на одній нозі, дослідники спочатку назвали відпочинок птиці. Зоологи прийшли до висновку, що таке положення ніг допомагає знизити навантаження на ноги і зменшити втому, а також дозволяє швидше втекти від хижаків. Ця теорія підтверджується на практиці, оскільки чаплям властива звичка спати, спираючись тільки на одну ногу.

Ця теорія підтверджується на практиці, оскільки чаплям властива звичка спати, спираючись тільки на одну ногу

Чапля спить на одній нозі

Надалі вчені виключили це припущення, оскільки дослідження показали, що чаплі потрібно більше зусиль, щоб рухатися вперед після перебування на одній нозі, ніж після відпочинку на двох. Вчені також встановили, що у чаплею немає переваг з приводу того, на якій нозі стояти: лівої чи правої.

інші припущення

Ще одна запропонована теорія про те, що позиція стоячи на одній нозі допомагає чаплям зберегти рівновагу при вітряних погодних умовах, надалі відхилена. Дослідники відмовилися від деяких інших оригінальних припущень, як, наприклад, судження про те, що стоячи на одній нозі допомагає чаплі краще циркулювати кров, обмежуючи вплив сили тяжіння на систему кровообігу.

Гіпотеза терморегуляції тіла

Дослідники виявили, що чапля воліє стояти на одній нозі, набагато частіше, коли перебуває в воді, ніж на суші. Оскільки вода поглинає тепло тіла, така поведінка птахів підтримує гіпотезу терморегуляції.

Гіпотеза терморегуляції полягає в тому, що чапля стоїть на одній нозі з метою зберегти температуру тіла. Перебуваючи у воді, чапля чергує ноги для того, щоб опорна кінцівка дуже не охолоджує, оскільки температура води нижче температури повітря. Якби птах постійно стояла на одній нозі або опустила обидві ноги, ризикувала б більшою втратою тепла і в результаті пошкодженням тканин при застуді, оскільки проводить багато часу в заболоченій місцевості. Це доказ того, що функція терморегуляції - основна причина того, чому чапля в стійці використовує тільки одну нижню кінцівку.

Комплекс rete mirabile

Комплекс rete mirabile

Терморегуляція в організмі чаплі відбувається за допомогою форми розгалуження судин під назвою rete mirabile (лат. «Чудова мережа»), яка мінімізує втрати тепла птиці. Цей комплекс сплетення артерій і вен є теплообмінник, який полягає в тому, що внутрішня температура ніг птиці стає набагато ближче до температури навколишнього середовища, і, отже, кінцівки не втрачають стільки тепла, скільки б втратили при температурі тіла.

Стійка чаплі як спосіб полювання

Інша популярна теорія припускає, що чапля стоїть на одній нозі, щоб виглядати менш підозріло для водної видобутку. Живність, бачачи одну ногу птиці, приймає її за стебло рослини і таким чином не бачить небезпеки. Птах полює не тільки нерухомо перебуваючи у воді, а й підбираючись до жертви на мілководді.

Птах полює не тільки нерухомо перебуваючи у воді, а й підбираючись до жертви на мілководді

Чапля стоїть на одній нозі для зручної полювання

Характерна поза чаплі забезпечує постійну готовність до руху: птах може без утруднення зробити крок і схопити живність водойми (рибу, жабу, раку) різким ривком. Однак британські орнітологи вважають, що полювання чаплі не залежить від позиції ніг, і, схиляючись до теорії терморегуляції, прийшли до спільного висновку щодо ніг чаплі: коли одна нога перебуває в воді, друга, піднята і підгорнутим під черевце, - обсихає і гріється.

Таким чином, найбільш ймовірна і вичерпно обгрунтована причина того, чому чапля стоїть на одній нозі, пов'язана з терморегуляцією тіла птиці, яка полягає в збереженні тепла і уникнення переохолодження нижніх кінцівок при тривалому перебуванні в водному середовищі проживання.

Положення ніг у чаплі обумовлено і іншими факторами - зменшення навантаження на кінцівки, збереження рівноваги, поліпшення кровообігу, готовність до пересування, видобуток їжі та ін., - які залишаються тільки припущеннями дослідників.

Інші водні птиці - фламінго, лелеки, качки - також часто стоять на одній нозі, мабуть, з тих же причин, що і чапля.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Рейтинг: 5.0 / 5. З 11 голосів.

Please wait ...

Проста, але цікава загадка природи: чому чапля стоїть на одній нозі?

Новости

Как оформить группу в вконтакте видео
Дано хотел свой магазин в вк, но не знал с чего начать его делать. Так как хотелось не банальный магазин с кучей ссылок и фото, а красиво оформленный. С меню, с аватаркой. После просмотра видео создал

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача