Статьи

Чи потрібен касовий апарат ІП на ССО?

 1. Для кого ККТ не обов'язкова
 2. Реєстрація касового апарату
 3. придбання ККТ
 4. Реєстрація ККТ
 5. Відповідальність за порушення правил застосування ККТ

Федеральний закон від 22 травня 2003 № 54-ФЗ зобов'язує застосовувати контрольно-касову техніку (ККТ) всіх, хто використовує готівку грошовий розрахунок або розрахунок банківськими картами при продажу товарів, виконання робіт та надання послуг. Підприємців це стосується нарівні з організаціями, оскільки ні організаційна форма, ні обраний податковий режим не впливають на обов'язок застосування ККТ. Проте, касовий апарат для ІП при ССО в певних випадках не потрібно.

Для кого ККТ не обов'язкова

Якщо ІП на «спрощенку» надає послуги населенню, то касовий апарат можна не використовувати, але тільки з умовою, що при розрахунку клієнту - фізичній особі буде видано бланк суворої звітності (БСЗ). До таких належать: квитанції, квитки на транспорті, талони, абонементи і т.п. БСО в даному випадку прирівняні до касових чеків і повинні відповідати вимогам, встановленим постановою Уряду РФ від 6 травня 2008 року № 359 . Існують форми БСО, розроблені для багатьох галузей, але якщо для вашого виду бізнесу таких бланків немає, можна розробити свою форму з урахуванням вимог постанови №359. Це, зокрема, найменування документа, шестизначний номер і серія, ПІБ підприємця, ІПН, вид і вартість послуги, дата платежу і т.д.

© фотобанк Лорі
© фотобанк Лорі

При певних видах діяльності можна приймати готівку грошові кошти і банківські картки без застосування ККТ. Ви можете не застосовувати касовий апарат якщо:

 • продаєте в газетному кіоску газети, журнали і супутні товари, причому частка друкованих видань становить не менше половини товарообігу, а асортимент супутніх товарів затверджений місцевим органом влади;
 • продаєте цінні папери або лотерейні квитки;
 • торгуєте квитками і талонами на проїзд в міському громадському транспорті;
 • забезпечуєте школи харчуванням під час навчальних занять;
 • реалізуєте свої товари на ринках, ярмарках, у виставкових комплексах та інших торгових територіях, крім що знаходяться там магазинів, наметів, кіосків, автолавок і інших подібних торгових місць, а також відкритих прилавків всередині критих ринків при торгівлі непродовольчих товаром;
 • торгуєте товаром рознос, крім продовольства, що вимагає особливих умов зберігання та продажу;
 • продаєте в вагонах пасажирських поїздів чайну продукцію, асортимент якої затверджений федеральним органом влади в галузі залізничного транспорту;
 • продаєте морозиво і розливні безалкогольні напої в кіосках, або займаєтеся торгівлею з цистерн молоком, рослинним маслом, пивом, квасом, живою рибою, гасом, а також торгуєте овочами і баштанними культурами вразвал;
 • приймаєте від населення скляну тару і брухт, крім металобрухту;
  реалізуєте релігійну літературу і предмети культу, надаєте послуги проведення релігійних обрядів і церемоній;
 • продаєте поштові марки та інші держзнаки поштової оплати за їх номінальною вартістю.

Може не застосовувати касову техніку ІП, діючий в важкодоступній місцевості. Які місцевості вважати такими визначають органи державної влади суб'єктів РФ.

Цей перелік наведено в пункті 3 статті 2 Закону № 54-ФЗ, і стосується, в тому числі і ІП на ССО. Чи потрібен касовий апарат в інших видах діяльності? Оскільки перелік в Законі вичерпний, то відповідь - так, потрібен. Зауважимо, що умови застосування касової техніки підприємцями однакові як при ССО «доходи» , Так і при ССО «доходи мінус витрати».

Реєстрація касового апарату

Реєстрація касових апаратів регламентована « Положенням про реєстрацію та застосування ККТ, використовуваної організаціями та індивідуальними підприємцями »(Затв. Постановою Уряду РФ від 23.07.2007 № 470).

придбання ККТ

Касові апарати можна придбати тільки в спеціалізованих компаніях, реєстр яких стверджує Державна експертна комісія з ККМ. Ці ж компанії проводять сервісне супровід і ремонт ККТ в своїх центрах технічного обслуговування (ЦТО).

Купивши апарат, потрібно укласти договір з ЦТО на подальше його обслуговування (в тому числі на опломбування ККТ і введення її в експлуатацію). Один примірник договору видається вам на руки, а на касовий апарат з боку, зверненої до покупців приклеюється спеціальна голограма - без цього не можна поставити ККТ на облік в податковій.

Реєстрація ККТ

Реєструвати касовий апарат для ІП при ССО потрібно в ИФНС за місцем проживання підприємця. Перелік необхідних для реєстрації документів міститься в п. 15 «Положення про реєстрацію і застосування ККТ, використовуваної організаціями та індивідуальними підприємцями» і включає:

 • заяву про реєстрацію ККТ за встановленою формою;
 • паспорт реєструється касового апарату;
 • договір про технічне обслуговування ККТ, укладений з ЦТО.

На практиці ИФНС може запросити додатково документи, не зазначені в Положенні. Наприклад, документи, що підтверджують покупку касового апарату, журнал касира-операціоніста за формою КМ-4 (обов'язково завіряється в ИФНС), журнал обліку викликів технічних фахівців за формою КМ-8, договір оренди або документ, що підтверджує право власності на приміщення де розташовується ККТ і ін. Краще заздалегідь уточнити у своїй інспекції, який пакет документів їм буде потрібно.

Реєстрація проводиться в строк не більше п'яти робочих днів.

У призначений день співробітник ИФНС в присутності фахівця ЦТО та ВП проводить огляд і перевірку ККТ, потім апарат переводиться у фіскальний режим, вводиться захисний код і на ККТ встановлюється пломба. Потім друкується чек на довільну суму і перевіряється наявність в ньому всіх реквізитів. Переконавшись у справності касового апарату, інспектор реєструє ККТ в книзі обліку, відповідні позначки вносяться в паспорт ККТ і обліковий талон. Підприємцю видається картка реєстрації ККТ і повертаються додані до заяви документи.

Коли касовий апарат зареєстрований, він може використовуватися в роботі. Необхідно провести технічно правильну його установку безпосередньо в місці продажу товарів, робіт або послуг. Дуже важливо також забезпечити доступ ККТ до інтернет-з'єднання і безперебійне електромережі, щоб уникнути можливих стрибків напруги і блокування касового апарату.

Відповідальність за порушення правил застосування ККТ

Нагляд за правильним використанням контрольно-касової техніки здійснюють співробітники ИФНС.

Кодекс РФ про адміністративні правопорушення передбачає для ІП штраф за порушення правил застосування ККТ в розмірі від 3000 до 4000 руб. (П.2 ст. 14.5 КоАП РФ). Розглянемо докладніше в яких випадках перевіряючі можуть застосувати до підприємця ці санкції.

 • Незастосування ККТ, якщо її використання передбачено законом. На практиці це означає наступне: ККТ відсутня взагалі, або ККТ є, але не використовується, чек вибивається касиром на суму меншу, ніж сума покупки. Штраф може бути накладено, якщо продавець не видав покупцеві касовий чек, прийнявши від нього грошові кошти в оплату товарів, робіт або послуг, тим самим порушивши вимоги п.1 ст. 2 Закону № 54-ФЗ.
 • Застосування касової техніки, яка не відповідає встановленим вимогам. Тобто несправною, неопломбований або з пошкодженою пломбою, а також не налаштованої на роботу в фіскальному режимі або з відсутньою фіскальною пам'яттю.
 • Застосування ККТ, не зареєстрованої в ИФНС або з порушенням встановленого порядку. Інспектори при цьому можуть перевірити наявність даної моделі ККТ в держреєстрі. Якщо в реєстрі її немає, то перевіряється, чи не минув термін нормативного використання, протягом якого апарат може використовуватися.

Нагадаємо, що в червні 2016 Держдума прийняла закон, яким вводиться обов'язкове застосування нових ККТ, що передають інформацію про розрахунках із споживачами в режимі реального часу безпосередньо в податкову інспекцію в електронному вигляді (онлайн-каси) . Передбачається, що всі, хто зараз звільнений від обов'язку застосовувати ККМ, буде повинен використовувати онлайн-каси з 2018 року. Новий касовий апарат для ІП на ССО, який повинен і зараз застосовувати ККМ, знадобиться підприємцю вже з лютого 2017 року.

Чи потрібен касовий апарат в інших видах діяльності?

Новости

Как оформить группу в вконтакте видео
Дано хотел свой магазин в вк, но не знал с чего начать его делать. Так как хотелось не банальный магазин с кучей ссылок и фото, а красиво оформленный. С меню, с аватаркой. После просмотра видео создал

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача