Статьи

Борис Акімов: Ми колемо льоди старозавітного фінансового ринку

Першого листопада кооператив LavkaLavka почав продаж токенов BioCoin Першого листопада кооператив LavkaLavka почав продаж токенов BioCoin. Завдання максимум - продати 800 млн «монет» і зібрати $ 15 млн. Засновники проекту і ряд ЗМІ назвали процес першим легальним ICO в Росії. У гучної заяви тут же знайшлися критики. Ми дізналися у власника кооперативу LavkaLavka Бориса Акімова, як він сприймає заяви опонентів і чому продовжує наполягати на легітимності ICO.

- ICO LavkaLavka закінчується 18 лютого. Зараз кампанія відповідає вашим очікуванням?

- Цілком, незважаючи на те, що невихід на майданчик «Схід» дещо знизив результат (майданчик, створена спільно НП РТС і Фондом розвитку Далекого Сходу, відмовилася проводити ICO через неврегульованість ринку, раніше з тих же причин на «Сході» зірвалося ICO резидентів «Сколково» - ред.), так як були інвестори, зацікавлені в придбанні не просто легального токена, але біржового товару, торгуються на легальній майданчику.

- Ви вжили словосполучення «легальний токен», до якого у правничої спільноти великі питання. Як сприймаєте полеміку, яка розгорнулася переважно в соцмережах?

- Позитивно. По-перше, ми живемо в такий час, коли головне, щоб говорили. По-друге, ми ще і професійну зворотний зв'язок збираємо. Якщо ти прийдеш до юриста і попросиш провести ICO легально, тобі виставлять рахунок на мільйон доларів. А зараз хороші юристи безкоштовно працюють, пишуть для нашого ICO правові висновки, публічно дискутують між собою - і допомагають нам поліпшуватися. Це важливо, враховуючи, що ми, як передовий полк, мчимо вперед.

- Вас назвали «криголамом» ...

- Так, криголам кріптопроцессінга продовжує колоти лід старозавітного фінансового ринку.

- Все-таки, чому ваше ICO легально?

- Ми відкриті і прозорі, що не біжимо кудись в офшори, в іншу юрисдикцію. LavkaLavka реалізує товар і з залучених грошей платить податки. Це багатогранна історія, в чомусь навіть чисто мовна. До будь-якого блокчейна ми проводили кілька раундів краудінвестінга - відкрито залучили кошти і запустили бізнес. На наш погляд, це був легальний краундінвестінг. На що нам заперечували, що в Росії навіть немає такого поняття «краудінвестінг», значить, говорити про легальність процедури не можна. Але в Росії є закон про товариства з обмеженою відповідальністю, у яких може бути до 50 засновників. Можна вважати, що ми залучили велику кількість інвесторів, які вклали 150 млн рублів в статутний капітал. Це ж не суперечить нашому законодавству. Це легально, просто ніхто цього раніше не робив. Поняття «краудінвестінг» так і не існує - але по факту явище є. Те ж саме відбувається з ICO. Напевно, не зовсім правильно сказати про нього «легальне», поки немає поняття самого ICO. Але легальний продаж електронних сертифікатів на відвантаження товарів - чому б і ні, це законно. Правда, нецікаво звучить. Кажеш «ICO» - відразу залучаєш увагу.

- Інтерес навколо того, що відбувається з LavkaLavka, великий?

- Навколо нашого проекту справжній хайп, він привертає увагу в тому числі перевіряючих органів. Напевно ви чули про візити прокуратури до нас в офіс. Як прийшли, так і пішли: їх задовольнили наші відповіді, вони переконалися, що все відкрито і прозоро. Якщо нам скажуть, що десь ми порушуємо закон, ми відразу зупинимося, а поки претензій немає.

- Одна з претензій ваших опонентів полягає в тому, що інвестор фактично не захищений ...

- Якщо ви подивитеся наш сайт, то переконаєтеся: ми взагалі уникаємо слова «інвестор». Ми не залучаємо інвестиції - ми продаємо продукт. Люди, які платять нам, купують електронний сертифікат у вигляді токена на блокчейне, тому що це зручніше, більш технологічні, простіше, прозоріше. Ніяких цінних паперів або активів покупці токенов не отримують, не інвестують в будівництво, якщо тільки у спосіб. Ми говоримо їм, що токен може бути отоваритися в магазині LavkaLavka і все. Схожа історія, наприклад, з сироваром Олегом Сиротою: він пропонує купувати у нього сир, який дозріє через рік-два. Де гарантії, що продукт буде поставлений?

- Ще вас дорікають в тому, що недостатньо зроблено для захисту коштів людей з інших юрисдикцій.

- Виправданість якихось технічних перешкод для покупки токенов учасниками інших юрисдикцій багато в чому залежить від масштабів проекту. У нас він не такий вже великий, щоб на нього покупці з інших юрисдикцій сильно звертали увагу, тому і ризики невеликі. З іншого боку, сам факт того, що відносини Росії з Європою та США засмутилися: є варіант, що будь-який бізнес з Росії буде під пильною увагою і до нього будуть застосовуватися подвійні стандарти. Приїдеш куди-небудь на відпочинок, а тебе звинуватять, що прихильників Путіна вербуешь своїми токенами або намагаєшся найняти російських хакерів. Виключати цього в умовах війни, яка фактично йде, не можна.

- Про ваше ICO кажуть, що воно передчасно. Ви як до цього ставитеся?

- Якщо проект буде непреждевременним, то він буде непотрібним. Формування нового ринку, трансформація реальності завжди відбувається силами тих, хто діє передчасно.

- Хто допомагав у юридичному супроводі?

- У період активної підготовки, який тривав близько трьох місяців, було дуже багато розмов, консультацій з цілою плеядою відомих юристів. У підсумку ми зрозуміли: більшість професійних юристів дуже бояться бути передчасними. Найчастіша позиція - давайте почекаємо, поки законні рамки будуть встановлені, і підемо по описаним правилам. Ось Еліна Сидоренко (інтерв'ю з нею читайте тут - ред. ) Не боїться - теж як криголам діє, теж потрапляє під хвилю критики. Хтось повинен бути передчасним, щоб потім не виявилося, що ми запізнилися усією країною в нову цифрову економіку. Ось, в Білорусії вже розроблена законодавча база, узгоджений декрет про цифрову економіку, який чекає на підпис на столі у Лукашенка. Декрет передбачає для резидентів Центру високих технологій можливість випускати токени. При цьому колеги із сусідньої держави прийшли до висновку, що нічого спеціального придумувати не потрібно - треба внести точкові зміни в існуюче законодавство. Адже нічого нового, наприклад, з точки зору взаємин між людьми або виникнення зобов'язань, по суті, не з'явилося - придуманий новий інструментарій, який і треба додати. Великовагова законодавча робота не потрібна, інакше вийде як з законом про приватних кладовищах, який потрібен, усіма вже десять років обговорюється, але не може бути прийнятий, тому що вимагає колосальних змін в більшій кількості документів, починаючи з Земельного кодексу.

- Надія на те, що законодавці вас почують, є?

- У будь-якому випадку це відбудеться. Якщо діяти в логіці точкових змін існуючого законодавства, то їх можна було б провести мало не за три місяці. Але якщо намагатися осмислювати ICO і блокчейн як нове правове та економічне явище, законотворчістю можна займатися роками - завжди знайдеться причина, чому це неможливо зробити.

Розмовляла Анна Орешкіна

Прокоментувати ситуацію з випуском «легальних» токенов «Інвест-Форсайт» попросив професора Артема Генкина, співавтора книги « Блокчейн: як це працює і що чекає нас завтра ».

«Будь-яка спроба пристосувати нові фінансові технології до вітчизняній правовій системі не може не заслуговувати на повагу, - заявив експерт. - Першопрохідникам завжди важко. Є ризик, що їх підхід «забанити» або законодавці, або правоохоронні органи. Однак присутній і ненульовий шанс, що їх новації завтра будуть визнані "кращими практиками» та стануть прикладом для наслідування ».

Зараз кампанія відповідає вашим очікуванням?
Як сприймаєте полеміку, яка розгорнулася переважно в соцмережах?
Інтерес навколо того, що відбувається з LavkaLavka, великий?
Де гарантії, що продукт буде поставлений?
Ви як до цього ставитеся?
Хто допомагав у юридичному супроводі?
Надія на те, що законодавці вас почують, є?

Новости

Как оформить группу в вконтакте видео
Дано хотел свой магазин в вк, но не знал с чего начать его делать. Так как хотелось не банальный магазин с кучей ссылок и фото, а красиво оформленный. С меню, с аватаркой. После просмотра видео создал

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача