Статьи

Блог Станіслава Бернухова »Точки контакту

  1. Автор: admin Привіт всім! Давно не писав, тому сьогодні буде велика стаття) Нещодавно провів вебінар...
  2. Дигітальну (логічний):
  3. Візуальний:
  4. резюме:

Автор: admin

Привіт всім Привіт всім! Давно не писав, тому сьогодні буде велика стаття) Нещодавно провів вебінар під назвою "Дисципліна 2.0", і в цій статті в текстовому вигляді резюмую основні думки звідти - думаю, буде цікаво багатьом трейдерам.

У двох словах - піде мова про налаштування нашого сприйняття на конкретний ринок, на конкретний торговий стиль.

Спробуємо оцінити - на правильному "мовою" ми "спілкуємося" з ринком? Про психологію прийняття рішень в трейдингу написано і сказано багато. Не хочу повторюватися і пропоную подивитися на ситуацію під іншим кутом.

Погані рішення часто зводять до нестачі самоконтролю - трейдер не може впоратися з емоційною складовою трейдингу, діючи імпульсивно. Другий ефект, про який згадується менше, але який, все ж відомий досвідченим трейдерам - емоційні стани (особливо неусвідомлені) звужують і спотворюють сприйняття, змушуючи нас бачити в ринку обмежений набір моделей і штовхають на прийняття неправильного рішення.

Але є ще й третій ефект - я його називаю ефектом правильно / неправильно обраних "точок контакту" з ринком. Якщо уявити ринок як безперервний потік інформації (що, загалом, так і є), то стане зрозуміло, що ми з усього цього потоку вибірково виокремлює окремі елементи і фокусуємося на них. Хтось дивиться на графік, хтось помічає швидкість і динаміку руху ціни, хтось звертає увагу на індикатори і вийшли новини.

Тип домінуючою інформації залежить від типу сприйняття, який в даний момент ми використовуємо. За моїми спостереженнями, трейдери в основному використовують 3 типи сприйняття: сенсорно-кінестетичний, логічний (дигітальну) і візуальний. Є ще аудіальний, але серед трейдерів він зустрічається рідко.

Сенсорно-кінестетичний:


Передбачає сприйняття через почуття, через бажання доторкнутися Передбачає сприйняття через почуття, через бажання доторкнутися. Мабуть, таким типом володіли раніше трейдери в "пітах" (біржових ямах) - потрібно було кричати і штовхати сусіда, відвойовуючи собі угоду. До речі, в цей бізнес приходило багато спортсменів - атлетів.

Далі, ринки перейшли на екрани, біржових питов вже практично немає. І, на мій погляд, цей тип сприйняття кілька видозмінився, але суть його залишилася тією ж. У полі уваги трейдера потрапляють ситуації, коли ринок починає рухатися - або починається помітний рух котирувань (не обов'язково великий рух), або відбувається прискорення торгівлі в склянці - словом, на подієвому рівні починає щось відбуватися.

Кінестетик моментально зчитує подібні ситуації, його сприйняття налаштоване на такі речі. Помацати вже не можна, але можна оцінити ринок через його "емоційний стан". На підтвердження цього можу сказати, що колишні "Локаль" (трейдери з біржових питов) після переходу на екранну торгівлю стали займатися дуже швидкими тактиками - по суті, скальпінг. І у багатьох це непогано виходило. Далі, ринки стали змінюватися і їм довелося додавати і інші стратегії, щоб залишитися в бізнесі.

Успішна стратегія для такого типу сприйняття - швидке розпізнавання руху і реагування на нього. Як тільки рух сповільнюється або втрачає моментум (швидкість), вихід з позиції і фіксування прибутку. Таким чином, трейдер подібного типу може добре визначити точку входу і короткостроковий ринковий дисбаланс. Багато, знаючи цю свою сильну сторону, намагаються на неї наростити "м'ясо" у вигляді прогнозів і побудови більш далеких цілей (увійдемо на m5, вийдемо на D1). Але, помічено, що як тільки скальпер-кінестетик починає малювати технічний аналіз, будувати цілі по фігурам, хвилях і іншим речам - він, як правило, потрапляє пальцем в небо.
Тому, дуже рідко можна зустріти трейдера, хто б будував хороші прогнози, і ще вмів би входити на хвилинному або п'ятихвилинній графіку в самий початок рухів за своїми прогнозами.

Для яскраво виражених кинестетиков підійде торгівля за допомогою аналізу потоку ордерів, наприклад - Jigsaw DOM через NinjaTrader (див. цей пост ). Причому, ринок потрібно також вибирати правильно. Швидше, за все, кращі ринки для кинестетиков - ф'ючерси на фондові індекси, зокрема E-mini S & P500. На індексах (ф'ючерсах на індекси) дуже високий градус емоційної залученості учасників, на них торгує багато непрофесіоналів, і часто, перед розвитком руху, можна побачити помітне прискорення потоку ордерів - буквально, цифри в склянці починають переміщатися в 2-3 рази частіше.

Подивіться, наприклад, це відео , На ньому наочно видно динаміка потоку ордерів перед формуванням руху на ES. Що стосується, наприклад, валют, тут ситуація дещо інша. Ринок валют аггрегірует менше непрофесійної ліквідності в порівнянні з ф'ючерсами на індекси, і якщо там йде рух, то воно часто виникає "з нізвідки". Я, звичайно, зараз маю на увазі недостатньо виражену динаміку потоку ордерів для успішного скальпинга.

Подивіться, наприклад, це відео і ви побачите як працює потік ордерів на валютах. Перехід від консолідації до руху різкіший, обсяг ордерів в склянці менш щільний. Тому, мабуть, на валютах скальпує рідше, ніж на ES і навіть на CL. Якщо ви думаєте інакше - поправте мене в коментарях.

Не варто плутати кинестетическое сприйняття з реактивним станом, коли трейдер під тиском страху та інших емоцій готовий натиснути на кнопку. Це інший процес, коли трейдер, по суті, вже реагує не на інформацію, що надходить від ринку, а починає торгувати свої емоції. Для нього в цей момент існує його власний внутрішній "ринок", і зовнішній його не дуже цікавить.

Дигітальну (логічний):


Сьогодні в моді кванти Сьогодні в моді "кванти". Успіх хедж фонду Renaissance Medallion, який, експлуатуючи високочастотні алгоритми (HFT) в кращі роки подвоювався і доріс практично до 40 мільярдів доларів, дав поштовх розвитку цієї індустрії. У кожної серйозної інвестиційної компанії сьогодні є в штаті математики, які застосовують до ринку складні моделі і намагаються використовувати дрібні неефективності.

Але це ліричний вступ - до приватного трейдингу, звичайно, HFT індустрія відносини майже не має - для рітейл трейдера вся ця інфраструктура або недоступна, або ставить занадто високий поріг входу.

Що стосується звичайних роботів або механічних систем, тут звичайно, теж кипить робота. Багато програмістів-риночники пробують свої сили на цьому поприщі. Результати, звичайно, куди менш стабільні і менш вражають в порівнянні з HFT. Хліб ритейл-алготрейдера вельми непросто дається. Знаю це як з власного досвіду (останні 1.5 року я залучений у створення внутрішньоденного алгоритму на FORTS), так і з досвіду інших трейдерів.

Наприклад, в книзі Кевіна Дейві шлях успішного алготрейдінга описаний дуже наочно. Не можна так просто взяти і написати успішного робота - це процес постійних переробок, "подкруток", оптимізацій. В кінцевому рахунку, ви не можете бути однозначно впевнені в успіху - ви повинні постійно перебувати в пошуку нової ідеї, щоб бути на плаву.

До чого я веду? Такий процес підійде яскраво вираженим "логікам", інші психотипи можуть не впоратися з обсягом завдань. Так, можна навчитися програмувати, робити бектести і "out-of sample" тести, проводити симуляцію методом Монте Карло, але щоб зробити це своєю щоденною рутиною - потрібно, мабуть, бути яскраво вираженим логіком і в якійсь мірі сприймати світ через абстрактні моделі .

Незважаючи на те, що не всім це потрібно, я впевнений, що зі статистикою все ж доведеться попрацювати "на березі" і кинестетику і візуалу. Це стосується в першу чергу управління ризиком. Якщо щось і має бути чітко прописано, так це управління капіталом. Сюди ж можна віднести розрахунок матожіданія коротких і довгих стопів (і ордерів take profit). Словом, знати базові стат. характеристики ринку корисно всім без винятку групам трейдерів. Але це не означає, що ви обов'язково повинні будувати 100% механічні системи.

Мій досвід візуала підказує, що переграти робота можна руками (мова, звичайно, не про HFT). Але суть не в тому, який метод краще, а в тому - чи на своєму місці людина, чи на правильному "мовою" він спілкується з ринком.

Візуальний:


Ну і, нарешті, візуали Ну і, нарешті, візуали. За моїми спостереженнями, в цю групу входить 70% трейдерів. Якщо заглянути на портал tradingview.com, то можна побачити, що "народний блог" містить аналізи на будь-який смак - тут і метелики Гартлі, і графічний аналіз, і хвилі Еліота.

Словом, графічне представлення даних в торгових терміналах зробило візуальний (технічний / графічний) аналіз досить популярним. Але популярність або мода ще не означає, що всі "чартисти" займаються своєю справою. Візуальний аналіз ринку сам по собі не краще і не гірше за інших способів аналізу. Зазвичай вважається, що, оскільки в ціні включено все, то проблеми недоінформірованності не існує - все включено в ціну, пропустити нічого не можна.

Але тут проблема в тому, що розпізнавання патернів - швидше мистецтво ніж наука, і диявол криється в нюансах. Людина з високим рівнем чутливості до візуальної інформації (читай - візуал) буде вловлювати більше цих нюансів, ніж логік або кінестетик, таким чином у нього більше шансів систематично розпізнавати хороші ринкові ситуації, і що не менш важливо - фільтрувати погані / помилкові. Сильна сторона візуала - здатність бачити багато елементів загальної картини одночасно.

Якщо логік буде підраховувати кількість свічок в правій частині екрану, то візуал буде дивитися на графік як би расфокусированним поглядом. Якщо подивитися на людину з боку, то може здатися, що він не зосереджений. Але насправді, в цей момент його сприйняття досить широко.

Для візуалів, за моїм спостереженням, краще працює торгівля на інтервалах старше одного дня. Наприклад, для відкриття операції, яка триватиме 3-5 днів потрібно дивитися в минуле на 3-4 тижні, щоб зрозуміти як розвивалася ситуація до цього моменту. Чим більше спостережуваний спектр - тим більше шансів сприйняти і розпізнати хороший патерн для торгівлі. А ось швидкий дейтрейдинг і скальпинг навряд чи будуть сильною стороною візуала. З снайперськими точками входу у них складно.
Тому, ринок валют підходить для цього типу сприйняття, на мій погляд, більше, ніж швидкі ринки - такі як індекси і нафту. Валюти консолідуються довше за часом, і встигають вторгувати більше "інформації", перш ніж відбудеться зміна ціни. Доводиться орієнтуватися не на короткострокову динаміку, а дивитися трохи далі в історію.

Дуже допоможе Візуалам профіль ринку. Цей інструмент якраз заточений під них. Якщо традиційний свічковий графік ціни весь час кудись "йде" (ми фіксуємо увагою в основному рух цін), то профіль ринку будує дані так, що ефект "руху" забирається, ми починаємо звертати увагу на проторгувалася області, на те як рухається цінність а не ціна.

резюме:

Якщо ви розумієте, що не дивлячись на обіцянки дотримуватися торговельну систему, вас постійно "веде" в сторону переторговлі (навіть якщо в цей момент ви не перебуваєте під сильним тиском емоцій), подумайте - можливо, вам варто спробувати більш швидкий стиль, заснований на кинестетическом сприйнятті (наприклад, скальпінг або швидкий дейтрейдинг на E-mini S & P500).

Якщо ж ви розумієте, що у вас немає доступу до цього ринку (з різних причин), то спробуйте переключитися. Наприклад, торгуючи на валютах, намагайтеся не реагувати на швидкі рухи ціни, а намагайтеся звертати увагу на більш широку картину. Поставте профіль ринку, переведіть увагу з ціни на рівні / області.

Не намагайтеся заплигувати в перший вагон поїзда, торгуйте акуратно на відкатах з широкими стопами. Можливо, ви помітите, що, роблячи таким чином, ви не на 100% реалізуєте свій потенціал, але принаймні, ви почнете заробляти, якщо будете все робити правильно. Якщо ж ви відчуваєте, що ви ринок абсолютно не бачите, то замість набивання шишок можна спробувати сформулювати ідею для алгоритму і спробувати її реалізувати - благо, зараз для цього можливостей більш ніж достатньо.

І, звичайно, одна з головних речей - навчитися знаходити ключі до різних станів. Наприклад, вправи на розвиток спостережливості можуть допомогти напрацювати широту і якість сприйняття. Підключення розумних "склянок" (таких як Jigsaw DOM) допоможе бачити зміни в потоці ордерів трохи раніше, ніж вони відображаються на графіку.

Гарна мета - навчитися розмовляти з ринком на його мові, тоді не доведеться розводити руками і констатувати факт - "цей ринок не підходить під мій психотип".

Ось ніби і все. На сьогодні написав багато букв) Для аудиалов додаю запис вебінару:


Ваш відгук

Спробуємо оцінити - на правильному "мовою" ми "спілкуємося" з ринком?
До чого я веду?

Новости

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача