Статьи

Ялинкові іграшки: історія створення та розвитку іграшок, фотографії, скляні, пластмасові, паперові.

  1. скляні іграшки
  2. Пап'є маше
  3. картонаж

У XXI столітті ялинку стало модно прикрашати іграшками ручної роботи. Сьогодні кулі шиють з фетру і клаптів, в'яжуть з ниток, складають з паперу або навіть з лего. Але все одно ми з особливим трепетом і любов'ю дістаємо старовинні кулі, що збереглися від бабусь і прабабусь. У XXI столітті ялинку стало модно прикрашати іграшками ручної роботи

Старі новорічні листівки

Старі новорічні листівки

Старі новорічні листівки

Старі новорічні листівки

Старі новорічні листівки

Перший ялинковий декор на Русі був покликаний продемонструвати достаток, тому новорічні дерева прикрашали свічками, що горять, яблуками і виробами з тіста. А для того, щоб ялинка стала яскравою і блискучою, додавали переливаються на світлі прикраси: мішуру, тяганина (тонкі металеві нитки), блискітки. У поєднанні з палаючими свічками ефект гри світла робив зелену красуню ще більш сяючою і урочистою.

З середини XIX століття заробили спеціальні артілі, які займалися виробництвом гірлянд, ялинкових іграшок, а також зроблених з тонкої фольги ланцюгів, мішури і дощу.

скляні іграшки

Зустріч Нового року. 1950-ті. Фотографія: ІТАР-ТАСС

Фотографія: ІТАР-ТАСС

Стара радянська ялинкова іграшка-літак в Музеї ялинкової іграшки «Клинское подвір'я», м Клин. Фотографія: П. Просветов / фотобанк «Лорі»

Просветов / фотобанк «Лорі»

Стара радянська ялинкова іграшка-літак в Музеї ялинкової іграшки «Клинское подвір'я», м Клин. Фотографія: П. Просветов / фотобанк «Лорі»

Перші скляні іграшки: кулі, намиста, сферичні дзеркальні предмети у вигляді прожекторів і бурульок - з'явилися на російських ялинках в середині XIX століття. Вони були важче сучасних, тому що робилися з товстого дзеркального скла. Спочатку велика частина скляних прикрас була іноземного виробництва, проте зовсім скоро їх стали виготовляти і в Росії.

Саме на Русі придумали наряджати ялину жіночими прикрасами - скляними бусами. Їх виготовленням займалася вся родина: маленькі кульки видували майстри-склодуви, жінки фарбували намистини, а діти нанизували їх на нитку. Найбільшого поширення це ремесло отримало в Клинском повіті, де пізніше заснували фабрику «Ялинка», і зараз випускає новорічні гірлянди.

Найбільшого поширення це ремесло отримало в Клинском повіті, де пізніше заснували фабрику «Ялинка», і зараз випускає новорічні гірлянди

Продукція Клинского об'єднання «Ялинка», 1982 рік. Фотографія: А. Семехіна / Фотохроніка ТАРС

Семехіна / Фотохроніка ТАРС

Стара ялинкова іграшка - клоун. Фотографія: Ю. Зобков / фотобанк «Лорі»

Зобков / фотобанк «Лорі»

Стара ялинкова іграшка - кукурудза. Фотографія: Ю. Зобков / фотобанк «Лорі»

В кінці 1930-х на ялинках з'явилися герої дитячої літератури - Іван Царевич, Руслан і Людмила, братик Кролик і братик Лис, Червона Шапочка, Кіт у чоботях, Крокодил з Тотоша і Кокоша, доктор Айболить. після прем'єри фільму «Цирк» стали популярні фігурки на циркову тематику. На честь освоєння Півночі ялинкові лапи прикрашали фігурками полярників. В цей же час з'явилися філігранні і розписані вручну прикраси на східну тему: Аладдін, старий Хоттабич, чаклун Чорномор.

У воєнні роки на ялинки вішали фігурки літаків танків, сталінських броньовиків. Також майстрували фігурки з військових погон і підручних матеріалів, наприклад медичних бинтів.

Також майстрували фігурки з військових погон і підручних матеріалів, наприклад медичних бинтів

Новорічна композиція. Фотографія: С. Гаврілічев / фотобанк «Лорі»

Гаврілічев / фотобанк «Лорі»

Стара ялинкова іграшка у вигляді радянського дирижабля. Фотографія: Ю. Запорожченко / фотобанк «Лорі»

Лише після 1947 року розпочалося виробництво іграшок на «мирну» тематику: новорічні дерева прикрасили казкові герої, лісові звірі, фрукти і овочі.

Після виходу на екрани фільму «Карнавальна ніч» в 1956 році з'явилися знамениті іграшки «Годинник» - зі стрілками, встановленими за п'ять хвилин до півночі. У 70-80-ті роки найпопулярнішими були шишки, дзвіночки і будиночки.

Крім того, в СРСР ялинку прикрашали іграшками, що відображають ідеали і прагнення комуністичної держави. Так, на одній ялинці разом співіснували овочі і фрукти, космічні кораблі і підводні човни, фігурки чоловічків в національних костюмах різних народів, фабрики і заводи, домашні і дикі тварини, спортсмени.

Пап'є маше

Музей ялинкової іграшки «Клинское подвір'я», м Клин. Фотографія: С. Лаврентьєв / фотобанк «Лорі»

Лаврентьєв / фотобанк «Лорі»

Музей ялинкової іграшки «Клинское подвір'я», м Клин. Фотографія: С. Лаврентьєв / фотобанк «Лорі»

Лаврентьєв / фотобанк «Лорі»

Музей ялинкової іграшки «Клинское подвір'я», м Клин. Фотографія: С. Лаврентьєв / фотобанк «Лорі»

Великого поширення в Радянському Союзі отримали прикраси з пап'є-маше (щільного речовини, що складається з паперової маси, змішаної з клеєм, гіпсом або крейдою). В СРСР виробництво іграшок з пап'є-маше було ручним і складалося з ряду тривалих операцій: ліплення, шпаклівки, грунтовки, шліфування, фарбування, розпису з проміжною сушкою при температурі від 20 до 60 °. Асортимент в основному складали реалістичні фігурки людей і тварин. Покриття з бертолетової солі робило поверхню іграшок більш щільною і надавало їм неяскравий блиск. За допомогою вакуумного лиття створювалися новорічні маски та фігури великих розмірів для ялинки (діди-морози і снігуроньки). Такі іграшки були легкі за вагою, але не поступалися в міцності пресованим.

У наші дні, в колах численних колекціонерів новорічних прикрас, що збереглися іграшки з пап'є-маше найцінніші.

картонаж

Іграшки-картонаж

Іграшки-картонаж

Іграшки-картонаж

Іграшки-картонаж

Іграшка-картонаж, 1976 рік. Фотографія: А. Степанов / фотобанк «Лорі»

В якості прикрас за доступною ціною стали робити іграшки-картонаж. Ці тиснені фігурки вирізалися і склеювалися з двох половинок опуклого картону, тонованого золотою або срібною фарбою. Робити їх було нескладно, а ходові моделі навіть друкувалися в радянських газетах. При бажанні картонаж можна було замовити поштою з приватних майстерень. Серед картонажних іграшок були популярні зображення звірів, риб, птахів, казкових персонажів і зірок.

Новости

Как оформить группу в вконтакте видео
Дано хотел свой магазин в вк, но не знал с чего начать его делать. Так как хотелось не банальный магазин с кучей ссылок и фото, а красиво оформленный. С меню, с аватаркой. После просмотра видео создал

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача