Статьи

Якщо твій комп'ютер не включився

 1. Невелика підготовка до роботи.
 2. Пошук причини несправності.
 3. Звукові сигнали.
 4. Таблиця звукових сигналів BIOS від PHOENIX
 5. Робота з підключеною Відкритий.
 6. Підключення периферії.
 7. PS
Що робити, якщо твій комп'ютер не включився?

Як мінімум один раз в житті будь-якого користувача комп'ютера відбувається "повстання машин". Його комп'ютер просто перестає включатися. І тоді виникають питання: «Що робити, хто винен, куди нести?»

Питання: Чи робити самому?

При виникненні поломок девайса або навіть цілої системи, типу комп'ютер, завжди слід провести деякі розумові операції і вирішити, що ж робити далі. Існує два основних шляхи: поміняти залізо по гарантії і розібратися у всьому самому. Найпростіше - це прийти в місце покупки з чеком і купоном гарантії і зажадати обміну. Все б добре, крім одного: беруть тільки залізо, зламалося з вини виробника. А то, що вчора був стрибок напруги, прийшов друг Вася і пролив на ЕОМ своє улюблене пиво, або просто був встановлений новий девайс невідомого походження, автоматично позбавляє користувача гарантії, а, значить, і легкого шляху вирішення. Також треба не забувати про термін гарантії: найчастіше для комплектуючих гарантія - 1 рік, для зібраних машин - близько 2 років. Є й третій шлях - дзвонити в майстерні, швидкі комп'ютерні допомоги та інші контори, які займаються ремонтом машин.
Але не поспішай до них звертатися - можливо, проблема вирішувана і в домашніх умовах.

Невелика підготовка до роботи.

Коли виникне жорстока необхідність влізти всередину системного блоку, раджу ще раз перечитати рекомендації і вжити відповідних заходів.

Найважливіший девайс - викрутка хрестова (1 штука), використовуючи яку можна знайти практично будь-яку несправність.
Також бажано наявність приладу-тестера, з чиєю допомогою легко контролювати стан блоку живлення і материнку.


Можна істотно полегшити пошук несправностей, маючи індикатор POST-кодів (Power On Self Test, тобто самотест при включенні харчування). Він являє собою маленьку PCI або ISA плату з індикатором. У разі виникнення помилок під час включення комп'ютера цей девайс показує код помилки, за яким можна легко визначити, хто винуватець трагедії.

Вчимося розуміти POST-коди.

девайс


Розглянемо коди помилок БІОС двох поширених фірм: AWARD і Phoenix, насправді компаній-розробників BIOS'ов набагато більше, і у кожної свої коди помилок. Розглянути всі типи в даній статті неможливо, тому ми зупинилися на найбільш поширених в нашій країні. Велика частина «інших» типів BIOS'ов є розробками різних брендів, таких як Сompaq, IBM, Intel і інших.


Принцип роботи

Тепер розберемося, як же все це господарство працює. При включенні, як і при холодній перевантаження (reset), комп'ютер насамперед тестує всі системи, наприклад, процесор, пам'ять, відеокарту, клавіатуру, порти введення / виводу і.т.д. Перед запуском кожного тесту процедура POST генерує POST-код і виводить його в порт 80h. Після цього процедура починає тест. Якщо тест не проходить, процес тестування просто «зависає», і система зупиняється (комп'ютер, відповідно, не запускається), а інформація про останню протестованої системі залишається записаною в порт. Генератор POST-кодів читає дані з цього порту, призводить їх до доступному виду (шістнадцятковий код) і виводить на вбудований в нього індикатор. Таким чином, можна з великою точністю визначити причину несправності. Індикатор POST-кодів іноді реалізований виробником на самій материнській платі і працює за тим же принципом.

різновиди

Існує досить багато різновидів генераторів, функціонально вони відрізняються несуттєво, а ось виконанням можуть відрізнятися дуже сильно. Мабуть, найбільш важливою відмінністю просунутих моделей POST-індикаторів від їх дешевих побратимів є можливість настройки діагностичного адреси. Справа в тому, що в багатьох «брендових» комп'ютерах діагностична інформація може виводиться не в порт 80h, а, наприклад, в порт 92h, тому дешевий індикатор не є універсальним, втім, в наших умовах цей недолік не критичний.


Так як девайс цей, в принципі, не складний, багато умільці збирають його для себе самі, в домашніх умовах. Зібрати подібний пристрій цілком під силу навіть початківцю радіоаматорові. Але тут є одне «АЛЕ» - це роз'єм PCI, зробити його в домашніх умовах практично неможливо, тому збирати індикатор самостійно недоцільно, набагато простіше купити готовий, тим більше, коштує він зовсім недорого. Також індикатор може бути забезпечений різнокольоровими діодами, відображає наявність харчування в ланцюгах матплата (5В, 12В, + +3.3 В, +5, +12 В).

Тепер розглянемо деякі помилки, що виникають при тестуванні, для різних типів BIOS'ов:

AWARD BIOS

 • C1 - цей тест здійснює перевірку пам'яті, при цьому визначається її обсяг і тип. Зупинка процесу тестування на даному етапі означає або несправність пам'яті, або контролера, або поганий контакт.
 • С3 - Тестування перших 256 Кбайт пам'яті, розпакування в пам'ять програми BIOS, перевірка контрольних сум і мітки BBSS (Boot Block structure signature). Якщо мітку не знайдено або сигнал контрольні суми не збігаються, процедура перевірки робить висновок про часткове пошкодження мікропрограм BIOS.

Виникнення цієї помилки можливо при псуванні прошивки BIOS, також можлива псування мікросхеми ПЗУ.

 • С6 - Визначення типу і обсягу External Cache-пам'яті шляхом запису і читання.

Дана помилка можлива при псуванні кеш-пам'яті процесора (для сучасних процесорів). Процесор в морг.

 • CF - Визначення типу встановленого процесора. У разі невдачі зупиняється система. Ця помилка досить рідкісна, але при колупання старого заліза є шанс з нею зустрітися.
 • 05 - Тестування контролера клавіатури і запуск оного.

Цілком можлива несправність контролера, можливо клавіатури. Єдине, що можна спробувати зробити, - замінити клавіатуру.

 • 07 - Перевірка батарейки CMOS, тест роботи CMOS, перевірка осередків CMOS (запис / читання).

Мабуть, найбільш часто зустрічається помилка. Причина найчастіше проста - сіла батарейка. Втім, нерідкі випадки витікання електроліту і роз'їдання доріжок друкованої плати. Якщо результати тестування батарейки не критичні, і навіть в разі її відсутності комп'ютер може продовжувати роботу, то інші помилки призведуть до останову системи.

 • BE - Налаштування конфігураційних регістрів, програмування регістрів мікросхем Host Bridge. «Звісно» на цьому етапі сигналізує про несправності чіпсета, можна порадити тільки поміняти материнську плату.
 • 0C - Ініціалізація клавіатури, установка статусу Num Lock. Зупинка на даному етапі означає несправність клавіатури. Давно пора купити нову.
 • 0D - Процедура виявлення і розпізнання типу відеокарти. Причина зупинки або поганий контакт, або згоряння відеокарти. В кривих китайських корпусах відеокарти відходять досить часто, так що варто спробувати перевстановити карту в слот.
 • 0F, 10 - Тестування першого і другого контролерів DMA. Причиною «зависання» є або згоряння контролера, або глючний девайс, встановлений в системі.
 • 30 - Визначення обсягу базової і розширеної пам'яті. Помилки можливі при несправності деяких чіпів на планці пам'яті або поганому контакті. Перед тим як забраковивается пам'ять, необхідно почистити контакти - це може допомогти.
 • 43 - Пошук і тестування послідовних і паралельних портів введення / виводу. Причина помилки - несправність останніх. Може допомогти або ремонт материнської плати, або її заміна.
 • FF - Передача управління операційній системі, в процесі передачі управління переходить до завантажувача BOOT сектора, після чого завантажується сама операційна система.

AMI BIOS

 • D1 - Ініціалізація DMA контролерів 0 і 1, також запускається самотестування. Причини помилок такі ж, як і у випадку з AWARD BIOS.
 • D3 - Визначення обсягу та первинне тестування оперативної пам'яті, більш глибокий тест пам'ять проходить пізніше. Причиною зупинки може бути несправна пам'ять або поганий контакт.
 • 07 - Ініціалізація процесора. Причиною виникнення помилок на даному етапі може послужити не тільки несправність процесора, але і неможливість визначити його CPU ID. Якщо процесор справний, може допомогти прошивка більш свіжої версії прошивки.
 • 13 - Виконується процедура ініціалізації та налаштування чіпсета. Даний тест різний для різних чіпсетів.
  Зупинка тестування в даному випадку вказує на несправність чіпсета, і, швидше за все, доведеться міняти материнську плату.

Phoenix BIOS

 • 0С - Ініціалізація і тестування кеш-пам'яті першого і другого рівня. Можлива причина зупинки POST-тесту - псування процесора. У разі якщо кеш-пам'яті другого рівня знаходиться на материнській платі, слід її протестувати і замінити несправні мікросхеми.
 • 16 - Перевірка контрольної суми BIOS. Зупинка тесту може бути пов'язана з помилками читання прошивки. Слід перевірити мікросхему BIOS і при необхідності замінити.
 • 3D - Налаштування чіпсета відповідно до настройками SETUP. Помилка може виникнути при несправності чіпсета і при помилкових відомостях про налаштування. Потрібно спробувати скинути CMOS пам'ять.
 • 7с - Процедура установки векторів апаратних переривань. Причиною помилки може бути апаратний конфлікт двох і більше пристроїв. Актуально для випадку, коли після установки нового девайса система не запускається.

висновок

Як бачимо, при внутрішньому тестуванні в процесі запуску системи може виникнути велика кількість помилок. Тут наведені лише деякі з них. Насправді помилок і відповідних POST-кодів набагато більше, що дозволяє виявити джерело проблем з великою точністю, заощадити час, нерви і навіть гроші.

Ще необхідні прямі руки - без них в принципі підходити до комп'ютера заборонено.

Пошук причини несправності.

При будь-якому обстеженні головне - з'ясувати причину поломки заліза. Спробуємо включити комп'ютер. Якщо він взагалі не подає ознак життя (не пищить динаміком, що не моргає монітором і індикаторами на передній панелі), то перевір, чи є електрика в розетці! Може, пацюки з'їли кабель або хтось не заплатив за електрику, а ми шукаємо проблему в PC. Коли переконаєшся, що електрика є (можна включити будь-якої свідомо робочий девайс), зверни увагу на індикатор кнопки на моніторі: якщо він загоряється при включенні, то проблем з електрикою немає. У багатьох блоках харчування передбачений кабель для підключення монітора; якщо на нашому піддослідному він є, то палаючий індикатор на моніторі вкаже на справність усіх кабелів живлення ПК. Спробуй замінити шнур, якщо у тебе така конструкція включення і світлодіод не горить. Не допомогло? Тоді справа серйозніша - проблема в материнській платі або блоці живлення. Щоб зрозуміти, де саме виникли неполадки, доведеться розібрати системник, відключити всі, крім CPU ( При будь-якому обстеженні головне - з'ясувати причину поломки заліза ) І кнопки Power ( ) З материнської плати. У такому варіанті пробуємо завести машину. Після подачі напруги повинен включитися кулер на блоці живлення і процесорі. Цього не відбувається - відключи блок живлення від материнської плати і завмер за допомогою вольтметра напруга сигналу + 5VSB; воно повинно бути 5 вольт.

Менше значення сигналізує про несправності блоку живлення (Приклад Менше значення сигналізує про несправності блоку живлення (Приклад  ), Його слід замінити або озброюватися паяльником, купою радіодеталей, і пробувати оживляти ), Його слід замінити або озброюватися паяльником, купою радіодеталей, і пробувати оживляти. (УВАГА, всі роботи в блоці живлення виробляти тільки після відключення його від електричної мережі і розрядки високовольтних конденсаторів !!!) ( ). Після того як переконаєшся, що блок живлення в порядку, витягни материнську плату з корпусу, дуже добре продам її або обмітаючи спеціальним пензликом і пробуй знову - зазвичай такі заходи допомагають, і машина спробує завестися. Крім цього, можлива ще одна причина відмови комп'ютера працювати - розгін. Деякі народні умільці до такої міри розганяють свою машину, що вона не виходить з вічної перезавантаження. Лікується цей випадок досить просто - висмикуванням батарейки ( ) Харчування BIOS, або перекручуванням перемички CMOS_CLR (Часто даний джампер позначений, як Clear CMOS, можуть зустрічатися варіанти CCMOS, CL_CMOS, Clear RTC, CRTC, CLRTC, CL_RTC і т.п.)

Іноді розганяти намагаються за допомогою спеціальних джамперів на материнській платі. Цей випадок складніше - доведеться знайти положення перемикачів, що відповідають за безпечну роботу. Зазвичай схему розміщення джамперів можна знайти на материнке, але якщо її немає - пошукай в інтернеті або в мануалі, який виробники додають до материнської плати. Ні в якому разі не можна тикати навмання! Далеко не кожен камінь витримає багаторазові перевантаження, і в такому випадку ти ризикуєш просто добити комп'ютер. Якщо PC заводиться, але відразу ж вимикається, то проблема напевно захована в перегрів CPU. (Можливий варіант короткого замикання в ланцюгах перетворювачів харчування CPU, перевіряється приладом-тестером). Потрібно уважно подивитися на кулер процесора ( Іноді розганяти намагаються за допомогою спеціальних джамперів на материнській платі ) В момент подачі живлення. При правильній роботі системи спочатку запускається вентилятор; якщо ж лопаті починають обертатися повільно і з великою затримкою, слід серйозно задуматися. У такій ситуації процесор піддається постійній небезпеці просто згоріти на роботі. Поправити це можна установкою іншого, більш якісного пропелера або хорошою мастилом існуючого. До цього моменту вже можна під'єднати PC-speaker ( ), Далі діагностика піде на основі його свідчень.

Звукові сигнали.

Таблиці звукових сигналів BIOS від AMI і AWARD

Один короткий сигнал цих фірм означає, що все ОК. У таблицях довгий сигнал позначений буквою "д", а короткий - "до".

AMI BIOS

сигнали - Можлива несправність

 • - * - накрився блок живлення
 • 2к - Помилка парності ОЗУ
 • 3к - Помилка в перших 64 кБ ОЗУ
 • 4к - Несправність системного таймера
 • 5к - накрився CPU
 • 6к - накрився контролер клави
 • 7К - Накрилася системна плата
 • 8к - Накрилася пам'ять відеокарти
 • 9к - Помилка контрольної суми BIOS
 • 10к - Неможлива запис в CMOS
 • 11К - накрився кеш, розташований на системній платі
 • 1д + 2к - Накрилася відеокарта
 • 1д + 3к - Те ж
 • 1д + 8к - Чи не підключений монітор

AWARD BIOS

сигнали - Можлива несправність

 • 2к - Дрібні помилки **
 • 3д - Помилка контролера клави
 • 1д + 1к - Помилки в ОЗУ
 • 1д + 2к - Накрилася відеокарта
 • 1д + 3к - Помилка ініціалізації клави
 • 1д + 9к - Помилка при читанні з ПЗУ
 • до, що повторюється - накрився блок живлення
 • д, що повторюється - Проблеми з ОЗУ
 • безперервний - накрився блок живлення
 • - * - відсутність будь-якого звукового сигналу.

- в більшості випадків це проблеми в CMOS Setup або з системної платою.

Таблиця звукових сигналів BIOS від PHOENIX

Phoenix BIOS

Beep-Коди представлені в кількості звукових сигналів. Наприклад, 1-1-2 означає 1 звуковий сигнал, пауза, 1 звуковий сигнал, пауза, і 2 звукові сигнали;

 • 1-1-3. Помилка запису / читання даних CMOS:
 • 1-1-4. Помилка контрольної суми вмісту мікросхеми BIOS.
 • 1-2-1. Несправна материнська плата.
 • 1-2-2. Помилка ініціалізації контролера DMA.
 • 1-2-3. Помилка при спробі читання / запису в один з каналів DMA.
 • 1-3-1. Помилка регенерації оперативної пам'яті.
 • 1-3-3. Помилка при тестуванні перших 64 Кб оперативної пам'яті.
 • 1-3-4. Аналогічно до попереднього.
 • 1-4-1. Несправна материнська плата.
 • 1-4-2. Помилка тестування оперативної пам'яті.
 • 1-4-3. Помилка системного таймера.
 • 1-4-4. Помилка звернення до порту вводу / виводу.
 • 3-1-1. Помилка ініціалізації другого каналу DMA.
 • 3-1-2. Помилка ініціалізації першого каналу DMA.
 • 3-1-4. Несправна материнська плата.
 • 3-2-4. Помилка контролера клавіатури.
 • 3-3-4. Помилка тестування відеопам'яті.
 • 4-2-1. Помилка системного таймера.
 • 4-2-3. Помилка лінії A20. Несправний контролер клавіатури.
 • 4-2-4. Помилка при роботі в захищеному режимі. Можливо, несправний центральний процесор.
 • 4-3-1. Помилка при тестуванні оперативної пам'яті.
 • 4-3-4. Помилка годин реального часу.
 • 4-4-1. Помилка тестування послідовного порту. Може бути викликана пристроєм, що використовують даний порт.
 • 4-4-2. Помилка при тестуванні паралельного порту. Див. вище.
 • 4-4-3. Помилка при тестуванні математичного співпроцесора


Пробуємо запустити комп'ютер. Повинні пролунати звукові сигнали (розшифровку см. Вище), які означають скарги комп'ютера на відсутність модулів пам'яті (якщо чути інші сигнали, доведеться подивитися таблицю і знайти їх тлумачення). Дамо комп'ютера то, чого він хоче.

Після повного відключення живлення встановимо ( Після повного відключення живлення встановимо (  ) Оперативку і знову включимо ) Оперативку і знову включимо. Коли PC знайде і проініціалізірует пам'ять, він заматюкався на відсутність відеоадаптера (якщо карта не вбудована, звичайно), що виразиться одним довгим і двома короткими гудками. На цьому кроці ми визначили справність оперативної пам'яті. Якщо комп'ютер не заводиться і не пищить динаміком - винен несправний модуль пам'яті і доведеться його замінити. Таке ж рішення буде при двох коротких гудках. Після того як ми переконалися в справності основних компонентів, можна встановити ( ) В слот відеокарту.

При включенні монітор повинен відобразити результати POST-тесту і показати, на чому відбулося зависання (або ж результат невдалої завантаження ОС). Зазвичай на даному етапі виникають проблеми, засновані на тому, що POST-тест не визначає відеоадаптер. В цьому випадку спробуй обнулити BIOS, для чого достатньо витягнути хвилин на 10 батарейку харчування CMOS. Найчастіше цього вистачає позаочі, і відео инициализируется нормально, якщо ж ні, варто спробувати потестить цю картку на нормальному комп'ютері. Як варіант, можеш вставити справний акселератор в свою материнку; не запуститься - шукай PCI-відеокарту ( При включенні монітор повинен відобразити результати POST-тесту і показати, на чому відбулося зависання (або ж результат невдалої завантаження ОС) ) І пробуй з нею.

Робота з підключеною Відкритий.

Далі все набагато простіше - інформація буде у нас на дисплеї. Пробуємо підключити клавіатуру. Якщо під час POST-тесту динамік починає пищати, то це вказує на "заліпшіе" або чимось затиснуту кнопку на клаві. Можливо також потрапляння води (кава, пива, соку, молока, коктейлю і т.д.), і лікується це простим сушінням девайса на вентиляторі-пилососі, а всякими пальниками-керосинками користуватися не рекомендується. Після вирішення проблеми з клавіатурою (якщо вона була) можна пробувати підчепити вінчестер на IDE 0. Джампер повинен перебувати в положенні "master", головне в нашій справі - пройти POST-тест. Після цього необхідно зайти в BIOS (при завантаженні - Del або F2, іноді Ctrl + F2) і спробувати визначити свій хард. При ініціалізації комп'ютер може зависати після POST-тесту, коли починається завантаження ОС. Причина напевно прихована в пошкодженні MBR, і поліпшити фінансове становище можливо, для його відновлення, необхідно завантажитися з компакт диска з цією версією Вінди. Потім, потрібно вибрати меню відновлення встановленої системи і сподіватися на те, що Винда зможе відкачати свою копію. Після завантаження системи (не важливо, з CD або HDD) необхідно провести тест поверхні всього жорсткого диска. Результат цієї операції покаже, чи винен жорсткий диск в збої всієї системи. Чекати доведеться дуже довго, але міра необхідна: після цього можна буде твердо судити про справність гвинта, а в разі пошкодження поверхні вирішити, як юзати цей хард далі. Особливо небезпечні приховані дефекти в перших 10 Мб вінчестера: вони відловлюються тільки при повному тесті диска, а в повсякденному житті викликають постійні збої завантаження без видимих ​​причин.

Підключення периферії.

Наступним пристроєм потрібно підключати миша ( Наступним пристроєм потрібно підключати миша (  ) ). Провести її тестування дуже просто: у оптики буде горіти світлодіод ( ) При підключенні до PC. Якщо вона ніяк не реагує на підключення до комп'ютера, треба насамперед перевірити саму мишу на іншій машині, а потім принести інший девайс і увіткнути в наше гніздо. Так легко можна визначити причину неполадок. Скажу лише, що дуже часто вилітають PS / 2 ( ) Девайси, коли їх підключають / відключають при працюючій машині. Якщо у тебе померла мамка або миша після такого "пересмикування" на ходу, то практично жодна гарантійна контора не стане міняти залізо - перемикання на включеній машині заборонено, про що сказано в будь-якому гарантійному талоні (тому іноді корисно читати ці папери). З теорії залишилося зовсім небагато: PCI-пристрої і порти COM, LPT, USB, LAN ( ). Найцікавіше з пристроями PCI. Визначення їх працездатності не складе великих труднощів: після POST-тесту на екрані відображається список всіх проініціалізувати девайсів шини PCI. На цьому лістингу легко відстежується обладнання, встановлене на матері. Ця табличка дає зрозуміти тільки те, що PCI-контролери на материнке працюють без проблем і що вони можуть визначати встановлені пристрої. Причому працездатність самих пристроїв не гарантується. Перевірити їх роботу можна тільки безпосередньо в системі. Комплексні тести допоможуть знайти несправність в PCI-девайсах. Для повного тестування послідовних і паралельних портів бажано використовувати спеціальні заглушки, що вставляються в них, але на практиці досить використовувати модем принтер або інше периферійне пристрій - якщо вони будуть працювати, то всі основні функції даний порт може виконувати без проблем.

Якщо до цього моменту процес проходив нормально, можна починати підключати необов'язкові компоненти типу другого вінчестера і DVD-ROM'a. Іноді установка цих пристроїв і викликає зависання системи. Лікувати це теж нескладно. Спочатку потрібно визначитися з джамперами ( Якщо до цього моменту процес проходив нормально, можна починати підключати необов'язкові компоненти типу другого вінчестера і DVD-ROM'a ) (Перемички на HDD і CD-ROM), на шлейфі може бути тільки ОДИН майстер ( "Master") і тільки ОДИН раб ( "Slave"). Тому розстав джампера правильно, враховуючи, що для завантаження буде використовуватися Master-пристрій. У разі якщо підключаються SATA ( ) Приводи і диски таких проблем не виникає, кожен пристрій такого типу підключається окремим кабелем (шлейфом) до окремого порту на материнській платі. Якщо це не допоможе, подивися уважно на процес POST-тесту: якщо він триває близько 8-10 секунд - напевно не вистачає потужності блоку живлення. Щоб остаточно переконатися в цьому, потрібно відключити будь-який з гвинтів і перезапустити машину. Також в разі нестачі потужності при завантаженні чутно, як вінчестер намагається розкрутити механіку і виходить це у нього тільки з 3-4 рази. Вирішити проблему можна тільки установкою більш потужного БП.

PS

Іноді в нелегкому житті комп'ютерів відбуваються і такі сумні події:

А Ви знаєте, він у нас впав, ніби й не сильно, але щось перестав працювати ...А Ви знаєте, він у нас впав, ніби й не сильно, але щось перестав працювати

В такому випадку не варто атакувати гарантійні і сервісні центри, а також задавати на форумах наївні питання, що робити, допоможіть і т.д. Найкращий варіант, спробувати продати вижили комплектуючі на радіоринку, або використовувати в інших комп'ютерах.

Автор Marshall_EAG

І тоді виникають питання: «Що робити, хто винен, куди нести?
Не допомогло?

Новости

Как оформить группу в вконтакте видео
Дано хотел свой магазин в вк, но не знал с чего начать его делать. Так как хотелось не банальный магазин с кучей ссылок и фото, а красиво оформленный. С меню, с аватаркой. После просмотра видео создал

Как создать видео без программ
Реклама - это один из видов деятельности, который помогает людям продвигать свои товары или услуги. Одним из таких видов рекламы является - раздача листовок или более современное название "флаеров". Раздача